هزینه تحصیل در هلند + هزینه زندگی 2021

netherlands Flag

در صورتی که تمایل دارید در کشور هلند به تحصیل بپردازید، این مقاله برای شما آماده شده است. برای اطلاع از هزینه تحصیل در هلند و مخارج روزانه زندگی در این کشور، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 • هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا
 • هزینه تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در هلند
 • شهریه تحصیل کارشناسی در بهترین دانشگاه های هلند
 • هزینه زندگی در هلند
 • بورسیه تحصیلی هلند برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

مقدمه هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی تقریبا به یک اندازه است. در صورتی که دانشجوی اتحادیه اروپا باشید، علاوه بر هزینه زندگی در هلند، نیاز است سالانه حدود 2.000 یورو برای تحصیل در هلند هزینه کنید. البته دانشجویان بین المللی که قصد دارند به تحصیل کارشناسی در هلند و تحصیل به زبان انگلیسی بپردازند، باید شهریه بالاتری نسبت به دانشجویان اتحادیه اروپا و تحصیل در دوره های دانشگاهی به زبان بومی پرداخت نمایند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

شهریه تحصیل کارشناسی در هلند سالانه از حدود 8000 یورو برای اکثر رشته ها از جمله علوم تجارت، هنر و علوم انسانی، تا حدود 11000 یورو در خصوص موضوعات علمی، 12000 یورو برای برنامه های هنر لیبرال و سالانه 32000 یورو برای پزشکی متفاوت می باشد.

هزینه تحصیل در هلند
Amsterdam,-Netherland-(2)

هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان هلندی و اتحادیه اروپا

هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند برای دانشجویان هلندی، دانشجویانی از سایر کشورهای اتحادیه اروپاEEA  و سوئیس، عموما توسط دولت تأمین می شود. با این حال لازم است دانشجویان بومی و اتحادیه اروپا، شهریه قانونی پرداخت نمایند. مبلغ این شهریه قانونی حدود 2.000 یورو در سال است که به وسیله دولت تعیین می شود.

هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا به طور معمول بیشتر می باشد. مبلغ شهریه تحصیل در هلند به دانشگاه و موسسه، مدرک تحصیلی، رشته مطالعاتی و نوع اجازه اقامت دانشجو بستگی دارد.

هزینه تحصیل در هلند در دانشگاه های خصوصی

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی هلند، همچون دانشکده های مدیریت، برنامه های لیسانس و MBA از 16.000 تا 36.000 یورو در سال متفاوت است.

برای دریافتن اینکه در مقاطع مختلف تحصیلی هزینه تحصیل در هلند چه مقدار متفاوت است، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه شرایط تحصیل در هلند از زوایای مختلف را مورد بررسی قرار داده ایم.

هزینه تحصیل در هلند برای مقطع کارشناسی:

آیا شرایط تحصیل در هلند را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2
 • میانگین هزینه تحصیل کارشناسی در هلند برای دانشجویان اتحادیه اروپا: سالانه بین 1.040 تا 2.083 یورو
 • میانگین هزینه تحصیل کارشناسی در هلند برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا: سالانه بین 6.000 تا 15.000 یورو
 • حداکثر هزینه برای تحصیل کارشناسی در هلند: برنامه های کارشناسی: سالانه 19.400 یورو
هزینه تحصیل در هلند
Delft,-Netherlands

هزینه تحصیل در هلند برای مقطع کارشناسی ارشد:

 • میانگین هزینه تحصیل در هلند کارشناسی ارشد برای دانشجویان اتحادیه اروپا: بین 1.070 تا 2.083 یورو در سال
 • میانگین هزینه تحصیل در هلند کارشناسی ارشد برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا: بین 8.000 تا 20.000 یورو در سال
 • حداکثر هزینه تحصیل در هلند کارشناسی ارشد: 52.000 یورو در سال

هزینه تحصیل در هلند: شهریه تحصیل کارشناسی در بهترین دانشگاه های هلند

نام دانشگاهشهریه تحصیل کارشناسی در هلند
دانشگاه آمستردام12.000 یورو در سال
دانشگاه ماستریخت8.000 یورو – 13.000 یورو در سال
دانشگاه صنعتی دلف8.464 یورو – 13.226 یورو در سال
دانشگاه اوترخت6.000 یورو – 11.000 یورو در سال
دانشگاه صنعتی آیندهوون6.700 یورو – 15.000 یورو در سال
دانشگاه لیدن10.000 یورو – 13.500 یورو در سال
دانشگاه ساکسون هلند7.800 یورو – 11.000 یورو در سال
دانشگاه تیلبورگ7.000 یورو – 14.000 یورو در سال
دانشگاه تونته5.828 یورو – 10.333 یورو در سال
هزینه تحصیل در هلند
Reflections

هزینه زندگی در هلند

اطلاع در مورد هزینه تحصیل در هلند و همینطور مخارج زندگی، بخش مهمی از برنامه آماده سازی دانشجویان حین تحصیل در هلند است.

با در نظر گرفتن هزینه های روزمره زندگی در هلند، از قبیل هزینه های غذا، حمل و نقل عمومی، تهیه کتاب، لباس، بلیط سینما، مسکن و بیمه، هر فرد دانشجو به طور میانگین به بودجه ای بین 700 تا 1000 یورو در ماه نیاز دارد.

به طور کلی حدود یک سوم این بودجه به مسکن، یک سوم برای تغذیه و یک سوم باقیمانده به بقیه هزینه ها نظیر اوقات فراغت، کتاب، سفر و … اختصاص پیدا می کند.

با ارائه کارت دانشجویی، بسیاری از مکان ها مانند رستوران ها، کافه ها، موزه ها، سینما و فروشگاه ها، تخفیف های خوبی را به دانشجویان ارائه می دهند.

مانند هر کشور دیگری هزینه زندگی در هلند، به محل زندگی و سبک زندگی فردی وابسته است (مانند تفاوت هزینه تحصیل در هلند در دانشگاه های مختلف). هزینه زندگی در هلند در خصوص شهرهای بزرگ معمولا هزینه بیشتری نسبت به شهرها و مناطق کوچکتر دارد. ضمنا مجاورت با مرکز شهر بر تعیین هزینه های اسکان و هزینه برخی اقلام موثر است.

هلند بهترین فروشگاه های مواد غذایی جهان را در خود جای داده است. رستوران های زنجیره ای در هلند علاوه بر قیمت بسیار مناسب، رشد و کیفیت بالایی نیز دارند. برای هر نفر هزینه وعده های غذایی چیزی در حدود 10 تا 15 یورو می باشد.

سیستم حمل و نقل در هلند

وسایل نقلیه اصلی در هلند تراموا، اتوبوس، قطار، مترو، کشتی، تاکسی و البته دوچرخه می باشد. به علت قرار گرفتن دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقل اصلی در اکثر خیابان های مراکز شهر، این مکان ها حتی با ماشین قابل دسترسی نیستند.

در شهرهایی مانند آمستردام، روتردام و لاهه بیش از 900.000 دوچرخه به صورت رایگان و به منظور استفاده شهری در دسترس شهرواندان است.

در ادامه به بررسی مبلغ شهریه در هر کدام از بهترین دانشگاه های هلند پرداخته ایم. برای رسیدن به پاسخ سوال هایتان در این زمینه مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

هزینه تحصیل در هلند
Purple-haze

جدول هزینه زندگی در هلند 2021

مواد غذاییهزینه زندگی در هلند
تخم مرغ (12 عدد)12.50 یورو
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)8.50 یورو
مرغ (2 کیلوگرم)38.75
آب میوه (1 لیتر)8.50 یورو
سیگار (1 بسته)25 یورو
سیب (1 کیلوگرم)7.50 یورو
کوکاکولا (2.5 لیتر)0.95 یورو
نان (1 عدد)9.50 یورو
ماست (500 میلی لیتر)12 یورو
ماهی18.50 یورو
کنسرو لوبیا8 یورو
شکر (1.5 کیلوگرم)10 یورو
روغن (2 لیتر)20 یورو  
سیب زمینی (1 کیلوگرم)5.50 یورو
شیر (1 لیتر)8.50 یورو
هزینه های مسکن 
آب، برق، گاز (در هر ماه برای دو نفر)165 یورو
هزینه ماهانه اینترنت145 یورو
مواد شوینده58.50 یورو
هزینه های حمل و نقل 
کرایه تاکسی (5 تا 10 کیلومتر)45 یورو
حمل و نقلل عمومی (حداکثر هزینه هر سفر)30 یورو
بنزین (1 لیتر)6.50 یورو
هزینه پوشاک 
شلوار جین150 یورو
کفش ورزشی280 یورو
پیراهن تابستانی (ZARA،H&M)135.79 یورو
کوله پشتی150 یورو
هزینه تحصیل در هلند
Erasmus-Bridge,-Rotterdam,-The-Netherlands

هزینه تحصیل در هلند: هزینه های اضافی

هزینه های اضافی که علاوه بر هزینه تحصیل در هلند باید در نظر گرفته شوند:

 • هزینه ویزا و اجازه اقامت
 • هزینه سفر برای ورود به هلند
 • اقامت در هلند (به عنوان مثال اقامت کوتاه، اتاق، آپارتمان،  خانه دانشجویی و …).
 • بیمه درمانی هلند (با توجه مدت اقامت و اینکه اهل کجا هستید.)
 • تهیه  کتاب های درسی و لوازم تحریر
 • هزینه های روزمره مثل خرید، حمل و نقل عمومی و فعالیت های اوقات فراغت.

دانشجویان اکثر اوقات این امکان را دارند که از شرایط تخفیف در بسیاری از کافه ها، رستوران ها، موزه ها و سینماها استفاده نمایند.

محل اقامت دانشجویی در هلند

پیدا کردن مسکن با کیفیت و مقرون به صرفه دانشجویی حین تحصیل در هلند، کاری نسبتا دشوار است. در اکثر دانشگاه های هلند، اقامت دانشجویان در دانشگاه ارائه نمی شود.

با این حال، بیشتر دانشگاه ها پس از ورود دانشجویان بین المللی، همانند راه هایی برای کاهش هزینه تحصیل در هلند، در این زمینه نیز به آن ها راه حل های کوتاه مدت موقت ارائه می کنند. چنانچه فرد دانشجو بخشی از یک برنامه مبادله بوده و یا در یک دوره بین المللی ثبت نام کرده باشد، به احتمال زیاد از طرف دانشگاه محلی برای سکونت فرد به او پیشنهاد می شود.

یافتن آپارتمان در هلند مخصوصا در شهرهای بزرگی مانند آمستردام، لاهه، روتردام و اوترخت به علت بالا بودن جمعیت آسان نیست. در شهرهای لیدن و گرونینگن نیز که شهرهای دانشجویی هلند محسوب می شوند، معمولا افراد در یافتن محل اقامت در نزدیکی دانشگاه خود، به دلیل اسکان دانشجویان به مشكل برخورد می کنند.

در خصوص پرداخت هزینه های اجاره در کشور هلند، باید به موارد متعددی توجه نمود. علاوه بر اجاره ماهانه، هزینه های برق، گاز، آب و شارژ نیز بر عهده فرد است. همچنین مبلغ اجاره، با توجه به محل قرارگیری آپارتمان، متراژ، امکانات و اینکه آپارتمان مبله باشد متفاوت می باشد.

اجاره نامه ها در هلند به طور معمول شش ماهه تا یک ساله در نظر گرفته می شود. هزینه اجاره های خصوصی (طبق سیستم رتبه بندی ارزش خانه) به عنوان رایج ترین گزینه برای مهاجران، ماهانه 710.68 یورو است.

Zaanse-Schans,-Zaandam,-Netherland
Zaanse-Schans,-Zaandam,-Netherland

چه راه هایی برای اسکان دانشجویان به منظور کاهش هزینه زندگی و هزینه تحصیل در هلند وجود دارد؟

اقامت در منزل یک فرد بومی

زندگی در یک اتاق از خانه ای متعلق به یک فرد بومی یا خانواده ای هلندی. در این نوع اقامت به طور معمول تهیه صبحانه و یا شام بر عهده میزبان است. این روش اسکان دانشجویی در هلند، علاوه بر ارزان بودن و کمک به تهیه آسان تر هزینه تحصیل در هلند و سایر هزینه ها، راهی بسیار مناسب برای یادگیری زبان، فرهنگ و مردم هلند نیز می باشد.

اتاق های یک نفره

این گزینه به منظور اسکان دانشجویان شامل یک واحد یک خوابه به همراه آشپزخانه و حمام شخصی است. در مقایسه با گزینه های دیگر اسکان در هلند، این مورد گران تر محسوب می شود. این واحدها به طور معمول با امکانات و تسهیلات مدرن فراوانی همراه می باشند که باعث بالا رفتن میزان اجاره می شود.

آپارتمان مشترک

زندگی مشترک با دانشجویان دیگر در یک آپارتمان دو یا سه خوابه. این گزینه علاوه بر مقرون به صرفه بودن، به علت فرصت تعامل با سایر دانشجویان، در بین دانشجویان هلندی بسیار رایج می باشد. در این نوع اقامت صورتحساب ها و اجاره بها بین متقاضیان تقسیم می گردد.

هزینه اسکان دانشجویی در هلند

هزینه اجاره به طور معمول در یک آپارتمان مشترک، ماهانه چیزی بین 200 تا 500 یورو است. داشتن یک اتاق در خانه یک خانواده میزبان هلندی نیز می تواند بین 250 تا 450 یورو در ماه هزینه داشته باشد.

هزینه آپارتمان های یک خوابه خصوصی ماهانه حدود 300 تا 600 یورو تخمین زده می شود. همچنین هزینه اقامت دانشجویان در خوابگاه ها یا تالارهای اقامت دانشگاه، حدود 700 تا 1.000 یورو برای یک ترم است.

برخی وب سایت های مفید برای اجاره خانه در هلند

سایت Housing Any Where به همراه 65 کشور جهان، برای کمک به دانشجویان بین المللی در یافتن محل اقامت در خارج از کشور همکاری می نماید.

این سایت برای یافتن آپارتمان ارزان قیمت در هلند و در شهرهای دلف، آیندهوون، لیدن، ماستریخت، روتردام و اوترخت به دانشجویان یاری می رساند.

سایت Huurwoningen کلیه املاک اجاره ای در هلند را در یک وب سایت جامع در اختیار افراد جویای اسکان در هلند، قرار می دهد. همچنین قوانین و مقررات مربوط به اجاره خانه در هلند در این سایت به مخاطبان ارائه می شود.

اخذ بورسیه تحصیلی در هلند و ساز و کار آن مطالبی است که در بخش های بعدی به آن پرداخته ایم. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

netherlands
netherlands

بورسیه تحصیلی هلند برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

بورس تحصیلی هلند برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا که تمایل دارند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند و همچنین تحصیل کارشناسی بپردازند، در دسترس می باشد.

بورسیه تحصیلی هلند به وسیله وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند و همچنین تعدادی از دانشگاه های تحقیقاتی و علمی کاربردی هلند تأمین می گردد.

مبلغ بورسیه تحصیلی هلند 5000 یورو می باشد که دانشجویان این مبلغ را در اولین سال تحصیل در هلند دریافت می نمایند.

توجه داشته باشید بورسیه تحصیلی هلند کامل نمی باشد و تمامی هزینه های زندگی و تحصیل در هلند را پوشش نمی دهد.

بورسیه تحصیلی هلند، فقط یک مرتبه و برای یک سال به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا تعلق می گیرد.

معیارهای دریافت بورسیه تحصیلی هلند

 • ملیت فرد خارج از اتحادیه اروپا باشد.
 • فرد دانشجوی در حال تحصیل دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد تمام وقت در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند باشد.
 • فرد دانشجو شرایط خاص مورد نظر در دانشگاه خود در هلند را برآورده نماید. (شرایط خاص مورد نظر هر دانشگاه در وب سایت آن دانشگاه هلندی قابل بررسی است).
 • فرد در هلند مدرک دانشگاهی نداشته باشد.

آیا شرایط تحصیل در هلند را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2
Giethoorn,-Netherlands
Giethoorn,-Netherlands

سوالات متداول هزینه تحصیل در هلند

 هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان هلندی و اتحادیه اروپا چقدر است؟

مبلغ این شهریه قانونی حدود 2.000 یورو در سال است که به وسیله دولت تعیین می شود.

 هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا چقدر است؟

هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا به طور معمول بیشتر می باشد. مبلغ شهریه تحصیل در هلند به دانشگاه و موسسه، مدرک تحصیلی، رشته مطالعاتی و نوع اجازه اقامت دانشجو بستگی دارد.

 هزینه تحصیل در هلند در دانشگاه های خصوصی چقدر است؟

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی هلند، همچون دانشکده های مدیریت، برنامه های لیسانس و MBA از 16.000 تا 36.000 یورو در سال متفاوت است.

 هزینه تحصیل در هلند برای مقطع کارشناسی چقدر است؟

میانگین هزینه تحصیل کارشناسی در هلند برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا سالانه بین 6.000 تا 15.000 یورو است.

 هزینه تحصیل در هلند برای مقطع کارشناسی ارشد چقدر است؟

هزینه تحصیل در هلند کارشناسی ارشد برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بین 8.000 تا 20.000 یورو در سال است.

 هزینه زندگی در هلند چقدر است؟

با در نظر گرفتن هزینه های روزمره زندگی در هلند، از قبیل هزینه های غذا، حمل و نقل عمومی، تهیه کتاب، لباس، بلیط سینما، مسکن و بیمه، هر فرد دانشجو به طور میانگین به بودجه ای بین 700 تا 1000 یورو در ماه نیاز دارد.

جمع بندی

Conclusion

کشور هلند از بسیاری جهات جزو محبوب ترین کشورهایی است که دانشجویان برای تحصیل به آنجا مهاجرت می کنند. سیستم آموزشی این کشور با برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی و همچنین بورسیه های تحصیلی متنوعی که ارائه می دهد، از ورود دانشجویان بین المللی استقبال کرده و سعی در کاهش هزینه های تحصیل و زندگی آن ها در این کشور دارد.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا