تحصیل کارشناسی در فرانسه (+تغییرات 2021)

france Flag

اگر به دنبال آخرین و دقیق‌ترین اطلاعات درباره شرایط تحصیل کارشناسی در فرانسه و دریافت ویزای تحصیلی این کشور هستید، مطالب این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

 • شرایط تحصیل در فرانسه چگونه است؟ (آپدیت 2021)
 • مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه چیست؟
 • هزینه های زندگی، شرایط گرفتن ویزا، نحوه مصاحبه در سفارت و ….

۱ـ  چرا تحصیل کارشناسی در فرانسه؟

***توصیه می شود این ویدیو را قبل از خواندن مقاله حتما مشاهده بفرمایید***

این ویدیو در آبان ماه سال 1399 تهیه شده و به محض تغییر شرایط آپدیت می شود.

تحصیل در کشور فرانسه در مقطع کارشناسی شما را در موقعیتی عالی برای انتخاب مسیر آینده تان قرار می دهد، زیرا نه تنها امکان ادامه تحصیل رایگان یا کم هزینه و کار در فرانسه، یعنی یکی از جذاب ترین کشورهای اروپا را خواهید یافت، بلکه شانس شما را برای دریافت پذیرش و کمک هزینه های مکفی از دانشگاه های خوب آمریکا و کانادا نیز بسیار افزایش خواهد داد.

به جز این ها، تحصیل در کشور فرانسه، به ویژه در مقطع کارشناسی مزایای دیگری نیز دارد؛ ازجمله:

 • تحصیلات تکمیلی پیشرو و جذب فراوان دانشجوی بین المللی جایگاه مهمی در برنامه های دولت فرانسه دارد؛ از این رو، هزینه تحصیل در فرانسه با حمایت های مالی گوناگون دولت در زمینه های تحصیل، مسکن، بیمه درمانی و ایاب و ذهاب به میزان درخورتوجهی کاهش می یابد.
 • روند ثبت نام دانشگاه، کارهای مربوط به اقامت و تمدید ویزا، بازکردن حساب بانکی و سایر امور دانشجویی در فرانسه روتین و شفاف است، زیرا این کشور همه ساله میزبان تعداد بیشماری دانشجوی بین المللی است.
 • زبان فرانسوی دومین زبان دنیاست و دانستن آن گستره وسیعی از موقعیت ها را در اقصی نقاط جهان در برابر شما قرار می دهد؛ ازجمله در: بلژیک، جنوب سوییس، ایالت کبک کانادا، شمال آفریقا، آمریکای جنوبی و البته خود کشور فرانسه. ضمن اینکه برای کار در بعضی سازمان ها، مانند بخش حقوقی سازمان ملل، دانستن زبان فرانسه ضروری است.
 • دولت فرانسه همزمان با ویزای شما به همسرتان هم ویزا می دهد، امتیازی که راه مهاجرت و زندگی در فرانسه را هموارتر می کند و دلیل دیگری بر جذابیت تحصیل در این کشور رؤیایی است.
 • تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان فرانسه نیز امکان پذیر است. کافی است در زبان انگلیسی به اندازه مورد نیاز توانمند باشید.
Undergraduate study in France

۲ـ  شرایط پذیرش کارشناسی فرانسه در رشته های مختلف چگونه است؟ (آپدیت 2021)

آیا شرایط تحصیل در فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

به طور کلی شرایط پذیرش کارشناسی در فرانسه را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶ یا مدرک B2 زبان فرانسه
 • داشتن دیپلم دوازده ساله یا مدرک پیش دانشگاهی. توجه کنید که اگر مدرک فنی حرفه ای یا کاردانش دارید و قصد دارید برای اخذ پذیرش اقدام کنید، لازم است ابتدا مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی دریافت کنید.

۳ـ  مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس فرانسه چیست؟

تحصیل لیسانس در فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسه امکان پذیر است. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی، آیلتس با حداقل نمره ۶ است. برای تحصیل به زبان فرانسه نیز مدرک B1 یا B2 این زبان لازم است؛ البته داشتن مدرک B2 زبان فرانسه شانس شما را به مراتب افزایش می دهد. برای اطلاعات بیشتر درباره چگونگی دریافت این مدرک می توانید به سایت مرکز زبان فرانسه تهران مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که در رشته های زیرمجموعه مهندسی، مدیریت و بیزنس امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد، ولی شهریه آن ها اغلب بالاتر است. به جز این موارد، دوره های کارشناسی اغلب رشته ها به زبان فرانسه برگزار می شود. همچنین در نظر داشته باشید که اگر مدرک زبان ندارید می توانید برای تحصیل زبان در فرانسه نیز اقدام کنید.

قلعه d’Agassac – فرانسه

۴ـ  فرایند اخذ پذیرش کارشناسی در فرانسه چگونه است؟

مرحله اول تهیه مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه های فرانسه و ترجمه رسمی آن هاست. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی: اگر دانش آموز نظام جدید بوده اید، دیپلم و ریزنمرات سه سال آخر؛ اگر نظام قدیم خوانده اید، دیپلم و ریزنمرات سه سال دبیرستان به علاوه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن؛ اگر دیپلم هنرستان یا فنی حرفه ای دارید، دیپلم و ریزنمرات آن به علاوه مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی به همراه ریزنمرات آن.
 • مدرک زبان
 • رزومه
 • انگیزه نامه: نامه ای که در آن باید شرح دهید هدفتان از تحصیل کارشناسی در فرانسه و دانشگاه منتخبتان چیست
 • پاسپورت

پس از آماده کردن مدارک باید آن ها را برای دانشگاهی که انتخاب کرده اید بفرستید یا به اصطلاح اپلای کنید. در صورتی که مدارکتان کامل باشد نامه پذیرش دانشگاه را دریافت خواهید کرد.

Sorbonne University

۵ـ  مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی چیست؟

مدارکی که لازم است برای درخواست ویزا به سفارت فرانسه در تهران ارائه شود به شرح زیر است:

 • مدارک هویتی: شامل شناسنامه، گذرنامه معتبر و عکس
 • مدرک زبان: مدرک B1 یا B2 زبان فرانسه یا مدرک IELTS با حداقل نمره ۶
 • کارت پایان خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل برای آقایان
 • رزومه و انگیزه نامه (توسط موسسه حقوقی سروش فردا با همکاری متقاضی تهیه می شود)
 • مدارک تحصیلی: شامل ریزنمرات دوازده ساله به همراه مدرک دیپلم (در بالا مفصل شرح داده شد)
 • برگه پذیرش دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی: شامل گواهی بانکی تمکن مالی به مبلغ ۷۷۰۰ یورو، یا معادل ریالی آن، که باید در طول مدت اقدام برای اخذ ویزا در حساب شما باشد
 • مدارک کاری: شامل گواهی اشتغال به کار و سابقه بیمه تأمین اجتماعی در صورت وجود
مرکز بیمارستان دانشگاه گرنوبل

۶ـ  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه چقدر است؟

از سپتامبر ۲۰۱۹، هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه سالی ۳۰۰۰ یورو تعیین شده است. تا پیش از این تاریخ تحصیل در فرانسه رایگان بود. گفته می شود احتمال دارد در نتیجه اعتراض مردم به پولی شدن دانشگاه ها در این کشور، از سپتامبر 2021 مجدداً قانون شهریه برداشته شود.

۷ـ  هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجویان کارشناسی چقدر است؟

هزینه زندگی شما در فرانسه بستگی به سبک زندگی و انتظاراتتان دارد. اگر زندگی دانشجویی را شامل اقامت در خوابگاه و تمایل به کاهش هزینه ها درنظر بگیریم، می توان هزینه آن را بسته به سبک زندگی دانشجو بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در نظر گرفت. از این مبلغ ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو صرف کرایه خوابگاه و باقی صرف خوردوخوراک و رفت و آمد و هزینه های متفرقه خواهد شد.

در ادامه به بررسی نکات مهم‌تری خواهیم پرداخت…

دانشگاه استراسبورگ – فرانسه

۸ـ  شرایط زندگی و اقامت دانشجویان مقطع لیسانس فرانسه چگونه است؟

دانشجویان می توانند از میان انواع خوابگاه های دانشجویی، با توجه به امکانات و هزینه ها، گزینه مطلوب خود را انتخاب کنند. این خوابگاه ها اغلب در محیط دانشگاه یا بسیار نزدیک آن قرار دارند. نکته مثبت اینجاست که شما در همه خوابگاه ها، مستقلاً صاحب اختیار فضای اتاق یا سوئیت خود خواهید بود. همچنین هزینه مسکن مشمول تخفیف ۳۰ تا ۴۰ درصدی خواهد شد.

ازجمله تسهیلات دیگری که در اختیار دانشجویان قرار می گیرد می توان به بیمه درمانی، کارت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و منوی متنوع و مناسب غذای دانشگاه اشاره کرد که در روزهای کاری هفته در دسترس است. مجموعه این شرایط هزینه تحصیل در فرانسه را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

سواحل Etretat – فرانسه

۹ـ  شرایط سنی تحصیل در فرانسه برای مقطع لیسانس چگونه است؟

شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه با محدودیت سنی روبرو نیستید، اما شانس دریافت ویزا از سفارت فرانسه برای متقاضیان زیر ۲۴ سال بیشتر است. درمجموع پس از گرفتن دیپلم دبیرستان با افزایش سن متقاضی شانس دریافت ویزا به تدریج کاهش می یابد.

۱۰ـ  رشته های تحصیلی مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور فرانسه کدامند؟

می توان گفت شما برای انتخاب رشته تحصیلی خودتان در دانشگاه های فرانسه محدودیتی ندارید، زیرا این دانشگاه ها در همه رشته ها دانشجو می پذیرند.

دانشگاه ENS – لیون

۱۱ـ  آیا اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی نیاز به آزمون ورودی دارد؟

خیر. تنها در رشته های پزشکی و دندان پزشکی، در پایان سال اول تحصیل، دانشجو ملزم است در امتحان مخصوصی شرکت کند که با توجه به نتیجه آن می تواند رشته نهایی خود را انتخاب کند.

۱۲ـ  طول دوره کارشناسی فرانسه چقدر است؟

طبق قوانین وزارت علوم فرانسه، طول دوره کارشناسی در دانشگاه های این کشور سه سال است؛ البته تعداد انگشت شماری دانشگاه وجود دارد که دوره های کارشناسی چهار ساله ارائه می کنند.

Café life in Paris

۱۳ـ  ترم های تحصیلی کارشناسی فرانسه از کی شروع می شوند؟

سال تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی در فرانسه دو ترم است و ترم اول آن از سپتامبر و اکتبر شروع می‌شود که معادل شهریور و مهر است. ترم دوم نیز از فوریه شروع می شود که معادل بهمن است. درنظر داشته باشید که گرفتن پذیرش برای ماه فوریه بسیار سخت است و شانس پایینی دارد.

۱۴ـ  شرایط بیمه درمانی برای دانشجویان کارشناسی در فرانسه چگونه است؟

شما به محض ثبت نام، می توانید برای بیمه شدن از دانشگاه معرفی نامه دریافت کنید. متقاضیان زیر ۲۶ سال سالانه مبلغ ۲۶۰ یورو به عنوان حق بیمه می پردازند. این بیمه برای متقاضیان بالای ۲۸ سال رایگان است.

دانشگاه پلی تکنیک پاریس

۱۵ـ  شرایط کار در فرانسه برای دانشجویان کارشناسی چگونه است؟

آیا شرایط تحصیل در فرانسه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

دانشجویان تمام مقاطع در فرانسه مجازند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. حقوق کار دانشجویی در فرانسه بین ۶ تا ۹ یورو متغیر است.

درنظر داشته باشید اگر شما ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و به طور متوسط ساعتی ۷ یورو دریافت کنید، درآمد شما در هفته ۱۴۰ و در ماه ۵۶۰ یورو خواهد بود که با این مبلغ می‌توانید هزینه های زندگی دانشجویی خود را تأمین کنید.

۱۶ـ  آیا امکان دریافت ویزای همراه برای دانشجویان مقطع لیسانس در فرانسه وجود دارد؟

بله، شما می توانید همزمان با ویزای خودتان برای همراهتان هم درخواست ویزا بدهید. همراه شما نیز ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهد داشت.

دانشگاه علوم تحقیقات lettres – پاریس

۱۷ـ  بعد از اتمام تحصیل، چه راه هایی پیش روی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در فرانسه وجود دارد؟

شما پس از اتمام دوره کارشناسی خود در فرانسه، برای تمدید اقامتتان چند گزینه پیش رو دارید:

 1. عقد قرارداد کاری: در صورتی که موفق شوید شغل مناسبی در فرانسه پیدا کنید و قرارداد کاری ببندید، می‌توانید تا پایان مهلت قرارداد ویزای خود را تمدید کنید.
 2. درخواست ویزای جستجوی کار: این ویزا شش ماهه است و می توانید آن را شش ماه دیگر هم تمدید کنید. به این ترتیب یک سال پس از فارغ التحصیلی برای یافتن شغل دلخواهتان فرصت خواهید داشت.
 3. اقدام برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر: به این ترتیب می‌توانید تا پایان دوره کارشناسی ارشد ویزای خود را تمدید کنید.
 4. اقدام برای ادامه تحصیل در کشورهای دیگر: با در دست داشتن مدرک کارشناسی فرانسه می توانید از دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی و یا کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا درخواست پذیرش کنید و سپس با مراجعه به سفارت این کشورها در فرانسه درخواست ویزا بدهید.
 5. اقدام برای کار در کشورهای دیگر: با در دست داشتن مدرک کارشناسی فرانسه می توانید از شرکت های موجود در سایر کشورهای اروپایی و یا کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا درخواست کار کنید و سپس با مراجعه به سفارت این کشورها در فرانسه درخواست ویزا بدهید.
رودخانه لیون – فرانسه

۱۸-  آخرین اخبار و تغییرات شرایط تحصیل کارشناسی در فرانسه؛

شما می توانید برای دریافت آخرین اخبار و تغییرات شرایط تحصیل کارشناسی در فرانسه، اینجا کلیک کنید و با ما همراه باشید.

۱۹ـ  خدمات موسسه حقوقی سروش فردا جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی چیست؟

 • تهیه رزومه و انگیزه‌نامه تحصیلی
 • آماده سازی و ترجمه مدارک
 • انجام مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه
 • اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی از سفارت فرانسه در ایران
 • گرفتن خوابگاه

همچنین پکیج VIP خدمات موسسه حقوقی سروش فردا توسط نمایندگان موسسه در شهر مقصد، در صورت تقاضای شما ارائه می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • ترانسفر فرودگاهی
 • همراهی دانشجو در تمامی مراحل ثبت نام دانشگاه
 • همراهی دانشجو جهت آشنایی با شهر محل تحصیل
 • راهنمایی دانشجو برای افتتاح حساب بانکی

لطفاً در نظر داشته باشید:

 • تمامی مشاوره‌های تلفنی و حضوری در موسسه حقوقی سروش فردا رایگان است.
 • ارائه مشاوره حضوری به افرادی صورت می‌گیرد که شرایط اولیه اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را داشته باشند.
 • تمامی سرویس‌های مورد نیاز جهت اخذ ویزا توسط موسسه حقوقی سروش فردا به متقاضیان ارائه می‌شود؛ لذا نیازی به ارائه مدارک جعلی یا بی اعتبار به سفارت فرانسه نیست!
 • موسسه حقوقی سروش فردا با اشخاصی که به دنبال ارائه مدارک جعلی یا بی اعتبار به سفارت فرانسه باشند همکاری نمی‌کند. اگر شرایط پذیرش تحصیلی فرانسه را ندارید، ما به شما روش‌های دیگری پیشنهاد می‌کنیم که بتوانید از طریق آنها مهاجرت کنید.
 • شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید.

سوالات متداول تحصیل کارشناسی در فرانسه

✅ تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه به هر دو زبان انگلیسی و فرانسه امکان پذیر است.

✅ مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس فرانسه چیست؟

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی، آیلتس با حداقل نمره ۶ است. برای تحصیل به زبان فرانسه نیز مدرک B1 یا B2 این زبان لازم است.

✅ هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه چقدر است؟

از سپتامبر ۲۰۱۹، هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه سالی ۳۰۰۰ یورو تعیین شده است.

✅ هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجویان کارشناسی چقدر است؟

می توان هزینه آن را بسته به سبک زندگی دانشجو بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در نظر گرفت. 

✅ شرایط سنی تحصیل در فرانسه برای مقطع لیسانس چگونه است؟

شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه با محدودیت سنی روبرو نیستید، اما شانس دریافت ویزا از سفارت فرانسه برای متقاضیان زیر ۲۴ سال بیشتر است.

✅ آیا اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی نیاز به آزمون ورودی دارد؟

خیر. تنها در رشته های پزشکی و دندان پزشکی، در پایان سال اول تحصیل، دانشجو ملزم است در امتحان مخصوصی شرکت کند.

✅ طول دوره کارشناسی فرانسه چقدر است؟

طول دوره کارشناسی در دانشگاه های فرانسه سه سال است.

جمع بندی

Conclusion

توصیه می کنیم اگر به دنبال تحصیل رایگان و مهاجرت به اروپا هستید، با ما تماس بگیرید تا بتوانید این روش را دقیق تر برسی کنید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

لایو بعدی: خرید ملک ترکیه
برگزاری توسط مشاور ارشد ترکیه
شرایط کامل خرید ملک در ترکیه (اخذ اقامت و پاسپورت)
close-image
موسسه سروش فردا