کار در پرتغال (لیست مشاغل مورد نیاز 2021)

portugal Flag

کار در پرتغال یکی از روش هایی است که می‌توانید برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور اقدام کنید، تنها کافی است با قوانین، شرایط و مراحل اخذ ویزای کاری پرتغال آشنا شوید. در این مقاله به بررسی بازار کار پرتغال و هزینه دریافت ویزای کار می‌پردازیم، بنابراین برای کسب اطلاعات تکمیلی برای مهاجرت به پرتغال با ما همراه باشید.

 • چه کسانی به ویزای کار در پرتغال نیاز دارند؟
 • شرایط کار پرتغال برای متقاضیان خارجی چیست؟
 • انواع ویزای کاری پرتغال کدامند؟
 • مدارک لازم برای دریافت ویزای کار پرتغال و مجوز کار چیست؟
 • هزینه ویزای کار پرتغال چقدر است؟

 ✅ بررسی شرایط کار در پرتغال

برای انتخاب شغلی مناسب در کشور مانند پرتغال باید لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال را بررسی کرده و از میان مشاغل ارائه شده شغلی را انتخاب کنید که به توانایی ها و سوابق کاری شما نزدیکتر بوده و در عین حال حقوق کار در پرتغال آن بالاتر است. پس از انتخاب شغل باید برای اخذ پیشنهاد کاری اقدام کنید چون تنها در این صورت است که می‌توانید ویزای کار پرتغال را دریافت کنید. در این مقاله شرایط، مراحل و هزینه کار در پرتغال برای ایرانیان بررسی شده و پردرآمدترین شغل در پرتغال معرفی می‌شود. بنابراین اگر برای مهاجرت کاری به پرتغال برنامه ریزی می‌کنید، اطلاعاتی که در ادامه در اختیارتان قرار می‌گیرد، بهترین راهنمای شما در این مسیر خواهند بود.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده‌اند. می‌توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می‌توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

پردرآمدترین شغل در پرتغال
Sintra

1. چه کسانی به ویزای کار در پرتغال نیاز دارند؟

شهروندان اتحادیه اروپا و سوئیس، برای اشتغال در پرتغال یا کارآفرینی در پرتغال و راه اندازی کسب و کار در پرتغال نیازی به دریافت ویزا کار در پرتغال نخواهند داشت. اما شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که قصد اقامت در این کشور را به مدت بیش از 6 ماه دارند، باید ویزا دریافت کرده و سپس برای اخذ گواهی اقامت اقدام کنند.

اکثر اتباع خارج از اتحادیه اروپا قبل از شروع به اشتغال در پرتغال به مجوز کار پرتغالی نیاز دارند. اجازه کار پرتغالی فقط برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که پیشنهاد کاری از یک کارفرمای پرتغالی دارند صادر می‌شود.

در طی چند سال گذشته فضای کار برای متقاضیان خارجی به دلیل افزایش نرخ بیکاری در پرتغال، تغییراتی داشته است. اما با این وجود دولت پرتغال تلاش کرده تا با در نظر گرفتن سهمیه هایی تعداد مشاغلی که می‌توان به اتباع خارجی اختصاص داد را افزایش دهد.

به همین دلیل نیز لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال هر ساله تهیه می‌شود و در نتیجه بر اساس آن برای جذب نیروی خارجی اقدام خواهد شد. شما می‌توانید این لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال را بررسی کرده و از میان آن پردرآمدترین شغل در پرتغال را انتخاب کنید. به این ترتیب می‌توانید از حقوق کار در پرتغال در سطح بالایی بهره مند شوید.

2. شرایط کار پرتغال برای متقاضیان خارجی چیست؟

پرتغال جزو کشورهای حوزه اتحادیه اروپا است و در نتیجه از قوانین این اتحادیه تبعیت می‌کند. در مورد شرایط اشتغال در پرتغال برای متقاضیان خارجی، هر کارفرما موظف است درخواست نیروی خود را مدت 3 ماه برای شهروندان پرتغالی آگهی کند. در صورت عدم وجود نیروی متخصص، کارفرما موظف است، درخواست نیروی خود را در اتحادیه اروپا نیز آگهی کند. اگر پس از آگهی درخواست نیرو در پرتغال و اتحادیه اروپا، هیچ فردی صلاحیت احراز شغل را نداشت، کارفرما می‌تواند برای شما به عنوان متقاضی خارج از اتحادیه اروپا، پیشنهاد کاری ارسال کند.

متقاضیان خارجی می‌توانند از طریق لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال یا از طریق موسسات کاریابی برای انتخاب شغل اقدام کرده و حقوق کار در پرتغال را دریافت کنند.

پردرآمدترین شغل و لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال
Oporto,-Portugal

3. شرایط بازار کار پرتغال و زبان پرتغالی چگونه است؟

بازار کار پرتغالی زبان ها در مقایسه با غیرپرتغالی زبان ها بسیار متفاوت است. قاعدتاً تنوع کاری که می‌توانید به زبان پرتغالی پیدا کنید بیشتر از زبان انگلیسی خواهد بود. به جرأت می‌توان گفت که پردرآمدترین شغل در پرتغال به زبان پرتغالی است. هر چند که مشاغل بین المللی بسیاری در این کشور وجود دارند که می‌توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

اما در بین لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال، معمولاً مشاغلی که حقوق کار در پرتغال در آن ها بالاتر است به زبان پرتغالی هستند بنابراین لازم است تا پس از مدتی برای یادگیری زبان پرتغالی اقدام کنید یا از ابتدا به این زبان مسلط باشید.

از جمله مشاغلی که به زبان پرتغالی هستند و در لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال قرار دارند می‌توان به معماری، حسابداری، رشته های مهندسی، وکالت و پزشکی اشاره کرد.

بسیاری از شرکت های بزرگ جهانی دفاتر خود را در پرتغال راه اندازی کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به گوگل، اوبر و آمازون اشاره کرد. بنابراین تسلط به زبان انگلیسی یا زبان پرتغالی یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود و حق انتخاب بسیاری برای شما از میان لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال به ارمغان خواهد آورد.

ویزای کار پرتغال
Palácio-Nacional-da-Pena,-Sintra,-Portugal

4. انواع ویزای کاری پرتغال کدامند؟

همانطور که اشاره کردیم، شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای راه اندازی کسب و کار یا اشتغال و ورود به بازار کار پرتغال، باید ویزای کار در کشور پرتغال را دریافت کنند. از طرفی باید حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از ورود به خاک پرتغال، برای درخواست کارت اقامت اقدام کنند.

به طور کلی گرفتن ویزای کار پرتغال کار دشواری نیست و به همین دلیل نیز این کشور به عنوان دروازه ورود به اروپا شناخته می‌شود.

انواع ویزای کاری پرتغال

 • ویزای نوع 1: ویزای اقامت دائم پرتغال
 • ویزای نوع 2: ویزای اسکان مجدد برای اقوام شهروندان پرتغالی
 • ویزای نوع 3: ویزای اسکان مجدد برای بستگان اقامت دائم و غیر شهروند پرتغال

پس از اخذ ویزای مربوطه، متقاضی می‌تواند به پرتغال سفر کند. متقاضی به مدت 4 ماه فرصت دارد تا ویزای کار پرتغال را به اجازه اقامت تبدیل کرده و برای کار قانونی در این کشور، مجوز دریافت کند.

ویزای نوع 1 خود به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

ویزای بلند مدت پرتغال

ویزای کاری بلند مدت یا طولانی مدت پرتغال برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا صادر می‌شود که قصد اشتغال بیش از 6 ماه را در کشور پرتغال دارند. با توجه به اینکه پرتغال عضو اتحادیه اروپا و عضو در حوزه شینگن است، بنابراین، ویزای پرتغال نیز شامل انواع ویزای حوزه شینگن خواهد بود.

ویزای طولانی مدت پرتغال برای اشتغال از نوع ویزای شینگن D بوده که متقاضی پس از دریافت آن می‌تواند علاوه بر پرتغال به 26 کشور جهان نیز سفر کند.

متقاضیان خارجی خارج از اتحادیه اروپا و شهروندان کشورهایی غیر از کانادا، استرالیا، آمریکا، ژاپن و نیوریلند، باید قبل از ورود به خاک کشور پرتغال برای دریافت ویزا اقدام کنند.

اما متقاضیان کشورهای ذکر شده در فوق می‌توانند پس از ورود به خاک کشور پرتغال و در طی مدت 90 روز برای دریافت ویزا اقدام کنند.

ویزای کوتاه مدت پرتغال

ویزای کوتاه مدت پرتغال تنها برای متقاضیانی صادر می‌شود که یک قرارداد کاری موقتی با مدت اعتبار کمتر از 6 ماه دارند. ویزای کوتاه مدت پرتغال تنها در شرایطی ممکن است برای 6 ماه دیگر (جمعاً به مدت یک سال) تمدید شود که متقاضی به منظور تحقیقات علمی، فعالیت های حرفه ای تخصصی، خدمات و آموزش خاص یا آکادمیک به این کشور سفر کرده و نیازمند تمدید مدت اقامت است.

5. مدارک لازم برای دریافت ویزای کار پرتغال و مجوز کار چیست؟

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

هر متقاضی پس از دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای پرتغالی به منظور دریافت ویزای کار پرتغال باید مدارک زیر را ارائه دهد.

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی جدید
 • پیشنهاد کاری یا قرارداد کاری
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار پرتغال
 • بیمه درمانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • مدرک تحصیلات تکمیلی
 • سوابق کاری
 • رزومه کاری
 • مدارک محل اقامت شامل رسید رزرو هتل یا اجاره خانه
 • مدارک رزرو پرواز

نکات مهم در مورد مدارک لازم برای دریافت ویزای کار پرتغال

تمامی مدارکی که ارائه می‌دهید باید به زبان انگلیسی یا پرتغالی ترجمه شده باشد. ترجمه مدارک باید توسط مترجم معتبر انجام شده و سپس محضری شود.

6. مراحل دریافت ویزای کار پرتغال چیست؟

 • ابتدا باید از یک کارفرمای پرتغالی، پیشنهاد کاری دریافت کنید.
 • سپس کارفرما باید برای شما درخواست اجازه کار صادر کند.
 • با در دست داشتن مدارک فوق باید به سفارت پرتغال مراجعه کرده و درخواست ویزای کاری دهید.
 • پس از دریافت ویزای کاری و پس از ورود به خاک پرتغال باید برای دریافت مجوز اقامت و اجازه کار اقدام کنید.
ویزای کار پرتغال
Guimarães

7. هزینه ویزای کار پرتغال چقدر است؟

هزینه ویزای کار پرتغال برای اشتغال در این کشور و دریافت حقوق کار در پرتغال برای هر متقاضی خارجی، حدود 80 یورو معادل 88 دلار آمریکا است.

همچنین باید هزینه های اجازه اقامت که تقریباً به همین میزان است را نیز در نظر داشته باشید.

هزینه ارسال درخواست ویزای کار طولانی مدت 83 یورو معادل 91 دلار آمریکا است. صدور مجوز اقامت برای این نوع ویزا نیز 72 یورو معادل 79 دلار آمریکا هزینه دارد.

اگر مایلید برای کارت آبی اروپا اقدام کنید، هزینه آن 107 یورو معادل 117 دلار آمریکا خواهد بود. پس از تأیید ویزا نیز 100 یورو معادل 110 دلار آمریکا برای مجوز اقامت باید پرداخت کنید.

در برخی موارد 17 یورو معادل 18 دلار برای کپی گواهینامه ها و سایر اسناد از شما دریافت خواهد شد.

پردرآمدترین شغل و لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال
Agueda,-Portugal

8. تمکن مالی برای دریافت ویزای اشتغال در پرتغال چقدر است؟

اثبات تمکن مالی برای زندگی در پرتغال به عنوان یک متقاضی خارجی بسیار حائز اهمیت است. مبلغ کافی برای زندگی در کشور پرتغال برابر با حداقل حقوق در پرتغال خواهد بود. بنابراین برای اثبات تمکن مالی باید به اندازه حقوق کار در پرتغال یعنی معادل 775 یورو در حساب بانکی خود داشته باشید.

اگر برای اعضای خانواده خود نیز درخواست ویزا داده‌اید، باید مبلغ تمکن مالی را به شرح زیر افزایش دهید:

 • برای اولین متقاضی بزرگسال، 100% مبلغ اولیه
 • برای سایر اعضای خانواده بزرگسال، هر فرد 50% مبلغ اولیه
 • برای فرزندان زیر 18 سال، هر فرزند 30% مبلغ اولیه

درخواست ویزا برای کودکان زیر سن قانونی باید توسط یکی از والدین یا سرپرست قانونی امضا شود.

9. پرتقاضاترین مشاغل در پرتغال کدامند؟

بیشترین تقاضا برای مشاغل در پرتغال و دریافت حقوق کار پرتغال در سطحی عالی، به شغل های زیر محدود می‌شود.

 • توسعه دهندگان وب
 • نمایندگان فروش
 • خدمه رستوران
 • متصدی بار
 • پشتیبان مشتری
 • سرپرست تیم
 • آژانس املاک
 • مترجم
 • حسابدار
 • مدیر پروژه

10. شرایط حقوق کار در پرتغال چگونه است؟

یک شغل تمام وقت در پرتغال شامل 8 ساعت کار در روز و 40 ساعت کار در هفته خواهد بود. حداقل دستمزد در پرتغال معمولاً کمتر از برخی کشورهای اتحادیه اروپا و حدود 700 یورو در ماه است.

دولت پرتغال هر ساله با افزایش هزینه های زندگی، تولید ناخالص ملی و رشد اقتصادی، درصدی به حقوق ماهانه و سالانه افراد اضافه می‌کند.

متوسط حقوق در پرتغال ماهانه 860 یورو است و با ارائه مدرک دانشگاهی حتی مقدار آن به 1547 یورو در ماه نیز افزایش پیدا می‌کند. با وجود اینکه هزینه های زندگی در شهرهای مختلف پرتغال با یکدیگر متفاوت است اما متوسط حقوق تقریباً در سراسر این کشور یکسان است.

پردرآمدترین شغل در پرتغال یا مشاغل با درآمد بالا برای متقاضیان خارجی می‌تواند در صنایعی چون فناوری، جهانگردی، املاک و مستغلات و خدمات مشتریان باشد. شرکت های بسیاری در لیسبون دفتر رسمی دارند و به همین دلیل اشتغال در این شهر آینده و چشم انداز خوبی دارد.

لیست مشاغل و پردرآمدترین شغل در پرتغال
Porto

11. پردرآمدترین شغل در پرتغال کدامند؟

پردرآمدترین شغل در پرتغال متعلق به متخصصان بهداشت و درمان است که سالانه 86000 دلار آمریکا دریافت می‌کنند. کم درآمدترین شغل در پرتغال نیز متعلق به خدمات، گردشگری و مهمان پذیری است که سالانه 13000 دلار آمریکا دریافت می‌کنند.

پردرآمدترین شغل در پرتغال

شغلدرآمد ماهانه
جراح / پزشک10200 یورو
قاضی8600 یورو
وکیل6960 یورو
مدیر بانک6550 یورو
مدیر ارشد اجرایی6140 یورو
مدیر ارشد مالی5730 یورو
ارتودنتیست5530 یورو
استاد دانشگاه4920 یورو
خلبان4100 یورو
مدیر مارکتینگ3690 یورو

12. مالیات بر حقوق و دستمزد در پرتغال چقدر است؟

قوانین مالیات در پرتغال برای کارمندان و کارفرمایان متفاوت است. همه کارمندان هر ماه 11% از حقوق خود را برای پوشش تأمین اجتماعی پرداخت می‌کنند. کارفرماها اما باید 23.75% را پرداخت کنند.

نرخ مالیات بر درآمد نیز در پرتغال بین 14.5% تا 48% برای سال 2021 است.

13. لیست مشاغل مورد نیاز پرتغال در سال 2021 چیست؟

پرتغال در سال 2021 به منظور جبران کمبود نیروی خارجی خود نیازمند نیرو در بخش های زیر است.

 • روابط عمومی
 • آی تی
 • مترجم و مفسر
 • متخصص فروش
 • تیم پشتیبانی مشتریان
 • پشتیبانی از بازی آنلاین
 • مراقبت های بهداشتی (پزشکان و پرستاران)
 • آژانس املاک و مستغلات
 • خدمه و کارمندان رستوران
 • سرپرست تیم
 • مدیر پروژه
 • تشریفات و تدارکات (کارکنان هتل و مراکز توریستی)
 • توسعه دهندگان وب
 • حسابدار

14. شرایط اخذ اقامت پرتغال از طریق ویزای کاری چیست؟

تمامی متقاضیان خارجی پس از 5 سال اقامت و اشتغال در پرتغال می‌توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند. پس از 6 سال کار و اقامت نیز می‌توانید برای تابعیت و پاسپورت پرتغالی اقدام کنید.

15. هزینه زندگی در پرتغال چقدر است؟

هزینه زندگی در پرتغال به سبک زندگی، شهر محل سکونت و تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که هزینه زندگی یک فرد مجرد بدون احتساب اجاره خانه، ماهانه 633.32 دلار آمریکا معادل 533.23 یورو است. و هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره بدون احتساب اجاره خانه، ماهانه 2220.27 دلار آمریکا معادل 1869.39 یورو است.

هزینه زندگی در پرتغال به طور متوسط 31.64% بالاتر از ایران است و هزینه اجاره خانه نیز در این کشور به طور متوسط 24.82% بالاتر از ایران است.

ویزا و حقوق کار در پرتغال
Lisbon

سوالات متداول کار در پرتغال

✅ متوسط حقوق در پرتغال چقدر است؟

متوسط حقوق در پرتغال 860 یورو در ماه است، با این وجود برخی متقاضیانی که دارای مدارک معتبر دانشگاهی هستند می‌توانند تا 1547 یورو در ماه نیز درآمد داشته باشند.

✅ برای زندگی در پرتغال به چقدر سرمایه اولیه نیاز است؟

اینکه برای زندگی در پرتغال به چه مقدار سرمایه نیاز دارید به سبک زندگی، شهر محل سکونت و تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. به عنوان مثال هزینه زندگی ماهانه یک زن و شوهر در شهر لیسبون پرتغال ماهانه 2400 یورو است.

✅ حداقل دستمزد در پرتغال چقدر است؟

حداقل دستمزد در پرتغال در حال حاضر 700 یورو در ماه است. دولت نیز سالانه بر اساس هزینه های زندگی، تولید ناخالص ملی و رشد اقتصادی درصدی به این مبلغ اضافه خواهد کرد.

✅ آیا با ویزای کار پرتغال می‌توان اقامت دائم و پاسپورت این کشور را دریافت کرد؟

بله. پس از 5 سال اقامت و اشتغال در پرتغال می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید و پس از 6 سال نیز می‌توانید برای تابعیت و پاسپورت پرتغال درخواست دهید.

✅ پردرآمدترین شغل در پرتغال کدام است؟

پردرآمدترین شغل در پرتغال متعلق به متخصصان بهداشت و درمان است که سالانه 86000 دلار آمریکا دریافت می‌کنند.

جمع بندی

Conclusion

دریافت ویزای کاری پرتغال بسیار آسان است و به همین دلیل نیز متقاضیان ایرانی به این کشور دروازه ورود به اروپا می‌گویند. اما مانند هر کشور خارجی دیگری برای مهاجرت کاری به پرتغال باید با شرایط و مراحل آن آشنا باشید، اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار گرفت می‌تواند راهنمای خوبی برای برنامه ریزی مهاجرت کاری به پرتغال باشد.

نقاط قوت:
دریافت اقامت دائم و پاسپورت پرتغال
هزینه پایینتر زندگی در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا