تحصیل پزشکی در آلمان رایگان (راهنمای کامل 2020)

germany Flag

در این مقاله به صورت کامل با ادامه تحصیل پزشکی در آلمان (شرایط سال ۲۰۲۰) آشنا می شویم.

پس از خواندن کامل این مقاله، اکثر سوالاتی که متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان دارند پاسخ داده می شود.

 • شرایط تحصیل پزشکی در آلمان دقیقا چگونه است؟
 • فرآیند اقدام برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام نمود؟
 • شرط سن، معدل، مدرک زبان و… طبق آپدیت های جدید چیست؟
 • و …

 

راهنمای کامل شرایط تحصیل پزشكي در آلمان

اول از همه باید بدانید که شرایط ادامه تحصیل پزشکی در آلمان، یکی بهترین راه های ممکن برای تحصیل پزشکی در تمام دنیاست. البته برای کسانی که شرایط این روش را دارند… پس تا آخر مقاله همراه ما باشید.

در نظر داشته باشید، تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است و دانشجو نیاز نیست هیچ مبلغی برای تحصیل خود به هیچکسی پرداخت کند.

در ادامه با تمام شرایط تحصیل پزشکی در آلمان آشنا خواهید شد.

Freie Universität Berlin

۱. شرایط تحصیل پزشکی در آلمان چگونه است؟

تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است. اگر میخواهید برای مقاطع کارشناسی و یا پزشکی و زیرشاخه های آن اقدام کنید لازم است بدانید که باید حداقل دیپلم ۱۲ ساله از کشور خود داشته باشید.

اما یک نکته مهم: دیپلم معتبر در آلمان ۱۳ ساله است و دیپلم ایران ۱۲ ساله. آلمان تنها دیپلم ۱۳ ساله را قبول دارد. پس چه باید کرد؟

پاسخ، ساده است. شما باید یک سال دیگر در آلمان درس بخوانید و به اصطلاح به یکی از کالج های آلمان بروید.

فرانکفورت - آلمان
فرانکفورت – آلمان

پس از آنکه به یکی از کالج ها رفتید و دیپلم ۱۳ ساله خود را گرفتید، می توانید در امتحان FSP که امتحانی همانند کنکور ایران است (اما نه انقدر سخت و غیر اصولی) شرکت کرده و با توجه به نمره ای که اخذ می کنید، به دانشگاه و رشته مورد علاقه خود بروید. (FSP را در ادامه به صورت کامل بررسی می کنیم.)

در واقع شما باید سال ۱۳ ام را در آلمان بخوانید تا دیپلم شما برای دانشگاه های آلمان مورد قبول باشد. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر دانشجویی در ایران حداقل ۳۵ واحد دانشگاهی را پاس کرده باشد نیاز به خواندن سال ۱۳ ام یا همان کالج در آلمان نیست.

کالج، همان سال ۱۳ ام است. اخذ پذیرش از کالج های آلمان کار دشواری نیست اما شرایط بخصوصی دارد که در ادامه به صورت کامل شرح داده خواهد شد.

در آلمان ۵ نوع کالج وجود دارد که دانشجو می تواند در صورت داشتن دیپلم ۱۲ ساله از کشور خود، در یکی از آنها (در موارد استثنا دو تا از آنها) ادامه تحصیل دهد تا دیپلم ۱۳ ساله دریافت کند.

 1. M Course (کالج پزشکی): این کالج برای دانشجویانی است که می خواهند ادامه تحصیل پزشکی در آلمان داشته باشند. البته دانشجویانی که بخواهند در رشته های دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، تغذیه، زیست شناسی، روانشناسی، میکروبیولوژی، کشاورزی، بیوشیمی علوم ورزش نیز ادامه تحصیل بدهند باید M Course را بگذانند.
 2. T Course (کالج ریاضی): نیازی به توضیح در این مقاله نیست.
 3. G Course (کالج هنر): نیازی به توضیح در این مقاله نیست.
 4. W Course (کالج انسانی و مدیریت): نیازی به توضیح در این مقاله نیست.
 5. S Course (کالج زبان): نیازی به توضیح در این مقاله نیست.
برلین
برلین

۲. فرآیند و نحوه تحصیل پزشکی در آلمان دقیقا چگونه است؟

آیا شرایط تحصیل رایگان در آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

بیایید برای درک بهتر فرآیند و نحوه تحصیل پزشکی در آلمان یک مثال ساده بزنیم:

اگر شما دیپلم تجربی ایران را دارید و می خواهید به ادامه تحصیل پزشکی در آلمان بپردازید، پیش از هرچیز باید به کالج پزشکی در آلمان (M Course) بروید مگر آنکه ۳۵ واحد در یکی از دانشگاه های ایران در رشته پزشکی یا رشته های مربوط به آن، گذرانده باشید.

البته شرایط لازم برای ورود به کالج M Course را در ادامه مقاله به صورت کامل بررسی می کنیم.

medical-university

حال که شما دوره یکساله کالج پزشکی یا همان M Course را در آلمان گذراندید باید یک امتحان بدهید به نام امتحان FSP. نمره این امتحان + معدل دیپلم طبق یک فرمول خاصی با هم جمع شده و نمره جدیدی را به شما میدهد.

سپس این نمره که بین ۱ تا ۵ است (و هر چه پایین تر باشد بهتر است) نمره اصلی شما را تعیین میکند.

هر دانشگاهی به صورت سالانه برای رشته های تحصیلی مختلف، نمره ی قابل قبول خود را اعلام می کند. مثلا این نمره برای تحصیل پزشکی در اکثر دانشگاه های آلمان، عدد ۱ یا ۱.۵ است.

هامبورگ
هامبورگ

در نظر داشته باشید دانشگاه های پزشکی در آلمان، در زیرشاخه های پزشکی، تا نمره ۲.۵ را نیز می پذیرند.

نمره آزمون FSP: معدل دیپلم ایران + معدل پیش هرکدام ضریب ۱+ نمره کالج ضریب ۲ . جمع همگی تقسیم بر ۴.
A = 3 * [ ( 20 – y ) / ( 20 – 10 ) ] + 1
که اینجا A معدل یا نمره شما در آلمان, Y معدل یا نمره شما در ایران است. 20 هم که بهترین نمره که میتوان در ایران گرفت و 10 هم نمره یی که میشود با آن یک درس را قبول شد.

اگر متوجه نحوه محاسبه نشدید، بقیه مقاله را بخوانید، سپس با مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید.

Assessment Examination (FSP)

۳. آیا تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است؟

بله. تحصیل پزشکی در آلمان هزینه ای ندارد یعنی هم تحصیل در کالج پزشکی آلمان (M Course) و هم ادامه تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان رایگان می باشد. در کل هزینه ی تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است.

البته فراموش نکنید که تقریبا هر ترم حدودا ۱۰۰ الی ۲۰۰ یورو هزینه های جانبی مانند هزینه خرید کتاب و … دارید. هزینه های زندگی دانشجویی را نیز به این عدد اضافه کنید. این هزینه ها را در ادامه مقاله بررسی خواهیم کرد.

یک نکته دیگر آنکه شما باید بعد از اخذ ویزای خود، یک امتحان ساده قبل از ورود به M Course در همان کالج ثبت نام شده بدهید. نمونه سوالات کالج پزشکی المان را از مشاورین موسسه سروش فردا بخواهید.

امتحان ورودی پزشکی آلمان در اکثر کالج ها چند سوال ریاضی و آلمانی ساده است. به عنوان مثال یک نمونه سوالات کالج پزشکی المان در شهر هانوفر را می تواند از اینجا دانلود کنید.

نمونه سوالات هانوفر ۲۰۲۰ (ریاضی)نمونه سوالات هانوفر ۲۰۲۰ (آلمانی)

وب سایت کالج هانوفر
فرانکفورت – آلمان

۴. آیا تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی امکان پذیر است اما باید در نظر داشته باشید باشید اخذ پذیرش از کالج های پزشکی یا همان M Course ها رایگان که به زبان انگلیسی باشند بسیار محدود است.

اگر می خواهید ادامه تحصیل رایگان پزشکی در آلمان داشته باشید، بهتر است به فکر اخذ مدرک حداقل B1 آلمانی باشید. این مهم را در نظر بگیرید که اگر پذیرش هم به زبان انگلیسی برای کالج پزشکی بگیرید، ممکن است توسط سفارت درخواست شما رد شود.

برلین
برلین

۵. آیا تحصیل پزشکی در آلمان بدون کنکور امکان پذیر است؟

اگر منظور از تحصیل پزشکی در آلمان بدون کنکور، بدون کنکور ایران است. بله. اگر شما دیپلم ۱۲ ساله داشته باشید و سایر شرایطی را که در ادامه توضیح داده خواهد شد، میتوانید پذیرش کالج پزشکی (M Course) را بگیرید و سپس نمره FSP شما تعیین کننده ورود یاعدم ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان می باشد.

اگر کسی مدعی شد که از یک دانشگاه پزشکی در آلمان برای شما بدون آزمون FSP پذیرش پزشکی اخذ میکند، این ادعا کذب است.

مونیخ – آلمان

۶. آیا دریافت پذیرش مستقیم پزشکی آلمان امکان پذیر است؟

بله. شما می توانید در صورت آنکه ۳۵ واحد در یکی از دانشگاه های پزشکی ایران گذرانده باشید، اقدام به دریافت پذیرش مستقیم پزشکی آلمان کنید. تبدیل لیسانس به پزشکی در آلمان بدون گذراندن کالج میسر است.

اینکه چه شرایطی برای اخذ پذیرش کالج پزشکی در آلمان مورد نیاز است، در ادامه توضیح داده خواهد شد.

دانشگاه اشتوتگارت
دانشگاه اشتوتگارت

۷. شرایط تحصیل پزشکی در المان با مدرک دیپلم چیست؟

همانطور که گفته شد، شرایط تحصیل پزشکی در المان با مدرک دیپلم ایران و سایر کشورهایی که مدرک دیپلم آنها ۱۲ ساله است، ملزم به گذراندن دوره کالج و سپس امتحان FSP است.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان با دیپلم به عواملی همچون سن، معدل، دانش زبان و… بستگی دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در آلمان با شرایط ذکر شده در این مقاله متفاوت است. تخصص پزشکی در آلمان شرایط خاص خود را دارد و تقریبا بدون مدرک C2 آلمانی امکان پذیر نیست.
اپلای برای تخصص پزشکی بهتر از طریق ویزای A17 پزشکان باشد.

مونیخ – آلمان

۸. بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان کدامند؟

آلمان یکی از دانشگاهی ترین کشورهای دنیاست. دانشگاه های زیادی وجود دارد که میتوان در آنها به ادامه تحصیل پزشکی در آلمان پرداخت اما لیستی از بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان را در زیر می بینید:

بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان: دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه Rwth Aachen، دانشگاه لووبک، دانشگاه ویتن / هرودکه، دانشگاه ماگدبورگ، دانشگاه مینستر، دانشگاه ورسبرگ، دانشگاه توبینگن، دانشگاه فرایبورگ، دانشگاه لایپزیگ

۹. تمکن مالی این ویزا چه مقدار است؟

شما باید برای آنکه نشان دهید از پس هزینه های زندگی دانشجویی خود در آلمان بر میایید، باید تمکن مالی خود را نشان دهید.

شما روز سفارت باید در حساب ریالی خود در یکی از بانکهای ایران، مبلغی معادل ۱۰۲۳۰ یورو داشته باشید و پرینت ان را با خود به سفارت ببرید. طبیعتا این پرینت باید به زبان انگلیسی و به واحد یورو باشد.

اشتوتگارت
اشتوتگارت

۱۰. شرایط کار دانشجویی در آلمان چگونه است؟

شما می توانید به عنوان دانشجو، ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و درآمدی تقریبی بین ۵۰۰ الی ۱۵۰۰ یورو در ماه بر اساس نوع کار خود اخذ کنید. شرایط کار دانشجویی در آلمان بسیار عالی است!

تنها کار در دانشگاه محل تحصیل، کتابخانه ها، هتل ها، رستوران ها و… کار دانشجویی محسوب نمی شود. شما می توانید اگر تخصص و یا مهارت خاصی دارید برای شرکت های خصوصی نیز به صورت پروژه ای یا پاره وقت کار کنید.

اشتوتگارت
اشتوتگارت

۱۱. شرایط ویزای همراه دانشجویی آلمان چیست؟

شرایط ویزای همراه دانشجویی آلمان نیز همانند انواع دیگر ویزای پیوست به خانواده در آلمان، اینگونه است که شما میتوانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به کشور آلمان ببرید.

جالب اینجاست که شما به عنوان دانشجو تنها حق ۲۰ ساعت کار در هفته را دارید اما همسر شما اجازه کار تمام وقت را دارد.

Duisburg Essen University
Duisburg Essen University

۱۲. نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی چگونه است؟

قبل از آنکه شرایط ادامه تحصیل پزشکی در آلمان را بیان کنیم، باید یادآور شویم که گرفتن وقت سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی در مقطع کارشناسی و پزشکی بنا بر شرایط روز متقاوت است.

سفارت المان در این زمینه بسیار بی نظم عمل می کند. تا جایی که خیلی از وقت های سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را بدون دلیل کنسل کرده و یا افرادی که دیرتر وقت گرفته اند را در اولویت قرارداده است.

بدین منظور بهتر است قبل از وقت گرفتن با وکیل خود در این زمینه مشورت کنید.

در کل برای گرفتن وقت باید به سایت سفارت المان در تهران مراجعه کنید و در سامانه تعیین وقت، رزرو خود را انجام دهید. اما قبل از انجام این کار بهتر است خواندن این مقاله را ادامه دهید.

در نظر داشته باشید که سفارت آلمان در تهران، وقت قطعی نمی دهد، یعنی شما تنها می توانید اسم خود را رزرو کنید و ۳ الی ۱ ماه قبل از وقت تعیین شده به شما ایمیل می زنند.

هم اکنون این وقت، طولانی می باشد. افرادی که مدعی هستند می توانند برای شما وقت VIP بگیرند نمیتوانند چنین کاری را انجام دهند چون سامانه تعیین وقت متصل به وزارت خارجه آلمان است و کنترل می شود. ضمنا وقت VIP وجود دارد اما برای شرایط دیگری تعریف شده اند.

شاید بهتر باشد (اگر شرایطش را دارید) از سفارت آلمان در ارمنستان یا ترکیه اقدام کنید. البته فرآیند اقدام از طریق سفارت آلمان در سایر کشور ها شامل قوانینی می شود که در صورت تمایل برای اطلاع از آنها می توانید با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید. اما قبل از آن مقاله را تا انتها بخوانید.

مونیخ - آلمان
مونیخ – آلمان

۱۳. شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان چیست؟

اگر قصد دارید از سفارت آلمان در تهران اقدام کنید و در کالج هایی که دروس آن به زبان آلمانی ارائه می شوند و همچنین رایگان هستند ثبت نام کنید باید حداکثر سن شما به هنگام ورود به سفارت ۲۲ سال باشد.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان برای سنین بالای ۲۲ سال از طریق سفارت آلمان در تهران سخت تر است. در واقع شاید بتوان برای سنین بالاتر نیز پذیرش گرفت، اما امکان موافقت با ویزای این دسته از متقاضیان بسیار کمتر از سایرین خواهد بود.

البته اگر سن شما تا ۲۵ سال است و قصد ادامه تحصیل پزشکی و رشته های مربوط به آن را در آلمان دارید، راه های دیگری نیز وجود دارد که بتوانید این اقدام را انجام دهید.
شما می توانید هم اکنون برای مشاوره بیشتر، با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید. اما توصیه می کنیم اول این مقاله را با دقت بخوانید.

۱۴. سطح مدرک زبان برای تحصیل در آلمان چیست؟

برای اخذ پذیرش از کالج های پزشکی آلمان (M Course) باید حداقل مدرک زبان آلمانی B1 داشته باشید.

سطح مدرک زبان برای تحصیل در آلمان بسیار برای سفارت مهم است. می توان با مدرک زبان B1 نیز پذیرش گرفت اما اگر می خواهید شانس ویزا شدن خود را به حداکثر برسانید باید مدرک B2 بگیرید.

دوسلدورف
دوسلدورف

۱۵. آیا تحصیل پزشکی در آلمان بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

خیر، در گذشته چنین بود که میتوانستیم آلمانی را در خود کشور آلمان و قبل از شروع دانشگاه بگذرانیم اما هم اکنون چنین چیزی بسیار دشوار شده است.

ناگفته نماند که پیشنهاداتی برای افرادی که میخواهند زبان آلمانی را در اروپا و یا کشورهای دیگر بگذرانند و در کنار یادگیری زبان آلمانی، از مزایای اقدام از طریق سفارت آلمان در آن کشور ها اقدام کنند (مثلا سفارت آلمان در ترکیه، ارمنستان، مجارستان و…) نیز وجود دارد.
شما می توانید هم اکنون برای مشاوره بیشتر، با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید. اما توصیه می کنیم اول این مقاله را با دقت بخوانید.

دانشجوهای پزشکی
دانشجوهای پزشکی

۱۶. شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان چیست؟

فراموش نکنید که شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان مهمترین شرط است. برای آنکه بتوانیم پذیرش تحصیلی از کالج های پزشکی آلمان بگیریم باید معدل دیپلم ۱۲ ساله ما بالای ۱۷ باشد.

در نظر داشته باشید، همانطور که گفته شد معدل دیپلم با نمره آزمون FSP شما نیز جمع شده و در تعیین ادامه تحصیل پزشکی شما در آلمان در یکی از دانشگاه های پزشکی نیز نقش دارد.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

خدمات موسسه حقوقی سروش فردا

جهت تحصیل پزشکی در آلمان (۰ تا ۱۰۰)

eurolifebadge
زیرنظر وکیل پایه یک دادگستری
سرکارخانم فایزه ظریفیان
شماره پروانه وکالت ۱۲۵۰
 1. مشاوره کامل از ابتدا تا پس از ویزا.
 2. برنامه ریزی صحیح برای دانشجو.
 3. اخذ پذیرش برای واجدین شرایط.
 4. خدمات کامل ویزا با توجه به شرایط روز سفارت.
 5. ۶ سال تجربه در اخذ این ویزا با بیش از ۴۰۰ پرونده موفق.

همچنین موسسه حقوقی سروش فردا برای متقاضیان واجد شرایط به مدت محدود، آفرهای ویژه ای دارد. هم اکنون برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

جمع بندی

Conclusion

اگر به دنبال ادامه تحصیل پزشکی در اروپا هستید، بهترین گزینه بدون تردید آلمان است. هم شرایط و هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و هم شانس ویزای نسبتا بالا دلیل این پیشنهاد است. اگر زیر ۲۵ سال سن دارید، معدل دیپلم شما بالای ۱۷ است و می توانید تا یکسال دیگر مدرک زبان آلمانی بگیرید بهتر است هم اکنون با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید.

نقاط قوت:

 • تحصیل رایگان
 • شرایط نه چندان سخت
 • زمان مناسب (از طریق کشور ثالث)
 • مورد تایید اکثر کشورهای دنیا
 • مورد تایید وزارت علوم ایران
 • اخذ اقامت آلمان آلمان

محدودیت ها:

 • وقت سفارت طولانی (در تهران)
 • معدل دیپلم نسبتا بالا
certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۱سال سابقه وکالت

انجام امور توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

۷شعبه در ایران، اروپا و ترکیه

تهران، یاسوج، هامبورگ، براتیسلاوا، بوردو، استانبول، بارسلونا

+۳۰۰پرونده در سال اخیر

نمایش اصل پرونده های موفق به متقاضیان در شعبه مرکزی تهران

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری قانونی با حدود ۲۰۰ کالج، دانشگاه، موسسه کاریابی در اروپا

 • تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی، کوچه فلاحی، پلاک ۱۲، واحد ۸

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

مهمترین لایوهای تحصیل و کار در اروپا (2020)
رایگان. برگزاری توسط مشاور ارشد موسسه حقوقی سروش فردا
close-image
موسسه سروش فردا