100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تمکن مالی ویزای کاری آلمان 2024 (+✅تمکن ویزای جستجو کار+سفارت)

germany Flag

یکی از شرایط مهاجرت کاری به آلمان داشتن تمکن مالی لازم است. به عبارت دیگر متقاضیانی که می‌خواهند به آلمان مهاجرت کنند باید بتوانند ثابت کنند که از پس هزینه های زندگی در این کشور برمی‌آیند و حمایت مالی لازم را دارند. بنابراین آگاهی از میزان تمکن مالی لازم برای مهاجرت کاری به آلمان ضروری است. با ما در این مقاله همراه باشید تا تمامی جزئیات لازم در این باره را در اختیارتان قرار دهیم و به شما بگوییم که:

 • آیا به تمکن مالی برای ویزای کاری آلمان نیاز است؟
 • حداقل تمکن مالی ویزای کار آلمان چقدر است؟
 • چگونه تمکن مالی برای مهاجرت کاری به آلمان را ثابت کنیم؟
 • شرایط تمکن مالی ویزای جستجوی کار آلمان چگونه است؟
 • هزینه ها و درآمد در آلمان برای مهاجران چقدر است؟
Arrow Icon
اطلاعیه مهم:ویدئو زیر حاوی اطلاعات مهمی درباره شرایط کار و اوسبیلدونگ آلمان در سال ۲۰۲۴ می باشد. حتما تماشا کنید.

✅ بررسی تمکن مالی ویزای کاری آلمان

تمکن مالی ویزای کاری آلمان یکی از شرایط اصلی برای مهاجرت به این کشور است. در واقع متقاضیان باید بتوانند در زمان مراجعه به سفارت، گواهی تمکن مالی برای ویزای کاری آلمان را ارائه دهند تا واجد شرایط گردند. دقت داشته باشید که حداقل تمکن مالی ویزای کار آلمان به گونه‌ای تعیین شده است که تضمین کند شما از پس هزینه‌های زندگی در این کشور برمی‌آیید. ما در این مقاله نگاهی جامع بر گواهی تمکن مالی داریم و مبالغ مربوط به گواهی ویزاهای مختلف مانند تمکن مالی ویزای جستجوی کار آلمان را بر اساس منابع معتبر ارائه می‌دهیم. همراه ما بمانید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان

شما برای مهاجرت به آلمان و در هنگام اقدام برای بستن قرارداد کاری یا مراجعه به سفارت به برخی مدارک مشترک نیاز دارد. این مدارک عبارتند از:

 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک شناسایی و پاسپورت معتبر
 • عکس
 • مدارک تحصیلی و زبان
 • سوابق کاری
 • بیمه
 • گواهی سلامت

ما در این مقاله به طور کامل از گواهی تمکن مالی حرف می‌زنیم و پیش از هر چیز، تعریفی جامع از این گواهی ارائه می‌دهیم. با ما بمانید.

شما همچنین می‌توانید اطلاعات جامع درباره مهاجرت کاری به آلمان را در مقاله کار در آلمان به دست آورید.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. تعریف تمکن مالی

شما برای مهاجرت به آلمان باید بتوانید ثابت کنید که از پس هزینه‌های خود در این کشور برمی‌آیید. این اثبات از طریق گواهی تمکن مالی اتفاق می‌افتد و شما برای ویزا های مختلف، از ویزای تحصیلی گرفته تا ویزای جستجوی کار، به ارائه این مدرک نیاز دارید.

دقت داشته باشید که بسته به هدف مهاجرت شما، نوع ویزای مورد نیازتان تغییر می‌کند و با تغییر نوع ویزا، میزان تمکن مالی نیز کم یا زیاد می‌شود. پس همواره پس از انتخاب شیوه مهاجرتی خود به آلمان، تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای مربوطه را استعلام کنید.

تمکن مالی برای ویزای کاری آلمان
Train-Station-of-the-Airport-of-Friedrichshafen

3. تمکن مالی برای مهاجرت کاری به آلمان

همانطور که می‌دانید متقاضیان مهاجرت به آلمان در مرحله اول باید به سفارت این کشور مراجعه کنند و سپس با ارائه مدارک خود، درخواست خود برای دریافت ویزا را ثبت نمایند. یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری آلمان، گواهی تمکن مالی است

تمکن مالی برای مهاجرت کاری به آلمان ارتباط مستقیم با نوع ویزای دریافتی شما دارد. به عنوان مثال تمکن مالی ویزای جستجوی کار آلمان با تمکن مالی لازم برای ویزای کارگر ماهر متفاوت است.

در ادامه حداقل تمکن مالی برای ویزا های کار آلمان را به تفکیک بررسی می‌کنیم.

4. حداقل تمکن مالی ویزای جستجوی کار آلمان

پیش از آنکه درباره حداقل تمکن مالی ویزای جستجوی کار آلمان حرف بزنیم، تعریفی از این ویزا ارائه می‌دهیم.

ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker – جاب سیکر) به ویزایی گفته می‌شود که به متقاضیانی که پیشنهاد کاری ندارند، امکان کاریابی حضوری در این کشور را می‌دهد. به عبارت دیگر شما با دریافت این ویزا مجوز ورود به آلمان برای کاریابی را اخذ می‌نمایید.

از جمله ویژگی‌های مهم ویزای جاب سیکر آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت اعتبار: 6 ماه
 • امکان تمدید: ندارد
 • امکان تبدیل به اقامت: در صورت کاریابی در آلمان و ارائه قرارداد کاری

برای دریافت این ویزا باید با مدارک لازم را به سفارت آلمان در کشور محل زندگی خود تحویل دهید و یکی از این مدارک، گواهی تمکن مالی است. بر اساس قوانین آلمان، حداقل میزان تمکن مالی ویزای جستجوی کار آلمان برابر است با 947 یورو در ماه یا 11,364 یورو در سال است. گفته می‌شود که این مبلغ برای سال 2024 به 1200 یورو در ماه خواهد رسید.

این مبلغ در واقع حداقل میزان مبلغ لازم برای رفع هزینه های زندگی در آلمان است. دقت کنید که در سال 2024 سفارت آلمان در ایران به جای ویزای جستجوی کار برای کارت شانس آلمان وقت می‌دهد. برای دریافت این کارت باید حداقل مبلغ لازم برای زندگی در آلمان در مدت 12 ماه را داشته باشید.

تمکن مالی ویزای جستجوی کار آلمان

در بخش بعدی مقاله تمکن مالی برای ویزای کارگر ماهر و همچنین چگونگی اثبات این تمکن را بررسی می‌کنیم. همراه ما بمانید.

5. تمکن مالی برای ویزای کارگر ماهر آلمان

متقاضیان مهاجرت کاری به آلمان که پیشنهاد کاری (جاب آفر – Job Offer) از طرف یک شرکت آلمانی دارند یا به عبارت دیگر، موفق به کاریابی در آلمان شده‌اند، می‌توانند برای اخذ ویزای کارگر ماهر (Skilled Worker) این کشور اقدام کنند.

شما برای اخذ ویزای کارگر ماهر آلمان باید:

 • هماهنگی‌های لازم را با کارفرمای خود انجام دهید.
 • به سفارت آلمان مراجعه کنید.
 • مدارک لازم (مانند گواهی تمکن مالی، مدارک بیمه، مدارک شناسایی و …) را تحویل سفارت دهید.

گواهی تمکن مالی برای ویزای کارگر ماهر آلمان برابر است با حداقل 1,027.00 یورو در ماه.

تمکن مالی برای کارت شانس آلمان

برای دریافت ویزای کارت شانس آلمان که فرصت یک ساله کاریابی حضوری در این کشور را برای مدت 1 سال به شما می‌دهد، باید ثابت کنید که از پس هزینه زندگی در این کشور برمی‌آیید. شما یا باید نشان دهید که مبلغ 1027 یورو در ماه در حساب بانکی خود دارید یا قرارداد کار پاره‌وقتی دارید که می‌تواند هزینه های شما را پوشش دهد.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

6. چگونگی اثبات تمکن مالی برای ویزای کاری آلمان

شما برای اینکه ثابت کنید میزان تمکن مالی برای ویزای کاری آلمان را دارید، با روش‌های بین‌المللی مختلفی مواجه هستید اما مهم‌ترین و مرسوم‌ترین روش، قرار دادن حداقل تمکن مالی ویزای کار آلمان در یک حساب بانکی مسدود یا اصطلاحاً بلوکه شده (Blocked Account) است.

در این روش در واقع شما مبلغ تعیین‌شده به عنوان تمکن مالی برای مهاجرت کاری به آلمان را در یک حساب بانکی قرار می‌دهید و اجازه برداشت از این حساب را نخواهید داشت. البته دقت داشته باشید که امکان برداشت مبلغی محدود به صورت ماهیانه وجود دارد اما شما نمی‌توانید در یک برداشت تمام مبلغ را از حساب بیرون بیاوردید.

دولت آلمان با استفاده از این روش تضمین می‌کند که شما همواره مبلغ لازم برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود را خواهید داشت.

دقت داشته باشید که پس از اخذ ویزا یا اقامت آلمان، این مبلغ وارد یک حساب معمولی در آلمان (Girokonto) خواهد شد.

در ادامه به شما می‌گوییم هزینه زندگی در آلمان چقدر است و شما در برابر این هزینه‌ها و تمکن مالی لازم برای اخذ ویزا، چه درآمدی به دست خواهید آورد. همراه ما بمانید و به مطالعه ادامه دهید.

Munich,-Germany
Munich,-Germany

7. اخذ ویزای آلمان بدون تمکن مالی

متاسفانه امکان مهاجرت به آلمان خصوصا با تمرکز بر کار در این کشور بدون ارائه گواهی تمکن مالی وجود ندارد. در واقع شما حتماً باید ثابت کنید که می‌توانید از پس برخی نیازهای اولیه در آلمان بربیایید و از این نظر به مشکل برنخواهید خورد.

اگر ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید و بورسیه فول فاند داشته باشید، دیگر نیازی به گواهی تمکن مالی نخواهید داشت.

7. هزینه زندگی در آلمان

همانطور که گفتیم اهمیت اصلی تمکن مالی ویزای کاری المان در تضمین توانایی متقاضی برای پرداخت هزینه زندگی است اما سوال اینجاست که این هزینه چقدر است؟

پیش از هر چیز باید بدانید که امکان تخمین دقیق هزینه زندگی در آلمان وجود ندارد چرا که اولاً شیوه زندگی و عادت‌های افراد با یکدیگر متفاوت است و ثانیاً شهر محل زندگی شما در آلمان بر این هزینه تأثیر می‌گذارد. حال اگر بخواهیم یک مبلغ کلی از هزینه زندگی در آلمان ارائه دهیم، باید بگوییم که:

 • یک فرد تنها در آلمان با 850 تا 1200 یورو در ماه می‌تواند نیازهای خود را برآورده کند.
 • یک خانواده چهارنفره به 3500 تا 4500 یورو در ماه برای رفع نیازهای خود نیاز دارد.

دقت داشته باشید که مبالغ مذکور هزینه اسکان در آلمان را شامل نمی‌شود.

ما همچنین در جدول زیر جزئیات بیشتر را ارائه کرده‌ایم:

نوع هزینهمبلغ هزینه (به یورو)
رستوران و مواد غذایی50 تا 150
حمل و نقل ماهانه30 تا 90
قبوض237.01 یورو در ماه
امکانات رفاهی12.00 تا 34.11
اجاره ماهانه آپارتمانیک خوابه: 627.79 تا 829.38 در ماه
سه خوابه: 1161.56 ال 1512.39 در ماه
خرید آپارتمان4653.50 تا 6438.24 هر متر مربع

8. میزان حقوق و درآمد در آلمان

حال که از مبالغ لازم برای اخذ تمکن مالی برای مهاجرت کاری به آلمان و همچنین هزینه زندگی در این کشور حرف زدیم، خوب است بدانید که شما پس از اخذ ویزای کاری و اشتغال در آلمان چقدر درآمد خواهید داشت و آیا این درآمد نیازهای مالی شما تأمین می‌کند؟

بر اساس قوانین آلمان هر نیروی کار حداقل 12.41 یورو به ازای هر ساعت کار دریافت می‌کند. بنابراین اگر شما 48 ساعت در هر هفته کار کنید و یک ماه را هم 4 هفته در نظر بگیریم،2,382.72 یورو درآمد خواهید داشت.

میزان درآمد در آلمان برای نیروهای کار پاره‌وقت که تقریباً 19.5 ساعت در هفته مشغول به کارند، 967.98 یورو خواهد بود.

اطلاعات بیشتر را در مقاله حقوق کارگر ساده در آلمان بخوانید.

تمکن مالی برای مهاجرت کاری به آلمان

در آخرین بخش از مقاله به شما می‌گوییم قانون ارائه تمکن مالی برای مهاجرت کاری به آلمان چه خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد. از اینکه همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

9. مزایا و معایب ارائه گواهی تمکن مالی

ارائه گواهی تمکن مالی مزیت بزرگی برای مهاجران دارد: آن‌ها همواره یک پشتوانه مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود دارند و دولت آلمان نیز از جهت فشاری بر آن‌ها وارد نخواهد کرد. نکته‌ی اصلی اینجاست که فراهم کردن میزان تمکن مالی برای ویزای کاری آلمان برای بسیاری از مهاجران سخت است و آن‌ها نمی‌توانند این مبلغ را تهیه کنند.

قرار داشتن مبلغ مورد نظر برای تمکن مالی در یک حساب بانکی مسدود و امکان برداشت محدود از این حساب نیز از دیگر مشکلات مهاجران است.


پرسش‌های متداول تمکن مالی ویزای کاری آلمان

✅ آیا ارائه گواهی تمکن مالی برای مهاجرت کاری به آلمان لازم است؟

بله! گواهی تمکن مالی یکی از مدارک اصلی برای اخذ ویزای آلمان به شمار می‌رود.

✅ حداقل تمکن مالی ویزای جستجوی کار آلمان چقدر است؟

برای مهاجرت به آلمان باید 11,364 یورو در سال در یک حساب بانکی داشته باشید.

✅ میزان تمکن مالی برای ویزای کارگر ماهر آلمان چقدر است؟

برای دریافت ویزای کارگر ماهر آلمان شما باید به اندازه حداقل 1,027.00 یورو در ماه در حساب خود داشته باشید.

✅ هزینه زندگی در آلمان چقدر برآورد می‌شود؟

هزینه زندگی در آلمان برای یک فرد تنها و یک خانواده چهارنفره به ترتیب 850 تا 1200 و 3500 تا 4500 یورو در ماه تخمین زده می‌شود.

✅ چگونه می‌توانیم تمکن مالی خود را ثابت کنیم؟

برای اثبات تمکن مالی باید مبالغ لازم را در یک حساب بانکی مسدود شده قرار دهید.

جمع بندی

Conclusion

ارائه گواهی تمکن مالی از جمله اقداماتی است که متقاضیان ویزای کاری آلمان باید طی کنند. شما در کنار تمامی مدارک لازم برای مهاجرت کاری به آلمان مانند مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی، رزومه، انگیزه نامه و … باید گواهی تمکن مالی نیز ارائه کنید تا ثابت شود امکان پرداخت هزینه های زندگی در این کشور را خواهید داشت. با ارائه این گواهی شما یک قدم دیگر به رویای کار و زندگی در آلمان نزدیک می‌شوید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان