100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

مزایا و معایب تحصیل در آلمان 2024 (💯 شرایط و مشکلات)

germany Flag

تحصیل در آلمان در کنار مزایای ویژه‌، معایبی نیز دارد که لازم است پیش از اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور از آن‌ها آگاه شوید. شما با کسب اطلاعات کافی درمورد بایدها و نبایدهای تحصیل در این کشور می‌توانید انتخابی مطمئن درباره آینده‌ی شغلی و تحصیلی خود داشته باشید. بعد از مطالعه این مقاله تا انتها، می‌توانید با بایدها و نبایدها و مزایا و معایب تحصیل در آلمان کاملا آشنا شوید و پاسخ سوالات خود را بیابید؛ سوالاتی مانندِ:

  • معایب تحصیل در آلمان چیست؟
  • تحصیل در آلمان چه مزایایی دارد؟
  • ساختار آموزشی کشور آلمان به چه شکلی است؟
  • آیا یادگیری زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان نیاز است؟
  • مشکلات تحصیل در آلمان کدامند؟

✅ بررسی مزایا و معایب تحصیل در آلمان

مزایا و معایب تحصیل در آلمان نکته‌ای بسیار قابل‌توجه است! اگرچه ممکن است با مزایای تحصیل در آلمان آشنا باشید اما معایب تحصیل در آلمان نیز جزء مواردی است که باید درباره‌ی آن‌ها بدانید. برای مثال شما همانطور که می‌دانید امکان تحصیل رایگان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در آلمان به شمار می‌رود، باید بدانید تحصیل در این کشور با بروکراسی و مراحل اداری همراه است. ما در این مقاله سعی می‌کنیم با ارائه‌ی مطالبی درباره‌ی مزایا و مشکلات تحصیل در آلمان شما را با باید ها و نباید های تحصیل در آلمان آشنا کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

باید ها و نباید های تحصیل در المان
Romer-town-hall-Germany-Frankfurt-am-Main

1- مزایای تحصیل در کشور آلمان

کیفیت بالای تدریس

یکی از اصلی‌ترین مزایای تحصیل در آلمان دریافت سطح بالایی از آموزش در دانشگاه‌های این کشور است. مدرک دریافتی شما از دانشگاه‌های آلمان باعث باز شدن مسیرهای متعدد و موفقیت شغلی برای شما در این کشور و سایر کشورهای مطرح جهان خواهد شد.

موقعیت عالی برای تجربه‌های عملی

شما با تحصیل در دانشگاه‌های آلمان فضای آکادمیک فوق‌العاده‌ای را تجربه خواهید کرد و اگر در موسسات علوم کاربردی تحصیل کنید، زمینه‌ی تمرین و تجربه‌ی عملی خوبی برای‌تان فراهم می‌شود. معمولا یکی از مزایای تحصیل در آلمان این است که دانشگاه‌های این کشور ترکیبی از موقعیت‌های تئوری و عملی را ایجاد می‌کند که برای تسهیل در شروع‌به‌کار دانشجویان بسیار مفید است.

فضایی مناسب برای شکوفایی استعدادها

اگر باید ها و نباید های تحصیل در آلمان را به خوبی یاد بگیرید، می‌توانید بهترین استفاده را از ظرفیت خود داشته باشید. شما با مهاجرت به آلمان می‌توانید توانایی‌ها و استعدادهای خود را توسعه دهید و به رشد کامل پتانسیل‌های خودتان کمک کنید. در آلمان شما با تعهد و عزم فوق‌العاده‌ای از سوی نظام آموزشی این کشور برای بهبود هرچه بیشتر مشکلات تحصیل در آلمان مواجه خواهید شد.

زندگی در آلمان نیز با مزایای متعددی همراه است. در بخش بعدی به این مزایای می‌پردازیم.

Berlin
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2- مزایای تحصیل و زندگی در آلمان

امنیت جانی و اقتصادی

کشور آلمان در مقایسه با سایر کشورها از امنیت قابل‌توجهی برخوردار است. شما در شهر و حومه‌ی شهر می‌توانید آزادانه و با امنیت کامل در هرساعت از شبانه‌روز رفت‌وآمد داشته باشید.
کشور آلمان از نظر سیاست اقتصادی نیز شرایط مطلوبی دارد و یکی دیگر از مزایای تحصیل در آلمان داشتن امنیت اقتصادی مناسب برای دانشجویانی‌ست که همزمان با تحصیل، مشغول‌به‌کار نیز هستند.

تنوع عالی در تفریحات

وقتی از دانشگاه خارج می‌شوید، گزینه‌های مختلفی برای سپری کردن اوقات فراغت خواهید داشت. به‌طور مثال می‌توانید به موزه، سینما و یا تئاتر بروید. می‌توانید از زیبایی‌های سواحل این کشور استفاده کنید و یا به شنا در دریاچه‌ها بپردازید؛ کوه‌نوردی کنید و یا از قلعه‌های باستانی این کشور بازدید داشته باشید.

هرکدام از این فرصت‌ها و امکانات می‌توانند به‌تنهایی مشکلات تحصیل در آلمان را پوشش بدهند و شما را به تحصیل در این کشور ترغیب کنند.

3- مزایای تحصیل در آلمان از نظر هزینه‌ها

هزینه‌ی مناسب زندگی در آلمان

زندگی در آلمان نسبت به دیگر کشورهای هم‌تراز آن بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. شما برای تامین مایحتاج زندگی مانند غذا، پوشاک، مسکن و… به‌طور معمول ماهیانه به 850 تا 1200 یورو احتیاج خواهید داشت. اصلی‌ترین هزینه‌ای که برای زندگی در آلمان دارید اجاره‌ی مسکن است که آن‌هم باتوجه به شرایط اقتصادی آلمان، مشکل‌ساز نخواهد بود.

هزینه‌هایی که در طول اقامت تحصیلی در آلمان باید بپردازید

  • هزینه‌های جاری زندگی (خوراک، پوشاک، کتاب‌های تحصیلی، تلفن و…)
  • هزینه‌ی ترم دانشگاهی
  • بیمه‌ی سلامت
  • هزینه‌های احتمالی تحصیلی

هزینه‌ی 850 یورو در ماه ممکن است نسبت به شهر محل زندگی شما متفاوت باشد. به‌طور مثال شما برای زندگی در شهر مونیخ نسبت‌به لایپزیگ به بودجه‌ی بیشتری احتیاج دارید.

به‌طور معمول دانشجویان خارجی بهتر است برای زندگی، شهرهای کوچک آلمان را انتخاب کنند تا از مخارج تحصیل و زندگی در آلمان بکاهند.

مزایای تحصیل در آلمان

4- مزایای شغلی تحصیل در آلمان

امکان اشتغال هنگام تحصیل

در ادامه‌ی بررسی مزایا و معایب تحصیل در آلمان به موضوع اشتغال دانشجویان در این کشور می‌رسیم.
دانشجویان در کشور آلمان می‌توانند در هنگام تحصیل، به کار نیز مشغول شوند تا بتوانند هزینه‌های زندگی خود را مدیریت کنند. به‌طور مثال اگر شما علاوه‌بر زبان آلمانی، به زبان انگلیسی نیز تسلط داشته باشید، فرصت مناسبی برای ترجمه‌ی متون از آلمانی به انگلیسی و یا بالعکس را خواهید داشت. این کار به‌دلیل اینکه می‌تواند به‌صورت آنلاین انجام شود، وقت زیادی از شما نمی‌گیرد و درآمد خوبی هم برای‌تان به‌همراه خواهد داشت.

پیش از شروع‌به‌کار در آلمان، لازم است با باید ها و نباید های تحصیل در آلمان آشنا باشید؛ چرا که برخی از دانشگاه‌های آلمان، اجازه‌ی اشتغال هنگام تحصیل را به دانشجویان خود نمی‌دهند.

ادامه‌ی مقاله، قصد دارد شما را با معایب تحصیل در آلمان آشنا کند.
همراه ما باشید!

5- معایب تحصیل در آلمان در کنار مزایای آن

علی‌رغم وجود مزایای بسیاری که تحصیل در آلمان برای شما خواهد داشت، لازم است که با معایب تحصیل در آلمان نیز آشنا باشید تا انتخابی درست برای آینده‌ی تحصیلی‌تان انجام دهید. در ادامه‌ی مقاله چندمورد از معایب تحصیل در آلمان را برای شما ذکر می‌کنیم.

معایب تحصیل در آلمان

6- معایب تحصیل در آلمان از نظر اخذ پذیرش و مراحل اداری

بروکراسی و مراحل اداری

کلیشه‌هایی که حول محور مراحل اداری و بروکراسی‌های آلمان گفته می‌شود کاملا درست است. یکی از معایب تحصیل در آلمان همین مراحل پیچیده است. از گرفتن اقامت در شهرهای این کشور گرفته تا مراحل ثبت‌نام در دانشگاه، وقت زیادی از شما می‌گیرد و احتمالا بارها بین ادارات مختلف مجبور به رفت‌وآمد هستید تا بتوانید فرد مناسب با کار خود را پیدا کنید و زمان خود را با ساعت‌های کاری غیرمتعارف او تطبیق دهید.

نکته‌ی مهم:
بهتر است ایمیل‌هایی را که برای ادارات آلمانی ارسال می‌کنید در جایی ذخیره داشته باشید؛ کارمندان آلمانی بسیاری از چیزها را فراموش می‌کنند یا از دست می‌دهند. مهلت‌های درخواست را بارها بررسی کنید و یک تقویم جداگانه برای آن‌ها داشته باشید!

امکانات نامناسب برای دانشجویان

اگر قصد پذیرش در دانشگاه‌های دولتی آلمان را دارید، لازم است با یکی از مهم‌ترین مشکلات تحصیل در آلمان آشنا شوید.
در دانشگاه‌های دولتی آلمان، نباید انتظار داشته باشید که تمام امکانات دانشجویی به‌صورت رایگان در اختیار شما قرارداشته باشد. یعنی بسیاری از امکانات مانند، آزمایشگاه‌های کامپیوتری، مراکز دانشجویی فوق مدرن و مشاوران شخصی برای شما وجود ندارد و برای بهره‌مندی از آن‌ها باید هزینه بپردازید.
به‌عنوان مثال، بعضی از دانشگاه‌ها برای عضویت در باشگاه بدنسازی مبلغی حدود 20 یورو از شما دریافت می‌کنند.

بهتر است برای بهره‌مندی از برخی امکانات، عضو یک سازمان دانشجویی شوید تا بتوانید از پردیس دانشگاه خود نهایت استفاده را بکنید!

در ادامه‌ی مقاله، معایبی را که برای تحصیل دانشجویان خارجی در کشور آلمان وجود دارد، بررسی خواهیم کرد!
همراه ما باشید.

باید ها و نباید های تحصیل در آلمان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7- مشکلات تحصیل در آلمان برای دانشجویان غیرآلمانی‌زبان

یادگیری زبان آلمانی

گذران زندگی دانشجویی با بلد بودن زبان انگلیسی کار آسانی نیست. حتی اگر در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان تحصیل می‌کنید، واجب است که برای یادگیری زبان آلمانی نیز برنامه داشته باشید. این یکی از معایب تحصیل در آلمان است که علی‌رغم اینکه در یک شهر دانشجویی بزرگ زندگی کنید، نمی‌توانید تنها با زبان انگلیسی کارهای خود را انجام دهید.
بنابراین اگر علاقه‌ای به یادگیری زبان آلمانی ندارید، بهتر است برای تحصیل به کشور آلمان نروید!

البته لازم نیست پیش از ورود به آلمان، یادگیری زبان این کشور را آغاز کنید. مردم آلمان سازگار با مهاجرین‌اند و بسیاری از آن‌ها به زبان انگلیسی تسلط دارند؛ اما اگر قصد زندگی طولانی مدت در آلمان را دارید، نسبت به یادگیری آلمانی اقدام کنید.

امتحانات و مشکلات آن در آلمان

باتوجه به عادت شما به سیستم آموزشی ایران، بعضی از شرایط آلمان می‌تواند برایتان گیج‌کننده باشد. از جمله مشکلات تحصیل در آلمان سیستم نمره‌دهی آن است.
اول از همه باید بدانید که نمرات اکثر کلاس‌های شما براساس نمرات پایان ترم خواهد بود. این شرایط به‌خصوص در روزهای پایانی ترم می‌تواند وضعیت استرس‌زایی را برای دانشجویان ایجاد کند.
یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های سیستم آموزشی آلمان نسبت به سایر کشورها مانند آمریکا که می‌تواند مزایا و معایب تحصیل در آلمان را روشن کند، ثبت‌نام در امتحانات دانشگاهی است. به‌طور مثال شما وقتی برای یک ترم در دانشگاه‌های آمریکا ثبت‌نام می‌کنید به‌صورت خودکار برای امتحانات نیز مورد ثبت‌نام قرار می‌گیرید، اما در کشور آلمان شما بعداز ثبت‌نام در ترم جاری، در نیمه‌های ترم نیز باید برای شرکت در امتحانات ثبت‌نام کنید.

در ابتدای ترم، آیین‌نامه‌ی امتحانات (Prüfungsordnung) را مطالعه کنید و به تمام کلمات آن دقت کنید تا بعدا مجبور به حضور در Prüfungsamt(مرکز امتحانات) نشوید.

باید ها و نباید های تحصیل در آلمان
Tempelhof,-Berlin,-Deutschland

8- معایب تحصیل در آلمان از نظر ساختاری دانشگاه‌ها

ساختار دوره‌ها

اگر بخواهیم این مورد از معایب تحصیل در آلمان را در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم که: اگر منظم نیستید، در آلمان تحصیل نکنید!
این نکته به‌ویژه درمورد خودِ دوره‌ها صدق می‌کند که سیستمی کاملا متفاوت نسبت به کشوری مانند آمریکا دارد.

یکی دیگر از مواردی که لازم است درباره‌ی مزایا و معایب تحصیل در آلمان بدانید این است که دانشگاه‌های آلمان وقت بسیار کمی را به حضور در کلاس اختصاص می‌دهند و بیشتر زمان شما باید صرف مطالعه‌ی آزاد باشد. معنای این عبارت این است که شما باید نسبت به سازمان‌دهی اوقات خود توجه ویژه‌ای داشته باشید و در زمینه‌ی مطالعه، بسیار دقیق و منظم عمل کنید.

سعی کنید در طول ترم، تمرین و مطالعه‌ی مستمر داشته باشید، در غیراین‌صورت پایان ترم با کتاب و مطالبی مواجه می‌شوید که چیزی از آن‌ها نمی‌دانید درحالی‌که 100درصد نمره‌ی شما را تشکیل می‌دهند.


پرسش‌های متداول مزایا و معایب تحصیل در آلمان

✅ دانستن مزایا و معایب تحصیل در آلمان چه فایده‌ای دارد؟

اطلاع از مزایا و معایب تحصیل در آلمان باعث می‌شود که با آگاهی کامل نسبت به ارائه‌ی درخواست به دانشگاه‌های مختلف آلمان اقدام کنید.

✅ چه مواردی جزء مزایای تحصیل در آلمان است؟

کیفیت بالای تدریس، موقعیت عالی برای تجربه‌های عملی، امنیت بالای جانی و اقتصادی، هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ی زندگی و امکان اشتغال در طول تحصیل، جزئی از مزایای تحصیل در آلمان است.

✅ معایب تحصیل در آلمان شامل چه مواردی است؟

مراحل اداری طولانی، الزام فراگیری زبان آلمانی، امکانات رایگان کم برای دانشجویان، ساختار پیچیده‌ی دوره‌ها و مراحل متعدد ثبت‌نام از جمله‌ی این معایب است.

✅ برای برطرف کردن مشکلات تحصیل در آلمان چه راهی وجود دارد؟

شما به‌عنوان یک دانشجوی خارجی باید بتوانید خود را با موارد غیرمتداول آلمان تطبیق دهید. مواردی نظیر ساختار امتحانات و نوع ثبت‌نام در دانشگاه‌ها از جمله مواردی‌ست که با سایر کشورها متفاوت است.

✅ اطلاع از باید ها و نباید های تحصیل در آلمان برای دانشجویان چه اهمیتی دارد؟

دانشجویان خارجی با اطلاع از بایدها و نبایدهای تحصیل، می‌توانند انتخابی مناسب درمورد آینده‌ی خود داشته باشند و با مشکلات جدی در هنگام تحصیل مواجه نشوند.

جمع بندی

Conclusion

مزایا و معایب متعددی در تحصیل در آلمان وجود دارد. یعنی همانطور که شما با تحصیل در آلمان از تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه‌های جهان بهره‌مند می‌شوید، برای تحصیل و زندگی در آلمان باید زبان آلمانی را یادبگیرید، در غیر این‌ صورت برای برطرف کردن نیازهای روزمره‌ی خود به مشکل برمی‌خورید. ازطرفی ممکن است ساختار متفاوت آموزشی کشور آلمان، مشکلاتی ایجاد کند که لازم است آماده‌ی سازگاری با این شرایط ویژه باشید. در انتها فراموش نکنید شما با تحصیل در کشور آلمان به بازارهای کار گوناگونی دسترسی پیدا می‌کنید که می‌تواند آینده‌ی شغلی مناسبی برای شما ایجاد کند. پس مزایا و معایب متعددی در تحصیل در آلمان وجود دارد و بهتر است پیش از هر اقدامی از آن‌ها مطلع شوید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

  • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان