100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

معایب تحصیل در مجارستان 2024 (✅ مشکلات زبان+زندگی)

hungary Flag

تحصیل در مجارستان اگرچه امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، معایبی نیز به همراه دارد که هر دانشجویی پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی باید به آن‌ها آگاه باشد. شما در مجارستان ممکن است از نظر امکانات، زبان یا حتی شرایط آب‌وهوایی به مشکل بخورید و اگر آمادگی لازم را نداشته باشید، ادامه مسیر مهاجرت برایتان سخت خواهد شد. ما در این مقاله معایب تحصیل در مجارستان را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کنیم و  به سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم؛ سوالاتی مانندِ:

 • چه مشکلاتی در مهاجرت تحصیلی به مجارستان وجود دارد؟
 • تجربیات بد و منفی از تحصیل در مجارستان کدامند؟
 • متقاضیان تحصیل در مجارستان برای چه سختی‌هایی باید آماده باشند؟
 • زبان در مجارستان چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟
 • چرا نباید به مجارستان مهاجرت کنیم؟

✅ بررسی معایب تحصیل در مجارستان

معایب تحصیل در مجارستان همواره پیش از مهاجرت به این کشور باید مورد بررسی قرار بگیرند تا دانشجو با آگاهی کامل مسیری کلیدی از زندگی خود را طی کند. شما اگر با سختی های تحصیل در مجارستان آشنا نباشید، ممکن است از همان ابتدای ورود با مشکلات و شوکی مواجه شوید که ادامه مسیر را ناممکن کند. از مهم‌ترین مشکلات تحصیل در مجارستان می‌توان به بحث زبان، رتبه دانشگاه‌ها و آینده دانشجویان اشاره کرد و مطالعه تجربیات بد تحصیل در مجارستان و گفته‌های دانشجویان بین‌المللی می‌تواند در شفاف شدن این سختی‌ها و معایب مؤثر باشد. ما درباره بسیاری از این تجربیات بد خوانده‌ و منابع مختلف را جست‌وجو کرده‌ایم تا مقاله‌ای کامل در خصوص سختی ها و معایب تحصیل در مجارستان ارائه دهیم و این بار به سراغ پاسخ‌دهی به سوال کلیدی «چرا در مجارستان تحصیل نکنیم؟» برویم. پس همراه ما باشید تا به اطلاعاتی جامع در این زمینه برسید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. مجارستان کجاست؟

مجارستان کشوری مدرن و امن واقع در اروپای مرکزی است که امروزه تبدیل به منطقه‌ای مهاجرپذیر خصوصاً برای دانشجویان شده. این کشور شهرهای دانشجویی بسیاری را در خود جای داده است و دانشجویان عموماً شهرهای بوداپست، سگد، پچ و دبیرسن را برای تحصیل خود انتخاب می‌کنند.

خوب است بدانید که بوداپست در رتبه 70 بهترین شهرهای دانشجویی جهان در فهرست معتبر QS در سال 2024 قرار گرفته است.

در جدول زیر می‌توانید اطلاعات بیشتر درباره کشور مجارستان را بیابید:

پایتختواحد پولیکشورهای همسایهجمعیت
بوداپستفورینت (Ft: Forint)اتریش، اسلونی، اسواکی، رومان، اوکراین، کرواسی و صربستان۹٬۷۷۲٬۷۵۶

به خاطر داشته باشید که شما در اکثر شهرهای مجارستان تنها با واحد پول فورینت می‌توانید هزینه‌هایتان را پرداخت کنید و امکان استفاده از یورو وجود ندارد.

چرا در مجارستان تحصیل نکنیم
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. چگونه در دانشگاه های مجارستان درس بخوانیم؟

مهاجرت به مجارستان برای تحصیل به دلیل شرایط مناسبی که دارد، مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. شما برای تحصیل در این کشور باید:

 • 1. در آزمون ورودی (در صورت وجود) نمره قبولی کسب کنید.
 • 2. مدرک مقطع پیش از مقطع انتخابی‌تان را داشته باشید؛ برای مثال اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی درس بخوانید، حتماً مدرک دیپلم خود را ضمیمه مدارکتان کنید.
 • 3. به زبان برنامه تحصیلی انتخابی‌تان (انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و مجاری) مسلط باشید.
 • 4. بسته به رشته‌ی مورد نظر خود برای تحصیل در دروس لازم نمرات بالا داشته باشید. به عنوان مثال متقاضیان رشته پزشکی در مجارستان به نمرات بالا در دروس زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک نیاز دارند.

برای اطلاعات بیشتر، مقاله تحصیل در مجارستان را مطالعه کنید.

اما ما در ادامه می‌خواهیم معایب تحصیل در مجارستان که بسیاری از دانشجویان را برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت دچار تردید می‌کند، بررسی کنیم.

3. چرا در مجارستان تحصیل نکنیم؟

در پاسخ به این سوال مهم که «چرا در مجارستان تحصیل نکنیم؟» باید عوامل متعددی را بررسی کنیم:

 • هزینه تحصیل در مجارستان: اگرچه هزینه تحصیل در مجارستان در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است، بسیاری از دانشگاه‌ها و خصوصاً کالج های این کشور در ابتدای هر سال تحصیلی، شهریه کل سال (و نه ترم) را دریافت می‌کنند.
 • آینده فارغ‌التحصیلان: بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اروپا به دنبال کار پس از تحصیل هستند. در خصوص مجارستان باید بگوییم که شما فقط 9 ماه پس از فارغ‌التحصیلی خود برای کاریابی زمان دارید و تنها در صورتی که در این مدت زمان موفق به عقد قرارداد کاری شوید می‌توانید اقامت خود را تمدید کنید و ویزایتان را از حالت تحصیلی به حالت کاری تغییر دهید.
 • رنکینگ جهانی دانشگاه های مجارستان: نکته‌ای که بسیاری از دانشجویان را برای انتخاب مجارستان دچار تردید می‌کند، رتبه جهانی و رنکینگ بهترین دانشگاه های این کشور است. بر اساس رتبه‌بندی QS سال 2024 بهترین دانشگاه این کشور نیز در میان 500 دانشگاه برتر جهان قرار ندارد.

فراموش نکنید که در کنار این دلایل برای عدم مهاجرت تحصیلی به مجارستان، مزایایی نیز به عنوان دلایل مهاجرت به این کشور وجود دارد. در مقاله مزایا و معایب تحصیل در مجارستان در این باره بیشتر بخوانید.

در ادامه طیف مختلف مشکلات و سختی های تحصیل در مجارستان را بررسی می‌کنیم.

تجربیات بد و سختی های تحصیل در مجارستان
St.-Stephen’s-Basilica,-Budapest,-Hungary

4. مشکلات تحصیل در مجارستان کدامند؟

معایب و مشکلات تحصیل در مجارستان را می‌توان به دو بخش اصلی مشکلات از نظر منطقه محل تحصیل و تفاوت فرهنگی، و همچنین مشکلات تحصیلی تقسیم کرد.

در خصوص مشکلات منطقه‌ای و فرهنگی باید بگوییم که:

 • زمستان‌های مجارستان سرد و برفی است و گفته می‌شود بسته به شهر محل زندگی شما ممکن است بین 60 تا 120 روز برفی در پیش داشته باشید. بنابراین دانشجویانی که عادت به آب‌وهوای سرد ندارند، در زمان تحصیل خود در مجارستان با مشکلاتی مواجه می‌شوند.
 • هزینه قبوض در مجارستان بالاست و برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مشکل‌آفرین است. همینجا باید اشاره کنیم که بسیاری از ساختمان‌های این کشور به واسطه نوع معماری آن، وسایل گرمایشی مناسبی ندارند.
 • ارزش افزوده بر مالیات در مجارستان بالاست.

اگر بخواهیم به سراغ مشکلات تحصیلی مجارستان برویم نیز می‌توانیم به نکات زیر اشاره کنیم:

 • اخذ مدارک مختلف مانند پذیرش و بورسیه تحصیلی مجارستان نیاز به ارائه مدارک مختلف، شرح جزئیات زیاد و اثبات اینکه هم مجارستان برای شما و هم شما برای مجارستان مفید هستید، دارد.
 • اگر از کالج ها و دانشگاه های خصوصی مجارستان پذیرش بگیرید، باید هزینه نسبتاً بالایی بپردازید.
Gyöngyös,-Kékestető,-Hungary
Gyöngyös,-Kékestető,-Hungary

5. آیا تحصیل در مجارستان سخت است؟

تحصیل در مجارستان سخت نیست اما با مسائل و مشکلاتی نیز همراه است که هر دانشجو پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به این کشور باید به آن‌ها آگاه باشد. یکی از مواردی که می‌تواند باعث سختی تحصیل در این کشور شود، تعداد کم دانشگاه در مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است.

شما در مجارستان تنها با 28 دانشگاه دولتی، 11 دانشگاه خصوصی و 26 دانشگاه وابسته به کلیسا روبه‌رو هستید و انتخاب چندانی برای تحصیل ندارید. خوب است بدانید که برای تحصیل در پایتخت مجارستان یعنی بوداپست نیز تنها باید از میان 5 دانشگاه اصلی این شهر مقصد خود را انتخاب کنید.

برخی امکانات مانند خوابگاه‌ها نیز در مجارستان کیفیت کافی و مورد انتظار دانشجویان را ندارند و بسیاری از متقاضیان بین‌المللی برای محل اسکان خود در این کشور دچار مشکل می‌شوند.

بحث زبان همواره بحثی چالش‌برانگیز در مهاجرت تحصیلی به کشورهای غیرانگلیسی‌زبان است. در بخش بعدی از معایب تحصیل در مجارستان با توجه به زبان این کشور حرف می‌زنیم.

6. آیا تحصیل در مجارستان به زبان مجاری است؟

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در مجارستان امکان شرکت در دوره‌ها به سه زبان مختلف انگلیسی، آلمانی و فرانسوی است و البته اگر شما زبان مجاری نیز بلد باشید، می‌توانید در انواع برنامه‌های ارائه‌شده به این زبان شرکت کنید. پس تحصیل در مجارستان به تحصیل به زبان مجاری محدود نمی‌شود اما باید توجه داشته باشید که:

 • در رشته‌هایی مانند پزشکی که وابسته به تعامل و گفت‌وگو با مردم مجارستان است، به زبان مجاری نیاز دارید.
 • اگر قصد کار دانشجویی در مجارستان را دارید، بهتر است زبان مجاری بلد باشید تا راحت‌تر و سریع‌تر کار پیدا کنید.
 • دانشجویانی که می‌خواهند پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های مجارستان ویزای کاری بگیرند، باید با زبان مجاری آشنا باشند.
 • برای ارتباط مؤثر با مردم مجارستان خصوصاً خارج از بوداپست به زبان مجاری نیاز دارید و این نیاز در حدیست که اگر به مراکز پزشکی مراجعه کنید، بدون زبان مجاری موفق به درمان نخواهید شد!

خوب است بدانید که:
1. زبان مجاری، زبان آسانی برای یادگیری نیست و همین امر یکی از معایب تحصیل در مجارستان به شمار می‌رود.
2. اگرچه امکان تحصیل در بسیاری از دانشگاه های مجارستان بدون مدرک IELTS و TOEFL امکان‌پذیر است، برخی از دانشگاه‌ها نیز به این مدارک برای ارائه پذیرش تحصیلی تأکید دارند.

مشکلات تحصیل در مجارستان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. تجربیات بد تحصیل در مجارستان کدامند؟

تجربیات بد تحصیل در مجارستان را می‌توان در گفت‌وگوهای دانشجویان بسیاری پیدا کرد. این تجربیات بد هم در زمینه تحصیل و هم در خصوص امکانات و شرایط موجود در مجارستان است.

به عنوان مثال یکی از دانشجویان علاوه‌بر خوابگاه دانشجویی که شرایط مناسبی نداشته، از شرایط پزشکی دانشگاه‌ها در مجارستان شکایت می‌کند و تجربیات منفی و بدی را طی دوره درمان خود گذرانده است. به گفته‌ی این دانشجو پزشکان دانشگاه امکانات و تجربه کافی برای درمان بیماری ویروسی او را نداشتند و او مجبور به سفر به بوداپست شده است. نکته‌ی دیگر در خصوص کادر پزشکی نیز عدم تسلط آن‌ها به زبان انگلیسی بوده است.

این دانشجو در مسیر دریافت اقامت تحصیلی خود نیز تجربیات بدی داشته و مراحل پیچیده، رفت‌وآمدهای مکرر و بروکراسی را گذرانده است.

بخش زیادی از سختی ها و تجربیات بد دانشجویان طی تحصیل در مجارستان در دوران کرونا رقم خورده است.

8. مزایای مهاجرت به مجارستان چیست؟

نباید فراموش کنیم که در کنار معایب، مشکلات و تجربیات بد تحصیل در مجارستان، مزایای متعددی نیز وجود دارد که همین مزایا دلیل افزایش تقاضا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور شده است.

از جمله مهم‌ترین مزایای تحصیل در مجارستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت بالای آموزش در بهترین دانشگاه های مجارستان
 • امکان تحصیل به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و البته مجاری
 • هزینه مناسب تحصیل و زندگی در مجارستان
 • تجربه زندگی در کشوری با تاریخی پر فراز و نشیب و زیبا

اگر به دنبال آشنایی با مراحلی مانند اخذ پذیرش، ویزا و اقامت مجارستان هستید، به مقاله مهاجرت تحصیلی به مجارستان مراجعه کنید.

Budapest,-Hungary-(11)

پرسش‌های متداول معایب تحصیل در مجارستان

✅ مشکلات تحصیل در مجارستان کدامند؟

مشکلات و سختی های تحصیل در مجارستان را می‌توان در شرایط منطقه‌ای مانند سرمای مجارستان و شرایط تحصیلی مانند عدم حضور در 500 دانشگاه برتر جهان یافت.

✅ زبان چه سختی هایی را برای تحصیل در مجارستان ایجاد می‌کند؟

شما برای روابط عمومی موثر، کار دانشجویی یا کار پس از فارغ‌التحصیلی باید زبان مجاری بلد باشید.

✅ آیا تجربیات بد در تحصیل در مجارستان وجود دارد؟

بله! برخی دانشجویان تجربیات بدی را به واسطه بحث زبان و خدمات دانشگاه‌های مجارستان گذرانده‌اند.

✅ چرا در مجارستان تحصیل نکنیم؟

از قانون پرداخت شهریه پیش از شروع سال تحصیلی تا آینده فارغ‌التحصیلان باعث می‌شوند که در مجارستان درس نخوانیم.

✅ معایب تحصیل در مجارستان کدامند؟

معایب تحصیل در مجارستان را می‌توان در شرایط خوابگاه‌ها، خدمات دانشگاه‌ها، عدم تنوع دانشگاه‌ها و بسیاری موارد دیگر پیدا کرد.

جمع بندی

Conclusion

مهاجرت تحصیلی به مجارستان در کنار تمام مزایایی که دارد، می‌تواند دانشجویان را از جنبه‌های مختلف مانند زبان مجاری، امکانات دانشگاه، شرایط خوابگاه‌ها و … دچار مشکل کند. اگر دانشجویان آمادگی مواجهه با این مشکلات و سختی‌ها را داشته باشند، راحت‌تر می‌توانند آن‌ها را مدیریت کنند و دچار تجربیات بدی که برخی از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های مجارستان شده‌اند، نخواهند شد؛ تجربیاتی مانند امکانات پزشکی، بروکراسی، مراحل طولانی اخذ مدارک و …

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان