تحصیل پزشکی در فرانسه (شرایط 2021)

france Flag

فرانسه یکی از اولین کشورهایی است که در ذهن متقاضیان تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور نقش می بندد. در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات لازم درباره تحصیل پزشکی در فرانسه را در اختیار این متقاضیان بگذرایم و مسیر حرکتشان را صیقل دهیم. از مهم ترین مباحث بررسی شده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مراحل تحصیل پزشکی در فرانسه
 • تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی
 • بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل پزشکی
 • هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه
 • ویزای دانشجویی فرانسه

✅ تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت بی نظیر برای دوستداران رشته پزشکی و متخصصان جهت ادامه تحصیل است. رشته پزشکی در فرانسه هر دو بخش تئوری و عملی را پوشش می دهد. فرانسه هر سال مقصد بیش از 18000 دانشجو از سراسر جهان است. یکی از دلایل این محبوبیت را می توان مناسب بودن هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه دانست. در این مقاله قصد داریم از صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه را بررسی کنیم و شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه را شرح دهیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. مزایای تحصیل پزشکی در فرانسه

متقاضیان رشته پزشکی باید بدانند در ازای فراهم کردن شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه، چه مزایایی دریافت خواهند کرد. در اینجا تنها برخی از مهم ترین این مزایا ذکر شده است.

در مسیر بررسی صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه همراه ما باشید تا در ابتدا با مزایای آن آشنا شوید.

تحصیل پزشکی در فرانسه
Eiffel-Tower,-Paris,-France

هزینه مقرون به صرفه

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه مقرون به صرفه است به گونه ای که عده ای دانشگاه های این کشور را ارزان ترین دانشگاه های سراسر اروپا برای تحصیل در رشته پزشکی می دانند. علاوه بر پایین بودن هزینه ها، دانشجویان ممتاز سراسر دنیا می توانند از بورسیه های تحصیلی فرانسه بهره مند گردند.

اعتبار جهانی

پیشرفت و قدرت علوم پزشکی فرانسه در سراسر جهان زبانزد است. برای اثبات این ادعا می توان به 13 جایزه نوبل تعلق گرفته به پزشکان و محققان فرانسه در زمینه پزشکی و فیزیولوژی اشاره کرد. همچنین بسیاری از کشفیات و اولین تجربه های پزشکی در این کشور به وقوع پیوسته است مانند کشف علت ژنتیکی سندروم داون یا اولین پیوند کلیه.

آموزش های تئوری و کاربردی

دانشجویان رشته پزشکی تمامی مباحث مورد نیاز برای کسب مهارت در شاخه تحصیلی خود را در دانشگاه های فرانسه یاد می گیرند. آن ها در کنار مباحث علمی و تئوری، ملزم به گذراندن ساعاتی مشخص در کلینیک ها و بیمارستان ها هستند.

2. مراحل تحصیل پزشکی در فرانسه

آیا شرایط تحصیل در فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

یکی از ابتدایی ترین شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه آمادگی برای تحصیل طولانی مدت در مراحل مختلف و سخت کوشی است. به طور کلی تحصیل پزشکی در این کشور 3 مرحله دارد:

 1. PCEM
 2. DCEM
 3. DES

دانشجویان در پایان این دوره ها، مدرک دکترا در رشته پزشکی را دریافت خواهند کرد.

شرح این مراحل برای شروع و همچنین ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه را در ادامه مقاله بخوانید. همراه ما باشید.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه
Tour-Bretagne,-Nantes,-France-3

دوره اول: PCEM

دوره اول تحصیل پزشکی در فرانسه که دو سال به طول می انجامد، در حقیقت دوره آماده سازی عمومی دانشجویان، بدون توجه به شاخه پزشکی انتخابی آن هاست. تمامی دانشجویان رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی ملزم به گذراندن این دوره هستند. پس از اتمام سال اول، جهت ورود به سال دوم و ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه، دانشجویان باید در یک آزمون نهایی رقابتی شرکت کنند.

توجه داشته باشید که دانشجویان تنها دو بار می توانند در آزمون نهایی سال اول این دوره شرکت کنند.

از میان کل دانشجویان شرکت کننده در این آزمون، سهمیه قبولی دانشجویانی با ملیت خارج از اتحادیه اروپا 8 درصد است.

تجربه نشان می دهد که تنها 15 الی 20 درصد از دانشجویان سال اول پزشکی قادر به ورود به سال دوم و ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه هستند.

دوره دوم: DCEM

این دوره 4 سال زمان می برد. در انتهای سال چهارم، پس از اتمام دوره و قبولی در آزمون های تئوری، دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه، وارد دوره بعدی شوند. این دوره علاوه بر از آموزش های تئوری، دوره های کارورزی در بیمارستان ها و حضور در سمینار ها را نیز در بر می گیرد.

در نهایت، پس از موفقیت در این دوره، دانشجویان با توجه به نمرات حاصل، می توانند تخصص مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه انتخاب کنند.

دوره سوم: DES

این دوره از دو بخش کلی پزشکی عمومی و سایر تخصص ها تشکیل شده است. دانشجویان با انتخاب یکی از این موارد تحصیل خود را به اتمام خواهند رساند. پایان هر دو بخش مدرک دیپلم مطالعات تخصصی DES را در پی دارد.

دانشجویان این امکان را نیز دارند تا با گذراندن تحصیلات تکمیلی به مدت دو سال، گواهی مطالعه تخصصی DESC را در برخی تخصص ها به دست آورند. پس از اتمام مراحل شرح داده شده و با ارائه یک تز پایانی، دانشجویان مدرک دکترای خود در رشته پزشکی را دریافت خواهند کرد.

در مرحله بعدی بررسی صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه، به سراغ شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه می رویم. همراه ما بمانید.

تحصیل پزشکی در فرانسه
Strasbourg,-France-3

3. مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه

9 سال تحصیل پزشکی، مدرک پزشکی عمومی را برای دانشجویان به همراه دارد. همچنین برای ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه و دریافت تخصص در شاخه های مختلف پزشکی و جراحی، این مدت زمان به 10 الی 12 سال افزایش می یابد.

4. شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه با مدرک دیپلم امکان پذیر است و در حقیقت یکی از شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه و دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور، ارائه مدرک دیپلم است.

همچنین تسلط به زبان فرانسوی یکی از ملزومات ثبت نام در دانشگاه های این کشور محسوب می شود. برای دریافت مدرک زبان فرانسوی می توانید دوره های این زبان را در مراکز خصوصی معتبر فرانسه بگذرانید.

داشتن مدرک معتبر زبان فرانسوی پیش از ورود به این کشور، شانس دریافت پذیرش تحصیلی فرانسه را افزایش می دهد.

5. تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان

تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست. در حقیقت متقاضیان تحصیل در این کشور، برای ثبت نام در دانشگاه های فرانسه باید یکی از مدارک دیپلم زبان فرانسوی DELF یا DALF را داشته باشند. این مدارک نشان دهنده مهارت و تسلط دانشجویان به زبان فرانسوی است. بنابراین ارائه مدرک زبان فرانسوی را می توان یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه دانست.

مدارک دیپلم زبان فرانسوی DELF یا DALF اعتبار دائمی دارند و در جهان شناخته شده اند.

برای دریافت مدرک زبان فرانسوی می توانید در آزمون های TCF/TFE نیز شرکت کنید اما به خاطر داشته باشید که این مدارک تنها 2 سال اعتبار دارند.

6. تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

زبان مورد نیاز برای رشته پزشکی در فرانسه، بسته به نوع دانشگاه انتخابی متفاوت است. تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی این کشور تنها به زبان فرانسوی امکان پذیر است و متقاضی برای تحصیل در این دانشگاه ها به مدرک زبان فرانسوی نیاز دارد.

این در حالی است که امکان تحصیل پزشکی در برخی از دانشگاه ها و کالج های خصوصی فرانسه به زبان انگلیسی وجود دارد. این امکان برای جذب دانشجو از سراسر جهان فراهم شده است. از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه تور اشاره کرد.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه به چه صورت است؟ بهترین دانشگاه های فرانسه برای رشته پزشکی کدامند؟پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله بیابید.

تحصیل پزشکی در فرانسه
Parisian-bridge

7. شرایط اخذ پذیرش پزشکی در فرانسه

شرایط دریافت پذیرش پزشکی در فرانسه بسته به کشوری که در آن اقامت دارید، متفاوت خواهد بود. برای مثال دانشجویان حوزه اتحادیه اروپا به طور مستقیم می توانند پذیرش دانشگاه های پزشکی فرانسه را به دست آورند. این در حالی است دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیاز به ویزای تحصیلی فرانسه دارند.

پس از دریافت ویزای تحصیلی فرانسه، دانشجویان در طی سی روز اول ورودشان به این کشور باید جهت انجام مراحل اداری دریافت ویزا مانند معاینات پزشکی، به اداره مهاجرت مراجعه کنند.

سال اول تحصیل در فرانسه تنها نیازمند ویزای تحصیلی است اما در سال دوم و برای ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه، به اقامت فرانسه نیاز دارید.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

8. بهترین دانشگاه های فرانسه برای رشته پزشکی

دانشگاه دکارت پاریس

دانشکده پزشکی دانشگاه دکارت پاریس یکی از بهترین واحدها از نظر تعداد دانشجویان، اساتید، واحدهای تحقیقاتی و نتایج حاصله است.

مهم ترین هدف این دانشکده ارائه آموزش با کیفیت دانش روز پزشکی و انجام تحقیقات است. اساتید می کوشند تا حس کنجکاوی، نگاه منتقدانه و خلاقیت دانشجویان را تقویت کنند.

این دانشگاه با کسب رتبه 70 در رنکینگ جهانی، یکی از بهترین دانشگاه های فرانسه محسوب می شود.

دانشگاه سوربن

دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن به دنبال پاسخ به مسائل بهداشتی و مسائل مرتبط با سلامتی است. برای رسیدن به این هدف، این دانشکده دانشجویان را تشویق به تحقیق در حوزه های مختلف می کند. در حقیقت دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن علاوه بر تربیت پزشکان و متخصصان، بر روی پرورش محققان در زمینه پزشکی تمرکز دارد.

رتبه 45 در رنکینگ جهانی یکی از دلایل اصلی محبوبیت این دانشگاه در بین دانشجویان است.

دانشگاه های معتبر بسیاری در فرانسه رشته پزشکی را ارائه می دهند که با دو مورد از آن ها آشنا شدید. در بررسی صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه به سراغ سایر این دانشگاه ها می رویم.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه
Montmartre,-Paris,-France

دانشگاه Western Brittany

دانشگاه Western Brittany  هدف بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی است. این دانشگاه بر روی تعلیم پزشکان و زیست شناسان ماهر و کارآمد تمرکز دارد.

کالج پزشکی مون پلیه

کالج پزشکی مون پلیه فرانسه در قرن 12 تاسیس شد و به عنوان قدیمی ترین دانشگاه پزشکی جهان شناخته می شود. شاخه های پزشکی ارائه شده در این دانشگاه بالاست و از ارتوپدی گرفته تا گفتار درمانی را دربرمی گیرد. هر ساله نزدیک به 177 گواهینامه در تخصص های مختلف به فارغ التحصیلان اعطا می شود.

به خاطر داشته باشید که در رنکینگ جهانی، دانشگاه مون پلیه رتبه 160 را به خود اختصاص داده است.

این دانشگاه با قدمت بالا و همچنین فراهم کردن به روز ترین تجهیزات برای تحصیل پزشکی، سنت و مدرنیته را در هم آمیخته است.

دانشگاه استراسبورگ

دانشگاه استراسبورگ با در بر گرفتن بیش از 4000 دانشجو و محقق در رشته های مختلف یکی از بهترین دانشگاه های فرانسه برای متقاضیان رشته پزشکی است. دانشجویان بین المللی نزدیک به 20 درصد از مجموع دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می دهند.

رتبه دانشگاه استراسبورگ در رنکینگ جهانی 237 است.

دانشگاه پزشکی مارسی

دانشکده پزشکی و پیراپزشکی (SMPM) دانشگاه مارسی در سال 2018 تاسیس شد. کلاس های متنوعی در زمینه داروسازی، پزشکی، توان بخشی و پرستاری در این دانشگاه برگزار می شوند.

این دانشگاه با داشتن 16 گروه تحقیقاتی در زمینه های مختلف، در بخش پژوهش نیز فعالیت می کند. برخی از مهم ترین زمینه های پژوهشی این دانشگاه عبارتند از:  

 1. بیماری های عفونی
 2. ژنتیک
 3. انکولوژی/ایمونولوژی
 4. علوم انسانی و اجتماعی
 5. بهداشت عمومی
 6. تصویر برداری پزشکی
 7. انسان شناسی

همچنین در اواخر سال 2019، تیم های تحقیقاتی فعالیت خود را در زمینه علوم اعصاب (neuroscience) آغاز کردند.

دانشگاه مارسی رتبه 163 را در رنکینگ جهانی به خود اختصاص داده است.

بدون شک هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان است. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی کامل در این زمینه دریافت کنید.

Louvre,-Paris,-France-2
Louvre,-Paris,-France-2

9. هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

به طور کلی دانشگاه های فرانسه از ارزان ترین دانشگاه های اروپا محسوب می شوند و هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه نیز مقرون به صرفه است.

طبق مطالعه انجمن ملی دانشجویان پزشکی فرانسه (ANEMF) ، هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه برای دانشجویانی که در PACES ثبت نام می کنند، تقریبا برابر با ​​6000 یورو برای ثبت نام دانشگاه و دوره های خصوصی است.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه برای سال اول تحصیل به 5000 یورو و برای سال سوم به 4000 یورو می رسد.

همچنین تهیه کتاب یا تجهیزات لازم برای تحصیل پزشکی هزینه ای حدود 260 یورو به همراه دارد.

10. بورسیه تحصیل پزشکی در فرانسه

بورسیه تحصیلی تاثیر به سزایی در حذف یا کاهش هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه دارد.

بورسیه تحصیلی فرانسه برای رشته پزشکی معمولا مختص دانشجویان ممتاز تحصیلات تکمیلی است. دانشجوی تمام وقت متقاضی ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه، می تواند برای دریافت این بورسیه ها اقدام کند. درخواست دانشجو در کمیته ارزیابی دانشگاه ها مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید، بورسیه به او اعطا می شود.

دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه به خصوص برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا دشوار است. هر چه سطح نمرات و مدارک بالاتر باشد، شانس دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه افزایش می یابد.

بنابراین تحصیل پزشکی در فرانسه رایگان خواهد بود اگر بتوانید از بورسیه های تحصیلی استفاده کنید. برای مثال می توانید به سراغ انواع بورسیه های دولتی فرانسه بروید.

در بررسی صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه، هزینه زندگی را فراموش نکرده ایم. همراه ما باشید.

Antibes,-France
Antibes,-France

11. هزینه زندگی در فرانسه

علاوه بر هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه، باید به هزینه های زندگی در این کشور توجه کنید. هزینه زندگی در فرانسه با توجه به شهر محل اقامت دانشجو و همچنین عادت های زندگی او متفاوت است.

هزینه اسکان در شهری مانند پاریس حدودا در هر ماه معادل 1500 یورو است اما اگر دانشجو در خوابگاه های دانشجویی اقامت کند، این هزینه تا 1000 یورو کاهش پیدا می کند. هزینه اقامت در شهرهایی مانند نیس، تولوس و لیون حدود 700 یورو است در حالی که در سایر شهرها، این مبلغمی تواند 500 یورو ارزان تر شود.

همچنین هزینه مواد غذایی در شهری مانند پاریس در هر ماه به حدود 300 یورو می رسد اما در شهرهای دیگر این هزینه بین 200 تا 250 یورو متغیر است. به خاطر داشته باشید که رستوران های بین المللی نسبت به سایر رستوران های فرانسه مبالغ مناسب تری برای هر وعده غذایی دریافت می کنند.

حمل و نقل نیز یکی از مواردی تاثیرگذار در هزینه زندگی در فرانسه است. به جدول زیر توجه کنید:

وسیله حمل و نقلهزینه ماهانه
اتوبوس و مترو30 تا 50 یورو
تاکسی200 یورو
قطار20 تا 30 یورو

دانشجویان می توانند برای مدیریت هزینه حمل و نقل خود از اشتراک های ماهانه یا سالانه موجود با هزینه ای بین 15 تا 35 یورو در هر ماه استفاده کنند. همچنین تخفیف هایی برای دانشجویان کمتر از 25 سال در نظر گرفته شده است.

12. شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه 6 سال به طول می انجامد. اگر به دنبال کسب تخصص در شاخه ای خاص از دندانپزشکی مانند ارتودنسی باشید، این مدت زمان به 9 سال تغییر می کند.

برای ادامه تحصیل در زمینه جراحی دندان باید در آزمون ورودی شرکت کنید که به طور میانگین تنها 30 درصد از شرکت کنندگان در این آزمون قبول می شوند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه هر دو از سه مرحله تشکیل شده اند. همراه ما بمانید تا این مراحل را بشناسید.

Paris,-France3
Paris,-France3

مرحله اول

این دوره ی دندانپزشکی در فرانسه سال های دوم و سوم تحصیل را در بر می گیرد. دانش پایه ی دندان پزشکی، تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان، مطالعات دندان و فک مانند آناتومی و بیماری های عفونی دندان در این دوره آموزش داده می شوند. مهارت های دستی مرتبط با دندان پزشکی نیز در طی 4 هفته آموزش عملی و کارورزی جهت آشنایی با روش های مراقبتی، تقویت می شوند.

در پایان سال سوم تحصیل، دانشجویان مدرک دیپلم عمومی دندان پزشکی (DFGSO) را دریافت می کنند.

مرحله دوم

سال های چهارم و پنجم تحصیل تشکیل دهنده این دوره هستند. سال چهارم شامل آموزش مباحث مقدماتی پیشرفته مانند بهداشت عمومی دندان، دندانپزشکی قانونی و بیهوشی می شود. ساختمان دانشگاه و بیمارستان طرف قرارداد آن محل برگزاری کلاس ها هستند.

پس از اتمام سال پنجم تحصیل، مدرک دیپلم پیشرفته دندانپزشکی (DFASO) به دانشجویان اعطا می شود.

مرحله سوم

پس از اتمام موفقیت آمیز دوره دوم، دو انتخاب کلی پیش روی دانشجویان است. دانشجویان می توانند در یک دوره آمادگی یک ساله شرکت و مدرک جراحی دندان خود را دریافت کنند. انتخاب دیگر آن ها که در طی رقابت در سراسر فرانسه ممکن می شود، ادامه تحصیل برای دریافت تخصص در شاخه های جراحی اتودنسی (3 سال)، داروهای خوراکی (3سال) و جراحی دهان (4سال) است.

در خصوص مرحله سوم خوب است که به نکات زیر توجه کنید:
1. 90 درصد دانشجویان گزینه اول را انتخاب می کنند.
2. با انتخاب گزینه دوم علاوه بر دریافت مدرک دیپلم جراحی دندان فرانسه، دیپلم مطالعات تخصصی (DES) را نیز دریافت خواهید کرد.

در آخرین بخش از بررسی صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه، درباره ویزای تحصیلی این کشور خواهید خواند. با ما بمانید.

Strasbourg,-France-5
Strasbourg,-France-5

13. ویزای دانشجویی فرانسه

آیا شرایط تحصیل در فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

بدون شک برای بررسی صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه، باید سری هم به ویزای دانشجویی این کشور بزنیم و بدانیم که یکی از شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه، داشتن ویزای دانشجویی این کشور است.

بنابراین پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه، باید برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید. دریافت این ویزا تقریبا 2 ماه زمان می برد.

ویزای تحصیلی فرانسه در دو نوع کوتاه مدت برای دوره هایی با مدت زمان کوتاه و بلند مدت مختص تحصیلات طولانی تر دانشگاهی ارائه می شود.

با ویزای بلند مدت دانشجو می تواند به مدت 6 ماه در فرانسه زندگی کند. پس از پایان این مهلت 6 ماهه، دانشجو بسته به شرایط دانشگاه باید برای آزمون ویزا درخواست بدهد و در صورت قبولی در این آزمون، می تواند کارت اقامت خود را برای ادامه تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه دریافت کند.

از جمله مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی فرانسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فیش واریزی هزینه ثبت درخواست ویزا
 2. فرم درخواست ویزا
 3. پذیرش یکی از دانشگاه های فرانسه
 4. گواهی سلامت متقاضی
 5. سوء پیشینه
 6. 2 قطعه عکس
 7. کپی صفحات پاسپورت
 8. توصیه نامه مرکز فرهنگی فرانسه

توجه داشته باشید که هزینه ثبت درخواست ویزای تحصیلی فرانسه تقریبا 100 یورو است. همچنین توصیه نامه مرکز فرهنگی فرانسه اثبات می کند که متقاضی دوره های لازم برای تسلط در زبان فرانسوی را گذرانده است.

14. شرایط بیمه دانشجویان در فرانسه

یکی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه، داشتن بیمه سلامت است. دریافت بیمه سلامت بسته به نوع بیمه انتخابی، تقریبا هر ماه هزینه ای معادل 50 یورو در پی دارد.


سوالات متداول تحصیل پزشکی در فرانسه

✅ تحصیل پزشکی در فرانسه چه مراحلی دارد؟

PCEM
DCEM
DES

✅ مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه چقدر است؟

9 سال تحصیل پزشکی، مدرک پزشکی عمومی را برای دانشجویان به همراه دارد.

✅ مدرک تحصیلی مورد نیاز تحصیل پزشکی در فرانسه چیست؟

تحصیل پزشکی در فرانسه با مدرک دیپلم امکان پذیر است.

✅ آیا تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست. اما متقاضیان می توانند در دوره های زبان فرانسه شرکت کنند.

✅ بهترین دانشگاه های فرانسه برای رشته پزشکی کدامند؟

دانشگاه دکارت پاریس
دانشگاه سوربن
دانشگاه WESTERN BRITTANY
کالج پزشکی مون پلیه
دانشگاه استراسبورگ
دانشگاه پزشکی مارسی

✅ هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه برای سال اول تحصیل به 5000 یورو و برای سال سوم به 4000 یورو می رسد.

جمع بندی

Conclusion

اگر به دنبال تحصیل پزشکی در یک کشور با اعتبار جهانی و هزینه مقرون به صرفه هستید، فرانسه یکی از بهترین انتخاب ها برای شماست.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا