زندگی در رومانی (+ شرایط و هزینه ها 2021)

romania Flag

ما در این مقاله شما را به طور کامل و دقیق با شرایط زندگی در رومانی و همچنین هزینه ها، مزایا و معایب مربوط به آن آشنا می کنیم. کشور رومانی انتخابی عالی برای مهاجرت است. این مقاله اطلاعاتی کلی درباره این کشور در اختیار شما قرار می دهد. سوالاتی که در این مقاله به آن ها پاسخ داده شده است، از این قرار می باشد.

  • رومانی چگونه کشوری است؟
  • مردمی که در رومانی زندگی می کنند، چگونه مردمی هستند؟
  • وضعیت کار و مالیات در رومانی چگونه است؟
  • وضعیت تحصیل در رومانی چگونه می باشد؟
  • هزینه های زندگی در رومانی چگونه است؟
  • معایب زندگی در رومانی شامل چه مواردی می شود؟

بررسی شرایط زندگی در رومانی

ما در این مقاله سعی داشته ایم تا شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب زندگی در رومانی را به طور کامل بررسی کنیم. در ابتدا شما را با کشور رومانی و مردم آن آشنا می کنیم. سپس شرایط اقتصادی، کار، تحصیل، وضعیت بهداشت و رفاه و هزینه های زندگی در این کشور را مورد بحث قرار می دهیم. پس از آن به بررسی مزایا و معایب زندگی در رومانی و نکاتی جالب درباره این کشور می پردازیم. انتهای مقاله نیز به معرفی چند وب سایت کاربردی در رومانی اختصاص دارد.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. رومانی چگونه کشوری است؟

 رومانی کجاست؟

رومانی، کشوری در جنوب شرقی اروپا است. پایتخت ملی این کشور بخارست می باشد. رومانی از شمال با اوکراین، از شمال شرقی با مولداوی، از جنوب شرقی با دریای سیاه، از جنوب با بلغارستان، از جنوب غربی با صربستان و از غرب با مجارستان همسایه است. مساحت کل این کشور 238.397 کیلومتر مربع می باشد. بهتر است بدانید که چشم انداز رومانی تقریباً یک سوم کوهستانی و یک سوم جنگلی است و باقی مانده آن از تپه ها و دشت ها تشکیل شده است.

آب و هوای معتدل رومانی

یکی از مزایا و شرایط مناسب زندگی در رومانی، آب و هوای معتدل آن است. کشور رومانی چهار فصل را تجربه می کند، اگرچه انتقال از زمستان به تابستان سریع است. پاییز اغلب طولانی تر می باشد و هوای گرم آن از سپتامبر تا اواخر نوامبر به طول می انجامد. در مرکز و غرب کشور، ویژگی های آب و هوایی مرطوب اقیانوس اطلس حاکم است. در جنوب شرقی تأثیرات قاره دشت روسیه (دشت اروپای شرقی) احساس می شود.

در رومانی تنوع زیادی در دما با توجه به ارتفاع و عوامل مرتبط مشاهده می شود.

جمعیت رومانی

بر اساس تخمین سال 2020، جمعیت رومانی 19.260.000 نفر می باشد. تغییراتی اساسی در ترکیب اجتماعی جمعیت در نتیجه افزایش صنعتی شدن و شهرنشینی در رومانی رخ داد. این تغییرات در افزایش جمعیت طبقه کارگر منعکس شد. به همین ترتیب، جمع آوری کشاورزی، جمعیت روستایی را متحول کرد. از زمان جنگ جهانی دوم، نسبت جمعیتی که به نوعی آموزش عالی دریافت کرده اند، با افزایش چشمگیری مواجه بوده است. لازم به ذکر است که اختلافات شدید منطقه ای همچنان در این کشور پابرجاست.

طبق آمار سال 2017، امید به زندگی در رومانی برای مردان 71.9 سال و برای زنان 79 سال است.

زندگی در رومانی
timisoara

در ادامه مقاله، با مردم رومانی و شرایط اقتصادی این کشور آشنا می شوید…

2. مردمی که در رومانی زندگی می کنند، چگونه مردمی هستند؟

حدود نه دهم مردم این کشور از نظر قومی رومانیایی هستند. همچنین مجارهای قومی بسیاری، که عمدتا در ترانسیلوانیا، در منطقه شمال غربی کشور سکونت دارند، در رومانی زندگی می کنند. درصد کمی از شهروندان رومانیایی خود را روم (کولی) معرفی می کنند. لازم به ذکر است که آلمانی های قومی بخش کوچکی از جمعیت را تشکیل می دهند.

بخش زیادی از شخصیت قومی و فرهنگی مردم رومانی از نفوذ روم ناشی می شود. اما این هویت قدیمی با موقعیت رومانی که در مسیرهای اصلی مهاجرت قاره قرار دارد، مدام تغییر شکل داده است. رومانیایی ها مردمی مهمان نواز هستند که از گفتگوهای کوچک پرهیز نمی کنند. انتظار داشته باشید قبل از شروع به کار تجاری، در مورد مواردی مانند رفاه خانواده، سفرهای اخیر یا اتفاقات جالب با شما صحبت شود.

وجود مردمی صادق در رومانی، جزو مزایا و شرایط خوب زندگی در این کشور محسوب می شود.

زبان مردم رومانی

رومانیایی، که یک زبان عاشقانه می باشد، زبان رسمی کشور رومانی است. هر چند از لحاظ فنی، این گویش داکو-رومانیایی است که توسط نه دهم مردم در چندین منطقه صحبت می شود. زبان مجارستانی تنها زبان دیگر رومانی است که زبان بیش از یک میلیون نفر مردم می باشد. تعداد افرادی که به زبان های آلمانی، ترکی، صربی و سایر زبان ها صحبت می کنند، کمتر است. یکی از مزایا و شرایط خوب زندگی در رومانی این است که بیشتر مردم می توانند انگلیسی را درک کنند. زبان انگلیسی اصلی ترین زبان خارجی است که در مدارس آموزش داده می شود.

دین مردم رومانی

تقریباً نه دهم رومانیایی ها پیرو کلیسای ارتدکس رومانی هستند که در راس آن ها یک پدرسالار در بخارست قرار دارد. کاتولیک روم آیین اصلی نژاد مجارها و آلمانی های سوابایی است. کلیسای آیین شرقی (یونیت) در ترانسیلوانیا برجسته می باشد. پروتستانیسم، چه لوترایی و چه کالونیستی، برخی از مردم مجارستان و آلمانی ها را در گروه خود جای داده است. از دیگر کلیساهای پروتستان که در رومانی نمایندگی دارند، می توان از کلیسای انجیلی پروتستان و کلیسای وحدت نام برد. همچنین در این کشور یک جامعه کوچک یهودی وجود دارد. اسلام نیز در دوبروجا و در امتداد ساحل دریای سیاه توسط تاتارها و ترک های قومی رواج یافته است. رومی ها به طور سنتی ارتدکس رومانی را با سنت های معنوی خود درآمیخته اند.

شرایط زندگی در رومانی
Bran-Castle-Courtyard-Brasov-Romania

3. شرایط اقتصادی رومانی چگونه است؟

رومانی از ثروت قابل توجهی از منابع طبیعی برخوردار است: زمین حاصلخیز برای کشاورزی؛ مرتع برای دام؛ جنگل هایی که از طریق آن ها چوب های سخت و نرم تولید می شود؛ ذخایر نفتی فلزات، از جمله طلا و نقره در کوه های آپوسنی؛ رودخانه های متعددی که برق آبی تأمین می کنند؛ همچنین یک خط ساحلی دریای سیاه که هم محل بندرها و هم استراحتگاه ها است.

پس از جنگ جهانی دوم، کمونیست ها در رومانی بخش صنعتی را ایجاد کرده و یک سیستم اقتصادی ملی را معرفی نمودند. پروژه های بزرگ ساختمانی کشور را با بدهی ترک کردند. برای پرداخت آن ها، دولت با کمبود تولید کالاهای مصرفی و مواد غذایی، مقدار زیادی از تولیدات خود را صادر و مقدار اندکی را وارد کرد. از سال 1989، دولت اصلاحاتی را برای ایجاد اقتصاد بازار آزاد، خصوصی سازی برخی مشاغل و برداشتن كنترل قیمت ها، اعمال كرده است. گرچه قیمت ها افزایش یافته اند، اما دستمزدها افزایش نداشتند. در حالی که اکنون کالاهای مصرفی بیشتری در دسترس است، بسیاری از مردم توانایی خرید آن ها را ندارند. بهتر است بدانید واحد پول رومانی لوو است.

طبق قانون اساسی، حقوق مالکیت خصوصی و اقتصاد بازار تضمین شده است. منابع طبیعی املاک عمومی هستند، اما قابل اجاره می باشند. هزاران شرکت دولتی (غیر از خدمات) تحت یک برنامه آژانس ملی خصوصی سازی، خصوصی شدند.

در قسمت های بعد وضعیت کار و تحصیل در کشور رومانی مورد بررسی قرار گرفته است…

4. وضعیت کار و مالیات در رومانی چگونه است؟

بیش از دو پنجم نیروی کار رومانی را زنان تشکیل می دهند. آن ها به طور کلی در خرده فروشی، آموزش و مراقبت های بهداشتی کار می کنند. این موضوع جزو مزایای زندگی در رومانی برای زنان محسوب می شود. کار کودکان در رومانی، به ویژه در میان دختران روم، معمولاً در کشاورزی، ساخت و ساز و خدمات خانگی مشکل ساز شده است. در آغاز قرن بیست و یکم قوانین مختلفی برای حذف کار کودکان تصویب شد. با این حال، این مشکل هنوز وجود دارد.

اگرچه بیکاری زیاد ناشی از فروپاشی کمونیسم بود، اما در دهه 1990، با افزایش تعداد افرادی که مهاجرت کردند، در بخش های خاصی از اقتصاد، مانند ساخت و ساز، کشاورزی، گردشگری، فرآوری مکانیکی و صنعت پوشاک، کسری نیروی کار به وجود آمد.

از جمله نشانه های امیدوار کننده ای که در دهه 1990 ظهور کرد، رشد اتحادیه های کارگری مستقل و قدرتمند و همچنین اتاق بازرگانی و سایر سازمان های غیر دولتی بود. علاوه بر اتحادیه مرکزی تعاونی های مصرف کننده و اعتباری، اتحادیه ای از تولیدکنندگان و موسسات اعتباری مربوط به دوران کمونیسم، سازمان های متناسب با اقتصاد خصوصی نیز در حال ظهور هستند.

رومانی دارای مالیات بر دستمزد، مالیات بر درآمد شرکت ها و مالیات عمومی است. مالیات بر ارزش افزوده، مالیات سرمایه و مالیات بر درآمد جهانی نیز برای جذب سرمایه گذاری خارجی در این کشور، در دهه 1990 اعمال شد. مالیات بر درآمد ثابت در سطح شرکت ها و افراد در سال 2004 وضع گردید.

در سال 2020، نرخ بیکاری در رومانی تقریبا 3.92 درصد بود.

مزایای زندگی در رومانی
experience-timisoara-romania-dragos

5. وضعیت تحصیل در رومانی چگونه می باشد؟

در طول دوره کمونیسم، آموزش در رومانی کاملاً تحت کنترل دولت بود و ایدئولوژی رسمی سوسیالیست این کشور را منعکس می کرد. پس از انقلاب، آموزش خصوصی مجاز بود، اما عمدتا به آموزش عالی محدود شد. تحت نظر وزارت آموزش و پرورش، تحصیل به طور کلی از 16 سالگی اجباری است.

لازم به ذکر است که بیش از نه دهم مردم باسواد هستند. وضع آموزش در این کشور، جزو مزایا و شرایط خوب زندگی در رومانی به حساب می آید.

تحصیلات عالی توسط دانشگاه ها، مدارس پلی تکنیک، هنرستان ها و سایر موسسات ارائه می شود. تحصیلات دانشگاهی، بسته به رشته خاص، به طور سنتی چهار تا شش سال طول می کشد و از سیستم فرانسوی، با سالن های سخنرانی بزرگ الگوبرداری می شود. انتقاد از این سیستم و علاقه به تعامل بیشتر دانشجو و معلم، برخی دانشجویان را به سمت دانشگاه های مختلف خصوصی که پس از سال 1989 تاسیس شده اند، جذب کرد. با این وجود، بیشتر دانشجویان در دانشگاه های دولتی تحصیل می کنند.

دانشگاه های بزرگ رومانی دانشگاه بخارست (1864)، دانشگاه فنی Iași (1937) و دانشگاه فنی کلوژ-ناپوکا (1948) هستند. بزرگترین دانشگاه فنی رومانی، دانشگاه پلی تکنیک بخارست است که در سال 1818 به عنوان مدرسه ملی پل ها، جاده ها و معادن تاسیس شد.

سایر دانشگاه های پلی تکنیک در شهرهای Brașov ،Craiova ،Oradea ،Suceava و Timișoara یافت می شوند. همچنین مدارس دولتی وجود دارد که اقلیت های ملی را تأمین می کنند.

دانشگاه Babeș-Bolyai (1956)، در کلوژ-ناپوکا، یک دانشگاه چند فرهنگی است که دوره هایی را به زبان رومانیایی، مجاری، آلمانی و رومی ارائه می دهد.

در ادامه شما از وضعیت بهداشت و رفاه رومانی و هزینه های زندگی در این کشور آگاه خواهید شد…

6. وضعیت بهداشت و رفاه در رومانی برای زندگی در این کشور به چه صورت است؟

سیستم مراقبت های بهداشتی، زیر نظر دولت کمونیست، که خدمات پزشکی رایگان را به همه شهروندان ارائه می داد، بهبود یافت. اما توسعه آن ناهموار بود. در حالی که شرایط در شهرها به طرز چشمگیری بهبود یافته بود، همچنان کمبود پزشک و امکانات، از معایب زندگی روستایی ها در رومانی محسوب می شد. از آغاز قرن بیست و یکم با ایجاد اقدامات پزشکی و دارویی خصوصی که آرام آرام شروع به ظهور کردند، در زمینه ارائه خدمات بهداشتی نیز تغییراتی ایجاد شده است. هر چند اکثر بیمارستان ها هنوز دولتی هستند.

تخریب محیط زیست تأثیراتی منفی بر سلامت جمعیت این کشور داشته است. آلودگی هوا باعث بیماری های چشم و ریه می شود. بسیاری از مردم نیز به آب آشامیدنی تمیز دسترسی ندارند.

بسیاری از مشکلات بهداشتی کشور مربوط به بهداشت باروری و مراقبت از کودکان است. ایدز در رومانی یک نگرانی فزاینده از نظر بهداشتی به شمار می رود. دلایل اصلی مرگ در رومانی سرطان، بیماری های قلبی عروقی و اعتیاد به الکل است.

دولت کمونیست سیستمی از رفاه اجتماعی ایجاد کرد که طبق آن فقط به کارمندان دولت کمک می شد. کارگران حقوقی برای بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان بیمه (در صورت بیماری یا جراحت) دریافت می کنند. این ایالت همچنین برنامه هایی برای کودکان بی سرپرست، معلولان ذهنی و جسمی و افراد مسن دارد. اما بسیاری از این برنامه ها ناکافی هستند. در دهه 1980، افراد مسن به دلیل کمبود نیرو و تجهیزات از مراجعه به بیمارستان ها دلسرد می شدند. همچنین لازم به ذکر است که مسئولیت مراقبت از سالمندان اغلب به عهده خانواده ها است.

معایب زندگی در رومانی
bucarest-calea-victoriei

7. هزینه های زندگی در رومانی چگونه است؟

هزینه های زندگی در رومانی (مارس 2021):

هزینه های ماهیانه زندگی یک خانواده چهار نفره 1.701 دلار (7.103 lei) و هزینه های هر ماه زندگی یک نفر مجرد در رومانی 490 دلار (2.049 lei )(بدون احتساب اجاره) تخمین زده می شود.

با استفاده از جدول های زیر، از ریز هزینه های زندگی در رومانی مطلع می شوید.

جدول 1 (هزینه های مربوط رستوران، سوپر مارکت و حمل و نقل برای زندگی در رومانی)

رستوران در رومانیقیمت (lei)گستره (lei)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت25.00 lei15.00-50.00
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)120.00 lei80.00-248.48
McMeal در McDonalds20.00 lei17.00-25.00
آبجو تولید رومانی (0.5 لیتری)6.00 lei4.00-10.00
آبجو وراداتی (بطری 0.33 لیتر)8.00 lei6.00-14.00
کاپوچینو7.40 lei3.50-12.00
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)5.33 lei3.50-8.00
آب (بطری 0.33 لیتر)4.60 lei3.00-7.50
سوپر مارکت در رومانی
شیر (1 لیتر)4.73 lei3.00-6.00
نان سفید تازه (500 گرم)2.89 lei1.50-5.00
برنج سفید (1 کیلوگرم)5.03 lei3.00-8.00
تخم مرغ (12 عدد)9.83 lei6.00-14.40
پنیر محلی (1 کیلوگرم)24.15 lei15.00-40.00
سینه مرغ (1 کیلوگرم)20.89 lei12.90-25.00
گوشت گاو (1 کیلوگرم)31.76 lei20.00-49.00
سیب (1 کیلوگرم)4.17 lei2.00-6.00
موز (1 کیلوگرم)5.54 lei4.00-8.00
پرتقال (1 کیلوگرم)5.27 lei3.00-9.00
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)5.67 lei3.00-9.00
سیب زمینی (1 کیلوگرم)2.63 lei1.00-4.00
پیاز (1 کیلوگرم)2.79 lei1.50-5.00
کاهو (1 سر)2.73 lei1.79-5.00
آب (بطری 1.5 لیتر)2.54 lei2.00-3.50
بطری شراب (متوسط)20.00 lei14.00-35.00
آبجو تولید رومانی (0.5 لیتری)3.61 lei2.50-5.00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتر)5.65 lei3.50-10.00
بسته سیگار (مارلبورو)20.00 lei18.50-22.00
حمل و نقل در رومانی
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)2.50 lei1.50-3.00
بلیط ماهانه (استفاده معمول)75.00 lei50.00-100.00
شروع تاکسی2.50 lei2.00-3.00
تاکسی هر 1 کیلومتر2.50 lei2.00-3.00
تاکسی هر 1 ساعت25.00 lei19.90-30.00
بنزین (1 لیتر)5.29 lei4.50-6.00
فولکس واگن گلف 1،4 KW Trendline77,856.09 lei75,000.00-90,000.00
تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات کمپرسور86,976.53 lei77,000.00-100,000.00

جدول 2 (هزینه های مربوط به موارد کاربردی – قبوض، ورزش و اوقات فراغت، مراقبت از کودک، پوشاک و کفش، اجاره منزل، قیمت خرید آپارتمان و حقوق و دستمزد برای زندگی در رومانی)

موارد کاربردی – قبوضقیمت (lei)گستره (lei)
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m2478.83 lei300.00-765.00
1 دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف)0.24 lei0.07-0.50
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL)37.06 lei28.00-62.00
ورزش و اوقات فراغت در رومانی
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال139.12 lei80.00-250.00
اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته)54.70 lei30.00-90.00
سینما25.00 lei20.00-40.00
مراقبت از کودک در رومانی
 مهد کودک ماهانه برای 1 کودک1,219.68 lei800.00-2,000.00
پوشاک و کفش در رومانی
 1 جفت جین (Levis 501 یا مشابه)234.44 lei100.00-440.00
 1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای (Zara، H & M، …)141.30 lei80.00-250.00
 1 جفت کفش نایک283.01 lei200.00-400.00
 1 جفت کفش مردانه چرم319.71 lei200.00-500.00
اجاره ماهانه منزل در رومانی
 آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر1,412.14 lei900.00-2,200.00
 آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز1,033.04 lei700.00-1,500.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر2,402.22 lei1,500.00-4,000.00
 آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز1,795.39 lei1,200.00-2,926.92
قیمت خرید آپارتمان در رومانی
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر6,720.16 lei4,500.00-10,732.04
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز4,851.45 lei3,414.74-7,511.50
حقوق و دستمزد در رومانی
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)2,793.46 lei
نرخ بهره وام به درصد (٪)، 20 ساله5.784.00-8.00

این اطلاعات بر اساس 17657 گزارش، توسط 1085 گزارشگر مختلف، طی 12 ماه گذشته جمع آوری شده است.

داده های ما برای هر کشور براساس همه ورودی های تمام شهرهای آن کشور می باشد. (منبع: Numbeo)

قسمت های پایانی مقاله به بررسی معایب زندگی در رومانی و نکاتی جالب درباره این کشور اختصاص دارد…

8. معایب زندگی در رومانی شامل چه مواردی می شود؟

زندگی در رومانی نیز مانند دیگر کشورها، مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این قسمت با برخی از معایب زندگی در رومانی آشنا می شوید.

حمل و نقل عمومی ضعیف

یکی از معایب زندگی در رومانی این است که شهرهای کوچکتر تقریباً به طور کامل از گزینه های حمل و نقل عمومی برخوردار نیستند. ممکن است شهرهای بزرگ گزینه های بهتری در حمل و نقل عمومی داشته باشند، اما معمولاً اتوبوس ها قدیمی و شلوغ هستند. بخارست تنها شهر رومانی است که دارای خطوط مترو است.

کیفیت پایین بهداشت

یکی از معایب زندگی در رومانی، کمبود امکانات بهداشتی است. ممکن است تنها راه بهداشت از طریق خصوصی باشد. بیمارستان های دولتی با کمبود نیرو مواجه هستند و تجهیزاتشان قدیمی است. هر چند که آن ها بسیار ارزان تر از کلینیک های خصوصی می باشند (برای رومانیایی ها رایگان است). در کل سعی کنید از بیمارستان های دولتی رومانی دور باشید و پزشک خود را با دقت انتخاب کنید (برخی تحقیقات اینترنتی کافی است).

Church+countryside+near+Sibiu+Romania
Church+countryside+near+Sibiu+Romania

9. نکاتی جالب و کاربردی درباره رومانی:

غذاهای رومانیایی مدیون طبخ ترکی و یونانی هستند. سوپ های گوشتی، سبزیجات و رشته فرنگی، سوپ کلم غلیظ، خورشت گوشت خوک همراه با مقدار زیادی سیر، پیاز و برگ های کلم از مواد غذایی اصلی این کشور می باشند.

منبت کاری های چوبی، لباس هایی با تزئینات روشن، فرش های بافته شده ماهرانه، سفال ها و سایر عناصر فرهنگ سنتی رومانی همچنان محبوب هستند و با رشد گردشگری در سطح بین المللی شناخته شده اند.

ورزش سنتی رومانیایی اوینا است که با خفاش و توپ چرمی بازی می شود و شبیه بیس بال است. با این وجود فوتبال محبوب ترین ورزش این کشور می باشد و همه شهرهای بزرگ دارای استادیوم و تیم در لیگ حرفه ای کشور هستند.

رومانی کشوری کاملاً خرافی است. این موضوع نتیجه سال ها آمیختگی با جمعیت اسلاوی محلی می باشد. فرهنگ عامیانه آن غنی از افسانه است و شایعات به شدت در مناطق روستایی پخش می شود.

رومانیایی ها با وجود خجالتی بودن، مردم بسیار دوستانه ای هستند. در حالی که برخی ترجیح می دهند از موقعیت های ناخوشایند اجتماعی جلوگیری کنند، باقی افراد آزادانه در خیابان ها، رستوران ها یا کافه ها معاشرت می کنند. همچنین آن ها غالباً در اتوبوس با افراد غریبه مکالمه می کنند.

گرچه همه رومانیایی ها راحت انگلیسی صحبت نمی کنند، بدون شک برخی را پیدا خواهید کرد که تمایل زیادی دارند که دانش خود را در مورد زبان با شما تمرین کنند. این مسئله جزو مزایا و شرایط خوب زندگی در رومانی برای مهاجران می باشد. شکستن سد زبانی بین بومیان و غریبه ها در این کشور، یک تفریح ​​کاملاً معمول است. هر چند وجود گردشگران در مناطق دور از بخارست، بسیار نادر می باشد.

bucarest-lipscani
bucarest-lipscani

10. هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اخذ اقامت در رومانی به چه صورت است؟

اگر می خواهید به رومانی مهاجرت کنید، هم اکنون چند روش پیش روی شماست که هر کدام محاسن و محدودیت‌های خاص خود را دارد. همکاران ما در موسسه حقوقی سروش فردا برای مشاوره زندگی و اخذ اقامت رومانی و سایر کشورهای حوزه شنگن در خدمت شما هستند.

11. معرفی چند وب سایت مفید و کاربردی در رومانی:

  1. هزینه های دقیق زندگی در رومانی و مقایسه آن با سایر کشورها (آپدیت جدید)
  2. بهترین سایت کاریابی در رومانی
  3. اجاره منزل در رومانی، خرید ملک در رومانی

12. چگونه از آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در رومانی مطلع شویم؟

شما می توانید برای دریافت آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در رومانی (فرهنگ، کار، هزینه ها، ارزیابی شهرهای رومانی، مزایا و معایب و…)، اینجا کلیک کنید و با ما همراه باشید.


سوالات متداول زندگی در رومانی

آب و هوای رومانی چگونه است؟

کشور رومانی آب و هوایی معتدل و همراه با چهار فصل دارد. انتقال از زمستان به تابستان با سرعت می باشد. پاییز اغلب طولانی تر است و هوای گرم آن از سپتامبر تا اواخر نوامبر طول می کشد.

مردم رومانی چگونه مردمی هستند؟

یکی از مزایا و شرایط خوب زندگی در رومانی وجود مردمی مهمان نواز در آن جاست. آن ها گفتگوهای کوچک را دوست دارند. نفوذ روم بر بخش زیادی از شخصیت قومی و فرهنگی مردم رومانی تاثیر گذاشته است.

وضعیت تحصیل در رومانی چگونه است؟

به طور کلی تحصیل، تحت نظر وزارت آموزش و پرورش، از 16 سالگی اجباری می باشد. بیش از نه دهم مردم رومانی باسواد هستند. تحصیلات دانشگاهی، بسته به رشته خاص، به طور سنتی چهار تا شش سال به طول می انجامد.

وضعیت بهداشت و رفاه در رومانی به چه صورت است؟

کمبود امکانات بهداشتی جزو معایب زندگی در رومانی به شمار می رود. بیمارستان های دولتی با کمبود نیرو روبرو هستند و تجهیزاتشان قدیمی می باشد.

هزینه های زندگی در رومانی چگونه می باشد؟

هزینه های هر ماه زندگی یک خانواده چهار نفره 1.701 دلار و هزینه های ماهیانه زندگی یک نفر مجرد در رومانی 490 دلار (بدون احتساب اجاره) است.

جمع بندی

Conclusion

با خواندن این مقاله دریافتیم زندگی در رومانی نیز مانند دیگر کشورها معایبی دارد که کیفیت پایین بهداشت یکی از آن هاست. با وجود این معایب، کشور زیبای رومانی گزینه مناسبی برای زندگی است. اگر شما قصد مهاجرت به رومانی را دارید، پس از خواندن این مقاله، در صورت داشتن پرسش های بیشتر، با موسسه حقوقی سروش فردا تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

  • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا