تحصیل کارشناسی در سوئد (+ شرایط پذیرش 2021)

sweden Flag

تحصیل در کشوری مانند سوئد آرزوی دانشجویان بسیاری است، فرصتی که اجازه تحصیل در بهترین دانشگاه ها و زندگی در کشور مرفه را فراهم می‌کند. ما در این مقاله به موارد زیر می‌پردازیم، پس اگر شما هم آرزوی مهاجرت به سوئد را در سر می‌پرورانید، با ما همراه باشید.

 • شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه برای تحصیل کارشناسی در سوئد چیست؟
 • ددلاین ثبت نام در دانشگاه ها برای تحصیل لیسانس در سوئد چه تاریخی است؟
 • آیا تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟
 • امکان تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی در سوئد در کدام دانشگاه ها امکان پذیر است؟
 • شرایط سنی تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی چیست؟

مقدمه تحصیل کارشناسی در سوئد

تحصیل کارشناسی در سوئد یک زندگی دانشجویی آرام اما پر از ماجرا را برای شما خواهد داشت. مردم این کشور به مهربانی و آزاد اندیشی مشهور هستند. تحصیل لیسانس در سوئد کمتر رسمی بوده و بیشتر دروس، برنامه ها و فعالیت های درسی در دانشگاه های این کشور به صورت گروهی انجام می‌شود. اقدام برای تحصیل کارشناسی یا لیسانس در سوئد یکی از تصمیمات بزرگ زندگی شما خواهد بود، چرا که یک زندگی جدید را شروع خواهید کرد. روند دریافت ویزای تحصیلی سوئد با اخذ پذیرش تحصیلی سوئد از دانشگاه های این کشور شروع می‌شود.

این روند برای برخی افراد استرس زا است و نمی‌توانند به تنهایی از اجرای کلیه امور بر آیند. نگران نباشید ما در این مقاله از ابتدایی‌ ترین مراحل تا دریافت مدرک تحصیلی، بایدها و نبایدها را خواهیم گفت و به طور کامل به بررسی مراحل تحصیل در سوئد می‌پردازیم. هر آنچه که برای ادامه مسیر نیاز دارید در این مقاله به آن پرداخته شده است.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

تحصیل کارشناسی در سوئد
Vaxholm,-Sweden

1- چرا تحصیل لیسانس در سوئد؟

کیفیت بسیار بالای آموزش و همین طور اعتبار دانشگاه های سوئد از مهمترین دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل کارشناسی در سوئد هستند. کشور سوئد دارای 14 دانشگاه دولتی و چندین موسسه خصوصی است.

از جمله بهترین دانشگاه های سوئد می‌توان به مراکز زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه کارولینسکا
 • دانشگاه لوند
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشکده اقتصاد استکهلم
 • دانشگاه استکهلم

کشور سوئد تأکید فراوانی بر سلامت و پایداری دارد. بنابراین در حین تحصیل لیسانس در سوئد قطعاً از هوای تازه، مناظر زیبا و کاملاً محافظت شده این کشور لذت خواهید برد.

از دیگر دلایل مهم تحصیل کارشناسی در سوئد می‌توان به تعدد دوره های کارآموزی برای دانشجویان بین المللی اشاره کرد. این دوره ها معمولاً در شرکت ها و مجموعه‌ های برتری چون IKEA ،Tetrapak ،Volvo و Spotify برگزار می‌شوند. حضور در این دوره های کارآموزی پس از تحصیل کارشناسی در سوئد می‌تواند فرصتی عالی برای کسب تجربه همکاری با شرکت های برتر باشد. در دوران پس از فارغ التحصیلی این سابقه کاری برای شما بسیار مفید خواهد بود.

همچنین به عنوان دانشجو و در حین تحصیل لیسانس در سوئد می‌توانید در فصل تابستان به تفریحات متنوعی بپردازید. پیاده روی، کایاک سواری، گردش در پارک های سرسبز و زیبای شهرهای مختلف سوئد از جمله تفریحات عالی این کشور در فصل تابستان هستند.

2- شرایط دریافت پذیرش تحصیلی سوئد چگونه است؟

آیا شرایط تحصیل در سوئد را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

به منظور اقدام برای تحصیل کارشناسی در سوئد باید به طور همزمان برای 8 برنامه درخواست ارائه دهید. برای دریافت پذیرش تحصیلی سوئد باید مراحل زیر را انجام دهید تا بتوانید از دانشگاه مورد نظرتان برای تحصیل لیسانس در سوئد، پذیرش دریافت کنید.

 1. فرم ثبت نام را تکمیل کنید.
 2. هزینه درخواست پذیرش تحصیلی از سوئد را پرداخت کنید.
 3. اصل آخرین مدرک تحصیلی که شامل مدرک معتبر دیپلم در ایران است را ارائه دهید.
 4. مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه انتخابی خود را ارائه دهید.

3- مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی سوئد چیست؟

 1. پاسپورت با اعتبار بیشتر از یک سال
 2. مدارک هویتی مانند شناسنامه و ترجمه رسمی آن
 3. مدرک دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی آن ها
 4. مدرک زبان مورد تایید دانشگاه های سوئد (زبان انگلیسی حداقل آیلتس 6.5)
 5. رزومه تحصیلی
 6. توصیه نامه از اساتید
 7. مدارک تمکن مالی

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا در مورد زمان ثبت نام در دانشگاه های سوئد و طول دوره لیسانس در سوئد اطلاعات کاملی دریافت کنید.

تحصیل لیسانس در سوئد
Sweden

4- ددلاین ثبت نام در دانشگاه ها برای تحصیل لیسانس در سوئد چه تاریخی است؟

تقریباً تمامی دانشگاه های که دوره های تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند در ترم پاییز یعنی ماه سپتامبر پذیرش تحصیلی سوئد را آغاز می‌کنند. متقاضیان تحصیل کارشناسی در سوئد می‌توانند فرم درخواست پذیرش تحصیلی را به صورت آنلاین پر کنند.

پذیرش تحصیلی سوئد تنها یک بار در سال انجام می‌شود و از ماه سپتامبر تا اواسط ماه ژانویه ادامه دارد.

تا تاریخ 1 فوریه باید مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی سوئد برای تحصیل لیسانس در سوئد توسط متقاضی به دانشگاه های مورد نظر ارسال شود.

زمان ارسال درخواست پذیرش تحصیل کارشناسی در سوئد برای برخی از رشته محل های دانشگاه های این کشور که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند تا ماه اوت خواهد بود. به همین منظور لازم است سایت دانشگاه خود را چک کنید.

5- طول دوره تحصیل کارشناسی در سوئد چقدر است؟

 • طول دوره تحصیل کارشناسی در سوئد حدود 3 سال زمان می‌برد.
 • تمامی دوره های BA در کشور سوئد معادل دوره کارشناسی یا لیسانس شناخته خواهند شد.
 • به منظور اخذ پذیرش برای تحصیل کارشناسی در سوئد باید دوره متوسطه را به پایان رسانده و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید.
 • در دانشگاه ها برای تحصیل لیسانس در سوئد حدود 100 برنامه BA به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

6- تقویم تحصیلی کارشناسی در سوئد به چه صورت است؟

سال تحصیلی دانشگاه های سوئد به منظور تحصیل لیسانس در سوئد از ماه آگوست هر سال آغاز شده و در ماه ژوئن به پایان می‌رسد. هر ترم تحصیلی دارای دو دوره مجزا است که در برخی دانشگاه های این کشور به آن “دوره یادگیری” گفته می‌شود. هر دوره شامل 7 تا 9 هفته مطالعه است. یک دوره مطالعه در انتها با چند روز خودآموزی و پس از برگزاری امتحانات به پایان می‌رسد.

یکی از دوره های استثنا در دانشگاه چالمرز برگزار می‌شود که در طول ترم آخر تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد، دانشجویان به جای اینکه دوره را بگذرانند، باید پایان نامه ارائه دهند.

تعطیلات دانشجویان در هر سال تحصیلی معمولاً در پایان هر ترم بوده و در نتیجه دانشجو با توجه به برنامه امتحانات خود می‌تواند بین 1 تا 2 هفته تعطیلات را در ماه دسامبر داشته باشد.

دانشگاه های سوئد دارای یک دوره تعطیلات تابستانی هستند که حدود دو ماه بوده و در ماه های ژوئن و جولای خواهد بود. این تعطیلات غیر از تعطیلات عید پاک و سال نو میلادی در این کشور است.

پذیرش تحصیلی سوئد
Sweden-(3)

7- آیا تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

امکان تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی وجود دارد. دانشگاه های این کشور بیش از 1000 برنامه و دوره برای تحصیل کارشناسی و تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند.

این دوره ها در حدود 39 دانشگاه سوئد و برای دانشجویان بین المللی در دسترس خواهد بود. بنابراین شما به عنوان متقاضی تحصیل لیسانس در سوئد نیازی به ارائه مدرک زبان سوئدی نخواهید داشت.

در نتیجه برای تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان سوئدی کافی است از میان برنامه های تحصیل کارشناسی در این کشور، دوره هایی را انتخاب کنید که در آن ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

8- آیا تحصیل کارشناسی در سوئد بدون مدرک زبان ممکن است؟

زبان بومی مردم کشور سوئد، سوئدی است و اما دانشجویان بین المللی بدون نگرانی از تسلط به زبان سوئدی یا ارائه مدرک این زبان می‌توانند به تحصیل در این کشور بپردازند.

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، بیش از 39 دانشگاه معتبر در سوئد وجود دارد که همگی برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید به تحصیل کارشناسی در سوئد بدون مدرک زبان سوئدی بپردازید. کشور سوئد این برنامه ها را به منظور تسهیل تحصیل در مقاطع مختلف این کشور و برای متقاضیان بین المللی در نظر گرفته است.

اگر شما متقاضی تحصیل کارشناسی در سوئد باشید و مدرک دیپلم خود را از یک کالج یا دبیرستان بین المللی دریافت کرده باشید، برای تحصیل در دانشگاه های این کشور دیگر نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت.

ویزای تحصیلی سوئد
Sweden-(2)

شرکت در دوره های یادگیری زبان سوئدی

اکثر دانشگاه های سوئد دوره هایی را برای آموزش زبان سوئدی برای مبتدیان و دانشجویان بین المللی برگزار می‌کنند. در این دوره ها، سازمان ها و شرکت های خصوصی این کشور برگزار کننده دوره زبان سوئدی هستند.

شرکت دوره زبان سوئدی در سوئد

شرکت در دوره های یادگیری زبان سوئدی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با فرهنگ و اداب و رسوم این کشور نیز آشنا شوید. در این شرایط برای تحصیل در رشته های مختلف و یافتن یک فرصت شغلی مناسب شرایط بهتری خواهید داشت.

برنامه ادغام فرهنگی زبان سوئدی

با شرکت در برنامه های ادغام فرهنگی زبان سوئدی علاوه بر یادگیری این زبان، فرصت بسیار خوبی برای حضور در دانشگاه های دولتی سوئد و کاهش هزینه های خود خواهید داشت.

این برنامه ها شامل 15 تا 20 ساعت دوره در طول هر هفته هستند که در آن ها به شما تمامی مهارت های لازم برای یادگیری زبان سوئدی آموزش داده می‌شود. از طرفی این دوره ها شامل برخی فعالیت های فرهنگی و تاریخی نیز هستند.

دوره ادغام فرهنگی زبان سوئدی برای متقاضیان بین المللی که تمایل به یادگیری همزمان زبان، فرهنگ و تاریخ سوئد دارند، فرصت بسیار مناسبی است.

تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد
Stadsbiblioteket,-Stockholm,-Sweden

– دوره های گروهی زبان سوئدی

این دوره ها مشابه برنامه های مطالعه زبان و ادغام فرهنگی هستند با این تفاوت که دوره های گروهی دارای فضای شخصی تری برای دانشجویان بین المللی هستند. از طرفی شرکت در این دوره ها به دلیل انعطاف پذیری در ساعات برگزاری کلاس ها و امکان تنظیم سرعت مطالعه شرایط بهتری را برای دانشجو فراهم کرده‌اند.

دانشگاه لوند از جمله دانشگاه هایی است که امکان شرکت در دوره های گروهی زبان سوئدی را برای دانشجویان بین المللی خود فراهم کرده است.

9- تحصیل به زبان انگلیسی در کدام دانشگاه های سوئد امکانپذیر است؟

دانشگاه هایی که در جدول زیر به آن‌ ها اشاره می‌شود، همگی جزو مراکزی هستند که هزاران برنامه تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند.

سایت دانشگاهنام دانشگاه
Swedish University of Agricultural Sciencesدانشگاه علوم کشاورزی سوئد
KTH Royal Institute of Technologyموسسه سلطنتی فناوری کی‌تی‌اچ
Konstfack University of Arts, Crafts and Designدانشگاه هنر، ساخت و طراحی کنشتفاک
Stockholm school of economicsمدرسه اقتصاد استکهلم
University of Boråsدانشگاه بوروس
Halmstad Universityدانشگاه هالمستاد
Jönköping Universityدانشگاه یونشوپینگ
Kristianstad Universityدانشگاه کریستین اشتاد 
Karlstad Universityدانشگاه کارلشته
Linköping Universityدانشگاه لینشوپینگ
Lund Universityدانشگاه لوند
Stockholm Universityدانشگاه استکهلم
Stockholm University of the Artsدانشگاه هنر استکهلم
Södertörn Universityدانشگاه سدرتورنش
Malmö Universityدانشگاه مالمو
Linnaeus Universityدانشگاه لینه
Chalmers University of Technologyدانشگاه فناوری چالمرز
Blekinge Institute of Technologyموسسه فناوری بلکینگ
Stockholm school of theologyمدرسه الهیات استکهلم
Swedish Defense Universityدانشگاه دفاع سوئد
University of Gothenburgدانشگاه گوتنبرگ
Dalarna Universityدانشگاه دالارنا
University of Gävleدانشگاه یوله
University of Skövdeدانشگاه خوده
University Westدانشگاه غرب
Karolinska Institutetموسسه کارولینسکا
Uppsala Universityدانشگاه اوپسالا
Umeå Universityدانشگاه اومئو
University college of music education in stockholmکالج موسیقی استکهلم
örebro universityدانشگاه اوربرو
Mid Sweden Universityدانشگاه MID سوئد
Mälardalens Universityدانشگاه مالاردالن
Luleå University of Technologyدانشگاه فنی لولئو
تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان
Skansen,-Stockholm,-Sweden

10- شرایط سنی تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی چیست؟

متقاضیان تحصیل لیسانس در سوئد، محدودیت سنی برای دریافت پذیرش تحصیلی سوئد از دانشگاه های این کشور ندارند.

در برخی موارد بالا بودن سن دانشجو شانس او را برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی از دانشگاه های سوئد کاهش خواهد داد.

11- مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی در سوئد چه سطحی باید داشته باشد؟

اکثر دانشگاه های سوئدی برای ارائه پذیرش تحصیلی به دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل لیسانس در سوئد، مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس با حداقل سطح 6 تا 6.5 دریافت می‌کنند.

 • نمره آزمون آیلتس حداقل 6.5 بدون بخش زیر 5.5
 • نمره حداقل 4.5 در TOEFL PBT  در آزمون کتبی با نمره کلی 575
 • نمره حداقل 20 در TOEFL iBT  در آزمون کتبی با نمره کلی 90
 • گواهی مدرک انگلیسی کمبریج انگلیسی پیشرفته (CAE)
 • نمره آکادمیک 62 در آزمون  PTE و نمره 61 در بخش writing

دانشگاه های کشور سوئد تمامی مدارک دریافت شده در آزمون های زبان انگلیسی را برای اعطای پذیرش تحصیلی سوئد به دانشجویان بین المللی می‌پذیرد. بنابراین با قبولی در هر کدام از این آزمون ها می‌توانید به تحصیل کارشناسی در سوئد بپردازید.

در ادامه لیست آزمون های زبان انگلیسی مورد قبول دانشگاه های سوئد معرفی می‌شود. پس با ما همراه باشید.

 • آزمون آیلتس  (IELTS Academic)
 • آزمون تافل  (TOFEL)
 • آزمون کمبریج  (Cambridge)
 • آزمون پی تی ای  (PTE)

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

12- دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران برای تحصیل کارشناسی در سوئد کدامند؟

رتبه در سایت QS در سال  2021نام دانشگاه
97Lund University
98KTH Royal Institute of Technology
124=Uppsala University
139=Chalmers University of Technology
181=Stokholm University
202University of Gothenburg
333=Umea University
362=Linkoping University
تحصیل کارشناسی در سوئد و تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد
Gamla-stan,-Stockholm,-Sweden-(2)

13- هزینه تحصیل کارشناسی در سوئد چقدر است؟

یکی از مهمترین هزینه ها برای تحصیل کارشناسی در سوئد، شهریه دانشگاه های این کشور است. در کنار شهریه، دانشگاه های این کشور هزینه های دیگری را نیز دریافت می‌کنند که شامل موارد زیر است:

 1. هزینه های درخواست (اپلیکیشن فی)
 2. هزینه ویزای تحصیلی سوئد
 3. هزینه اسکان
 4. هزینه تهیه کتاب و لوازم مورد نیاز برای تحصیل

هزینه های درخواست یا اپلیکیشن فی از جمله اولین هزینه‌ هایی است که برای شروع پروسه تحصیل در سوئد باید پرداخت کنید.

تفاوتی ندارد که برای یک یا چند دانشگاه درخواست داده باشید، هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های سوئد 900 کرون معادل 100 دلار آمریکا است.

پس از دریافت پذیرش تحصیلی سوئد از دانشگاه مورد نظرتان با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل، شهریه تحصیل لیسانس در سوئد از سالانه 80 هزار کرون (معادل 7.500 دلار آمریکا) تا 295 هزار کرون (معادل 25.500 دلار آمریکا) متغیر است.

– هزینه تحصیل کارشناسی در سوئد به تفکیک رشته تحصیلی

 • شهریه رشته های علوم انسانی در سوئد: سالانه 80.000 تا 110.000 کرون (معادل 8.000 تا 11.000 یورو)
 • شهریه رشته های فنی و علوم طبیعی در سوئد: سالانه 120.000 تا 145.000 کرون (معادل 12.000 تا 14.500 یورو)
 • شهریه رشته معماری در سوئد: سالانه 190.000 تا 295.000 کرون (معادل 19.000 تا 29.500 یورو)

14- شرایط تحصیل رایگان در سوئد در مقطع کارشناسی چیست؟

تحصیل رایگان در سوئد در مقطع کارشناسی فقط در دانشگاه های دولتی این کشور و برای دانشجویان سوئدی، دانشجویان اتحادیه اروپا EEA و سایر کشورهای شمال اروپا در دسترس خواهد بود. دانشجویانی که از این کشورهای اقدام می‌کنند هیچ شهریه ای را پرداخت نخواهند کرد.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید برای تحصیل کارشناسی در سوئد، شهریه پرداخت کنند. اما هنوز هم گزینه هایی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

یکی از بهترین گزینه های برای تحصیل در کشورهای خارجی به عنوان یک دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا، دریافت بورسیه تحصیلی است.

بورسیه های تحصیلی که توسط موسسه سوئد اعطا می‌شوند به این مهم بستگی دارند که شما به عنوان دانشجو شهروند کدام کشور هستید و چه میزان تحصیلات دارید.

15- چطور می توان بورسیه تحصیلی سوئد را دریافت کرد؟

موسسه سوئد و برخی از دانشگاه های این کشور برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان، برنامه های مختلفی ارائه می‌کند. برخی از این برنامه ها شرایط را برای تحصیل رایگان دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

در ادامه به معرفی بورسیه موسسه سوئد می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

Malmö,-Sweden

بورسیه موسسه سوئد

موسسه سوئد، یک نهاد یا مرجع دولتی در سوئد است که در هر سال تحصیلی بودجه ای را برای بورسیه کردن دانشجویان بین المللی در نظر می‌گیرد. این موسسه در حال حاضر چندین برنامه در دسترس برای تمامی دانشجویان بین المللی دارد.

بورسیه های تحصیلی این موسسه از ترم پاییز هر سال در اختیار دانشجویان بین المللی برخی از کشورها که متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد هستند، قرار می‌گیرد.

موسسه سوئد هیچ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی در سوئد ارائه نمی‌دهد.

برنامه موسسه سوئد تنها از ترم پاییز آغاز شده و نمی‌توانید برای ترم بهار بورسیه دریافت کنید.

بورسیه دانشگاه های سوئد

دانشجویان می‌توانند از اکثر دانشگاه های سوئد، بورسیه دریافت کنند. به منظور دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های سوئد باید مستقیماً از طریق دانشگاه خود اقدام کنید.

هر یک از دانشگاه های سوئد دارای برنامه زمانی خاصی برای مهلت ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان خود هستند. بنابراین برای اطلاع از این برنامه، باید سایت دانشگاه خود را چک کنید.

16- شرایط دریافت ویزای تحصیلی سوئد چیست؟

اگر مایلید در یکی از دانشگاه ها سوئد یا در یکی از دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه های این کشور شرکت کنید که بیش از 3 ماه زمان می‌برد، باید ویزای تحصیلی سوئد را دریافت کنید. شما به عنوان یکی از شهروندان خارج از اتحادیه اروپا باید برای ورود به سوئد و تحصیل در این کشور، ویزای تحصیلی سوئد را دریافت کنید. بنابراین دانشجویان و متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا باید ویزای دانشجویی و همین طور اجازه اقامت سوئد را دریافت کنند. اجازه اقامت یا همان ویزای ورود به سوئد باید قبل از سفر به این کشور دریافت شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد

 • نامه پذیرش تحصیلی سوئد از دانشگاه
 • پرداخت شهریه دانشگاه
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • مدارک تمکن مالی
 • دریافت بیمه درمانی

17- هزینه دریافت ویزای تحصیلی سوئد برای تحصیل کارشناسی در این کشور چقدر است؟

– هزینه های درخواست اجازه اقامت دانشجویی در سوئد

 • هزینه درخواست اجازه اقامت برای بزرگسال: 1500 کرون
 • هزینه درخواست اجازه اقامت برای فرزندان زیر 18 سال: 750 کرون

– هزینه درخواست اجازه اقامت برای جستجوی کار پس از اتمام تحصیل کارشناسی در سوئد

 • هزینه درخواست اجازه اقامت برای بزرگسال: 1500 کرون
 • هزینه درخواست اجازه اقامت برای فرزندان زیر 18 سال: 750 کرون

– هزینه درخواست اجازه اقامت برای اعضای خانواده دانشجویان متقاضی تحصیل در سوئد یا دارای اجازه اقامت دانشجویی

 • هزینه درخواست اجازه اقامت برای بزرگسال: 1500 کرون
 • هزینه درخواست اجازه اقامت برای فرزندان زیر 18 سال: 750 کرون

18- مزایای تحصیل کارشناسی در سوئد چیست؟

 • اهمیت به برابری و آزادی بیان
 • کیفیت بالای زندگی در سوئد
 • امکانات آموزشی ممتاز در سطح بین المللی
 • امکان دریافت ویزای همراه
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد
 • امکان تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان
 • امکان تحصیل رایگان در سوئد
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
Gudhem,-Sweden

19- روش های اسکان برای تحصیل کارشناسی در سوئد چیست؟

خوابگاه دانشجویی یکی از بهترین روش های اسکان برای دانشجویان بین المللی در بدو ورود به کشور سوئد است. چرا که به این طریق می‌توانید علاوه بر آشنایی با محیط و پیدا کردن دوست، در هزینه های خود صرفه جویی کرده و سریعتر نیز زبان سوئدی را یاد بگیرید.
روش بعدی برای اسکان دانشجویی در سوئد، اجاره آپارتمان شخصی یا همخانه شدن با یک دانشجوی دیگر است.

آپارتمان های شخصی سوئد از خوابگاه های دانشجویی گرانتر هستند اما یکی از مهمترین مزایای آن ها داشتن فضای خصوصی بیشتر و انتخاب محل اسکان با توجه به سلیقه خودتان است.

20- هزینه اجاره آپارتمان برای اسکان در زمان تحصیل کارشناسی در سوئد چقدر است؟

میانگین هزینه های اسکان برای دانشجویان بین المللی ماهانه مبلغی بین 240 تا 620 یورو است.

هزینه اجاره آپاتمان یا سوئیت در برخی از مناطق و شهرهای سوئد می‌تواند بیشتر از این مقدار و ماهانه حدود 350 تا 700 یورو باشد.

همخانه یکی از روش های عالی برای کاهش هزینه های اجاره آپارتمان و در نتیجه کاهش هزینه های زندگی در سوئد است. از طرفی اگر برای اولین بار به کشورهای خارجی برای تحصیل سفر می‌کنید، همخانه می‌تواند برای احساس دوری از وطن و احساس تنهایی بهترین راهکار باشد.

21- شرایط کار در حین تحصیل کارشناسی در سوئد چگونه است؟

تمامی دانشجویان بین المللی تحصیل کارشناسی در سوئد، بعد از فارغ التحصیلی به مدت 12 ماه فرصت دارند تا به دنبال کار بگردند. به این مفهوم که ویزای این دانشجویان به مدت 12 ماه تمدید می‌شود تا در این فاصله شغلی متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنند.

این شغل می‌تواند در سوئد یا دیگر کشورهای اتحادیه اروپا باشد و حتی دانشجو فرصت این را خواهد داشت تا شرکت خود را راه اندازی و ثبت کند. به این ترتیب دانشجو پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های سوئد می‌تواند اقامت سوئد را تمدید کند.

اگر موفق به انتخاب و تصدی شغلی در یکی از شرکت های سوئد گشتید و توانستید با یک کارفرمای سوئدی قرارداد ببندید، ویزای تحصیلی شما قابل تبدیل به ویزای کاری خواهد بود.

بسیاری از شرکت های بین المللی موفق مانند AB Volvo در شهر گوتنبرگ، H&M  در شهر استکهلم و IKEA در شهر المهوت واقع شده‌اند و برخی از استارتاپ های مهم مانند Skype و Spotify در سوئد قرار دارند.

این شرکت ها و بیزنس ها بین المللی هستند و در نتیجه برای اتخاذ شغل در این شرکت ها باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. اگر واجد چنین شرایطی باشید، خیلی سریع می‌توانید پس از فارغ التحصیلی خود وارد بازار کار سوئد شوید.

23- هزینه زندگی در سوئد برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟

دانشجویان بین المللی برای تأمین هزینه های زندگی خود در سوئد، ماهانه به مبلغی حدود 8.514 کرون نیاز دارند. می‌توان گفت که اجاره خانه دانشجویی در سوئد، بیشتر این هزینه را در بر خواهد گرفت.

دانشجویان برای تهیه کتاب های درسی خود ماهانه به مبلغی حدود 750 کرون سوئد نیاز دارند. البته این میزان بیشتر به رشته تحصیلی شما بستگی دارد.

فراموش نکنید که میزان هزینه های زندگی دانشجویی در سوئد، بیشتر به سبک زندگی شما در این کشور بستگی دارد.

Stockholm,-Sweden-(2)

– هزینه های زندگی دانشجویی در سوئد به تفکیک و به صورت ماهانه

هزینه به کرون سوئدهزینه زندگی در سوئد
2.000  کرون در ماههزینه مواد غذایی
4.170  کرون در ماههزینه محل اقامت
550  کروندر ماههزینه حمل و نقل عمومی
300  کروندر ماههزینه تلفن و اینترنت
 1.494 کروندر ماههزینه های متفرقه
 8.514 کروندر ماهمجموع هزینه های ماهانه

– هزینه زندگی در سوئد در شهرهای مختلف

 • هزینه زندگی در شهرهای گوتنبرگ و استکهلم: ماهانه حدود 1250 یورو
 • هزینه زندگی در شهرهای لوند و لینکوپینگ: ماهانه حدود 850 یورو
 • هزینه زندگی در شهر اوپسالا: ماهانه بین 750 تا 1200 یورو

24- آیا امکان دریافت ویزای همراه برای متقاضیان تحصیل کارشناسی در سوئد وجود دارد؟

اگر به عنوان دانشجوی تحصیل کارشناسی در سوئد اقامت دارید و متأهل هستید، می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت کنید. مدت اعتبار این ویزای همراه معادل با دوره تحصیل شما در سوئد خواهد بود.

اگر اجازه اقامت شما به عنوان دانشجو بیشتر از 6 ماه باشد، همسر شما می‌تواند مجوز کار دریافت کرده و به صورت تمام وقت در سوئد مشغول به کار شود.

25- مدارک لازم برای دریافت ویزای همراه سوئد چیست؟

 • کپی از تمام صفحات پاسپورت دانشجو (توجه داشته باشید که اگر گذرنامه شما در شرف انقضا است، باید آن را تمدید کنید. در غیر این صورت نمی‌توانید بیش از مدت اعتبار گذرنامه خود اجازه اقامت دریافت کنید).
 • مدارک و مستندات تمکن مالی دانشجو (ماهانه 3.500 کرون برای بزرگسالان و 2.100 کرون برای هر فرزند) ارائه دهید.
 • کپی مدارک و سند ازدواج یا معادل آن ارائه دهید.
 • ارائه تمام اسناد و مدارکی که نشان دهند شما در کشور خود با همسرتان زندگی می‌کردید. این مدارک شامل گواهی ثبت احوال فرزندان، قرارداد اجاره خانه مشترک یا مدارک لازم برای اثبات خرید خانه مشترک است.

26- بیمه دانشجویی متقاضیان تحصیل کارشناسی در سوئد چه خدماتی را پوشش می دهد؟

آیا شرایط تحصیل در سوئد را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

یکی از راه های کاهش هزینه های زندگی دانشجویی در سوئد، دریافت بیمه درمانی این کشور است.

بسیاری از دانشگاه های سوئد از طریق برنامه آژانس بیمه دولتی سوئد یا Kammarkollegiet، پوشش بیمه درمانی به دانشجویان بین المللی خود ارائه می‌دهند.

توجه کنید استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی سوئد بدون دریافت بیمه درمانی هزینه بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

اگر مدت زمان اقامت شما برای تحصیل کارشناسی در سوئد یا شرکت در برنامه های آموزشی دیگر بیشتر از 1 سال زمان ببرد، باید شماره هویت شخصی دریافت کرده و سپس تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرید. به این ترتیب به عنوان یک خارجی می‌توانید به خدمات درمانی مشابه خدمات درمانی شهروندان سوئدی دسترسی داشته باشید.

نکات مهم و جالب درباره خدمات بهداشت و درمانی در سوئد

 • داروهای بدون نسخه پزشک مانند مسکن را می‌توانید از سوپرمارکت ها نیز تهیه کنید.
 • هزینه ویزیت دکتر در سوئد معمولاً بین 150 کرون تا 200 کرون است که با توجه به شهر محل سکونت متفاوت خواهد بود.
 • نزدیکترین مرکز بهداشت سوئد را می‌توانید از طریق تماس با شماره 112 یا از طریق ورود به سایت 1177  جستجو کنید.
 • قبل از مهاجرت به سوئد حتماً معاینه کامل دندان انجام دهید چرا که هزینه های دندانپزشکی در این کشور به شدت بالا است.

مردم سوئد به خوبی می‌دانند بعد از یک روز سخت کاری چگونه استراحت کنند و در یک کافه یا رستوران در کنار هم به آرامش برسند. می توان گفت که مردم سوئد تعادل زیادی بین زندگی و کار دارند. بنابراین به عنوان دانشجوی تحصیل کارشناسی در سوئد از زندگی خود در این کشور لذت خواهید برد.


سوالات متداول تحصیل کارشناسی در سوئد

✅ طول دوره تحصیل کارشناسی در سوئد چقدر است؟

طول دوره تحصیل کارشناسی در سوئد حدود 3 سال زمان می‌برد.

✅ آیا تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

امکان تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی وجود دارد.

✅ شرایط سنی تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی چیست؟

متقاضیان تحصیل لیسانس در سوئد، محدودیت سنی برای دریافت پذیرش تحصیلی سوئد از دانشگاه های این کشور ندارند.

✅ مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی در سوئد چه سطحی باید داشته باشد؟

نمره آزمون آیلتس حداقل 6.5 بدون بخش زیر 5.5
نمره حداقل 4.5 در TOEFL PBT در آزمون کتبی با نمره کلی 575
نمره حداقل 20 در TOEFL iBT در آزمون کتبی با نمره کلی 90
گواهی مدرک انگلیسی کمبریج انگلیسی پیشرفته (CAE)
نمره آکادمیک 62 در آزمون PTE و نمره 61 در بخش writing

✅ مزایای تحصیل کارشناسی در سوئد چیست؟

اهمیت به برابری و آزادی بیان
کیفیت بالای زندگی در سوئد
امکانات آموزشی ممتاز در سطح بین المللی
امکان دریافت ویزای همراه
امکان تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد
امکان تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان
امکان تحصیل رایگان در سوئد
امکان دریافت بورسیه تحصیلی

جمع بندی

Conclusion

تحصیل در سوئد و زندگی در این کشور آرام و صلح طلب، آرزوی هر دانشجویی است که به دنبال تحصیل در دانشگاهی معتبر با بهترین امکانات آموزشی باشد. مهاجرت تحصیلی به سوئد این شرایط را برای شما فراهم می‌کند تا علاوه بر تحصیل به صورت تمام وقت نیز کار کنید.

نقاط قوت:

امکان تحصیل به زبان انگلیسی
عدم وجود شرایط سنی برای تحصیل
امکان دریافت بورسیه تحصیلی
امکان کار به صورت تمام وقت

نقاط ضعف:

هزینه بالای درمان و خدمات بهداشتی
هزینه بالای زندگی در برخی شهرهای سوئد

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا