تحصیل کارشناسی در اسلواکی (+تغییرات 2021)

slovakia Flag

کشور اسلواکی نیز عضو اتحادیه اروپا است و بنابراین اگر جزو شهروندان این اتحادیه نباشید باید برای تحصیل کارشناسی در اسلواکی اقدام به دریافت دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی کنید. مهمترین مواردی که در این مقاله به آن‌ها پرداخته می‌شود به شرح زیر است:

 • مهمترین مزایای تحصیل در اسلواکی چیست؟
 • آیا تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان میسر است؟
 • تحصیل لیسانس در اسلواکی چقدر زمان می‌برد؟
 • سیستم نمره‌دهی دانشگاه‌های اسلواکی به چه صورت است؟
 • هزینه زندگی دانشجویی در اسلواکی چقدر است؟

بررسی شرایط تحصیل کارشناسی در اسلواکی و راهنمای دریافت ویزای تحصیلی اسلواکی

به منظور تحصیل کارشناسی در اسلواکی مانند دیگر کشورهای اروپایی باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش تحصیل در اسلواکی را دریافت کنید. خوشبختانه هزینه تحصیل لیسانس در اسلواکی کمتر از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و در حین و پس از تحصیل نیز می‌توانید مشغول به کار شوید. ما در این مقاله به نحوه دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی، هزینه زندگی و معرفی بهترین دانشگاه های این کشور خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

تحصیل در اسلواکی

1- تحصیل کارشناسی در اسلواکی و شرایط زندگی به چه صورت است؟

کشور اسلواکی تابستان‌ هایی گرم و خشک و زمستان هایی سرد دارد. محبوب ترین جاذبه های تاریخی این کشور شامل قلعه ها و کاخ های تاریخی است. هر ساله گردشگران بسیاری برای دیدن این مناظر و زیبایی های پارک ها و کوه های اسلواکی به این کشور سفر می‌کنند.

پایتخت اسلواکی شهر براتیسلاوا است که حدود 500 هزار نفر جمعیت داشته و بزرگترین شهر این کشور است. براتیسلاوا در سال 1919 به یکی از 2 مرکز اصلی تجاری و اداری چکسلواکی تازه تأسیس بدل شد. این شهر در نزدیکی محل تلاقی مرزهای اسلواکی، مجارستان و اتریش و در دو طرف رودخانه دانوب واقع شده است.

براتیسلاوا در حال حاضر یکی از مراکز مهم علمی، آموزشی، فرهنگی و صنعتی کشور اسلواکی است.

تحصیل لیسانس در اسلواکی و هزینه زندگی و تحصیل در اسلواکی

حالا که با اسلواکی آشنا شدید در ادامه به چگونگی تحصیل کارشناسی در اسلواکی و شرایط آن می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

2- چرا تحصیل کارشناسی در اسلواکی؟

آیا شرایط تحصیل در اسلواکی را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

دلایل زیادی برای تحصیل لیسانس در اسلواکی وجود دارد که در ادامه تنها به مهمترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • وجود دانشگاه‌ های معتبر برای تحصیل دانشجویان ایرانی
 • عدم نیاز به مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی در اسلواکی
 • پایین بودن هزینه‌ های تحصیل و زندگی در اسلواکی
 • شرایط مناسب کار در حین تحصیل برای دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی
 • اعتبار بالای مدرک تحصیلی دانشگاه های اسلواکی در جهان و همینطور وزارت علوم ایران
 • امکان دریافت انتقالی به منظور ادامه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی
 • امکان اشتغال پس از تحصیل لیسانس در اسلواکی و همینطور پس از پایان تحصیل در مقاطع دیگر
 • امکان دریافت اقامت پس از فارغ التحصیلی
 • امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی با ارائه مدرک زبان اسلواکیایی
مهمترین مزایای تحصیل لیسانس در اسلواکی

3- مهمترین مزایای تحصیل لیسانس در اسلواکی چیست؟

کشور اسلواکی واقع در اروپای مرکزی از 5 طرف با کشورهای لهستان، اوکراین، اتریش، مجارستان و جمهوری چک همسایه است. این کشور از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا شده و در نتیجه با دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی و ورود به این کشور می‌توانید در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحصیل کنید.

متقاضیان بسیاری هر ساله تلاش می‌کنند تا به ادامه تحصیل کارشناسی در اسلواکی پرداخته و از مزایای دانشگاه های معتبر آن بهره مند شوند.

مدارک دانشگاه های اسلواکی در تمامی مقاطع دارای اعتبار جهانی و تأییدیه اتحادیه اروپا است.

تأیید اتحادیه اروپا برای مدرک تحصیل لیسانس در اسلواکی و مقاطع دیگر به این مفهوم است که دانشجو پس از فارغ التحصیلی فرصت و شرایط بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل یا اشتغال در دیگر کشورهای اروپایی را دارد.

یکی از مهمترین مزایای تحصیل کارشناسی در اسلواکی، تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور است.

4- آیا تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان انگلیسی میسر است؟

در برخی از دانشگاه های اسلواکی به غیر از زبان اسلواکیایی به زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ ها نیز تدریس می‌شود. در واقع زبان اصلی تدریس در مقاطع مختلف، زبان رسمی اسلواکی است. اما برخی از دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی که مسلط به زبان اسلواکیایی نیستند، دروس را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند.

5- تحصیل کارشناسی در اسلواکی چند سال زمان می‌برد؟ 

تحصیل لیسانس در اسلواکی حدود 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد. دانشجویان در هر سال تحصیلی در 2 ترم ثبت نام کرده و به تحصیل می‌پردازند. در هر سال تحصیلی، ترم تابستان از ماه فوریه تا ژوئن و ترم زمستان نیز از ماه سپتامبر تا ژانویه خواهد بود.

چگونگی دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی

دانشجویان برای تحصیل کارشناسی در اسلواکی باید در طول 4 سال 180 واحد را بگذرانند. به این ترتیب در هر سال تحصیلی 60 واحد ارائه شده که دانشجو می‌تواند در هر ترم 30 واحد را بگذراند.

تعداد واحدهای تحصیلی در دانشگاه های اسلواکی با معیارهایی چون واحدهای تئوری، عملی، تعداد مقالات و کنفرانس‌ها یا ارائه‌ ها سنجیده و محاسبه می‌شود.

6- شرایط تحصیل کارشناسی در اسلواکی به چه صورت است؟

برای تحصیل لیسانس در اسلواکی، دانشجویان با توجه به رشته و دانشگاه محل تحصیل، در طول هر ترم دوره های مختلفی مانند دروس تئوری، دروس عملی، کنفرانس، سمینار، آزمایشگاه، ارائه پروژه و حتی مشاوره را می‌گذرانند.

پس از گذراندن هر ترم تحصیلی به طور کامل که شامل حضور در کلاس، ارائه مقالات و قبولی در آزمون های پایان هر ترم است. در پایان دوره تحصیل لیسانس در اسلواکی به دانشجویان مدرک پایان تحصیلات با سیستم اعتبارسنجی اروپا به نام ECTS اعطا خواهد شد.

سیستم ECTS به صورت گستره در اروپا اجرا شده و در نتیجه یکی از مزایای تحصیل کارشناسی در اسلواکی دریافت همین مدرک است. مدراک تحصیل در دانشگاه های اسلواکی در اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای جهان معتبر است.

7- سیستم نمره دهی تحصیل کارشناسی در اسلواکی چگونه است؟

مانند تمامی کشورها، هر دانشجو با شرکت در آزمون پایان هر ترم نمراتی دریافت می‌کند که شامل موارد زیر است:

 • نمره A، به معنای نمره عالی یا درجه 1.0
 • نمره B، به معنای نمره خیلی خوب یا درجه 1.5
 • نمره C، به معنای نمره متوسط یا درجه 2.0
 • نمره D، به معنای نمره رضایت بخش یا درجه 2.5
 • نمره E، به معنای نمره کافی یا درجه 3.0 (به این مفهوم که دانشجو حداقل معیارها را کسب کرده است)
 • نمره F  یا  FX، به معنای عدم موفقیت یا درجه 4.0
تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان

8- هزینه تحصیل کارشناسی در اسلواکی برای دانشجویان چقدر است؟

هزینه تحصیل کارشناسی در اسلواکی با توجه به رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل و برنامه های آموزشی هر دانشگاه به طور جداگانه تعیین می‌گردد.

هزینه تحصیل لیسانس در اسلواکی به صورت سالانه بوده و معمولاً بین 490 یورو تا 12.200 یورو متغیر است.

هزینه های دقیق و به روز تحصیل در اسلواکی را می‌توانید از بخش روابط بین المللی دانشگاه محل تحصیل خود دریافت کنید.

در ادامه مقاله به معرفی برخی از دانشگاه های برتر و البته با شهریه پایین برای تحصیل در اسلواکی می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

9- بهترین دانشگاه ها برای دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی کدامند؟

– دانشگاه سیریل و متدیوس در شهر ترناوا

این دانشگاه در سال 1997 تأسیس شده و در حال حاضر در رشته‌ هایی چون علوم ارتباطات، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، علوم بهداشتی و هنر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.

سیریل و متدیوس در رتبه دوازدهم دانشگاه های برتر اسلواکی قرار گرفته‌اند. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در اسلواکی می‌توانند در برنامه های مدیریت و فیزیوتراپی دانشگاه سیریل و متدیوس شرکت کنند.

حداقل شهریه دانشگاه متدیوس و سریل، 500 یورو در سال است.

درست است که سیستم پذیرش تحصیلی دانشگاه سیریل و متدیوس می‌تواند کاملاً انتخابی باشد اما حدود 70% الی 80% از کل متقاضیان تحصیل کارشناسی در اسلواکی موفق به دریافت پذیرش از این دانشگاه می‌شوند.

با در نظر گرفتن تمامی مواردی که ذکر شد، دانشگاه سیریل و متدیوس واقع در شهر ترناوا، یکی از ارزان ترین دانشگاه های اسلواکی بوده و در نتیجه محبوب دانشجویان بین المللی است.

معرفی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل لیسانس در اسلواکی

– دانشگاه ماتج بل (Matej Bel)

دانشگاه ماتج بل یا Univerzita Mateja Bela که تحت عنوان UMB نیز شناخته می‌شود، در سال 1992 تأسیس و به نام کشیش لوتری ماتیاس بل نامگذاری شد. ماتاج بل یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در شهر بانسکا بیستریچا (Banská Bystrica) واقع شده است.

طبق آخرین رتبه بندی UniRank، ماتژ بل چهارمین دانشگاه برتر اسلواکی بوده و در رتبه بندی سایت QS نیز در جایگاه 651-700 قرار دارد.

این دانشگاه به دلیل همکاری با چندین دانشگاه در سراسر دنیا از جمله دانشکده اقتصاد لندن، دانشگاه ایالتی ایندیانا در ایالات متحده آمریکا، دانشگاه واصدا ژاپن، دانشگاه دولتی مسکو در روسیه و دانشگاه سوگانگ کره جنوبی بسیار شناخته شده است.

حداقل شهریه دانشگاه ماتج بل حدود 550 یورو در سال است.

– دانشگاه الکساندر دوبژک ترنسین

دانشگاه الكساندر دوبژک ترنسین به عنوان یکی از جوان ترین دانشگاه های دولتی کشور اسلواکی در سال 1997 تأسیس شده است. تمامی دانشجویان دانشگاه الكساندر دوبژک ترنسین اجازه تحصیل در دانشگاه های همکار در سراسر دنیا به عنوان دانشجوی مهمان را دارند.

از جمله این دانشگاه ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه بولونیای ایتالیا
 • دانشگاه دگجندروف آلمان
 • دانشگاه هادرسفلید انگلستان
 • دانشگاه ساووی فرانسه

حداقل شهریه دانشگاه الکساندر دوبژک ترنسین حدود 550 یورو در سال است.

دانشگاه ترناوا

– دانشگاه ترناوا در شهر ترناوا

دانشگاه ترناوا (Trnavská univerzita) که شامل 4 دانشکده گروه حقوق، آموزش، بهداشت، مطالعات فلسفه و هنر است به صورت رسمی در سال 1992 در شهر ترناوا تأسیس شد و در غرب اسلواکی واقع شده است.

در گذشته این دانشگاه دارای دانشکده‌ های مختلفی به شرح زیر بود:

 • دانشکده الهیات
 • دانشکده حقوق؛ سال تأسیس 1667
 • دانشکده پزشکی؛ سال تأسیس 1769

البته دانشکده حقوق و پزشکی به مجارستان منتقل شده‌اند و دانشگاه الهیات تراونا نیز در براتیسلاوا مستقر است.

حداقل شهریه دانشگاه ترناوا حدود 650 یورو در سال است.

10- شرایط پذیرش کارشناسی در اسلواکی برای دانشجویان بین المللی به چه صورت است؟

تمامی متقاضیان تحصیل در اسلواکی باید برای ورود به دانشگاه های این کشور ابتدا پذیرش تحصیل در کارشناسی یا مقاطع دیگر را دریافت کنند. این مورد برای کلیه اتباع خارجی ضروری است.

به منظور دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی ابتدا باید مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید و تنها پس از تأیید و به رسمیت شناختن مدارک است که می‌توانید پذیرش تحصیلی بگیرید.

جهت کسب اطلاعات دقیق در رابطه با میزان اعتبار و به رسمیت شناختن مدرک دیپلم 12 ساله ایران به منظور دریافت پذیرش تحصیل لیسانس در اسلواکی می‌توانید به سایت مرکز تشخیص دیپلم وزارت آموزش و پرورش کشور اسلواکی مراجعه کنید.

شرایط تحصیل کارشناسی در اسلواکی

اما اگر تمامی شرایط پذیرش را ندارید نگران نباشید. متقاضیان بین المللی که فاقد تمامی شرایط پذیرش تحصیل در اسلواکی هستند، می‌توانند در دوره های مقدماتی از جمله دوره زبان اسلواکیایی یا زبان انگلیسی شرکت کنند.

لازم به ذکر است که هر دانشگاه شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیل در اسلواکی دارد.

11- زمان ثبت نام برای تحصیل کارشناسی در اسلواکی چگونه است؟

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

دانشجویان به منظور تحصیل کارشناسی در اسلواکی می‌توانند به چندین برنامه تحصیلی مراکز عالی و دانشکده های مختلف درخواست ارسال کنند.

مهلت ثبت نام بیشتر دانشگاه ها برای تحصیل لیسانس در اسلواکی اواخر ماه فوریه یا مارس است. اما آخرین مهلت را دانشگاه محل تحصیل شما تعیین می‌کند.

بنابراین تاریخ ثبت نام، آخرین مهلت ارسال مدارک و زمان شرکت در آزمون ها که شامل آزمون کتبی، شفاهی یا استعدادیابی است توسط هر دانشگاه تعیین می‌شود.

کلیه پروسه ورود به مراکز عالی و دانشگاه ها نیز توسط خود دانشگاه مشخص می‌گردد.

آزمون ورودی اکثر دانشگاه های اسلواکی بین ماه ژوئن و سپتامبر برگزار خواهد شد.

کلیه امتحانات رشته های هنر همواره زودتر از رشته های دیگر و در ماه ژانویه برگزار شده و آخرین مهلت ارسال درخواست نیز تا پایان ماه نوامبر است.

12- آیا تحصیل کارشناسی در اسلواکی بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

یکی از مهمترین دلایل درخواست پذیرش تحصیل در اسلواکی توسط دانشجویان بین المللی، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان است.

اکثر دانشگاه ها به منظور تحصیل کارشناسی در اسلواکی از متقاضیان خارجی مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس یا تافل دریافت نمی‌کنند. در نتیجه دانشجویان بین المللی می‌توانند به تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان بپردازند.

13- هزینه های زندگی دانشجویی در اسلواکی چقدر است؟

هزینه تحصیل کارشناسی در اسلواکی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن برای دانشجویان بین المللی اقتصادی تر است. علاوه بر این، هزینه زندگی دانشجویی نیز در اسلواکی بسیار ارزانتر و مقرون به صرفه تر از دیگر کشورهای اروپایی است.

هزینه زندگی دانشجویان بین المللی در اسلواکی ماهانه حدود 700 یورو است و بسته به منطقه محل سکونت، سبک زندگی و نیازهای روزمره می‌تواند بیشتر هم باشد.

هزینه زندگی در اسلواکی

– هزینه اسکان دانشجویی در اسلواکی

اجاره آپارتمانی یک خوابه با در نظر گرفتن تمامی هزینه های جانبی و ضروری ماهانه حدود 300 یورو است. اجاره آپارتمانی دو خوابه با همین شرایط ماهانه حدود 400 یورو برای دانشجو هزینه خواهد داشت.

دانشجویان بین المللی می‌توانند با اجاره کردن یک آپارتمان دو خوابه به همراه یک دانشجوی دیگر، ماهانه به میزان حداقل 100 یورو در هزینه‌ های خود صرفه جویی کنند.

– لیست برخی از هزینه های ماهانه دانشجویان تحصیل لیسانس در اسلواکی

یک وعده غذا در رستوران5 یورو
یک بطری 1 لیتری شیر0.8 یورو
یک بطری 1 لیتری آب معدنی0.4 یورو
1 عدد نان0.7 یورو
حمل و نقل عمومی0.5 تا 1.4 یورو

14- شرایط دریافت خوابگاه برای دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی در اسلواکی چیست؟

بسیاری از دانشگاه های اسلواکی امکانات اسکان دانشجویان نظیر خوابگاه را ارائه می‌دهند. در اکثر این خوابگاه ها، بین 2 تا 3 دانشجو در یک اتاق ساکن می‌شوند.

این خوابگاه ها کلیه امکاناتی که دانشجو در زمان تحصیل و زندگی دانشجویی در اسلواکی به آن نیاز دارد را فراهم کرده‌اند. برخی از آن ها دارای امکانات تفریحی مانند استخر شنا، اینترنت پرسرعت، باشگاه بدنسازی و حتی خشکشویی نیز هستند.

هزینه خوابگاه های دانشجویی کشور اسلواکی با توجه به امکانات ارائه شده و همینطور شهر، متفاوت است. بنابراین هزینه اقامت معمولاً از 67 یورو در ماه شروع شده و ممکن است بیشتر از این مقدار نیز باشد. اما در مقایسه با اجاره آپارتمان بسیار مقرون به صرفه است.

یکی از مزایای خوابگاه های دانشجویی اسلواکی امکان اقامت دانشجویان مجرد و متأهل است.

شرایط کار حین تحصیل کارشناسی

15- شرایط کار در حین تحصیل در کشور اسلواکی چیست؟

دانشجویان بین المللی (خارج از اتحادیه اروپا) اگر کارت اقامت دانشجویی خود را دریافت کرده باشند، اجازه 20 ساعت کار پاره وقت در هفته را خواهند داشت.

به منظور تصدی شغل نیز می‌توانید به دفاتر شغلی دایر شده در دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنید. پس به راحتی و با کمک این دفاتر می‌توانید شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و مشغول به کار شوید. این دفاتر لیستی از کلیه فرصت های شغلی موجود در شهر محل اقامت شما را دارند.

16- میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیل کارشناسی در اسلواکی چقدر است؟

مدارک تمکن مالی برای اطمینان از توانایی پرداخت شهریه و هزینه های تحصیل لیسانس در اسلواکی از جانب سفارت این کشور دریافت می‌شود. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، هزینه زندگی در اسلواکی پایین‌ تر از بسیاری کشورهای اروپایی است. در نتیجه میزان تمکن مالی لازم برای ارائه به سفارت نیز کمتر خواهد بود.

این تمکن مالی باید به اندازه هزینه های یک ساله زندگی و تحصیل در اسلواکی باشد.

رقمی که برای یک دوره یک ساله زندگی و تحصیل پزشکی در اسلواکی توسط سفارت دریافت می‌شود حدود 8.500 یورو است.

17- شرایط سنی برای تحصیل کارشناسی در اسلواکی چیست؟

تمامی متقاضیان بین المللی تحصیل کارشناسی در اسلواکی باید کمتر از 25 سال سن داشته باشند. تنها در این شرایط است که می‌توانید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش و سپس ویزا تحصیلی اسلواکی را دریافت کنید.

شرایط و هزینه های دریافت ویزا تحصیلی

18- شرط معدل برای تحصیل لیسانس در مجارستان چقدر است؟

دانشگاه های اسلواکی معدل خاصی را برای ارائه پذیرش تحصیلی به دانشجویان بین المللی در نظر نگرفته‌اند اما بهتر است که نمرات و معدل شما بالای 14 باشد.

19- شرایط پذیرش کارشناسی در اسلواکی چگونه است؟

کلیه متقاضیان تحصیل کارشناسی در اسلواکی به منظور دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی باید مدارک زیر را در زمان مقرر به سفارت این کشور ارائه دهند.

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • ترجمه مدرک دیپلم 12 ساله یا ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات سه سال آخر تحصیل در کشور مبداء
 • شواهدی دال بر شرکت در فعالیت های فوق برنامه، کار داوطلبانه و دوره های کارآموزی
 • انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان IELTS یا  TOFEL از مراکز معتبر در صورت اعلام نیاز از جانب دانشگاه محل تحصیل در کشور اسلواکی
 • ارائه شواهدی معتبر دال بر توانایی پرداخت شهریه دانشگاه
شرایط تحصیل رایگان

20- آیا امکان تحصیل کارشناسی در اسلواکی به صورت رایگان وجود دارد؟

در سیستم آموزش عالی دانشگاه های اسلواکی نیز مانند اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از دانشجویان بین المللی شهریه دریافت می‌شود. با این وجود اغلب دانشگاه های اسلواکی شرایطی را فراهم کرده‌اند تا دانشجویان بین المللی بتوانند تخفیف شهریه دریافت کنند.

دانشجویان در حین تحصیل می‌توانند از کارت های بین المللی برای کاهش هزینه های خود استفاده کنند.

این کارت ها در واقع به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا از خوابگاه دانشگاه، رستوران‌ ها، بخش حمل و نقل، شرکت در رویدادهای علمی و فرهنگی، بازدید از مراکز فرهنگی و بسیاری از مراکز دیگری، تخفیف دریافت کنند.

از جمله این کارت ها برای دریافت تخفیف دانشجویی در حین تحصیل پزشکی در اسلواکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارت شناسایی بین المللی دانشجویی یا ISIC
 • کارت مسافرتی بین المللی جوانان یا IYTC
 • کارت جوانان اروپا

21- شرایط دریافت بیمه دانشجویی برای تحصیل کارشناسی در اسلواکی چیست؟

دانشجویان بین المللی خصوصاً دانشجویان تحصیل کارشناسی در اسلواکی می‌توانند بیمه درمانی این کشور را دریافت کنند. جهت دریافت بیمه نیز باید مدارکی که تأیید می‌کند شما در یکی از دانشگاه های اسلواکی تحصیل می‌کنید را به موسسه مورد نظر ارائه دهید.

22- شرایط دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی برای تحصیل کارشناسی در اسلواکی چیست؟

اگر دانشجو جزو شهروندان اتحادیه اروپا نیست و بخواهد بیشتر از 90 روز متوالی در اسلواکی اقامت داشته باشد، باید برای دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی یا ویزای طولانی مدت این کشور اقدام کند.

به منظور دریافت ویزای دانشجویی اسلواکی نیز باید ابتدا از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش تحصیلی دریافت کنید.

برای اخذ ویزای دانشجویی تنها از طریق کنسولگری یا سفارت اسلواکی در کشور مبداء یا یکی از کشورهای هم جوار می‌توانید اقدام کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزا

23- مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی اسلواکی چیست؟

در ادامه به مدارکی اشاره می‌کنیم که برای اخذ ویزای دانشجوی اسلواکی باید به سفارت این کشور ارائه دهید:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا تحصیلی اسلواکی
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم 12 ساله
 • ترجمه رسمی ریز نمرات سه سال آخر تحصیل در کشور مبداء
 • سه قطعه عکس رنگی پاسپورتی جدید
 • ترجمه رسمی شناسنامه و دیگر مدارک هویتی
 • پرداخت هزینه ‌های اداری
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه اسلواکی
 • ارائه مدارک جهت اثبات تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی
 • رسید پرداخت شهریه
 • ارائه مدارک دال بر رزرو خوابگاه یا اجاره نامه خانه

آیا شرایط تحصیل در اسلواکی را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

24- آخرین تغییرات اعمال شده برای تحصیل کارشناسی در اسلواکی با توجه به شیوع ویروس کرونا چیست؟

با توجه به شرایط کنونی و به دلیل شیوع ویروس همه گیر کرونا (COVID 19)، تمامی دانشجویان بین المللی که در کشورهای پر خطر زندگی می‌کنند، اگر از دانشگاه های اسلواکی پذیرش تحصیلی دریافت کرده‌اند، باید در تاریخ 1 سپتامبر 2020 وارد این کشور شوند. طبق دستور وزیر بهداشت جمهوری اسلواکی، دانشجویان خارجی باید ابتدا وارد سایت https://korona.gov.sk/ شده و برای انجام تست RT-PCR ثبت نام کنند.

هیأت رئیسه دانشکده پزشکی اسلواکی نیز دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های این کشور را از سفر به کشورهای پُرخطر منع کرده‌اند.

اگر دانشجویان این کشور دستورالعمل ها، تذکرات و مصوبات وضع شده از جانب دانشگاه را رعایت نکنند، باید بلافاصله پس از ورود به اسلواکی به مدت 2 هفته قرنطینه شوند.

در صورتی که پس از 5 روز از ورود به اسلواکی، دانشجو علائمی از ویروس کرونا داشته باشد، باید به منظور انجام تست در سایت https://korona.gov.sk/ ثبت نام کند.

این مقاله به طور اختصاصی یه تحصیل کارشناسی در اسلواکی، مدارک لازم برای دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی، هزینه زندگی و تحصیل لیسانس در اسلواکی و امکان تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان اختصاص یافت. امیدواریم با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفت بتوانید از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنید. با توجه به دانشگاه هایی که معرفی شد، شما کدامیک را برای تحصیل در اسلواکی انتخاب می‌کنید؟


سوالات متداول تحصیل کارشناسی در اسلواکی

✅ مهمترین مزایای تحصیل لیسانس در اسلواکی چیست؟

با دریافت ویزا تحصیلی اسلواکی و ورود به این کشور می‌توانید در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحصیل کنید.

✅ آیا تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان انگلیسی میسر است؟

بله. شما می توانید در بعضی از دانشگاه های اسلواکی به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

✅ تحصیل کارشناسی در اسلواکی چند سال زمان می‌برد؟

تحصیل لیسانس در اسلواکی زمانی حدود 3 الی 4 سال شامل 2 ترم تحصیلی در هر سال نیاز دارد.

✅ هزینه تحصیل کارشناسی در اسلواکی برای دانشجویان چقدر است؟

هزینه تحصیل لیسانس در اسلواکی به صورت سالانه بین 490 تا 12200 یورو متغیر است.

✅ آیا تحصیل کارشناسی در اسلواکی بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

بله. یکی از دلایل درخواست پذیرش تحصیل در اسلواکی، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان است.

جمع بندی

Conclusion

اسلواکی یکی از کشورهای عضو در اتحادیه اروپا است و در نتیجه تحصیل لیسانس در اسلواکی مزایای زیادی برای دانشجو به همراه خواهد داشت. اگر هنوز برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور تصمیم نگرفته‌اید، نقاط قوت تحصیل لیسانس در اسلواکی که در ادامه آمده، می‌تواند به شما کمک کند.

نقاط قوت:

امکان تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان

هزینه پایین زندگی و تحصیل کارشناسی در اسلواکی

امکان اشتغال حین تحصیل

امکان دریافت انتقالی به منظور ادامه تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا