تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک (هزینه ها 2021)

belgium Flag

تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک با توجه به شرایط تحصیل این مقطع مانند تعداد زیاد برنامه های انگلیسی زبان، مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. دانشگاه های بلژیک که در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند، برنامه هایی دقیق و در سطح جهانی برای آموزش دانشجویان در این مقطع در نظر گرفته اند و با هزینه ای مناسب، دانشجویان را به سطح بالای علمی می رسانند. در این مقاله سعی داریم تا تحصیل فوق لیسانس در بلژیک را از زوایای مختلف بررسی کنیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. از جمله این سوالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک به چه صورت است؟
 • تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک به چه زبان هایی امکان پذیر است؟
 • بهترین دانشگاه های بلژیک برای تحصیل فوق لیسانس کدامند؟
 • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک چقدر است؟
 • آیا بورسیه های تحصیلی در دسترس دانشجویان مقطع فوق لیسانس قرار دارد؟

✔️ بررسی شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک

تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک، با توجه به تنوع برنامه های ارائه شده در این مقطع، مورد توجه دانشجویان سراسر دنیا قرار گرفته است. از جمله شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک می توان به حداقل 21 ساله بودن دانشجو اشاره کرد. توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک مناسب است و عواملی مانند بورسیه های تحصیلی و کار دانشجویی می توانند به پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه زندگی کمک کنند. مزایا و معایب مختلفی در تحصیل فوق لیسانس در بلژیک وجود دارند که از مهم ترین آن ها می توان به ترتیب به امکان تحصیل در دانشگاه هایی با رتبه جهانی بالا و چند زبانه بودن کشور بلژیک اشاره کرد. اگر متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک هستید، این مقاله در جمع آوری اطلاعات لازم به شما کمک می کند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره بلژیک

بلژیک یکی از امن ترین کشورهای اروپا به شمار می رود و یکی از دلایل این امنیت را می توانیم همسایگی با کشورهایی مانند فرانسه، هلند، لوکزامبورگ و آلمان بدانیم. سه منطقه ی مختلف این کشور (فلاندرز، والون و بروکسل)، سه زبان و سه فرهنگ مختلف را به همراه دارند. مردم بخش های مختلف بلژیک به زبان های مختلف داچ، فرانسوی و آلمانی صحبت می کنند و ممکن است برخی از آن ها با زبان انگلیسی نیز آشنا باشند. با توجه به اطلاعاتی که دادیم، از مزایا و معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک می توان به امکان سفر و تجربه فرهنگ های مختلف و همچنین نیاز به آشنایی با زبان های متعدد اشاره کرد.

از میان بررسی مزایا و معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک، شرح مزایا را برای بخش بعدی مقاله انتخاب کرده ایم. همراه ما باشید تا ضمن برشمردن مزایای تحصیل، از شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک حرف بزنیم.

مزایا و معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک
Brugge,-Belgium

2. مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

اگر قصد ادامه تحصیل در بلژیک را دارید، باید با مزایا و معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک آشنا باشید. از مهم ترین مزایای تحصیل فوق لیسانس در بلژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مناسب بودن هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و زندگی در بلژیک: هزینه های مختلف در بلژیک نسبتا مناسب است و دانشجویان می توانند از پس شهریه دانشگاه و همچنین نیازهای زندگی خود بربیایند.
 2. امکان بهره مندی از بورسیه های تحصیلی دولتی و دانشگاهی: بورسیه های متنوعی جهت تسهیل شرایط تحصیل در بلژیک خصوصا در مقطع کارشناسی ارشد در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.
 3. امکان کار دانشجویی: کار دانشجویی که برای دانشجویان با ملیت های مختلف امکان پذیر است، می تواند به پرداخت هزینه دانشگاه و زندگی در بلژیک کمک کند و همچنین رزومه ای قوی برای دانشجویان بسازد.
 4. تحصیل در دانشگاه هایی با سطح کیفی آموزش بالا و اعتبار جهانی: بسیاری از دانشگاه های بلژیک در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.
 5. امکان تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی: امروزه برنامه های تحصیلی زیادی در بلژیک به زبان انگلیسی ارائه می شوند. توجه داشته باشید که تعداد این برنامه ها در مقطع کارشناسی ارشد به طرز چشم گیری افزایش می یابند.
 6. تجربه فرهنگ های مختلف: دانشجویانِ مشغول به تحصیل در بلژیک ضمن تجربه فرهنگ مناطق مختلف این کشور، می توانند به راحتی به کشورهای همسایه سفر و تجربه های نویی را کسب کنند.

3. شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی، می توانند به تحصیل فوق لیسانس در بلژیک بپردازند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک بسته به منطقه و رشته تحصیلی، می تواند 1 یا 2 سال (به ترتیب با 60 و 120 واحد درسی) به طول انجامد و معمولا در سه ترم تحصیلی صورت می گیرد. در پایان هر ترم نیز دانشجویان موظف به شرکت و قبولی در امتحانات هستند. باید توجه داشته باشید که در کنار این امتحانات و همچنین سخنرانی ها و سمینار ها، بخش مهمی از تحصیل و نمره دانشجویان در مقطع فوق لیسانس را تز پایانی (پایان نامه) تشکیل می دهد.

از جمله شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک می توان به حداقل 21 ساله بودن متقاضیان اشاره کرد. لازم به ذکر است حداکثر سن برای تحصیل این مقطع تعریف نشده است.

4. شرایط زبانی تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک

چند زبانه بودن بلژیک هم از مزایا و هم از معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک به شمار می آید. در حقیقت، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک می تواند به زبان های داچ، فرانسوی و انگلیسی انجام شود. امروزه تعداد برنامه های انگلیسی زبان و همچنین دانشگاه های ارائه دهنده این برنامه ها افزایش یافته است. برای تحصیل فوق لیسانس در بلژیک به زبان فرانسوی، نیاز به قبولی در آزمون های مهارت سنجی این زبان یا مدارک معتبر آن دارید. همچنین از جمله شرایط تحصیل برنامه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک، داشتن مدارک معتبری مانند آیلتس، تافل و C1 پیشرفته است.

اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از مهم ترین قدم های مهاجرت تحصیلی به شمار می روند. در بخش بعدی مقاله به سراغ این دو مسئله در بلژیک رفته ایم. با ما باشید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک
Leuven-Station,-Leuven,-Belgium

5. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی بلژیک

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

از ابتدایی ترین شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک، باید به دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های این کشور اشاره کنیم. دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های بلژیک را می توان در 4 مرحله خلاصه کرد:

 1. انتخاب برنامه تحصیلی متناسب با شرایط دانشگاه و علایق فرد.
 2. مراجعه به وبسایت دانشگاه انتخابی جهت کسب اطلاعات لازم درباره شرایط و قوانین دریافت پذیرش تحصیلی از آن دانشگاه.
 3. جمع آوری مدارک لازم.
 4. ارسال مدارک لازم به صورت آنلاین و مستقیم به دانشگاه انتخابی.

توجه داشته باشید که:
1. شرایط اخذ پذیرش بر اساس مقطع تحصیلی و همچنین موقعیت جغرافیایی دانشگاه تغییر می کند بنابراین مطالعه وبسایت دانشگاه انتخابی خود را جدی بگیرید.
2. برخی از دانشگاه ها از متقاضیان می خواهند که اصل مدارک را نیز به صورت مُهر شده و از طریق پست برایشان ارسال کنند.

برخی از مدارک مشترک میان دانشگاه های بلژیک جهت دریافت پذیرش تحصیلی، عبارتند از:

 1. مدارک شناسایی.
 2. آخرین مدرک تحصیلی (کارشناسی).
 3. فرم های تکمیل شده.
 4. انگیزه نامه.
 5. توصیه نامه.
 6. مدارک زبان.

6. شرایط دریافت ویزای تحصیلی بلژیک

یکی دیگر از ابتدایی ترین شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک، دریافت ویزای تحصیلی این کشور است. توجه داشته باشید که به عنوان دانشجویی که ملیت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارد، به ویزای نوع D نیاز دارید. این ویزا به شما اجازه اقامت و تحصیل در بلژیک را برای بیش از 90 روز می دهد.

سفارت بلژیک در کشور مبدا تعیین کننده ی مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک است اما برخی مدارک که به صورت عمومی در تمام سفارت ها خواسته می شوند، عبارتند از:

 1. فرم های تکمیل شده.
 2. پاسپورت با اعتبار حداقل 12 ماه.
 3. گواهی تمکن مالی.
 4. گواهی سلامت.
 5. گواهی عدم سوء سابقه.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره بهترین دانشگاه های بلژیک برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک
Groeninge-34,-8000-Brugge,-Belgium,-Brugge

7. بهترین دانشگاه های بلژیک برای تحصیل فوق لیسانس

دانشگاه های زیادی در سراسر بلژیک قرار دارند که برنامه های متعددی را در رشته ها و زبان های مختلف در اختیار متقاضیان تحصیل فوق لیسانس قرار می دهند. تعدد دانشگاه و برنامه تحصیلی ضمن باز گذاشتن دست دانشجویان، انتخاب را برای آن ها سخت می کند بنابراین مزایا و معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک را همزمان با هم دارد!

برخی از بهترین های دانشگاه های بلژیک برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، عبارتند از:

بهترین دانشگاه های بلژیک: دانشگاه KU Leuven

دانشگاه KU Leuven که در سال 1425 تاسیس شد، رشته های مختلف از فلسفه رنسانس تا نانوتکنولوژی را برای دانشجویان خود ارائه می دهد. به طور کلی می توان گفت 84 رشته مختلف در دسترس متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه KU Leuven قرار دارد که خوب است بدانید بسیاری از این رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. این دانشگاه که بزرگ ترین دانشگاه بلژیک به شمار می رود، بالاترین رتبه جهانی را در میان دانشگاه های بلژیک به خود اختصاص داده است و یکی از مشهورترین دانشگاه های اروپا خصوصا در زمینه تحقیق و پژوهش، به شمار می رود. دانشگاه KU Leuven از 15 دانشکده و همچنین دپارتمان های مختلف تحقیقاتی تشکیل شده است و به طور کلی برنامه های خود را در 3 بخش ارائه می دهد:

 1. علوم انسانی و اجتماعی.
 2. مهندسی و تکنولوژی.
 3. علوم پزشکی.

خوب است بدانید بیش از 55000 دانشجوی مشغول به تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک می توانند از امکانات و خدمات مختلفی مانند خوابگاه های دانشجویی، کتابخانه، تجهیزات ورزشی، خدمات پزشکی و … استفاده کنند.

بهترین دانشگاه های بلژیک: دانشگاه آنتروپ

دانشگاه آنتروپ که در سال 1852 تاسیس شد، دانشگاهی جوان، پویا و آینده نگر است و از طریق تحقیق، آموزش و خدمات دانشگاهی به جامعه و توسعه آن کمک می کند. این دانشگاه که امروزه میزبان بیش از 20000 دانشجوست، برنامه های خود را در تمام مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ارائه می دهد و برخی از این برنامه ها به زبان انگلیسی هستند. دانشکده های مختلف دانشگاه آنتروپ عبارتند از:

 1. مهندسی کاربردی.
 2. هنر.
 3. تجارت و اقتصاد.
 4. علوم طراحی.
 5. حقوق.
 6. پزشکی و علوم سلامت.
 7. علوم دارویی، زیست پزشکی و دامپزشکی.
 8. علم.
 9. علوم اجتماعی.
 10. مدرسه آموزش آنتروپ.
 11. موسسه سیاست های توسعه.

بهترین دانشگاه های بلژیک: دانشگاه UC Louvain

دانشگاه UC Louvain که یکی از بهترین دانشگاه های بلژیک به شمار می رود، برنامه های متنوعی را برای دانشجویان ملی و بین المللی ارائه می دهد. به طور کلی این برنامه ها را می توان در 47 برنامه کارشناسی و 187 برنامه کارشناسی ارشد تقسیم بندی کرد. الهیات، قانون مدنی، قانون شرع و هنر، 4 دانشکده مهم این دانشگاه به شمار می روند. برخی از بهترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه برای متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک، عبارتند از:

 1. مهندسی عمران.
 2. مهندسی مکانیک.
 3. زیست شناسی.
 4. فیزیک.
 5. علوم کامپیوتر.
 6. علم داده – فناوری اطلاعات.
 7. مدیریت.
 8. مهندسی تجارت.
 9. اقتصاد بین المللی و توسعه.
 10. بهداشت عمومی.

دانشجویان دانشگاه UC Louvain می توانند در خوابگاه های این دانشگاه مستقر شوند و از کتابخانه های تخصصی و گسترده آن استفاده کنند.

معرفی یک دانشگاه دیگر و برخی جزئیات حائز اهمیت مانند رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک را در ادامه مقاله بخوانید.

Dinant,-Belgium-(2)

بهترین دانشگاه های بلژیک: دانشگاه وریج بروکسل

دانشگاه وریج بروکسل (دانشگاه آزاد بروکسل – VUB) با سابقه ای 180 ساله، یکی از بهترین دانشگاه های بلژیک به شمار می رود که در زمینه تحقیقات و همچنین آموزش برنامه های مختلف به زبان های داچ و انگلیسی، حرف های بسیاری برای گفتن دارد. برنامه تحصیلی این دانشگاه در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تاثیر به سزایی در نوآوری های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بلژیک داشته است. دانشگاه وریج بروکسل از 6 دانشکده ی اصلیِ مهندسی، هنر و فلسفه، علم و علوم مهندسی پزشکی، علوم اجتماعی و مدرسه بازرگانی سولوی، روانشناسی و علوم تربیتی و در نهایت پزشکی و داروسازی تشکیل شده است.

از جمله امکانات دانشگاه وریج بروکسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. 1540 اتاق برای اسکان دانشجویان.
 2. بیمارستان UZ Brussel.
 3. امکانات ورزشی.
 4. خدمات و امکانات لازم برای تحقیق و پژوهش.

8. رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک

جدول زیر رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک را نشان می دهد:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه گنت66
دانشگاه KU Leuven97
دانشگاه libre de Bruxelles101 – 150
دانشگاه کاتولیک Louvain152 – 200
دانشگاه لیژ201 – 300
دانشگاه آنتروپ301 – 400
دانشگاه وریج301 – 400
دانشگاه هاسلت601 – 700

9. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران

دانشگاه های بلژیک که مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند، عبارتند از:

 1. Free University of Brussels / Vrije universiteit Brussel (VUB).
 2. Ghent University.
 3. Hasselt University.
 4. Katholieke Universiteit  Leuven (KU Leuven).
 5. Université Catholique de Louvain (UCL).
 6. Université de Liège (University of  Liège).
 7. Université de Mons.
 8. Universiteit Antwerpen (university of Antwerp) UA.
 9. Université Libre de Bruxelles (ULB) .

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک چقدر است؟ آیا امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی در بلژیک وجود دارد؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله بیابید.

مزایا و معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک
Liège,-Belgium

10. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک را که از مهم ترین دغدغه های متقاضیان تحصیل در این کشور به شمار می رود، می توان وابسته به عوامل زیر دانست:

 1. منطقه محل تحصیل.
 2. دانشگاه انتخابی.
 3. رشته تحصیلی.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک تقریبا از 1.500 یورو در سال شروع می شود اما متوسط این هزینه را مبلغی نزدیک به 2.550 یورو در سال می دانند.

برای جزئیات بیشتر به نمونه های زیر توجه کنید:

 1. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته زمین شناسی در دانشگاه خنت بلژیک: 1.862 یورو در سال.
 2. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تجارت و تکنولوژی در دانشگاه وریج بلژیک: 3.850 یورو در سال.
 3. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته علم توانبخشی و فیزیوتراپی در دانشگاه KU Leuven بلژیک: 6.000 یورو در سال.
 4. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه UC Louvain بلژیک: 4.175 یورو در سال.
 5. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته زبان شناسی و ادبیات در دانشگاه آنتروپ بلژیک: 5.800 یورو در سال.

11. بورسیه های تحصیلی در بلژیک

اگر هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک برایتان مشکل ساز است، شاید بورسیه های تحصیلی این کشور بتوانند کمکتان کنند. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک می توانند از بورسیه های دولتی و دانشگاهی این کشور بهره مند شوند. برخی از این بورسیه ها تمامی هزینه تحصیل و برخی بخشی از آن را پرداخت می کنند. همچنین در برخی موارد، مبلغی به عنوان کمک هزینه زندگی در بلژیک به دانشجویان داده می شود.

از مهم ترین بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس در بلژیک، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. Erasmus Mundus Program.
 2. VLIR-UOS.
 3. بورسیه دولتی فلاندر.

دانشگاه کاتولیک لوون، دانشگاه ULiege و گنت از جمله دانشگاه های بلژیک هستند که بورسیه های تحصیلی را جهت بهبود شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک ارائه می دهند.

12. هزینه زندگی در بلژیک

دانشجویان همواره علاوه بر هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک، باید هزینه زندگی در این کشور را در نظر بگیرند تا از نظر بودجه بندی به مشکل برنخورند. هزینه زندگی در بلژیک را به طور کلی مبلغی بین 700 تا 950 یورو در ماه تخمین می زنند. این مبلغ بسته به منطقه ی تحصیل و زندگی، تغییر می کند.

در آخرین بخش مقاله، پس از برآورد هزینه زندگی در مناطق مختلف بلژیک، به بررسی شرایط کار دانشجویی در این کشور می پردازیم و سپس از میان مزایا و معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک، این بار به سراغ معایب می رویم. همراه ما بمانید.

Walzin,-Dinant,-Belgium
Walzin,-Dinant,-Belgium

جدول زیر هزینه زندگی در مناطق مختلف بلژیک را نشان می دهد:

محل زندگیهزینه زندگی (ماهانه – به یورو)
آنتروپ780 تا 1.230
بروکسل890 تا 1.300
خنت750 تا 1.200
لون800 تا 1.300
لیژ700 تا 1.100

مبلغ ذکر شده به عنوان هزینه زندگی در بلژیک شامل موارد زیر می شود:

 1. اسکان: بین 200 تا 700 یورو در ماه.
 2. وعده غذایی در رستوران: 10 تا 20 یورو.
 3. کارت حمل و نقل ماهانه: 50 یورو.
 4. کتاب: 35 تا 50 یورو در ماه.
 5. تفریح: 50 یورو در ماه.
 6. بیمه سلامت: 20 تا 30 یورو در ماه.

13. کار دانشجویی در بلژیک

دانشجویان بسیاری به دنبال کار همزمان با تحصیل در بلژیک هستند. کار دانشجویی می تواند در پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در بلژیک، کسب تجربه کاری و تقویت رزومه به دانشجو کمک کند.

دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک می توانند با کسب اجازه کار، به کار دانشجویی در بلژیک مشغول شوند. بر اساس قوانین بلژیک، این افراد می توانند به مدت 20 ساعت در هفته، در صورتی که اشتغال آن ها تداخلی با تحصیلشان نداشته باشد، کار کنند.

لازم به ذکر است که برای کار در تعطیلات، دانشجویان بین المللی بدون ملیت کشور های اتحادیه اروپا، نیازی به اخذ اجازه کار ندارند.

14. معایب تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

مزایا و معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک باید همراه هم مورد بررسی قرار گیرند تا متقاضیان تحصیل در این کشور را به یک تصمیم و انتخاب درست برسانند. از مهم ترین معایب تحصیل فوق لیسانس در بلژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آب و هوای غالبا بارانی.
 2. درصد مالیات بالا.
 3. سه زبانه بودن بلژیک و سختی یادگیری این زبان ها.

از میان موارد ذکر شده، به سه زبانه به بودن بلژیک توجه ویژه ای داشته باشید. زبان های فرانسوی، داچ و آلمانی، زبان های ساده ای برای یادگیری نیستند و دانشجویان برای برقراری ارتباط با مردم این کشور نیست.

خصوصا اگر قصد کار همزمان با تحصیل را داشته باشند، به این زبان ها نیاز دارند. فراموش نکنید که برخی از برنامه های کارشناسی ارشد در دانشگاه های بلژیک نیز به این زبان ها ارائه می شوند.


سوالات متدوال تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک

✅ تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک چقدر زمان می برد؟

تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک می تواند بین 1 تا 2 سال به طول انجامد.

✅ شرایط سنی تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک به چه صورت است؟

متقاضیان تحصیل فوق لیسانس در بلژیک باید حداقل 21 ساله باشند اما حداکثر سن تعریف نشده است.

✅ آیا تحصیل فوق لیسانس در بلژیک به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله! بسیاری از برنامه ها در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

✅ تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک چقدر هزینه دارد؟

به طور کلی هزینه تحصیل کارشناسی ارشد از 1.500 یورو در سال شروع می شود.

✅ آیا امکان استفاده از بورسیه برای تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک وجود دارد؟

بله! بورسیه های متعددی خصوصا برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، به صورت دولتی یا دانشگاهی در بلژیک ارائه می شوند.

جمع بندی

Conclusion

اگر به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه هایی با اعتبار جهانی می گردید و می خواهید با هزینه ای مناسب یا استفاده از بورسیه های تحصیلی مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کنید، بلژیک می تواند مقصدی مناسب برایتان باشد. برنامه های مختلفی در مقطع کارشناسی ارشد برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی در بهترین دانشگاه های بلژیک ارائه شده اند که بسیاری از آن ها به زبان انگلیسی هستند. فارغ از سختی برقراری ارتباط با مردم این کشور به علت تعدد زبان (فرانسوی، آلمانی، داچ)، مزایای بسیاری مانند ساخت یک رزومه قوی، امکان کار دانشجویی و کسب سابقه و همچنین تجربه فرهنگ های مختلف، در تحصیل کارشناسی ارشد در بلژیک وجود دارد.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا