روش های مهاجرت و آشنایی با انواع آن (شرایط 2020)

روش‌های مهاجرت به اروپا و ارزیابی بهترین روش‌ها (در سال ۲۰۲۰)

اگر به دنبال اطلاعات کاملی درباره انواع روش‌های مهاجرت هستید و این سؤال را در ذهن دارید که بهترین روش مهاجرت با توجه به شرایطتان کدام است، این مقاله برای شما نوشته شده است.

پس از خواندن این مقاله، با انواع روش‌های مهاجرت به اروپا در سال ۲۰۲۰ آشنا شده و می‌توانید ارزیابی دقیق تری از مهاجرت داشته باشید.

اینکه شما چه هدفی از مهاجرت دارید بسیار مهم است. اما رسیدن به جواب این سؤال که مشخصاً چه روشی برای شما (و خانوادتان) مناسب تر است، اصلی ترین دغدغه ذهنی شما است.

و اما چگونه بهترین روش مهاجرت به اروپا را با توجه به شرایط خود تشخیص دهیم؟

من، فائزه ظریفیان (وکیل پایه یک دادگستری در ایران و مشاور امور بین‌الملل) و بنیانگذار مؤسسه‌ی حقوقی سروش فردای روشن (یورو لایف) هستم. در اینجا و طی ۲ مرحله کاربردی به شما نشان خواهم داد که چگونه در بین روش‌های مهاجرت، مناسب ترین گزینه را برای خود و خانوادتان انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که این راهنما تنها مختص به ۲۶ کشور حوزه شنگن می‌باشد. همچنین ممکن است در این مقاله استثنائاتی وجود داشته باشند که به آنها اشاره نشده است.

مرحله اول: تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت در مهاجرت چیست؟

هر روش مهاجرتی که تا امروز نام آن را شنیده‌اید، در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرد:

 1. ویزا (Visa)
 2. اقامت (Residence Permit)

به این معنی که از ابتدا یا به شما ویزا می‌دهند و یا کارت اقامت برای شما صادر می‌گردد. اما امکان ندارد از ابتدا به شما پاسپورت بدهند.

ویزا چیست؟

ویزا برای انجام کاری خاص و در مدت زمانی خاص صادر می‌گردد. در طول مدت اعتبار ویزا، شما برخی از حقوق شهروندان آن کشور را ندارید. مثلاً اگر ویزای تحصیلی بگیرید، پس از پایان دوره دانشگاهی خود باید به کشورتان بازگردید و یا آن را تبدیل کنید.

ویزای تحصیلی هیچگاه پس از پایان تحصیل تمدید نمی گردد. مگر آنکه ویزای خود را به ویزای دیگری (مثلاً ویزای کار) تبدیل کنید. در نظر داشته باشید که معمولاً ویزای کار پس از چند سال به اقامت تبدیل می‌شود.

اقامت چیست؟

توسط بعضی از روش ها، شما و خانوادتان از همان ابتدا صاحب کارت اقامت (شهروندی) می‌شوید اما این اقامت تحت هیچ حالتی از همان ابتدا دائمی نیست.

معمولاً پس از گذر ۵ سال از تاریخ صدور اقامت موقت (TRP)، امکان درخواست اقامت دائم (PR) را خواهید داشت.

نکته مهم اینجاست که با داشتن اقامت هر کشوری (چه دائم چه موقت)، شما با دیگر شهروندان آن کشور هیچ تفاوتی از لحاظ حقوق شهروندی ندارید. می‌توانید حساب بانکی باز کنید، تسهیلات بانکی بگیرید، تحصیل رایگان داشته باشید، ملک، خودرو و… بخرید و در واقع تمام محدودیت‌هایی که در باب ویزا ذکر شد را نخواهید داشت.

یک نکته بسیار مهم: اگر شما کارت اقامت موقت یا دائم یکی از کشور‌های حوزه شنگن را بگیرید، قانونا در تمام کشورهای حوزه شنگن حقوق شهروندی دارید. برای مثال فردی که اقامت موقت خود را از کشور اتریش گرفته است می‌تواند از همان ابتدا در آلمان نیز کار، زندگی، تحصیل، افتتاح حساب و… داشته باشد.

تابعیت چیست؟ 

پس از گذر ۳ تا ۵ سال از صدور کارت اقامت دائم (یعنی حدوداً ۸ تا ۱۰ سال پس از اخذ اقامت موقت) شما امکان درخواست پاسپورت را خواهید داشت. در نظر داشته باشید معمولاً برای دریافت پاسپورت باید تاریخ، زبان، قوانین مدنی و جغرافیای آن کشور را امتحان بدهید ولی اگر قبول نشدید نگران نباشید، می‌توانید هر چقدر خواستید مجددا اقدام کنید.

 • جمع بندی مرحله یک: اخذ ویزا معمولاً هزینه کمتری دارد و شانس دریافت آن بستگی زیادی به صلاحیت‌های فردی متقاضی (تحصیلات، سن، سابقه کار، سطح زبان و…) دارد. اخذ ویزا مناسب ترین راهکار برای افراد واجد شرایط می‌باشد. اما افرادی که به دنبال روش‌های مطمئن تر با شانس قبولی بالاتری هستند، بهتر است به دنبال روش‌هایی باشند که از ابتدا به آنها اقامت اعطا شود.
  در مرحله بعد خواهیم گفت که چه روش‌هایی در دسته ویزا و چه روش‌هایی در دسته اقامت هستند…
 • سؤالی که باید در این مرحله به آن پاسخ دهید: آیا برای شرایط من، روش‌های ویزایی مناسب تر است یا روش‌های اقامتی؟
برلین - آلمان

برلین – آلمان

مرحله دوم: انواع روش‌های مهاجرت چیست؟

در این مرحله خواهید دانست که چه روش‌هایی برای مهاجرت به اروپا وجود دارند و این روش‌ها هر کدام از چه نوعی هستند (ویزایی یا اقامتی). در اینجا ما به توضیح اجمالی هر روش خواهیم پرداخت ولی توضیحات کامل هر روش را باید در مقاله اختصاصی آن روش بخوانید.

الف) روش‌هایی که به شما از ابتدا، ویزا می‌دهند:

حال که با تعریف ویزا آشنا شدیم و به مزایا و معایب آن اشاراتی کردیم، با ۳ روشی آشنا خواهیم شد که از ابتدا به شما ویزا می‌دهند.

۱- ویزای کار: 

ویزای کار در کشورهای حوزه شنگن به افرادی داده می‌شود که حتما ۴ شرط اصلی را داشته باشند: ۱- حداقل مدرک تحصیلی دانشگاهی، ۲- سابقه کاری ترجیحا با بیمه تامین اجتماعی (حداقل ۲ سال)، ۳- مدرک زبان، ۴- دعوتنامه کاری معتبر.

بیشترین ویزای کار برای ایرانیان در اروپا به ترتیب در کشورهای آلمان، اتریش، سوئد، فرانسه صادر می‌گردد.

۲- ویزای جستجوی کار:

اگر شما تحصیلات، سابقه کار و تسلط به زبان را دارید اما فقط دعوت نامه کاری ندارید، امکان درخواست ویزای جستجوی کار را خواهید داشت. این روش معمولاً در کشورهای آلمان و اتریش انجام می‌شود. البته دانمارک نیز چنین ویزایی صادر می‌کند.

۳- ویزای تحصیلی:

این روش محبوب ترین روش مهاجرت به اروپا در بین جوانان است. تنها کافی است شرط سن، تسلط به زبان و معدل مناسب را داشته باشید تا برای این ویزا واجد شرایط شوید.

اخذ ویزای تحصیلی در اروپا راحت تر و بسیار ارزان تر از آمریکا، استرالیا و کانادا می‌باشد. اگر بدانید چگونه و چه کارهایی باید انجام دهید، شانس شما زیاد خواهد بود. بیشتر متقاضیان ویزای تحصیلی به علت نقص در مدارک رد می‌شوند.

۴- ویزای دوره زبان: 

اگر به دنبال تحصیل در اروپا می‌باشید اما سطح زبان شما بالا نیست می‌توانید در بعضی از کشورهای اروپایی، دوره زبان بگذرانید. این روش یک راه سریع و مطمئنی برای ورود به اروپا می‌باشد. پس از اتمام دوره زبان می‌توانید بدون مراجعت به کشور خود، در همان اروپا ویزای خود را به ویزای دیگری (مثلاً تحصیلی) تبدیل کنید. این روش در کشورهای مجارستان و فرانسه بهترین شرایط را در حال حاضر (شرایط ۲۰۲۰) دارد.

ب) روش‌هایی که از ابتدا به شما، اقامت می‌دهند (مناسب خانواده ها):

روش‌هایی که توسط آن از ابتدا به شما و خانوادتان اقامت موقت (شهروندی) داده می‌شود، در دو نوع با سرمایه گذاری و بدون سرمایه گذاری قرار می‌گیرند. همانطور که گفته شده اقامت موقت (TRP) پس از ۵ سال به اقامت دائم (PR) تبدیل می‌شود.

جدول دسته بندی روش‌های اقامتی اروپا (+ چند مثال)

روش‌های با سرمایه گذاری

۱- خرید ملک یونان

آلمان

اسپانیا

مجارستان

فرانسه

۲- خرید سهام آلمان
۳- خرید اوراق قرضه اسپانیا
۴- سپرده بانکی ایتالیا

روش‌های بدون سرمایه گذاری

۱- ثبت شرکت:

ثبت یک شرکت مسئولیت محدود و راه اندازی کسب و کار در آن کشور.

آلمان

هلند

اتریش

اسپانیا

اسلواکی

مجارستان

لهستان

۲- تمکن مالی

داشتن درآمد ثابت بالا در کشور خودتان (ایران)

فرانسه

یونان (FIP): امکان موفقیت آن زیر ۵۰٪ است.

اسپانیا: امکان موفقیت آن زیر ۵۰٪ است.

اتریش: تقریبا امکان موفقیت ندارد.

حال به توضیح هر یک از روش‌های اقامتی می‌پردازیم:

۱- روشهای اقامتی با سرمایه گذاری (خرید ملک، سهام، اوراق قرضه و سپرده بانکی): 

این روش‌ها که معمولاً به آنها Golden Visa نیز گفته می‌شود در کشورهای آلمان، یونان، اسپانیا، مجارستان و چند کشور دیگر حوزه شنگن قابل انجام هستند. حداقل سرمایه گذاری برای کشور مجارستان است و مبلغ آن ۱۸۰ هزار یورو می‌باشد.

این روزها به دلیل شرایط بسیار مناسب خرید ملک در یونان، محبوبیت این روش رو به افزایش است. چند مزیت جالب این روش:

 1. حداقل مبلغ خرید ملک ۲۵۰ هزار یورو می‌باشد. (تقریبا نصف سایر کشورها).
 2. جالب تر آن که علاوه بر همسر و فرزندان، به والدین شما و همسرتان نیز اقامت اعطا می‌گردد.

۲- ثبت شرکت (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری):

این روش که در کشورهایی مانند مجارستان، اسلواکی، لهستان، آلمان و… مرسوم است یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به اروپا می‌باشد. لذا هزینه آن پایین بوده و درصد موفقیت آن نیز بالا می‌باشد. در این روش برای شما شرکتی ثبت می‌شود و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود را خواهید داشت.

مزایای این روش:

 • اخذ اقامت و دریافت حقوق شهروندی کل حوزه شنگن
  با داشتن کارت اقامت یک کشور شنگن، شما می‌توانید در تمامی کشورهای عضو حوزه شنگن کار، زندگی یا تحصیل کنید.
 • عدم نیاز به استخدام کارمند در شرکت ثبت شده (به جز ثبت شرکت در لیتوانی)
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • امکان داشتن انواع حساب‌های بین‌المللی و دریافت Mastercard ،Visacard و سایر کارت‌های اعتباری معتبر
 • خرید و فروش و مالکیت انواع اسناد منقول و غیر منقول به نام خودتان
 • امکان دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن اقامت اروپا
 • اخذ اقامت اسلواکی با ثبت شرکت (شرایط ۲۰۲۰)
 • اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت (شرایط ۲۰۲۰)
 • اقامت اسپانیا با ثبت شرکت – (شرایط ۲۰۲۰)

۳- تمکن مالی (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری):

اگر شخصی در کشور خود (مثلاً ایران) درآمد مناسبی (معادل حداقل ۲۵۰۰ یورو) دارد و هم اکنون قصد زندگی در یک کشور اروپایی را دارد، ممکن است واجد شرایط اخذ اقامت با روش تمکن مالی (خود حمایتی) قرار بگیرد. در واقع فرد متقاضی و اعضای خانواده وی حق کار و استخدام شدن در آن کشور را ندارند اما از حقوق کامل شهروندی، تحصیل و… برخوردار هستند.

در باب اقامت با تمکن مالی چند نکته را فراموش نکنید:

 • روش تمکن مالی تنها در چند کشور وجود دارد: اسپانیا، اتریش، فرانسه، یونان.
 • اقامت به روش تمکن مالی به اقامت دائم تبدیل نمی شود.
 • برای تمدید این اقامت، باید مجددا شرایط خود را به صورت سالانه احراز نمایید.

هم اکنون (شرایط ۲۰۲۰) این روش به صورت یک بخت آزمایی درآمده است و معمولاً کشورهای ارائه دهنده ویزای تمکن مالی (Wealth Visa) مانند اسپانیا، یونان، اتریش، فرانسه و… به سختی این ویزا را صادر می‌کنند.

 • جمع بندی مرحله دو: در بین روش‌های ذکر شده، برای متقاضیان زیر ۳۰ سال روش‌های تحصیلی، متقاضیان زیر ۴۰ سال ویزای کاری و برای خانواده‌ها روش‌های اقامتی (ثبت شرکت، خرید ملک و…) توصیه می‌گردد.
 • سؤالی که باید در این مرحله به آن پاسخ دهید: مشخصا چه روشی‌هایی مناسب من و خانواده من است؟

اما هنوز نکات کلیدی تری مانده است… (که تنها اشاره‌ای می‌کنیم)

 1. در هر روش (مثلاً ثبت شرکت یا ویزای کاری و …) کدام کشورها شرایط مناسب تری دارند؟ و چرا؟
 2. شرایط زمانی و هزینه‌ای کدام روش در حال حاضر مناسب تر است؟
 3. شرایط تمدید هر روش چگونه است؟
 4. معایب و محدودیت این روش‌ها کدامند؟
 5. وضعیت زندگی در هر کشور چگونه است؟ (به بخش شرایط زندگی و هزینه‌ها در منوی سایت مراجعه کنید.)
 6. وضعیت تحصیل و زبان آموزی فرزندان ما چگونه خواهد بود؟

در نظر داشته باشید که در مقالات تخصصی هر روش، و بخش شرایط زندگی در وب سایت مؤسسه حقوقی سروش فردا، به تمام این سؤالات پاسخ داده شده است.

[aparat id=”zwjAI”]

[aparat id=”QxH0U”]

[aparat id=”YNtTm”]

ادامه این بحث را در آینده برای شما متقاضیان محترم خواهیم نوشت.

اما هم اکنون برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ مشاوره زندگی و مهاجرت به اروپا با مشاورین ما در مؤسسه حقوقی سروش فردا تماس حاصل کنید.

با احترام

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 الی 20:00 - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

لایو بعدی: خرید ملک ترکیه
برگزاری توسط مشاور ارشد ترکیه
شرایط کامل خرید ملک در ترکیه (اخذ اقامت و پاسپورت)
close-image
موسسه سروش فردا