زندگی در بلغارستان (شرایط و هزینه ها 2021)

bulgaria Flag

اگر می خواهید اطلاعات جدید، کامل و مفیدی را درباره زندگی در بلغارستان به دست آورید، این مقاله را از دست ندهید.
پس از خواندن این مطلب تا انتهای آن، کاملا با شرایط زندگی در بلغارستان و شهرهای مهم آن آشنا خواهید شد. این مقاله در سال 2021 نگارش شده است و مرتبا به روز می شود.

 • بلغارستان چگونه کشوری است؟
 • آیا بلغارستان کشور مناسبی برای اخذ اقامت است؟
 • آیا بلغارستان برای تحصیل کشور مناسبی است؟
 • چه میزان آشنایی با زبان بلغاری برای زندگی، کار و تحصیل مورد نیاز است؟
 • شهرهای مناسب بلغارستان برای زندگی کدامند؟
 • هزینه‌های زندگی در بلغارستان چگونه است؟
 • مزایا و معایب زندگی در بلغارستان چیست؟

✔️ بررسی شرایط زندگی در بلغارستان

اگر می‌خواهید اطلاعات جامع و کاملی درباره کشور بلغارستان به دست آورید و همچنین سوالاتی درباره تجربه و شرایط زندگی در بلغارستان، شرایط کار، تحصیل، روش های دریافت اقامت و آشنایی با بهترین شهرها برای زندگی در بلغارستان دارید، مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند.

پس از خواندن این مطلب تا انتهای آن، کاملاً با شرایط زندگی در بلغارستان و شهرهای مهم آن آشنا خواهید شد.

در بخش اول این مقاله، با کشور بلغارستان بیشتر آشنا خواهید شد. در بخش دوم، شرایط زندگی در بلغارستان را مورد بررسی قرار می‌دهیم و از شرایط کار، هزینه‌های زندگی (متوسط درآمد، اجاره، حمل و نقل و…)، قوانین کلی کشور بلغارستان، ارزیابی شهرهای مناسب و سایر اطلاعات مفید زندگی، آگاهی کسب می‌کنید. بخش سوم مقاله شما را با مزایای زندگی در بلغارستان آشنا می‌کنیم و در بخش چهارم نیز به معایب و مشکلات زندگی در بلغارستان خواهیم پرداخت و شما را از موارد مشکل ساز احتمالی آگاه می‌کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

در این مقاله به پاسخ پرسش‌های زیر می‌رسید:

 • بلغارستان چگونه کشوری است؟
 • وضعیت بهداشت و درمان در بلغارستان چگونه است؟
 • آیا بلغارستان کشور مناسبی برای اخذ اقامت است؟
 • آیا بلغارستان برای تحصیل کشور مناسبی است؟
 • چه میزان آشنایی با زبان بلغاری برای زندگی، کار و تحصیل مورد نیاز است؟
 • شهرهای مناسب بلغارستان برای زندگی کدامند؟
 • موقعیت‌های کاری در کجای بلغارستان بهتر است؟
 • هزینه‌های زندگی در بلغارستان چگونه است؟ (با جدول کامل)
 • روش‌های اخذ اقامت بلغارستان کدامند؟
 • مزایا و معایب زندگی در بلغارستان چیست؟
 • برای دریافت آخرین اخبار و تغییرات شرایط این روش، اینجا کلیک کنید.

به علاوه در بخش پایانی مقاله، پرده از نکات جالب در بلغارستان بر می‌داریم و همچنین به معرفی چند وب سایت بلغاری مورد نیاز شما می‌پردازیم.

زندگی در بلغارستان

قسمت اول: آشنایی با ویژگی های کلی برای زندگی در بلغارستان

بلغارستان کجاست؟

بلغارستان یک کشور کوچک اما مسحور کننده است که در شبه جزیره بالکان قرار دارد. تاریخ تمدن این کشور به 3500 سال قبل از میلاد می‌رسد. بلغارستان یکی از کشورهای بالکان است که کوه‌های بی نظیری دارد و در گذشته بخشی از امپراتوری عثمانی محسوب می‌شد. به همین دلیل فرهنگ بلغارستان ترکیبی از فرهنگ ترکی و اروپایی است.

مساحت کل بلغارستان 110.879 کیلومتر مربع است. بلغارستان از شمال با جمهوری رومانی، از غرب با جمهوری پیشین یوگسلاوی (صربستان و مقدونیه) و از جنوب با کشور یونان و ترکیه هم مرز است و از شرق نیز به دریای سیاه می‌رسد.

جمعیت و مذهب مردم بلغارستان

جمعیت کشور بلغارستان حدود 3/7 میلیون است. تقریباً 60% از این جمعیت دارای مذهب ارتدوکس هستند، حدود 8% مسلمان و حدود 32% مردم نیز به سایر ادیان اعتقاد دارند. زبان رسمی 76.8% مردم این کشور بلغاری است و جمعیت کمی از مردم این کشور به زبان‌های ترکی و رمانی صحبت می‌کنند.

نوع سیاست در بلغارستان

نوع حکومت در بلغارستان، دموکراسی پارلمانی است. همچنین در قانون اساسی بلغارستان، از دین مسیحیت ارتدوکس به عنوان دین رسمی این کشور نام برده شده است.

بلغارستان دروازه‌ای ایده‌آل به اقتصاد اروپا و دارای روش زندگی متفاوتی است. بلغارستان کشوری متنوع، همراه با فرهنگی غنی و شرایط بی نظیری برای کار و تجارت است.

صوفیه پایتخت بلغارستان

شهر صوفیه پایتخت و بزرگترین شهر این کشور می‌باشد. صوفیه یکی از قدیمی ترین پایتخت‌های اروپا به شمار می‌رود که پیشینه آن به قرن هشتم میلادی باز می‌گردد. این شهر در دامنه کوه ویتوشا Vitosha در قسمت غربی کشور بلغارستان و در مرکز شبه جزیره بالکان، در میان دریای سیاه و دریای آدریاتیک و نزدیک به دریای اژه قرار دارد.

جمعیت شهر صوفیه حدود 1.23 میلیون نفر و وسعت آن 492 کیلومتر مربع است. این جمعیت حدود 17.5% جمعیت کل کشور را در بر می‌گیرد. صوفیه مکان‌های دیدنی فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پارک آزادی، کاخ سابق سلطنتی، کلیساهای مختلف تاریخی و بلوار ویتوشا اشاره کرد.

آب و هوای بلغارستان چگونه است؟

کشور بلغارستان در تمام طول سال آب و هوای مطلوبی دارد. آنچه در بلغارستان با آن روبرو خواهید شد طیف گسترده‌ای از شرایط آب و هوایی اعم از گرما، سواحل ماسه ای، کوه‌های قابل توجه، پیست‌های اسکی و… است. اما بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است.

شرایط متنوع جغرافیایی بلغارستان به گونه‌ای است که تابستان‌ها در سواحل آفتابی و زمستان‌ها در مناطق برفی کوهستانی پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر دنیا می‌باشد.

یکی از ویژگی‌های مهم بلغارستان وجود چشمه‌های فراوان آب معدنی است. چشمه‌های آب درمانی گلدن سندز، بارها جایزه معروف پرچم بین‌المللی را از محیط زیست دریافت کرده است.

بلغارستان کشور کوهستان ها

بلغارستان کشور کوهستان‌ها است. دو رشته کوه بالکان و ردوپه به همراه رشته کوه‌های کوچکتر شامل کوه‌های ریلا و پیرین در این کشور سر به آسمان کشیدند. رشته کوه بالکان شمال و مرکز این کشور را در بر گرفته و رشته کوه ردوپه شرق و جنوب کشور را شامل می‌شود. به دلیل وجود این کوهستان‌ها، ورزش‌های زمستانی مانند اسکی در شهرهای بلغارستان به ویژه شهر بانسکو مرسوم است.

شرایط زندگی در بلغارستان

قسمت دوم: شرایط زندگی در بلغارستان چگونه است؟

متوسط درآمد ماهانه برای زندگی در بلغارستان

طبق داده‌های موسسه ملی آمار (NSI)، حداقل دستمزد ناخالص ماهانه در بلغارستان در سه ماهه چهارم سال 2017، به میزان 10.6٪ افزایش یافت و حداقل دستمزد در این کشور به مبلغ 1095 لِو (Lev) یا لِوا (659.6 دلار / 558.6 یورو) رسید. اما بر اساس بررسی 479 پرونده در سراسر بلغارستان، مشخص شد که متوسط ​​حقوق و دستمزد سالانه دریافت شده در بلغارستان معادل 24.171 لِوا (14.560 دلار / 12.332 یورو) بوده است. میزان تحصیلات افراد شاغل اکثراً در مقطع کارشناسی ارشد است و میزان سابقه کار مورد قبول برای استخدام نیروی کار متخصص معمولاً بین 8 تا 12 سال است.

کارمندان به ازای یک ساعت کار در بلغارستان به صورت میانگین 19 BGN دریافت می کنند. در حال حاضر میانگین دستمزد ماهانه در صوفیه پایتخت بلغارستان، در حدود 3.860 BGN در ماه است.

اما بیشترین درآمد ماهانه در بلغارستان به مشاغلی نظیر معماری با درآمد ماهانه 10.000 لِوا و مدیریت پروژه با درآمد 8.000 لِوا تعلق دارد.

بلغارستان یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی

در حالی که حداقل دستمزد ماهانه در بلغارستان یکی از کمترین مبالغ ثبت شده در اروپا است، اما با این وجود کماکان بلغارستان به عنوان یک کشور بزرگ و مناسب برای مهاجران شناخته می‌شود. چرا که این کشور یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی است و شرکت‌های بین‌المللی و بلغاری در این کشور شرایط و حقوق خوبی را برای نیروی کار متخصص در نظر می‌گیرند.

شرایط و وضعیت بهداشت و درمان در بلغارستان

پس از پیوستن بلغارستان به اتحادیه اروپا در سال 2007، سیاست‌های بهداشتی و درمانی این کشور به منظور تطابق با الزامات اتحادیه اروپا (برنامه سلامت 2020) و افزایش سلامتی و رفاه جامعه تنظیم شد. در حال حاضر قانون اساسی بلغارستان حق و حقوق مساوی جهت مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی به تمام شهروندان داده است.

مراقبت‌های بهداشت عمومی در بلغارستان بسته به جایی که هستید متفاوت است. به عنوان مثال در شهرها بیمارستان‌های بزرگی وجود دارند که دارای کارکنان فراوان و حرفه ای، بخش‌های تمیز و مدرن و جدیدترین تکنولوژی‌ها و استانداردهای پزشکی هستند و اغلب در سطح امکانات کشورهای پیشرفته اروپایی است. اما در بیشتر مناطق روستایی، ممکن است مجبور باشید فاصله قابل توجهی را برای رسیدن به یک کلینیک نسبتاً مدرن طی کنید. تعداد داروخانه‌های مجاز در کشور بلغارستان تنها در حدود 3.500 عدد است.

8 مزیت برای شهروندان بلغارستان

 1. کمترین میزان مالیات در اروپا
 2. کمترین هزینه‌های عملیاتی کسب و کار
 3. نیاز به سرمایه اندک برای راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری آسان
 4. وجود نیروی کار تحصیل کرده
 5. بانکداری امن و بخش مالی مطمئن
 6. موقعیت جغرافیایی استراتژیک
 7. امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر اتحادیه اروپا
 8. کشور زیبا و مردمان مهربان

انواع شیوه‌های اقامت برای زندگی در بلغارستان

شهروندان خارجی که مایل به اقامت در بلغارستان هستند، باید از سه ماه قبل، برای دریافت اجازه اقامت درخواست داده باشند. در ادامه به صورت اجمالی برخی از شیوه‌های اخذ اقامت در بلغارستان را توضیح می‌دهیم.

اقامت در بلغارستان از طریق تولد فرزند

نظام حقوقی و سیستم اخذ تابعیت در کشور بلغارستان از طریق خون و به صورت نَسبی است. یعنی اگر فرزندی در بلغارستان متولد شود می‌تواند تابعیت این کشور را دریافت کند.

اقامت در بلغارستان از طریق ازدواج

در صورتی که شما با فردی که تابعیت کشور بلغارستان را دارد ازدواج کنید، تحت شرایطی می‌توانید اقامت بلغارستان را دریافت کنید. در خصوص این موضوع، دولت بلغارستان بررسی و تصمیم گیری نهایی را انجام می‌دهد.

اقامت در بلغارستان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

برای این روش شما ابتدا باید یک ویزای بلند مدت تجاری دریافت کنید. در این حالت می‌توانید بین کشور خود و بلغارستان رفت و آمد کنید. برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان نیاز به گرفتن مدرک زبان ندارید و همچنین می‌توانید بعد از 5 سال اقامت قانونی بلغارستان را جهت کسب اقامت دائم دریافت کنید.

اقامت در بلغارستان از طریق کار

برای اخذ ویزای کار بلغارستان و کار در بلغارستان، تسلط به زبان انگلیسی یکی از شروط اصلی است. با دارا بودن دانش زبان انگلیسی شما می‌توانید با سرعت بیشتری به استخدام شرکت‌های بین‌المللی و بلغاری در آیید.

اقامت در بلغارستان از طریق تحصیل

برای دریافت اقامت تحصیلی در بلغارستان شما به داشتن مدرک زبان نیاز دارید. اگر شما مدرک زبان متناسب را در اختیار ندارید، دانشگاه‌های بلغارستان این امکان را به شما می‌دهند که قبل از شروع به تحصیل، دوره‌های زبان را در دانشگاه‌های بلغارستان بگذرانید. پس از پایان تحصیل در بلغارستان در صورتی که موفق شوید کار قانونی پیدا کنید، می‌توانید برای اخذ اقامت دائم بلغارستان اقدام کنید.

اقامت در بلغارستان از طریق خرید ملک

در این روش شما می‌توانید با خرید ملک، اقامت بلغارستان را مانند کشورهایی چون اتریش، ترکیه، اسپانیا و… به دست آورید. کشور بلغارستان این شیوه اخذ اقامت را اخیراً در دستور کار خود قرار داده است.

اقامت در بلغارستان از طریق پناهندگی

این نوع اقامت پروسه پیچیده و طولانی مدتی دارد. هر کشوری در خصوص پناهندگی قوانین خاص خود را دارد. لازم به ذکر است به دلیل شرایط سخت و امنیت پایینی که این روش دارد، موسسه حقوقی سروش فردا هیچ خدماتی در این زمینه ارائه نمی دهد.

روش های دریافت اقامت بلغارستان

بهترین شهرها برای زندگی در بلغارستان

صوفیه بهترین شهر برای کسب و کار در بلغارستان

صوفیه جایزه بهترین شهر از نظر کسب و کار در بلغارستان را در سال 2013 بر اساس رتبه بندی سالانه رادیو ملی این کشور (Darik) دریافت کرد. صوفیه محل سرمایه گذاری‌های بزرگی است و پروژه‌های بسیاری در زمینه‌های تجاری و صنعتی، ساختمان‌های اداری و هتل‌ها در آن اجرا شده‌اند.

صوفیه جایزه مرکز فرهنگی را در سال 2015 در پی بسیاری از رویدادهای فرهنگی که روزانه در آن برگزار می‌شود، دریافت کرد و یک کاندیدای قدرتمند برای تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2020 است. حدود 64٪ از افراد شاغل در حوزه فرهنگی و مشاغل خلاق در بلغارستان در صوفیه مشغول به کار هستند.

وارنا یک مرکز مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در بلغارستان

وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و تنها شهر ساحلی بزرگ دریای سیاه است. این شهر به خاطر موقعیت استراتژیکی که در خلیج وارنا دارد، سه هزار سال است که یکی از مراکز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهم در اروپا به شمار می‌رود. از وارنا با نام پایتخت دریایی و مرکز نیروی دریایی بلغارستان یاد می‌شود.

گفته می‌شود در گذشته وارنا مرکز جنایت‌های بلغارستان بود و حضور مافیا در این شهر بسیار پر رنگ بود. اما با مبارزات دولت و پلیس بلغارستان با شبکه‌های مافیایی این شهر در ظرف مدت دو سال، جرم و جنایات به نحوی در این شهر کاهش یافت که در سال 2007 به عنوان بهترین شهر بلغارستان برای زندگی معرفی شد.

بورگاس شهر صنعتی بلغارستان

شهر بورگاس چهارمین شهر بزرگ بلغارستان پس از شهرهای صوفیه، پلوودیف و وارنا است. بورگاس در ساحل دریای سیاه قرار دارد و یک شهر مهم از نظر صنایع مختلف، حمل و نقل، مبادلات فرهنگی و صنعت توریسم محسوب می‌شود.

مزایا و معایب زندگی در بلغارستان

آیا بلغارستان برای تحصیل، کشور مناسبی است؟

کشور بلغارستان از نظر جذب دانشجویان بین‌المللی و گردشگری شهرت دارد. این کشور درآمد خوبی از دانشجویان کشورهای همسایه خود نظیر ترکیه، یونان و مقدونیه و کشورهای دیگری نظیر نیجریه، آلمان، ایتالیا، انگلستان، غنا، آفریقای جنوبی و هند دارد.

دانشجویان بین‌المللی به دلیل وجود سطح آموزش عالی، سیستم‌های آموزشی پیشرفته، مدرک بین‌المللی و به رسمیت شناخته شده، مبلغ شهریه منطقی، هزینه زندگی پایین، امنیت بالا و زندگی در محیطی دوستانه، بلغارستان را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

هزینه تحصیل در بلغارستان

کشورهای اروپایی طی تفاهم نامه هایی، امکان تحصیل دانشجویان اروپایی را به همراه بورسیه‌های تحصیلی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممکن ساخته‌اند. اما اگر شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی (خارج از اتحادیه اروپا) به تحصیل در بلغارستان مشغول شوید، باید شهریه بالاتری نسبت به دانشجویان بومی این کشور و دانشجویان اتحادیه اروپا بپردازید. این شهریه معمولاً چیزی بین 3 تا 11 هزار دلار در سال است که بسته به نوع دانشگاه و دوره‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است.

توجه داشته باشید که دولت بلغارستان کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه زیادی برای دانشجویان خارجی در نظر نگرفته است. بنابراین باید توانایی مالی مناسبی داشته باشید تا از عهده مخارج خود برآیید. هزینه‌های زندگی یک دانشجو در بلغارستان شامل اسکان، حمل و نقل، خورد و خوراک و… چیزی در حدود 6.000 دلار در سال است.

51 دانشگاه شناخته شده بلغارستان در سطح بین‌المللی هستند

51 دانشگاه برای تحصیل در بلغارستان وجود دارند که از لحاظ بین‌المللی شناخته شده هستند. در برخی از موسسات آموزش عالی در بلغارستان رشته‌های مختلفی به زبان انگلیسی، فرانسه و یا آلمانی تدریس می‌شوند. بعضی از دانشگاه‌ها نیز به صورت مشترک با دیگر دانشگاه‌های بین‌المللی، برنامه‌های متنوع تحصیلی ارائه می‌دهند.

برای مثال دانشگاه آمریکن در بلغارستان، دوره‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد که در موسسات بلغارستان و امریکا معتبر هستند.

دانشگاه صوفیا

دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی، در رنکینگ جهانی رتبه 700 را در میان دانشگاه‌های برتر دنیا و رتبه 300 را در میان دانشگاه‌های برتر اروپا دارد. دانشگاه صوفیا در سال 1888 تاسیس شده و در حال حاضر بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه بلغارستان است. این دانشگاه طیف گسترده‌ای از رشته‌ها مانند علوم انسانی، حقوق، فناوری اطلاعات، پزشکی و اقتصاد را ارائه می‌دهند.

در حالی که بلغارستان به دانشگاه صوفیای خود با رتبه 700 جهانی افتخار می‌کند، ما در ایران دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه صنعتی شریف با رتبه 432 جهانی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه 498 جهانی، دانشگاه علم و صنعت ایران با رتبه 601-650 جهانی و دانشگاه تهران با رتبه 701-750 جهانی را داریم که مدارک آنها در سراسر جهان نیز معتبر است.

این آمار براساس رتبه‌بندی بین‌المللی تایمز (یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی که دانشگاه‌های جهان را رتبه بندی می‌کند) ارائه شده است.

ویزای همراه برای تحصیل در بلغارستان

تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید اتحادیه اروپا در کشور بلغارستان این امکان را برای شما فراهم می‌کند که همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه در زمان تحصیل به این کشور ببرید.

هزینه‌های زندگی در بلغارستان 2021

 • هزینه های تخمین زده شده ماهیانه برای یک خانواده چهار نفره: 4.494 یورو (بدون اجاره).
 • هزینه های ماهانه برای یک فرد مجرد: 429 یورو (بدون اجاره).

برای سهولت محاسبه خوانندگان این مقاله، هزینه‌های زندگی در بلغارستان به یورو آورده شده است.

رستوران در بلغارستانقیمت (€)گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت5.11 €4.097.66
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)23.00 €15.3225.53
McMeal در McDonalds4.09 €3.065.11
آبجو تولید بلغارستان (0.5 لیتری)1.02 €0.711.53
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتر)1.53 €1.022.04
کاپوچینو1.18 €0.771.53
کوکاکولا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)0.82 €0.511.02
آب (بطری کوچک)0.51 €0.310.87
سوپر مارکت در بلغارستان  
شیر (1 لیتر)2.56 €1.97-3.26
نان سفید تازه (500 گرم)0.53 €0.35-0.84
برنج سفید (1 کیلوگرم)0.39 €0.32-0.56
تخم مرغ (12 عدد)1.55 €1.21-2.03
پنیر محلی (1 کیلوگرم)2.32 €1.81-3.49
سینه مرغ (1 کیلوگرم)1.85 €1.39-2.23
گوشت گاو (1 کیلوگرم)3.30 €2.51-4.88
سیب (1 کیلوگرم)0.92 €0.611.28
موز (1 کیلوگرم)1.31 €1.021.53
پرتقال (1 کیلوگرم)1.03 €0.771.28
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)1.19 €0.921.53
سیب زمینی (1 کیلوگرم)0.49 €0.360.61
پیاز (1 کیلوگرم)0.48 €0.380.77
کاهو (1 سر)0.50 €0.260.77
آب (بطری 1.5 لیتر)0.47 €0.360.66
بطری شراب (متوسط)4.09 €3.065.11
آبجو تولید بلغارستان (0.5 لیتری)0.61 €0.510.89
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتر)0.95 €0.661.28
بسته سیگار (مارلبورو)2.81 €2.553.06
حمل و نقل در بلغارستان  
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)0.82 €0.510.82
بلیط ماهانه (استفاده معمول)25.53 €15.5325.53
شروع تاکسی0.46 €0.360.51
تاکسی هر 1 کیلومتر0.41 €0.380.46
تاکسی هر 1 ساعت6.74 €6.137.66
بنزین (1 لیتر)1.08 €1.021.17
فولکس واگن گلف 1،4 KW Trendline17,874.03 €15,320.6020,427.46
تویوتا کرولا 1.6 لیتر 97 کیلو وات کمپرسور17,152.10 €14,299.2320,427.46
موارد کاربردی – قبوض  
هزینه‌های عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m286.35 €51.07133.56
تعرفه تلفن همراه (1 دقیقه – بدون تخفیف)0.14 €0.080.23
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL)10.05 €7.6612.77
ورزش و اوقات فراغت در بلغارستان  
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال21.37 €15.3230.64
(اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته9.27 €5.1115.32
سینما6.13 €4.606.13
مراقبت از کودک در بلغارستان  
 مهد کودک ماهانه برای 1 کودک277.85 €178.74357.48
پوشاک و کفش در بلغارستان  
 1 جفت جین (Levis 501 یا مشابه)46.37 €25.5376.60
 1 لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای (Zara، H & M، …)24.68 €15.3235.75
 1 جفت کفش نایک66.28 €45.9691.92
 1 جفت کفش مردانه چرم64.31 €40.85102.14
اجاره ماهانه منزل در بلغارستان  
 آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر273.84 €153.21408.55
 آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز202.82 €102.14306.41
 آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر479.63 €280.88663.89
 آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز342.62 €204.27469.60
قیمت خرید خانه در بلغارستان  
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر€ 1,073.76561.761,532.06
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز747.33 €408.551,021.37
حقوق و دستمزد در بلغارستان  
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)515.16 € 
نرخ بهره وام به درصد (٪)، 20 ساله4.311.793.06

این داده‌ها بر اساس 13546 گزارش از 1013 گزارشگر در 18 ماه گذشته بوده است.
(براساس آمار Numbeo)

داده‌های ما برای هر کشور بر اساس میانگین گزارش‌ها در تمام شهرهای آن کشور است.

هزینه زندگی در بلغارستان

قسمت سوم: مزایای زندگی در بلغارستان چیست؟

تسلط به زبان انگلیسی

یکی از مزایای زندگی در بلغارستان این است که بیشتر مردم بلغارستان توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی را دارند. هرچند که منحصر به فرد بودن زبان بلغاری، خود یکی از جذابیت‌های این کشور برای مهاجران محسوب می‌شود.

با قیمت مناسب صاحب خانه شوید

قیمت خرید خانه در بلغارستان در حال حاضر بسیار مناسب است. مهاجرانی که خواهان مکانی دارای صلح و آرامش برای تشکیل یا گسترش خانواده خود هستند، شهرهای آرامی را در بلغارستان پیدا خواهند کرد و این امتیاز را دارند که از هیاهو و شلوغی مناطق پر ازدحام دنیا فاصله داشته باشند.

بلغارستان جامعه مصرف کننده‌ای نیست

کشور بلغارستان برای چیزهایی که منحصر به فرد است ارزش قائل بوده و به صورت جدی از کسب و کارهای محلی حمایت می‌کند. شما به راحتی می‌توانید مغازه‌ها و رستوران‌های منحصر به فردی را در این کشور ببینید که نگرانی رقابت با فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ خارجی را ندارند.

فرصت بزرگ برای نوآوری و تغییر

طبق نظر برخی منابع، بلغارستان در حال حاضر در قسمت پایین نمودار نوآوری در اروپا قرار دارد. اگرچه ممکن است در نگاه اول این موضوع جالب نباشد اما این فرصت را برای مهاجران به وجود می‌آورد که ایده‌های خلاقانه خود را در این کشور ارائه دهند و اجرا کنند.

بلغارستان کشوری امن برای زندگی

به طور کلی همیشه مهاجران هنگام رفتن به مکان جدید نگرانی‌های امنیتی دارند. اما بهتر است بدانید که بلغارستان یک مکان بسیار امن است. پلیس بلغارستان به صورت جدی با جرایم برخورد می‌کند و مجرمان مجازات‌های سختی را در این کشور متحمل می‌شوند.

مزایای زندگی در بلغارستان

امتیازاتی که اقامت دائم بلغارستان به شما می‌دهد

 • امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه شنگن، بدون نیاز به دریافت ویزا
 • افتتاح حساب آسان در بانک‌های اروپایی و سراسر دنیا
 • ثبت شرکت و اجازه کار در کشورهای اروپایی
 • بهره مندی از مزایای تحصیلات رایگان در سطح اتحادیه اروپا
 • امکانات رفاهی، درمانی و بهداشتی رایگان در سطح اتحادیه اروپا

قسمت چهارم: معایب و مشکلات زندگی در بلغارستان چیست؟

نظام پزشکی معیوب

در حالی که اتحادیه اروپا بخاطر نظام پزشکی موثر و کارآمدش شناخته شده است، اما بلغارستان فاقد این سیستم موثر است و مردم بخاطر زمان انتظار طولانی و استفاده از یک روش یکسان برای اکثر بیماران، از نظام پزشکی این کشور ناراضی هستند.

سقوط صنایع

یکی از دلایل اصلی کاهش جمعیت بلغارستان، سقوط بسیاری از صنایع سنگین بعد از فروپاشی کمونیسم در این کشور است. در نتیجه بسیاری از جمعیت کشور بیکار شدند و به ناچار از بلغارستان مهاجرت کردند.

نکات جالب درباره زندگی در بلغارستان

 • بلغارستان قدیمی ترین کشور اروپاست و تنها کشور اروپایی است که از زمان تاسیس تاکنون نام آن تغییر نکرده است.
 • بلغارستان کشور کوه هاست.
 • یک سوم مساحت کشور بلغارستان پوشیده از جنگل است.
 • مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز و یکی از سوغاتی‌های جالب بلغارستان روغن گل رز است.
 • اولین کامپیوتر دیجیتال توسط فیزیکدان و دانشمندی به نام “جان وینسنت آتاناسوف” (John Vincent Atanasoff) که اصلیت بلغاری داشت طراحی و ساخته شد.
 • آلات موسیقی سنتی و معروف بلغاری‌ها به نام گایدا بسیار شبیه و البته ساده تر نسبت به بگپایپ و یا نی انبان اسکاتلندی هاست.
 • بلغارستان جزو معدود کشورهایی است که سر تکان دادن به چپ و راست در آن به معنی بله گفتن و تکان دادن سر به پایین و بالا به معنای نه گفتن است!
 • بلغاری‌ها از الفبای سیرلیک که توسط دو راهب بلغاری اختراع شده بود استفاده می‌کنند. سالروز اختراع این الفبا در بلغارستان تعطیل رسمی است.
 • ارتش بلغارستان در طول جنگ‌های مختلف هرگز تسلیم دشمن نشده است.
 • قدیمی ترین گنجینه طلای جهان در غرب وارنا کشف شده است.
 • خوشمزه ترین پنیرها با طعم‌های متنوع را در بلغارستان می‌توانید پیدا کنید. بهترین آنها پنیر سفید است که از شیر گاو و یا گوسفند تهیه شده است.
 • برخی بلغاری‌ها معتقدند که ساخت پنیر فتا ریشه در کشور آنها دارد و یونانی‌ها دستور تهیه آن را از آنها ربوده‌اند.

معرفی چند وب سایت مفید برای زندگی در بلغارستان

 1. هزینه‌های دقیق زندگی در بلغارستان و مقایسه آن با سایر کشورها (آپدیت 2021)
 2. سایت کاریابی در بلغارستان
 3. معرفی بهترین شهرها برای زندگی در بلغارستان
 4. خرید و فروش اتومبیل در بلغارستان
 5. اجاره، خرید و فروش ملک در بلغارستان

هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اخذ اقامت در اروپا به چه صورت است؟

اگر شما قصد مهاجرت به اروپا را دارید، هم اکنون چند راه گوناگون برای شما وجود دارد. همکاران ما در موسسه حقوقی سروش فردا برای ارائه مشاوره زندگی و اخذ اقامت اروپا (کشورهای حوزه شنگن) در خدمت شما هستند.

صفحه تماس با ما

آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در بلغارستان

شما می توانید برای دریافت آخرین اخبار و تغییرات شرایط زندگی در بلغارستان، اینجا کلیک کنید و با ما همراه باشید.

شرایط زندگی در بلغارستان

سوالات متداول زندگی در بلغارستان

هزینه زندگی در بلغارستان چقدر است؟

هزینه های تخمین زده شده ماهیانه برای یک خانواده چهار نفره: 4.494 یورو (بدون اجاره).
هزینه های ماهانه برای یک فرد مجرد: 429 یورو (بدون اجاره).


شرایط کار و زندگی در بلغارستان چگونه است؟

کارمندان به ازای یک ساعت کار در بلغارستان به صورت میانگین 19 BGN دریافت می کنند. در حال حاضر میانگین دستمزد ماهانه در صوفیه پایتخت بلغارستان، در حدود 3.860 BGN در ماه است.

هزینه تحصیل و زندگی در بلغارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل در بلغارستان از 3 تا 11 هزار دلار در سال می تواند متغیر باشد و هزینه‌های زندگی یک دانشجو در بلغارستان شامل اسکان، حمل و نقل، خورد و خوراک و… چیزی در حدود 6.000 دلار در سال است.

مزایای زندگی در بلغارستان چیست؟

تسلط به زبان انگلیسی، فرصت بزرگ برای نوآوری و تغییر، مناسب بودن قیمت خرید خانه در بلغارستان و … .

بهترین شهرها برای زندگی در بلغارستان کدامند؟

صوفیه، وارنا، بورگاس

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا