100 درصد تخفیف پاییزه مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (پاییزه)

100 درصد تخفیف مشاوره تخصصی.

رزرو وقت مشاوره رزرو وقت

تحصیل در مجارستان 2023 (مهاجرت تحصیلی+هزینه)

hungary Flag

اگر قصد مهاجرت تحصیلی با هزینه مناسب دارید و می‌خواهید از طریق تحصیل به اقامت برسید، مجارستان انتخابی مناسب برای شماست. شما با تحصیل در مجارستان از مزایای متعددی مانند ارائه دروس به زبان‌های مختلف، کیفیت بالای آموزش و بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند می‌شوید و می‌توانید زندگی و آموزش در بوداپست را که یکی از بهترین شهرهای دانشجویی جهان است، تجربه کنید. ما در این مقاله شرح مفصلی از شرایط تحصیل و همچنین چگونگی دریافت ویزای تحصیلی و اقامت مجارستان را ارائه کرده‌ایم و پاسخگوی سوالات شما در این زمینه هستیم. برخی از مهم‌ترین سوالات درباره تحصیل در مجارستان عبارتند از:

 • شرایط تحصیل در مجارستان چگونه است؟
 • دریافت ویزای تحصیلی مجارستان چه مراحلی دارد؟
 • اخذ اقامت تحصیلی مجارستان چه مزایایی دارد؟
 • هزینه تحصیل در بوداپست چقدر است؟
 • مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان کدامند؟
فهرست

✅ بررسی تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان به دلیل شرایط مناسب و مزایای متعددی که دارد، مورد توجه دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. شما با دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی مجارستان از امکاناتی مانند تحصیل به زبان انگلیسی و کار دانشجویی بهره‌مند می‌شوید و می‌توانید به اقامت تحصیلی مجارستان برسید. اگر به دنبال شهری با امکانات تحصیلی و رتبه بالا در میان شهرهای دانشجویی جهان هستید، تحصیل در بوداپست انتخابی مناسب برای شماست. با ما در این مقاله همراه باشید تا شرایط تحصیل در مجارستان و بوداپست را به تفصیل شرح دهیم و به شما بگوییم چگونه به اقامت مجارستان از طریق تحصیل برسید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. تحصیل در بوداپست

تحصیل در بوداپست مجارستان به عنوان پایتخت مجارستان که در رتبه 66 بهترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارد، متقاضیان بسیاری را به خود جذب کرده است. شهر بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده و میزبان برخی از بهترین دانشگاه های مجارستان است که عبارتند از:

اگر متقاضی تحصیل در بوداپست هستید، اطلاعات تکمیلی درباره این شهر را در جدول زیر بیابید:

جمعیتتعداد دانشگاه هایی با رتبه در فهرست QSمیانگین هزینه تحصیل (به یورو)هزینه زندگی (به یورو)
1,768,000 نفر53400648.4
تحصیل در بوداپست

در ادامه از مزایا و شرایط شرکت در دانشگاه های در مجارستان حرف می‌زنیم. همراه ما بمانید.

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

2. مزایای تحصیل در مجارستان

در همین ابتدا باید به یک سوال اساسی پاسخ دهیم: «چرا تحصیل در مجارستان؟»

با توجه به این مزایا شرایط اعزام دانشجو به مجارستان در بهترین حالت فراهم است.

3. شرایط تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان در دانشگاه‌ها و کالج‌های بوداپست، سگد، دبرسن و… و در تمام مقاطع تحصیلی انجام می‌شود. شما فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که شرایط تحصیل هر مقطع تحصیلی بر اساس اصول بولونیا تعریف می‌شود. این یعنی هر دانشجو برای تحصیل مقطع تحصیلی مورد نظر خود، باید مدرک مقطع پیشین را حتماً دریافت کرده باشد. بنابراین دانشجویان زمانی واجد شرایط تحصیل کارشناسی در مجارستان (3 ساله) می‌شوند که دیپلم دوره تحصیل 12 ساله خود را دریافت کرده باشند.

شرایط برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز از همین اصول پیروی می‌کند و متقاضیان این مقاطع به ترتیب باید کارشناسی و کارشناسی ارشد داشته باشند. تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان عموماً 2 سال و مقطع دکترا حدود 4 سال (2 سال آموزشی و 2 سال پژوهشی) به طول می‌انجامند.

شرط معدل برای تحصیل در مجارستان نیز از دیگر نکات حائز اهمیت برای متقاضیان تحصیل در این کشور است و حداقل آن را دانشگاه انتخابی تعیین می‌کند.

خوب است بدانید که:
1. کلاس درس در مجارستان در دو ترم اصلی (هر یک به مدت 14 تا 15 هفته) در پاییز و بهار برگزار می‌شود. هر ترم مجموعه‌ای از کلاس‌های آموزشی و سمینارها را دربرمی‌گیرد و به امتحانات نهایی (به مدت 4 تا 6 هفته) ختم می‌شود.
2. ترم پاییز عموماً از سپتامبر آغاز و در فوریه تمام می‌شود و تاریخ شروع و پایان ترم بهار نیز به ترتیب ماه‌های فوریه و جولای هستند.

اگر به دنبال بهترین رشته ها و دانشگاه های مجارستان هستید، بخش بعدی را از دست ندهید.

شرایط تحصیل در مجارستان
Hungarian-Parliament-Building,-Budapest,-Hungary-(2)

4. بهترین رشته ها برای تحصیل در کشور مجارستان

نحصیل در رشته‌های پزشکی و داروسازی، انتخاب رشته‌های مهندسی و هنر یا اپلای معماری مجارستان همگی در دسترس شما قرار دارند. به عبارت دیگر، تنوع رشته‌های ارائه‌شده در بهترین دانشگاه های مجارستان از جمله دلایل جذب دانشجویان بین‌المللی به این کشور است. شما می‌توانید در تمام شاخه‌های مختلف علوم تجربی و پزشکی، رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی و حقوق، مدیریت و هنر مشغول به تحصیل شوید و با بالاترین کیفیت دروس مرتبط به آن‌ها را یاد بگیرید.

در ادامه برخی از برنامه‌های دانشگاه‌های مختلف مجارستان را معرفی می‌کنیم:

 • علوم کشاورزی در مجارستان
 • علوم کامپیوتر و IT در مجارستان
 • حقوق در مجارستان
 • اقتصاد در مجارستان
 • پزشکی در مجارستان
 • داروسازی در مجارستان
 • فیزیوتراپی در مجارستان
 • علوم انسانی در مجارستان
 • علوم مهندسی در مجارستان
 • جامعه شناسی در مجارستان
 • آموزش دبیری در مجارستان
 • رشته‌های ورزشی در مجارستان
 • علوم طبیعی در مجارستان

شما همچنین می‌توانید رشته های هنری را انتخاب کنید و در دانشگاه موسیقی مجارستان، دانشگاه‌های تئاتر و … مشغول به تحصیل شوید.

5. بهترین دانشگاه ها و کالج های مجارستان

شما می‌توانید از دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستان پذیرش بگیرید. خوب است بدانید که تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هم در دانشگاه و هم در کالج ارائه می‌شوند.

بر اساس لیست رتبه‌بندی جهانی QS در سال 2023، بهترین دانشگاه های مجارستان عبارتند از:

بهترین دانشگاه های مجارستانرتبه QS
University of Szeged551-560
University of Debrecen651-700
Eötvös Loránd University701-750
University of Pecs701-750
Budapest University of Technology and Economics801-1000
MATE Hungarian University of Agriculture and Life Sciences801-1000

خوب است بدانید که کالج دریس از بهترین کالج های مجارستان به شمار می‌رود. با توجه به فعالیت این کالج زیر نظر دانشگاه های دولتی و معتبر مجارستان و همچنین شانس بالای اخذ پذیرش از این کالج، موسسه حقوق سروش فردا آن را توصیه می‌کند.

چگونه به پذیرش و ویزای تحصیلی مجارستان دست پیدا کنیم؟ پاسخ را در ادامه بیابید.

Hungarian-parliament

6. اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان

متقاضیانی که می‌خواهند از بهترین دانشگاه های مجارستان پذیرش بگیرند، می‌توانند مدارک خود را از دو طریق سیستم FELVI به صورت غیرمستقیم یا از طریق وب‌سایت دانشگاه انتخابی خود به صورت مستقیم ارسال نمایند اما پیش از رسیدن به نقطه ارسال مدارک، هر دانشجو موظف است مراحلی را طی کند:

 • انتخاب برنامه و دانشگاه محل تحصیل: شما ابتدا باید بر اساس علایق، اهداف و شرایط خود به دنبال رشته و دانشگاه مناسب در مجارستان بگردید. شما با انتخاب دانشگاه و مراجعه به وب‌سایت آن، می‌توانید برنامه‌های ارائه شده را ببینید و تصمیمی درست در خصوص رشته تحصیلی‌تان بگیرید.
 • بررسی شرایط اخذ پذیرش و تاریخ ثبت درخواست: با توجه به تفاوت شرایط، مدارک، تاریخ و مهلت ثبت پذیرش در دانشگاه های مجارستان، باید حتماً این موارد را در سایت دانشگاه انتخابی خود پیدا کنید.
 • ثبت درخواست پذیرش و اپلای به صورت آنلاین: شما در این مرحله باید مدارک خود را به صورت آنلاین اپلود کنید. برخی از دانشگاه‌ها در این مرحله یک مصاحبه مجازی از طریق اسکایپ (Skype) را ترتیب می‌دهند.
 • انتظار برای اعلام نتایج: در صورتی که درخواست پذیرش شما تأیید شود، اعلامیه‌ای از طریق دانشگاه و فردی که هماهنگی امور با شما را بر عهده دارد، دریافت خواهید کرد. فراموش نکنید که در این مرحله احتمالاً باید هزینه ی تحصیل در مجارستان را پرداخت نمایید.

خوب است بدانید که داشتن ترجمه کاری یا فعالیت پژوهشی شانس دریافت پذیرش مجارستان را بالا می‌برد.

اطلاعات بیشتر را در مقاله مهاجرت تحصیلی به مجارستان بیابید.

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

7. مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان

از جمله مدارک لازم برای دریافت پذیرش و تحصیل در بوداپست، سگد، دبرسن و سایر شهرهای دانشجویی مجارستان، می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

 • رزومه کامل و به‌روز
 • انگیزه‌نامه
 • کپی پاسپورت و مدارک شناسایی
 • مدارک زبان
 • ریز نمرات
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • 2 توصیه‌نامه

به خاطر داشته باشید که مدارک شما خصوصاً ریز نمرات و مدارک تحصیلی‌تان باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند.

اقامت و ویزای تحصیلی مجارستان

8. ویزای تحصیلی مجارستان

متقاضیانی که ویزای کشورهای اتحادیه اروپا را ندارند، باید پس از اخذ پذیرش به سراغ دریافت ویزای تحصیلی مجارستان بروند. شرایط ویزای تحصیلی مجارستان به شرح زیر است:

شما برای دریافت ویزا، باید به سفارت مجارستان در کشور محل زندگی خود مراجعه نمایید و مدارک خود را ارائه دهید. این مدارک توسط مسئولین مربوطه بررسی و پس از انجام تحقیقات لازم، برای صدور یا عدم صدور ویزا طی 30 تا 60 روز تصمیم گرفته می‌شود.

از جمله مدارک ویزای تحصیلی مجارستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رزومه به‌روز
 • مدارک شناسایی و پاسپورت
 • انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه
 • مدارک تحصیلی و زبان
 • بیمه
 • نامه پذیرش

9. اقامت تحصیلی مجارستان

اگر موفق به اخذ پذیرش از یک دانشگاه مورد تأیید در مجارستان و همچنین ویزای دانشجویی این کشور شوید، نه تنها می‌توانید مهاجرت خود را آغاز کنید بلکه با ورود به این کشور می‌توانید به دنبال اخذ اقامت تحصیلی مجارستان بروید.

دانشجویان با ارائه نامه پذیرش تحصیلی برای یک برنامه آموزشی تمام‌وقت یا دوره‌های آمادگی پیش از دانشگاه و همچنین اثبات مهارت‌های زبانی، واجد شرایط اقامت تحصیلی مجارستان می‌شوید. اگر به عنوان محقق نیز به مجارستان مهاجرت کرده‌اید، پس از عقد قرارداد با یک شرکت یا موسسه حامی و همچنین تعیین اهداف پژوهش خود می‌توانید به اقامت تحصیلی مجارستان برسید.

ما در بخش بعدی به سراغ هزینه ها در مجارستان می‌رویم. همراه ما بمانید.

Lovely-Budapest
Lovely-Budapest

10. هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان به دو عامل اصلی وابسته است:

 • رشته تحصیلی
 • دانشگاه محل تحصیل

امکان تخمین هزینه تحصیل در مجارستان بدون در نظر گرفتن این دو عامل امکان‌پذیر نیست و اگر بخواهید بدانید این هزینه یا متوسط شهریه دانشگاه های مجارستان چقدر است، باید ابتدا بگویید «برای چه رشته‌ای؟» و «در کدام دانشگاه؟»

در فهرست زیر می‌توانید تخمینی کلی از هزینه تحصیل رشته‌های مختلف در هر ترم را ببینید. ما در اینجا دانشگاه را در نظر نگرفته‌ایم بنابراین مبالغ ذکر شده، تقریبی هستند:

 • روابط بین‌الملل: 600 تا 1000 یورو
 • مدیریت بازرگانی: 1200 یورو
 • رشته‌های فنی و مهندسی: 1600 تا 2500
 • پزشکی و دندانپزشکی: 6000 تا 8000

خوب است بدانید که:
1. اکثر دانشگاه‌های مجارستان، شهریه هر ترم را پیش از آغاز دوره تحصیلی دریافت می‌کنند.
2. بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند امکان تحصیل با هزینه کمتر و حتی به رایگان را فراهم نمایند.

11. بورسیه های مجارستان

کشور مجارستان برای تحصیل هر چه راحت‌تر دانشجویان خود، کمک‌های مالی متنوعی را در دسترس قرار داده است. دانشجویان ملی و بین‌المللی می‌توانند از وام‌های دانشجویی استفاده کنند یا به سراغ دریافت بورسیه های مجارستان بروند.

وام‌های دانشجویی عموماً نرخ بهره پایینی دارند و شرایط بازپرداخت آن‌ها با توجه به شرایط مالی و درآمد دانشجو تعیین می‌شود. شما تنها با رعایت 2 شرط، می‌توانید برای دریافت وام دانشجویی مجارستان اقدام کنید. این 2 شرط عبارتند از:

 • حداکثر 40 ساله باشید.
 • اقامت مجارستان را دریافت کرده باشید.

بورسیه های متنوعی نیز در مجارستان ارائه می‌شوند که بخشی از یا تمام هزینه تحصیل، زندگی و سایر هزینه‌ها را پوشش می‌دهند. مهم‌ترین بورسیه این کشور را می‌توان Stipendium Hungaricum Programme دانست. این بورسیه دولتی رشته‌های متنوع را در تمامی مقاطع تحصیلی دربرمی‌گیرد و علاوه‌بر شهریه دانشگاه، هزینه‌ای ماهانه برای نیازهای اولیه زندگی دانشجویان می‌پردازند. این بورسیه همچنین هزینه خوابگاه و بیمه را شامل می‌شود.

اگر به دنبال تحصیل رایگان هستید، مقاله تحصیل رایگان در مجارستان و بورسیه تحصیلی مجارستان راهنمای خوبی برای شما خواهند بود.

12. هزینه زندگی در مجارستان

شما همواره باید در کنار شهریه دانشگاه به هزینه زندگی در مجارستان نیز فکر کنید. البته تعیین دقیق هزینه زندگی در مجارستان به دو دلیل اصلی وجود ندارد:

 • تفاوت سبک زندگی دانشجویان بین‌المللی
 • اختلاف قیمت‌ها در شهرهای مجارستان

با این حال شما می‌توانید برآورد کلی این هزینه را در بودجه‌بندی خود لحاظ کنید. به عبارت دیگر شما باید در نظر بگیرید که به عنوان یک فرد تنها در مجارستان برای رفع نیازهای اولیه خود به 563.8 یورو در ماه نیاز دارید. توجه داشته باشید که این مبلغ شامل هزینه اسکان نمی‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه زندگی در مجارستان می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید:

نوع هزینهمبلغ هزینه (به یورو)
اسکان52 تا 519
مواد غذایی1 تا 9
امکانات رفاهی5 تا 47
حمل و نقل1 تا 3

خوب است بدانید که با مراجعه به سایت studyinhungary.hu می‌توانید به تخمینی دقیق‌تر از هزینه زندگی خود در شهرهای مختلف مجارستان برسید.

اقامت تحصیلی مجارستان

در آخرین بخش شرایط کار دانشجویی و معایب مهاجرت به مجارستان را بررسی می‌کنیم. از اینکه همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

13. کار دانشجویی در مجارستان

از جمله مزایای پذیرش مجارستان می‌توان به امکان کار همزمان با تحصیل در این کشور اشاره کرد. دانشجویانی که ملیت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارند، اجازه کار پاره‌وقت (24 ساعت در هفته) دارند و می‌توانند با کار دانشجویی:

 • تجربه کاری به دست آورند.
 • از پس هزینه زندگی در مجارستان به راحتی بربیایند.
 • از امکانات کاری و ساعات منعطفی که کارفرمایان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، بهره‌مند شوند.

خوب است بدانید که هر مؤسسه آموزشی در مجارستان، دفتر مشاغل خود را دارد و شما با کمک این دفاتر می‌توانید موفق به کاریابی در این کشور شوید.

برای اطلاعات بیشتر به سراغ مقاله تحصیل و کار در مجارستان بروید.

14. معایب مهاجرت تحصیلی به مجارستان

برای تکمیل مقاله، پس از ذکر مزایا و بررسی مفصل شرایط و هزینه تحصیل در مجارستان، به سراغ معایب انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی می‌رویم. برخی از این معایب عبارتند از:

 • درآمد کار دانشجویی در مجارستان مناسب نیست.
 • نرخ مالیات در کشور مجارستان بالاست.
 • اگرچه امکان اسکان در خوابگاه‌های مجارستان وجود دارد، امکانات این خوابگاه‌ها در برخی موارد مناسب نیستند.
 • برای ارتباط مناسب با مردم مجارستان، باید زبان مجاری یاد بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله معایب تحصیل در مجارستان مراجعه نمایید.


پرسش‌های متداول تحصیل در مجارستان

✅ چرا بوداپست مقصدی مناسب برای تحصیل است؟

بوداپست در رتبه 66 بهترین شهرهای تحصیلی مجارستان قرار دارد و میزبان 5 دانشگاه برتر این کشور است.

✅ شرایط تحصیل در مجارستان به چه صورت است؟

شما با ارائه مدرک مقطع پیش از مقطع انتخابی با نمرات مناسب واجد شرایط تحصیل در مجارستان خواهید بود.

✅ مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان کدامند؟

رزومه، انگیزه‌نامه، مدارک تحصیلی، مدارک شناسایی و پاسپورت از جمله مدارک لازم هستند.

✅ آیا امکان دریافت اقامت تحصیلی مجارستان وجود دارد؟

بله! شما با دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی مجارستان و ورود به این کشور باید برای اخذ اقامت اقدام کنید.

✅ ویزای تحصیلی مجارستان چقدر طول میکشه؟

دریافت ویزای مجارستان بین 30 تا 60 روز زمان می‌برد.

جمع بندی

Conclusion

بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستان میزبان دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان هستند چرا که همواره شرایط تحصیلی مناسبی را چه از نظر کیفیتی و چه از نظر مالی ارائه می‌دهند. شما با انتخاب شهری مانند بوداپست برای تحصیل نه تنها از زیبایی‌ها و امنیت این شهر لذت می‌برید، بلکه از امکانات آموزشی مانند خوابگاه‌ها یا بورسیه‌های موجود بهره‌مند می‌شوید. مجارستان و اخذ ویزای تحصیلی مجارستان انتخابی مناسب برای شماست اگر می‌خواهید با هزینه‌ای مناسب و به زبان انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی در اروپا درس بخوانید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18 - پنج شنبه ها تا ساعت 14