شرایط زندگی در آلمان (هزینه های زندگی 2021)

germany Flag

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره شرایط زندگی در آلمان و هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. خواندن این مقاله به شکل‌گیری ذهنیت اولیه برای زندگی در آلمان کمک می کند. اگر به هر دلیلی قصد مهاجرت به آلمان را دارید خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد. برخی مواردی که در این مقاله به آن پرداخته ایم از این قرار است:

 • آلمان چگونه کشوری است؟
 • شرایط زندگی در آلمان چگونه است؟
 • شرایط کار در آلمان چگونه است؟
 • شرایط تحصیل در آلمان چگونه است؟
 • هزینه های زندگی در آلمان چقدر است؟
 • مزایا و معایب زندگی در آلمان چیست؟
 • بهترین شهرهای آلمان برای زندگی کدامند؟

✔️ بررسی دقیق و کامل شرایط زندگی در آلمان

اگر می‌خواهید اطلاعات جدید، کامل و مفیدی درباره زندگی در آلمان به دست آورید، این مقاله را از دست ندهید. پس از خواندن این مطلب تا انتهای آن، کاملاً با شرایط زندگی در آلمان و شهرهای مهم آن آشنا خواهید شد.

این مقاله در 3 بخش نوشته شده است. در بخش اول با مردم و فرهنگ آلمان بیشتر آشنا خواهید شد. در بخش دوم شرایط زندگی در آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم و از شرایط کار در آلمان، هزینه‌های زندگی (متوسط درآمد، اجاره، حمل و نقل و…)، قوانین کلی آن کشور، ارزیابی شهرهای مناسب برای کار و زندگی و سایر اطلاعات مفید، آگاهی کسب می‌کنیم. بخش سوم این مقاله به بیان معایب و مشکلات زندگی در آلمان خواهد پرداخت و شما را از موارد مشکل ساز احتماًلی آگاه می‌کند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

در این مقاله به پرسش‌های زیر پاسخ می‌دهیم:

 1. آلمان چگونه کشوری است؟
 2. مردم آلمان چگونه‌اند؟
 3. هم اکنون شرایط اقتصادی آلمان چگونه است؟
 4. شرایط فعلی کار در آلمان به چه صورت است؟
 5. مشاغل موردنیاز در آلمان کدامند؟
 6. بهترین شهر آلمان برای زندگی ایرانیان کدام است؟ (همراه با جزئیات)
 7. شرایط و وضعیت بهداشت و درمان در آلمان چگونه است؟
 8. هزینه‌های زندگی در آلمان چگونه است؟ (همراه با جدول کامل – به روزرسانی 2021)
 9. مشکلات و معایب زندگی در آلمان چیست؟
 10. برخی اطلاعات جالب و کاربردی در آلمان
 11. هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اخذ اقامت در آلمان به چه صورت است؟
 12. معرفی چند وب سایت مفید و کاربردی در آلمان
 13. برای دریافت آخرین اخبار و تغییرات شرایط این روش، اینجا کلیک کنید.

به علاوه در بخش پایانی مقاله، پرده از نکات جالبی در آلمان برمی داریم و چند وب سایت آلمانی مورد نیاز را به شما معرفی می‌کنیم.

زندگی در آلمان

فرانکفورت آلمان

1. آلمان چگونه کشوری است؟

آلمان کجاست؟

آلمان کشوری است در غرب قاره اروپا که همسایگان آن را از شمال دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، از غرب فرانسه، از جنوب سوئیس و اتریش، و از شرق لهستان و چک تشکیل داده اند. مساحت آلمان 357.121 کیلومتر مربع است و حدوداً کمی کوچکتر از مجموع مساحت استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان است.

پایداری وضعیت آب و هوای آلمان در تمام فصول سال

کشور آلمان زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرمی دارد. اما فصل بهار در این کشور بی اندازه زیباست. اگر می‌خواهید در بهار و تابستان به آلمان بروید، روی قیمت بالای همه چیز حساب کنید و اگر پاییز قصد سفر به این کشور را دارید، چتر و اگر در زمستان عازم هستید، چوب اسکی خود را فراموش نکنید. شباهت نسبی آب و هوای جنوب آلمان با ایران، زندگی در آلمان را برای ایرانیان دلپذیرتر می‌کند.

جمعیت آلمان

جمعیت آلمان حدود 82 میلیون نفر است. حدود 74 میلیون نفر از این جمعیت، ملیت آلمانی دارند و مابقی آنها را مهاجران تشکیل می‌دهند. البته تعداد مهاجرانی که اقامت اروپا دارند و به صورت قانونی وارد کشور آلمان شده‌اند زیاد نیست. ایالت وردراین وستفالن با حدود 17 میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین ایالت این کشور است و ایالات بایرن و بادن-وورتمبرگ با 12 و 10 میلیون نفر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. ایالت‌های برمن و زارلند نیز کم جمعیت ‌ترین ایالت‌های آلمان محسوب می‌شوند.

ایالت هامبورگ بیشترین تعداد مهاجر را از آنِ خود کرده است و 30% از جمعیت هامبورگ را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. ایالت‌های هِسن، برلین و بادن-وورتمبرگر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

بیشترین اتباع خارجی آلمان از این قرارند:

 • ترک تبار: 17.9%
 • لهستانی: 13.1%
 • روس: 8.7%
 • قزاق: 8.2%
 • ایتالیایی: 5.3%

2. مردم آلمان چگونه‌اند؟

مردم آلمان اصلاً نژادپرست نیستند و برخوردشان با غریبه‌ها و مهاجران خوب است. مخصوصاً اگر به ظاهر و سر و وضع خود برسید. اما نکته مهمی وجود دارد و آن این است که از جوانان نئونازیسم که در شرق برلین زندگی می‌کنند دوری کنید. آنها مهاجران را کله سیاه می‌خوانند و از ساعت 10 شب به بعد به صورت دسته‌ای به آنها حمله می‌کنند. این جوانان آلمانی موهای خود را عجیب درست می‌کنند و این نشانه تشخیص آنهاست.

یک نکته کلیدی درباره شرایط زندگی در آلمان

مردم آلمان مردمی بسیار قانون مند هستند و این حقیقت درباره آنها وجود دارد. اگر با کسی در آلمان قرار می‌گذارید بسیار حواس خود را جمع کنید. مخصوصاً اگر قرار کاری دارید. لباس نامرتب یا تأخیر در رسیدن به محل قرار، تقریباً اعتماد به شما را از بین خواهد برد. ضمناً اگر با خانمی قرار داشتید، اجازه دهید اول او بنشیند. هرگز آرنج خود را روی میز قرار ندهید، اما بهتر است دستانتان روی میز باشد و اگر غذا میل کردید در انتها چنگال و چاقو خود را در کنار هم جفت کنید. دست دادن محکم و باوقار به هنگام شروع دیدار و خداحافظی بسیار مهم است.

آلمان هفتمین کشور پربازدید دنیا است

تعداد مناطق گردشگری و توریستی در آلمان بسیار زیاد است. تا آنجا که بخش بزرگی از مردم آلمان ترجیح می‌دهند تعطیلات خود را در کشور خود سپری کنند. جاده‌های زیبا در آلمان مانند جاده رمانتیک، جاده شراب، جاده دژها و… رانندگی بین شهری را زیبا و زیباتر می‌کند. اما شرایط زندگی در آلمان با شرایط گردشگری تفاوت دارد.

کشور آلمان را می‌توان با این کلمات توصیف کرد: پیاده روی، قلب تجارت اروپا، موسیقی در برلین، کلیساهای جامع با عظمت، قلعه‌ها، جنگل‌های رویایی در غرب، کوه‌های آلپ در جنوب، شهرها و مکان‌های تاریخی زیاد و از همه مهمتر مردم جدی اما مهربان.

3. هم اکنون شرایط اقتصادی آلمان چگونه است؟

آیا شما شرایط کار در آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

شرایط اقتصادی برای زندگی در آلمان

اقتصاد آلمان دارای نیروی کار مجربی بوده و موجودی سرمایه در آن بسیار بالا است. سطح پایین فساد و سطح بالای نوآوری در این کشور باعث شده است که آلمان بی اندازه برای سرمایه گذاری و کار مناسب باشد و از مابقی کشورهای اروپایی شرایط بسیار بهتری را داشته باشد. این سطح از توانایی اقتصادی باعث شده که تصمیم گیری‌های مالی بزرگ در اروپا، توسط آلمان اتخاذ شود و شرایط مابقی کشورهای حوزه شنگن نیز وابستگی شدیدی به این کشور داشته باشد. از بین 500 شرکت بزرگ دنیا 37 شرکت در این کشور بوده و از این رو آلمان کشور مهمی در دنیا از لحاظ علم و فناوری محسوب می‌شود.

4. شرایط فعلی کار برای زندگی در آلمان به چه صورت است؟

اول از همه باید گفت که شرایط کار برای زندگی در آلمان بسیار مناسب است، اما نه برای همه افراد. لذا زندگی در آلمان برای مهاجران غیرقانونی متفاوت است و برای این دست از مهاجران، زندگی در اسپانیا، ایتالیا و دیگر کشورهای جنوبی قاره اروپا به مراتب سخت‌تر نیز می‌باشد. کارفرمایان آلمانی عالی‌ترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را نیز تقلیل داده‌اند و روزهای تعطیلات را به 40 روز در سال رسانده اند.

قبل از هر چیزی بدانید که میزان استخدام در غرب آلمان خیلی بیشتر از شرق آن است (حتی برای افرادی که قصد گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان را دارند). البته برلین و مونیخ از این قاعده مستثنی هستند. همچنین این موضوع را مدنظر داشته باشید که دانستن زبان انگلیسی برای زندگی و کار در آلمان اصلاً کافی نیست. اگر قصد زندگی در آلمان را دارید باید یادگیری زبان آلمانی را از امروز شروع کنید و حداقل به سطح B1 برسید.

5. مشاغل موردنیاز در آلمان کدامند؟

 • مشاغل مربوط به مکاترونیک، فن آوری اتوماسیون، ساختمان‌های الکتریکی.
 • مشاغل مربوط به تکنولوژی ماشین الکتریکی، مهندسی برق، برق صنعتی، نصب و راه اندازی خط، الکترونیک.
 • ساخت و ساز ساختمان، بتن، مصالح ساختمانی، نظارت، لوله کشی، گرمایش، سنگ تراشی، عایق صنعتی، گرمایش، سرمایش، پنجره و نمای شیشه ای، متخصص سقف، دیوار و تکنولوژی آب بندی.
 • توسعه نرم افزار، برنامه نویسی، IT.
 • رانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی.
 • حرفه بهداشت، پرستاری در همه شاخه‌ها، نگهداری افراد مسن، ارتوپدی، بهداشت و کودکان، روانپزشکی.
 • حسابداری.

پیدا کردن کار حقوقی و وکالت در کل اروپا و آمریکا بسیار سخت و دشوار است. حتی اخذ ویزای کار آلمان و اقامت آلمان با ثبت شرکت نیز در این زمینه امکان پذیر نیست.

پایین‌ترین نرخ بی کاری در اروپا متعلق به آلمان است

با اینکه نرخ بیکاری در آلمان زیر 7% است ولی همیشه کمبود نیروی کار در آلمان احساس می‌شود. حتی هم اکنون نیز با وجود اضافه شدن مهاجران به این کشور، در پست‌های مهمتر کمبود نیروی کار وجود دارد. البته بیکاری در روستاهای آلمان هنوز هم یکی از مشکلات اساسی برای دولت به شمار می‌رود.

6. بهترین شهر آلمان برای زندگی ایرانیان کدام است؟

آیا شرایط تحصیل رایگان در آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

پاسخ این پرسش که بهترین شهر آلمان برای زندگی کدام است ساده نیست. در واقع پاسخ این پرسش کاملاً به شرایط روحی، شغلی و مالی شما بستگی دارد. آلمان شهرهای بسیار خوبی برای اقامت دارد اما هامبورگ، فرانکفورت، برلین و دوسلدورف از بهترین مقاصد برای زندگی در آلمان هستند. شهرهایی مانند مونیخ حتی برای افراد با شرایط مالی مناسب هم توصیه نمی شود، چون هزینه‌ها بالاست و فرصت شغلی در آنجا در سال‌های گذشته وضعیت جالبی نداشته است.

برای به دست آوردن اطلاعات کامل و جامع بابت انتخاب بهترین شهرهای آلمان برای زندگی با موسسه حقوقی سروش فردا تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان با جمعیت 1.7 میلیون نفر:

این شهر هجدهمین مقصد توریستی دنیا می‌باشد. آب و هوای هامبورگ که روی رود “البه” قرار گرفته، کاملاً اقیانوسی است. این شهر آنقدرها هم سرد نیست و تنها در 3 ماه دسامبر، ژانویه و فوریه درجه هوای حدود صفر درجه سانتی گراد دارد. اگر زیاد اهل کنسرت، تئاتر، سینما و در مجموع رویدادهای فرهنگی هستید، هامبورگ مرکز این رویدادها است. حمل و نقل شهری با اتوبوس، قطار و کشتی سامان دهی شده و در کل حمل و نقل عمومی در این شهر ارزان‌تر از خیلی از شهرهای مهم آلمان است. این شهر از لحاظ ورزشی به پایتخت ورزشی کشور آلمان مشهور است و پله مناسبی برای شروع ورزش حرفه‌ای نوجوانان است.

میانگین درآمد در هامبورگ 2,156.46 € بوده و میانگین کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در این شهر حدود 1.500 یورو می‌باشد.

طبق آمار رسمی سایت Numbeo در سال 2021، هزینه‌ها حدود 119.06% گرانتر از تهران است و در عین حال قدرت خرید مردم 151.47% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد.

هامبورگ 17 دانشگاه دارد که 6 دانشگاه آن دولتی است

دانشگاه هامبورگ به همراه دانشکده مرکز پزشکی، دانشگاه HafenCity، دانشگاه موسیقی و تئاتر، دانشگاه Eppendorf، دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ و دانشگاه فناوری هامبورگ، همگی از دانشگاه‌های مهم هامبورگ هستند.

برلین، پرجمعیت‌ترین شهر آلمان با جمعیت حدود 3.7 میلیون نفر

60 درصد مردم برلین هیچ دینی ندارند. نمای شهر برلین، هنری و دارای زوایای مدرنیته است. به علت قرار گرفتن برلین در ناحیه‌ای به نام دشت اروپا، این شهر آب و هوای معتدل دارد و حدود 40% مساحت برلین را جنگل، رودخانه، پارک و دریاچه تشکیل می‌دهد. این شهر علیرغم داشتن میانگین رطوبت 84%، دارای بارش برف نه چندان زیاد و تنها در ماه‌های دسامبر تا مارس است.

برلین شهر فناوری آلمانی‌ها است

برلین شهری با فرهنگ متمدن، سیاست خاص و دارای انبوهی از رسانه است. اقتصاد برلین بر مبنای علم نهادینه شده و شرکت‌های فناوری پیشرفته و بخش خدمات در آن گستره وسیعی دارند. صنایع پژوهشی، شرکت‌های رسانه ای، فناوری و اطلاعات، داروسازی، مهندسی پزشکی، تکنولوژی الکترونیک و… در این شهر به وفور دیده می‌شوند.

این شهر چهار دانشگاه دولتی و بیش از 30 دانشگاه خصوصی و فنی دارد که طیف وسیعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهند.

میانگین درآمد در برلین 2,043.15 € بوده و میانگین کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در این شهر حدود 1.400 یورو می‌باشد. طبق آمار رسمی سایت Numbeo در سال 2021، هزینه‌ها حدود 103.56% گرانتر از تهران است و در عین حال قدرت خرید مردم 154.72% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد.

فرانکفورت، نیویورک آلمانی ها

تجارت و هنر تنها دو کلمه‌ای هستند که می‌توانند فرانکفورت را توصیف کنند. از نمایشگاه‌های هفتگی فرانکفورت که زبانزد همه جهانیان است، تا بورس اوراق بهادار، این شهر را به “نیویورک اروپا” تبدیل کرده است. اما در نظر داشته باشید که میزان مهاجران، آنقدر در این شهر بالاست که پس از بیرون آمدن از ایستگاه راه آهن (hauptbahnhof) باید به چند متکدی کمک کنید تا اجازه بدهند نفسی راحت بکشید. در همین محله تعداد کارتون خواب‌هایی که می‌بینید شما را شگفت زده می‌کند. آب و هوای فرانکفورت اقلیمی است و درجه دمای آن به صورت میانگین ۱۰ درجه سانتی گراد است. فرانکفورت شهری بسیار تجاری و مناسب برای بیزینس است.

لباس خوب بپوشید و خیلی محترمانه رفتار کنید تا جامعه آلمان شما را از پناهجویان جدا کند. این نکته بسیار مهمی برای زندگی در آلمان و مخصوصاً شهری مانند فرانکفورت است.

میانگین درآمد در فرانکفورت 2,787.68 € بوده و میانگین کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در این شهر حدود 1.600 یورو می‌باشد. طبق آمار رسمی سایت Numbeo در سال 2021، هزینه‌ها حدود 115.26% گرانتر از تهران است و در عین حال قدرت خرید مردم 224.56% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد.

دوسلدورف ششمین شهر مناسب برای زندگی در جهان است

دوسلدورف یک مرکز تجارت بین المللی بزرگ در دنیا و هفتمین شهر پرجمعیت آلمان است. این شهر مرکز شرکت‌های Fortune Global 500 و DAX است و یک پنجم از نمایشگاه‌های برتر دنیا را پوشش می‌دهد. دوسلدورف یک منطقه آبرفتی بوده و روی شن و ماسه و گل ساخته شده است. تابستان‌های این شهر گرم است و در زمستان بارش برف در آن اندک می‌باشد. سالانه در ماه‌های فوریه و مارس و در رودخانه Main در آنجا کارناوال‌های رنیش برگزار می‌شوند.

میانگین درآمد در دوسلدورف 2,377.78 € بوده و میانگین کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در این شهر حدود 1.650 یورو می‌باشد. طبق آمار رسمی سایت Numbeo در سال 2021، هزینه‌ها حدود 117.57% گرانتر از تهران است و در عین حال قدرت خرید مردم 178.85% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد.

به طور کلی این چهار شهر، از لحاظ آب و هوا، تجارت، موقعیت کاری، درآمد و تعداد حضور ایرانیان در آنها، می‌تواند بهترین شهرهای مقصد برای ایرانیان در آلمان باشند.

7. شرایط و وضعیت بهداشت و درمان در آلمان چگونه است؟

نظام بهداشت و درمان آلمان بر پایه بیمه بنا شده و بیماران از خدماتی مانند درمان‌های کلینیکی، زایمان، درمان سرپایی، دندانپزشکی، توانبخشی و… در قالب بیمه استفاده می‌کنند. بیماران مبلغ کمی از هزینه‌ها را برای درمان خود پرداخت می‌کنند. البته برای کودکان، سالمندان و افراد کم توان این مقدار صفر است. نظام سلامت آلمان، بودجه مورد نیاز خود را از حق بیمه‌های دولتی، خصوصی و مالیات‌های پرداختی شهروندان تأمین می‌کند.

90 درصد مردم آلمان تحت پوشش بیمه هستند و کارمندان با سطح درآمد بالا و یا کارفرمایان قادر به انتخاب بیمه خصوصی نیز برای خود هستند. اما اگر بیمه دولتی را انتخاب می‌کنید، باید 15% از حقوق خود را به صندوق بیمه بپردازید.

8. هزینه‌های زندگی در آلمان چگونه است؟

هزینه‌های زندگی در آلمان (ژانویه 2021):

رستوران در آلمانقیمت (€)گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت10.00 €8.00-14.00
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)45.00 €30.00-60.00
McMeal در McDonalds7.00 €6.00-8.00
آبجو تولید آلمان (0.5 لیتری)3.50 €3.00-4.00
آبجو وراداتی (بطری 0.33 لیتر)3.00 €2.50-4.00
کاپوچینو2.64 €2.00-3.00
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)2.13 €1.00-3.00
سوپر مارکت در آلمان
شیر (1 لیتر)0.78 €0.60-1.00
نان سفید تازه (500 گرم)1.14 €0.65-2.00
برنج سفید (1 کیلوگرم)1.79 €1.00-2.00
تخم مرغ (12 عدد)1.70 €1.30-2.79
پنیر محلی (1 کیلوگرم)7.42 €5.00-15.00
سینه مرغ (1 کیلوگرم)6.63 €5.00-9.00
گوشت گاو (1 کیلوگرم)11.16 €5.40-17.99
سیب (1 کیلوگرم)2.05 €1.89-2.99
موز (1 کیلوگرم)1.62 €1.19-2.00
پرتقال (1 کیلوگرم)2.31 €1.50-3.00
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)2.72 €1.99-3.06
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.04 €0.72-2.00
پیاز (1 کیلوگرم)0.85 €0.49-2.00
کاهو (1 سر)0.99 €0.80-1.30
آب (بطری 1.5 لیتر)0.32 €0.19-0.90
بطری شراب (متوسط)4.00 €3.99-6.00
آبجو تولید آلمان (0.5 لیتری)0.69 €0.34-1.00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتر)1.24 €0.95-2.00
بسته سیگار (مارلبورو)6.00 €6.00-6.30
حمل و نقل در آلمان
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)2.70 €2.30-2.90
بلیط ماهانه (استفاده معمول)70.00 €55.00-81.00
شروع تاکسی3.50 €3.00-4.95
تاکسی هر 1 کیلومتر2.00 €1.50-2.30
تاکسی هر 1 ساعت30.00 €24.00-33.00
بنزین (1 لیتر)1.33 €1.20-1.41
فولکس واگن گلف 1،4 KW Trendline20,000.00 €17,900.00-25,000.00
تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات کمپرسور19,456.73 €15,210.00-25,000.00
موارد کاربردی – قبوض
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m2214.10 €115.91-318.75
1 دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف)0.09 €0.09-0.15
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL)27.90 €20.00-40.00
ورزش و اوقات فراغت در آلمان
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال28.01 €19.99-50.00
اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته)18.02 €10.00-30.00
سینما10.00 €8.50-12.30
مراقبت از کودک در آلمان
 مهد کودک ماهانه برای 1 کودک312.28 €150.00-600.00
پوشاک و کفش در آلمان
 1 جفت جین (Levis 501 یا مشابه)77.16 €50.00-100.00
 1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای (Zara، H & M، …)33.66 €20.00-50.00
 1 جفت کفش نایک84.42 €60.00-120.00
 1 جفت کفش مردانه چرم105.13 €70.00-150.00
اجاره ماهانه منزل در آلمان
 آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر675.30 €450.00-1,000.00
 آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز503.43 €310.00-750.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر1,323.20 €850.00-2,000.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز959.64 €600.00-1,500.00
قیمت خرید آپارتمان در آلمان
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر4,349.49 €2,500.00-7,000.00
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز2,942.93 €1,800.00-5,000.00
حقوق و دستمزد در آلمان
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)2,181.37 €
نرخ بهره وام به درصد (٪)، 20 ساله1.881.50-2.50

این داده‌ها بر اساس 32711 گزارش از 3009 گزارشگر در اواخر سال 2021 براساس داده های سایت Numbeo تهیه شده است.

برلین - آلمان
آلمان

9. مشکلات و معایب زندگی در آلمان چیست؟

یادگیری زبان آلمانی به زمان نیاز دارد

برای یادگیری زبان آلمانی به حداقل یک سال و نیم زمان نیاز دارید. در نظر داشته باشید این باور غلط است که در محیط می‌توانید این زبان را طی مدت کوتاهی یاد بگیرید. هرگز اینطور نیست. ضمناً اگر می‌خواهید در آلمان به کلاس زبان آلمانی بروید باید در نظر داشته باشید که هر ترم این کلاس‌ها بین ۱.۰۰۰ تا ۲.۰۰۰ یورو هزینه دربر دارد. کلاس زبان رایگانی در کار نیست! مگر برای پناهندگان و آن هم نه در مراحل اول پناهندگی در آلمان.

حداقل سطح مورد نیاز برای کار در آلمان و پذیرفته شدن شما در شرکت‌های آلمانی، سطح B1 می‌باشد و اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید باید حداقل B2 داشته باشید. سطح زبان پایین فرصت‌های شغلی را برای شما نزدیک به صفر می‌کند.

خصوصاً اوایل زندگی در آلمان، باید دو برابر کار کنید

پرداخت مالیات بر درآمد در آلمان بسیار سنگین است به علاوه 15% از درآمد شما برای بیمه کم می‌شود. یکی از مشکلات زندگی در آلمان این است که اگر کاری با سطح پایین و متوسط دارید باید دو شیفت کار کنید. این قانون تقریباً برای همه مهاجران صادق است. ولی اگر شغل مناسبی داشته باشید، شاید 3 روز کار کردن در هفته هم پاسخ زندگی شما و خانواده تان را بدهد.

خبر خوب اینجاست که اگرچه بخشی از درآمد شما برای مالیات و بیمه کم می‌شود و این شرایط زندگی در آلمان را کمی دشوار می‌کند، اما داشتن این بیمه خیال شما و خانواده تان را از هر خرجی برای درمان راحت می‌کند. ضمناً سیستم مالیاتی پس از مدتی به شما وام‌های بلند مدت با سود 1.88% بابت خرید ملک و ماشین می‌دهد.

یکی از مشکلات زندگی در آلمان، اجاره خانه بالاست

اجاره خانه در هامبورگ به شدت بالاست و گاهاً تا 900 یورو در ماه برای یک آپارتمان 50 متری می‌رسد. اگر می‌خواهید در شهری بزرگ اما با هزینه‌های کمتری زندگی کنید، سراغ برلین بروید. ضمناً در نظر داشته باشید که حتی اگر خانه خود را مبله اجاره کنید، خرید وسایل خانه در آلمان مانند لباسشویی و وسایل آشپزخانه به عهده شما است. اگر صاحب خانه از شما خواست اجاره 3 ماه را جلو بپردازید، این درخواست را به عنوان یک عرف در آلمان در نظر بگیرید.

داروهای مورد نیاز خود را از ایران بخرید

بدون شک خرید یک قرص سرماخوردگی در آلمان برای شما هزینه‌ای حداقل 5 برابر نسبت به ایران را خواهد داشت و البته این جزو معایب زندگی در آلمان به حساب نمی آید. چون درآمد شما در آلمان به صورت میانگین 7 برابر ایران است. اما بهتر است داروهای خود را از ایران تهیه کنید تا هزینه کمتری بپردازید. ضمناً برخی از داروها در آنجا به اسامی دیگری به فروش می‌رسند.

حتماً قبل از حرکت به آلمان، لیست داروهای ممنوعه به آلمان را بخوانید تا گیر پلیس‌های فرودگاهی در آلمان نیافتید.

10. برخی اطلاعات جالب و کاربردی در آلمان

 • انعام دادن به گارسون معادل 15% قیمت غذا از آداب مردم آلمان است.
 • درباره هیتلر با آنها شوخی نکنید. آلمانی‌ها هنوز از رفتارهای هیتلر و حمایت مردم شان از او خجالت زده هستند.
 • بهای تاکسی در کشورهای اروپایی بسیار گران است، اگر تا نیمه شب در خیابان ماندید از تاکسی‌های زرد استفاده کنید و بهای مندرج روی تاکسی متر را بپردازید.
 • در آلمان برای کسی که بخواهد از زندان فرار کند (حتی اگر موفق به انجام آن بشود) هیچ مجازاتی قائل نشده‌اند. چون بر این باورند که میل آزادی جز ذات هر انسانی است.
 • تمام شدن سوخت در بزرگراه‌ها غیرقانونی است.
 • در 30 سال گذشته، 2هزار مدرسه در آلمان به علت کمبود محصل تعطیل شده است.
 • از سال 2014، آلمان شهریه دانشگاه را برای تمامی دانشجویان (حتی خارجی ها) لغو کرده است.
 • در برلین قرار است یک پروژه ساختمانی انجام شود که طی آن یک مسجد، یک کلیسا و یک کنیسه باهم در یک ساختمان باشند.
 • اگر به شوخی و به روش نازی‌ها به کسی سلام نظامی کنید، باید 3 سال به زندان بروید.
 • یک سوم تأمین برق آلمان از انرژی‌های تجدید پذیر تأمین می‌شود.
 • آلمان شرقی و غربی هنوز هم در عکس‌های فضایی با هم تفاوت زیادی دارند و علت آن چراغ‌های استفاده شده در خیابان‌ها است.
 • دیوید بووی در سال 1987 در دیوار برلین کنسرت گذاشت و مردم آلمان شرقی از پشت دیوار او را همراهی می‌کردند و صحنه‌ای شگفت انگیز ایجاد شد. زندگی در آلمان شرقی سطح شدیداً پایین‌تری نسبت به آلمان غربی داشت.
کنسرت دیوید بووی در سال ۱۹۸۷
کنسرت دیوید بووی در سال 1987

11. هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اخذ اقامت در آلمان به چه صورت است؟

اگر شما قصد مهاجرت به آلمان را دارید، هم اکنون چند راه وجود دارد که هر کدام دارای محاسن و محدودیت‌های خاص خود است. همکاران ما در موسسه حقوقی سروش فردا برای مشاوره زندگی و اخذ اقامت آلمان و سایر کشورهای حوزه شنگن در خدمت شما هستند.

شما می‌توانید هم اکنون برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید و یا قبل از تماس، لینک‌های پیشنهادی زیر را بخوانید. مشاورین ما آماده راهنمایی شما عزیزان هستند.

12. معرفی چند وب سایت مفید و کاربردی در آلمان

 1. هزینه‌های دقیق زندگی در آلمان و مقایسه آن با سایر کشورها (آپدیت جدید)
 2. بهترین سایت کاریابی در آلمان
 3. اجاره منزل در آلمان، خرید ملک در آلمان
 4. خرید و فروش اتومبیل در آلمان

13. آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در آلمان

شما می توانید برای دریافت آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در آلمان (فرهنگ، کار، هزینه‌ها، ارزیابی شهرهای آلمان، مشکلات و…)، اینجا کلیک کنید و با ما همراه باشید.

حال و هوای آلمان و نمای شهرهای آن را در این ویدئو ببینید:


سوالات متداول زندگی در آلمان

شرایط اقتصادی برای زندگی در آلمان چگونه است؟

اقتصاد آلمان دارای نیروی کار مجربی بوده و موجودی سرمایه در آن بسیار بالا است. سطح پایین فساد و سطح بالای نوآوری در این کشور باعث شده است که آلمان بی اندازه برای سرمایه گذاری و کار مناسب باشد و از مابقی کشورهای اروپایی شرایط بسیار بهتری را داشته باشد.

شرایط کار برای زندگی در آلمان به چه صورت است؟

کارفرمایان آلمانی عالی‌ترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را نیز تقلیل داده‌اند و روزهای تعطیلات را به 40 روز در سال رسانده اند.

بهترین شهر آلمان برای زندگی ایرانیان کدام است؟

پاسخ این پرسش کاملاً به شرایط روحی، شغلی و مالی شما بستگی دارد. آلمان شهرهای بسیار خوبی برای اقامت دارد اما هامبورگ، فرانکفورت، برلین و دوسلدورف از بهترین مقاصد برای زندگی در آلمان هستند.

هزینه‌های زندگی در آلمان چگونه است؟

میانگین کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در برلین حدود 1.400 یورو می‌باشد.
میانگین کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در هامبورگ حدود 1.500 یورو می‌باشد.

مشکلات و معایب زندگی در آلمان چیست؟

یادگیری زبان آلمانی به زمان نیاز دارد، خصوصاً اوایل زندگی در آلمان، باید دو برابر کار کنید، داروهای مورد نیاز خود را از ایران بخرید، یکی از مشکلات زندگی در آلمان، اجاره خانه بالاست.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا