تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی (+ تغییرات 2021)

malaysia Flag

اگر هم زمان به دنبال تحصیلات تکمیلی با کیفیت به همراه هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه هستید و برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های مالزی را انتخاب کرده اید، در این مقاله به مهم ترین سوالات شما با عنوان های زیر پاسخ داده خواهد شد.

 • شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی چیست؟
 • برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس در مالزی به چه مدارکی نیاز است؟
 • هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی چقدر است؟
 • شرایط بورسیه تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در مالزی چیست؟
 • شرایط اشتغال پس از فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد در مالزی چگونه است؟

 

بررسی شرایط کامل تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی

کشور مالزی از بهترین فرصت های تحصیلی در جنوب شرقی آسیا برخوردار است. یکی از مهمترین اهداف ملی این کشور فراهم کردن مساعدترین شرایط برای تحصیلات تکمیلی دانشجویان است. همچنین دانشگاه ها و موسسات مختلف این کشور طیف گسترده ای از برنامه های تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته اند.
موقعیت مکانی منحصر به فرد و شرایط آسان تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی، این کشور را در بین دانشجویانی که به دنبال تجربه جدیدی برای تحصیلات خود هستند بسیار پرطرفدار کرده است.
هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی در مقابل کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های برتر بسیار مقرون به صرفه است. این گزینه می تواند از مهمترین مزایای انتخاب کشور مقصد در بین دانشجویان بین المللی باشد.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

Kuala-Lumpur,-Malaysia
Kuala-Lumpur,-Malaysia

1. شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی

حداقل شرایط علمی برای درخواست تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی داشتن مدرک لیسانس در یک رشته تحصیلی مرتبط است.
موسسات خصوصی شرایط پذیرش متفاوتی را برای برنامه های تحصیلات تکمیلی دارند، اما همه آنها مدرک کارشناسی در یک رشته موضوعی مرتبط را لازم می دانند.

اگر متقاضیان، مدرک لیسانس یا معادل آن را نداشته باشند و بتوانند تجربه حرفه ای قابل توجهی را نشان دهند نیز امکان پذیرش آنها وجود دارد.

سایر معیارهای ورود به برنامه های کارشناسی ارشد مالزی توسط دانشگاه ها جداگانه تعیین می شود. بیشتر آنها ممکن است مدارکی شامل ارائه بیانیه شخصی، تجربه علمی و علایق پژوهشی و همچنین ارائه اطلاعات در مورد هر تجربه شغلی مرتبط با رشته را درخواست کنند. در بعضی موارد ممکن است لازم باشد این بیانیه را با ریز نمرات و منابع علمی تأیید کنید.

 متقاضیانی که دارای مدرک لیسانس با CGPA 3.0 و بالاتر یا معادل آن باشند مورد تایید هستند. دیپلم از موسسات شناخته شده با حداقل CGPA 3.0 نیز قابل قبول است.

CGPA مورد پذیرش برخی دانشگاه های برتر مالزی

دانشگاهشرایط پذیرش
دانشگاه مالایاCGPA 3.0
دانشگاه پوترا مالزیCGPA 3.0
دانشگاه ملی مالزیCGPA 2.75
دانشگاه علوم مالزیCGPA 2.75
دانشگاه صنعتی مالزیCGPA 2.0
دانشگاه تیلورCGPA 2.5

متقاضیان ممکن است قبل از اینکه توسط دانشکده های مربوطه پذیرفته شوند، برای برخی از برنامه های انتخاب شده جلسه مصاحبه داشته باشند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی
Penang,-Malaysia

2. طول دوره کارشناسی ارشد در مالزی

آیا شرایط تحصیل در انگلستان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

مدت زمان مطالعه عمومی کارشناسی ارشد بین 1 تا 2 سال است. اما مطالعه برخی از برنامه های کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر و مهندسی 3 تا 5 سال طول می کشد و دوره کارشناسی ارشد پزشکی، بسته به تخصص شما، می تواند 6 سال زمان ببرد.

سال تحصیلی مالزی شامل دو ترم آموزشی است که از ژانویه تا مه و از ژوئن تا نوامبر ادامه دارد.

3. مدارک مورد نیاز برای درخواست کارشناسی ارشد در مالزی

برخی مدارک مشترک در بین دانشگاه ها برای درخواست کارشناسی ارشد در مالزی به شرح زیر است:

 • اسناد علمی: کپی های تأیید شده از تمام گواهینامه ها و مدارک تحصیلات تکمیلی (اگر در حال تحصیل در سال آخر لیسانس خود هستید، می توانید بعداً برگه نمرات سال آخر یا ترم آخر را ارسال کنید).
 • رزومه کاری: ترجیحاً یک صفحه که تجربه کاری، مدارک تحصیلی، علایق، دوره های اضافی یا فعالیت هایی را که انجام داده اید به طور کامل شرح دهد.
 • هزینه درخواست: پیش نویس هزینه های برنامه. (در صورت وجود)
 • گواهینامه های فعالیت های فوق برنامه: گواهینامه ها و دستاوردهای فعالیت های فوق برنامه. (در صورت وجود)

به خاطر داشته باشید که پذیرش دانشجو، فقط برای تحصیل در یک موسسه اعتبار دارد. اگر به برنامه کارشناسی ارشد دیگری منتقل شوید یا تحصیل را متوقف کنید، باید برای یک ویزای تحصیلی جدید درخواست دهید.

تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی به زبان انگلیسی
Sunway-Lagoon,-Damansara,-Malaysia

4. مدرک مهارت زبان انگلیسی مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی

برای بدست آوردن پذیرش در دوره های برتر تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی، داوطلب باید نمرات مهارت زبان انگلیسی کافی را برای نشان دادن توانایی ارتباطی به زبان انگلیسی ارائه دهد. زبان رسمی مالزی مالایی است، اما تلاش برای افزایش جذب دانشجویان خارجی باعث شده است که تعداد زیادی از برنامه های کارشناسی ارشد در مالزی به زبان انگلیسی ارائه شوند.

آزمون های زبان بین المللی مشترک مانند TOFEL و IELTS معمولاً توسط دانشگاه های مالزی پذیرفته می شوند. حداقل نمرات مورد نیاز در منطقه برای آزمون تافل 60 و برای آزمون آیلتس 5.0 تا 6.5 است. 

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

حداقل نمره مهارت زبان انگلیسی مورد نیاز در برخی دانشگاه های برتر مالزی

دانشگاهآیلتستافل
دانشگاه مالایا6.5iBT: 60
دانشگاه پوترا مالزی6iBT: 79
دانشگاه ملی مالزی6iBT: 79
دانشگاه علوم مالزی5iBT: 50
دانشگاه صنعتی مالزی6 iBT: 79
دانشگاه تیلور6iBT: 80

5. معرفی دانشگاه های برتر برای تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی

دانشگاه های مالزی ترکیبی از 20 موسسه دولتی و 47 موسسه خصوصی هستند که دوره های معتبر بین المللی را در سطح تحصیلات تکمیلی ارائه می دهند. تعداد روزافزون شعبه های دانشگاه های بین المللی در مالزی گواه علاقه این کشور برای همکاری با موسسات تحقیقاتی خارج از کشور، جذب دانشجویان بین المللی و مشارکت در یک برنامه تحقیقاتی جهانی است.

در سال 2018، سیستم آموزش عالی این کشور توسط QS، رتبه بیست و پنجم قدرت تحصیلی جهان را به خود اختصاص داد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی
Ipoh,-Malaysia

دانشگاه های برتر مالزی بر اساس رتبه بندی QS 2021

رتبه بندی QS 2021دانشگاه
59دانشگاه مالایا
132دانشگاه پوترا مالزی
141دانشگاه ملی مالزی
142دانشگاه علوم مالزی
187دانشگاه صنعتی مالزی

6. رشته های پرطرفدار برای تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی

برخی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی در مالزی شامل امور مالی، اقتصادی، مهندسی عمومی و مطالعات فرهنگی است. در حالی که مالزی در حال تبدیل شدن به مکانی قوی برای نوآوری در تجارت و فناوری است، محبوبیت آموزش عالی در دانشگاه های مالزی در حال گسترش است.

لیست محبوب ترین رشته های تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی الکترونیک صنعتی و کنترل
 • مهندسی نرم افزار
 • علوم کامپیوتر

از آنجا که اقتصاد مالزی به نفت و گاز وابسته است، یکی از پردرآمدترین رشته ها مهندسی نفت است. پس از آن دوره های علوم و مدیریت دنبال می شود.

7. روند اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی

کلیه دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی را دارند باید مراحل زیر را طی کنند:

 • پذیرش در یکی از دانشگاه های مالزی: نامه رسمی پذیرش را از موسسه انتخابی خود دریافت کنید و هزینه ثبت نام را پرداخت کنید.
 • درخواست از طرف دانشگاه مقصد: دانشگاه شما با مقامات مهاجرتی مالزی تماس می گیرد تا یک درخواست از طرف شما ثبت کند. آنها پس از پر کردن فرم درخواست رسمی، از شما می خواهند كه فرم رسمی را مطالعه و امضا كنید.
 • آماده سازی مدارک مورد نیاز: لازم است چندین مدارک برای دانشگاه خود ارسال کنید تا آنها بتوانند درخواست خود را تکمیل کنند.
 • پرداخت هزینه پردازش ویزا: برخی از دانشگاه ها هزینه پردازش را دریافت می کنند. مبلغ دقیق به موسسه بستگی دارد.
 • دریافت نامه تأییدیه: دانشگاه شما نامه تأیید ویزا (VAL) را به شما ارسال می کند. این یک کارت دانشجویی موقت است که به شما اجازه می دهد وارد کشور شوید. 
 • مطلع کردن دانشگاه میزبان: جزئیات تاریخ ورود، محل فرودگاه و شماره پرواز را به دانشگاه ارسال کنید. یک نماینده دانشگاه معمولاً در فرودگاه شما را ملاقات می کند. دانشگاه شما تا دو هفته پس از ورود شما گذرنامه شما را به اداره مهاجرت ارسال می کند.
هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی
Kuala-Lumpur,-Malaysia-(3)

اقدامات لازم در صورت رد شدن درخواست پذیرش ویزای تحصیلی

در صورت عدم پذیرش، متقاضیان می توانند با مقامات مهاجرت تماس بگیرند و نامه ای را درخواست کنند که دلایل رد شدن را توضیح دهد. آنها می توانند ظرف 30 روز جهت تجدید نظر در این تصمیم نامه بزنند، اما هیچ تضمینی برای قبول کردن آن وجود ندارد.

تقریباً 90٪ از درخواست های ویزای دانشجویی در مالزی پذیرفته می شود و این کشور یکی از بالاترین نرخ های تأیید در جهان را داراست.

مهمترین دلایل رد پذیرش، از دست رفتن اطلاعات یا منابع مالی ناکافی است.

8. شرایط بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی در مقایسه با بسیاری از مقاصد دیگر نسبتاً کم است، اما از آنجا که دانشجویان بین المللی برای کار کردن در حین تحصیل دچار محدودیت هستند، بسیاری تصمیم می گیرند که از طریق بورس های تحصیلی و کمک های بلاعوض با روش های دیگری تامین بودجه کنند.

دانشگاه ها بسته به عوامل مختلفی به دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی بودجه اعطا می کنند، بنابراین برای اینکه بدانید چه بودجه ای ممکن است در دسترس شما باشد، مطمئن شوید که با دانشگاه انتخابی خود در ارتباط هستید.

برای حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ممکن است دانشگاه ها بورسیه تحصیلی برای تحصیل در مالزی را از محل بودجه و موقوفات خود تامین کنند. این پوشش ها براساس لیاقت اعطا می شوند و می توانند بسیار رقابتی باشند.

معرفی بورسیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه های برتر مالزی

دانشگاهبورس تحصیلیمبلغ اعطا شده (RM)
دانشگاه پوترا مالزیبورسیه های تحصیلات تکمیلیپزشکی: 1200
علم: 900
علوم اجتماعی: 700
دانشگاه ملی مالزیبورسیه تحصیلی معاون آموزشی UKMکمک هزینه معیشت شهریه شهریه 1500
دانشگاه علوم مالزیطرح کمک هزینه تحصیلی USMپوشش حق تدریس و امتحان
دانشگاه تیلوربورسیه تعالی پژوهشی تیلور100٪ معافیت از شهریه هزینه ماهانه 2300
دانشگاه UCSIبورسیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه UCSI اعتمادمعافیت از شهریه
تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی
Malacca,-Malaysia

9. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی

هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در مالزی در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلات تکمیلی معمولاً مقرون به صرفه است. هزینه های دقیق بین دانشگاه ها و رشته های مختلف متفاوت خواهد بود. دانشجویان بین المللی به طور متوسط ​​21.000 تا 26.000 RM (5.250 تا 6.500 دلار آمریکا) به عنوان شهریه پرداخت می کنند.

10. هزینه زندگی در مالزی

هزینه زندگی در مالزی در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی مانند آمریکا و انگلیس بسیار پایین است. اگر در یک شهر بزرگتر مانند کوالالامپور زندگی می کنید، هزینه های زندگی شما بیشتر از زندگی در یک شهر یا شهر کوچکتر خواهد بود. همچنین باید برای گرفتن بیمه درمانی در این کشور اقدام کنید. موسسه آموزشی شما می تواند در مورد بهترین بیمه نامه برای دانشجویان مشاوره دهد.

کل هزینه ماهانه زندگی دانشجویان خارجی با توجه به محل اقامت در مالزی که بخش عمده هزینه های او را شامل می شود حدود 1500 تا 3500 RM است. در اینجا خلاصه ای از متوسط ​​هزینه های ماهانه یک دانشجوی بین المللی در مالزی آورده شده است.

نوع هزینههزینه ماهانه طبق واحد پول مالزی (RM)
اجاره آپارتمان یک خوابه در یک مکان مرکزی2000
اجاره خوابگاه دانشجویی500
خدمات رفاهی250
غذا300
حمل و نقل150
هزینه های شخصی200

11. شرایط اشتغال در حین تحصیل برای دانشجویان کارشناسی ارشد در مالزی

با وجود پایین بودن هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی، دانشجویان بین المللی مجاز به کار نیمه وقت در هفته 20 ساعت در طول تعطیلات ترم یا تعطیلات بیش از 7 روز هستند. دانشجویان می توانند با کار به صورت نیمه وقت 800 تا 2000 RM ماهانه درآمد کسب کنند.

12. فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد در مالزی

اقتصاد مالزی به عنوان مرکز اصلی تجارت بین الملل به دلیل موقعیت استراتژیک خود بر روی تنگه مالاکا، به شدت مورد حمایت بخش های تولید، مهندسی و بانکی با فناوری پیشرفته قرار گرفته است. با رونق بخش های نفت، گاز و الکترونیک، فارغ التحصیلان مهندسی نفت، الکترونیک، فناوری، مهندسی برق یا مدیریت با چشم انداز استخدام روبرو می شوند که به ویژه روشن است. علاوه بر صنایع قوی مهندسی، مالزی قطب مالی جنوب شرقی آسیا و بزرگترین مرکز اسلامی بانکداری و مالی در جهان است. 

دانشجویان رشته های بازرگانی، مالی و حسابداری با مهارت های زبان انگلیسی قویاً به دنبال تقویت روابط بین المللی رو به رشد کشور در این مناطق هستند. 

کشور مالزی خود را از تولید کننده مواد اولیه به اقتصادی گسترده از چندین صنعت مبتنی بر نوآوری تبدیل کرده است. در سال 2019، 189.543 نفر از 330.557 فارغ التحصیل، شش ماه پس از فارغ التحصیلی موفق به استخدام شدند که این شاهدی بر شرایط مساعد تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی است.
بیش از نیمی از نیروی کار کشور به طور عمده در بخش های نفت، گاز و بیوتکنولوژی مستقرند. متوسط ​​حقوق یک فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در مالزی 66.000 RM است.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی
Teluk-Cempedak,-Kuantan,-Pahang,-Malaysia

13. انواع مجوز اشتغال پس از فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد در مالزی

 • ویزای اشتغال به طور معمول برای کارگران ماهر و کسانی که نقش های مدیریتی دارند ارائه شده است. این رایج ترین مجوز برای کسانی است که قرارداد کار طولانی مدت بیش از 2 سال با یک شرکت مالزیایی با حقوق ماهیانه 5000 RM به آنها پیشنهاد شده است.
 • ویزای اشتغال موقت به طور معمول برای کسانی که شغلی دارند که قرارداد آنها کمتر از دو سال است یا حقوق ماهیانه آنها کمتر از 5000 RM است، در نظر گرفته شده است.

14. نکات مهم شرایط خاص پذیرش برای کارشناسی ارشد در مالزی

آیا شرایط تحصیل در انگلستان را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2
 • بعضی از دانشگاه ها در مالزی، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد آینده را ملزم به ارائه پیشنهادات تحقیقاتی با طول 1000 تا 1500 کلمه می کنند.
 • برای پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های مالزی به طور کلی نمره GRE یا GMAT وجود ندارد.
 • برای برخی از برنامه ها مانند MBA و کارشناسی ارشد مدیریت پروژه، 3 سال سابقه کار مرتبط نیز لازم است.
 • برای دوره تحصیلات تکمیلی در شیمی، 1 سال سابقه کار یا انتشار لازم است.
 • داوطلبان با معدل بالاتر از 2.7 و زیر 3.0 باید تجربه کاری رشته مربوطه را داشته باشند یا دریافت کنندگان بورسیه یا فارغ التحصیلان دانشگاه مالایا باشند.

سوالات متداول تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی

شرایط اولیه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی کدام اند؟

موسسات آموزشی در مالزی شرایط پذیرش متفاوتی را برای برنامه های تحصیلات تکمیلی دارند، اما همه آنها مدرک کارشناسی در یک رشته موضوعی مرتبط را لازم میدانند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی به چه صورت است؟

دانشجویان بین المللی به طور متوسط ​​21.000 تا 26.000 RM (5.250 تا 6.500 دلار آمریکا) به عنوان شهریه پرداخت می کنند.

مهارت زبان انگلیسی مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در مالزی چند است؟

حداقل نمرات مورد نیاز در منطقه برای آزمون تافل 60 و برای آزمون آیلتس 5.0 تا 6.5 است.

آیا امکان تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در مالزی امکان پذیر است؟

در حالت عادی تحصیل در دانشگاه های مالزی دارای شهریه است اما بعضی از دانشگاه ها به وسیله بورسیه تحصیلی دانشجویان را از پرداخت شهریه معاف می کنند.

دوره تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی چند سال زمان می برد؟

مدت زمان مطالعه عمومی کارشناسی ارشد بین 1 تا 2 سال است. برخی از برنامه های کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر و مهندسی نیز 3 تا 5 سال طول می کشد.

جمع بندی

Conclusion

کشور مالزی از بهترین فرصت های تحصیلی در جنوب شرقی آسیا برخوردار است. همچنین دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلف این کشور طیف گسترده ای از برنامه های تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته اند. هزینه تحصیل پایین در مقابل کیفیت بالای آموزشی باعث محبوبیت این کشور در بین دانشجویان بین المللی شده است.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا