تحصیل پزشکی در روسیه (+ شرایط 2021)

russia Flag

با توجه به افزایش روز افزون متقاضیان تحصیل پزشکی در روسیه، در این مقاله سعی کرده ایم منبعی کامل در این زمینه برایتان فراهم کنیم و مهم ترین مباحث مرتبط با تحصیل پزشکی در روسیه مانند هزینه و شرایط تحصیل پزشکی، بورسیه های تحصیلی و دانشگاه های پزشکی روسیه را بررسی کنیم. اگر به دنبال تحصیل پزشکی در روسیه هستید، پاسخ سوالات خود را در این مقاله خواهید یافت. سوالاتی مانند:

 • تحصیل پزشکی در روسیه چه مراحلی دارد؟
 • تحصیل پزشکی در روسیه چقدر زمان می برد؟
 • هزینه تحصیل پزشکی در روسیه چقدر است؟
 • چه مدارکی برای دریافت پذیرش تحصیل پزشکی روسیه لازم است؟
 • بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه کدامند؟

✅ تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه به دلایل متنوعی میان دانشجویان بین المللی محبوبیت یافته است. بهبود شرایط تحصیل پزشکی در روسیه با توجه به ارائه انواع بورسیه تحصیلی، فراهم کردن شرایط تحصیل به زبان انگلیسی و به روز رسانی سیستم آموزش پزشکی دانشگاه های این کشور، امری طبیعی است. فراموش نکنیم که در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، هزینه تحصیل پزشکی در روسیه مقرون به صرفه است و همچنین دانشجویان با هزینه ای مناسب می توانند زندگی آرامی را در این کشور تجربه کنند. در این مقاله اطلاعات لازم را درباره شروع و ادامه تحصیل تخصص پزشکی در روسیه در اختیارتان قرار می دهیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره روسیه

روسیه بزرگ ترین کشور دنیاست و در شمال اروپا واقع شده است. این کشور در همسایگی کشورهایی مانند نروژ، فنلاند، لهستان، اوکراین، بلاروس، چین، مغولستان و کره قرار دارد. روسیه همواره بهترین ها را در شاخه های مختلف علمی، هنری، فرهنگی و ورزشی از آن خود کرده و با پرورش افرادی مانند یوری گاگارین، لئو تولستوی، آنتوان چخوف و ماریو شروبابا خود را در جهان مطرح ساخته است. نکته قابل توجه درباره روسیه این است که بیش از نصف جمعیت این کشور تحصیل کرده اند و این امر را می توان حاصل سرمایه گذاری گسترده دولت روسیه بر نظام آموزشی و ساخت نزدیک به 800 دانشگاه در سراسر این کشور دانست.

در ادامه مقاله ضمن ذکر مزایای تحصیل، چگونگی تحصیل پزشکی در روسیه را بررسی کنیم. همراه ما باشید و به مطالعه ادامه دهید.

تحصیل پزشکی در روسیه
Almazny-Fond

2. مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

دانشجویان بین المللی در روسیه از مزایای بسیاری بهره مند خواهند شد از جمله:

 1. کیفیت آموزش پزشکی در روسیه بسیار بالاست و دولت روسیه همواره در صدد توسعه علم پزشکی در این کشور است.
 2. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا مقرون به صرفه است و همچنین نیاز های زندگی در این کشور با هزینه ای مناسب رفع می شوند.
 3. مدرک پزشکی دریافتی از دانشگاه های روسیه با توجه به تاییدیه ی سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی و یونسکو، اعتبار جهانی دارند.
 4. امکان تحصیل پزشکی به زبان های روسی و انگلیسی وجود دارد. برخی دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان فرانسه را نیز در برنامه های پزشکی خود جای داده اند.
 5. دانشجویان پزشکی، فرصت کسب تجربه را در زمان کار آموزی خود در بیمارستان های فوق تخصصی روسیه، خواهند داشت.

3. مراحل تحصیل پزشکی در روسیه

رشته پزشکی در روسیه در دو مرحله عمومی و تخصصی تدریس می شود. شرایط تحصیل پزشکی در روسیه برای تبدیل شدن به پزشک عمومی، الزام به گذراندن دوره های پزشکی عمومی و اولیه است که حدود 6 سال به طول می انجامد. همچنین برای ادامه تحصیل پزشکی در روسیه دانشجویان باید دوره های کارآموزی و رزیدنتی خود را با موفقیت بگذرانند.

شرایط تحصیل دوره کارآموزی پزشکی در روسیه

دوره کارآموزی یکی از دوره های ابتدایی و اجباری تحصیل پزشکی است که طی آن دانشجویان، آموزش هایی را همراه با تمرین عملی زیر نظر اساتید و پزشکان سپری می کنند. در این دوره دانشجویان می توانند فرضیه های خود درباره نوع بیماری و نحوه معالجه آن را ارائه دهند.

دوره کارآموزی پزشکی در روسیه حدود 1 سال به طول می انجامد.

دانشجویان بین المللی می توانند بر اساس توافق نامه های موجود بین کشور محل زندگی خود و روسیه، به صورت مجزا و تنها برای شرکت در این دوره کاراموزی درخواست دهند.

لازم به ذکر است که دوره کارآموزی در رزومه دانشجویان ثبت نمی شود، چرا که دانشجویان در این دوره فعالیت مستقیم پزشکی ندارند.

دوره رزیدنتی در روسیه

دوره رزیدنتی در مراحل بالاتر تحصیل پزشکی برگزار می شود. هدف این دوره کسب دانش و تجربه در شاخه ای خاص از علوم پزشکی است. اتمام موفقیت آمیز این دوره به دانشجو فرصت کار کردن به عنوان دستیار پزشک و کسب تجربه های فردی را می دهد. دوره رزیدنتی 2 سال زمان می برد.

در ادامه مقاله مهم ترین شرایط تحصیل پزشکی در روسیه را شرح می دهیم و از تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور صحبت می کنیم. اگر به دنبال کسب کامل ترین اطلاعات در این زمینه هستید، همراه ما بمانید.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه
St.-Petersburg,-Russland

4. مدت زمان تحصیل پزشکی در روسیه

در پاسخ به این سوال که تحصیل پزشکی در روسیه چند سال طول می کشد، باید بگوییم 7 سال زمان می برد تا دانشجویان پزشکی فارغ التحصیل شوند.

لازم به ذکر است 1 سال آموزش زبان روسی نیز در این 7 سال در نظر گرفته شده است.

5. شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

متقاضیان رشته پزشکی می توانند پس از اتمام دوره دبیرستان برای اخذ پذیرش اقدام کنند. بنابراین با داشتن حداقل 17 سال سن، شرایط سنی تحصیل پزشکی در روسیه برآورده می شود.

در مسیر تحصیل پزشکی، متقاضیان باید امتحاناتی را در درس های زیست شناسی و شیمی بدهند و بسته به دانشگاه انتخابی، در آزمون های ورودی تعیین شده شرکت کنند. بر اساس تجربیات دانشجویان بین المللی روسیه، این آزمون ها سخت نیستند و حتی می توان گفت تحصیل پزشکی در روسیه بدون آزمون صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که شرایط حداقل معدل برای تحصیل پزشکی در روسیه تعیین نشده و کسب حداقل نمره قبولی در دروس اصلی مانند زیست شناسی کافی است. بنابراین می توان گفت شرط معدل برای تحصیل پزشکی در روسیه وجود ندارد.

6. تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی بسته به انتخاب دانشجو می تواند به هر دو زبان روسی و انگلیسی صورت پذیرد. برنامه های زیادی در دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی ارائه می شوند به گونه ای که حتی لکچرها و سخنرانی ها به این زبان برگزار می گردند.

برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در این کشور، باید مهارت های زبانی خود را ثابت کنید. این اثبات می تواند با ارائه برخی مدارک مانند آیلتس یا تافل صورت گیرد.

به عبارت دیگر تحصیل پزشکی در روسیه بدون مدرک زبان تقریبا ممکن نیست.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه چقدر است؟ آیا امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی در روسیه وجود دارد؟ شما می توانید پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله پیدا کنید. همراه ما بمانید.

VDNKH-Park

7. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا ارزان تر است به گونه ای که دانشجویان بین المللی از بریتانیا و آمریکا که خود بهترین دانشگاه های پزشکی را دارند، برای تحصیل این رشته به روسیه سفر می کنند. می توان گفت هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به طور میانگلین بین 2800 تا 4300 دلار در سال است.

فراموش نکنید هزینه سالانه تحصیل پزشکی در روسیه با توجه به مقطع و رشته تحصیلی و همچنین دانشگاه انتخابی دانشجو تغییر می کند.

8. بورسیه تحصیل پزشکی در روسیه

یکی از دلایل مساعد بودن شرایط تحصیل پزشکی در روسیه، تعداد بالای بورسیه های تحصیلی و پایین بودن هزینه تحصیل پزشکی در روسیه است. بورسیه های تحصیلی، هزینه تحصیل در روسیه (شهریه دانشگاه) و هزینه اسکان دانشجو را پوشش می دهند. بنابراین تحصیل رایگان پزشکی در روسیه، تا حد زیادی امکان پذیر است.

برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه باید در آزمون رقابتی بین دانشجویان مختلف شرکت و نمره قبولی کسب کنید.

9. هزینه زندگی در روسیه

با توجه به اینکه یک سبد غذایی ساده در روسیه حدود 60 دلار، حمل و نقل با مترو 1 دلار، استفاده و بازدید از اماکن تفریحی و فرهنگی بین 3 تا 36 دلار و باشگاه های ورزشی 24 تا 64 دلار هزینه در پی دارند، هزینه کلی زندگی در روسیه را می توان مبلغی بین 300 تا 400 دلار در ماه تخمین زد.

توجه داشته باشید به عنوان دانشجو در روسیه می توانید از تخفیف های مختلف استفاده کنید. برای مثال می توانید کارت مترو 60 روزه را با قیمتی ارزان تر تهیه یا از برخی موزه ها به رایگان دیدن کنید.
همچنین دانشگاه های روسیه امکاناتی مانند باشگاه های ورزشی و استخر را برای دانشجویان خود فراهم کرده اند که استفاده از آن ها، هزینه زندگی را کاهش می دهد.

آنچه در ادامه می خوانید دغدغه بسیاری از شماست. برای آگاهی از شرایط دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی روسیه به مطالعه مقاله ادامه دهید و اطلاعات لازم را کسب کنید. همراه ما باشید.

Moscow-White-House

10. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی روسیه

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی روسیه برای هر دانشگاه متفاوت است. مدارک لازم برای تحصیل پزشکی و دریافت پذیرش تحصیلی این کشور عبارتند از:

 1. تکمیل فرم های آنلاین پذیرش.
 2. فیش پرداخت هزینه مصاحبه (غیر قابل استرداد).
 3. توصیه نامه.
 4. گواهی سلامت.
 5. آخرین مدرک تحصیلی (به تایید رسیده توسط موسسه محل تحصیل).

برخی از دانشگاه ها ممکن است برای ارائه پذیرش تحصیلی به دانشجویان بین المللی، نیاز به برگزاری مصاحبه در یک محل بین المللی و یا مصاحبه آنلاین از طریق برنامه هایی مانند اسکایپ داشته باشند. 

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

11. شرایط دریافت ویزای تحصیلی روسیه

پس از دریافت پذیرش تحصیلی و ارسال دعوتنامه رسمی دانشجو از طریق سازمان مهاجرت روسیه به سفارت روسیه در کشور محل زندگی دانشجو، متقاضیان باید به سفارت مراجعه کنند و مدارک لازم را ارائه دهند. از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پاسپورت معتبر.
 2. فرم های تکمیل و امضا شده ویزای تحصیلی روسیه.
 3. عکس.
 4. نامه پذیرش تحصیلی.
 5. گواهی سلامت و عدم ابتلا به بیماری ایدز.

به خاطر داشته باشید ویزای اولیه دریافتی تنها 90 روز اعتبار دارد و پس از ورود به خاک روسیه باید برای تمدید این ویزا اقدام کنید.

12. رشته های پزشکی در روسیه

امکان تحصیل رشته های پزشکی در بسیاری از دانشگاه های این کشور وجود دارد و تنوع این برنامه ها و رشته ها بسیار بالاست. برخی از مهم ترین شاخه های پزشکی ارائه شده در روسیه عبارتند از:

 1. پزشکی عمومی.
 2. پزشکی اطفال.
 3. دندانپزشکی.
 4. داروسازی.
 5. سلامت عمومی.
 6. پرستاری.
 7. دامپزشکی.

پیش از هر اقدامی، بدون شک آشنایی با بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه الزامی است. در ادامه مقاله سعی کرده ایم تا اطلاعات لازم و کافی درباره بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه را در اختیارتان قرار دهیم. همراه ما بمانید و به مطالعه ادامه دهید.

The-Pushkin-State-Museum-of-Fine-Arts

13. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و تحصیل تخصص پزشکی در روسیه در 70 دانشگاه و دانشکده این کشور امکان پذیر است. تمام شاخه های رشته پزشکی از پزشکی عمومی گرفته تا رادیولوژی در این دانشگاه ها تدریس می شوند. برخی از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی عبارتند از:

دانشگاه سچنوا

دانشگاه سچنوا مسکو، اولین و قدیمی ترین دانشگاه دولتی پزشکی روسیه است. بیشتر از 100 شاخه پزشکی در 7 بخش مختلف این دانشگاه ارائه می شوند. تحصیل پزشکی در سچینوا روسیه در به روز ترین لابراتوار ها و مدرن ترین آزمایشگاه ها انجام می شود و دانشجویان در آموزش های عملی، از تکنولوژی های پزشکی روز دنیا بهره می برند. فارغ التحصیلان دانشگاه سچنوا مورد توجه بسیاری از سازمان های پزشکی روسیه و سایر کشورهای جهان قرار می گیرند.

در کنار برنامه های اصلی، برخی برنامه های کوتاه مدت نیز برای دانشجویان ملی و بین المللی در دانشگاه سچنوا ارائه می شوند. برای مثال متخصصین بیهوشی می توانند با شرکت در برنامه ای 216 ساعته، دانش و مدرک خود را ارتقا دهند.

یکی از محبوب ترین شاخه های پزشکی ارائه شده در دانشگاه سچنوا، بیوفیزیک پزشکی است.

دانشگاه IKBFU

دانشگاه فدرال امانوئل کانت بیش از 120 برنامه پزشکی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. یکی از ویژگی های این دانشگاه همکاری با نزدیک به 150 دانشگاه پزشکی در سراسر دنیا و شرکت در برنامه های بین المللی مانند STEM، DIREKT، Erasmus، ALLVET و  ARTEST است. همین امر از مهم ترین دلایل توسعه برنامه های پزشکی به زبان انگلیسی در این دانشگاه به شمار می رود. در حقیقت دانشجویان می توانند رشته های مختلف پزشکی مانند پزشکی عمومی را در دانشگاه امانوئل کانت به زبان انگلیسی یاد بگیرند.

دانشگاه فدرال کازان روسیه

تحصیل پزشکی در کازان روسیه در دانشگاه فدرال کازان امکان پذیر است. این دانشگاه که به ارتباطات خود با موسسات آموزشی سراسر جهان شهرت دارد، بخش های مختلفی را از جمله مرکز بیوتکنولوژی با مدرن ترین آزمایشگاه های تخصصی، موسسه پزشکی بنیادی و زیست شناسی، اداره می کند. تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان روسیه در شاخه های مختلف مانند دندانپزشکی، پزشکی مولکولی، مهندسی پزشکی، داروسازی و ژن شناسی امکان پذیر است.

هنوز دانشگاه های دیگری برای معرفی باقی مانده اند. همراه ما بمانید تا ضمن معرفی این دانشگاه ها، اطلاعات جانبی مانند رنکینگ جهانی دانشگاه های پزشکی روسیه و دانشگاه های معتبر این کشور از نظر وزارت بهداشت ایران را در اختیارتان قرار دهیم.

تحصیل پزشکی در روسیه
Kazan-Cathedral

دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه دولتی تحقیقات ملی نووسیبیرسک برنامه های متعددی را با همکاری علوم پزشکی و علوم آکادمی روسیه در سیبری برگزار می کند. این دانشگاه ها از بخش های کلی پزشکی و روانپزشکی تشکیل شده است و رشته هایی مانند طب سنتی، جراحی، زنان و زایمان، پوست و آنکولوژی را ارائه می دهد.

نکته قابل توجه درباره تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه این است که دو سال اول تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی انجام می شود اما دانشجویان طی این دو سال آموزش های لازم برای زبان روسی را هم می بینند.

با توجه به اینکه بخش بزرگی از ادامه تحصیل پزشکی در بیمارستان ها می گذرد، هدف از آموزش زبان روسی به دانشجویان بین المللی امکان برقراری ارتباط میان پزشک و بیمار است.

دانشگاه پاولوف

دانشگاه دولتی پزشکی پاولوف سن پترزبورگ در سال 1897 برای تحصیل پزشکی زنان تاسیس شد. تحصیل پزشکی در دانشگاه پاولوف روسیه در دو بخش علوم پزشکی و خدمات مراقبت از بیمار صورت می گیرد. این دانشگاه یکی از بزرگترین مراکز برای دوره تخصص پزشکی در شاخه های مختلف در دنیاست. دانشگاه پاولوف، تنها دانشگاه پزشکی بزرگ سن پترزبورگ است که یک پلی کلینیک مختص به خود دارد. دانشجویان ملی و بین المللی دانشگاه پاولوف همواره می توانند از مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های این دانشگاه بهره مند شوند.

14. رتبه جهانی دانشگاه های پزشکی روسیه

در جدول زیر می توانید رتبه جهانی برخی از دانشگاه های روسیه را مشاهده کنید:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه سچنوا451-500
دانشگاه فدرال کازان370
دانشگاه نووسیبیرسک228
دانشگاه پاولوف501-550
دانشگاه لومونوسوف74
دانشگاه فدرال شرقی493

هدف ما ارائه یک منبع کامل برای دانشجویان است. بنابراین در در آخرین بخش از مقاله به ذکر مشکلاتی که دانشجویان پزشکی در روسیه با آن مواجهند، می پردازیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

Bolshoi-Theatre
Bolshoi-Theatre

15. دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران

باید توجه داشته باشید که تمام دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیستند. دانشگاه های پزشکی روسیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارند، عبارتند از:

 1. دانشگاه دولتی پزشکی و دندانپزشکی اودوکیمووا مسکو.
 2. دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو.
 3. دانشگاه دولتی نوبوسیبیرسک.
 4. دانشگاه پالوف سن پترزبورگ.
 5. دانشگاه دولتی پزشکی سچینوا مسکو.

توجه داشته باشید که تنها تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه اودوکیمووا مسکو مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

16. مشکلات تحصیل پزشکی در روسیه

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

در کنار تمام مزایای موجود برای تحصیل در روسیه، مشکلاتی نیز در رشته پزشکی وجود دارد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 1. تمرکز عمده آموزش پزشکی در روسیه بر روی تئوری های موجود است و تمرین های عملی اولویت آخر آموزش را دارند. این در حالی است که دانشگاه های اروپایی کاملا برعکس عمل می کنند و با استفاده از شیه سازهای پیشرفته، فرصت کسب تجربه در تمرینات عملی را به دانشجویان می دهند. این سیستم های جدید هنوز وارد روسیه نشده اند.
 2. در برخی موارد دیده شده است که دانشجویانی که دوره رزیدنتی خود را در بیمارستان می گذرانند، حجم کار زیادی را بر دوش می کشند و بیشتر این کارها ارتباطی با درمان پزشکی بیماران ندارد.
 3. از جمله معایب تحصیل در روسیه می توان به دمای زیر صفر این کشور اشاره کرد. درس خواندن در هوای سرد در بیشتر از 4 ماه در سال، برای بسیاری از دانشجویان بین المللی ایده آل نیست و بسیاری از آن ها نمی توانند با این شرایط آب و هوایی کنار بیایند.

اما لازم به ذکر است این سرما تنها در محیط های باز تجربه می شود چرا که ساختمان ها در روسیه با به روز ترین تجهیزات گرمایشی همواره در دمای متعادل قرار دارند و وسایل حمل و نقل عمومی نیز گرمای لازم را برای مسافران خود مهیا می کنند.


سوالات متداول تحصیل پزشکی در روسیه

✅ معدل لازم برای تحصیل پزشکی در روسیه چند است؟

برای تحصیل پزشکی در روسیه محدودیت معدل تعریف نشده است اما دانشجویان باید حداقل نصف نمره قبولی در دروس اصلی را کسب کرده باشند.

✅ آیا تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در روسیه امکان پذیر است؟

بله! بسیاری از دانشگاه های روسیه برنامه های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

✅ دوره تحصیل پزشکی در روسیه چند سال طول می کشد؟

حداقل 7 سال زمان برای فارغ التحصیلی در رشته پزشکی در روسیه لازم است.

✅ شرایط سنی تحصیل پزشکی در روسیه به چه صورت است؟

متقاضیان از 17 سالگی و با اتمام دوره دبیرستان می توانند برای تحصیل پزشکی در روسیه اقدام کنند.

✅ آیا تحصیل پزشکی در روسیه شامل دوره های عملی هم می شود؟

بله! تحصیل پزشکی در روسیه در دو بخش آموزش تئوری (آموزش دروس) و تمرینات عملی صورت می گیرد.

جمع بندی

Conclusion

از جمله دلایل محبوبیت تحصیل پزشکی در روسیه می توان به هزینه تحصیل و زندگی مناسب در روسیه، آموزش در سطح جهانی و اعتبار مدارک برای سازمان بهداشت جهانی و یونسکو اشاره کرد. اگر رویای پزشک شدن را در سر می پرورانید، باید بدانید تحصیل در روسیه که به هر دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است، می تواند مسیر مناسبی برای تحقق رویایتان باشد.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا