تحصیل کارشناسی در مالزی (+ تغییرات 2021)

malaysia Flag

اگر برای تحصیل دوره لیسانس مایل به دریافت پذیرش در دانشگاه های مالزی هستید، در این مقاله با شرایط و هزینه تحصیل کارشناسی در مالزی آشنا خواهید شد و پاسخ مهمترین سوالات خود را خواهید یافت.

 • شرایط تحصیل کارشناسی در مالزی به چه صورت است؟
 • آیا تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی در مالزی امکان پذیر است؟
 • دانشگاه های برتر مالزی برای تحصیل کارشناسی کدام اند؟
 • هزینه های تحصیل کارشناسی در مالزی به چه صورت است؟

بررسی شرایط تحصیل کارشناسی در مالزی

توسعه و پیشرفت سریع و جاذبه های گردشگری منحصر به فرد، مالزی را به مقصدی جذاب برای انواع مختلف مردم تبدیل کرده است. این کشور همچنین با داشتن بیش از 100 دانشگاه، طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی، یک محیط چند فرهنگی و دوستانه را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. علاوه براین هزینه تحصیل کارشناسی در مالزی در مقایسه با ارائه آموزش باکیفیت بسیار مقرون به صرفه می باشد.
طبق آخرین اطلاعات منتشر شده، مالزی دارای 2٪ از دانشجویان بین المللی است. آمارهای اخیر نشان می دهد که به خاطر شرایط آسان تحصیل کارشناسی در مالزی، این کشور میزبان بیش از 10000 دانشجو از 100 کشور مختلف در سراسر جهان شده است.
برای تحصیل لیسانس در مالزی برخی از دانشگاه ها و کالج های برتر وجود دارد که در بین 500 دانشگاه برتر در رتبه بندی دانشگاه های جهانی 2021 QS جای گرفته اند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

تحصیل کارشناسی در مالزی
Kuching,-Sarawak,-Malaysia

1. شرایط تحصیل کارشناسی در مالزی

برای تحصیل لیسانس در مالزی باید مستقیماً به دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید مراجعه کنید. هر دانشگاه شرایط خاص خود را در وب سایت خود معرفی میکند که به دانشجویان آینده امکان می دهد برای برنامه های تحصیلات خود درخواست دهند. بنابراین، هنگامی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید، می توانید برای آماده سازی مدارک مورد نیاز اقدام کنید. در ضمن هیچ محدودیتی در تعداد دانشگاه هایی که می توانید برای آنها درخواست کنید وجود ندارد.

در اکثر موارد، شما باید یک فرم درخواست را به طور خلاصه در مورد موفقیت های تحصیلی خود تکمیل کنید. با این حال، شرایط تحصیل کارشناسی در مالزی با توجه به هر دانشگاه متفاوت است.

بعضی از دانشگاه های مالزی برای پذیرش کارشناسی به یک رزومه علمی دقیق تر و یا به مدرک زبان با نمره بالاتر نیاز دارند.

2. مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیل کارشناسی در مالزی

آیا شرایط تحصیل در مالزی را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2
 1. ترجمه رسمی مدرک دیپلم.
 2. پاسپورت و ترجمه شناسنامه.
 3. رزومه (CV).
 4. ریز نمرات دوره دبیرستان.
 5. مدارک بورسیه (در صورت وجود).
 6. توصیه نامه ها (SOP).

3. شرایط تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی در مالزی

اکثر دوره های کارشناسی به زبان انگلیسی در مالزی هم در دانشگاه های دولتی و خصوصی ارائه می شوند اما پذیرش برای تحصیل به زبان انگلیسی در مالزی بیشتر در دانشگاه های خصوصی امکانپذیر است.

برنامه های کارشناسی مالزی در دانشگاه های دولتی به طور عمده به زبان مالایی است.

اگر زبان مادری متقاضی انگلیسی نیست، باید مدرک مهارت انگلیسی خود را برای درخواست تحصیل در مالزی ارائه دهد.

برای تحصیل لیسانس در مالزی، دانشگاه ها معمولا دوره های مهارت انگلیسی را برای کمک به پیشرفت دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

تحصیل کارشناسی در مالزی
Kuala-Lumpur,-Federal-Territory-of-Kuala-Lumpur,-Malaysia-(4)

گواهینامه های مهارت زبان انگلیسی مورد پذیرش دانشگاه های مالزی

با توجه به این که شرایط تحصیل کارشناسی در مالزی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر تفاوت دارد، نمره قابل قبول گواهینامه مهارت زبان انگلیسی نیز در بین آنها متفاوت است. با این حال کلیه مدارک زیر برای پذیرش آنها معتبر است.

 • IELTS (با توجه به دانشگاه مورد نظر حداقل نمره 5 یا 6)
 • TOEFL (با توجه به دانشگاه مورد نظر حداقل نمره 42 تا 80)
 • PTE-A
 • مهارت C1 پیشرفته یا C2

4. سیستم آموزشی دانشگاه های مالزی

بهترین دوره های تحصیلی که توسط وزارت آموزش عالی مالزی اداره می شود شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه های دولتی
 • موسسات آموزش عالی خصوصی (PHEI)
 • شعب دانشگاه های خارجی

دانشگاه های دولتی مالزی 60٪ از کل سهم دانشگاه های برتر مالزی را به خود اختصاص می دهند. برخی از نمونه های معروف آن شامل دانشگاه علوم مالزی، دانشگاه مالایا و دانشگاه پوترا مالزی است. 

دانشگاه های خصوصی دانشگاه هایی هستند که بودجه خود را توسط شرکت های خصوصی تأمین می کنند. دانشگاه های خارجی نیز با داشتن همکاری با دانشگاه های خارج از کشور، مدارک معتبر بین المللی را به دانشجویان ارائه می دهند.

5. انواع برنامه های کارشناسی بین المللی در مالزی

یکی از دلایل تحصیل لیسانس در مالزی، که باعث محبوبیت این کشور در بین دانشجویان بین المللی شده است، برنامه های کارشناسی بین المللی است. انواع مدارک فراملی عبارتند از:

 • برنامه 2 + 1 رشته دوقلو سازی: دانشجویان می توانند قسمت اول مدرک خود را در مالزی و قسمت دوم را در برخی از کشورهای دیگر دانشگاه شریک به پایان برسانند. این کشورها عبارتند از انگلیس، کانادا، استرالیا، فرانسه و نیوزیلند.
 • برنامه 2 + 2 درجه دوقلو سازی: معمولاً به عنوان ADP (برنامه های درجه آمریکایی) شناخته می شود. دانشجویان می توانند یک قسمت از مدرک خود را در مالزی و یک قسمت باقیمانده را در ایالات متحده بگذرانند.
 • برنامه 3 + 0 لیسانس خارجی: برنامه های کارشناسی از دانشگاه های بین المللی برتر مالزی توسط موسسات آموزش عالی خصوصی انجام می شود.
تحصیل کارشناسی در مالزی
Sunway-Lagoon,-Damansara,-Malaysia

6- فرآیند دریافت ویزای تحصیلی مالزی در مقطع کارشناسی

کلیه دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل لیسانس در مالزی هستند نیاز به ویزا دارند. این مدرک به صورت کارت دانشجویی است و به شرط داشتن نامه تأیید ویزا (VAL) این کارت برای متقاضی صادر می شود.

هنگامی که توسط یک موسسه آموزشی در مالزی پذیرفته شوید فرآیند زیر برای دریافت ویزا آغاز می گردد:

 1. دانشگاه از طرف شما درخواست دانشجویی را ارسال می کنند.
 2. قبل از این کار، باید مدارک مربوطه را نزد میزبان خود تحویل بگیرید و هزینه های مربوطه را پرداخت کنید.
 3. اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد، اداره مهاجرت مالزی نامه تأییدیه ویزای دانشجویی را برای میزبان شما می فرستد.
 4. میزبان شما نامه کامل شده را همراه سند پیوند شخصی امضا شده برای شما ارسال می کند.
 5. تصویب نامه به عنوان گذرنامه موقت دانشجویی عمل می کند.
 6. اکنون شما می توانید به عنوان دانشجو وارد کشور شوید.

به دانشجویان توصیه می شود اسناد را پیش از موعد به دانشگاه میزبان ارائه دهند. زیرا بدون نامه تأیید اجازه ورود به مالزی را نخواهند داشت. 

کارت دانشجویی مالزی حداکثر تا یک سال اعتبار دارد. بنابراین اگر دوره شما بیش از 12 ماه طول بکشد، باید کارت دانشجویی خود را به صورت سالانه تمدید کنید.
شما باید حداقل یک ماه و نیم قبل از تاریخ انقضا کارت خود را تمدید کنید.

7. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد
 • نامه رسمی پذیرش از موسسه میزبان .
 • فرم تکمیل شده ویزای دانشجویی.
 • گواهینامه ها / رونوشت های دانشگاهی.
 • یک کپی از صفحه داده گذرنامه شما (نام / سن / چهره و غیره).
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی.
 • خرید بیمه درمانی مالزی.
 • یک فتوکپی از گزارش معاینه پزشکی.
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی.
 • اثبات داشتن بودجه کافی برای هزینه های دوره و هزینه های زندگی.
 • سند موسسه میزبان جهت اثبات پیوند شخصی.
تحصیل کارشناسی در مالزی
Penang,-Malaysia-(2)

8. معرفی دانشگاه های برتر مالزی برای تحصیل کارشناسی

مالزی اخیراً ساخت دانشگاه های خود را با ترکیب کالج ها، آکادمی ها و موسسات مختلف برای ایجاد دانشگاه های بزرگتر آغاز کرده است. در عین حال، دانشگاه های بزرگ دولتی نیز وجود دارند که بسیار مورد حمایت مالی دولت مالزی هستند.

برخی از دانشگاه های دارای رتبه برتر در جهان، شامل: دانشکده های حقوق، دانشکده های بازرگانی، دانشکده های مهندسی و دانشکده های پزشکی به لطف شهرت جهانی و محبوبیت خود، مورد توجه دانشجویان بین المللی این کشور قرار گرفته اند. این دانشگاه های برتر مکان های عالی برای تحصیل لیسانس در مالزی هستند، زیرا بهترین دوره ها را در مقیاس جهانی ارائه می دهند.

بهترین دانشگاه های مالزی (2021) در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS:

9. طول دوره کارشناسی مالزی

تحصیل لیسانس در مالزی برای دانشجویان تمام وقت با توجه به رشته انتخاب شده، بین 3 تا 5 سال طول می کشد. برای اعطای این مدرک، دانشجویان باید یک دوره معادل حداقل 120 واحد را تکمیل کنند.

10. شروع ترم های تحصیلی کارشناسی مالزی

تاریخ های مهم در سال تحصیلی مالزی با توجه به موسسه آموزشی انتخاب شده متفاوت است، اما معمولا سال تحصیلی به 2 ترم تقسیم می شود.
ترم اول از سپتامبر تا اواسط ژانویه است. ترم دو از پایان فوریه تا پایان آگوست / اوایل سپتامبر ادامه دارد.
امتحانات نهایی نیز به مدت 3 هفته در پایان هر ترم زمان می برد.

11. بورسیه و کمک هزینه های تحصیل کارشناسی در دانشگاه های مالزی

بیشتر موسسات آموزشی مالزی طیف وسیعی از برنامه های بورس تحصیلی، کمک هزینه تحصیل کارشناسی و بودجه را به دانشجویانی که در یکی از برنامه های تحصیلی خود ثبت نام می کنند ارائه می دهند.
متقاضیان می توانند به وب سایت دانشگاه مراجعه و فرم های مربوط به درخواست بورس تحصیلی را کامل کنند. بیشتر آنها از دانشجویان می خواهند مدارک رسمی مانند گذرنامه خود را ارائه دهند اما شرایط تحصیل کارشناسی در مالزی با توجه به هر موسسه متفاوت خواهد بود.

 اغلب این بورسیه های تحصیلی به دلیل عملکرد برجسته یا پتانسیل بالقوه در یک رشته تحصیلی و یا یک رشته ورزشی فوق برنامه اعطا می شوند. بورس تحصیلی همچنین گواهی عالی بر شخصیت و توانایی های شخص است که در آینده کارفرمایان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

بسیاری از دانشگاه های مالزی با هدف جذب با استعدادترین دانشجویان، انواع بورسیه های تحصیلی را ارائه می دهند که شامل موارد زیر است:

 • معافیت از شهریه (کامل یا جزئی)
 • معافیت از شهریه به علاوه کمک هزینه زندگی
 • کمک های مالی


12. شرایط بیمه درمانی برای دانشجویان کارشناسی در مالزی

تمام کسانی که به عنوان دانشجو وارد مالزی می شوند، از طرف دانشگاه بیمه هستند. این بدان معنی است که هر دانشگاه با یک شرکت بیمه ای قرارداد دارد. لازم به ذکر است، زمان پرداخت شهریه، معادل 250 تا 350 رینگیت (واحد پول مالزی) برای یک سال بیمه درمانی به دانشگاه پرداخت میشود. به علاوه، استفاده از خدمات کلینیک های دانشگاه برای دانشجویان معمولاً رایگان یا بسیار ارزان تر از سایر مراکز درمانی است.

مطالعه پوشش بیمه پزشکی به متقاضیان کمک می کند تا هزینه های پزشکی را جبران کرده و به آنها آرامش می دهد تا بتوانند روی سایر موارد مهم، به ویژه تحصیلات خود تمرکز کنند.

نوع بیمهتعریف و نوع خدمات درمانی تحت پوشش
بیمه دانشجویان بین المللیاین بیمه حداقل الزامات پوششی تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش (MOE) را برای پوشش مواردی که دانشجویان با آن روبرو هستند، برآورده می کنند.
بیمه پزشکی / درمانیهزینه های اصلی پزشکی با کارت پزشکی تأمین می شود که تا 100٪ قبض های پزشکی شخص را پرداخت می کند.
بیمه بیماری های بحرانیبرنامه ای برای امنیت مالی در صورت بروز یک بیماری جدی غیر منتظره که نیاز به درمان های پزشکی گران قیمت دارد.
George-Town,-Malaysia
George-Town,-Malaysia

13. هزینه های تحصیل کارشناسی در مالزی

یکی از جذابیت های مالزی در بین دانشجویان بین المللی، مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل کارشناسی است.
شهریه سالانه تحصیل لیسانس در مالزی از 4.000 تا 6.000 دلار است. برای مقایسه، هزینه های تحصیل در سنگاپور 7.000 تا 10.000 دلار هزینه دارد و هزینه های زندگی حداقل دو برابر بیشتر است. اما در مالزی می توانید تعادل بین کیفیت آموزش و مقرون به صرفه بودن هزینه ها را برقرار کنید. این یعنی تجربه تحصیلات در کلاس جهانی و زندگی در آسایش بدون پرداخت هزینه های سنگین!

هزینه تحصیل کارشناسی در مالزی، شامل شهریه شما به علاوه سایر هزینه های تحصیلی مرتبط است. در زیر انواع هزینه هایی که ممکن است در طول دوره تحصیل خود متقبل شوید آورده شده است.

لیست هزینه های دانشجویان برای تحصیل در مالزی

 • هزینه ثبت نام
 • شهریه
 • سپرده
 • هزینه آزمایشگاه کامپیوتر / علوم
 • حق بیمه درمانی و بستری
 • هزینه کتابخانه
 • هزینه ویزای دانشجویی
 • چک آپ پزشکی
 • حق بیمه درمانی و بستری

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی برای مدارک کارشناسی 2.000 تا 4.500 یورو و در دانشگاه های خصوصی 1.350 تا 9.300 یورو در سال است.

14. هزینه زندگی در مالزی

با جذب بیش از 180،000 دانشجوی بین المللی، بدون شک هزینه های پایین زندگی یکی از اصلی ترین مزایای تحصیل لیسانس در مالزی است. شما به عنوان دانشجو باید ماهیانه 450 تا 800 یورو برای تأمین هزینه های زندگی خود تهیه کنید.

Kuala-Lumpur,-Federal-Territory-of-Kuala-Lumpur,-Malaysia-(4)
Kuala-Lumpur,-Federal-Territory-of-Kuala-Lumpur,-Malaysia-(4)

15. هزینه های اسکان دانشجویان در مالزی

دو نوع محل اقامت برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های مالزی وجود دارد:

 • خوابگاه های دانشگاهی: اجاره این خوابگاه ها با 65 تا 255 یورو در ماه ارزانترین گزینه است. علاوه بر این به متقاضیان امکان می دهد به راحتی با بسیاری از دانشجویان ارتباط برقرار کنند. هزینه آب و برق نیز در اجاره لحاظ شده است.
 • اجاره آپارتمان: اجاره این آپارتمان ها 85 تا 680 یورو در ماه است و در صورت اسکان در مرکز شهر، قیمت ها می توانند بیشتر شوند. متقاضیان می توانند با اشتراک یک آپارتمان با سایر دانشجویان هزینه های خود را کاهش دهند.

16. شرایط کار دانشجویی در حین تحصیل کارشناسی در مالزی

آیا شرایط تحصیل در مالزی را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

فرصت اشتغال در کنار تحصیل در کشوری پر جنب و جوش مانند مالزی فرصتی برای تجربه فرهنگ ها و سبک های زندگی مختلف است، اما قوانین بین المللی استخدام دانشجویان در مالزی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر سختگیرانه تر است. همچنین مشاغلی که دانشجویان بین المللی می توانند بر عهده بگیرید نیز محدود است.

 به دانشجویان بین المللی اجازه داده شده است که حداکثر 20 ساعت در هفته در طول تعطیلات ترم و یا تعطیلات بیش از 7 روز به صورت پاره وقت کار کنند.

17. شرایط کار پس از تحصیل کارشناسی در مالزی

برای اینکه در مالزی بمانید و بعد از اتمام تحصیل کار کنید، به یک مجوز کار نیاز دارید. اگر می خواهید مدت زمان کوتاهی (کمتر از یک سال) در مالزی بمانید و در یک بخش خاص به شما پیشنهاد کار داده شود، ممکن است واجد شرایط ویزای موقت کاری باشید. روند درخواست هر دو نوع مجوز یکسان است. در هر صورت، روند درخواست مجوز در نامه پذیرش شما از کارفرمای میزبان مشخص می شود.

اعتبار مجوز اشتغال حداقل 2 سال و حداکثر 5 سال است.

در بیشتر موارد، برای دریافت مجوز کار ابتدا باید از یک شرکت مالزیایی پیشنهاد کار داشته باشید، وی برای شما نامه ای از قرارداد کاری ارسال می کند که باید درخواست خود را ارائه دهید. 

Federal-Territory-of-Kuala-Lumpur,-Malaysia
Federal-Territory-of-Kuala-Lumpur,-Malaysia

موقعیت های شغلی پس از فارغ التحصیلی در مالزی

 • پست های کلیدی: برای فارغ التحصیلان در سطح مدیریتی سطح بالا که متقاضی کار در شرکت های خصوصی هستند.
 • پست های اجرایی: برای کسانی که در پست های متوسط ​​هستند و نیاز به مدارک تحصیلی و تجربه حرفه ای دارند.
 • پست های غیر اجرایی: برای فارغ التحصیلان دارای موقعیت های فنی که نیاز به مهارت های عملی دارند.

سوالات متداول تحصیل کارشناسی در مالزی

تحصیل دوره کارشناسی در مالزی چند سال طول می کشد؟

دوره های کارشناسی در مالزی برای دانشجویان تمام وقت با توجه به رشته انتخاب شده، بین 3 تا 5 سال طول می کشد.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های مالزی امکان پذیر است؟

اکثر دوره ها به زبان انگلیسی در هر دو موسسه دولتی و خصوصی ارائه می شوند اما بیشتر در دانشگاه های خصوصی تدریس می شوند.

آیا امکان تحصیل کارشناسی به صورت رایگان در دانشگاه های مالزی امکان پذیر است؟

خیر. دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه هستند، اما بیشتر موسسات آموزشی مالزی طیف وسیعی از برنامه های بورسیه تحصیلی را به دانشجویان ارائه می دهند.

هزینه های تحصیل کارشناسی در مالزی به چه صورت است؟

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی برای مدارک کارشناسی 2.000 تا 4.500 یورو و در دانشگاه های خصوصی 1350 تا 9.300 یورو در سال است.

آیا امکان اشتغال در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مالزی امکان پذیر است؟

به دانشجویان بین المللی اجازه داده شده است که حداکثر 20 ساعت در هفته در طول تعطیلات ترم و یا تعطیلات بیش از 7 روز به صورت پاره وقت کار کنند.

جمع بندی

Conclusion

مالزی مقصد برتر تحصیلی در خارج از کشور با داشتن بیش از 100 دانشگاه، هزینه شهریه مقرون به صرفه و طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی، در بین دانشجویان بین المللی جایگاه ویژه خود را تثبیت کرده است. شما میتوانید علاوه بر اخذ مدرک کارشناسی در این کشور، یک محیط چند فرهنگی و دوستانه را تجربه کنید و از جاذبه های گردشگری مالزی نیز دیدن کنید.

 

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

لایو بعدی: خرید ملک ترکیه
برگزاری توسط مشاور ارشد ترکیه
شرایط کامل خرید ملک در ترکیه (اخذ اقامت و پاسپورت)
close-image
موسسه سروش فردا