100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

شرط معدل برای تحصیل در آلمان 2024 (✅معدل پایین+رشته پزشکی)

germany Flag

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در آلمان داشتن معدل متناسب است اما این تناسب را چه چیزی تعیین می‌کند؟ ما در این مقاله از عوامل موثر بر تعیین معدل لازم برای تحصیل در آلمان می‌گوییم و توضیح می‌دهیم چگونه از شرط معدل در دانشگاه های مختلف آلمان مطلع شوید. در این مقاله همچنین به شما می‌گوییم شرط معدل برای تحصیل مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) به چه صورت عمل می‌کند. پس در این مقاله با ما باشید تا به مهم‌ترین سوالات شما درباره شرط معدل برای تحصیل در آلمان پاسخ دهیم. برخی از این سوالات عبارتند از:

 • حداقل معدل لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه آلمان چقدر است؟
 • تحصیل در آلمان با چه نمرات زبانی امکان‌پذیر می‌شود؟
 • شرط معدل دیپلم برای تحصیل در آلمان به چه صورت است؟
 • برای تحصیل پزشکی یا مهندسی در آلمان به چه نمراتی نیاز داریم؟
 • چگونه پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنیم؟

✅ بررسی شرط معدل برای تحصیل در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان یکی از مهم‌ترین شروط تحصیل در این کشور است که ارتباط مستقیم با دانشگاه انتخابی، مقطع و همچنین رشته تحصیلی دانشجو دارد. خوب است بدانید که شرط معدل برای تحصیل کارشناسی در آلمان و حتی تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور سخت نیست و با معدلی متوسط می‌توانید واجد شرایط تحصیل در آلمان شوید. بنابراین به مزایای تحصیل در آلمان، مزایایی مانند امکان تحصیل رایگان یا ارائه برنامه‌های تحصیلی به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی، می‌توان سادگی شرط معدل دانشگاه های آلمان را اضافه کرد. ما در این مقاله شرح مفصلی بر این موضوع ارائه کرده‌ایم و از شرط معدل دیپلم برای تحصیل در آلمان گرفته تا نمرات آزمون‌های زبان را می‌توانید در آن پیدا کنید. پس همراه ما بمانید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

German-radar-station-in-bavaria

1. سیستم آموزشی آلمان

تحصیل در آلمان در دو نوع دانشگاه امکان‌پذیر است:

 • دانشگاه‌های آکادمیک: تحصیل در این دانشگاه مبتنی بر تئوری‌های اساسی در هر رشته تحصیلی است و آموزش غالباً بر دانش تخصصی رشته انتخابی تمرکز دارد. نکته حائز اهمیت این است که تحصیل در دانشگاه‌های آکادمیک آلمان در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انجام می‌شود.
 • دانشگاه‌های علمی و کاربردی (Fachhochschulen): این دسته از دانشگاه‌های آلمان بر آموزش عملی و کسب مهارت‌ها و تجربه‌ی فنی تأکید دارند. در این دانشگاه‌ها دانشجویان موظف به کار و کارآموزی در موسسات وابسته خواهند بود.

نکته دیگری که متقاضیان تحصیل در آلمان درباره سیستم دانشگاهی این کشور باید بدانند، شیوه نمره‌دهی در این کشور است. دانشجویان در آلمان نمراتی بین 1 تا 5 دریافت می‌کنند و هر چه نمره دریافتی به 1 نزدیک‌تر باشد، ارزش آن افزایش می‌یابد. در جدول زیر سطح کیفی هر نمره در سیستم آموزشی آلمان را ذکر کرده‌ایم:

نمره در آلمانسطح کیفی
1عالی (A)
2خیلی خوب (B و C)
3خوب (C)
4کافی (C‌ و F)
5ناکافی (F)

اگر بخواهیم مقایسه‌ای میان نمرات در آلمان و ایران داشته باشیم باید بگوییم نمره 1 معادل نمراتی بین 17 تا 20، نمره 2 معادل 14 تا 17، نمره 3 معادل 12 تا 14، نمره 4 معادل 10 تا 12 و 5 معادل 0 تا 10 است.

شرط معدل دانشگاه های آلمان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. شرایط تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان شرایط سخت و پیچیده‌ای ندارد و تنها کافیست اولاً مدرک تحصیلی مقطع پیش از مقطع انتخابی برای تحصیل در آلمان را در رزومه خود قرار دهید و ثانیاً نمرات مناسب تعیین‌شده به عنوان شرط معدل برای تحصیل در آلمان را در کارنامه خود داشته باشید. همچنین برخی از دانشگاه‌های آلمان برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی آزمون ورودی برگزار می‌کنند که در این صورت، اخذ نمره قبولی در این آزمون‌ها از شرایط تحصیل در آلمان به شمار خواهد رفت.

دقت داشته باشید که در دست داشتن مدارک زبان انگلیسی یا آلمانی با نمرات قابل قبول برای دانشگاه های آلمان نیز از دیگر شرایط تحصیل در آلمان به شمار می‌رود.

در ادامه از شرط معدل مقاطع تحصیلی مختلف مانند شرط معدل برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان بیشتر حرف می‌زنیم. با ما بمانید.

3. شرط معدل برای تحصیل در آلمان

همانطور که پیش‌تر گفتیم، معدل یکی از شرایط اصلی تحصیل در آلمان است اما نکته مهم این است که معدل تعیین‌شده و همچنین نمرات مناسب برای هر درس وابسته به 3 عامل اصلی است:

 • مقطع تحصیلی
 • دانشگاه انتخابی
 • رشته تحصیلی

ما در ادامه هر یک از این عوامل را بررسی می‌کنیم.

4. شرط معدل برای تحصیل مقاطع مختلف در آلمان

برای تحصیل هر مقطع تحصیلی در آلمان، معدل مقطع پیشین باید بالاتر از حداقل تعیین‌شده باشد. به عبارت دیگر متقاضیان تحصیل کارشناسی، باید به شرط معدل دیپلم برای تحصیل در آلمان توجه کنند. همچنین شرط معدل کارشناسی برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان باید در سایت در هر دانشگاه بررسی شود.

در یک نگاه کلی می‌توان ادعا کرد افرادی که معدلی بالای 15 دارند، شرط معدل دانشگاه های آلمان را در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) رعایت کرده‌اند.

توجه داشته باشید که شرط معدل دیپلم برای تحصیل در آلمان برای تمام مقاطع وجود دارد و حتی اگر متقاضی تحصیل مقطع کارشناسی ارشد باشید، همچنان معدل دیپلم شما بررسی خواهد شد.

شرط معدل دانشگاه های آلمان به چه صورت است؟ آیا شرط معدل از شرایط تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم در رشته‌های مختلف است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

شرط معدل برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان
Berlin-Tv-Tower

5. شرط معدل دانشگاه های آلمان

مهم‌ترین اقدام هر متقاضی برای تحصیل در آلمان، مراجعه به وبسایت دانشگاه انتخابی و مطالعه شرایط تحصیل در آن دانشگاه است چرا که اصولی مثل شرط معدل برای تحصیل در آلمان برای هر دانشگاه می‌تواند تغییر کند. به عنوان مثال شرط معدل دانشگاه کلن به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های آلمان، کسب بیشتر از 60 تا 70 درصد مجموع نمره (تقریبا معدل بالای 12 و 15) است اما این عدد می‌تواند برای سایر دانشگاه‌ها به بالای 80 درصد هم برسد.

بنابراین حتما پیش از هر اقدامی برای تحصیل در آلمان، سایت و شرط معدل برای تحصیل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان را بخوانید.

6. شرط معدل برای رشته‌های تحصیلی مختلف در آلمان

برای ارائه پذیرش به دانشجویان بین‌المللی، نمرات مشخصی برای برخی دروس هر رشته تحصیلی بر اساس نیازهای آن رشته، تعیین می‌شود. پس متقاضیان تحصیل در آلمان باید در نظر داشته باشند که با توجه به رشته انتخابی‌شان، به چه نمراتی در دروس مختلف نیاز دارند. در ادامه نمونه هایی را شرح می‌دهیم:

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان وابسته به نمرات دروس زیر است:

 • ریاضی
 • فیزیک
 • زیست‌شناسی
 • شیمی
 • علوم کامپیوتر

به عبارت دیگر دانشجو باید در تمام این دروس حداقل نمره‌ای در سطح A داشته باشد.

شرط معدل تحصیل مهندسی در آلمان

اگر متقاضی رشته‌های مهندسی هستید، باید در دروسی مثل ریاضی، فیزیک و علوم کامپیوتر نمرات بالا داشته باشید. متقاضیان علوم اجتماعی نیز به نمرات بالا در دروسی مثل جغرافی، تاریخ یا علوم سیاسی و اقتصاد نیاز دارند.

دقت داشته باشید که در برخی موارد شرایط تحصیل در آلمان با معدل پایین وجود دارد.

اگر می‌خواهید بدانید در کنار شرط معدل برای تحصیل در آلمان، چه نمرات زبانی برای تحصیل در این کشور وجود دارد، بخش بعدی را از دست ندهید.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. مدارک و نمرات زبان برای تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است و دانشجویان با ارائه مدارک معتبر هر یک (آیلتس و تافل برای انگلیسی و DSH و TestDaF برای آلمانی) می‌توانند در آلمان درس بخوانند.

توجه داشته باشید همانطور که شرط معدل برای تحصیل در آلمان وجود دارد، نمرات مشخصی هم برای مدارک زبان انگلیسی یا آلمانی در آلمان وجود دارد. برای تکمیل این مقاله که به صورت مجزا شرط معدل دانشگاه ها و مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در آلمان را بررسی کرد، به ارائه نمرات قابل قبول هر یک از این مدارک نیز می‌پردازیم:

آزمون زباننمرات قابل قبول
آیلتسحداقل بیشتر از 6
تافلحداقل بیشتر از 80
DSHDSH-2 یا DSH-3
TestDaFTDN 4 یا TDN 5
Munich-Olympic-Stadium,-München,-Germany

8. اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان

شما برای تحصیل کارشناسی در آلمان، کارشناسی ارشد یا دکتری در این کشور به پذیرش نیاز دارید. با مطالعه وبسایت دانشگاه انتخابی و آگاهی از مدارک مورد نیاز، سطح زبان تعیین‌شده و شرط معدل برای تحصیل مقاطع مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)، باید برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و مدارک و رزومه‌تان را همراه انگیزه‌نامه برای دانشگاه انتخابی خود بفرستید. دانشگاه پس از بررسی‌های لازم، پاسخگوی درخواست شما خواهد بود.

نکته اینجاست که تنها با پذیرش تحصیلی، نمی‌توانید به رویای مهاجرت به آلمان دست پیدا کنید! شما به ویزای تحصیلی این کشور نیز نیاز دارید. اخذ این ویزا از طریق سفارت آلمان در کشور محل زندگی دانشجو امکان‌پذیر است و متقاضی باید مدارک لازم را به سفارت ارائه دهد.

برخی از مهم‌ترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر و مدارک شناسایی
 • عکس
 • بیمه سلامت
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی سلامت

در آخرین بخش از این مقاله به سراغ هزینه تحصیل در آلمان می‌رویم. از اینکه در مقاله «شرط معدل برای تحصیل در آلمان» همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

9. هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان با توجه به دانشگاه انتخابی تغییر می‌کند. اگر شما از دانشگاه دولتی این کشور پذیرش بگیرید، به رایگان تحصیل خواهید کرد و تنها مبلغی بین 100 تا 350 یورو به عنوان هزینه ثبت‌نام می‌پردازید اما اگر دانشجوی دانشگاه‌های خصوصی این کشور باشید، بسته به رشته‌ی تحصیلی‌تان موظف به پرداخت شهریه‌ای بین 26,000 تا 40,000 یورو در سالید.

توجه داشته باشید که آلمان علاوه‌بر فراهم کردن امکان تحصیل رایگان، بورسیه‌های تحصیلی را برای تحصیل راحت‌تر دانشجویان فراهم کرده است. با دریافت این بورسیه‌ها، شما به راحتی از پس هزینه زندگی در آلمان برمی‌آیید.

10. هزینه زندگی در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در المان، مدرک زبان یا حتی هزینه تحصیل در این کشور نکاتی‌اند که اغلب دانشجویان بین‌المللی همواره در نظر می‌گیرند اما بررسی هزینه زندگی در بسیاری از موارد فراموش می‌شود!

هزینه زندگی در آلمان برای یک فرد تنها و بدون در نظر گرفتن هزینه اسکان، مبلغی بین 850 تا 1200 یورو در ماه تخمین زده می‌شود. اگر به دنبال جزئیات بیشتر درباره این هزینه می‌گردید، به جدول زیر توجه کنید:

عنوان هزینههزینه زندگی دانشجویی در آلمان
رستوران و مواد غذایی50 تا 150 یورو
حمل و نقل ماهانه30 تا 90
قبوض237.01 یورو در ماه
امکانات تفریحی12.00 تا 34.11 یورو
اجاره خانه یک خوابه627.79 تا 829.38 یورو در ماه

خوب است بدانید که نه تنها بورسیه‌های تحصیلی به پرداخت هزینه زندگی در آلمان کمک می‌کنند، بلکه درآمد حاصل از کار دانشجویی نیز می‌تواند بر تسهیل پرداخت آن موثر باشد.

شرط معدل برای تحصیل کارشناسی در آلمان

سوالات متدوال شرط معدل برای تحصیل در آلمان

✅ آیا شرط معدل مشخصی برای تحصیل در آلمان وجود دارد؟

بله! شرط معدل برای تحصیل در آلمان بر اساس دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته انتخابی تعیین می‌شود.

✅ شرط معدل برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان به چه صورت است؟

به طور کلی برای تحصیل در آلمان به معدل بالای 15 نیاز دارید.

✅ برای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی به چه نمراتی نیاز داریم؟

نمرات DSH-2 یا DSH-3 و TDN 4 یا TDN 5 شما را واجد شرایط تحصیل در آلمان می‌کنند.

✅ چگونه از شرط معدل دانشگاه های آلمان مطلع شویم؟

پس از انتخاب برنامه و دانشگاه برای تحصیل در آلمان، به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید و شرایط تحصیل در آن را بخوانید.

✅شرط معدل زبان انگلیسی برای تحصیل کارشناسی در آلمان چگونه است؟

شما با تافل با نمره بالای 80 و آیلتس با نمره بالای 6.5 می‌توانید در آلمان به انگلیسی درس بخوانید.

جمع بندی

Conclusion

در یک نگاه کلی با نمره بالای 15 شرط معدل برای تحصیل در آلمان را رعایت کرده‌اید بنابراین اگر دانش‌آموزی با سطح تحصیلی متوسطید یا در مقطع کارشناسی 60 تا 70 درصد نمرات را دریافت کرده‌اید، به راحتی می‌توانید به تحصیل در آلمان مشغول شوید و مقابل شرط معدل برای تحصیل در آلمان تیک سبز بزنید. همچنین شرایط تعیین‌شده برای حداقل نمرات مدارک زبان (انگلیسی و آلمانی) نیز معقول است و با کمی تلاش به راحتی می‌توانید از پس این مسئله نیز بربیایید. اگر رویای تحصیل در آلمان را دارید، همین حالا اقدام کنید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان