هزینه تحصیل در بلژیک (+ هزینه زندگی 2021)

belgium Flag

یکی از دغدغه های همیشگی متقاضیان مهاجرت تحصیلی، هزینه تحصیل است. بلژیک با دانشگاه هایی در سطح بهترین دانشگاه های جهان، امروزه متقاضیان بسیاری در میان دانشجویان بین المللی دارد. این دسته از متقاضیان باید بدانند هزینه تحصیل در بلژیک که به عوامل متعددی مانند دانشگاه، منطقه جغرافیایی آن و همچنین رشته و مقطع تحصیلی دانشجو بستگی دارد، نسبتا مناسب است. در این مقاله به برآورد هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک بر اساس معیار های مختلف پرداخته و سعی کرده ایم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. از جمله ی این سوالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه تحصیل در مناطق مختلف بلژیک چقدر است؟
 • بهترین دانشگاه های بلژیک چه مبلغی را به عنوان شهریه در نظر گرفته اند؟
 • دانشگاه های دولتی و آزاد بلژیک چه تفاوتی دارند؟
 • آیا امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در بلژیک وجود دارد؟
 • هزینه زندگی در بلژیک چقدر است؟

✔️ بررسی هزینه تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک یکی از پرتکرارترین سوالات متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور است. هزینه تحصیل در بلژیک را عوامل متعددی تعیین می کنند اما به طور کلی هزینه ی تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور مانند دانشگاه وریج بروکسل (دانشگاه آزاد بروکسل)، کاتولیک لون، آنتروپ و خنت مناسب است. متقاضیان تحصیل در این کشور باید توجه داشته باشند که هزینه تحصیل در دانشگاه های آزاد بلژیک در مقایسه با دانشگاه های دولتی این کشور بیشتر است. با ما در این مقاله همراه باشید تا ببینیم پارامترهای مختلف چه تاثیری بر شهریه ی دانشگاه های بلژیک می گذارد.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره بلژیک

بلژیک، یکی از کوچک ترین و امن ترین کشورهای اروپا، در همسایگی فرانسه، لوکزامبورگ، هلند و آلمان قرار دارد. این کشور چند فرهنگ مختلف را در خود جای می دهد و به 3 بخش اصلی تقسیم می شود. بخش فرانسوی و آلمانی زبان بلژیک که والون نامیده می شود، یک سوم از جمعیت جنوب بلژیک را به خود اختصاص داده است. در بخش دیگر این کشور، فلمینگز، مردم به زبان داچ صحبت می کنند. نیمی از جمعیت بلژیک در این بخش متمرکز است. مرز شمالی میان این دو منطقه نیز، منطقه پایتخت یعنی بروکسل را تشکیل می دهد که منطقه ی چند زبانه بلژیک به شمار می رود و تنها یک دهم جمعیت بلژیک را در خود دارد.

تحصیل و زندگی در بلژیک امکان تجربه ی این فرهنگ های مختلف و یادگیری زبان های رایج در این کشور را به افراد می دهد و همچنین آن ها می توانند به راحتی به کشورهای همسایه بلژیک سفر کنند.

مزایای تحصیل در بلژیک و شرایط تحصیل در این کشور، موضوعات بعدی مقاله اند. همراه ما بمانید.

Antwerpen,-Belgium-(2)

2. مزایای تحصیل در بلژیک

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تحصیل در بلژیک مزایای خاص خود را دارد. پیش از هر چیز باید دقت کنیم که دانشگاه های بلژیک از سطح کیفیت آموزشی بالایی برخوردارند و بسیاری از آن ها در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند. هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های بلژیک (مانند دانشگاه خنت، وریج بروکسل، کاتولیک لوون، آنتروپ و …) مناسب است و متقاضیان با پرداخت این هزینه، رزومه ای قوی و معتبر برای خود می سازند. از مهم ترین مزایای تحصیل در بلژیک می توانیم به عوامل موثر در حذف و کاهش این هزینه اشاره کنیم. دانشجویان در بلژیک می توانند از بورسیه های تحصیلی متعدد این کشور بهره ببرند و همچنین به کار همزمان با تحصیل بپردازند. فراموش نکنید که زندگی و تحصیل در بلژیک، فرصتی فوق العاده برای تجربه فرهنگ های متنوع و زندگی با مردم مختلف است.

خوب است بدانید شرکت ها و سازمان های بین المللی متعددی در بلژیک قرار دارند و به دانشجویان امکان کارآموزی می دهند.

3. شرایط تحصیل در بلژیک

امروزه نزدیک به 40000 دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل در دانشگاه های بلژیک هستند. مدت زمان تحصیل دانشجویان در مقاطع متفاوت، مختلف است و برای مثال دانشجویان پس از تقریبا 3 سال می توانند مدرک کارشناسی خود را دریافت کنند. این مدت زمان برای مقطع کارشناسی ارشد به 1 یا 2 سال کاهش می یابد. یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در بلژیک، آشنایی با زبان است. در حقیقت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های فرانسوی زبان بلژیک باید در آزمون مهارت سنجی این زبان نمره قبولی کسب کنند یا مدرک زبان فرانسوی داشته باشند و همچنین برای کسب پذیرش از دانشگاه های انگلیسی زبان، نیاز به مدارک معتبر دارند. از جمله مدارک معتبر زبان انگلیسی در بلژیک، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آیلتس.
 2. تافل.
 3. C1 پیشرفته.

دانشجویان برای تحصیل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باید به ترتیب حداقل 18، 21 و 22 ساله باشند. به طور کلی حداکثر سن برای تحصیل در بلژیک تعریف نشده است.

عوامل موثر بر هزینه تحصیل در بلژیک در بخش بعدی مقاله اعلام و سپس یک به یک بررسی می شوند. همراه ما بمانید.

هزینه تحصیل در دانشگاه وریج بروکسل
Église-Notre-Dame-de-la-Chapelle,-Brussels,-Belgium-(2)

4. هزینه تحصیل در بلژیک

عوامل متعددی تعیین کننده هزینه تحصیل در بلژیک هستند از جمله:

 1. منطقه ی دانشگاه.
 2. مقطع تحصیلی.
 3. رشته تحصیلی.
 4. دانشگاه انتخابی.

به خاطر داشته باشید که هزینه تحصیل در بلژیک با توجه به هر یک از پارامترهای ذکر شده برای دانشجویان اهل اتحادیه اروپا و دانشجویان با ملیت سایر کشورهای جهان متفاوت است.

در یک تخمین کلی، هزینه تحصیل در بلژیک را برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا مبلغی نزدیک به 850 یورو در سال و برای سایر دانشجویان بین 1.000 تا 4.000 یورو در سال می دانند. اکنون به برآورد هزینه تحصیل در بلژیک بر اساس عوامل موثر بر آن می پردازیم.

هزینه تحصیل در بلژیک بر اساس منطقه دانشگاه

به طور کلی بلژیک به 3 بخش فلمیش، والون و بروکسل تقسیم می شود. مردمی که در بخش فلمیش زندگی می کنند، غالبا به زبان داچ حرف میزنند اما زبان مردم بخش والون فرانسوی یا آلمانی است. در بخش بروکسل نیز تمامی این زبان ها را ممکن است بشنوید.

با توجه به این نواحی و دانشگاه های واقع شده در آن ها می توان گفت هزینه تحصیل در جامعه فلمیش بلژیک (دانشگاه های کاتولیک لون ، آنتروپ، خنت، هاسلت و وریج یا آزاد بروکسل) از 1.500 یورو شروع می شود. همچنین هزینه تحصیل در بخش فرانسوی و آلمانی زبان بلژیک (دانشگاه های UC Louvain، سنت لوییس، نامور و لیژ) را مبلغی بین 890 تا 4.175 یورو در سال تخمین زده اند.

در بخش بعدی به بررسی تاثیر مقطع تحصیلی بر شهریه ی دانشگاه ها صحبت می کنیم و مثال هایی از هزینه تحصیل مقاطع مختلف در دانشگاه هایی مانند وریج بروکسل (آزاد بروکسل)، آنتروپ، کاتولیک لون و خنت می آوریم. همراه ما باشید.

هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد بروکسل
Brussels,-Belgium-(2)

هزینه تحصیل در بلژیک بر اساس مقطع تحصیلی

مقاطع تحصیلی مختلف در بلژیک می توانند هزینه های متفاوتی را در پی داشته باشند. جدول زیر متوسط هزینه مقاطع مختلف را نشان می دهد:

مقطع تحصیلیهزینه تحصیل (سالانه – به یورو)
کارشناسی1.000 تا 3.800
کارشناسی ارشداز 1.500 یورو
دکترا2.000 تا 9.000

برای توضیح بیشتر، مثال هایی از هزینه تحصیل رشته های مختلف در تمامی مقاطع تحصیلی را ذکر می کنیم:

 1. هزینه تحصیل کارشناسی اقتصاد بازرگانی در دانشگاه وریج بروکسل (آزاد بروکسل): 962 یورو در سال.
 2. هزینه تحصیل کارشناسی فلسفه در دانشگاه کاتولیک لون: 3500 یورو در سال.
 3. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد منابع بیولوژیکی دریایی در دانشگاه خنت: 1862 یورو در سال.
 4. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد علوم پزشکی – نوروساینس در دانشگاه آنتروپ: 5800 یورو در سال.
 5. هزینه تحصیل دکترا حقوق در دانشگاه کنت بروکسل: 9900 یورو در سال.
 6. هزینه تحصیل دکترا مدیریت بازرگانی در دانشگاه ولریک: 15000 یورو در سال.

هزینه تحصیل در بلژیک بر اساس رشته تحصیلی

رشته های مختلف می توانند هزینه های مختلفی را برای دانشجویان بین المللی به همراه داشته باشند. در این بخش به ذکر هزینه تحصیل برخی از پرطرفدارترین شاخه های تحصیلی می پردازیم:

رشته تحصیلیهزینه تحصیل (سالانه – به یورو)
پزشکی1.500 تا 3.600
حقوق3.500 تا 15.000
مهندسی 615 تا 3.500
هنر8.800 تا 26.000
تجارت و مدیریت650 تا 11.500

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های بلژیک مانند کاتولیک لون، وریج بروکسل (دانشگاه آزاد بروکسل)، آنتروپ و لیژ چقدر است؟ آیا هزینه تحصیل در دانشگاه های آزاد و دولتی بلژیک متفاوت است؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله بیابید.

هزینه تحصیل در دانشگاه کاتولیک لوون
Grote-Markt,-Antwerp,-Belgium

هزینه تحصیل در بلژیک براساس دانشگاه انتخابی

شهریه دانشگاه های مختلف در بلژیک، متفاوت است. عوامل متعددی مانند رتبه جهانی می تواند در افزایش هزینه تحصیل در یک دانشگاه موثر باشد. هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های بلژیک در سال به شرح زیر است:

 1. هزینه تحصیل در دانشگاه کاتولیک لون: 900 تا 2.000 یورو.
 2. هزینه تحصیل در دانشگاه خنت: 1.000 تا 6.000 یورو.
 3. هزینه تحصیل در دانشگاه وریج بروکسل (دانشگاه آزاد بروکسل): 3.000 یورو.
 4. هزینه تحصیل در دانشگاه آنتروپ: 940 تا 9.000 یورو.
 5. هزینه تحصیل در دانشگاه لیژ بروکسل: 4.000 یورو.
 6. هزینه تحصیل در دانشگاه هاسلت: 2.100 یورو.

5. هزینه تحصیل در دانشگاه های آزاد بلژیک

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

دلیل اینکه دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه های بلژیک به عنوان یکی از عوامل موثر در هزینه تحصیل در این کشور مطرح نشد را می توانیم تعداد زیاد دانشگاه های آزاد در این کشور بدانیم. در حقیقت می توان گفت به جز دانشگاه های لیژ و خنت که تحت حمایت دولت و دو دانشگاه UC Louvain  و UK Leuven که تحت حمایت کلیسای کاتولیک بلژیک هستند، اکثر دانشگاه های دیگر، دانشگاه آزاد بلژیک محسوب می شوند. بنابراین متقاضیان باید به شرایط و هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد بلژیک که برای رفع نیازهای بازار ایجاد شده اند، توجه کنند. شاخه های تحصیلی  زیر در این دانشگاه ها بیشتر مورد توجه است:

 1. تجارت.
 2. جهانگردی.
 3. فناوری اطلاعات.

باید توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در دانشگاه های آزاد بلژیک بیشتر از دانشگاه های دولتی این کشور است چرا که این دانشگاه ها بودجه ی دولتی دریافت نمی کنند. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های آزاد بلژیک را مبلغی نزدیک به 15170 یورو در سال تخمین می زنند. به عنوان مثال هزینه تحصیل در کالج دانشگاهی آزاد Vesalius، مبلغ 10800 یورو در سال است. همچنین  هزینه تحصیل رشته ای مانند معماری در دانشگاه آزاد مطالعات بین المللی بروکسل به 19800 یورو در سال خواهد رسید.

امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی برای کاهش هزینه تحصیل در دانشگاه های آزاد بلژیک، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و انعطاف پذیری آموزش خصوصا برای طول دوره تحصیلی، از مزایای تحصیل در این دانشگاه ها محسوب می شوند.

6. بورسیه های تحصیلی بلژیک

بورسیه های تحصیلی بلژیک می توانند تاثیر مستقیم بر حذف یا کاهش هزینه تحصیل در بلژیک داشته باشند. دانشجویان می توانند از بورسیه های دولتی و دانشگاهی بلژیک بهره ببرند. برخی از بورسیه های دولتی بلژیک عبارتند از:

 1. Erasmus Mundus Program.
 2. VLIR-UOS.
 3. بورسیه دولتی فلاندر.

در ادامه به شرح برخی از مهم ترین بورسیه های تحصیلی دانشگاه های بلژیک می پردازیم و از روش های کاهش هزینه تحصیل در دانشگاه های کاتولیک لون، لیژ و خنت صحبت می کنیم.

هزینه تحصیل در دانشگاه آنتروپ
Brussels,-Belgium-(3)

بورسیه تحصیلی دانشگاه کاتولیک لون

دانشکده علوم دانشگاه کاتولیک لون به دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های زیر هستند، بورسیه تحصیلی می دهد:

 1. فیزیک.
 2. شیمی.
 3. آمار.
 4. جغرافیا.

این بورسیه با پرداخت شهریه و هزینه بیمه، از هزینه تحصیل در دانشگاه کاتولیک لون می کاهد. همچنین در برخی موارد مبلغی را به عنوان هزینه زندگی به دانشجویان می پردازد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه لیژ

متقاضیان تحصیل در دانشگاه لیژ بلژیک، پس از ارائه توضیحات لازم درباره موضوع تحقیقات خود، باید منتظر نتیجه تصمیم گیری هیئت دانشگاه باشند. در حقیقت ارائه یا عدم ارائه بورسیه تحصیلی دانشگاه لیژ، به کیفیت موضوع تحقیقاتی دانشجو بستگی دارد.

توجه داشته باشید که بورسیه تحصیلی دانشگاه لیژ مختص دانشجویان تحصیلات تکمیلی (مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا) است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه خنت

هزینه تحصیل در دانشگاه خنت با دریافت این بورسیه به طرز چشم گیری کاهش می یابد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با استفاده از بورسیه می توانند خیال آسوده ای از بابت هزینه بیمه و بخشی از هزینه زندگی خود داشته باشند. توجه کنید که تنها 10 نفر موفق به دریافت 1000 یورو در هر ماه به عنوان هزینه زندگی خواهند شد.

خنت یکی از شهرهای گران بلژیک به شمار می رود بنابراین خوب است برای کاهش هزینه های خود، در کنار استفاده از بورسیه تحصیلی، به کار دانشجویی نیز مشغول شوید.

در کنار هزینه تحصیل در بلژیک، باید هزینه زندگی در این کشور را نیز در نظر بگیرید. همراه ما بمانید.

Antwerpen,-Belgium-(3)
Antwerpen,-Belgium-(3)

7. هزینه زندگی در بلژیک

اگرچه هزینه زندگی در بلژیک را به طور کلی مبلغی بین 700 تا 950 یورو در ماه تخمین زده اند، باید بگوییم این هزینه ارتباط مستقیم با منطقه ی زندگی دانشجو و عادت های او دارد. به مثال های زیر توجه کنید:

محل زندگیهزینه زندگی (ماهانه – به یورو)
آنتروپ780 تا 1.230
بروکسل890 تا 1.300
خنت750 تا 1.200
لون800 تا 1.300
لیژ700 تا 1.100

اکنون به شرح موارد تشکیل دهنده هزینه زندگی در بلژیک می پردازیم:

هزینه اسکان دانشجویی

به طور کلی 3 روش برای اسکان در بلژیک وجود دارد:

 1. اقامت در خوابگاه های دانشجویی: 200 تا 400 یورو در ماه.
 2. اقامت در اتاق های خصوصی دانشگاه: حدود 500 یورو در ماه.
 3. اجاره و اشتراک آپارتمان: 600 تا 700 یورو در ماه (آپارتمان های نزدیک به مرکز شهر، اجاره بهای بیشتری دارند).

توجه داشته باشید که در صورت اجاره آپارتمان باید ماهانه مبلغی بین 100 تا 400 یورو برای قبوض مختلف بپردازید.

هزینه مواد غذایی

ارزان ترین روش برای تهیه ی وعده های غذایی، پخت و پز در خانه است. به طور متوسط هزینه خرید مواد اولیه برای آشپزی 300 یورو در ماه خواهد بود.

اگر به رفتن به رستوران های معمولی بلژیک تمایل دارید، باید مبلغی بین 10 تا 20 یورو برای وعده غذایی خود بپردازید.

کار دانشجویی یکی از روش های پرداخت هزینه زندگی و تحصیل است. پس از بررسی هزینه حمل و نقل در بلژیک، به سراغ شرایط کار دانشجویی در این کشور می رویم.

هزینه تحصیل در دانشگاه خنت
Bruges,-Belgium

هزینه حمل و نقل

ارزان ترین و راحت ترین گزینه برای حمل و نقل در بلژیک، قطارها و اتوبوس ها هستند. هزینه دریافت کارت ماهانه حمل و نقل برای دانشجویان زیر 25 سال، 50 یورو است. همچنین دانشجویان برای کاهش هزینه حمل و نقل، حفظ سلامتی و لذت از محیط و آب و هوای بلژیک می توانند به دنبال تهیه یا اجاره ی دوچرخه دسته دوم باشند.

در کنار تمام هزینه های ذکر شده، باید هزینه کتاب، سرگرمی و بیمه سلامت را نیز اضافه کنیم. مبلغ هر یک از این هزینه ها به ترتیب 35 تا 50، 50 و 20 تا 30 یورو در ماه است.

8. کار دانشجویی در بلژیک

کار دانشجویی یکی از عواملی است که می تواند به پرداخت هزینه تحصیل در بلژیک کمک کند. بر اساس قوانین بلژیک، شرایط کار دانشجویی بستگی به ملیت دانشجویان دارد. دانشجویانی که ملیت کشورهای اتحادیه ی اروپا را ندارند، برای اشتغال در بلژیک باید اجازه کار دریافت کنند. پس از دریافت این مجوز، دانشجویان می توانند به مدت 20 ساعت در هفته به کار همزمان با تحصیل بپردازند. نکته حائز اهمیت این است که اشتغال دانشجویان به هیچ وجه نباید تداخلی با تحصیل آن ها داشته باشد.

خوب است بدانید دانشجویان برای کار در تعطیلات نیازی به اخذ مجوز کاری ندارند.

شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، از مهم ترین مباحث مرتبط با مهاجرت تحصیلی به شمار می روند. با ما باشید تا در بخش بعدی به بررسی این موارد در بلژیک بپردازیم.

Brugge,-Belgium
Brugge,-Belgium

9. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در بلژیک

برای اخذ پذیرش تحصیلی، متقاضیان باید قبل از هر چیز شرایط خود و دانشگاه انتخابی را در نظر بگیرند و به هزینه های موجود توجه کنند. برای مثال متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد رشته حقوق باید بداند هزینه تحصیل این رشته در دانشگاه آنتروپ 5800 یورو در سال است و بر اساس توان مالی خود این رشته و دانشگاه را انتخاب کند. بنابراین اولین قدم برای اخذ پذیرش، انتخاب برنامه تحصیلی مناسب است. در مرحله بعد متقاضیان باید پس از مطالعه وبسایت دانشگاه انتخابی، مدارک لازم را جمع آوری کنند. برخی از مدارک مشترک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف بلژیک عبارتند از:

 1. مدارک شناسایی.
 2. آخرین مدرک تحصیلی.
 3. فرم های تکمیل شده.
 4. انگیزه نامه.
 5. توصیه نامه.
 6. مدارک زبان.

در نهایت متقاضیان باید مدارک تکمیل شده خود را به صورت آنلاین و مستقیما برای خود دانشگاه ارسال کنند.

10. شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

دانشجویانی که اهل کشور های اتحادیه اروپا نیستند، برای تحصیل در بلژیک به ویزای بلند مدت نوع D که اجازه ی اقامت بیش از 90 روز را به آن ها می دهد، نیاز دارند. مدارک لازم برای دریافت این ویزا بستگی به سفارت بلژیک در کشور محل زندگی متقاضی دارد اما به طور کلی از مهم ترینِ این مدارک، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فرم های تکمیل شده.
 2. پاسپورت با اعتبار حداقل 12 ماه.
 3. گواهی تمکن مالی.
 4. گواهی سلامت.
 5. گواهی عدم سوء سابقه.

اگر به دنبال کسب جزئیات بیشتر درباره بهترین دانشگاه های بلژیک می گردید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

هزینه تحصیل در بلژیک
Place-Poelaert,-Brussels,-Belgium

11. رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک

جدول زیر رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک را نشان می دهد:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه خنت66
KU Leuven97
دانشگاه libre de Bruxelles101 – 150
دانشگاه کاتولیک Louvain152 – 200
دانشگاه لیژ201 – 300
دانشگاه آنتروپ301 – 400
دانشگاه وریج301 – 400
دانشگاه هاسلت601 – 700

12. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران

دانشگاه های بلژیک که مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند، عبارتند از:

 1. Free University of Brussels / Vrije universiteit Brussel (VUB).
 2. Ghent University.
 3. Hasselt University.
 4. Katholieke Universiteit  Leuven (KU Leuven).
 5. Université Catholique de Louvain (UCL).
 6. Université de Liège (University of  Liège).
 7. Université de Mons.
 8. Universiteit Antwerpen (university of Antwerp) UA.
 9. Université Libre de Bruxelles (ULB).

13. معایب تحصیل در بلژیک

اگرچه مزایای بسیاری مانند مناسب بودن هزینه تحصیل یا امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی در بلژیک وجود دارد، معایبی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. از جمله این معایب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آب و هوای غالبا بارانی.
 2. درصد مالیات بالا.
 3. سه زبانه بودن بلژیک و سختی یادگیری این زبان ها.

سوالات متدوال هزینه تحصیل در بلژیک

✅ هزینه تحصیل در بلژیک به چه عواملی بستگی دارد؟

دانشگاه انتخابی، منطقه ی دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی بر هزینه تحصیل در بلژیک موثرند.

✅ به طور کلی هزینه تحصیل در بلژیک چقدر است؟

هزینه تحصیل در بلژیک را مبلغی بین 1000 تا 4000 یورو در سال تخمین می زنند.

✅ آیا امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در بلژیک وجود دارد؟

بله! متقاضیان تحصیل در بلژیک می توانند از بورسیه های دولتی و دانشگاهی این کشور استفاده کنند.

✅ تحصیل در دانشگاه های آزاد بلژیک چقدر هزینه دارد؟

به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های آزاد بلژیک مبلغی نزدیک به 15170 یورو در سال در نظر گرفته می شود.

✅ دانشجویان با چه مبلغی در ماه می توانند نیازهای زندگی خود را رفع کنند؟

اگرچه هزینه زندگی در بلژیک منطقه به منطقه تغییر می کند، می توان آن را بین 700 تا 950 یورو در ماه دانست.

جمع بندی

Conclusion

اگر به دنبال تحصیل در محیطی امن و آرام می گردید، بلژیک بهترین انتخاب برای شماست. تحصیل در این کشور هزینه ای مناسب دارد و با توجه به اینکه در کدام منطقه و دانشگاه درس می خوانید و مقطع و رشته تحصیلی تان چیست، مبلغ این هزینه تغییر می کند. خوب است بدانید بورسیه های تحصیلی منجر به کاهش یا حذف هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک می شوند و همچنین دانشجویان ملی و بین المللی امکان کار همزمان با تحصیل را هم دارند. بنابراین هزینه تحصیل در بلژیک مانع بزرگی نیست و با کمی تلاش و تحقیق می توان از آن رد شد.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا