تحصیل کارشناسی ارشد نروژ (شرایط پذیرش 2021)

norway Flag

تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ با انتخاب گسترده ای از تخصص ها به زبان انگلیسی و در دسترس بودن دوره های زبان نروژی، مقصد ایده آلی برای دانشجویان خارجی است. اگر شما نیز برای ادامه تحصیل این کشور را برگزیده اید، این مقاله با سرفصل های زیر راهنمای جامعی برایتان خواهد بود.

 • شرایط عمومی تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ چیست؟
 • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ چه‌قدر است؟
 • آیا در نروژ امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد؟
 • پرطرفدارترین رشته های مقطع کارشناسی ارشد نروژ کدامند؟

✅ بررسی تحصیل کارشناسی ارشد نروژ

تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ توسط دانشگاه های دولتی، به صورت رایگان و همچنین بسیاری از کالج های تخصصی، با کیفیت بالا امکان پذیر است.
از شرایط تحصیل در نروژ با مدرک لیسانس در مقطع کارشناسی ارشد، بسته به برنامه آموزشی و دانشگاه انتخاب شده، ارائه گواهی‌نامه صلاحیت های قبلی شما است.
دوره های تحصیلی فوق لیسانس در نروژ برای تحصیلات تمام وقت حدودا دو سال طول می کشد، در حالی که برنامه های پاره وقت و آنلاین ممکن است بیشتر طول بکشد.
هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ کاملا مقرون به صرفه است چرا که دانشگاه های دولتی این کشور هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

یکی از بهترین موارد تحصیل کارشناسی ارشد نروژ، که باعث استقبال دانشجویان بین المللی شده است، رویکرد برابری طلبانه در آموزش عالی است. همچنین بسیاری از برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. به همین دلایل این کشور در حال حاضر میزبان حدود 10 هزار دانشجوی خارجی در مقاطع مختلف تحصیلی است.

Trondheim
Trondheim

1. شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

از مهم ترین شرایط تحصیل در نروژ با مدرک لیسانس در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه مدرک کارشناسی در یک موضوع مرتبط است. فراتر از این، ارائه دهندگان آموزش عالی معیارهای خاص خود را برای داوطلبان تعیین می کنند. به عنوان یک قاعده کلی، شما باید بتوانید گواهینامه صلاحیت های قبلی را ارائه دهید. شما باید آماده باشید تا گزارشی از علاقه خود را به این دوره و مناسب بودن آن با تجربه و اهداف شغلی خود ارائه دهید. دانشجویان بین المللی نیز ممکن است نیاز داشته باشند ثابت کنند که در طول تحصیل (چه از طریق منابع شخصی و چه از طریق بودجه خارجی) در نروژ توانایی مالی برای تأمین هزینه های خود را دارند.

2. برنامه آموزشی تحصیل فوق لیسانس در نروژ

آیا شرایط تحصیل در نروژ را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تدریس در برنامه های کارشناسی ارشد با ترکیبی از سخنرانی ها، سمینارها، کارگاه ها و آموزش ها، مشابه دوره های لیسانس است. تمام برنامه های کارشناسی ارشد در نروژ، داوطلبان را ملزم به انجام یک رساله تحقیقاتی مستقل می کنند که معمولاً در پایان برنامه انجام می شود.

Sognefjord
Sognefjord

ارزیابی پایان نامه کارشناسی ارشد نروژ

ارزیابی پایان نامه کارشناسی ارشد نروژ ممکن است علاوه بر ارزیابی کتبی، شامل یک آزمون شفاهی نیز باشد که امتحان نهایی کارشناسی ارشد نامیده می شود. این ارائه شامل دو جز است. در ابتدا شما ملزم به ارائه کار خود به مخاطبان خواهید شد. در این مرحله معمولاً از شما سوالی نمی شود. بلکه در عوض به یک جلسه غیرعلنی با ممتحن خود ادامه می دهید که شما را برای یک دوره مشخص به صورت شفاهی ارزیابی می کنند.

ممکن است در ابتدا ارائه یک سخنرانی عمومی و دفاع شفاهی از پایان نامه کارشناسی ارشد خود کمی دلهره آور به نظر برسد، اما موفقیت در این امتحانات در CV شما اثر بسیار مثبتی دارد. خواه قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را داشته باشید یا خواهان اشتغال حرفه ای با مدرک کارشناسی ارشد خود باشید.

3. مزایای تحصیل فوق لیسانس در نروژ

نروژ علی رغم اینکه کشور کوچکی است، دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی بسیار معتبری دارد. کارشناسی ارشد در نروژ با انتخاب گسترده ای از تخصص ها به زبان انگلیسی و در دسترس بودن دوره های زبان نروژی مقصد تحصیلی بسیار محبوبی برای دانشجویان است.

 • تحصیل رایگان: تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ هزینه ای ندارد. چرا که کلیه برنامه های تحصیلی برای همه دانشجویان رایگان است. از جمله اتباع خارج از EEA.
 • کیفیت بالای زندگی: نروژ که مرتباً در ردیف بالای جدول کیفیت زندگی قرار می گیرد، مکانی خارق العاده برای زندگی، کار و مطالعه است.
 • چشم انداز زیبا: دوستداران طبیعت در می یابند که هیچ کجا مانند نروژ، با طبیعت بکر، آفتاب نیمه شب و پرتو های قطب شمال، جایی وجود ندارد.
 • تحصیل به زبان انگلیسی: این زبان به عنوان زبان دوم به طور گسترده ای با استاندارد عالی صحبت می شود. بنابراین شما لزوماً نگران یادگیری نروژی نخواهید بود.
 • آینده شغلی عالی: تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ امکان شغلی شما را در داخل و خارج از کشور بهبود می بخشد.

4. مدرک مهارت زبان برای تحصیل فوق لیسانس در نروژ

تعداد زیادی از برنامه های کارشناسی ارشد در نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شود. این زبان به طور گسترده ای توسط بسیاری از مردم مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل برای تحصیل در نروژ معمولاً نیازی به دانستن زبان نروژی نخواهید داشت. با این حال، اگر زبان انگلیسی زبان اول شما نیست، ممکن است لازم باشد که مهارت تسلط بر زبان انگلیسی را امتحان کنید. 

از شرایط تحصیل در نروژ با مدرک لیسانس در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه گواهی مهارت زبان انگلیسی است. تقریباً همه دانشگاه ها به دانش پیشرفته انگلیسی تافل با نمره 85 و یا آیلتس با نمره 6.5 نیاز دارند. برای تعداد کمی از آن ها نیز مدرک سطح B2 به زبان نروژی یا انگلیسی نیز قابل قبول است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ
Nordkapp-Norway

5. سال تحصیلی کارشناسی ارشد در نروژ

سال تحصیلی نروژ از آگوست تا ژوئن، با تعطیلات زمستانی و بهاری و تعطیلات طولانی تر بین ژوئن و آگوست ادامه دارد. البته، به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در نروژ، می توانید از این تعطیلات طولانی برای انجام تحقیق و تالیف پایان نامه مدرک خود استفاده کنید.

مدرک کارشناسی ارشد نروژ به طور معمول برای دو سال اجرا می شود و شامل 120 اعتبار ECTS است.

6. پرطرفدار ترین رشته های کارشناسی ارشد نروژ

برنامه کارشناسی ارشد در نروژ شامل رشته هایی مانند تجارت، مدیریت، کارآفرینی، مهندسی، مدیریت انرژی، مطالعات توسعه، علوم سیاسی و غیره است. اما گروه خاصی از نظر محبوبیت در بین دانشجویان بین المللی برجسته شده اند. در زیر برخی از این رشته ها معرفی شده است:

 • کارشناسی ارشد مهندسی صنایع 
 • کارشناسی ارشد شیمی 
 • کارشناسی ارشد در مطالعات زبان 
 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی 
 • کارشناسی ارشد ریاضیات 
 • کارشناسی ارشد مدیریت و رهبری 

7. شرایط ویزای دانشجویان کارشناسی ارشد نروژ

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در نروژ با مدرک لیسانس در مقطع کارشناسی ارشد داشتن ویزای تحصیلی این کشور است. شما به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد، در نروژ برای اقامت بیش از سه ماه معمولاً باید از اداره مهاجرت نروژ اجازه اقامت دانشجویی بگیرید. برای دانشجویان کشورهای اسکاندیناوی (ایسلند، دانمارک، سوئد و فنلاند) اجازه اقامت لازم نیست.

درخواست اجازه اقامت باید از طریق یک نماینده خارجی در کشور مبدا انجام شود. شما می توانید از پرتال وب رسمی نروژ برای تعیین محل نزدیکترین مأموریت یا سفارت خود کمک بگیرید.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ
Lofoten-Islands,-Svolvær,-Norway

8. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ

 • یک فرم درخواست تکمیل شده و عکس گذرنامه.
 • اثبات قبولی در یک موسسه معتبر.
 • بیانیه ای که ثابت کند شما بودجه کافی در اختیار دارید.
 • اثبات بیمه درمانی معتبر، یا از طریق بیمه نامه خصوصی یا طرح متقابل.

اگر به طور معمول در خارج از اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس اقامت دارید، ممکن است لازم باشد موارد زیر را ارائه دهید:

 • مستندات محل اقامت.
 • رئوس مطالب پیشنهادی شما.

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا، برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ، ملزم به پرداخت هزینه ویزا هستند، اما شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، EEA و EFTA از پرداخت این هزینه معاف هستند.

شما به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد و قبولی شرایط تحصیل در نروژ با مدرک لیسانس، معمولاً اجازه اقامت بیش از شش ماه در این کشور را خواهید داشت. این بدان معنی است که شما باید برای دریافت کارت و شماره هویتی اقدام کنید.

شماره هویتی به شما اجازه افتتاح حساب و دریافت کارت دانشجویی را می دهد.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ
Jostedalsbreen-National-Park

9. شرایط ویزای همراه برای تحصیل فوق لیسانس در نروژ

در صورت دریافت ویزای دانشجویی نروژ، می توانید اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان تحت سرپرستی) را از طریق ویزای همراه نروژ به همراه داشته باشید. آن ها می توانند در کنار شما درخواست دهند یا ممکن است بعد از اقامت شما در نروژ، فرآیند الحاق را انجام دهند.

شما می توانید عضوی از خانواده را همراه خود ببرید که شرایط زیر را داشته باشد:

 • همسر یا شریک ثبت شده شما (هر دو باید بالای 24 سال داشته باشید.)
 • فرزندان زیر 18 سال شما.

9. طول دوره تحصیل فوق لیسانس در نروژ

دوره کارشناسی ارشد معمولاً 2 سال طول می کشد. همچنین بعضی از برنامه های MBA بین 18 تا 24 ماه ادامه دارد. دانشگاه های نروژ نیاز به دانش عمیق رشته ای دارند که دانشجو قصد دارد در دوره کارشناسی ارشد تحصیل کند. بنابراین، لازم است که دوره کارشناسی را در همان تخصص تکمیل کنید. 

تحصیل فوق لیسانس در نروژ
norway_alesund

10. بیمه سلامت برای دانشجویان کارشناسی ارشد نروژ

به دلیل توافقات متقابل، بیشتر دانشجویان در نروژ تحت پوشش بیمه نامه ناسیونال نروژ برای اهداف مراقبت های اضطراری و درمان های لازم قرار می گیرند. اگر در کشور خود تحت مقررات تأمین اجتماعی نباشید و دانشجوی یکی از کشورهای EEA یا یک کشور شمال اروپا یا سوئیس نباشید، موارد استثنایی ممکن است اعمال شود. اطلاعات بیشتر را می توانید از  آژانس رفاه عمومی نروژ کسب کنید.

11. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد نروژ

بهترین خبر در مورد هزینه های تحصیل در نروژ این است که هیچ هزینه ای برای شهریه دانشگاه وجود ندارد. به عنوان بخشی از تعهد کشور به آموزش عالی برای همه مردم، تحصیل در دانشگاه در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا رایگان است. این امر در مورد دانشجویان بین المللی نیز صدق می کند. هزینه ترم اندکی بین 30 تا 60 یورو ممکن است برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعمال شود. اما همین ویژگی به شما امکان عضویت در سازمان رفاه دانشجویان دانشگاه خود را می دهد و مزایای مختلف مرتبط از جمله کاهش قیمت در حمل و نقل عمومی را فراهم می کند.

توجه داشته باشید دانشگاه های خصوصی نروژ رایگان نیستند. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها 9.000 تا 19.000 یورو در سال برای برنامه های کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. این هزینه نسبت به اعتبار دانشگاه و رشته انتخابی شما می تواند متغیر باشد.

شرایط تحصیل در نروژ با مدرک لیسانس
Alta

12. بورسیه و کمک هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

اگرچه شما به طور معمول، طبق شرایط تحصیل در نروژ با مدرک لیسانس در مقطع کارشناسی ارشد، از هزینه تحصیل معاف هستید. اما خواهید دید که هزینه زندگی در نروژ نسبتاً زیاد است. به همین دلیل تأمین نوعی بودجه خارجی برای تأمین هزینه ها در طول مدت تحصیل در نروژ مطلوب است.

در صورت برآورده شدن پیش نیازهای خاص، شما می توانید از حمایت مالی این کشور برخوردار شوید. این کمک ها می تواند برخی از هزینه های زندگی شما را تامین کند. از طریق برنامه های مختلف بورسیه یا وام های دانشجویی، دانشجویان بین المللی می توانند برای یک ترم کامل یا تعداد محدودی ترم بودجه دریافت کنند. باید توجه داشته باشید که این فرصت های مالی کم است و کل هزینه های اقامت شما را پوشش نخواهد داد. در بیشتر موارد استفاده از بودجه کشور مبدا یا بودجه خصوصی ضروری است.

انواع کمک هزینه های تحصیلی نروژ

 • کمک هزینه های ترم: به دانشجویان فرصتی برای کارهای میدانی در یک موسسه آموزش عالی در نروژ می دهد. این کمک هزینه ها برای یک تا سه ماه اقامت در دوره های ترم نروژ اعطا می شود و در درجه اول به دانشجویانی اعطا می شود که یک موضوع نروژی را برای کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا انتخاب کرده اند. این کمک هزینه، مسکن و حمل و نقل محلی را شامل می شود. (مهلت درخواست: 15 مارس / 15 اکتبر)
 • طرح سهمیه: دولت نروژ از طریق طرح سهمیه، دانشجویان کشورهای در حال توسعه و کشورهای اروپای شرقی و آسیای میانه را بورسیه می کند. هدف این طرح ترویج بین المللی سازی آموزش عالی است. در حال حاضر، این بورس تحصیلی كلی برای 1100 دانشجو فراهم شده است كه 800 نفر آن ها از كشورهای در حال توسعه و 300 نفر از اروپای شرقی و آسیای میانه هستند. این طرح به طور معمول شامل دوره های کارشناسی ارشد و دکترا‌ست.
 • صندوق وام آموزشی دولتی: این صندوق در درجه اول برای شهروندان نروژی در نظر گرفته شده است. اما بسته به کشور محل اقامت و ارتباط آن ها با نروژ برای برخی از شهروندان خارجی نیز قابل استفاده است. این صندوق وام های قابل بازپرداخت و کمک های مالی غیر قابل بازپرداخت را برای تأمین هزینه تحصیل در نروژ ارائه می دهد.

13. هزینه محل اقامت در نروژ

این بزرگترین هزینه و نگرانی هنگام تحصیل فوق لیسانس در نروژ است. در نروژ، بسته به این‌که می خواهید تنها زندگی کنید، یا با افراد دیگر، یا این که می خواهید در مرکز شهر یا حومه بمانید، هزینه های اقامت متفاوت است.

دانشجویان برای دریافت محل اقامت در نروژ چند گزینه دارند. این گزینه ها عبارتند از: اجاره آپارتمان یا اقامت در سالن های اقامت دانشجویان.

شرایط تحصیل در نروژ با مدرک لیسانس
Hovden,-Norway

دانشگاه ها سالن های اقامتی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند که هزینه آن‌ها در حدود 550 یورو در ماه است. گزینه دیگر اجاره آپارتمان است و هزینه آن به نوع آپارتمانی که انتخاب می کنید بستگی دارد. این هزینه ها در زیر مقایسه شده است.

 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 970 یورو در ماه 
 • آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر: 750 یورو در ماه 
 • اجاره کامل هنگام اشتراک یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: 1500 یورو در ماه 
 • اجاره کامل در حالی که یک آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز مشترک دارید: 1.250 یورو در ماه

14. شرایط اشتغال برای فارغ الاتحصیلان کارشناسی ارشد نروژ

آیا شرایط تحصیل در نروژ را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تحصیل فوق لیسانس در نروژ روش خوبی برای دستیابی به جایگاهی در بازار کار است. به ویژه در نروژ و در منطقه اسکاندیناوی. دانشجویان نروژی غالباً وام دانشجویی خود را با کار نیمه وقت تامین می کنند. سپس قبل از شروع به کار به دنبال تجربه کاری مربوطه می گردند. انتظار می رود با اتمام تحصیلات خود تجربه کار داشته باشید.

اگر شهروند اتحادیه اروپا / EAA نیستید، باید درخواست اجازه تحصیل دهید. اگر مجوز تحصیل به شما داده شود، می توانید تا زمان تحصیل و تمام وقت در تعطیلات تا 20 ساعت در هفته کار کنید. 

توجه کنید که بیش از 20 ساعت کار ممکن است عواقب جدی داشته باشد. مواردی وجود دارد که دانشجویان بین المللی به دلیل عدم رعایت این قوانین از کشور اخراج شده اند.

Harstad,-Norway
Harstad,-Norway

دانشجویان بین المللی می توانند برای جستجوی کار تا یک سال پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه یا کالج دانشگاهی نروژ در این کشور بمانند. مراقب باشید که قبل از انقضا اجازه فعلی و پس از اتمام دوره تحصیلی خود، باید به عنوان متقاضی کار برای اجازه اقامت اقدام کنید. 


سوالات متداول تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

✅ شرایط عمومی تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ چگونه است؟

پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در نروژ معمولاً نیاز به مدرک لیسانس در یک موضوع مرتبط دارد.

✅ هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ چه‌قدر است؟

تحصیل در تمامی مقاطع در نروژ رایگان است. تنها هزینه ترم اندکی بین 30 تا 60 یورو ممکن است برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعمال شود.

✅ برای تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ به چه مدرک مهارت زبان انگلیسی نیاز است؟

تقریباً همه دانشگاه ها به دانش پیشرفته انگلیسی تافل با نمره 85 و یا آیلتس با نمره 6.5 نیاز دارند. برای تعداد کمی از آن ها نیز مدرک سطح B2 به زبان نروژی یا انگلیسی نیز قابل قبول است.

✅ دوره کارشناسی ارشد نروژ چه‌قدر طول می کشد؟

دوره کارشناسی ارشد معمولاً 2 سال طول می کشد. همچنین بعضی از برنامه های MBA بین 18 تا 24 ماه ادامه دارد.

✅ پرطرفدار ترین برنامه های تحصیلی نروژ در مقطع کارشناسی ارشد کدامند؟

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، کارشناسی ارشد شیمی، کارشناسی ارشد در مطالعات زبان، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، کارشناسی ارشد ریاضیات، کارشناسی ارشد مدیریت و رهبری.

جمع بندی

Conclusion

نروژ علی رغم اینکه کشور کوچکی است، دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی معتبری دارد. تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع و برای همه افراد کاملا رایگان است. شما می توانید با ارائه یک مدرک لیسانس مرتبط با رشته انتخابی خود، به راحتی به ادامه تحصیل در این کشور بپردازید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا