100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

نمونه انگیزه نامه تحصیلی آلمان 2024(✅راهنما برای سفارت+پذیرش)

germany Flag

یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان، انگیزه‌نامه است اما متقاضیان بسیاری نمی‌دانند چطور باید یک انگیزه‌نامه کامل و ایده‌آل بنویسند. به عبارت دیگر، شناخت ویژگی‌های انگیزه‌نامه و رعایت اصول نگارش آن، از صول فرمی مثل فونت گرفته تا اصول محتوایی مانند هدف تحصیل، می‌تواند دلیلی بر قبولی درخواست پذیرش شما برای تحصیل در آلمان باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا تمام جزئیات مرتبط با یک انگیزه‌نامه ایده‌آل را نشانتان دهیم و پاسخگوی سوالاتتان باشیم؛ سوالاتی مانندِ:

 • یک نمونه ایده‌آل انگیزه نامه برای سفارت آلمان چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • چگونه باید انگیزه‌نامه تحصیلی بنویسیم؟
 • مهم‌ترین قوانین نگارش انگیزه‌نامه تحصیلی آلمان کدامند؟
 • انگیزه‌نامه تحصیلی آلمان چه اهمیت و کاربردی دارد؟
 • چه بایدها و نبایدهایی را در انگیزه‌نامه خود برای تحصیل در آلمان رعایت کنیم؟

✅ نمونه انگیزه نامه تحصیلی آلمان

نمونه انگیزه نامه تحصیلی آلمان و توجه به جزئیات رعایت‌شده در آن می‌تواند کمک به‌سزایی در نوشتن آن باشد. انگیزه نامه که یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به آلمان است، باید به درستی و دقیق نوشته شود تا تأثیر خود را بگذارد. پس باید با نحوه نوشتن انگیزه نامه تحصیلی آلمان آشنا باشید تا از پسِ این امر مهم بربیایید و شرایط یک نمونه ایده آل انگیزه نامه تحصیلی برای سفارت آلمان را رعایت کنید. ما در این مقاله یک راهنمای نگارش انگیزه نامه تحصیلی آلمان را برای شما تدوین کرده‌ایم تا شما را با تمام نکته‌های یک انگیزه‌نامه‌ی خوب آشنا کنیم. پس همراه ما باشید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

راهنمای نگارش انگیزه نامه تحصیلی آلمان

1. تعریف انگیزه نامه تحصیلی برای آلمان

انگیزه‌نامه تحصیلی یک نامه‌ی یک یا دو صفحه‌ای است که شما را به دانشگاه انتخابی‌تان معرفی می‌کند و می‌گوید چرا شما به این برنامه تحصیلی مشخص در دانشگاه مشخص در کشور آلمان علاقه‌مند شده‌اید و هدفتان از این انتخاب چیست. انگیزه نامه همچنین برنامه‌های آینده‌ی شما را با استفاده از مدرک دریافتی پس از فارغ‌التحصیلی نشان می‌دهد.

دقت داشته باشید که انگیزه نامه تحصیلی (Motivation Letter) را با انگیزه نامه کاری (Cover Letter) اشتباه نگیرید. اولی تمام جزئیات مرتبط با دلایل تحصیل شما را ذکر می‌کند در حالی که دومی از سابقه و برنامه‌های کاری‌تان حرف می‌زند؛ بنابراین نحوه نوشتن انگیزه نامه تحصیلی آلمان با انگیزه نامه کاری برای سفارت آلمان متفاوت است.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. اهمیت انگیزه‌نامه برای تحصیل در آلمان

بر اساس تحقیقات انجام شده، حدود 90 درصد دانشگاه‌های آلمان برای ارائه پذیرش به دانشجویان بین‌المللی، انگیزه نامه دریافت می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید به تحصیل در آلمان بپردازید، بدون شک باید انگیزه‌نامه بنویسید. خوب است بدانید که دانشگاه های آلمان بین 10 تا 40 درصد از نمره‌ی درخواست شما را بر اساس همین انگیزه‌نامه صادر می‌کنند و گفته می‌شود که انگیزهنامه تحصیلی برای آلمان دومین مدرک تحصیلی مهم در زمان اپلای است.

با توجه به میزان بالای اهمیت، مطالعه نمونه انگیزهنامه تحصیلی آلمان و آشنایی با نحوه نوشتن آن از واجبات اخذ پذیرش تحصیلی آلمان است اما فراموش نکنید که انگیزه نامه‌تان را خودتان بنویسید و هیچ‌وقت یک نمونه انگیزه نامه تحصیلی آلمان را کپی نکنید.

با ما همراه باشید تا نمونه های کاربرد انگیزهنامه تحصیلی آلمان را نشانتان دهیم.

نحوه نوشتن انگیزه نامه تحصیلی آلمان
Eibsee,-Grainau,-Germany

3. نمونه کاربرد انگیزه نامه تحصیلی آلمان

انگیزه‌نامه از جمله مدارک لازم برای تحصیل در المان است. از جمله‌ی این مراحل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انگیزه نامه برای پذیرش آلمان

اگر بخواهید از دانشگاه‌های آلمان برای مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا پذیرش بگیرید، باید انگیزه نامه را ضمیمه‌ی مدارکی کنید که برای دانشگاه در مهلت تعیین‌شده می‌فرستید. توجه داشته باشید که این نامه زمانی که برای یک دانشجوی کارشناسی نوشته می‌شود با زمانی که برای دانشجوی کارشناسی ارشد نوشته می‌شود، متفاوت است و به عبارت دیگر، ادبیات دیگری نیاز دارد.

انگیزه‌نامه برای بورسیه‌های آلمان

یکی از مدارک اصلی ذکر شده در شرایط دریافت بسیاری از بورسیه‌های آلمان، انگیزه نامه است. این بورسیه‌ها که کمک به‌سزایی به پرداخت شهریه دانشگاه‌های خصوصی و مخارج تحصیل و زندگی در آلمان، بیمه و … می‌کنند، با مطالعه انگیزه نامه شما تصمیم می‌گیرند شما را تحت حمایت مالی خود قرار دهند یا نه. بورسیه DAAD نیز از این قاعده مستثنی نیست.

توجه داشته باشید که انگیزه نامه برای بورسیه‌های آلمان کمی از نظر طول نامه، محتوا و همچنین ساختار کلی نامه متفاوت است.

Train-Station-of-the-Airport-of-Friedrichshafen

انگیزه نامه تحصیلی برای سفارت آلمان

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، برای مهاجرت به آلمان پس از اخذ پذیرش باید به دنبال دریافت ویزای دانشجویی باشید. سفارت آلمان در هر کشور مدارک خاص خود را از متقاضی می‌خواهد اما برخی مدارک مانند پاسپورت معتبر یا مدارک تحصیلی بین تمام سفارت‌ها مشترک است. انگیزه نامه نیز یکی از این مدرک‌هاست!

با ارائه یک نمونه کامل از انگیزه نامه تحصیلی برای سفارت آلمان و ضمیمه‌ی آن به مدارک خود، می‌توانید از سفارت آلمان در کشور محل زندگی‌تان، ویزا بگیرید.

نحوه نوشتن انگیزهنامه تحصیلی آلمان به چه صورت است؟ پاسخ سوال خود را در بخش بعدی مقاله بیابید و همراه ما باشید.

4. قوانین نحوه نوشتن انگیزه نامه تحصیلی آلمان

طریقه نوشتن انگیزه نامه تحصیلی برای آلمان مطابق با برخی اصول تعریف‌شده است و طبق آن، هر انگیزه نامه باید:

 • در فایل Word با حاشیه 2.5 سانتی‌متری یا 1 اینچی (از هر دو طرف کاغذ) نوشته شود.
 • در فونت‌های استاندارد مثل Times New Roman یا Arial و اندازه 11 یا 12 باشد.
 • در خطوطی با فاصله‌ی 1.5 سانت از هم نوشته شود.
 • به صورت Justified باشد.

به خاطر داشته باشید که یک نمونه درست انگیزه نامه تحصیلی حداقل 500 و حداکثر 800 کلمه دارد که با توجه به قوانین گفته شده یعنی در 1 یا 2 صفحه نوشته می‌شود. البته برخی منابع حداکثر تعداد لغت انگیزه نامه را 1000 اعلام کرده‌اند اما هر چه کوتاه‌تر و مفیدتر بنویسید، انگیزه نامه باکیفیت‌تری نوشته‌اید.

نمونه انگیزه نامه تحصیلی برای سفارت آلمان

5. ساختار انگیزه‌نامه تحصیلی

نمونه‌ی یک انگیزه نامه تحصیلی ایده‌آل برای سفارت آلمان، سه بخش اصلی دارد:

 • مقدمه: انگیزه نامه خود را با یک مقدمه کوتاه که معرف شما و مخاطبتان باشد، شروع کنید.
 • میانه یا بدنه‌ی اصلی: در طولانی‌ترین بخش انگیزه نامه باید بگویید چرا شما برای برنامه تحصیلی انتخابی‌تان دانشجوی مناسبی هستید یا برنامه انتخابی چه تأثیری بر شما دارد.
 • نتیجه‌گیری: انگیزه نامه خود را با نتیجه‌گیری و خلاصه‌کردن دلیل انتخاب خود تمام کنید.

توجه داشته باشید که دانشگاه‌های آلمان هیچ دستورالعمل مشخصی به عنوان راهنمای نگارش انگیزهنامه تحصیلی آلمان ارائه نکرده‌اند و آنچه گفته می‌شود بر اساس توضیحات موجود و تجربه‌های کسب‌شده است.

اگر به دنبال راهنمای نگارش انگیزهنامه تحصیلی آلمان می‌گردید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

6. راهنمای نگارش انگیزه نامه تحصیلی آلمان

بر اساس راهنمای نگارش انگیزه نامه تحصیلی آلمان باید بگوییم که هر انگیزه‌نامه چه مطالبی را پوشش می‌دهد و چگونه باید نوشته شود.

به خاطر داشته باشید که انگیزه نامه خود را با (1) معرفی کوتاه خود شروع کنید و (2) هدفتان از نوشتن این نامه را توضیح دهید. در مرحله بعد (3) به اختصار به جزئیاتی درباره خود و ارتباطتان با برنامه‌ی تحصیلی انتخابی‌تان اشاره کنید و سپس شرح دهید که (4) چرا این برنامه، بهترین برنامه تحصیلی برای شما و آینده‌تان است و همچنین شما چرا بهترین گزینه برای شرکت در این برنامه‌اید.

ضمن رعایت 4 مرحله نوشتن انگیزه‌نامه تحصیلی آلمان، به خاطر داشته باشید که یک نمونه ایده‌آل انگیزهنامه تحصیلی آلمان نشان می‌دهد که شما تا چه میزان به برنامه‌ی انتخابی‌تان تسلط دارید و نسبت به آن آگاهید.

برای آنکه مطمئن شوید انگیزه نامه شما تمام مباحثی که در راهنمای نگارش انگیزه نامه تحصیلی آلمان گفته شد، دربرگرفته است، در متن خود به دنبال پاسخ سوالات زیر بگردید:

 • چرا می‌خواهید در آلمان درس بخوانید؟
 • چرا این برنامه و رشته را برای تحصیل در آلمان انتخاب کرده‌اید؟
 • دلیلتان برای انتخاب این دانشگاه چیست؟
 • چه برنامه‌ای برای دوران پس از فارغ‌التحصیلی‌تان دارید؟

در آخرین بخش از مقاله به بایدها و نبایدهای یک نمونه ایده‌آل انگیزه نامه تحصیلی برای سفارت آلمان می‌پردازیم. از اینکه همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

Thuringia,-Germany
Thuringia,-Germany
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. نمونه ویژگی‌های انگیزه‌نامه تحصیلی

انگیزه‌نامه تحصیلی آلمان تنها مدرکیست که شما شخصاً آن را می‌نویسید و در مقایسه با مدارکی مانند ریز نمرات که شما اکنون امکان پرورش یا بهبود آن‌ها را ندارید، انگیزه‌نامه را خودتان در زمان حال می‌نویسید. این انعطاف‌پذیری انگیزه‌نامه نکته‌ایست که می‌تواند شما را از دیگر دانشجویان و متقاضیان تحصیل در آلمان جدا کند.

8. بایدها و نبایدها در نحوه نوشتن انگیزه نامه

به برخی بایدها و نبایدهای کلیدی در نحوه نوشتن انگیزه نامه تحصیلی آلمان دقت کنید:

 • مطالب تکراری ننویسید: در انگیزه نامه خود تمام آنچه که در سایر مدارکتان آمده است، تکرار نکنید. خلاقانه و متفاوت بنویسید تا بتوانید نظر مخاطبان را که احتمالاً با صدها انگیزه نامه مواجه‌اند، جلب کنید.
 • ویژگی‌های دانشگاه انتخابی‌تان را در نظر بگیرید: وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود را کامل بخوانید و ببینید چه ویژگی‌هایی در این دانشگاه در راستای اهداف شما قرار دارد. اینگونه نشان می‌دهید کاملاً آگاهانه این دانشگاه را انتخاب کرده‌اید.
 • روان و درست شروع کنید: شروع انگیزه نامه شاید مهم‌ترین بخش آن است چرا که تعیین می‌کند مسئول دانشگاه به مطالعه ادامه دهد یا خیر.
 • خود واقعی‌تان را معرفی کنید و البته به اختصار: برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه لازم نیست کس دیگری باشید؛ صادقانه خودتان را معرفی کنید و در عین حال بیش از حد هم از ویژگی‌هایتان نگویید. انگیزه نامه باید موجز باشد.
 • در دقیقه 90 ننویسد: مهم‌ترین نکته در نحوه نوشتن انگیزه نامهتحصیلی آلمان این است که سر صبر، با حوصله و دقت نوشته شود. پس نگارش انگیزه نامه خود را تبدیل به آخرین مرحله تکمیل مدارکتان نکنید.

9. سایر مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان علاوه بر انگیزه‌نامه به مدارک دیگری نیز نیاز دارید که برخی از مهم‌ترینِ آن‌ها عبارتند از:

 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک زبان
 • مدارک تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی
 • عکس
 • نامه پذیرش تحصیلی

به خاطر داشته باشید که از روی نمونه انگیزه‌نامه تحصیلی شما برای سفارت آلمان یا دانشگاه می‌توان به سطح زبان شما نیز پی برد.

انگیزه نامه تحصیلی برای آلمان

پرسش‌های متداول نمونه انگیزه نامه تحصیلی آلمان

✅ قوانین موجود در نحوه نوشتن انگیزه نامه تحصیلی آلمان چیست؟

رعایت حاشیه 2.5 سانتی، فاصله بین خطوط 1.5 سانتی، فونت استاندارد در اندازه 11 یا 12 از قوانین نوشتن انگیزه نامه‌اند.

✅ آیا می‌توانیم نمونه انگیزه نامه تحصیلی برای سفارت آلمان را کپی کنیم؟

هیچ‌وقت این کار را نکنید چرا که انگیزه‌نامه‌ی شما باید مختص خودتان و با ادبیات خودتان باشد تا بتواند توجه مسئولین دانشگاه را جلب کند.

✅ انگیزه نامه آلمان در کجا نیاز است؟

برای دریافت پذیرش تحصیلی، ویزای دانشجویی و بورسیه آلمان به انگیزه‌نامه نیاز دارید.

✅ یک نمونه انگیزه نامه تحصیلی آلمان چه ویژگی‌هایی دارد؟

از یک مقدمه، میانه و نتیجه‌گیری تشکیل شده و شما و اهدافتان را صادقانه و به ایجاز معرفی می‌کند.

✅ چرا باید انگیزه نامه تحصیلی بنویسیم؟

نگارش درست انگیزه نامه تحصیلی آلمان از آن جهت مهم است که 90 درصد دانشگاه‌های آلمان به آن به چشم راهنمای ارائه پذیرش به شما نگاه می‌کنند.

جمع بندی

Conclusion

انگیزه‌نامه همان مدرکی است که به شما امکان دخالت در دریافت یا عدم دریافت پذیرش تحصیلی را می‌دهد چرا که در امروزِ شما نوشته می‌شود و برخلاف سایر مدارک مانند ریز نمرات که امکان تغییر ندارند، انعطاف‌پذیر است. با رعایت قوانین نگارشی و محتوایی یک انگیزه‌نامه و معرفی خود و اهدافتان به کوتاه‌ترین و خلاقانه‌ترین روش ممکن، نه تنها اهمیت تحصیلتان در آلمان را به دانشگاه مورد نظرتان ثابت کنید بلکه مهارت خود در زبان را نشان دهید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان