مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان (+ اطلاعات رسمی 2021)

germany Flag

اگر به دنبال جدیدترین اطلاعات مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان و راهنمای کامل پذیرش نیروی کار در آلمان هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

پس خواندن مقاله مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان تا انتهای آن، تقریبا اکثر سوالاتی که هم اکنون در ذهن دارید پاسخ داده خواهد شد.

 • شرایط لازم (هزینه، زمان، سن، مدرک تحصیلی و…) پذیرش نیروی کار در آلمان دقیقا چیست؟
 • فرآیند و مراحل اقدام مهاجرت به آلمان برای کار در سال 2020 چگونه است؟
 • مدارک لازم، نقشه راه و… برای مهاجرت كاري به آلمان چیست؟
 • قوانین جدید پذیرش نیروی کار در آلمان (قوانین 2020) چگونه است؟
 • مزایا و معایب احتمالی شرایط کار در آلمان برای ایرانیان چیست؟

✅ آموزش کامل شرایط مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان و پذیرش نیروی کار در آلمان و همچنین قوانین و نحوه مهاجرت کاری به آلمان

در این مقاله سعی کردم تمام سوالات شما عزیزان را درباره شرایط مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان و شرایط پذیرش نیروی کار در آلمان پاسخ بدهم.

من، محدثه بابایی مهندس نرم افزار از سال ۲۰۱۵ در شهر فرانکفورت زندگی میکنم و به عنوان یکی از مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا به فعالیت مشغول هستم.

ضمنا اینجانب در لایوهای موسسه حقوقی سروش فردا در به صورت ماهانه در خدمت شما هستم و پاسخگوی شما عزیزان درباره تجربه شرایط مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان خواهم بود.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: @eurolife کلیک کنید.

همچنین مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا که زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری فعالیت می کنند، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند.

لطفا تمامی سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله همراه با شماره تماس خود وارد کنید و یا با موسسه حقوقی سروش فردا جهت داشتن مشاوره ای کامل و رایگان هم اکنون تماس حاصل فرمایید.

نرخ پایین بیکاری و پذیرش نیروی کار در آلمان، مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان را به یکی از روش‌های جذاب و پرکاربرد مهاجرت در بین ایرانیان تبدیل کرده است. به همین دلیل برای آشنایی بیشتر شما با بحث مهاجرت به آلمان برای کار و پاسخگویی به سوالات‎تان درباره مهاجرت كاري به آلمان تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

1. آیا مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان بهترین گزینه است؟

شاید بتوان آلمان را به دلایل مختلفی بهترین کشور به منظور مهاجرت کاری برای ایرانیان نامید. آلمان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان، سرزمین اختراع و نوآوری و زادگاه شرکت‌های شناخته شده جهان است.

به همین ترتیب، این فرصت را برای بسیاری از غیر آلمانی‌ها به وجود می‌آورد تا شانس پیدا کردن شغل را در این کشور داشته باشند و شرایط کار در آلمان برای ایرانیان مناسب تر شود.

در کنار این موارد، به برخی عناصر دیگر نیز که موجب محبوبیت مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان شده، می‎توان اشاره کرد:

 1. پذیرش نیروی کار در آلمان به دلیل رشد منفی جمعیت و رشد مثبت اقتصاد و صنعت آلمان
 2. نیاز شدید این کشور به نیروی کار متخصص
 3. شرایط مناسب کار در آلمان برای ایرانیان میزان حقوق مناسب
 4. پایین و قابل قبول بودن هزینه های زندگی در مقابل دستمزدها
 5. فرهنگ مهاجرپذیر و حقوق مساوی بین شهروندان و مهاجرین
مهاجرت کاری به آلمان

2. شرایط پذیرش نیروی کار در آلمان و اتحادیه اروپا چیست؟

آیا شما شرایط کار در آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

کارفرمایان برای پذیرش نیروی کار در آلمان و نیروی کار متخصص خارج از اروپا، باید مواردی را قبل از استخدام نیرو، طبق قوانین اتحادیه اروپا اجرا کنند.

به این ترتیب که کارفرما ابتدا باید فرصت شغلی موجود را 3 ماه در کشور خود آگهی کند، در صورت پیدا نکردن نیروی متخصص در کشور مبدا، این آگهی باید 3 ماه هم در اتحادیه اروپا منتشر شود.

اگر در طی مجموع این 6 ماه، نیروی متخصص متناسب با فرصت شغلی مورد نظر یافت نشود، کارفرما می‌تواند برای استخدام نیرو از خارج از اتحادیه اروپا اقدام کند.

3. بهترین شهرهای اروپا برای زندگی کدامند؟

برای اینکه بتوان به این پرسش پاسخ داد، باید به عوامل مختلفی همچون سرانه درآمد، رونق کسب و کار، هزینه های زندگی، آموزش رایگان، قدرت خرید، توسعه شهری، ، گستردگی و دسترسی آسان به حمل و نقل شهری، آلودگی هوا، توسعه شهری و … توجه کرد.

با بررسی این پارامترها می‎توان شهرهای وین، هلسینکی، زوریخ، جنوا، هامبورگ، فرانکفورت، برلین، کپنهاگن، اسلو و استکهلم را در این لیست جا داد و جزو بهترین شهرهای اروپا برای زندگی و مقاصد کاری پرطرفدار برای مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان به شمار آورد.

در ادامه این مقاله نکات مهمی مانند شرایط کار در آلمان برای ایرانیان، شرایط استخدام، شرایط سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری و جدیدترین لیست مشاغل مورد نیاز در آلمان توضیخ داده خواهد شد…. با ما همراه باشید….

پذیرش نیروی کار در آلمان

4. شرایط زندگی برای متقاضیان مهاجرت كاری به آلمان برای ایرانیان چگونه است؟

آلمان کشوری در غرب قاره اروپا که همسایگان آن را از شمال دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، از غرب فرانسه، از جنوب سوئیس و اتریش، و از شرق لهستان و چک تشکیل داده اند.

آلمان با جمعیت حدود 82 میلیون نفر پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا و با مساحت 357.121 کیلومتر مربع پس از کشورهای فرانسه، اسپانیا، سوئد و نروژ، پنجمین کشور بزرگ اتحادیه اروپاست.

شباهت نسبی آب و هوای جنوب آلمان با ایران، زندگی در آلمان را برای ایرانیان دلپذیرتر می‌کند.

عملاً همه شهرهای بزرگ آلمان دارای ترکیبی غنی و پر جنب و جوش از ملیت‎های مختلف هستند. از جمعیت 82 میلیون نفری آلمان تقریبا 10.9 میلیون نفر گذرنامه خارجی دارند.

اگرچه این تنوع فرهنگی در حال رشد، چالش‎های اجتماعی و سیاسی خاصی را برای آلمان به وجود می‌آورد اما از طرفی فرصتی برای ایجاد شکل جدیدی از همزیستی در قلب اروپا فراهم می‏‌کند.

BERLIN-GERMANY

در سال 2015، برلین، پایتخت آلمان محبوب‌ترین مقصد برای مهاجران خارجی بود و پس از آن مونیخ و هامبورگ در رتبه‎های بعدی و مرکز بین‎المللی فرانکفورت در رده هفتم قرار داشتند.

اما مراکز علمی نیز جایگاه مناسبی در جذب مهاجران داشتند. به عنوان مثال، کارلسروهه (از مهمترین مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات در اروپا)، هر ساله پذیرای مهاجران زیادی از سرتاسر جهان است.

شرایط کار و زندگی در آلمان در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد.

توزیع ثروت عادلانه، قوانین مدرن، برابری های فردی و اجتماعی برای تمام افراد جامعه، دسترسی مساوی به امکانات آموزشی، درمانی، تفریحی و … آلمان را به مقصدی بسیار مطلوب برای مهاجرین تبدیل کرده است.

5. فرهنگ کار در آلمان چگونه است؟

از شاخصه‌های اصلی فرهنگ مردم آلمان، نظم و سختکوشی است. ویژگی‌های کلی فرهنگ کار در آلمان مواردی از این قبیل هستند:

 • به طور میانگین هر آلمانی 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته کار می کند.
 • تعطیلات آخر هفته روزهای شنبه و یکشنبه هستند.
 • حداقل دستمزد در آلمان در سال 2020 ساعتی 9.35 یورو در نظر گرفته شده است (حداکثر دستمزد کار در آلمان عددی مشخصی ندارد).
 • طبق فرهنگ کار در آلمان داشتن پوشش رسمی در محل کار الزامی است .

6. هزینه‌ها و مخارج زندگی در آلمان چقدر است؟

هزینه زندگی در آلمان با توجه به اینکه شما در کدامیک از شهرهای آلمان سکونت داشته باشید و عادت‌های زیستی شما می‌تواند متفاوت باشد.

اما در حالت کلی هزینه زندگی در آلمان در شهرهای هامبورک و برلین برای یک خانواده 2 نفره بین 1.500 تا 2.000 یورو در ماه می‌باشد.

این عدد در شهرهای کوچک‌تر می‌تواند تا 1.000 و در مونیخ به عنوان گران ترین شهر آلمان تا 2500 باشد.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

7. مقایسه شرایط کار در آلمان با سایر کشورهای اروپایی

براساس آخرین آمارها تا پایان ژانویه سال 2020، نرخ بیکاری در آلمان حدود 3.2% است، که این رقم نسبت به سال گذشته بدون تغییر بوده است.

آلمان پس از کشورهای جمهوری چک با 2%، لهستان با 2.9% و مجارستان با 3.4% در رتبه چهارم اتحادیه اروپا از نظر نرخ بیکاری قرار دارد.

حدود 40 میلیون نفر از جمعیت آلمان مشغول به کار هستند.
در سال 2017، نرخ بیکاری در آلمان 3.7% بود.
در سال 2017 تنها 6.8 درصد افراد بین 15 تا 24 سال بیکار بودند.

مهاجرت کاری به آلمان
منبع: March 2019) OECD)

مقایسه مهاجرت به آلمان برای کار با سوئد

نرخ بیکاری آلمان تا پایان ژانویه در سال 2020، براساس آخرین آمارها برای علاقه مندان به مهاجرت كاري به آلمان 3.2% و بدون تغییر نسبت به سال 2019 بوده است.

این در حالیست که در آخرین آمار ارائه شده در سال 2020 نرخ بیکاری در کشور سوئد 6.7% گزارش شده است.

مقایسه مهاجرت به آلمان برای کار با فرانسه

همانطور که اشاره شد در پایان ژانویه 2020، نرخ بیکاری در آلمان 3.2% درصد گزارش شده است در حالیکه نرخ بیکاری فرانسه 8.4% بوده است.

مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان
Leipzig,-Deutschland

8. قوانین جدید برای مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان چیست؟

طبق قانون جدید که از تاریخ 2 مارچ 2020 مقرر گردید، پذیرش نیروی کار در آلمان و استخدام نیروی ماهر، تنها با ارائه مدارک فنی نیز امکان پذیر خواهد بود.

طبق این قانون مهاجرت به آلمان برای کار و شرایط کار در آلمان برای ایرانیان بدون مدرک تحصیلی دانشگاهی قابل اجراست.

در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا هنوز این قانون اجرایی نشده است.

پذیرش نیروی کار در آلمان

9. هزینه‌های اخذ ویزای مهاجرت كاري به آلمان برای ایرانیان چقدر است؟

منظور از هزینه‌های اخذ ویزای مهاجرت كاري به آلمان، کل مبالغی است که در طی این فرآیند برای دریافت ویزای مهاجرت كاري به آلمان باید پرداخت کنید.

معمولا افراد این هزینه‌ها را با هزینه ویزا که مبلغ پرداختی به سفارت در روز مصاحبه می‌باشد، اشتباه می‎گیرند.

هزینه های اخذ ویزای کار آلمان

 1. هزینه ترجمه مدارک: هزینه ترجمه بسته به روش مهاجرتی و نوع ویزا و مدارکی که باید ترجمه شوند، متغیر است.
  (هزینه ترجمه یک مدرک+ تاییدیه وزرات امور خارجه و دادگستری معمولا حدود 300.000 تومان است).
 2. هزینه تایید مدارک در سفارت: تمامی مدارک ترجمه شده باید به تایید سفارت برسند. این هزینه نیز به روش مهاجرتی، نوع ویزا و تعداد مدارک مورد تایید بستگی دارد.
  (هزینه تایید مدارک با توجه به نوع و زبان مدرک، 10 الی 45 یورو خواهد بود).
 3. هزینه مصاحبه در سفارت: هزینه مصاحبه در سفارت 45 یورو می باشد و در زمان مراجعه به سفارت پرداخت می‌شود.
 4. هزینه صدور ویزا: در صورت تایید تمامی مدارک و مصاحبه موفق، هزینه دریافتی سفارت برای صدور ویزا 15 یورو می باشد.

10. مزایای ویزای جستجوی کار آلمان چیست؟

ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker) برای آن دسته از متقاضیان مهاجرت به آلمان برای کار، که به هر دلیل به صورت غیرحضوری موفق به عقد قرارداد کاری با کارفرمای آلمانی نشده‎اند، فرصتی ویژه‎ محسوب می‎شود.

ویزای job seeker آلمان به افرادی که واجد شرایط لازم برای اشتغال در آلمان هستند، داده می‎شود.

با دریافت ویزای جستجوی کار آلمان، 6 ماه فرصت زندگی و کاریابی در آلمان به شما داده می‎شود.

در صورتیکه که در این 6 ماه موفق به پیدا کردن شغل و عقد قرارداد کاری با یک کارفرمای آلمانی شوید، می‎توانید بدون بازگشت به کشور مبدا، نوع ویزای خود را به ویزای کار آلمان (Blue Card) تغییر دهید.

مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان

11. مزایای ویزای کار آلمان (blue card آلمان) چیست؟

طبق بررسی‌ها آلمان در سال‌های اخیر همواره در لیست محبوب‎ترین کشورها برای مهاجرت قرار دارد.

اخذ ویزای کار آلمان و بلو کارت یکی از راه‎های مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت محسوب می‌شود.

از مزایایی که همراه با اخذ ویزای کار آلمان دریافت خواهید کرد، می‎توان به این موارد اشاره کرد:

 1. اشتغال در یکی از بهترین کشورهای دنیا با اقتصادی فوق العاده
 2. درآمد بالا و سطح زندگی مطلوب
 3. زندگی در کشوری آزاد و مهاجرپذیر
 4. امکان همراهی خانواده در طول مدت اقامت
 5. امکان ادامه تحصیل فرزندان و همسر
 6. امکان اشتغال تمام وقت همسر
 7. امکان دریافت اقامت دائم آلمان در زمانی کوتاه
 8. امکان دریافت تابعیت و پاسپورت آلمان و … .

این موارد از مهم‌ترین مزایای داشتن ویزای کار آلمان و یا بلو کارت آلمان هستند.

12. شرایط مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان با تخصص چگونه است؟

ویزای کاری در آلمان به دو دسته زیر تقسیم می شود:

ویزای جاب آفر برای مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان

این ویزا مجوز کار و اقامت در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود
ویزای جاب آفر یا بلو کارت آلمان به کسانی داده می‎شود که با یک کارفرمای آلمانی قرارداد کاری دارند.
مدارک مورد نیاز برای دریافت جاب آفر (قرارداد کاری)، تحصیلات دانشگاهی و سابقه شغلی مرتبط و آشنایی نسبی با زبان آلمانی یا انگلیسی می‌باشد.

این نوع ویزا خود به دو دسته ویزای بلوکارت آلمان (ویزای کارت آبی آلمان) و ویزای کار آلمان تقسیم می شود.

ویزای جستجوی کار برای مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان

ویزای جستجوی کار که با عنوان ویزای job seeker آلمان نیز شناخته می شود، به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که تمایل به یافتن شغل به صورت حضوری در کشور آلمان را دارند.
اما برای اینکه واجد دریافت این ویزا شوید، باید تحصیلات دانشگاهی و سابقه شغلی مرتبط داشته باشید.

ویزای جاب سیکر آلمان به شما این امکان را می‌دهد که به مدت 6 ماه در آلمان به جستجوی کار بپردازید.

پذیرش نیروی کار در آلمان

13. فرم درخواست ویزای کار آلمان چیست؟

شما برای درخواست ویزا، به فرم درخواست نیاز دارید. باید فرم را به صورت دقیق تکمیل کنید و مدارک لازم را به سفارت آلمان تحویل دهید.

فرم درخواست ویزای آلمان (آلمانی-انگلیسی-PDF)

14. چگونه در آلمان کار پیدا کنیم؟

روش‌های مختلفی برای پیدا كردن شغل در آلمان وجود دارد، یکی از بهترین راه‌ها و پاسخ به این پرسش که چگونه در المان شغل پیدا کنیم، ثبت نام در کاریابی‌های آلمان و استفاده از کاریابی‎های آنلاین و محلی است.

همچنین اگر به عنوان یک دانشجو، به دنبال شغل پاره وقت در آلمان هستید می‎توانید به وب سایت‎های jobmensa.de ،studentjob.de ،jobber.de یا nebenjob.de مراجعه کنید.

15. شرایط حق بیمه سلامت و بازنشستگی در آلمان چگونه است؟

مقررات بیمه‌ای در آلمان توسط دولت تعیین می‌شود و زمانیکه شما در یک شرکت آلمانی استخدام و مشغول به کار می‌شوید، کارفرما موظف است که شما را تحت پوشش بیمه درآورد.

در این شرایط و برای دارندگان ویزای کار آلمان، طبق قانون 50% از حق بیمه سلامت و بیمه بازنشستگی را کارفرما و 50% مابقی را نیروی کار پرداخت می کند.

مبلغی که فرد بابت حق بیمه سلامت باید پرداخت کند، به سن، حقوق دریافتی و کلاس مالیاتی بستگی دارد.

مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان

16. شرایط و قوانین بیمه بیکاری در آلمان چیست؟

به فردی حقوق بیکاری در آلمان تعلق می‌گیرد و شامل این قانون می‎شود که به مدت حداقل یک سال سابقه اشتغال در آلمان را داشته باشد.

در این صورت فرد می‎تواند برای مدت 50% سابقه کار (و حداکثر تا سقف 18 ماه)، معادل 65% آخرین حقوق دریافتی خود را به عنوان حقوق بیکاری از اداره کار آلمان دریافت کند.

17. سرمایه مورد نیاز برای مهاجرت كاري به آلمان چقدر است؟

سرمایه مورد نیاز مهاجرت كاري به آلمان برای دارندگان ویزای جاب سیکر آلمان و ویزای جاب آفر آلمان متفاوت می‎باشد.

با توجه به اینکه مدت ویزای جاب سیکر آلمان 6 ماه می‎باشد، فرد باید اطلاعات حساب سپرده خود را برای دریافت ویزای کار آلمان به سفارت نشان دهد.

در این روش شما باید نشان دهید که توانایی تامین هزینه های زندگی خود را در این 6 ماه خواهید داشت.

با توجه به اینکه هزینه متوسط ماهانه برای زندگی در آلمان بین 800 تا 1000 یورو خواهد بود، مانده پرینت حساب شما باید تقریبا معادل 5 تا 6 هزار یورو باشد.

پذیرش نیروی کار در آلمان
فرانکفورت-آلمان

18. جدیدترین لیست مشاغل مورد نیاز (whitelist آلمان) در سال 2021 کدامند؟

 • طراحی صنعتی
 • روانشناسی
 • اقتصاد
 • مهندسی کشاورزی و دامی
 • مهندسی کشاورزی (علوم و صنایع غذایی)
 • مهندسی کامپیوتر (سخت افزار)
 • علوم تربیتی
 • شیمی کاربردی
 • هندسه کامپیوتر گرایش نرم افراز
 • کتابداری
 • مهندسی مواد سرامیک
 • مهندسی برق
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • کتابداری شاخه پزشکی
 • مهندسی پزشکی
 • دبیری علوم اجتماعی
 • حسابداری
 • حسابداری و مدیریت جهانگردی
 • حقوق
 • حقوق خارجی
 • مدد کاری اجتماعی
 • مامایی
 • مکانیک
 • متالوژی
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت دولتی
 • مدیریت صنعتی
 • مهندسی کشاورزی
 • مهندسی کامپیوتر (نرم افزار)
 • مهندسی مکانیک (حرارت سیالات )
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی تکنولوژی نظری
 • مترجمی زبان انگلیسی
 • موسیقی
 • علوم اقتصاد ( اقتصاد نظری)
 • علوم تربیتی (پیش دبستانی و دبستانی)
 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی کودکان استثنائی
 • ریاضی محض
 • شیمی محض
 • مترجمی زبان آلمانی
 • تولید آهن و فولاد
 • زبان انگلیسی
 • زیست شناسی (میکروبیولوژی)
 • مهندسی معماری
 • علوم اقتصاد (اقتصاد صنعتی)
 • علوم اجتماعی
 • زیست شناسی علوم جانوری
 • زیست شناسی عمومی
 • ارتباط اجتماعی
 • علوم جانوری
 • پرستاری

19. مهاجرت كاري به آلمان با زبان انگلیسی یا آلمانی برای چه رشته هایی امکان پذیر است؟

آیا شما شرایط کار در آلمان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

پاسخ به این پرسش به طورکلی به خواسته کارفرما بستگی دارد.

اما برای رشته‎های پیرا پیزشکی و رشته‌هایی که ارتباط مستقیم با فرد دارند، یادگیری زبان آلمانی و همچنین ارائه مدرک زبان الزامی است.

و اغلب رشته‌هایی که در زمینه تجارت و فناوری اطلاعات هستند، فرصت‌های شغلی بین‎المللی محسوب می‌شوند و ارائه مدرک زیان انگلیسی کفایت می‌‎کند.

20. شرایط اقامت کاری در آلمان چگونه است؟

مهاجرت كاري به آلمان یا اقامت کاری آلمان به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

 1. در صورتیکه مهارت شما جزو تخصص‌های مورد نیاز کشور آلمان باشد و یک کارفرمای آلمانی از شما دعوت به همکاری نماید.
  این نوع ویزا خود به دو دسته ویزای بلوکارت آلمان (ویزای کارت آبی آلمان) و ویزای کار آلمان تقسیم می شود.
 2. اگر شما یک نیروی کار ماهر محسوب شوید، اما موفق نشده باشید که از کارفرمای آلمانی دعوتنامه کاری دریافت کنید و بخواهید برای یافتن شغل با مهارت‎هایی که دارید به کشور آلمان سفر کنید.
  این ویزا تحت عنوان ویزای job seeker یا جستجوی کار شناخته می‌شود.
  با این ویزا امکان آن را خواهید داشت که به مدت 6 ماه در آلمان به جستجوی کار بپردازید.
پذیرش نیروی کار در آلمان

21. شرایط استخدام نیروی کار در آلمان چگونه است؟

فاکتورهای اصلی برای پذیرش نیروی کار در آلمان و مهاجرت به آلمان برای کار از این قرار می‎باشد:

 1. تحصیلات دانشگاهی (حداقل لیسانس)
 2. سابقه شغلی مرتبط (حداقل 2 سال همراه با بیمه)
 3. آشنایی نسبی با زبان آلمانی یا انگلیسی

اگر با این شرایط موفق به عقد قرارداد کاری با یک کارفرمای آلمانی بشوید، به شما ویزای ویزای کار آلمان و یا ویزای بلوکارت آلمان (ویزای کارت آبی آلمان) داده می‌شود.

یا در غیر اینصورت می‌توانید با همین ویژگی‌ها برای دریافت ویزای 6 ماهه جستجوی کار آلمان (job seeker) اقدام نمایید.

اگر شرایط این روش را دارید: برای اخذ مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

22. مدارک لازم برای ویزای کار و blue card آلمان چیست؟

مدارک لازم برای مهاجرت كاري به آلمان برای ایرانیان به صورت کلی شامل موارد زیر می شود:

 1. پاسپورت معتبر (با اعتبار حداقل 6 ماه)
 2. ترجمه شناسنامه به زبان آلمانی یا انگلیسی
 3. ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه تأییدیه وزارت خارجه و دادگستری (به همراه تأیید سفارت)
 4. دعوتنامه یا قرارداد کاری معتبر با یک کارفرمای آلمانی
 5. مدارکی دال بر رزرو هتل یا اجاره نامه محل اقامت در آلمان
 6. گواهی تمکن مالی: به ارزش حداقل 5.118 یورو به زبان انگلیسی از بانک‌های ایران (این مبلغ در ویزا قید خواهد شد و باید در زمان ورود به آلمان همراه شما باشد و پس از افتتاح یک حساب بلوکه (Sperrkonto) این مبلغ به آن حساب واریز گردد (یا می‌توانید با دعوتنامه رسمی (Verpflichtungserklärung) مطابق با مواد 66 و 68 قانون اقامت آلمان اقدام کنید).
 7. ترجمه رسمیِ سابقه کار (به همراه بیمه تأمین اجتماعی).
 8. گواهی مبنی بر دانش زبان آلمانی یا انگلیسی (در صورت درخواست کارفرما).
 9. رزومه کاری با فرمت قابل قبول سفارت
 10. انگیزه نامه (SOP): متن تشریحی در خصوص انگیزه متقاضی از جستجوی کار یا انگیزه کار در آلمان
 11. بیمه نامه مسافرتی با پوشش حداقل 30هزار یورو
مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان

23. شرایط تبدیل ویزای کار آلمان یا بلو کارت آلمان به پاسپورت چگونه است؟

با توجه به اینکه آلمان شرایطی را برای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم و دریافت پاسپورت فراهم کرده است، مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان یکی از روش‌های پرطرفدار برای مهاجرت است.

دارندگان ویزای کار آلمان در صورت اشتغال مداوم در آلمان به مدت 5 سال، می‌توانند اقامت دائم آلمان را دریافت نمایند.

دارندگان blue card آلمان در صورت داشتن مدرک B1 آلمانی، پس از 21 ماه اقامت کاری در آلمان و در صورت داشتن مدرک A2 آلمانی پس از 33 ماه می توانند اقامت دائم آلمان را دریافت نمایند.

هم دارندگان blue card آلمان و هم دارندگان ویزای کار آلمان، بعد از 3 سال به شرط داشتن مدرک C1 آلمانی و شرکت در آزمونی که درباره فرهنگ و تاریخ کشور آلمان است، می توانند پاسپورت آلمانی دریافت کنند.


سوالات متداول مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان

✅ چرا مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان بهترین گزینه است؟

پذیرش نیروی کار در آلمان به دلیل رشد منفی جمعیت و رشد مثبت اقتصاد و صنعت آلمان
نیاز شدید این کشور به نیروی کار متخصص
شرایط مناسب کار در آلمان برای ایرانیان میزان حقوق مناسب
پایین و قابل قبول بودن هزینه های زندگی در مقابل دستمزدها
فرهنگ مهاجرپذیر و حقوق مساوی بین شهروندان و مهاجرین

حداقل دستمزد در آلمان چقدر است؟

حداقل دستمزد در آلمان در سال 2020 ساعتی 9.35 یورو در نظر گرفته شده است (حداکثر دستمزد کار در آلمان عددی مشخصی ندارد).

✅ هزینه‌ها و مخارج زندگی در آلمان چقدر است؟

در حالت کلی هزینه زندگی در آلمان در شهرهای هامبورک و برلین برای یک خانواده 2 نفره بین 1.500 تا 2.000 یورو در ماه می‌باشد.

✅ مزایای ویزای کار آلمان (BLUE CARD آلمان) چیست؟

اشتغال در یکی از بهترین کشورهای دنیا با اقتصادی فوق العاده
درآمد بالا و سطح زندگی مطلوب
زندگی در کشوری آزاد و مهاجرپذیر
امکان همراهی خانواده در طول مدت اقامت
امکان ادامه تحصیل فرزندان و همسر
امکان اشتغال تمام وقت همسر
امکان دریافت اقامت دائم آلمان در زمانی کوتاه
امکان دریافت تابعیت و پاسپورت آلمان و … .

✅ شرایط و قوانین بیمه بیکاری در آلمان چیست؟

به فردی حقوق بیکاری در آلمان تعلق می‌گیرد و شامل این قانون می‎شود که به مدت حداقل یک سال سابقه اشتغال در آلمان را داشته باشد.
در این صورت فرد می‎تواند برای مدت 50% سابقه کار (و حداکثر تا سقف 18 ماه)، معادل 65% آخرین حقوق دریافتی خود را به عنوان حقوق بیکاری از اداره کار آلمان دریافت کند.

جمع بندی

Conclusion

اگر مدرک تحصیلی دانشگاهی و حداقل ۳ سال در همان زمینه سابقه کاری مرتبط دارید و به زبان آلمانی یا انگلیسی تسلط نسبی داشته و یا می توانید در کمتر از یکسال آنرا فرا بگیرید پس از اطمینان از مورد نیاز بودن شغل شما در این کشور، مهاجرت کاری به آلمان برای ایرانیان می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد.

در صورت داشتن شرایط این روش، مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا برای دادن اطلاعات کامل به شما آماده هستند. برای مشاوره رایگان با موسسه تماس بگیرید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا