تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه (+ راهنما 2021)

russia Flag

امروزه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه مورد توجه دانشجویان بسیاری قرار گرفته است. بورسیه های تحصیلی، هزینه مناسب و سطح بالای کیفیت آموزش تنها برخی از دلایل این محبوبیت هستند. این مقاله سعی دارد با ارائه جزئیات لازم درباره تحصیل فوق لیسانس در روسیه، پاسخ بسیاری از سوالات شما را بدهد. از جمله این سوالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه چه مزایایی دارد؟
 • شرایط تحصیل فوق لیسانس در روسیه به چه صورت است؟
 • هزینه زندگی و تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه چقدر است؟
 • چه مدارکی برای دریافت پذیرش تحصیلی روسیه لازم است؟
 • بهترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل کارشناسی ارشد کدامند؟

✅ تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه از جمله گزینه های مناسب برای دانشجویانیست که به دنبال سطح بالای آموزش می گردند. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه و همچنین ارائه بورسیه های تحصیلی، محبوبیت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه را افزایش داده اند. با توجه به سرمایه گذاری گسترده دولت روسیه در زمینه آموزش، شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه بهبود یافته و این کشور امروزه پذیرای هزاران دانشجوی بین المللی است.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره روسیه

2 قاره، 9 منطقه زمانی، 17 میلیون کیلومتر مربع زمین، 144 میلیون نفر جمعیت و 741 دانشگاه، همگی نشان می دهند روسیه همواره خواستار بیشترین ها و بهترین هاست. بر اساس آخرین آمار و با توجه به سیستم پیشرفته آموزش روسیه، نیمی از جمعیت این کشور تحصیل کرده اند. شاید زمان خوبی است که از خودمان بپرسیم به عنوان یک علاقه مند به ادبیات، آیا دوست نداریم در زادگاه داستایوفسکی و چخوف درس بخوانیم؟ به عنوان کسی که همواره دنبال کننده جدی تاریخ است، تحصیل آکادمیک این رشته در دانشگاه های روسیه با تاریخی پر فراز و نشیب مقصدی مناسب برایمان نیست؟ تحصیل در کشوری که اولین سفر به کره ماه را تجربه کرده است، در رشته های مختلف فیزیک، ریاضیات پیشرفته، هوافضا و … هدفمند و تاثیرگذار نیست؟ حضور 250000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه های روسیه نشان می دهد افراد بسیاری به این پرسش ها پاسخ داده اند.

همراه ما باشید تا در ادامه مقاله از مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه بیشتر حرف بزنیم و ساختار کلی تحصیل در روسیه را بررسی کنیم.

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه
Museum-of-Cosmonautics

2. مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

برخی از مهم ترین مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه عبارتند از:

 1. تاریخ ملی چشم گیر: روس ها همیشه به میراث غنی و منحصر به فرد خود مفتخرند و حضور در روسیه به عنوان دانشجوی بین المللی فرصت لذت بردن از فرهنگ، تاریخ و سنت های این کشور را که همچنان پا بر جاست، به شما خواهد داد.
 2. مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه: هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان ارزان تر است و دانشجویان با هزینه ای مناسب، سطح بالای آموزش را در دانشگاه هایی با اعتبار جهانی تجربه می کنند.
 3. خوابگاه های مجهز و مدرن: دولت روسیه برای جذب دانشجویان بین المللی، سرمایه ی عظیمی را برای بهبود سیستم آموزش پرداخته و خوابگاه های کامل و مجهز که تمام نیاز های زندگی دانشجویان را تامین می کند، حاصل همین سرمایه گذاری است.
 4. امکان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی: برنامه های متنوعی که در دانشگاه های روسیه ارائه می شوند هر دو زبان روسی و انگلیسی را برای آموزش دانشجویان در بر می گیرند.
 5. تنوع بالای بورسیه های تحصیلی روسیه: ارائه نزدیک به 15000 بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی یکی از دلایل محبوبیت این کشور برای تحصیل کارشناسی ارشد و بخشی عظیمی از سرمایه گذاری روسیه است.

3. ساختار تحصیلی روسیه

تحصیل در روسیه در بخش عمومی شامل دانش آموزان در بازه سنی 5 تا 17 سال و تخصصی با در بر گرفتن دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی، صورت می گیرد. افراد بالای 17 سال می توانند برای تحصیلات تخصصی در روسیه اقدام کنند و در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل شوند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه که دو سال به طول می انجامد، منجر به دریافت مدارک کارشناسی ارشد در هنر (MA)، علوم (MSc) و مدیریت کسب و کار (MBA) می شود و دانشجویان می توانند بسته به برنامه دانشگاه به صورت تمام وقت، پاره وقت و از راه دور به تحصیل در روسیه بپردازند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه همراه ما بمانید. در ادامه مقاله همچنین به برآورد هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه خواهیم پرداخت.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه
Moscow,-Russia

4. شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه در شرایط رقابتی سختی انجام می گیرد. برای شروع این مقطع تحصیلی پیش از هر چیز باید دوره کارشناسی خود را با موفقیت سپری کرده باشید و سپس در آزمون ورودی EGE و آزمون های ورودی که برخی دانشگاه ها به صورت مجزا برگزار می کنند، شرکت کنید.

دانشجویان بین المللی که مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های روسیه نگرفته باشند، باید برای اعتبار سنجی و تایید مدرک خود در روسیه اقدام کنند.

لازم به ذکر است دولت روسیه قراردادی را با برخی کشورها امضا کرده است که طی آن دانشجویان بین المللی نیاز به دریافت این تاییدیه ندارند. جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از این کشورهاست.

محتوای آموزشی تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه ترکیبی است از پروژه ها، آزمون ها و پایان نامه که بسته به رشته و دانشگاه انتخابی دانشجو می تواند به زبان انگلیسی یا روسی نوشته شود. نمره دهی نیز بسته به سیستم دانشگاه می تواند در بازه 2 تا 5 (2 برابر با مردود و 5 برابر با ممتاز) یا تحت عناوین رد یا قبول صورت گیرد.

5. تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه به طور کلی به زبان روسی انجام می شود اما برنامه های ارائه شده به زبان انگلیسی در این مقطع، روز به روز در حال افزایش اند. برای تحصیل کارشناسی ارشد بسته به دانشگاه و برنامه انتخابی ممکن است به مدارکی که تسلط شما بر زبان انگلیسی را ثابت می کنند، نیاز پیدا کنید. از جمله این مدارک می توان به آیلتس و تافل اشاره کرد.

بسیاری از دانشگاه های روسیه، آموزش زبان روسی به دانشجویان بین المللی را در برنامه های خود قرار داده اند.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

6. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه برای دانشجویان تمام وقت حدود 3.715 تا 4.000 دلار در سال است اما در بعضی موارد حداقل این مقدار به 1.250 دلار و حداکثر آن به 6.350 دلار در سال می رسد.

دانشگاه های روسیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و خوب است بدانید یکی از عوامل تمایز این دو دسته، هزینه تحصیل است که در دانشگاه های خصوصی بیشتر است.

7. بورسیه تحصیلی روسیه

دولت روسیه تعداد زیادی بورسیه تحصیلی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد و این در حالی است که در کنار بورسیه دولتی نزدیک به 15000 بورسیه تحت عنوان بورسیه دولتی نقطه ای نیز ارائه می شوند. بورسیه دولتی روسیه هزینه تحصیل (شهریه دانشگاه) و هزینه اسکان دانشجو را پوشش می دهد.

برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه پیش از هر چیز باید درخواست پذیرش خود را ارائه دهید و سپس در آزمون های ورودی شرکت کنید. کسب نمره قبولی در این آزمون برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه الزامی است.

مهاجرت به کشوری دیگر تنها هزینه تحصیل را در پی ندارد. در ادامه مقاله درباره هزینه زندگی در روسیه بحث می کنیم تا بتوانید تخمینی از هزینه کلی تحصیل و زندگی در روسیه داشته باشید. همراه ما بمانید.

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه
Moscow-Zoo

8. هزینه زندگی در روسیه

همانطور که پیش تر خواندید، هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان ارزان تر است. این ادعا در خصوص هزینه تحصیل در روسیه نیز صدق می کند. دانشجویان با ماهیانه 300 تا 400 دلار می توانند آسایشی نسبی در این کشور را تجربه کنند. نکته قابل توجه این است که دانشجویان می توانند از تخفیف های دانشجویی بهره ببرند و برای مثال در تهیه کارت مترو، استفاده از باشگاه های ورزشی و بازدید از موزه ها، هزینه خود را کاهش دهند. اگر به دنبال جزئیات بیشتر در خصوص هزینه زندگی در روسیه هستید، به جدول زیر توجه کنید:

نوع هزینهقیمت (ماهانه – به دلار)
سبد غذایی شامل نان، پاستا، گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، شیر و شکر60
رستوران11 تا 28
بلیت یک طرفه مترو1
سیم کارت با تمام امکانات ارتباطی4 تا 6
بلیت تئاتر11 تا 36
بلیت سینما6 تا 14
بلیت موزه3 تا 14
باشگاه های ورزشی24 تا 64

9. دریافت پذیرش برای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

مهلت ارسال درخواست پذیرش از دانشگاه های روسیه برای تحصیل کارشناسی ارشد به طور معمول از مارچ شروع می شود و تا جولای ادامه دارد. در این مدت زمان متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه می توانند شرایط مالی خود را سامان دهند و به سراغ مراحل دریافت ویزای تحصیلی بروند.

برای دریافت پذیرش تحصیلی روسیه به مدارک زیر نیاز دارید:

 1. فرم درخواست پذیرش با ذکر جزئیات کامل رشته مورد نظر.
 2. مدرک کارشناسی.
 3. گواهی سلامت و عدم ابتلا به بیماری ایدز.
 4. کپی شناسنامه.
 5. حداقل 6 قطعه عکس.

توجه داشته باشید که تمامی مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی روسیه در مقطع فوق لیسانس باید به زبان روسی ترجمه شوند.

دریافت ویزای تحصیلی روسیه چه مراحلی دارد؟ بهترین دانشگاه های برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه کدامند؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله خواهید یافت.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه
Man-Pupu-Ner

10. ویزای تحصیلی روسیه

برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه، پیش از هر چیز به نامه پذیرش دانشگاه انتخابی خود نیاز دارید. بنابراین پس از اقدامات لازم برای دریافت پذیرش و در صورت قبولی دانشگاه برای صدور آن، دعوت نامه رسمی دانشگاه برای سفارت روسیه ارسال می شود. در مرحله بعد دانشجویان باید فرم ها و مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه را به سفارت روسیه در کشور محل زندگی خود تحویل دهند. از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کپی پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار.
 2. عکس.
 3. گواهی سلامت پزشکی.
 4. کپی مدرک کارشناسی.
 5. کپی فیش پرداختی شهریه دانشگاه.

توجه داشته باشید که صدور دعوت نامه از جانب دانشگاه ممکن است یک ماه و حتی بیشتر زمان ببرد، بنابراین در زمان ثبت درخواست خود دقت کنید.

ویزای تحصیلی دانشجویان بین المللی در ابتدای حضور آن ها در روسیه 90 روز اعتبار دارد و دانشجویان پس از ورود به خاک این کشور باید برای تمدید این ویزا اقدام کنند.

11. بهترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل کارشناسی ارشد

تعداد بالای دانشگاه و تنوع برنامه های ارائه شده برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه، انتخاب را برای دانشجویان سخت کرده است. از جمله بهترین دانشگاه های روسیه در مقطع کارشناسی ارشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه لومونوسوف مسکو

دانشگاه لومونوسوف مسکو در سال 1755 تاسیس شد. این دانشگاه برنامه های متنوع کارشناسی ارشد را در رشته هایی مانند تجارت و مدیریت، مطالعات زیست محیطی و علوم زمین شناسی، علوم طبیعی و ریاضیات و همچنین علوم اجتماعی ارائه می دهد. خوابگاه های این دانشگاه تمام امکانات لازم برای زندگی دانشجویان را فراهم می کنند و کتابخانه آن نیز با 10 میلیون جلد کتاب، از قدیمی ترین کتابخانه های روسیه محسوب می شود. 39 دانشکده، 15 موسسه تحقیقاتی و 4 موزه از امکانات این دانشگاه به شمار می روند.

برای آشنایی با سایر دانشگاه های روسیه به مطالعه ادامه دهید.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه
Manege-Square

دانشگاه MIPT

دانشگاه فیزیک و تکنولوژی روسیه ( MIPT) تاسیس شده در سال 1951، 33 برنامه کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. این دانشگاه با 12 دانشکده، پذیرای بیش از 7561 دانشجوست. دانشگاه MIPT یکی از دانشگاه های پیشرو روسیه در علم فیزیک و ریاضیات کاربردی است که متخصصانی با دانشی در سطح جهانی پرورش می دهد. برخی از رشته های ارائه شده در این دانشگاه عبارتند از:

 1. فیزیک و ریاضی کاربردی.
 2. مهندسی کامپیوتر و انفورماتیک.
 3. امنیت سایبری.
 4. تحلیل و کنترل سیستم.
 5. بیوتکنولوژی.

دانشگاه KFU

دانشگاه فدرال قازان در سال 1804 تاسیس شد. به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه، دانشگاه کازان تاکید بسیاری بر تحقیق و پژوهش دارد و در راستای این هدف 33 لابراتور مدرن برای رشته های مختلف فراهم کرده است. این دانشگاه تجربه ای 40 ساله در آموزش دانشجویان بین المللی دارد و امروزه 16 دانشکده آن پذیرای بیش از 5573 دانشجوی بین المللی است. 259 برنامه برای تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه KFU ارائه می شود و این دانشگاه در تدریس برخی دروس شهرت جهانی دارد مانند:

 • ریاضی.
 • فیزیک.
 • زیست شناسی.
 • شیمی.
 • زبان شناسی.

دانشگاه IKBFU

دانشگاه فدرال امانوئل کانت که هدف توسعه علوم و فرهنگ روسی در سراسر جهان و ارتقای سطح دانش منطقه کالینینگراد را دارد، در سال 1947 تاسیس شد. این دانشگاه با جمعیت دانشجویی 7509 نفر، 41 برنامه متنوع برای تحصیل کارشناسی ارشد ارائه می دهد. 8 دانشکده این دانشگاه رشته های تحصیلی مختلف را به صورت تمام وقت تدریس می کند.

دانشگاه HSE

40300 دانشجو در دانشگاه ملی تحقیقاتی اقتصاد مشغول به تحصیلند. این دانشگاه که در سال 1992 تاسیس شد، در هر دو شهر مسکو و سن پترزبورگ فعالیت می کند و فرصت شرکت در پروژه های تحقیقاتی در روسیه و سراسر جهان را به دانشجویان خود می دهد. از این رو، فارغ التحصیلان این دانشگاه با فرصت های شغلی جهانی رو به رو هستند. 168 برنامه کارشناسی ارشد در 33 دانشکده این دانشگاه ارائه می شوند.

خوابگاه های دانشگاه HSE ظرفیت پذیرش 8000 دانشجو را دارند.

آنچه در ادامه می خوانید اطلاعاتی تکمیلی درباره دانشگاه های روسیه مانند رنکینگ جهانی آن هاست. همراه ما باشید.

Moscow-Metro
Moscow-Metro

12. برنامه های تحصیلی کارشناسی ارشد در روسیه

همانطور که پیش تر گفته شد، برنامه های تحصیلی متنوعی در دانشگاه های روسیه ارائه می شوند که باعث تسهیل شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه شده اند و دانشجویان با محدودیت برنامه مواجه نیستند. می توانید برخی از این برنامه ها را در جدول زیر مشاهده کنید.

رشته تحصیلیدانشگاهنوع تحصیلهزینه سالانه (دلار)
علم فیزیک و مواد مولکولیMIPTتمام وقت17003.35
الکترونیک، فوتونیک و نانوتکنولوژیMIPTتمام وقت17003.35
تکنولوژی پزشکی و داروییKFUتمام وقت2374.43
فناوری اطلاعات جغرافیایی و فضایی در اقتصاد و مدیریت  KFUتمام وقت – پاره وقت2374.43
منطق در علم و جامعهIKBFUتمام وقت2270
ارتباطات و مدیریت روابط عمومیIKBFUتمام وقت2270
طراحی معاصر در هنر و صنایع دستیHSEتمام وقت5120.70
تحول دیجیتال آموزش  HSEپاره وقت4332.90

13. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران

در زیر لیست دانشگاه های روسیه که مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند، مشاهده می کنید:

 1. دانشگاه بائومان.
 2. دانشگاه فدرال فار ایسترن.
 3. دانشگاه HSE.
 4. دانشگاه فدرال قازان.
 5. دانشگاه لوباچفسکی.
 6. دانشگاه MSU.
 7. دانشگاه MIPT.
 8. موسسه دولتی روابط بین الملل روسیه.
 9. دانشگاه تحقیقات هسته ای MEPhi.
 10. دانشگاه دولتی تحقیقات ملی ساراتوف.

14. رتبه جهانی بهترین دانشگاه های روسیه 

رتبه جهانی برخی از بهترین دانشگاه های روسیه به شرح زیر است:

نام دانشگاه رتبه جهانی
لومونوسوف74
MIPT281
HSE298
KFU370
بئومان282
تومسک250

در بخش پایانی مقاله درباره دغدغه بسیاری از دانشجویان یعنی کار دانشجویی در روسیه که کمک شایانی به پرداخت هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه می کند، بحث می کنیم. تا پایان راه، همراه ما بمانید.

Moscow’s-zero-point
Moscow’s-zero-point

15. شرایط کار دانشجویی در روسیه

اشتغال همزمان با تحصیل فوق لیسانس در روسیه امکان پذیر است اما نیاز به دریافت مجوز دارد. برای دریافت این مجوز، پس از جمع آوری مدارک لازم مانند پذیرش دانشگاه، پاسپورت، قرارداد کاری و تاییدیه سلامت و دانشگاه، باید به اداره کل مهاجرت روسیه مراجعه کنید.

نتیجه نهایی درخواست مجوز کار در روسیه، تقریبا پس از گذشت 10 روز اعلام می شود.

در زمینه کار دانشجویی توجه داشته باشید که:

 1. مجوز کار دانشجویی تنها یک سال اعتبار دارد و پس از اتمام دوره اعتبار، باید آن را تمدید کنید.
 2. در صورتی که در دانشگاه محل تحصیل و موسسات وابسته به آن مشغول به کار شوید، نیازی به مجوز کار نخواهید داشت.

16. معایب تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

سرمای روسیه بزرگ ترین مشکلی است که دانشجویان بین المللی با آن درگیرند. تمام ساختمان های روسیه با به روز ترین سیستم های گرمایشی، همواره در دمای مساعد قرار دارند و وسایل حمل و نقل نیز گرمای مطلوب را برای مسافران خود فراهم می کنند اما همچنان کنار آمدن با سرمای شدید و طولانی مدت روسیه برای افراد بسیاری سخت و حتی ناممکن است. پیش از هر اقدامی برای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه، از خود بپرسید تحمل دمای زیر صفر برای بیشتر از 4 ماه را دارید یا خیر.


سوالات متدوال تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

✅ تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

اکثر برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد به هر دو زبان روسی و انگلیسی ممکن است.

✅ آیا برای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه مدرک کارشناسی خود را باید از دانشگاه های روسیه گرفته باشیم؟

خیر. دانشجویان با مدرک کارشناسی از هر دانشگاهی می توانند برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه اقدام کنند. همچنین دانشجویان ایرانی نیازی به دریافت تاییدیه مدرک خود ندارند.

✅ آیا تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه آزمون ورودی دارد؟

بله. برای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه باید در آزمون ورودی EGE نمره قبولی کسب کنید ضمن آنکه برخی دانشگاه ها به طور مجزا از متقاضیان خود آزمون می گیرند.

✅ تحصیل در روسیه به چه شکل هایی امکان پذیر است؟

دانشجویان می توانند به صورت تمام وقت، پاره وقت و از راه دور به تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه بپردازند.

✅ تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه چقدر زمان می برد؟

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه مانند بسیاری از کشور های دیگر، دو سال به طول می انجامد.

جمع بندی

Conclusion

اگر به دنبال زندگی در کشوری چند فرهنگی با تاریخی غنی هستید و می خواهید تحصیلات خود را با هزینه ای مناسب و در سطح جهانی ادامه دهید، تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه انتخابی مناسب برای شماست. دولت روسیه با ارائه انواع بورسیه تحصیلی و همچنین برنامه های متنوع کارشناسی ارشد، دانشجویان بسیاری را به خود جذب کرده است.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه به افرادی که مشکلی با دمای زیر صفر درجه ندارند و می خواهند هدفمند به سمت آینده خود حرکت کنند، پیشنهاد می شود.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا