تحصیل پزشکی در ترکیه + شرایط دریافت پذیرش 2021

turkey Flag

امروزه تحصیل پزشکی در ترکیه، توجه دانشجویان بسیاری را به خود جلب کرده است. در این مقاله سعی کرده ایم تمام اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه قرار دهیم. از مهم ترین مباحث بررسی شده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به چه صورت است؟
 • آیا تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟
 • هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟
 • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیل برای پزشکی در ترکیه وجود دارد؟
 • بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه کدامند؟

✅ تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه، امروزه مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. مناسب بودن هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه را با توجه به سطح کیفیت آموزش و تجهیزات کامل دانشگاه ها، می توان یکی از دلایل این محبوبیت دانست. بورسیه های تحصیلی نیز با تاثیر مستقیمی که در تسهیل هزینه و شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه دارند، از دیگر دلایل مورد توجه قرار گرفتن دانشگاه های ترکیه هستند. ما در این مقاله به شرح صفر تا صد تحصیل پزشکی در ترکیه می پردازیم و سعی می کنیم منبعی کامل برای دانشجویان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعاتی درباره کشور ترکیه

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و قرار گرفتن میان آسیا و اروپا، فرهنگ های متفاوت را دل خود جای داده و بناهای تاریخی و طبیعت فوق العاده این کشور منجر به جذب گردشگر از سراسر دنیا شده است.

تحصیل پزشکی در ترکیه

همچنین بیماران بسیاری از سراسر دنیا و به خصوص کشورهای همسایه مانند ایران، جذب امکانات پزشکی و بیمارستان های تخصصی این کشور شده اند. در راستای کسب رضایت بیماران و رفع نیاز به متخصصین در علوم پزشکی، شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه بهبود یافته و این کشور در سطح کیفی بالا به پرورش پزشکان، متخصصان و محققان در شاخه های مختلف علوم تجربی پرداخته است.

تحصیل در این کشور، تجربه همزمان سنت و مدرنیته را به همراه دارد.

2. مزایای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی رویای بسیاری از دانشجویان هدفمند است. مسیر تحقق این رویا در ترکیه مزایای بسیاری دارد که در اینجا تنها به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 1. تحصیل در کشوری چند فرهنگی با تاریخی غنی و مناظری منحصر به فرد.
 2. مناسب بودن هزینه تحصیل در مقایسه با سایر کشور ها.
 3. برگزاری واحدهای آموزش زبان های مختلف در برخی از دانشگاه های ترکیه.
 4. ارائه بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی.
 5. سطح بالای کیفیت آموزش و ارائه به روز ترین تجهیزات پزشکی.
 6. ارائه مدارک تحصیلی با اعتبار جهانی.

با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه و معرفی آزمون ورودی رشته پزشکی در دانشگاه های این کشور بپردازیم.

آیا شرایط تحصیل در ترکیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2
Alemdar-Mh.,-Çatalçeşme-Sk.-No38,-34110-Fatihİstanbul,-Turkey,-Fatih
Alemdar-Mh.,-Çatalçeşme-Sk.-No38,-34110-Fatihİstanbul,-Turkey,-Fatih

3. شرط سنی برای تحصیل در ترکیه چگونه است؟

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه بستگی به مقطع تحصیلی دانشجو و دانشگاه انتخابی او دارد. برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم حداکثر سن 21، مدرک کارشناسی 30 و مدرک کارشناسی ارشد 35 است.

4. شرایط تحصیل پزشکی و آزمون ورودی ترکیه

اگرچه توجه هر دو دسته دانشجویان ملی و بین المللی به رشته پزشکی در ترکیه باعث ایجاد رقابتی سخت میان آن ها شده، همچنان میزان پذیرش دانشجوی بین المللی در دانشگاه های ترکیه نزدیک به 90 درصد است که می تواند نوید بخش باشد.

از مهم ترین شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه می توان به قبولی در آزمون ورودی اشاره کرد. در حقیقت تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون ورودی امکان پذیر نیست. بسیاری از دانشگاه های ترکیه آزمون های ورودی در رشته پزشکی و همچنین آزمون زبان انگلیسی را برای ارائه پذیرش به دانشجویان بین المللی تعریف کرده اند، اما حتی تحصیل در آن دسته از دانشگاه هایی که بدون آزمون ورودی دانشجو می پذیرند، نیازمند شرکت در آزمون YÖS است. بنابراین متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه، پیش از هر چیز باید خود را برای شرکت در آزمون های ورودی ترکیه آماده کنند.

در ادامه به معرفی آزمون های ورودی پزشکی در ترکیه می پردازیم.

آزمون YÖS چیست؟

آزمون YÖS برای ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه های ترکیه طراحی شده است. این آزمون 2 بخش کلی را در بر می گیرد:

 1. امتحان مهارت های علوم پایه: این بخش با 80 تا 100 سوال که به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شوند، بین 90 تا 135 دقیقه زمان می برد.
 2. امتحان مهارت های زبان ترکی: این بخش به ارزیابی میزان درک متقاضی از زبان ترکی می پردازد. هدف از این امتحان که 60 دقیقه به طول می انجامد، آگاهی از توانایی دانشجو برای آغاز بلافاصله برنامه تحصیلی است.

سالانه حدود 9200 متقاضی در آزمون YÖS ترکیه شرکت می کنند که آمار قابل توجهی است.

آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT یک آزمون استاندارد برای ورود به دانشگاه های ترکیه است. این آزمون توسط هیئت مدیره دانشگاه ها برگزار می شود و میانگین نمره لازم از سال 2016 برای قبولی و کسب مجوز ورود به دانشگاه های ترکیه، 1000 است.

توجه داشته باشید که آزمون SAT Subject  نیز برای تحصیل برخی رشته های خاص مانند تاریخ آمریکا، ادبیات انگلیسی و ریاضیات کاربردی برگزار می شود که مد نظر ما نیست. آزمونی که برای متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه برگزار می شود، SAT General نام دارد.

آزمون TUS چیست؟

متقاضیان تحصیل پزشکی تخصصی در ترکیه باید در آزمون TUS شرکت و نمره قبولی کسب کنند. این آزمون در شاخه های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، شیمی و سایر تخصص ها برگزار می شود.

به خاطر داشته باشید که این آزمون، تخصص در زیست شناسی را در بر نمی گیرد.

اگر به دنبال کسب آگاهی درباره طول مدت تحصیل پزشکی در ترکیه هستید، به مطالعه ادامه دهید. در ادامه مقاله ضمن تشریح این موضوع، در خصوص تحصیل در ترکیه به انگلیسی نیز حرف می زنیم. همراه ما باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه
Süleymaniye,-Mimar-Sinan-Cd.-No87,-34116-Fatihİstanbul,-Turkey,-Fatih,-İstanbul

5. تحصیل رشته های پزشکی در ترکیه

شاخه های متنوعی از رشته پزشکی در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان ملی و بین المللی ارائه می شوند. برخی از مهم ترین این رشته ها عبارتند از:

 1. مدیریت سلامت.
 2. دام پزشکی.
 3. دندانپزشکی.
 4. داروسازی.
 5. پزشکی عمومی.
 6. پرستاری.
 7. فیزیوتراپی.
 8. بهداشت عمومی

6. مدت زمان تحصیل پزشکی در ترکیه

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه، مانند بسیاری از کشورهای سراسر جهان، 6 سال است.

برنامه کلی تحصیل پزشکی به این صورت است که در سال اول و دوم تحصیل، علوم پایه تدریس می شوند. ورود به سال سوم، دروس تئوری و عملی آشنایی با انواع بیماری را در پی دارد و در سال چهارم و پنجم دوره کارآموزی دانشجویان آغاز می شود. همچنین سال ششم تحصیل که به نوعی سال پایانی به حساب می آید، در بیمارستان دانشگاه می گذرد. در این دوره دانشجویان که انترن نامیده می شوند، وظایف یک پزشک را به عهده می گیرند و دوره مقدماتی آموزش دستیار پزشکی را می گذرانند.

این برنامه شرحی کلی از نحوه تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه است و ممکن است بسته به دانشگاه و اهداف آن، تغییر کند.

7. تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

نکته مهم این است که امکان تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی امکانپذیر است و دروس به خصوص در سال های اول به زبان انگلیسی تدریس می شود و دانشجویان محدود به زبان ترکی نیستند.

خوب است بدانید مردم ترکیه در حد مطلوبی به زبان انگلیسی مسلط هستند و برقراری ارتباط با آن ها برای دانشجویان بین المللی آسان است.

توجه داشته باشید برای کار در ترکیه باید زبان ترکی بلد باشید هر چند که در طی 6 سال تحصیل در این کشور، به این زبان مسلط خواهید شد.

ارائه مدرک تافل زبان با نمره بین 55 تا 100 برای تحصیل پزشکی الزامی است و امکان تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان وجود ندارد.
سایر مدارک زبان با اعتبار جهانی نیز برای تحصیل در ترکیه پذیرفته می شود.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟ آیا تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه امکان پذیر است؟ اگر همراه ما بمانید، پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله خواهید یافت.

Pirinççi-Mahallesi,-Mehmet-Paşa-Cd.-No52,-05200-Amasya-MerkezAmasya,-Turkey,-Amasya-Merkez

8. هزینه تحصیل در ترکیه برای رشته پزشکی

هزینه رشته پزشکی در ترکیه ارتباط مستقیم با دانشگاه و زبان انتخابی دانشجو دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی هزینه ی چندانی ندارد اما تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه های خصوصی می تواند بین 10000 تا 25000 یورو در سال هزینه داشته باشد.

در شرایط امروز می توان هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه به تومان را مبلغی بین 274,510,000 تا 686,275,000 در سال دانست.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

به کارگیری به روزترین و پیشرفته ترین روش های تدریس در رشته پزشکی و دوره های عملی برای آماده سازی دانشجویان، بالا بودن قیمت تحصیل پزشکی در ترکیه را توجیه می کند اگرچه این هزینه همچنان در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، مقرون به صرفه است.

9. شرایط بورسیه ترکیه در رشته پزشکی

امروزه ترکیه یکی از بهترین کشورها برای رشته پزشکی به شمار می رود. ارائه انواع بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که منجربه کاهش یا حذف هزینه تحصیل برای آن ها می شود، از دلایل برتری این کشور در امر تحصیل است.

بورسیه تحصیلی ترکیه برای پزشکی عمومی، روانپزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی، داروسازی و سایر شاخه های رشته پزشکی ارائه می شود.

شرایط بورسیه پزشکی در ترکیه بسته به رشته، دانشگاه و شرایط دانشجو می تواند تغییر کند اما در بسیاری از موارد کل هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه پرداخت می شود. برخی از کاربردی ترین بورسیه های رشته پزشکی در ترکیه عبارتند از:

بورسیه پزشکی ابن سینا

دانشجویان بین المللی سراسر دنیا می توانند از بورسیه پزشکی ابن سینا که تحت حمایت دولت ترکیه است، در مقاطع مختلف تحصیلی بهره مند شوند. این بورسیه شامل کمک هزینه زندگی در ترکیه، هزینه اسکان، شهریه دانشگاه، هزینه سلامت، شهریه دوره زبان ترکی و هزینه حمل و نقل است.

بورسیه پزشکی ابن سینا به دانشجویان شاخه های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و دام پزشکی تعلق می گیرد.

بورسیه دولتی ترکیه

بورسیه دولتی ترکیه مختص دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) است. این بورسیه با فراهم کردن امکان سکونت دانشجویان در خوابگاه، هزینه زندگی آن ها را تقریبا به صفر می رساند. بورسیه دولتی ترکیه علاوه بر هزینه اسکان، شهریه دانشگاه و هزینه سلامت دانشجویان را پوشش می دهد.

10. هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه با توجه به سبک زندگی دانشجو، دانشگاه انتخابی و شهر محل زندگی تغییر می کند. به طور کلی با در نظر گرفتن سطح نرمال زندگی، دانشجویان با در اختیار داشتن ماهانه 300 تا 500 یورو از پس زندگی در ترکیه برمی آیند و در رفاه نسبی قرار می گیرند.

همچنین برخی هزینه ها مانند هزینه کتاب (85 تا 125 یورو) و بیمه سلامت (30 تا 60 یورو) به مجوع هزینه ها اضافه خواهد شد.

اگر به دنبال آشنایی با بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در کشور ترکیه هستید، همراه ما بمانید.

Kadıköy-Sahili,-Turkey

11. بهترین دانشگاه ها برای رشته پزشکی در ترکیه

به طور کلی ترکیه 47 دانشگاه پزشکی دارد که بهترین کیفیت آموزش را با هزینه ای مقرون به صرفه ارائه می دهند و پذیرای دانشجویان سراسر دنیا هستند. برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای رشته پزشکی عبارتند از:

دانشگاه غازی

دانشگاه غازی یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه است و در شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه از 21 دانشکده تشکیل شده است و دانشکده پزشکی آن با ارائه تئوری های فوق مدرن در رشته پزشکی و علوم سلامت و برگزاری دروس عملی، یکی از بهترین دانشکده های این دانشگاه به شمار می رود. حضور نزدیک به 1000 پروفسور و استاد دانشگاه در کنار بیش از 2700 دانشجو، این دانشگاه را تبدیل به یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه کرده است. رتبه این دانشگاه در رنکینگ جهانی در بازه 900 تا 1000 قرار دارد.

دانشجویان دانشگاه غازی ضمن تشویق به تحقیق و پژوهش، دوره کارآموزی خود را در بیمارستان همین دانشگاه خواهند گذراند.

دانشگاه اژه

دانشگاه اژه یکی از موفق ترین و معتبرترین دانشگاه های پزشکی ترکیه است. تحصیل پزشکی در دانشگاه اژه ترکیه به دو صورت تئوری و عملی صورت می گیرد و بیمارستان این دانشگاه با 2000 ظرفیت بستری فرصتی مناسب برای یادگیری و کسب تجربه دانشجویان به شمار می رود. همچنین ساختار و دستورالعمل ها در دانشگاه اژه در سه بخش کلی علوم پایه پزشکی، پزشکی بالینی و جراحی تقسیم بندی می شوند. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های آسیا و شانزدهمین دانشگاه برتر ترکیه است. دانشگاه اژه، در رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان در بازه ای بین 700 تا 800 قرار دارد.

برنامه آموزشی دانشکده پزشکی دانشگاه اژه از نگاه انجمن ارزیابی و اعتبارسنجی برنامه های آموزش پزشکی (TEPDAD)، معتبر است.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه به شمار می رود. این دانشگاه پژوهش محور است و همین امر را می توان دلیل رشد علمی و پیشرفت چشمگیر دانشجویان این دانشگاه دانست. هزینه تحصیل پزشکی در حاجت تپه ترکیه حدود 761 یورو در هر سال است و برای دریافت مدرکی معادل مدرک کارشناسی نیاز به 3 سال تحصیل در این دانشگاه خواهید داشت.

توجه داشته باشید که رتبه دانشگاه حاجت تپه در رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان، 320 است.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی از اولین دانشگاه های پزشکی ترکیه به شمار می رود و دانشجویان بسیاری به دنبال تحصیل پزشکی در دانشگاه استانبول هستند. هزینه سالانه تحصیل پزشکی در ترکیه در این دانشگاه مقرون به صرفه است و همچنین امکان تحصیل پزشکی در ترکیه به انگلیسی در این دانشگاه وجود دارد. دانشگاه استانبول با 25 دانشکده پزشکی سراسر جهان در ارتباط است و همین امر می تواند آینده ای روشن برای دانشجویان ملی و بین المللی این دانشگاه رقم بزند.

دانشگاه استانبول در رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان، جایگاه 342 را به خود اختصاص داده است.

در ادامه مقاله، علاوه بر معرفی سایر دانشگاه های پزشکی ترکیه، دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران را نیز ذکر می کنیم. با ما همراه باشید و به مطالعه ادامه دهید.

Cappadocia,-Merkez-Mahallesi,-Turkey

دانشگاه مرمره

دانشگاه مرمره اولین دانشگاهی است که تمامی معیارهای لازم برای رسیدن به استاندار جهانی آموزش پزشکی را برآورده کرده است. این دانشگاه که در شهر استانبول واقع شده، دانشکده های مختلف پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و علوم سلامت و بهداشت را در خود جای داده است. دانشگاه مرمره در رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان، در بازه 900 تا 1000 جای دارد.

14 پردیس دانشگاه مرمره در آسیا و اروپا واقع شده اند.

دانشگاه ازمیر

تحصیل پزشکی در ازمیر ترکیه طرفداران بسیاری دارد. هزینه تحصیل پزشکی و شاخه های مختلف آن در دانشگاه ازمیر سالانه حدود 1875 یورو خواهد بود. دانشگاه ازمیر یکی از معروف ترین دانشگاه های پزشکی ترکیه است که رشته خاص مهندسی بیومتریک را ارائه می دهد. از دیگر شاخه های پزشکی ارائه شده در این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مدیریت سلامت
 2. پرستاری
 3. تغذیه
 4. فیزوتوراپی

دانشگاه یوزونجوییل

تحصیل پزشکی در وان ترکیه و در دانشگاه یوزونجوییل انتخاب بسیاری از دانشجویان است. این دانشگاه با در بر  داشتن 18 دانشکده، از سراسر دنیا و در مقاطع مختلف تحصیلی دانشجو می پذیرد. خوب است بدانید سالانه نزدیک به 200 دانشجوی ایرانی برای تحصیل در این دانشگاه اقدام می کنند. همچنین با توجه به تنوع فرهنگ و زبان دانشجویان در این دانشگاه، دوره های زبانی مختلف در آن برگزار می شود.

12. دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

از میان دانشگاه های پزشکی ترکیه، موارد زیر برای سال تحصیلی 2021-2020 مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند:

 1. دانشگاه آنکارا
 2. دانشگاه آتاتورک
 3. دانشگاه اژه
 4. دانشگاه حاجت تپه
 5. دانشگاه استانبول
 6. دانشگاه کوچ
 7. دانشگاه غازی
 8. دانشگاه سلیمان دمیرل
 9. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

توجه داشته باشید که تنها تحصیل دندانپزشکی در سه دانشگاه آخر مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

آنچه در ادامه می خوانید مرتبط با ویزای تحصیلی ترکیه برای رشته پزشکی است. در آخرین بخش از این مقاله، همراه ما بمانید.

تحصیل پزشکی در ترکیه
Istanbul,-Turkey-(2)

13. معایب تحصیل پزشکی در ترکیه

میزان ترک تحصیل در ترکیه به نسبت سایر کشورها زیاد است. از دلایل این امر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خستگی دانشجویان برای ادامه تحصیل به دلیل سطح بالای آموزش و سخت گیری دانشگاه های رشته پزشکی.
 2. تغییر شرایط زندگی دانشجویان بین المللی و کنار نیامدن آن ها با این تغییر بزرگ.
 3. ارزیابی نادرست از نظر میزان آمادگی برای شرکت در دوره های پزشکی.

خوب است بدانید سالانه تنها 15 درصد از دانشجویانی که در رشته پزشکی ثبت نام کرده اند، به موقع فارغ التحصیل می شوند.

14. مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در ترکیه

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور تفاوتی با سایر کشورها ندارد. از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مدارک شناسایی و پاسپورت.
 2. گواهی ریز نمرات.
 3. توصیه نامه.
 4. فرم های تعریف شده در سفارت.
 5. گواهی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه انتخابی.
 6. ویزای دانشجویی.
 7. تمکن مالی.
 8. مدرک زبان انگلیسی.

15. ویزای تحصیلی ترکیه برای رشته پزشکی

اقدام برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه مسیری مستقیم و ساده دارد. پیش از هر چیز باید فرم های مربوطه را پر کنید و همراه با یک نسخه کپی از پذیرش دانشگاه انتخابی خود در ترکیه، به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور محل زندگی خود تحویل دهید.

به خاطر داشته باشید که صدور ویزا حدود 8 هفته طول می کشد بنابراین در زمان مناسب برای دریافت ویزا اقدام کنید.

آیا شرایط تحصیل در ترکیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

16. شرایط کار بعد از فارغ التحصیلی

شرایط کار پزشکی در ترکیه با شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه متفاوت است. اگرچه برای تحصیل پزشکی نیازی به یادگیری و مدرک زبان ترکی ندارید، برای کار به عنوان پزشک در ترکیه باید به این زبان مسلط باشید. دلیل این مسئله را می توان امکان برقراری ارتباط با بیماران ترک زبان دانست.

همچنین پس از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی، باید در آزمون STS شرکت و نمره قبولی کسب کنید. در مرحله بعد، فارغ التحصیلان پزشکی مدت زمان 2 سال را به عنوان آموزش اجباری می گذرانند.

توجه داشته باشید که آزمون STS به زبان ترکی برگزار می شود، بنابراین تسلط به این زبان الزامی است.


سوالات متداول تحصیل پزشکی در ترکیه

✅ شرط سنی برای تحصیل پزشکی در ترکیه چگونه است؟

برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم حداکثر سن 21، مدرک کارشناسی 30 و مدرک کارشناسی ارشد 35 است.

✅ آزمون YÖS چیست؟

آزمون YÖS برای ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه های ترکیه طراحی شده است. این آزمون 2 بخش کلی را در بر می گیرد:
امتحان مهارت های علوم پایه
امتحان مهارت های زبان ترکی

آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT یک آزمون استاندارد برای ورود به دانشگاه های ترکیه است. این آزمون توسط هیئت مدیره دانشگاه ها برگزار می شود و میانگین نمره لازم از سال 2016 برای قبولی و کسب مجوز ورود به دانشگاه های ترکیه، 1000 است.

✅ آزمون TUS چیست؟

متقاضیان تحصیل پزشکی تخصصی در ترکیه باید در آزمون TUS شرکت و نمره قبولی کسب کنند. این آزمون در شاخه های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، شیمی و سایر تخصص ها برگزار می شود.

✅ مدت زمان تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه، 6 سال است.

جمع بندی

Conclusion

امروزه ترکیه با ارتقای کیفیت آموزش در سطح جهانی، فراهم آوردن به روز ترین تجهیزات پزشکی و تئوری های آموزشی و همچنین ارائه بورسیه تحصیلی، یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در رشته پزشکی است.

اگر شما هم رویای پزشک شدن دارید، دانشگاه های ترکیه می توانند با هزینه ای مناسب رویای شما را تبدیل به واقعیت کنند.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا