مهاجرت به جمهوری چک (+ روش ها و تغییرات 2021)

czech Flag

جمهوری چک یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا است که از نظر رشد اقتصادی و مقابله با بحران ها، موقعیت بسیار خوبی در اروپا دارد. مهاجرت به جمهوری چک از روش های مختلفی میسر خواهد بود، اما همه آن ها به اقامت دائم این کشور ختم نمی‌شوند. اگر به دنبال بهترین روش مهاجرتی هستید و سوالات زیر ذهن شما را مشغول کرده، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 • راه های مهاجرت به جمهوری چک کدامند؟
 • کدام روش مهاجرتی به اقامت دائم چک منجر می‌شود؟
 • پس از چند سال اقامت موقت می‌توان برای اقامت دائم و تابعیت چک اقدام کرد؟
 • حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در جمهوری چک چقدر است؟
 • آیا خرید ملک در چک به اقامت دائم این کشور می‌انجامد؟

بررسی هزینه ها و نحوه مهاجرت به جمهوری چک

جمهوری چک از جمله کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا است که مهاجرت به آن می‌تواند افق های روشنی برای زندگی و کار شما ترسیم کند. شرایط و نحوه مهاجرت به چک بسته به هدف مهاجرت و روشی که انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. بنابراین دور از انتظار نیست که هزینه مهاجرت به جمهوری چک نیز در هر روش متفاوت از دیگری باشد. اگر در حال برنامه ریزی برای دریافت اقامت دائم چک هستید، اطلاعات این مقاله می‌تواند راهگشای شما باشد.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

نحوه مهاجرت به چک
Panorama-of-Prague’s-Old-Town

1. چرا مهاجرت به جمهوری چک؟

پس از سقوط کمونیسم در سال 1989، عملاً جمهوری چک متحول شد و به یکی از محبوب ترین مقاصد اروپایی برای توریست ها و مهاجران تبدیل شد. دانشجویان، متخصصان و سرمایه گذاران بسیاری هر ساله وارد این کشور می‌شوند. جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا است و در سال های گذشته رشد اقتصادی خوبی را تجربه کرده است. با توجه به شرایط مساعدی که دولت برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کرده، این کشور هر ساله شاهد ورود سرمایه گذاران از سراسر دنیا است.

2. انواع راه های مهاجرت به چک کدامند؟

شرایط و هزینه ها با توجه به نحوه مهاجرت به جمهوری چک متفاوت خواهد بود. برای مهاجرت به چک روش های مختلفی وجود دارد که شما با توجه به شرایط و سرمایه اولیه خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. متقاضیان خارجی که قصد دریافت اقامت دائم جمهوری چک را دارند، معمولاً ویزای کاری و سرمایه گذاری را انتخاب می‌کنند. از دیگر روش های مهاجرت به چک می‌توان به ویزای تحصیلی، خرید ملک، ازدواج، تولد فرزند و خودحمایتی اشاره کرد.

همانطور که اشاره کردیم، نحوه مهاجرت به چک به شرایط شما بستگی دارد. اما متقاضیان ایرانی معمولاً روش های مهاجرتی تحصیلی، کاری و ثبت شرکت را انتخاب می‌کنند.

در ادامه مقاله به بررسی سه تا از متداول ترین راه های مهاجرت به جمهوری چک توسط ایرانیان می‌پردازیم.

3. نحوه مهاجرت به چک برای تحصیل

در حال حاضر بیش از 45000 موسسه آموزشی و دانشگاه در جمهوری چک وجود دارد که هر ساله تعداد بالایی از دانشجویان بین المللی را پذیرش می‌کنند. سالانه بیش از 1000 برنامه و دوره به زبان انگلیسی در دانشگاه های جمهوری چک برگزار می‌شود. البته این دوره ها به زبان های دیگری چون فرانسه و آلمانی نیز ارائه می‌شوند. در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، جمهوری چک یکی از کشورهای مقرون به صرفه برای تحصیلات تکمیلی است.

پایین بودن هزینه مهاجرت به جمهوری چک برای تحصیل یکی از مهمترین دلایل مهاجرت به این کشور می باشد. رایگان بودن تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های دولتی این کشور برای تمامی دانشجویان است.

در ادامه به بررسی شرایط و نحوه مهاجرت به چک از طریق ویزای تحصیلی می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

4. شرایط مهاجرت به چک از طریق تحصیل چیست؟

یکی از مهمترین شرایط مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک، ملیت شما به عنوان دانشجوی بین المللی است. دانشجویان بین المللی شهروند کشورهای اتحادیه اروپا EU/EEA یا سوئیس، برای تحصیل در جمهوری چک نیازی به دریافت ویزای تحصیلی ندارند. این دانشجویان تنها با ارائه پاسپورت معتبر یا کارت شناسایی معتبر می‌توانند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در جمهوری چک، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. اگر دانشجویی قصد اقامتی طولانی تر از 90 روز را در چک دارد، باید برای دریافت ویزای بلند مدت چک اقدام کند.

برخی از دانشگاه های جمهوری چک برای پذیرش دانشجو، آزمون ورودی برگزار می‌کنند. این آزمون شامل یک آزمون کتبی و یک مصاحبه شفاهی است.

شرایط مهاجرت به جمهوری چک
Czech Republic

5. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی چک چیست؟

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه.
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار.
 • عکس پاسپورتی جدید.
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی.
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی آن‌ ها.
 • انگیزه نامه تحصیلی.
 • مدارک محل اقامت شامل رزرو خوابگاه دانشجویی یا اجاره خانه.
 • مدارک تمکن مالی برای تحصیل و هزینه مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل.
 • پرداخت هزینه دریافت ویزای تحصیلی.
 • بیمه درمانی معتبر بین المللی.
 • مدارک عدم سوء پیشینه کیفری

مدارک تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی چک می‌تواند شامل پرینت حساب بانکی دانشجو یا مدارک دریافت بورسیه تحصیلی باشد.

کلیه اسناد و مدارکی که در فوق به آن های اشاره کردیم، باید به زبان چکی ترجمه رسمی شوند.

6. زمان پردازش ویزای تحصیلی جمهوری چک چقدر است؟

به دلیل محدودیت های زمانی، باید قبل از شروع دوره ها، برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید. کل مراحل از زمان درخواست تا دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک، حدود 60 روز زمان می‌برد. بنابراین با در نظر داشتن این موضوع با یک تلرانس زمانی بیشتر، برای ارائه درخواست ویزای تحصیلی به سفارت چک اقدام کنید.

7. هزینه مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک چقدر است؟

هزینه مهاجرت به جمهوری چک برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می‌تواند بین 0 تا 22.350 دلار در سال هزینه داشته باشد. اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، باید انتظار شهریه بیشتری را داشته باشید.

 • هزینه تحصیل کارشناسی در جمهوری چک، در دانشگاه های مختلف جمهوری چک با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بین 40.000 CZK تا 340.000 CZK خواهد بود.
 • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در جمهوری چک، در دانشگاه های مختلف جمهوری چک با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بین 40.000 CZK تا 431.000 CZK خواهد بود.

بهترین دانشگاه های جمهوری چک

دانشگاه چارلز

Charles University بالاترین رتبه (رتبه پنجم) را در بین دانشگاه های جمهوری چک در رتبه بندی EECA دارد. این دانشگاه در سال 1384 توسط امپراتور چارلز چهارم تأسیس شده و در حال حاضر با 17 دانشکده و 49200 دانشجو بزرگترین دانشگاه چک است. دانشگاه چارلز در سایت رتبه بندی QS، جایگاه 260 را داشته و حدود 9000 دانشجوی بین المللی دارد.

دانشگاه فنی چک در پراگ

Czech Technical University در سال 1707 میلادی در پراگ تأسیس شده و پس از دانشگاه چارلز، دومین دانشگاه بزرگ و قدیمی جمهوری چک است. در رتبه بندی EECA این دانشگاه در جایگاه هشتم قرار دارد و با بیش از 8 دانشکده در 100 رشته تحصیلی، دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه فنی چک در سایت رتبه بندی QS، جایگاه 432 را داشته و حدود 2500 دانشجوی بین المللی دارد.

دانشگاه ماساریک

Masaryk University دومین دانشگاه بزرگ دولتی کشور چک است که در شهر برنو و در سال 1919 تأسیس شده است. این دانشگاه در حال حاضر در رتبه هفتم EECA قرار دارد. دانشگاه ماساریک دارای 9 دانشکده و 36000 دانشجو است که از این میان حدود 1900 نفر آن‌ ها دانشجوی بین المللی هستند. دانشگاه ماساریک چک در سایت رتبه بندی QS، جایگاه 531-540 را دارد.

دانشگاه صنعتی برنو

Brno University of Technology در سال 1899 میلادی در شهر برنو تأسیس شده و در جایگاه نوزدهم EECA قرار دارد. این دانشگاه با 8 دانشکده در حال حاضر حدود 22000 دانشجو دارد که از این میان حدود 1500 نفر آن ها دانشجوی بین المللی هستند. دانشگاه صنعتی برنو چک در سایت رتبه بندی QS، جایگاه 651-700 را دارد.

8. مزایای تحصیل در جمهوری چک چیست؟

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • هزینه های پایین زندگی دانشجویی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی
 • هزینه پایین شهریه دانشگاه های جمهوری چک
 • امکان بهره مندی از برنامه اراسموس
 • امکان کار حین تحصیل

9. تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به چک چقدر است؟

در روش مهاجرت تحصیلی به چک باید اثبات کنید که برای پرداخت شهریه و هزینه های اقامت و زندگی دانشجویی در این کشور، باید تمکن مالی حدود 24.000 دلار آمریکا داشته باشید. این مبلغ شامل بودجه لازم برای اقامت و شهریه تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک خواهد بود.

Czech Republic

10. هزینه مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک چقدر است؟

هزینه های مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل شامل هزینه درخواست ویزا، هزینه بلیط هواپیما و اثبات تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در جمهوری چک است.

11. هزینه های زندگی دانشجویی در چک چقدر است؟

یکی از بهترین گزینه ها برای زندگی دانشجویان بین المللی در جمهوری چک، خوابگاه دانشجویی است. اکثر دانشگاه های چک برای دانشجویان بین المللی خود شرایط زندگی در خوابگاه را فراهم کرده‌اند.

اما اگر به فضای خصوصی بیشتری نیاز دارید می‌توانید یک آپارتمان یک خوابه اجاره کرده یا همراه با یکی دیگر از دانشجویان بین المللی، یک آپارتمان بزرگتر اجاره کنید.

هزینه های زندگی دانشجویی در جمهوری چک

 • خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان بین المللی شامل اتاقی با حداقل 2 هم اتاقی دیگر، حدود 120 دلار در ماه برای شما هزینه دارد.
 • یک آپارتمان خصوصی یک خوابه برای شما ماهانه حدود 250 دلار هزینه دارد.
 • هزینه اجاره یک آپارتمان خصوصی 2 تا 3 خوابه (به صورت اشتراکی با دو دانشجوی دیگر) ماهانه حدود 500 تا 800 دلار خواهد بود.

این قیمت‌ ها با توجه به شهر و منطقه شهری ممکن است تغییراتی داشته باشد. به عنوان مثال اگر در شهری پُرجمعیتی مانند پراک زندگی می‌کنید باید انتظار هزینه های بیشتری را داشته باشید.

با در نظر گرفتن هزینه محل اقامت، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و … هزینه زندگی دانشجویی در جمهوری چک به طور متوسط ماهانه بین 350 دلار تا 750 دلار آمریکا خواهد بود.

12. شرایط دریافت اقامت از طریق مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک چیست؟

دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک به دریافت اقامت دائم این کشور منجر نخواهد شد. بنابراین شما به عنوان دانشجو باید پس از اتمام تحصیل برای اشتغال در این کشور اقدام کنید. تنها از این روش است که می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و پس از 3 الی 5 سال برای دریافت اقامت دائم جمهوری چک اقدام کنید.

13. شرایط تمدید اقامت دانشجویی جمهوری چک چیست؟

اقامت دانشجویی دانشجویان بین المللی تنها تا زمانی معتبر خواهد بود که مشغول به تحصیل در جمهوری چک هستند. پس از اتمام تحصیل، به دانشجویان بین المللی فرصتی داده می‌شود تا شغلی در جمهوری چک پیدا کنند. در این شرایط می‌توانید اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنید، در غیر این صورت باید پس از این دوره، کشور چک را ترک کنید.

شما موظف هستید دو ماه پیش از پایان اعتبار اقامت خود، برای تمدید آن اقدام کنید.

14. دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک چه مراحلی دارد؟

مهمترین مرحله در دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور است. پس از اخذ پذیرش می‌توانید با در دست داشتن مدارک لازم در موعد مقرر به سفارت جمهوری چک مراجعه کرده و برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهید.

15. شرایط کار حین تحصیل در جمهوری چک به چه صورت است؟

به عنوان دانشجوی بین المللی دانشگاه های جمهوری چک، اجازه 15 ساعت کار پاره وقت در طول هفته را خواهید داشت. این کار می‌توان به صورت پاره وقت در طول ترم یا به صورت تمام وقت در طول تعطیلات باشد. برای کار در حین تحصیل باید مجوز کاری دریافت کنید. کارفرمای شما می‌تواند برای دریافت این مجوز کاری اقدام کند.

یکی از شروط اصلی کار حین تحصیل در جمهوری چک، حفظ وضعیت تحصیلی در شرایطی مثبت و رو به رشد است. به این مفهوم که کار حین تحصیل نباید به وضعیت تحصیلی شما صدمه بزند.

شرایط مهاجرت به چک
Czech Republic

16. نحوه مهاجرت به چک از طریق کار

مطابق قانون کار چک، تمامی مهاجران برای کار در این کشور باید اجازه کار یا مجوز کاری دریافت کنند. بدون دریافت مجوز کاری و ویزای کاری، اشتغال در جمهوری چک غیرقانونی خواهد بود. اکثر تشریفات کاری برای اشتغال شما در این کشور توسط کارفرما انجام می‌شود. بنابراین مهمترین موضوع برای مهاجرت به چک از طریق کار، دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای چکی است.

در ادامه مقاله به بررسی شرایط و نحوه مهاجرت به چک از طریق ویزای کاری می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

17. شرایط مهاجرت به چک از طریق کار چیست؟

یکی از مهمترین شرایط مهاجرت کاری به چک، دریافت پیشنهاد کاری و سپس ویزای کاری جمهوری چک است. اشتغال در چک قوانین خاص خود را دارد که یکی از اصلی ترین آن‌ ها، عقد قرارداد کاری با کلیه جزئیات است. طبق قوانین کاری، دوره آزمایشی نباید بیشتر از 3 ماه به طول انجامد.

توجه داشته باشید که متقاضیان خارجی تنها می‌توانند در مشاغلی مشغول به کار شوند که در جمهوری چک و اتحادیه اروپا نامزد مناسبی برای آن وجود نداشته باشد.

18. آیا برای مهاجرت به چک با ویزای کار باید مجوز دریافت کنیم؟

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ و لیختن اشتاین برای مهاجرت کاری به جمهوری چک و کار در این کشور نیازی به مجوز کاری ندارند. از طرفی افرادی که اقامت دائم جمهوری چک را دارند نیز نیازی به دریافت این مجوز نخواهند داشت. اما متقاضیان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای کار در جمهوری چک باید ویزای کاری و مجوز کاری دریافت کنند.

مرجع رسمی ثبت درخواست مجوز کار در چک، دفتر کار جمهوری چک است. در هر کدام از شهرهای این کشور یک دفتر کار وجود دارد که برای دریافت مجوز می‌توانید به آن ها مراجعه کنید. مراحل اخذ مجوز کاری جمهوری چک حداقل 4 ماه زمان می‌برد و مجوز صادر شده نیز برای مدت 2 سال اعتبار دارد.

19. انواع ویزای کاری جمهوری چک کدامند؟

همانطور که اشاره کردیم، تمامی متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا باید مجوز کاری دریافت کنند. پس از اینکه مجوز کاری را دریافت کردید، می‌توانید برای یکی از ویزاهای کاری جمهوری چک درخواست دهید. انواع ویزای کاری در جمهوری چک به شرح زیر هستند:

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا تنها برای شهروندان اتحادیه اروپا که واجد شرایط کار در جمهوری چک هستند صادر می‌شود. از دیگر شروط مهم می‌توان به 1.5 برابر بودن متوسط حقوق ناخالص سالانه اشاره کرد.

کارت کارمندی چک

کارت کارمندی چک برای اتباع کشورهای غیر اروپایی صادر می‌شود که داری مهارت و تخصص خاصی هستند یا تحصیلات بالایی دارند.

20. شرایط دریافت ویزای کاری برای مهاجرت به چک چیست؟

پس از دریافت پیشنهاد کاری یا عقد قرارداد با یک کارفرما باید مدارکی که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم را آماده کنید. پس از جمع آوری مدارک و مستندات لازم، باید در موعد مقرر به سفارت چک مراجعه کرده و درخواست ویزای کاری دهید.

21. مدارک لازم برای ویزای کار جمهوری چک چیست؟

 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • عکس پاسپورتی جدید
 • پیشنهاد کاری یا قرارداد کاری
 • مدارک تمکن مالی برای هزینه های زندگی در چک
 • مدارک تحصیلی معتبر به همراه ترجمه رسمی آن ها
 • کلیه اطلاعات کارفرما شامل نام، شماره شناسایی و آدرس شرکت
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری جمهوری چک
 • مدارک عدم سوء پیشینه کیفری
 • گواهی سلامت
 • مدارک مربوط به سفر شامل بلیط هواپیما
 • مدارک مربوط به محل اقامت شامل اجاره خانه
 • پرداخت هزینه دریافت ویزای کاری جمهوری چک
 • بیمه درمانی مسافرتی
Czech Republic

22. پردازش ویزای کاری جمهوری چک چقدر زمان می‌برد؟

پردازش ویزای کاری جمهوری چک و همچنین پردازش مجوز کاری این کشور حدود 1 ماه زمان می‌برد. البته زمان پردازش ویزای کاری بیشتر به سفارت کشور مبداء بستگی داشته و ممکن است در برخی موارد بیشتر از این مدت نیز زمان ببرد.

23. تمکن مالی برای ویزای کار جمهوری چک چقدر است؟

برای اثبات توانایی پرداخت هزینه های زندگی در ابتدای ورود به جمهوری چک باید مدارک تمکن مالی ارائه دهید. میزان تمکن مالی برای مهاجرت به چک برای ماه اول اقامت 36.000 CZK و برای هر ماه اضافی 88.800 CZK خواهد بود. اگر با ویزای خود اشتغالی به کشور چک مهاجرت کرده‌اید، میزان تمکن مالی باید 120.000 CZK باشد.

24. هزینه مهاجرت به جمهوری چک از طریق کار چقدر است؟

هزینه مهاجرت کاری به چک شامل هزینه درخواست ویزای کاری و همین‌ طور هزینه اداری برای درخواست مجوز است. هزینه دریافت مجوز کاری در جمهوری چک 500 CZK است و برای 2 سال صادر می‌شود.

25. مزایای و معایب مهاجرت کاری به چک چیست؟

مزایای ویزای کار جمهوری چک

 • امکان دریافت اقامت دائم چک پس از 5 سال اشتغال در این کشور
 • 4 هفته مرخصی استحقاقی سالانه
 • نرخ پایین بیکاری در این کشور
 • امکان اشتغال به زبان انگلیسی در شرکت های بین المللی
 • فرصت های شغلی متنوع با درآمدی مناسب
 • بهره مندی از مرخصی زایمان

معایب ویزای کار جمهوری چک

 • اجباری بودن دریافت مجوز کاری تا زمان دریافت اقامت دائم چک
 • حقوق پایین تر در مقایسه با برخی کشورهای اروپایی دیگر
 • کار به مدت 41.7 ساعت در هفته بیشتر از میانگین کشورهای اروپایی

26. نحوه دریافت اقامت از طریق مهاجرت کاری به چک چیست؟

به عنوان یک متقاضی خارجی پس از 5 سال اشتغال در جمهوری چک می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست دهید. به منظور دریافت اقامت دائم باید قرارداد کاری معتبر و پاسپورت معتبر داشته باشید. پس از دریافت اقامت دائم، امکان درخواست تابعیت و پاسپورت چکی نیز فراهم خواهد بود.

Night-sightseeing,-Prague,-Czech-Republic

27. مهاجرت به جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری

یکی از بهترین روش های مهاجرت به چک، سرمایه گذاری در این کشور است. برای سرمایه گذاری در این کشور باید موارد مختلفی را در نظر داشته باشید. یکی از مهمترین آن ها، امکان دریافت اقامت دائم جمهوری چک است. لازم به ذکر است که تمامی روش های سرمایه گذاری در این کشور، منجر به اخذ اقامت دائم نخواهند شد. از طرفی برای سرمایه گذاری به عنوان یک متقاضی خارجی باید شرایط اقتصادی چک را به خوبی بررسی کنید.

28. نحوه مهاجرت به چک از طریق سرمایه گذاری چیست؟

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در جمهوری چک وجود دارد، اما همه آن ها به دریافت اقامت دائم این کشور منتهی نمی‌شوند. به عنوان یک سرمایه گذار خارجی می‌توانید در حوزه املاک و مستغلات سرمایه گذاری کرده یا شرکتی را خریداری کنید. از دیگر روش های سرمایه گذاری در چک می‌توان به ثبت شرکت، کارآفرینی، طرح خودحمایتی و خرید اوراق قرضه دولتی اشاره کرد.

نحوه مهاجرت به جمهوری چک از طریق ثبت شرکت

به عنوان متقاضی می‌توانید شرکت های مختلفی را در جمهوری چک ثبت کنید. یکی از محبوب ترین انواع شرکت ها در چک، شرکت با مسئولیت محدود است. در هر صورت به عنوان سرمایه گذار برای ثبت شرکت باید سرمایه اولیه معادل 75 میلیون کرون چک داشته باشید. البته می‌توانید 60% از این مبلغ را به عنوان دارایی ارائه دهید. به عنوان سرمایه گذار خارجی، با ثبت شرکت می‌توانید اقامت چک را دریافت کنید.

نحوه مهاجرت به جمهوری چک از طریق خرید ملک

متقاضیان خارجی که اجازه اقامت دائم کشور چک را دارند، به راحتی می‌توانند به خرید املاک و مستغلات در این کشور بپردازند. متقاضیان خارجی می‌توانند از طریق ویزای کاری، تحصیلی یا ویزای سرمایه گذاری، اقامت جمهوری چک را دریافت کرده و سپس برای خرید ملک اقدام کنند. به این مفهوم که خرید ملک در جمهوری چک به دریافت اقامت منجر نمی‌شود. هزینه خرید املاک و مستغلات در شهرها و مناطق مختلف تفاوت زیادی با هم دارند. به عنوان مثال میانگین هر متر مربع خانه در مرکز شهر پراگ 136810.77 CZK است در حالی که هزینه هز متر مربع خانه در مرکز شهر اوستراوا حدود 34666.67 CZK است.

کارآفرینی در جمهوری چک

متقاضیان خارجی از طریق کارآفرینی در جمهوری چک نیز می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند. حداقل سرمایه لازم برای کارآفرینی 75 میلیون CZK است. شما می‌توانید معادل کل این مبلغ را ارائه داده یا 60% از آن را به عنوان دارای ثابت ارائه دهید. یکی از مهمترین شروط برای کارآفرینی در چک، ارائه بیزنس پلن یا طرح تجاری سودآور برای اقتصاد این کشور است.

29. شرایط سرمایه گذاری در جمهوری چک چیست؟

برای سرمایه گذاری در چک باید شرایط مهمی را در نظر داشته باشید که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرایط اقتصادی
 • میزان رشد اقتصادی
 • میزان تولید ناخالص داخلی
 • هزینه های زندگی
 • نرخ تورم
 • نرخ بهره بانکی
 • نرخ مالیات

30. پردازش ویزای سرمایه گذاری در چک چقدر زمان می‌برد؟

پروسه پردازش ویزای سرمایه گذاری چک به طور کلی 90 روز زمان می‌برد. لازم به ذکر است که در این روش مهاجرتی مقامات کشور چک به منظور اطمینان از سودآور بودن شیوه سرمایه گذاری شما، می‌توانند مدارک بیشتری نیز درخواست کنند. در این شرایط زمان پردازش ویزا ممکن است حتی تا 120 روز نیز افزایش پیدا کند.

31. مزایا و معایب از طریق سرمایه گذاری چیست؟

مزایای سرمایه گذاری در چک

 • جمهوری چک عضو اتحادیه اروپاست اما خارج از منطقه یورو است.
 • این کشور بانک مرکزی قوی و مستقلی دارد که ارز را ثابت نگاه می‌دارد.
 • امکان دسترسی عالی به بازار اروپا و همچنین روابط بین المللی مثبت و پایدار فراهم است.
 • بخش بانکی این کشور مقاومت پایداری را در برابر بحران های اخیر نشان داده است.
 • جمهوری چک فضای کسب و کار بهینه و سالمی داشته و یکی از کمترین نرخ‌ های بیکاری را در اروپا دارد.
 • صنایع این کشور پتانسیل بالایی در تولید دارند.
 • کیفیت نیروی کار بالا و هزینه آن متوسط است.

معایب سرمایه گذاری در چک

 • اقتصاد جمهوری چک وابسته به صادرات است.
 • جمهوری چک عضو منطقه یورو اتحادیه اروپا نیست.
 • اصلاحات قانونی و قضایی به کندی تحقق می‌یابند.
 • بخش خودرو سهم بزرگی از بازار چک را به خود اختصاص داده است.

32. بهترین روش سرمایه گذاری در جمهوری چک چیست؟

بهترین روش سرمایه گذاری در جمهوری چک به هدف شما از این کار بستگی دارد. اگر تنها هدف سرمایه گذاری در این کشور را دارید و به دنبال اشتغال و زندگی دائم در چک نیستید، بهترین روش سرمایه گذاری برای شما، خرید املاک و مستغلات خواهد بود.

اگر هدف شما از سرمایه گذاری در جمهوری چک، دریافت اقامت دائم این کشور است، ثبت شرکت بهترین روش خواهد بود.

university-of-life-sciences

33. بهترین شهر برای سرمایه گذاری در جمهوری چک کدام است؟

شهر پراگ بهترین شهر برای سرمایه گذاری در جمهوری چک است. از جمله دیگر شهرهای با رشد اقتصادی خوب از هر لحاظ می‌توان به برنو و اوستراوا اشاره کرد. البته اگر قصد شما از سرمایه گذاری در چک خرید ملک است، باید در نظر داشته باشید که هزینه هر متر خانه در پراگ از تمامی شهرهای چک بالاتر است.

34. مدارک لازم برای اقامت از طریق سرمایه گذاری در چک چیست؟

 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • عکس پاسپورتی جدید
 • مدارک عدم سوء پیشینه کیفری
 • مدارک ازدواج
 • مدارک هویتی
 • بیمه مسافرتی
 • مدارک تمکن مالی برای روش های مختلف سرمایه گذاری
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه ویزا

35. هزینه مهاجرت به جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری چقدر است؟

برای ثبت شرکت و کارآفرینی در جمهوری چک باید سرمایه اولیه معادل 75 میلیون CZK داشته باشید. این مبلغ جدای از هزینه های ثبت شرکت خواهد بود. هزینه تأسیس شرکت در شهرهای مختلف چک متفاوت خواهد بود. نوع شرکت نیز در میزان هزینه اولیه برای ثبت، تأثیرگذار است. اما برای خرید ملک در این کشور محدودیتی از لحاظ سرمایه اولیه نخواهید داشت.

36. شرایط دریافت اقامت کشور چک از طریق سرمایه گذاری چیست؟

با سرمایه گذاری در چک از طریق ثبت شرکت یا کارآفرینی، می‌توانید اقامت موقت حداکثر 2 ساله این کشور را دریافت کنید. پس از 5 سال فعال بودن شرکت، پرداخت به موقع مالیات و عدم ارتکاب جرم، می‌توانید برای اقامت دائم جمهوری چک درخواست دهید. سرمایه گذاران پس از 10 سال می‌توانند برای دریافت تابعیت و پاسپورت چک اقدام کنند.

37. شرایط الحاق خانواده در جمهوری چک به چه صورت است؟

با توجه به شرایط و نحوه مهاجرت به جمهوری چک، متقاضیان می توانند از طریق روش های ویزای تحصیلی، ویزای کاری و سرمایه گذاری، ویزای همراه دریافت کنند. این ویزا به همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی تعلق می‌گیرد. توجه داشته باشید که متقاضی تنها پس از تأیید ویزای خود می‌تواند برای دریافت ویزای همراه اقدام کند.


سوالات متداول مهاجرت به جمهوری چک

✅ بهترین راه مهاجرت به جمهوری چک کدام است؟

اگر هدف اصلی شما دریافت اقامت دائم جمهوری چک است، باید از طریق ویزای کاری و ثبت شرکت اقدام کنید.

✅ از چه روش های مهاجرتی می‌توان اقامت دائم جمهوری چک را دریافت کرد؟

به عنوان متقاضی خارجی از طریق ویزای کاری و ثبت شرکت در جمهوری چک می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

✅ آیا خرید ملک در جمهوری چک به دریافت اقامت این کشور منجر می‌شود؟

خیر. متقاضیان خارجی با خرید ملک در جمهوری چک نمی‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند. در واقع، خرید ملک در چک، تنها یک روش سرمایه گذاری است.

✅ بهترین روش سرمایه گذاری در جمهوری چک چیست؟

اگر قصد شما از سرمایه گذاری در جمهوری چک، دریافت اقامت دائم این کشور است، روش ثبت شرکت و کارآفرینی بهترین انتخاب خواهد بود.

✅ آیا بدون مجوز کاری می‌تواند در جمهوری چک کار کرد؟

متقاضیان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا بدون دریافت مجوز کاری، اجازه کار در جمهوری چک را نخواهند داشت. اشتغال در جمهوری چک بدون قرارداد کاری و مجوز کاری، غیرقانونی خواهد بود.

✅ کم هزینه ترین روش مهاجرتی به چک کدام است؟

در مقایسه با ویزای تحصیلی که نیاز به پرداخت شهریه و ویزای سرمایه گذاری که نیاز به سرمایه اولیه دارد، ویزای کاری کم هزینه ترین روش است.

جمع بندی

Conclusion

مهاجرت به هر کشور خارجی در عین حال که مزایای بسیاری برای متقاضیان ایرانی دارد، ممکن است با مشکلات و معایبی نیز همراه باشد. ما در این مقاله کلیه روش های مهاجرت به جمهوری چک را مورد بررسی قرار دادیم و امیدواریم با توجه به شرایط و سرمایه اولیه خود، بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید.

نقاط قوت:

امکان تحصیل و اشتغال به زبان انگلیسی
امکان دریافت اقامت دائم و تابعیت چک
اقتصاد رو به رشد و پویا

 

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا