تحصیل کارشناسی در نروژ (هزینه و رشته ها 2021)

norway Flag

دانشگاه های نروژ، با کیفیت آموزش بالا و آموزش رایگان گزینه بسیار پرطرفداری در بین دانشجویان بین المللی هستند. اگر شما نیز برای ادامه تحصیل این کشور را برگزیده اید، این مقاله با سرفصل های زیر راهنمای جامعی برایتان خواهد بود.

 • شرایط عمومی تحصیل کارشناسی در نروژ چیست؟
 • هزینه تحصیل لیسانس در نروژ چه‌قدر است؟
 • آیا در نروژ امکان تحصیل لیسانس به زبان انگلیسی وجود دارد؟
 • شرایط دریافت ویزای تحصیلی نروژ چیست؟

✔️ بررسی شرایط تحصیل کارشناسی در نروژ

نروژ به دلیل، آموزش عالی یارانه ای و سیستم جامع تأمین اجتماعی، همیشه در میان سه شاخص برتر توسعه انسانی سازمان ملل قرار گرفته است. دانشجویان لیسانس در نروژ می توانند از دانشگاه ها، کالج های فنی و سایر موسسات آموزش عالی معتبر بین المللی بهره مند شوند. از شرایط تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی، تکمیل تحصیلات متوسطه در سطح پیشرفته، معادل قبولی در امتحان در پایان دوره متوسطه نروژ است.
تحصیل لیسانس در نروژ معمولاً سه سال طول می کشد و روند بولونیا را دنبال می کند. هزینه تحصیل کارشناسی در نروژ بسیار مقرون به صرفه است و دانشجویان کلیه دانشگاه های دولتی، از آموزش رایگان برخوردارند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

تحصیل کارشناسی در نروژ
arendal-norway

زمینه های تحصیل لیسانس در نروژ، دامنه تحقیقات وسیع علمی را شامل می شود. از جمله: زیست شناسی، مدیریت حمل و نقل، اقتصاد مدنی، بازاریابی، کارآفرینی، مدیریت، فیزیوتراپی، حقوق، مطالعات محیطی و توسعه بین المللی و موارد دیگر. هم چنین این دوره ها به دو زبان نروژی یا انگلیسی تدریس می شوند.

اگر شما نیز علاقه مند به استفاده از برنامه های کارشناسی برجسته ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج ها در نروژ هستید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

1. سیستم آموزش عالی در نروژ

نروژ یک کشور مترقی است. این کشور تلاش می کند تا دانشجویان را با کیفیت بالا آموزش دهد. سه نوع موسسه آموزش عالی دولتی در نروژ وجود دارد. که شامل دانشگاه ها، کالج های دانشگاهی و کالج های تخصصی هستند. همچنین بسیاری از موسسات آموزش عالی خصوصی در این کشور وجود دارد. سیستم آموزشی نروژ از روند بولونیا پیروی می کند. به این معنی که شما می توانید مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را دریافت کنید.

تحصیل کارشناسی در نروژ
Stavanger

2. شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی

آیا شرایط تحصیل در نروژ را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

شرایط تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی هر موسسه متفاوت است. ممکن است موسسات مختلف الزامات و مهلت های مختلفی داشته باشند. شما می بایست اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات لازم در مورد اسناد و مهلت برنامه ها را به دست آورده اید. در زیر حداقل شرایط پذیرش در آموزش عالی نروژ معرفی شده است.

شرایط عمومی تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم

تکمیل تحصیلات متوسطه در سطح پیشرفته، معادل قبولی در امتحان پایان دوره متوسطه نروژ، از شرایط تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی، برای ورود به دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی است. این شرایط توسط آژانس تضمین کیفیت در آموزش و پرورش تنظیم شده است. برای دانشجویان برخی از کشورها علاوه بر این، حداقل یک سال تحصیلات تکمیل شده در سطح دانشگاه لازم است. همچنین متقاضیان دوره کارشناسی نروژ می بایست حداقل 18 سال سن داشته باشند.

برخی از برنامه های تحصیلی، شرایط پذیرش ویژه ای دارند که معمولاً مربوط به موضوعات تخصصی یا رشته های تحصیلی از دبیرستان است. برای کسب اطلاعات شرایط خاص تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی، می توانید به وب سایت دانشگاه ها مراجعه کنید.

3. طول دوره کارشناسی در نروژ

هنگام تحصیل لیسانس در نروژ، دانشجویان خارجی باید به یاد داشته باشند که بیشتر برنامه ها به زبان نروژی تدریس می شوند و فقط حدود 15 برنامه به زبان انگلیسی در دسترس هستند.
تحصیلات لیسانس در نروژ معمولاً سه سال طول می کشد، اما در پایان تحصیلات، دانشجویان مدرکی برابر با 180 ECTS دریافت می کنند. این طرح آموزشی شامل کلیه رشته های علوم طبیعی، انسانی و اجتماعی می شود. با این حال، برای تعدادی از تخصص ها، مدت زمان مطالعه ممکن است متفاوت باشد:

 • برنامه های زمینه خلاقانه می توانند تا 4 سال ادامه داشته باشند.
 • برنامه های آموزشی 4 ساله است. (فقط به زبان نروژی)
تحصیل کارشناسی در نروژ
Ryten,-Norway

علاوه بر دانش بنیادی، دانشجویان در طول تحصیل لیسانس در نروژ سه نوع مهارت کسب می کنند: تحلیلی، نظری و عملی. سال اول آموزش معمولاً دارای یک برنامه ثابت با تعداد زیادی ماژول اجباری است و در دو سال آینده دانشجو این فرصت را دارد که گزینه های انتخابی را برای اصلاح تخصص خود انتخاب کند.
در برخی موارد خاص، هیچ گونه تقسیم بندی برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود ندارد. چنین برنامه هایی عموماً ساختار دقیق دارند. این به دلیل مسئولیت زیادی است که دانشگاه ها در قبال فارغ التحصیلان خود احساس می کنند.

4. مدرک مهارت زبان انگلیسی برای تحصیل کارشناسی در نروژ

اگرچه بیشتر مقاطع کارشناسی به زبان نروژی تدریس می شود، شما باید مهارت در زبان انگلیسی را نیز نشان دهید. تعدادی از برنامه ها و دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی هستند. سطح بالای انگلیسی در جامعه، به طور کلی تحصیل و زندگی در نروژ را آسان می کند. از شرایط تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی، داشتن حداقل نمرات در آزمون های زیر است:

 • تافل IBT: نمره 60
 • تافل PBT: نمره 500
 • آیلتس: سطح 5
 • آزمون آکادمیک پیرسون PTB: نمره 51
 • گواهی زبان اروپایی: دانشگاه انگلیسی B2-C1 یا سطح C1

گواهی زبان انگلیسی پیشرفته یا گواهی مهارت به زبان انگلیسی از دانشگاه کمبریج نیز پذیرفته می شود.

توجه کنید که شرایط ممکن است از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت باشد. گاهی اوقات حتی از یک برنامه تحصیلی به یک برنامه دیگر متفاوت است و آزمون ها و نمرات مختلف انگلیسی توسط موسسات مختلف مورد نیاز باشد.

شرایط تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم
Sognefjord

دانشجویانی که یک سال تحصیل در ایالات متحده، کانادا، ایرلند، انگلیس، استرالیا یا نیوزیلند را به پایان رسانده اند، مهارت کافی انگلیسی دارند. اگر این شرط را دارید، می توانید از آزمون های مهارت فوق الذکر معاف شوید.

5. تحصیل کارشناسی به زبان نروژی

ارائه مدارک به زبان های نروژی و انگلیسی در موسسات نروژ بسیار معمول است. اکثریت عظیم مردم نیز به انگلیسی صحبت می کنند. اگر برای تحصیل لیسانس در نروژ، یک زبان غیر بومی را انتخاب کنید، ممکن است مجبور باشید مدارکی در مورد مهارت زبان خود ارائه دهید. اگر شرایط زبان را ندارید، ممکن است دانشگاه های نروژ دوره های زبان را برای بهبود شما ارائه دهند و این دوره ها معمولاً شامل یک دوره زبان یک ساله برای افراد غیر نروژی می باشد.

حتی اگر قادر به تحصیل به زبان انگلیسی هستید، باز هم باید تلاش کنید تا حد امکان نروژی یاد بگیرید. برقراری ارتباط با مردم محلی و سایر دانش آموزان بهترین راه برای تمرین است. این مهارتی است که زندگی روزمره شما را آسان تر می کند و همچنین در CV شما یک رزومه عالی به نظر می رسد.
بیش از 140 موسسه در سراسر جهان دوره های نروژی را به دانشجویان خود ارائه می دهند. در حال حاضر بین 5000 تا 6000 دانشجوی جوان در سراسر جهان وجود دارند که در موسسات آموزش عالی در کشور خود در دوره های زبان نروژی تحصیل می کنند. 

برای دوره هایی که زبان آموزشی آنها نروژی است، مهارت در زبان نروژی لازم است و باید مستند باشد. برای پذیرش، باید در امتحانات زیر نمره قبولی بگیرید.

 • آزمون سطح 3 نروژی (در دانشگاه ها تدریس می شود.)
 • دوره 1 ساله زبان و فرهنگ نروژی
شرایط تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم
Harstad,-Norway

6. اخذ ویزای تحصیلی نروژ

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

برای تحصیل لیسانس در نروژ، بیشتر دانشجویانی که قصد دارند بیش از سه ماه در این کشور اقامت داشته باشند، نیاز به اجازه اقامت دانشجویی دارند، زیرا ویزا فقط تا 90 روز صادر می شود و اقامت بیش از این مدت را شامل نمی شود.

شرایط و روش های اخذ اجازه اقامت دانشجویی به کشور مبدا شما بستگی دارد.

شما باید مراحل درخواست ویزای دانشجویی نروژ را بصورت آنلاین آغاز کنید و سپس مدارک خود را به نزدیک ترین سفارت نروژ یا مرکز درخواست ویزا تحویل دهید.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی نروژ

زمان پردازش برای مجوزهای اقامت دانشجویی متفاوت خواهد بود و ممکن است دو ماه طول بکشد. بنابراین توصیه می شود به محض امکان درخواست دهید. اگر درخواست شما پذیرفته شود، باید کارت اقامت دریافت کنید. این مدرکی است مبتنی بر این که شما حق زندگی در نروژ را دارید و توسط اداره پلیس محلی شما در نروژ صادر می شود. شما باید ظرف هفت روز از ورود خود به نروژ به ایستگاه پلیس مراجعه کنید. از شما اثر انگشت و عکس گرفته شده و کارت اقامتتان، طی 10 روز کاری با پست برای شما ارسال می شود.

برای اخذ ویزای دانشجویی جهت تحصیل لیسانس در نروژ، باید شرایط زیر را رعایت کنید:

 • شما باید در دانشگاه یا کالج نروژ پذیرفته شده باشید.
 • دانشگاه یا کالج باید توسط آژانس نروژ برای تضمین کیفیت در آموزش و پرورش (NOKUT) معتبر شناخته شود.
 • دوره تحصیل شما باید تمام وقت باشد.
 • شما باید مبلغ کافی برای تأمین هزینه های تحصیل و زندگی خود داشته باشید. این نقدینگی حداقل سالانه 123.519 کرون (تقریباً 13.600 دلار آمریکا) به اضافه هزینه تحصیل است. شما باید این مبلغ را در یک حساب بانکی نروژ نگه دارید.
  • این مبلغ می تواند از محل اعتبارات شخصی شما یا وام های دانشجویی یا کمک های مالی باشد.
  • اگر شغل پاره وقت دارید، می توانید از این طریق مبلغ مورد نیاز را در نظر بگیرید.
 • شما باید در نروژ محل اقامت پیدا کرده باشید.
شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی
Alta

7. مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی نروژ

اسنادی که هنگام درخواست ویزای دانشجویی نروژ باید ارائه دهید:

 • گذرنامه: همچنین باید کپی صفحات استفاده شده را روی گذرنامه خود ضمیمه کنید.
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی نروژ: پس از تکمیل درخواست آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت، این مورد را چاپ می کنید.
 • دو عکس به اندازه گذرنامه: عکس ها باید اخیراً گرفته شوند و زمینه سفید داشته باشند.
 • نامه پذیرش: در این نامه باید نام شما، دوره تحصیلات، سطح تحصیلات و طول برنامه ذکر شود.
 • اثبات داشتن توانایی مالی کافی برای ادامه اقامت در نروژ.
 • اثبات دریافت کمک هزینه یا بودجه، مانند بیانیه حمایت از صندوق وام آموزش دولتی
 • اظهارات بانکی از حساب بانکی در نروژ: شما ممکن است خودتان یک حساب بانکی باز کنید یا دانشگاه شما از طرف شما یک حساب باز کند.
 • یک قرارداد کار (نیمه وقت)، که ساعات کار شما، حقوق و مدت زمان قرارداد را بیان می کند.
 • اثبات اینکه می توانید شهریه خود را پرداخت کنید (در صورت لزوم).
 • اثبات محل اقامت: اگر می خواهید برای تحصیل به نروژ بروید، باید ثابت کنید که جایی برای زندگی دارید. 
 • اگر از کشوری غیر از کشور خود درخواست می دهید، می بایست ثابت کنید که به طور قانونی در آن جا هستید (یعنی اجازه اقامت).
Akersgata-55,-0180-Oslo,-Norway,-Sentrum
Akersgata-55,-0180-Oslo,-Norway,-Sentrum

8. هزینه ویزای دانشجویی نروژ

از هزینه های تحصیل کارشناسی در نروژ، هزینه ویزای دانشجویی معادل 4.900 کرون (تقریباً 545 دلار) است. 

هنگام ارائه درخواست آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت، باید هزینه خود را پرداخت کنید. اگر قادر به پرداخت آنلاین نیستید، هنگام ارائه درخواست خود در سفارت یا مرکز درخواست ویزا، ممکن است مجاز به پرداخت هزینه باشید.

اگر در یک مرکز درخواست ویزا اقدام کنید، باید هزینه خدمات را نیز پرداخت کنید.

9. بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در نروژ

اگر بیش از یک سال در نروژ اقامت داشته باشید ، بعنوان دانشجوی بین المللی واجد شرایط ثبت نام در طرح بیمه ملی هستید. 
اگر مدت تحصیل یا اجازه اقامت دانشجویی شما کمتر از یک سال باشد، باید بیمه درمانی بین المللی خصوصی دریافت کنید.

10. اشتغال حین تحصیل لیسانس در نروژ

با ویزای دانشجویی، می توانید در طول ترم تا 20 ساعت در هفته (نیمه وقت) و در تعطیلات به صورت تمام وقت در نروژ کار کنید. مجوز کار لازم نیست، زیرا به طور خودکار با ویزای دانشجویی ارائه می شود. با این حال، شما نمی توانید به عنوان دانشجوی بین المللی در نروژ خود اشتغالی داشته باشید.

Roros
Roros

11. اشتغال پس از فارغ التحصیلی در نروژ

اگر در طول تحصیل لیسانس در نروژ شغل خود را پیدا کردید و شرایط لازم را داشتید، ممکن است برای دریافت ویزای کاری نروژ اقدام کنید.

حتی اگر هنوز شغل ندارید، ممکن است بتوانید برای ویزای کاریابی درخواست کنید که به شما امکان می دهد پس از فارغ التحصیلی در هنگام جستجوی کار در نروژ اقامت داشته باشید. با این وجود، شما باید پول کافی برای تأمین هزینه های اقامت خود و مدرک دانشگاه نروژ را داشته باشید.

حتی اگر بیش از سه سال در نروژ زندگی کرده باشید ، نمی توانید از یک مجوز اقامت دانشجویی به یک مجوز اقامت دائم تبدیل کنید. زمانی که شما به عنوان دانشجوی بین المللی در نروژ زندگی می کنید، صلاحیت شما برای اقامت دائم را به حساب نمی آورد. شما برای دریافت مجوز اقامت دائم، باید برای ویزای کاری اقدام کنید.

12. هزینه تحصیل کارشناسی در نروژ

هزینه تحصیل کارشناسی در نروژ بسیار مقرون به صرفه است. بیشتر دانشگاه های دولتی شهریه نمی گیرند. این برای دوره های کارشناسی، برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا و دانشجویان از همه کشورها معتبر است. صرف نظر از این که آنها عضو اتحادیه اروپا / EEA هستند یا نه.

فقط هزینه اتحادیه دانشجویی وجود دارد که باید به طور کامل پرداخت شود، که بین 30 – 60 یورو در هر ترم است.

هزینه تحصیل کارشناسی در نروژ برای دانشگاه های خصوصی بیشتر است و این مبلغ بین 7.000 تا 9.000 یورو در سال برای برنامه های لیسانس است.

13. معرفی دانشگاه های برتر برای تحصیل کارشناسی در نروژ

 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه برگن
 • BI دانشکده تجارت نروژی
 • دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU)
 • NHH دانشکده اقتصاد نروژ

در اینجا لیستی از دانشگاه بدون هزینه در نروژ آورده شده است:

 • UIT دانشگاه قطب شمال نروژ
 • دانشگاه استاوانگر
 • دانشگاه جنوب شرقی نروژ
 • دانشکده معماری و طراحی اسلو
Bodo
Bodo

14. هزینه زندگی در نروژ برای دانشجویان بین المللی

آیا شرایط تحصیل در نروژ را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

اگر چه هزینه تحصیل کارشناسی در نروژ بسیار پایین و خدمات دانشگاه ها رایگان است، اما تحصیل دانشگاهی شامل هزینه های زندگی متشکل از محل اقامت، کتاب و سایر مواد مطالعه، غذا و آب و برق نیز می شود. با وجود این که هزینه های زندگی در هر ماه می تواند بالاتر از متوسط ​​ملت های اروپا باشد، اما هنوز هم برای برخی از کشورهای شمال اروپا بیشترین هزینه ها است.

برای زندگی در نروژ می توانید به طور متوسط ​​800 تا 1400 یورو در ماه بپردازید. هزینه ها در شهرهای بزرگ می تواند بسیار بیشتر باشد.

در این جا هزینه زندگی در شهرهای مختلف نروژ مقایسه شده است:

 • اسلو : 1200 – 2000 یورو در ماه
 • برگن : 1100 – 1800 یورو در ماه
 • ترومسو و تروندهایم : 1000 تا 1600 یورو در ماه

در سایر شهرهای کوچکتر نروژ معمولاً هزینه زندگی ماهیانه 800 تا 1000 یورو است.

هزینه های اسکان در نروژ

حدود 36٪ از کل هزینه های تحصیل کارشناسی در نروژ، برای اسکان پرداخت می شود. محبوب ترین گزینه ها مسکن دانشجویی و اشتراک آپارتمان است. به طور کلی، شما می توانید در هر جایی بین 300 تا 700 یورو در ماه پرداخت کنید. بسته به شهری که در آن زندگی می کنید، فاصله شما با مرکز شهر و هم چنین این که تنها زندگی می کنید یا با دانشجویان دیگر قیمت ها بسیار متفاوت است.


سوالات متداول تحصیل کارشناسی در نروژ

✅ شرایط عمومی تحصیل لیسانس در نروژ چیست؟

تکمیل تحصیلات متوسطه در سطح پیشرفته، معادل قبولی در امتحان در پایان دوره متوسطه نروژ، از شرایط تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی، برای ورود به دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی است.

✅ هزینه تحصیل لیسانس در نروژ چقدر است؟

بیشتر دانشگاه های دولتی شهریه نمی گیرند. این برای دوره های کارشناسی، برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا و دانشجویان از همه کشورها معتبر است.

✅ آیا امکان تحصیل لیسانس به زبان انگلیسی در نروژ وجود دارد؟

اگرچه بیشتر مقاطع کارشناسی به زبان نروژی تدریس می شود، تعدادی از برنامه ها و دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی هستند.

✅ مدرک مهارت زبان قابل قبول برای پذیرش کارشناسی در نروژ چیست؟

تافل IBT: نمره 60، تافل PBT: نمره 500، آیلتس: باند 5، آزمون آکادمیک پیرسون PTB: نمره 51، گواهی زبان اروپایی: دانشگاه انگلیسی B2-C1 یا سطح C1

✅ آیا امکان اشتغال حین تحصیل در نروژ وجود دارد؟

با ویزای دانشجویی، می توانید در طول ترم تا 20 ساعت در هفته (نیمه وقت) و در تعطیلات به صورت تمام وقت در نروژ کار کنید.

جمع بندی

Conclusion

نروژ یک کشور مترقی است. این کشور در تلاش است تا به دانشجویان آموزشی با کیفیت و مطابق با استاندارد های جهان ارائه دهد. اکثر دانشگاه های این کشور از دانشجویان شهریه ای دریافت نمی کنند، اما اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید می بایست هزینه های زندگی در نروژ را در نظر داشته باشید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا