زندگی در اوکراین (شرایط و هزینه ها 2021)

ukraine Flag

یکی از دغدغه های همیشگی متقاضیان مهاجرت و ورود به یک کشور جدید، آشنایی با مردم آن کشور، علایق و سلیقه ها و حساسیت هایشان، میزان درآمد و حقوق در آن کشور و هزینه های زندگی است. اوکراین یکی از کشورهای اروپایی است که با توجه به این موارد، مکان دلنشینی برای افرادی بوده که به این کشور مهاجرت کرده اند. در این مقاله به برآورد شرایط زندگی در اوکراین، به طور کامل اشاره خواهیم کرد و به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. 

از جمله این سوالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرهنگ و آداب و رسوم مردم اوکراین چگونه است؟
 • شرایط کار و اقتصاد در اوکراین به چه صورت است؟
 • هزینه های زندگی در اوکراین چقدر است؟
 • بهترین شهرها برای زندگی در اوکراین کدامند؟
 • هزینه تجصیل در اوکراین چقدر است؟
 • مزایا و معیب زندگی در اوکراین چیست؟

✔️ بررسی شرایط زندگی در اوکراین

 شرایط زندگی در اوکراین جالب و اغلب در اروپا نادیده گرفته است. امروز، اوکراین مهد انسانهای خوش فکر و کشوری از آفتابگردان و آسمان های آبی بی پایان است که مقصدی جذاب برای علاقه مندان به ماجراجویی است. با توجه به پایین بودن قیمت اقلام مورد نیاز و خدمات در اوکراین، هزینه زندگی برای مهاجران بسیار مطلوب است.

اگر به دنبال اطلاعات دقیق در مورد شرایط زندگی، کار و تحصیل در اوکراین هستید، این مقاله راهنمای مناسبی برای شما خواهد بود.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

در این مقاله به پاسخ این 10 پرسش مهم می‌رسید:

 1. اوکراین چگونه کشوری است؟
 2. مردم اوکراین چگونه اند؟
 3. هم اکنون شرایط اقتصادی اوکراین چگونه است؟
 4. شرایط فعلی کار در اوکراین به چه صورت است؟
 5. مشاغل مورد نیاز در اوکراین کدامند؟
 6. شرایط کار و زندگی در کجای اوکراین بهتر است؟
 7. هزینه های زندگی در اوکراین چگونه است؟ (با جدول کامل + به‌روزرسانی 2020)
 8. تحصیل در اوکراین چگونه است؟
 9. چه میزان آشنایی با زبان اوکراینی برای زندگی، کار و تحصیل مورد نیاز است؟
 10. مشکلات و معایب زندگی در اوکراین چیست؟

به علاوه، در بخش پایانی مقاله، پرده از نکات جالب در اوکراین برمی داریم و همچنین به معرفی چند وبسایت اوکراینی مورد نیاز شما می پردازیم.

شرایط زندگی در اوکراین

بخش اول: با اوکراین بیشتر آشنا شویم

اوکراین کجاست؟

اوکراین یکی از کشورهای واقع در اروپای شرقی و پایتخت آن شهر کی‌یف است. اوکراین چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان و پس از روسیه دومین کشور وسیع در اروپا است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در تاریخ 23 اوت 1991 اوکراین رسما استقلال خود را اعلام کرد. نکته قابل توجه در مورد اوکراین این است که حتی در زمانی كه جزو اتحاد جماهير شوروی بود، دارای حق رای در سازمان ملل بود و از 24 اكتبر سال 1945 ميلادی ، عضو اين سازمان به حساب می آمده است.

در کل آب و هوای اوکراین آب و هوای معتدل قاره‌ ای است، اما در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ ای غالب است. بارش باران در نقاط مختلف اوکراین متفاوت است، به طوری که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب اوکراین صورت می‌ گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی است.

زبان مردم اوکراین

زبان رسمی این کشور زبان اوکراینی است. زبان مردم اوکراین از گروه زبان‌ اسلاو شرقی است و شباهت زیادی به زبان روسی دارد. یعنی لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر برگرفته از زبان لهستانی است ولی دستور زبان آن به مانند زبان روسی است. بعد از زبان اوکراینی، زبان روسی در مناطق جنوبی و شرقی این کشور کاربرد بسیاری دارد.

زندگی در اوکراین

نوع ساختار سیاسی اوکراین جمهوری است. این کشور از 24 استان تشکیل شده‌ است و دارای یک بخش خودمختار (كريمه) و دو شهر خودگردان (کی‌یف) و (سواستوپل) تقسيم مي شود. نظام سیاسی اوکراین، جمهوری ترکیب شده نیمه پارلمانی، نیمه ریاست جمهوری است که در آن قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه مستقل می باشند. بالاترین مقام رسمی این کشور رییس جمهور است. هر دوره ریاست جمهوری 5 ساله است و رئیس جمهور توسط مردم  انتخاب می شود.  اوکراین بعد از روسیه دارای بزرگترین ارتش در اروپا است.

موقعیت جغرافیایی اوکراین

اوکراین از شرق با روسیه، از شمال با بلاروس، از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان، از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد. اختلاف زمانی اوکراین با ایران حدود یک ساعت و نیم است.

فلسفه رنگ ها در پرچم اوکراین

پرچم اوكراين متشكل از دو رنگ آبی در قسمت بالا و زرد در پایين می باشد. رنگ زرد سمبل مزارع گندم اوكراين می باشد. به روايت ديگر دو رنگ آبی و زرد اين پرچم مظاهر آب و آتش نيز محسوب شده اند.

اوکراین کجاست؟

ویژگی های جمعیتی اوکراین

جمعیت این کشور 47.179.226 نفر می‌باشد. تقریبا 67% از جمعیت اوکراین را شهرنشینان تشکیل می دهند و بقیه جمعیت در مناطق روستایی زندگی می‌ کنند. تراکم جمعیت با توجه به آن که بیشتر نواحی صنعتی در شرق و جنوب شرقی اوکراین واقع شده‌اند، بیشتر است.

بیشترین نژاد ساکن در این کشور را نژاد اوکراینی(77.8%) تشکیل می دهد و بعد از آن بیشترین نژاد ساکن در اوکراین مختص به نژادهای روسی، بلاروسی، مولداوی، تاتارهای کریمه، بلغارها، مجارها و دیگر کشورهای اروپای شرقی است.

دین مردم اوکراین

دین رسمی اوکراین مسیحیت است. مذاهب عمده در ابتدا به ارتدوکس و بعد به پیروان مذهب کاتولیک تعلق دارد. حدود 96.2% جمعیت اوکراین مسیحی هستند. 0.7% از جمعیت کشور را مسلمانان تشکیل می دهند. آمار رسمی از مسلمانان اوكراين موجود نيست، ولی جمعیت تقریبی آنان دو ميليون نفر برآورد شده است كه عمدتا در شبه جزيره خودمختار كريمه واقع در جنوب اوكراين ،‌ در كنار دريای سياه و اندكی نيز در شهرهای ديگر هستند و عمدتا از اقوام تاتار داغستانی و آذربايجانی اند. پس از مسیحیت و اسلام، یهودیت 0.6% و سایر ادیان 2.5% جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

فرهنگ مردم اوکراین چگونه است؟

با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور اوکراین فرهنگ این کشور تلفیقی از فرهنگ شرقی و غربی است و قسمت شرقی این کشور بیشتر تحت تاثیر و نفوذ فرهنگ روسی می باشد. جایگاه زن و مرد در جامعه، هنوز رنگ و بوی سنتی را حفظ کرده است و مادر بزرگ ها و پدربزرگ ها نقش «بزرگ خانواده» را بازی می کنند. اوکراینی ها اهمیت و ارزش فراوانی برای مهمان قائل هستند و حاضرند چندین روز وقت و انرژی خود را برای مهمان صرف کنند و نگرش سنتی مردم اوکراین پذیرایی نامحدود از مهمان است.

اوکراین یک کشور کشاورزی محور با سنت های مختلف پخت و پز است. مواد غذایی مختلف را می توان در مغازه ها، سوپر مارکت ها و بازارهای کشاورزی خریداری کرد. با مراجعه به سالن های غذاخوری، رستوران ها و فست فودها پیشنهادهای غذایی مختلفی را در اختیار ما قرار می دهند.

حدود 5000 موزه و 45000 کتابخانه‌ی عمومی در اوکراین وجود دارد که از این تعداد، 14 کتابخانه‌ی آن دولتی می‌باشد.

اوکراین برای کلیساها و صومعه‌ها، حاشیه ساحلی دریای سیاه و مناطق کوهستانی و جنگلی‌ اش شهرت دارد.

زندگی در اوکراین

بخش دوم: شرایط کار برای زندگی در اوکراین چگونه است؟

نرخ اشتغال برای زندگی در اوکراین

نرخ استخدامی اوکراین در سه ماهه اول سال 2019 به میزان 63.30% بود. نرخ استخدامی در سه ماهه اول سال 2020 64.70 درصد افزایش یافت و در سه ماهه دوم 2020 به 66.60 درصد رسید. میانگین نرخ اشتغال در اوکراین بین سال های 2005 تا 2020 به 65.65% رسید.

منابع اقتصادی اوکراین

در زمان شوروی، اقتصاد اوکراین دومین اقتصاد بزرگ اتحاد جماهیر شوروی بود و یک بخش صنعتی و زراعی مهم به حساب می‌آمد. پس از فروپاشی شوروی، اقتصاد آن کشور به سمت مالکیت خصوصی و بازار آزاد حرکت کرد. این روند انتقالی برای خانوارهای اوکراینی که اغلب فقیر بودند و هیچگاه فعالیت اقتصادی خصوصی را تجربه نکرده بودند بسیار سخت بود.

اوکراین پس از روسیه پهناورترین کشور اروپاست و ذخیره وسوسه انگیزی از معادن فلزی ارزشمند را در خود جای داده است. نیمی از آهن و فولاد کل کشورهای شرق اروپا از اوکراین بدست می‌ آید و همچنین در زمان شوروی 40% از کل سنگ منگنز دنیا از اوکراین صادر می شد. به این فهرست، منابع ذغال سنگ، جیوه، تیتانیوم و نیکل را هم باید اضافه کرد. اوکراین یکی از مهمترین کشورهای معدنی دنیاست که هم از نظر تنوع و هم حجم ذخایر در دنیا کم‌نظیر است.

گفته می‌شود 8000 معدن از 90 کانی ارزشمند در خاک اوکراین وجود دارد.

صنایع پیشرفته در اوکراین

ناحيه اقتصادی كناره رود دنیپر يكی از بزرگترين ناحيه ها در اوکراین است که همواره نقش اصلی را در اقتصاد صنايع سنگين دارا بوده. ذخایر این ناحیه شامل معادن و صنايع فلزی می باشد. ناحيه جنوب غربی رود دنیپر دارای صنايع غذایی پيشرفته، ماشين سازی، صنايع شيميايی، صنايع چوب و لوازم و مصالح ساختمانی می باشد.

از صنايع مهم و پیشرفته در اوکراین می توان به كشتی سازی، هوا و فضا، صنايع نيروگاهی و دفاعی و فولاد اشاره کرد. همچنین در بخش هنری و فرهنگی در زمینه های نقاشی، مجسمه سازی، موسيقی، تئاتر و سينما کشور اوکراین بسیار غنی است.

در میان علوم پیشرفته و علوم دانشگاهی معروف در اوکراین رشته های هوا و فضا، ساخت و توليد موتورهای هواپيما، ساخت و توليد موشک و راكت، الكترومكانیک، فيزيک ليزر، مهندسی جوش، مهندسی مكانیک، مهندسی سينما، موسيقی، شاخه های هنر، علوم پزشکی، تخصص چشم پزشکی، راديولوژی و … از شهرت خاصی برخوردار هستند.

ساعت کار اداری در اوکراین

ساعات كار اداری روزانه معادل 8 ساعت از 8.30 يا 9 لغايت 17.30 يا 18 با يك ساعت تعطيلی برای صرف ناهار می باشد. روزهای شنبه و يكشنبه تعطيل است. ساعات كار وسایل نقليه عمومی از ساعت 6 صبح تا 24 می باشد.

شرایط کار برای زندگی در اوکراین

خاک سیاه، سرمایه ملی اوکراین

معمولا بیشتر کشورهایی که از نظر معدنی ذخایر قوی دارند در زمینه کشاورزی پیشرفته نیستند و تمرکز چندانی در این بخش ندارند، اما این قضیه در مورد اوکراین متفاوت است. اوکراین صاحب نوع بسیار حاصلخیزی از خاک هم هست. این خاک که بنام خاک سیاه (یا سرزمین سیاه) معروف است حاصلخیزترین خاک کره زمین است. مشابه این خاک تنها در کشورهای روسیه و کانادا یافت می‌شود. اوکراین صاحب یک چهارم از خاک سیاه کره زمین است. این خاک استثنایی و حاصلخیز، یکی از سرمایه‌های ملی اوکراین است.

کشاورزی در این خاک بدون کود انجام می‌شود.

در خصوص ارزش خاک سیاه می توان به این مورد اشاره کرد که کشاورزان می‌گویند سربازان نازی در جنگ جهانی دوم این خاک را با خود به آلمان می‌بردند.

 • در حال حاضر اتحادیه اروپا تقریباً 18.7 تریلیون فوت مکعب گاز در سال مصرف می‌کند که 16% آن از خاک اوکراین ترانزیت می‌ شود. پس عجیب نیست که این کشور فقیر (از نظر مالی) تا این اندازه مهم است.
 • کشور اوکراین به دلیل داشتن منابع طیبعی غنی به عنوان پرستار اروپا معروف می باشد. این کشور در زمره کشورهای صنعتی به خصوص در بخش کشاورزی می باشد.
 • اوکراین دارای یک اقتصاد قابل توجه با بخش های صنعتی قدرتمند است، بنابراین فرصت های کاری در این زمینه ها وسیع است. زمینه های خاصی که در اوکراین پایه قوی دارد، انرژی، فناوری اطلاعات و مهندسی هوافضا است.
شرایط کار برای زندگی در اوکراین

شرایط کار برای زندگی در اوکراین

کی‌یف، پایتخت کشور و بزرگترین شهر اوکراین، معمولا محبوب ترین مکان برای یافتن کار برای اتباع خارجی در اوکراین است و معمولا بیشترین آمار استخدام را برای متقاضیان کار به زبان انگلیسی دارد. حدود 3.5 میلیون نفر از جمعیت اوکراین در منطقه شهری کی‌یف زندگی می کنند. همچنین شهر کی‌یف یک مرکز بزرگ علمی، فرهنگی و صنعتی نوآوری در اروپای شرقی است.

شهرهای دیگری که ممکن است اتباع خارجی برای کار بعد از کی‌یف در اوکراین درآنها به جستجو بپردازند، شامل شهرهای کوچکتر خارکوف، لویو و اودسا است.

توجه داشته باشید، متاسفانه اوکراین در سال های اخیر قربانی بی ثباتی سیاسی بوده است، بنابراین قبل از اینکه به دنبال کار باشید، اطمینان حاصل کنید که مقصدی که برای کار و زندگی انتخاب کرده اید مطمئن و امن باشد.

مشاغل محبوب مهاجران برای زندگی در اوکراین

اغلب مشاغلی که نیاز به  تسلط به زبان انگلیسی دارند و مشاغلی که در رده بندی شغل های بین اللملی قرار دارند، در کشور اوکراین مورد توجه مهاجرین است و درخواست برای استخدام در این مشاغل از سوی اتباع خارجی به صورت روزافزون در حال افزایش است.

لیست مشاغل محبوب برای اتباع خارجی در اوکراین را بدین ترتیب می توان دسته بندی کرد: آموزش زبان، مترجمی، سرآشپز و متخصص آی تی.

شرایط زندگی در بهترین شهرهای اوکراین

کی‌ یف، پایتخت ارزان اروپا

کی یف زیباترین و بزرگترین شهر اوکراین است، رودخانه دنیپر این شهر را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم کرده است. افرادی که دوره طولانی مدت در کی‌یف زندگی کرده باشند، متوجه این امر می شوند که در مقایسه با سایر پایتخت های اروپایی، کی‌یف جزو پایتخت های نسبتا ارزان است. شهر کی‌یف از امنیت خوبی برخوردار است، حجم ترافیک در شهر بسیار پایین است و زندگی شبانه در شهر جاریست.

حدود 20 درصد از جمعیت این شهر انگلیسی صحبت می کنند که شرایط زندگی را برای اتباع خارجی و مهاجران بسیار مناسب می کند.

 • یکی از القاب کی‌یف، «شهر قهرمان» است. این لقب به مقاومت این شهر در مقابله با ارتش نازی‌ها در سال 1941 اشاره دارد.
 • ایستگاه‌ های متروی کی‌یف از عمیق ترین متروهای اروپا محسوب می شود. ایستگاه «آرسنال» (Arsenal) با عمق 105 متری خود، عمیق ترین ایستگاه جهان شناخته می شود.

شرایط زندگی در اودسا، مرکز تجاری اوکراین

اودسا در ابتدا به عنوان پنجره‌ای رو به اروپا بنا شد، اما در ادامه به سرعت تبدیل به مرکزی بین‌المللی و پذیرای فرهنگ‌ های گوناگون اروپایی شد و گاهی آن را به عنوان بهشت هنرمندان و خانه‌ای برای همه‌ ی مردمان جهان خوانده‌ اند.

اودسا مهمترین مرکز تجاری اوکراین است.

شرایط زندگی در خارکف، شهر صنعتی و دانشجویی اوکراین

اگر بخواهیم مهمترین شهر صنعتی در اوکراین را انتخاب بکنیم آن شهر خارکف است. اکثر تولیدات ماشین‌های صنعتی ، کشاورزی و ابزارهای دیگر در کارخانجات و مراکز تولیدی خارکف انجام می‌شود. این شهر با داشتن دانشگاه‌های معتبر و رشته‌های گوناگون به عنوان شهر دانشجویی اوکراین نیز شهرت دارد.

تفریحات زمستانی ارزان در بوکاول

یکی از بهترین پیست های اسکی در اروپای شرقی دارد که در زمستان از همه جای دنیا برای تفریح و اسکی به آنجا می روند. تمام وسایل را به قیمت مناسب می توانید اجاره کنید، تا از ورزش های زمستانی لذت ببرید.

گردشگری در اوکراین

عجایب هفتگانه اوکراین

در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری، اوکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده‌است. همچنین عجایب هفتگانه اوکراین از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این کشور است. عجایب هفتگانه اوکراین آثار تاریخی و فرهنگی هستند که طی یک نظرسنجی در تابستان سال 2007 مشخص شدند. در مرحله اول این نظرسنجی که به صورت اینترنتی انجام شد، مردم و کارشناسان شگفتی‌های کشور اوکراین را مشخص کردند و در مرحله دوم نیز با اعلام رای 77.000 نفر، لیست عجایب هفتگانه اوکراین تنظیم شد. اسامی این عجایب هفتگانه از این قرار می باشد: پارک سوفیفسکی، صومعه پچرسک لاورا کیف، شهر کامیانتس پودیلسکیی، جزیره خورتیتسیا، شهر باستانی خرسونسوس، کلیسای جامع سنت سوفیا و قلعه خوتین.

همچنین شهرهای مهم توریستی اوکراین شبه جزیره کریمه، ادسا، کی‌یف و خارکف می‌باشد.

تونل عشق، رمانتیک‌ترین مکان در اوکراین

تونل عشق در خط راه‌ آهن در یکی از شهر‌های کوچک اوکراین به نام کلوان واقع‌ شده که به‌ صورت طبیعی به وجود آمده است. دیواره و سقف این تونل را شاخ و برگ درختان تشکیل می‌ دهد. این خط راه‌ آهن تنها برای قطارهای حمل بار کارخانه‌ ای است که تنها در برخی مواقع از آن عبور می‌ کنند. این تونل رمانتیک‌ ترین مکان موجود در اوکراین است و عشاق و خانواده‌ها می‌توانند در این تونل راه بروند و از طبیعت پرمهر اوکراین لذت ببرند.

شرایط هزینه های زندگی در اوکراین

اوکراین در مجموع یک کشور ارزان است. هزینه های زندگی در این کشور در شهر هایی مثل خارکف بسیار پایین است. به طور معمول هزینه روزمره زندگی در لندن (اجاره اتاق، بلیط اتوبوس، پرداخت قبوض، هزینه غذا و صرف اوقات فراغت) حدود 1200 یورو در هر ماه هزینه دارد، اما مشابه این هزینه ها در شهر لویو (Lviv) حدود 350 یورو در ماه می باشد.

غذای هر نفر بعلاوه آبجو و تقریبا هر چیزی که بخواهید بخورید حتی در رستوران هایی که کیفیت بسیار بالایی دارند بین 1 تا 3 پوند هزینه دارد.

واحد پول اوکراین گریونی یا گریونا (Hryvnia) با کد ایزوی UAH می‌باشد. واحد کوچکتر از گریونا کاپک است که هر 100 کاپک برابر با یک گریونا می‌باشد. به منظور سهولت برای خوانندگان، هزینه ها در جدول به یوررو آمده است.

هزینه زندگی در اوکراین 2021

رستوران در اوکراینقیمت (€)گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت3.78 €2.63-6.30
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)15.75 €11.03-20.48
McMeal در McDonalds2.84 €3.47 -2.39
آبجو تولید اوکراین (0.5 لیتری)0.79 €0.47-1.01
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتر)1.10 €0.79-1.58
کاپوچینو0.80 €0.47-1.10
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)0.40 €0.28-0.63
آب (بطری کوچک)0.29 €0.19-0.47
سوپر مارکت در اوکراین  
شیر (1 لیتر)0.70 €0.57-0.82
نان سفید تازه (500 گرم)0.34 €0.25-0.47
برنج سفید (1 کیلوگرم)0.83 €0.63-1.12
تخم مرغ (12 عدد)0.96 €0.76-1.13
پنیر محلی (1 کیلوگرم)5.10 €3.78-6.30
سینه مرغ (1 کیلوگرم)2.84 €2.36-3.28
گوشت گاو (1 کیلوگرم)4.18 €3.47-5.36
سیب (1 کیلوگرم)0.64 €0.47-0.79
موز (1 کیلوگرم)0.92 €0.76-1.20
پرتقال (1 کیلوگرم)1.00 €0.79-1.26
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)0.98 €0.53-1.58
سیب زمینی (1 کیلوگرم)0.26 €0.19-0.38
پیاز (1 کیلوگرم)0.27 €0.16-0.41
کاهو (1 سر)0.36 €0.25-0.47
آب (بطری 1.5 لیتر)0.36 €0.25-0.47
بطری شراب (متوسط)2.84 €2.21-4.73
آبجو تولید اوکراین (0.5 لیتری)0.52 €0.38-0.69
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتر)0.99 €0.72-1.42
بسته سیگار (مارلبورو)1.10 €0.95-1.20
حمل و نقل در اوکراین  
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)0.19 €0.16-0.25
بلیط ماهانه (استفاده معمول)7.25 €4.63-11.97
شروع تاکسی1.26 €0.95-1.58
تاکسی هر 1 کیلومتر0.19 €0.16-0.32
تاکسی هر 1 ساعت1.89 €1.58-3.15
بنزین (1 لیتر)0.96 €0.88-1.04
فولکس واگن گلف 1،4 KW Trendline17,029.74 €20,318.65 -14,963.34
تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات کمپرسور17,235.96 €14,175.80-20,476.15
موارد کاربردی – قبوض  
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m277.40 €47.25-113.80
1 دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف)0.03 €0.02-0.05
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL)3.69 €2.84-4.73
ورزش و اوقات فراغت در اوکراین  
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال13.74 €9.45-22.05
(اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته7.00 €3.15-11.03
سینما2.84 €2.36-3.78
مراقبت از کودک در اوکراین  
 مهد کودک ماهانه برای 1 کودک153.86 €63.00-252.01
پوشاک و کفش در اوکراین  
 1 جفت جین (Levis 501 یا مشابه)50.20 €25.20-91.36
 1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (Zara، H & M، …)33.61 €15.75-62.97
 1 جفت کفش نایک74.06 €47.25-100.81
 1 جفت کفش مردانه چرم87.57 €47.25-126.01
اجاره ماهانه منزل در اوکراین  
 آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر267.32 €141.76-472.53
 آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز172.96 €94.51-252.01
 آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر519.78 €236.26-945.05
 آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز296.39 €157.51-472.53
قیمت خرید خانه در اوکراین  
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر928.24 €472.53-1,575.09
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز499.64 €315.02-756.04
حقوق و دستمزد در اوکراین  
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)244.47 € 
نرخ بهره وام به درصد (٪)، 20 ساله20.040.50-0.79

این داده ها بر اساس 18997 گزارش، در 12 ماه گذشته از 1757 گزارشگر بوده است.
داده های ما برای هر کشوری بر اساس میانگین گزارش ها در تمام شهرهای آن کشور است.

شرایط زندگی در کی یف اوکراین

شرایط تحصیل برای زندگی در اوکراین

طبق قانون اساسی اوکراین، تمامی افرادی که شهروندی اوکراین را دارند از امتیاز تحصیل رایگان برخوردار هستند.

برای تحصیل دانشجویان بین المللی، اوکراین یکی از ارزانترین کشورها در اروپا است و تعدادی موسسه آموزش عالی با کیفیت خوب وجود دارد که هزینه زیادی نخواهد داشت اما به شما یک مدرک دانشگاهی کاملاً شناخته شده اعطا می کنند.

اوکراین دارای دانشگاه های بسیار زیاد و تنوع رشته ای مطلوب است. رشته هایی مانند مکانیک و برق در کشور اوکراین کاملا کاربردی و هدفمند تدریس می شوند.

دانشگاه های اوکراین امکانات کاملی دارند. کلیه کورس ها با تکنولوژی روسی و به سبک روسی تدریس می شود.

اسامی برخی از دانشگاه های معتبر اوکراین

 1. دانشگاه ملی هوا و فضای خارکف خائی
 2. دانشگاه بین‌المللی کی‌یف
 3. دانشگاه ملی زبان‌شناسی کی‌یف
 4. مؤسسه پلی‌تکنیک کی‌یف
 5. آکادمی ملی موسیقی چایکوفسکی
 6. دانشگاه ملی هوانوردی
 7. دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کی‌یف

شهر خارکف یک مرکز تحصیلی مهم در اوکراین

یکی از مهم ترین مراکز تحصیلی و فرهنگی در کشور اوکراین شهر خارکف است. در طول قرن 19 میلادی این شهر محل انقلاب فرهنگی اوکراین و خانه ی دانشکده ی نویسندگان سبک رمانتیسم بود. این شهر مرکز علمی، صنعتی و آموزشی اوکراین است. بعضی از بهترین موسسات آموزشی کشور اوکراین در خارکف قرار دارند. امروز انیستیتوهای آموزش عالی بسیاری در خارکف اوکراین وجود دارد که شامل یک دانشگاه و موسسات آموزشی پلی تکنیک، علوم پزشکی، کشاورزی و موسسات مهندسی متعدد می شود. به علاوه، خارکف محل چندین موسسه ی تحقیقاتی-علمی، یک پارک فرهنگ فیزیکی و یک گلخانه ی گیاهان بومی است.

در 13 دانشگاه ملی شهر خارکف، سالانه بیش از 150000 دانشجو (شامل 9000 دانشجوی خارجی از 96 کشور جهان) تحصیل می کنند.

این شهر همیشه مرکز تحقیقات و نوآوری بوده و نقش به سزایی در پیشرفت شاخه های علمی نظیر هوافضا، پزشکی و cryology (یخچال شناسی) در کشور اوکراین داشته است.

میزان آشنایی به زبان انگلیسی برای تحصیل در اوکراین

کسانی که دارای دیپلم متوسطه 12 ساله یا معادل آن هستند، می توانند وارد دانشگاه شوند. معمولا رشته ها در دانشگاه های اوکراین به زبان انگلیسی و یا روسی یا اکراینی ارائه می شوند. کسانیکه به زبان انگلیسی آشنا هستند، بدون نیاز به مدرک زبان می توانندد وارد دانشگاه های اوکراین شوند، ولی کسانی که انگلیسی بلد نیستند باید یک دوره ی آمادگی زبان روسی یا اوکراینی بگذرانند و سپس وارد دوره ی دانشگاهی شوند.

قسمت سوم: معایب و مشکلات زندگی در اوکراین چیست؟

شهروندان اوکراینی از وضعیت زندگی خود رضایت ندارند

اکثریت مردم اوکراین از وضعیت اقتصادی کشورشان بشدت شکایت داشته و مهمترین مشکل را هم جنگ در دونباس می دانند. رضایت مردم اوکراین تنها به سطح زندگی شخصی مربوط نبوده، بلکه اوضاع سیاسی کشورشان نیز در آن موثر بوده است.

ناامیدی مردم اوکراین از اجرای اصلاحات وعده داده شده

شهروندان اوکراین از رهبران کشورشان انتظار دارند تا اصلاحات لازم در جهت رسیدن به سطح استانداردهای اتحادیه اروپا و ناتو را آنطور که قول داده اند به اجرا بگذارند. علاوه بر این مردم انتقادات زیادی از سیاست اقتصادی و فقدان مبارزه جدی با فسادمالی در کشور می کنند.

بر اساس اطلاعات موسسه بین المللی تحقیقات اجتماعی کی‌یف، اکثریت شهروندان (بیش از 70 درصد) معتقدند که اوکراین در جهت درستی در حرکت نیست: فساد مالی افزایش یافته و اصلاحات نیز تحقق نیافته است.

مراقب بازرگانان سودجو باشید

برخی از بازرگانان اوکراین سعی می کنند از غربی ها، به ویژه آمریکایی ها، بهره مند شوند، با تغییر قیمت های خود برای چیزهای مختلف زمانی که از ملیت خود آگاهی دارند. بهتر است از امکان این امر آگاهی داشته باشید و برای معامله گران صادقانه تر جستجو کنید.

آمار بالای مبتلایان به ایدز 

طبق آمارهای رسمی تعداد قابل توجهی بیمار ایدزی در این کشور وجود دارد که از این حیث در اروپا بی سابقه می باشد. بعد از ایدز، ‌بیماری های سل‌‌، هپاتیت و بیماری های پوستی و گریپ (نوعی آنژیم) ‌در این کشور شایع است. همچنین برخی توریست ها و اتباع خارجی قربانیان کیف قاپی و سرقت هستند.

تایید مدرک تحصیلی

مشكل عدم تایید مدرك تحصیلی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران یكی از مشكلات تحصیل در کشور اوکراین است.

نکات جالب دیگر درباره شرایط زندگی در اوکراین

 • آنها هرگز به مهمان خود لیوان آب سرد تعارف نمیکنند، زیرا باور دارند که به سرد شدن رابطه می انجامد.
 • بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته، کشور اوکراین سومین کشور ارزان دنیا می‌باشد.
 • از لحاظ در اختیار داشتن متخصصان آی تی، کشور اوکراین پس از آمریکا، هند و روسیه در رتبه چهارم قرار دارد.
 • اوکراین با توجه به گیتاشناختی و جغرافیا خاصی که دارد لقب قلب اروپا را به خود اختصاص داده است.
 • تخم مرغ های رنگی (Pysanky) نماد اوکراین هست و به راحتی می توان آنرا به عنوان سوغاتی در سراسر شهر یافت.
 • چرنوبیل، شهری در شمال اوکراین پس از فاجعه اتمی که در سال 1986 رخ داد تخلیه شد. با وجود گذشت بیش از 30 سال از این حادثه هنوز اثراتی از رادیو اکتیو در این منطقه وجود دارد.
 • ایستگاه آرسنالنا 105.5 متر پایین تر از سطح زمین واقع شده و همین موضوع آن را به عمیق ترین ایستگاه مترو جهان تبدیل کرده است.
 • موزه جنگ جهانی در منطقه Pechersk شهر کیو قرار دارد و یادآور جنگ آلمان و شوروی است. بعنوان یکی از بزرگترین موزه های این کشور ، این موزه دارای بیش از 300000 اثر نمایشی می باشد و در مرکز آن مجسمه ی معروف میهن ( Motherland ) قرار دارد.
 • باغ گل مرکزی که در سال 1936 تاسیس شده است دارای بیش از 13000 نوع گل ، درخت و درختچه های گوناگون می باشد.
 • نیزه سه شاخه نشان ملی اوکراین است. بعد از استقلال اوكراين به عنوان نشان رسمي اوكراين شناخته شد. این نشان در مناطق مركزی اوكراين از قرن 6 ميلادی به عنوان سمبل قدرت شناخته شده است.
 • نشان ملی اوکراین (نیزه سه شاخه) به یک شاخه گندم تشبیه شده که اشاره به وجود گندم فراوان در اوکراین و وابستگی این کشور به صنعت کشاورزی دارد.
 • در شهر كيف 2 تا 3 ماه از سال يخبندان كامل است كه دما تا 30 درجه زير صفر هم ميرسد.

معرفی چند وب سایت مفید در اوکراین

 1. هزینه های دقیق زندگی در اوکراین و مقایسه آن با سایر کشورها (آپدیت جدید)
 2. بهترین سایت کاریابی در اوکراین
 3. اجاره منزل در اوکراین، خرید ملک در اوکراین
 4. خرید و فروش اتوموبیل در اوکراین

هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اخذ اقامت در اوکراین به چه صورت است؟

اگر شما قصد مهاجرت به اوکراین را دارید، هم اکنون چند راه وجود دارد که هر کدام دارای محاسن و محدودیت های خاص خود می باشد. همکاران ما در موسسه حقوقی سروش فردا برای مشاوره زندگی و اخذ اقامت اوکراین و سایر کشورهای حوزه شنگن در خدمت شما هستند.

می توانید هم اکنون برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید و یا قبل از تماس، صفحه مربوط به اخذ اقامت اوکراین را مطالعه کنید تا به صورت کامل با تمام روش های ممکن برای اخذ اقامت اوکراین برای ایرانیان آشنا شده و از جزئیات روش دلخواه خود آگاه شوید. مشاورین ما آماده راهنمایی شما عزیزان می‌باشند.


سوالات متداول زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین چقدر است؟

اوکراین در مجموع یک کشور ارزان است. هزینه های زندگی در این کشور در شهرهایی مثل خارکف بسیار پایین است.

وضعیت کار و زندگی در اوکراین چگونه است؟

لیست مشاغل محبوب برای اتباع خارجی در اوکراین را بدین ترتیب می توان دسته بندی کرد: آموزش زبان، مترجمی، سرآشپز و متخصص آی تی.

هزینه و شرایط تحصیل برای زندگی در اوکراین چگونه است؟

برای تحصیل دانشجویان بین المللی، اوکراین یکی از ارزانترین کشورها در اروپا است و تعدادی موسسه آموزش عالی با کیفیت خوب وجود دارد که هزینه زیادی نخواهد داشت اما به شما یک مدرک دانشگاهی کاملاً شناخته شده اعطا می کنند.

شرایط زندگی در بهترین شهرهای اوکراین چگونه است؟

در مقایسه با سایر پایتخت های اروپایی، کی‌یف جزو پایتخت های نسبتا ارزان است. همچنین از امنیت خوبی برخوردار است. اکثر تولیدات ماشین‌های صنعتی، کشاورزی و ابزارهای دیگر در کارخانجات و مراکز تولیدی خارکف انجام می‌شود.

معایب زندگی در اوکراین چیست؟

شهروندان اوکراینی از وضعیت زندگی خود رضایت ندارند. آمار بالای مبتلایان به ایدز. ناامیدی مردم اوکراین از اجرای اصلاحات وعده داده شده.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا