زندگی در چک (+ شرایط و هزینه ها 2021)

czech Flag

ما در این مقال شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب زندگی در چک را به طور کامل بررسی نمورده ایم. جمهوری چک از بین کشورهای اروپایی، می تواند انتخابی فوق العاده برای مهاجرت باشد. با خواندن این مقاله اطلاعاتی کلی را درباره این کشور به دست می آورید. سوال هایی که در این مقاله به آن ها پاسخ داده شده است از قرار زیر می باشد:

 • جمهوری چک چگونه کشوری می باشد؟
 • مردمی که در‌ چک زندگی می کنند، چگونه مردمی هستند؟
 • شرایط اقتصادی جمهوری چک در حال حاضر چگونه است؟
 • شرایط فعلی کار و مالیات در جمهوری چک چگونه می باشد؟
 • شرایط تحصیل در جمهوری چک چگونه است؟
 • وضعیت بهداشت و رفاه در جمهوری چک چگونه است؟
 • هزینه های زندگی در جمهوری چک چگونه می باشد؟
 • معایب زندگی در چک شامل چه مواردی می شود؟

ما در این مقاله سعی داشته ایم تا شما را به طور کامل و دقیق با شرایط، هزینه ها و همچنین مزایا و معایب زندگی در جمهوری چک آشنا کنیم. در ابتدا اطلاعاتی را درباره این کشور و مردم آن در اختیارتان قرار می دهیم. سپس شرایط اقتصادی، کار، تحصیل، وضعیت بهداشت و رفاه و هزینه های زندگی در جمهوری چک را بررسی می نماییم. پس از آن نیز معایب زندگی در جمهوری چک را ذکر می کنیم و شما را از نکاتی جالب درباره این کشور آگاه می سازیم. انتهای مقاله به معرفی چند وب سایت کاربردی درباره این کشور اختصاص دارد.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. جمهوری چک چگونه کشوری می باشد؟

جمهوری چک کجاست؟

کشور جمهوری چک، که چک نیز نامیده می شود، کشوری واقع در مرکز اروپا می باشد. در سال 2016 این کشور نام “چک” را به عنوان یک نام کوتاه و غیر رسمی برای جمهوری چک تصویب کرد. این منطقه، استان های تاریخی بوهمیا و موراویا به همراه نوک جنوبی سیلسیا را تشکیل می دهد که در مجموع سرزمین های چک نامیده می شوند. این کشور از شمال و شمال شرقی با لهستان، از شرق با اسلواکی، از جنوب با اتریش و از غرب و شمال غربی با آلمان همسایه است. شهر “پراگ” به عنوان پایتخت این کشور شناخته می شود.

آب و هوای متغیر چک

آب و هوای چک متغیر است. تأثیرات قاره ای با نوسانات زیادی در دما و بارش مشخص می شود، در حالی که تأثیرات اقیانوسی معتدل از غرب به شرق کاهش می یابد. به طور کلی، دما با افزایش ارتفاع کاهش می یابد اما در مناطق پایین کشور نسبتاً یکنواخت است.

میانگین دمای سالانه شهر خپ در غربی ترین بخش 45 درجه فارنهایت (7 درجه سانتیگراد) است و در برنو واقع در جنوب موراویا فقط به 48 درجه فارنهایت (9 درجه سانتیگراد) می رسد.
در ماه جولای، درجه حرارت بالا ممکن است در پراگ از 90 درجه فارنهایت (32 درجه سانتیگراد) فراتر رود و این مسئله شرایط زندگی در این شهر چک را تحت تاثیر قرار می دهد.
همچنین درجه حرارت پایین ممکن است در ماه فوریه به 0 درجه فارنهایت (17 درجه سانتیگراد) برسد.

جمعیت چک

جمهوری چک بر اساس تخمین سال 2020، 10.713.000 نفر جمعیت دارد. در طول قرن 19 و اوایل قرن 20، مهاجرت به مراکز شهری اتریش – مجارستان و خارج از کشور، به ویژه به ایالات متحده، رشد جمعیت را کاهش داد.

طبق آمار سال 2017، امید به زندگی در این کشور برای مردان 75.8 سال و برای زنان 81.9 سال می باشد.

به طور کلی، ویژگی بارز سال های فدراسیون، رشد پایدار جمعیت بود. این میزان نسبتاً کند رشد تا حدی ناشی از تغییر در سبک زندگی مرتبط با شهرنشینی و افزایش اشتغال زنان در خارج از خانه بود.
با این حال، از اواسط دهه 1990، جمعیت جمهوری چک در حال کاهش می باشد. علاوه بر این، در اوایل قرن بیست و یکم کاهش نرخ زاد و ولد و افزایش متوسط ​​عمر منجر به افزایش جمعیت مسن در چک شد.

زندگی در چک
Czech Republic

در ادامه فرهنگ مردم چک و سپس شرایط اقتصادی این کشور را مورد بررسی قرار می دهیم…

2. مردمی که در‌ چک زندگی می کنند، چگونه مردمی هستند؟

چک ها تقریباً دو سوم جمعیت مردم این کشور را تشکیل می دهند. موراویایی ها خود را یک گروه متمایز در این اکثریت می دانند. یک اقلیت کوچک اسلواکی از دوره فدرال چکسلواکی باقی مانده است. جمعیت حتی کمتری از لهستان در شمال شرقی موراویا وجود دارد و برخی از آلمانی ها هنوز در شمال غربی بوهمی زندگی می کنند. روما (کولی ها) اقلیت کوچکتر اما متمایزی را تشکیل می دهند، زیرا در بیشتر موارد در برابر جذب مقاومت کرده اند.

زبان مردم چک

چکی زبان رسمی دولتی است و به عنوان یک زبان ادبی به اواخر قرن سیزدهم میلادی می رسد. اکثر مردم به زبان چکی به عنوان اولین زبانشان صحبت می کنند. چک و اسلواکی زبان های قابل فهم متقابل متعلق به گروه زبان اسلاوی غربی هستند که بیشتر به جای الفبای سیریلیک از لاتین (رومی) استفاده می کنند. از جمله زبان های دیگر اقلیت های جمهوری چک می توان به رومانی، آلمانی و لهستانی اشاره کرد.

دین مردم چک

اگرچه آزادی مذهبی در چک در سال 1989 احیا شد، اما در اوایل قرن 21 تقریباً نه دهم چکی ها ادعای تعلق مذهبی نداشتند. پاپ ژان پل دوم در سفرش به چکسلواکی در آوریل 1990، جشن احیای مجدد کاتولیک روم را برگزار کرد. تقریباً یک دهم چک ها پیرو این مذهب هستند. همچنین جماعات ارتدکس شرقی و فرقه های کوچک پروتستان وجود دارند که کلیسای انجیلی برادران چک یکی از مهمترین آن هاست. تعداد قابل توجهی از افراد چک عضو کلیسای ملی چک هستند که در سال 1920 تأسیس شد و نام کلیسای Hussite چکسلواکی را در سال 1972 گرفت.

معایب زندگی در چک
prague-czech-republic

3. شرایط اقتصادی جمهوری چک در حال حاضر چگونه است؟

علی رغم برخی اقدامات اقتصادی و ایجاد کمیسیون جدید اوراق بهادار در کشور چک، در اواخر دهه 1990 جمهوری چک در رکود اقتصادی به سر می برد که با کاهش تولید ناخالص داخلی (GDP) و دستمزد، کسری تجاری خارجی در حال رشد و افزایش بیکاری همراه بود.

در سال های آغازین قرن بیست و یکم، اقتصاد این کشور جهشی دوباره کرد، مختصرا متزلزل شد و سپس دوباره احیا شد. همچنین اگرچه کسری مالی عمومی این کشور به طرز چشمگیری رشد کرد، بسیاری از شاخص های مثبت اقتصادی از سطح بالای اواسط دهه 1990 فراتر رفت. سطح بالای اقتصاد چک در حال حاضر از مزایای زندگی در این کشور است. واحد پول این کشور، کرونای چک (Kč) می باشد.

اقتصاد چک در میان سریع ترین رشد در اتحادیه اروپا قرار گرفت و جمهوری چک در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست.

همچنین لازم به ذکر است که کشاورزی چک با عملکردی بهتر از متوسط ​​در میان پیشرفته ترین کشور در شرق اروپا قرار دارد. این کشور از کمبود زمین کشاورزی رنج نمی برد و از زمین های آن بسیار کارآمدتر از زمین های غرب اروپا استفاده می شود.

در قسمت های بعد شما را با شرایط کار و مالیات و وضعیت تحصیل چک برای زندگی در این کشور آشنا می کنیم…

4. شرایط فعلی کار و مالیات در جمهوری چک چگونه می باشد؟

یکی از مزایا و شرایط مناسب زندگی در چک این است که در بیشتر موارد، این کشور از سطح زندگی بالاتری نسبت به سایر کشورهای کمونیست سابق در شرق اروپا برخوردار است. با این حال، نرخ اشتغال و در نتیجه، استانداردهای زندگی در مناطق مختلف آن متفاوت است. به عنوان مثال، در پراگ، با تجارت بین المللی پررونق گردشگری، با نرخ بیکاری ناچیز کمتر از 1 درصد همراه بوده است اما در همان زمان برخی از مناطق روستایی نرخ 20 برابر بیشتر را تجربه کرده اند.

در سطح ملی، در اواسط دهه اول قرن بیست و یکم، کمتر از یک دهم نیروی کار بیکار بودند. در حالی که منطقه یورو با یک بحران بدهی ویرانگر که از سال 2009 آغاز شده بود دست و پنجه نرم می کرد، جمهوری چک همچنان رشد متوسطی را تجربه کرد. این کشور در این وضعیت خود، به دلیل حضور در اتحادیه اروپا، دسترسی آزاد به بازارهای اروپا و یارانه های اتحادیه اروپا را داشت، اما هنوز یورو را به عنوان پول ملی خود تصویب نکرده بود بنابراین از بدترین اثرات رکود اقتصادی عایق بندی شده بود.

مالیات بر درآمد شخصی در جمهوری چک پیش رونده است. نرخ مالیات شرکت ها در این دوره تقریباً یک چهارم کمتر از سال 1992 در سال آخر فدراسیون بود.

این کشور همچنین دارای مالیات بر ارزش افزوده می باشد که برای انواع خاصی از مشاغل از جمله خدمات پستی، موسسات مالی، خدمات بهداشتی و رفاهی، صدا و سیما و سازمان های غیرانتفاعی معافیت دارد.

نرخ بیکاری در چک

نرخ بیکاری در سال 2020 در جمهوری چک، 1.91 درصد بوده است. نرخ پایین بیکاری در این کشور از شرایط خوب زندگی در چک به حساب می آید.

هزینه زندگی در چک
Prague-City-Center,-Prague,-Czech-Republic

5. شرایط تحصیل در جمهوری چک چگونه است؟

کودکان 3 تا 6 ساله در جمهوری چک ممکن است در مهد کودک های ایالتی شرکت کنند. تحصیلات اجباری از 6 تا 16 سالگی، 10 سال  به طول  می انجامد. بیشتر دانش آموزان 15 تا 18 ساله تحصیلات خود را در یک مدرسه متوسطه عمومی ادامه می دهند. این مدارس آن ها را برای تحصیل در کالج یا دانشگاه، یک هنرستان حرفه ای یا یک آموزشگاه فنی آماده می سازد.

ثبت نام در کالج ها و دانشگاه های جمهوری چک در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مانند لهستان، اتریش و آلمان که همگی حداقل دو برابر بیشتر در دانشگاه ثبت نام می کنند، کم است. موسسات برجسته آموزش عالی که چهار تا پنج سال مطالعه فشرده ارائه می دهند، دارای سنت های دیرینه هستند.

تحصیل در دانشگاه های دولتی به شرط واجد شرایط بودن دانشجویان از طریق آزمون ورودی رایگان است.

با این حال، پس از سن 26 سالگی، متقاضی دیگر تحت شرایط خدمات اجتماعی دولتی واجد شرایط وضعیت دانشجویی نخواهد بود و در حالی که تحصیل می کند از مزایای دانشجویی از جمله بیمه درمانی برای ادامه زندگی در چک برخوردار نمی شود.

دانشگاه چارلز(1348) و دانشگاه فنی چک (1707)، هر دو در پراگ، از قدیمی ترین دانشگاه های اروپای مرکزی می باشند. برنو دو دانشگاه و اولوموک نیز یک دانشگاه دارد. از سال 1990 تعدادی از کالج های معلمان به عنوان دانشگاه، مورد طراحی مجدد قرار گرفتند. کارهای تحقیقاتی در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی ویژه وابسته به آکادمی علوم جمهوری چک انجام می شود.

وضعیت بهداشت و رفاه در چک و سپس هزینه های زندگی در این کشور در ادامه مقاله بررسی شده اند…

6. وضعیت بهداشت و رفاه برای زندگی در چک چگونه است؟

جمهوری چک برای بازسازی سیستم مراقبت های بهداشتی که از دوران کمونیسم به ارث رسیده است، تلاش کرد تا کنترل خدمات بهداشتی توسط دولت را خاتمه دهد. سپس در پی آن سیستمی ایجاد کند که شامل امکانات تحت مدیریت خصوصی باشد و یک ساختار مالی برای پذیرش این سیستم معرفی کند.

تا سال 1994 خصوصی سازی انجام شد و تعداد مراکز بهداشتی درمانی که به صورت خصوصی اداره می شدند بسیار زیاد شده بود. با این وجود، مدیریت ضعیف اقتصادی و سازمانی بازسازی منجر به افزایش مارپیچ هزینه های مراقبت های بهداشتی شد که در ابتدا پرداختن به آن ها بسیار دشوار بود. با این حال، با وجود افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی، چک ها از دسترسی بیشتر به فناوری ها و روش های پزشکی پیشرفته بهره مند شدند. همچنین از سطحی از مراقبت های بهداشتی برخوردارند که با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا قابل مقایسه است. وضعیت بهداشت در این کشور از مزایا و شرایط خوب زندگی در چک می باشد. اگرچه دولت تلاش کرد تا بخشی از شبکه امنیت اجتماعی را دست نخورده نگه دارد، اما سطح کلی یارانه های اجتماعی در دوران پست کمونیستی کاهش یافت.

زندگی در چک
Czech

7. هزینه های زندگی در جمهوری چک چگونه می باشد؟

هزینه های زندگی در جمهوری چک (بدون احتساب اجاره) 18.40% بیشتر و اجاره در این کشور به طور متوسط ​​17.97% بالاتر از ایران است. یکی از مزایای زندگی در چک هزینه های نسبتاً پایین در این کشور است.

هزینه های زندگی در پراگ چک

هزینه های زندگی ماهیانه یک خانواده چهار نفره در پراگ چک 2.412 دلار (51،785.58Kč) و هزینه های هر ماه زندگی یک نفر مجرد در این شهر 715 دلار (15،343.22Kč ) (بدون احتساب اجاره) تخمین زده شده است.

هزینه های زندگی در جمهوری چک (فوریه 2021):

با استفاده از جدول های زیر، می توانید به طور کامل از هزینه های زندگی در جمهوری چک آگاه شوید.

جدول 1 (هزینه های مربوط به رستوران، سوپر مارکت و حمل و نقل برای زندگی در چک)

رستوران در چکقیمت (Kč)گستره (Kč)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت140.00 Kč100.00-200.00
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)650.00 Kč450.00-1000.00
McMeal در McDonalds140.00 Kč129.00-160.00
آبجو با کیفیت داخلی (0/5 لیتری)35.00 Kč25.00-50.00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتری)40.00 Kč30.00-60.00
کاپوچینو48.54 Kč30.00-70.00
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)31.35 Kč20.00-45.00
آب (بطری 0.33 لیتری)24.22 Kč15:00-40.00
سوپر مارکت در چک
شیر (1 لیتر)18.93 Kč13.90-25.00
نان سفید تازه (500 گرم)24.54 Kč15:00-40.00
برنج سفید (1 کیلوگرم)37.77 Kč20.00-60.00
تخم مرغ (12 عدد)Kč 41.9528:00-60.00
پنیر محلی (1 کیلوگرم)208.20 Kč129.00-369.00
فیله مرغ (1 کیلوگرم)142.84 Kč90.00-190.00
گوشت گاو (1 کیلوگرم)239.03 Kč1239.03 42.84 
سیب (1 کیلوگرم)34.68 Kč20.00-50.00
موز (1 کیلوگرم)31.34 Kč25.00-50.00
پرتقال (1 کیلوگرم)36.84 Kč25.00-60.00
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)51.25 Kč28:00-80.00
سیب زمینی (1 کیلوگرم)20.81 Kč10.00-30.00
پیاز (1 کیلوگرم)19.88 Kč10.00-32:00
کاهو (1 راس)24.09 Kč15:00-34.90
آب (بطری 1.5 لیتری)13.92 Kč8.00-20.00
بطری شراب (متوسط)120.00 Kč80.00-200.00
آبجو خانگی (بطری 0.5 لیتری)17.43 Kč11.00-28:00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتری)31.44 Kč20.00-46.00
بسته سیگار (مارلبرو)110.00 Kč100.00-125.00
حمل و نقل در چک
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)24.00 Kč16:00-30.00
بلیط ماهانه (استفاده معمول)500.00 Kč304.17-600.00
شروع تاکسی40.00 Kč28:00-80.00
تاکسی هر 1 کیلومتر28.00 Kč21:00-35.00
تاکسی هر 1 ساعت300.00 Kč240.00-400.00
بنزین (1 لیتر)30.42 Kč27:00-34.00
فولکس واگن گلف 1،4 KW Trendline480،000.00 Kč449،900.00-530،000.00
تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات کمپرسور494،176.13 Kč450،000.00-550،000.00

جدول 2 (هزینه های مربوط به موارد کاربردی – قبوض، ورزش و اوقات فراغت، مراقبت از کودک، پوشاک و کفش، اجاره ماهانه منزل، قیمت خرید آپارتمان و حقوق و دستمزد برای زندگی در چک)

موارد کاربردی – قبوضقیمت (Kč)گستره (Kč)
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m24،428.81 Kč3،000.00-7،285.71
1 دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف)3.54 Kč2.00-5.00
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL)458.02 Kč329.00-650.00
ورزش و اوقات فراغت در چک
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال844.73 Kč500.00-1،250.00
اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته)271.33 Kč160.00-350.00
سینما180.00 Kč150.00-220.00
مراقبت از کودک در چک
 مهد کودک ماهانه برای 1 کودک8،658.03 Kč5،000.00-20،000.00
دبستان بین المللی، سالانه برای 1 کودک205،670.79 Kč100،000.00-450،000.00
پوشاک و کفش در چک
 1 جفت جین (Levis 501 یا مشابه)1،656.88 Kč800.00-2500.00
 1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای (Zara، H & M، …)834.14 Kč500.00-1،399.00
 1 جفت کفش نایک1،856.98 Kč1،200.00-2500.00
 1 جفت کفش مردانه چرم2،245.80 Kč1400.00-3،500.00
اجاره ماهانه منزل در چک
 آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر13،793.78 Kč9،000.00-22،000.00
 آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز10،681.56 Kč6،494.44-17،000.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر22،871.46 Kč15،000.00-40،000.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز17،311.23 Kč12،000.00-25،000.00
قیمت خرید آپارتمان در چک
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر88،021،61 Kč45،000.00-150،000.00
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز62،568.29 Kč32،291.73-100،000.00
حقوق و دستمزد در چک
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)25،634.15 Kč
نرخ بهره وام به درصد (٪)، 20 ساله2.622.00-30/3

این اطلاعات بر اساس 8144 گزارش توسط 578 گزارشگر مختلف، طی 12 ماه گذشته جمع آوری شده است.

داده های ما برای هر کشور براساس تمام گزارش های تمامی شهرهای آن می باشد. (منبع: Numbeo)

Prague
Prague

در ادامه معایب زندگی در چک و سپس نکاتی جالب درباره این کشور را مطرح نموده ایم…

8. معایب زندگی در چک شامل چه مواردی می شود؟

زندگی در جمهوری چک نیز مانند زندگی در دیگر کشورها، معایب و مزایای خاص خود را دارد. در این قسمت به بررسی برخی معایب زندگی در چک می پردازیم.

هزینه بالای اجاره برای مهاجران

هر چند که هزینه های زندگی در چک مناسب تر از دیگر کشورهای اروپایی است، اما وقتی صحبت از آپارتمان می شود، باید بدانید که مهاجران برای اجاره منزل در این کشور نسبت به مردم چک، مبلغ بیشتری را می پردازند. دلیل این امر که یکی از معایب زندگی در چک محسوب می شود، این است که بسیاری از آپارتمان ها تحت کنترل اجاره نیستند و هرگونه ارسال آنلاین هزینه بیشتری خواهد داشت.

یافتن یک معامله مناسب و مقرون به صرفه با همان هزینه ای که یک فرد محلی می پردازد غیرممکن نیست، اما برای درک لیست ها باید زبان چکی را یاد بگیرید. این امر شرایط زندگی در چک را تحت تاثیر قرار می دهد.

دشواری در دریافت گواهینامه رانندگی

اگر دارای گواهینامه رانندگی بین المللی هستید، رانندگی در جاده های جمهوری چک به مدت سه ماه برای شما مجاز می باشد. پس از این مدت، باید گواهینامه رانندگی چک را دریافت کنید. با این حال، این مسئله می تواند روندی طولانی را به همراه داشته باشد. زیرا شما باید در امتحانات کتبی و عملی و برخی از درس ها شرکت کنید. بهتر است بدانید که هیچ یک از این ها به راحتی به زبان انگلیسی در دسترس نیستند و این مسئله یکی از معایب زندگی در چک می باشد.

Prague
Prague

9. نکاتی جالب و کاربردی درباره جمهوری چک:

 • معماری جمهوری چک بسیار غنی و متنوع است. شهر پراگ به دلیل دارا بودن سبک های ساختمانی مورد توجه قرار گرفته است. از جمله گنجینه های معماری پراگ می توان به کلیسای رومانسک سنت جورج اشاره کرد.
 • چک ها از فعالیت های مختلف در فضای باز از جمله گلف، قایق رانی، دوچرخه سواری و پیاده روی و همچنین ورزش های زمستانی مانند اسکی روی زمین، اسنوبورد و هاکی روی یخ لذت می برند.
 • شهر پراگ برای بسیاری از افراد کیفیت جادویی بسیاری دارد. این شهر که از قرن هجدهم “زیباترین شهر اروپا” نامیده می شود، نویسندگان ، شاعران و نوازندگان را مست می کند. زیبایی های پراگ از مزایای زندگی در این شهر چک محسوب می شود.
 • اگر شما در چک به شام ​​دعوت شدید، یک جعبه شکلات با کیفیت خوب یا گل یا یک بطری شراب و یا یک براندی خوب برای میزبان بیاورید.
 • چک ها بسیار طرفدار نوشیدنی های آبجو در جهان هستند. شراب که به صورت محلی در موراویا تولید می شود نیز محبوب است.
 • یکی از مزایای زندگی در چک، امنیت آن است. این کشور یکی از کمترین میزان جرم و جنایت را در کل اروپا دارد و به عنوان یکی از ایمن ترین کشورها شناخته می شود. حتی در صورت نیاز به کمک، یک خط ویژه خدمات اضطراری برای خارجی ها در نظر گرفته شده است!
 • در کشور چک مراقب مبلغی که رانندگان تاکسی از شما می گیرند، باشید. یکی از معایب زندگی در چک این است که امکان دارد بعضی از رانندگان تاکسی از خارجی ها، مبلغ بالاتری به عنوان کرایه دریافت کنند.
Czech Republic
Czech Republic

10. هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اخذ اقامت در جمهوری چک به چه صورت است؟

اگر شما می خواهید به جمهوری چک مهاجرت کنید، هم اکنون چند راه پیش روی شماست که هر کدام محاسن و محدودیت‌های خاص خود را دارند. همکاران ما در موسسه حقوقی سروش فردا برای مشاوره زندگی و اخذ اقامت چک و سایر کشورهای حوزه شنگن در خدمت شما هستند.

11.  معرفی چند وب سایت مفید و کاربردی در جمهوری چک:

 1. هزینه های دقیق زندگی در چک و مقایسه آن با سایر کشورها (آپدیت جدید)
 2. بهترین سایت کاریابی در چک
 3. اجاره منزل در چک، خرید ملک در چک

12. چگونه از آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در جمهوری چک مطلع شویم؟

شما می توانید برای دریافت آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در چک (فرهنگ، کار، هزینه‌ها، ارزیابی شهرهای آلمان، مزایا و معایب و…)، با ما همراه باشید. برای همراهی با موسسه ما اینجا کلیک کنید.


سوالات متداول زندگی در چک

زبان مردم جمهوری چک چیست؟

چکی زبان رسمی دولتی می باشد و به عنوان یک زبان ادبی به اواخر قرن سیزدهم میلادی مربوط می شود. اکثر مردم به عنوان اولین زبانشان به زبان چکی حرف می زنند. زبان های دیگر اقلیت های جمهوری چک شامل رومانی، آلمانی و لهستانی می شود.

وضعیت کار در چک چگونه است؟

نرخ اشتغال و در نتیجه، استانداردهای زندگی در مناطق مختلف چک تفاوت دارد. به عنوان مثال، نرخ بیکاری در شهر پراگ، با تجارت بین المللی پر رونق گردشگری، کمتر از 1 درصد بوده است اما در همان زمان در برخی از مناطق روستایی این نرخ 20 برابر بیشتر محاسبه شده است.

تحصیل در چک چه وضعیتی دارد؟

تحصیل در دانشگاه های دولتی به شرط واجد شرایط بودن دانشجویان از طریق آزمون ورودی رایگان می باشد. دانشگاه چارلز(1348) و دانشگاه فنی چک (1707)، هر دو در پراگ، جزو قدیمی ترین دانشگاه های اروپای مرکزی محسوب می شوند. برنو دارای دو دانشگاه و اولوموک نیز دارای یک دانشگاه هستند. اما در کل ثبت نام در کالج ها و دانشگاه های جمهوری چک به نسبت سایر کشورهای اروپایی مانند لهستان، اتریش و آلمان که همگی ثبت نام حداقل دو برابر بیشتر در دانشگاه دارند، کم می باشد.

هزینه های زندگی در چک نسبت به ایران چگونه است؟

هزینه های زندگی در جمهوری چک (بدون احتساب اجاره) 18.40% بیشتر و اجاره در این کشور به طور متوسط ​​17.97% بالاتر از ایران است. یکی از مزایای زندگی در چک این است که به نسبت دیگر کشورهای اروپایی، هزینه های زندگی در این کشور تفاوت کمتری با ایران دارد.

معایب زندگی در چک شامل چه مواردی می شود؟

هزینه بالای اجاره برای مهاجران
دشواری در دریافت گواهینامه رانندگی
و …

جمع بندی

Conclusion

با خواندن این مقاله متوجه شدیم برای زندگی در کشور جمهوری چک با مشکلات مالی مواجه نخواهیم بود اما از نظر اجاره منزل ممکن است با مسائلی برخورد کنیم. در کل اگر می خواهید به چک مهاجرت کنید، پس از خواندن این مقاله، می توانید با موسسه حقوقی ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

لایو بعدی: خرید ملک ترکیه
برگزاری توسط مشاور ارشد ترکیه
شرایط کامل خرید ملک در ترکیه (اخذ اقامت و پاسپورت)
close-image
موسسه سروش فردا