تحصیل پزشکی در جمهوری چک (+تغییرات 2021)

czech Flag

جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا است و به همین دلیل نیز تلاش می‌کند تا سطح آموزش و خدمات خود را در سطح کشورهای برتر این اتحادیه نگاه دارد.
ما در این مقاله به شما تمامی اطلاعات لازم برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک را ارائه می کنیم.

 • شرایط تحصیل پزشکی در جمهوری چک برای دانشجویان بین المللی چیست؟
 • شهریه دانشگاه های پزشکی جمهوری چک چقدر است؟
 • هزینه زندگی دانشجویی در چک چقدر است؟
 • شرایط دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک به چه صورت است؟
 • آیا امکان تحصیل پزشکی در جمهوری چک به زبان انگلیسی وجود دارد؟

✅ بررسی شرایط اخذ ویزای تحصیلی پزشکی و بهترین دانشگاه های پزشکی جمهوری چک

مدتی است که هزینه‌ های تحصیل در کشورهایی چون انگلستان، استرالیا و آمریکا افزایش چشمگیری داشته و تغییرات زیادی نیز در شرایط دریافت پذیرش تحصیلی بوجود آمده است. همه این موارد، مانعی برای تمامی دانشجویانی است که رویای پزشک شدن را در سر می‌پرورانند. در میان کشورهای اروپایی اما، دانشگاه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک وضعیت بهتری داشته و با وجود دانشگاه‌ های معتبر برای تحصیل پزشکی در چک به زبان چکی بستر مناسبی برای دانشجویان ایرانی است.

از طرفی شهریه و هزینه های زندگی در جمهوری چک کمتر بوده و متقاضیان می‌توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند که شرایط بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی است.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

charles-university
charles-university

داشگاه چارلز، از جمله اولین دانشکده‌ های تحصیل پزشکی در شهر پراگ است که در آن دروس رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. دانشگاه های پزشکی در جمهوری چک از اعتبار بالایی در سطح جهانی برخوردار هستند و در نتیجه می‌توانید در کشورهای دیگر ادامه تحصیل داده یا مشغول به کار شوید.

1- چرا تحصیل پزشکی در جمهوری چک؟

همانطور که در مقدمه مقاله اشاره کردیم، جمهوری چک شرایط بسیار مساعدی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده تا به راحتی بتوانند به تحصیل پزشکی در چک به زبان چکی یا زبان انگلیسی بپردازند.

در ادامه به معرفی برخی از دلایل ارزشمند بودن تحصیل پزشکی در جمهوری چک می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

– ارائه برنامه های تحصیلی متنوع در دانشگاه های پزشکی جمهوری چک

بسیاری از دانشگاه های چک ایده هایی عالی و به روز و همینطور تخصص های متنوع را برای تحصیل دانشجویان ارائه می‌دهند. در نتیجه دانشجویان می‌توانند با شرکت در برخی برنامه های مطالعاتی کوتاه مدت یا دوره های تکمیلی در رشته های مختلف شرکت کنند.

– جمهوری چک یکی از شهرهای دانشجویی محبوب متقاضیان بین المللی

تعداد دانشجویان بین المللی که در دانشگاه ها و موسسات جمهوری چک تحصیل می‌کنند بیش از 45 هزار نفر است.

با افزایش برنامه های مختلف، افزایش سطح امکانات آموزشی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه ها، تعداد دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در دانشگاه های پزشکی جمهوری چک بیشتر می‌شود.

– ارائه آموزش و امکانات تحصیلی عالی

جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا است و به همین دلیل نیز در کلیه برنامه ها و فعالیت های این حوزه شرکت می‌کند. یکی از این برنامه ها و فعالیت ها، بالا بردن سطح خدمات آموزشی، امکانات تحصیلی، و تدریس باکیفیت به ویژه در پزشکی، مهندسی و علوم مختلف است.

– امکان تحصیل در یکی از بهترین کشورهای اروپایی

با دریافت ویزای جمهوری چک و ورود به این کشور فرصتی عالی برای تحصیل در یکی از بهترین کشورهای اروپایی را داشته و می‌توانید به بسیاری از کشورهای عضو شینگن نیز سفر کنید.

دانشگاه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک
chemistry-and-technology

– آداب، فرهنگ و رسومی با پیشینه قدیمی

چک در مرکز اروپا واقع شده و به همین دلیل نیز مرکز تلاقی فرهنگ های بسیاری است. اما فرهنگ چک بیشتر دستخوش فرهنگ قومیت هایی چون آلمانی، یهودی، اتریشی و اسلاوی است.

– هزینه پایین زندگی در جمهوری چک

هزینه های زندگی در جمهوری چک به نسبت پایینتر از بسیاری کشورهای اروپایی است.
در بخش بعدی به معرفی انواع هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری چک می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

2- هزینه زندگی دانشجویی برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک چقدر است؟

آیا شرایط تحصیل در جمهوری چک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

جمهوری چک یکی از اعضای اتحادیه اروپاست اما واحد پول آن خارج از محدوده یورو بوده و در نتیجه از واحد پول چک یعنی کرون یا به اختصار CZK برای تجارت های بین المللی استفاده می‌شود.

هزینه زندگی دانشجویی در جمهوری چک مقرون به صرفه بوده و با توجه به سبک زندگی، شهر محل اقامت، هزینه ای که برای وعده های غذایی و پوشاک صرف می‌کنید می‌تواند ماهانه بین 350 تا 750 دلار متغیر باشد. این مبلغ با در نظر گرفتن کلیه هزینه های زندگی روزمره دانشجو محاسبه شده است.

در ادامه می‌توانید لیستی از هزینه های زندگی دانشجویان تحصیل پزشکی در جمهوری چک را ببینید. پس با ما همراه باشید.

حدود هزینه نوشیدنی و غذا در چک

حدود 2.3 دلارهزینه یک وعده ناهار در رستورانی معمولی
حدود 5 دلاریک پیتزا
حدود 5.9 دلاریک وعده غذا در رستوران
بین 0.5 تا 1.4 دلارانواع محصولات لبنی
حدود 0.9 دلاریک نان
حدود 4.5 دلار1  کیلو مرغ
بین 1.8  تا 2.7  دلار1  کیلو سیب
حدود 0.7 دلاربطری 1.5  لیتر آب معدنی

– حدود هزینه های اقامت در چک

150 دلار در ماهخوابگاه دانشجویی
شروع از 250 دلار در ماهاتاق خصوصی یک تخته
شروع از 450 دلار در ماهآپارتمان خصوصی یک خوابه

– میانگین هزینه های حمل و نقل عمومی دانشجویان پزشکی در  جمهوری چک طبق آخرین آپدیت 10/2020

شهر محل اقامتاجاره 1 ماه به دلاراجاره 1  سال به دلار
پراگ1301280
برنو2752375
استراوا2491010
پیلسن2442003
اولوموک1751475
لیبرس132912
هزینه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک و هزینه های زندگی دانشجویی در جک
Prague

3- آیا امکان تحصیل پزشکی در جمهوری چک به صورت رایگان وجود دارد؟

اگر به عنوان متقاضی تحصیل پزشکی در جمهوری چک به زبان چکی مسلط باشید می‌توانید به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنید. لازم به ذکر است که برای تحصیل پزشکی در چک به زبان چکی باید مدرک معتبر ارائه دهید.

اما اگر با زبان چک آشنا نیستید باید در دانشگاه های پزشکی جمهوری چک که در آن ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود تحصیل کنید که این امر مستلزم پرداخت شهریه است. البته میزان شهریه دانشگاه های بین المللی چک بسیار کمتر از شهریه بسیاری از دانشگاه های اروپایی است.

دانشجویان بین المللی چک پس از دریافت کارت دانشجویی خود می‌توانند از تخفیف هایی که برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود استفاده کنند. این کارت که تحت عنوان کارت هویت بین المللی دانشجویی یا به اختصار ISIC شناخته می‌شود اجازه بهره مندی از بسیاری امکانات را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند.

دانشجویان با این کارت می‌توانند برای موارد زیر تخفیف دریافت کنند:

 • حمل و نقل عمومی
 • سینما
 • رستوران
 • فعالیت‌ های فرهنگی و هنری مانند رفتن به موزه، نمایشگاه و کنسرت

4- دانشگاه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک چند نوع بورسیه ارائه می‌دهند؟

– بورسیه دانشجویی اراسموس

اراسموس یک شبکه دانشجویی یا سازمان دانشجویی غیرانتفاعی است که به عنوان نماینده بخش محلی ESN در سطح ملی فعالیت می‌کند. یکی از اصلی ترین ماموریت های این سازمان، تبادل دانشجویان بین المللی در سطح اتحادیه اروپا است.

بورسیه دانشجویی اراسموس سالانه به 7 هزار دانشجویی بین المللی تعلق می‌گیرد.

– بورسیه تحصیل زبان و ادبیات جمهوری چک

این بورسیه به صورت کاملاً جداگانه و توسط دانشکده فلسفه دانشگاه ماساریک چم برای تحصیل زبان، ادبیات و فرهنگ چک اعطا می‌شود.

بورسیه زبان و فرهنگ چک هر ساله به مبلغ 8 هزار کرون چک و برای یک دوره سه ماه به منظور تحصیل در ترم پاییز یعنی از اکتبر تا دسامبر اعطا می‌شود.

از مهمترین شروط برای دریافت بورسیه زبان و ادبیات جمهوری چک، تسلط کافی به زبان چکی است چرا که بدون آن نمی‌توانید در برنامه های این دوره شرکت کنید.

این بورسیه در ابتدا به دانشجویانی پرداخت می‌شد که در دوره زبان چک شرکت کرده بودند. اما اکنون بسیاری از دانشجویان رشته های جامعه شناسی، روانشناسی، ادبیات، زبان‌ رومانیایی و آلمانی می‌توانند از آن استفاده کنند.

به منظور دریافت بورسیه تحصیل زبان و ادبیات باید رزومه علمی و توصیه نامه از استاد دوره یادگیری زبان چکی خود ارائه دهید. آخرین مهلت ارائه درخواست برای دریافت این بورسیه 30 آوریل هر سال است و نتایج نیز تا 30 ماه ژوئن همان سال اعلام خواهد شد.

رتبه دانشگاه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک
prague-czech-republic

5- هزینه سالانه و رتبه دانشگاه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک به زبان انگلیسی چقدر است؟

نام دانشگاهشهریه سالانه تحصیل پزشکی در جمهوری چکشهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در جمهوری چکجایگاه دانشگاه در سایت QS طبق رتبه بندی سال 2021
Charles University (دانشگاه چارلز)14.100 یورو  14.100 یورو =224
Palaky University (دانشگاه پالاکی)10.000 یورو 451-500
Masaryk University(دانشگاه ماساریک)11.000 یورو 451-500

هر ساله حدود 10% بر شهریه هر دانشگاه افزوده خواهد شد.

دانشجویان اتحادیه اروپا و همچنین دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک به یک میزان شهریه پرداخت می‌کنند.

6- دانشجویان تحصیل پزشکی در جمهوری چک چطور می‌توانند از بیمه دانشجویی استفاده کنند؟ 

زمانی که برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک اقدام می‌کنید، باید مدارکی دال بر بیمه درمانی در چک ارائه دهید. در نتیجه تمامی دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که قصد اقامت بیشتر از 90 روز را برای شرکت در دوره ها یا برنامه های تحصیلی دارند، باید بیمه درمانی خریداری کنند.

بیمه درمانی را باید برای کل دوران اقامت خود در چک خریداری کنید که مبلغی حدود 60.000 یورو است.

در جمهوری چک، چند شرکت بیمه ای به منظور رفاه حال دانشجویان بین المللی نوع مناسبی از بیمه را ارائه می‌دهند که متناسب با نیازهای دانشجویان است.

برخی از شرکت های بیمه به دانشجویان بین المللی که بین 17 تا 26 سال سن دارند، برای خرید بیمه درمانی تخفیف در نظر گرفته‌اند.

7- شرایط تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در جمهوری چک به چه صورت است؟

در برخی از دانشگاه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک، به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. در نتیجه دانشجویان بین المللی که به زبان چکی تسلط ندارند می‌توانند در این دوره ها شرکت کنند.

زبان اصلی و رسمی تحصیل پزشکی در جمهوری چک، چکی است اما برای رفاه حال دانشجویان بین المللی، بیش از 1000 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی در این دانشگاه ها و در تمامی مقاطع و رشته ها برگزار می‌شود.

با انتخاب برنامه تحصیلی و دوره مناسب خود در دانشگاه های چک، می‌توانید به زبان چکی، زبان انگلیسی یا برخی از زبان ‌های دیگر به تحصیل پزشکی در جمهوری چک بپردازید.

به عنوان دانشجوی رشته پزشکی می‌توانید در دانشگاه های زیر به زبان انگلیسی تحصیل کنید:

 • دانشگاه چارلز پراگ
 • دانشگاه ماساریک برنو
 • دانشگاه پالاکی اولوموک
 • دانشگاه Pilsen
 • دانشگاه Hradec Kralove

دانشجویان بین المللی برای تحصیل دامپزشکی در جمهوری چک به زبان انگلیسی می‌توانند دانشگاه ماساریک را انتخاب کنند.

Czech Republic
Czech Republic

8- برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک کدام دانشگاه ها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند؟

– شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز چک

دانشگاه چارلز در سال 1348 میلادی و به نام شاه چارلز چهارم و در شهر پراگ تأسیس شد. این دانشگاه از جمله قدیمی‌ ترین دانشگاه های معتبر چک و جهان است که دارای 3 دانشکده اصلی است.

ظرفیت سالانه پذیرش دانشگاه چارلز برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در چک، حدود 150 نفر و برای تحصیل دندانپزشکی نیز حدود 20 نفر است.

– شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه ماساریک چک

دانشگاه ماساریک در شهر برنو تأسیس شده و دارای 9 دانشکده اصلی است. در دانشکده های این دانشگاه هر ساله حدود 1400 دانشجو مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه همکاری زیادی با موسسات علمی-پژوهشی و شرکت های خصوصی دارد.

دوره تحصیل پزشکی در دانشگاه ماساریک به مدت 6 سال به طول می‌انجامد و دانشجویان بین المللی نیز می‌توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

دوره های پزشکی دانشگاه ماساریک که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند شامل بورسیه اراسموس است.

در هر سال تحصیلی، 1000 دانشجوی بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه پذیرش دریافت می‌کنند.

– شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه پالاکی چک

دانشگاه پالاکی که در شهر اولوموک تأسیس شده دوره های تحصیل پزشکی را در طی 6 سال و دندانپزشکی را در طی 5 سال ارائه می‌دهد.

دانشجویان بین المللی دانشگاه پالاکی می‌توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند. هر ساله حدود 2000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند که از این میان حدود 400 دانشجو به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند.

شرایط پذیرش دانشگاه پالاکی برای تحصیل پزشکی به شرح زیر است:

 • ارائه مدرک دیپلم معتبر
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • قبولی در مصاحبه حضوری دانشگاه

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

مباحث آزمون پزشکی دانشگاه پالاکی، از رشته های زیست شناسی، شیمی و فیزیک است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک
Czech Republic

9- شرکت در آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک چه شروطی دارد؟

آزمون کتبی ورودی دانشگاه های پزشکی جمهوری چک به صورت تستی برگزار شده که در آن بیشتر از دروس علوم پایه مانند فیزیولوژی، آناتومی، شیمی، فیزیک و زیست شناسی سوال مطرح می‌شود.

– نحوه امتیاز بندی آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های چک

 • مجموع امتیاز آزمون تستی، 80 امتیاز است.
 • مجموع امتیاز آناتومی و فیزیولوژی پایه انسان، 20 امتیاز است.
 • مجموع امتیاز زیست شناسی، 20 امتیاز است.
 • مجموع امتیاز شیمی، 20 امتیاز است.
 • مجموع فیزیک، 20 امتیاز است.

– نحوه ارزیابی نتایج آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های چک

 • هر پاسخ صحیح، 1 امتیاز مثبت دارد.
 • هر سوال بدون پاسخ، صفر امتیاز دارد.
 • هر پاسخ منفی، 0.25 امتیاز منفی دارد.

مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون ورودی، 2 ساعت و 45 دقیقه است.

آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های جمهوری چک به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

شرکت کنندگان در آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های جمهوری چک اجازه استفاده از فرهنگ لغت، ماشین حساب و جداول را ندارند.

10- آزمون ورودی تحصیل پزشکی در جمهوری چک در چه کشورها و شهرهایی برگزار می‌گردد؟

نام کشورنام شهر
انگلستانمالورن و لندن
ژاپنتوکیو
ایرلنددوبلین
اماراتدوبی
هنددهلی نو و مومبای
تایوانتایپه
آلمانفرانکفورت، هامبورگ و هانوفر
اسپانیامادرید
چینهنگ کنگ
برزیلسائو پائولو
چکپراگ
تایلندبانگکوک
قبرسلیماسول
یونانآتن و تسانولیکی
کویتکویت
شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی جمهوری چک
Prague

11- تحصیل پزشکی در جمهوری چک چقدر زمان می‌برد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های جمهوری چک حدود 3 سال و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز حدود 2 سال به طول می‌انجامد. تحصیل در مقطع دکتری نیز بین 3 تا 4 سال زمان می‌برد.

تحصیل در دوره های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های جهوری چک بین 5 الی 6 سال به طول می‌انجامد.

در ادامه به طول دوره تحصیل در هر کدام از رشته های پزشکی دانشگاه های چک می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

 • تحصیل پزشکی عمومی در چک حدود 6 سال زمان می‌برد.
 • تحصیل دامپزشکی در چک حدود 6 سال زمان می‌برد.
 • تحصیل دندانپزشکی در چک بین 5 الی 6 سال زمان می‌برد.
 • تحصیل داروسازی در چک بین 5 الی 6 سال زمان می‌برد.
 • تحصیل پرستاری در چک بین 3 الی 4 سال زمان می‌برد.
 • تحصیل فیزیوتراپی در چک بین 3 الی 4 سال زمان می‌برد.
 • تحصیل تخصص پزشکی در چک بین 3 الی 6 سال زمان می‌برد.

12- مهلت ارائه درخواست برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک چه تاریخی است؟

مهلت ارسال درخواست برای تحصیل در جمهوری چک با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت خواهد بود. اما مهلت اکثر دانشگاه های این کشور برای ارائه پذیرش تحصیلی بین ماه های فوریه و آوریل است.

یکی از مزایای تحصیل در جمهوری چک این است که می‌توانید برای چندین برنامه تحصیلی از دانشکده و دانشگاه های مختلف درخواست ارائه دهید.

13- نحوه دریافت پذیرش برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک به چه صورت است؟

شهروندان چک و دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های جمهوری چک باید در آزمون ورودی قبول شوند. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، دروس پایه این آزمون شامل فیزیک، شیمی و زیست شناسی است.

14- چطور برای دریافت ویزا تحصیلی در جمهوری چک اقدام کنیم؟

تمامی متقاضیانی که شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند، برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. اما متقاضانی که شهروند یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا باشند نیازی به دریافت ویزای تحصیلی این کشور ندارند. این موضوع به مفهوم تأثیرگذاری ملیت شما در نیاز یا عدم نیاز به دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک است.

ارائه ویزای تحصیلی جمهوری چک تنها توسط سفارت این کشور انجام می‌شود. در نتیجه دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا باید با در دست داشتن مدارک لازم به کنسولگری یا سفارت جمهوری چک در کشور خود یا یکی از کشورهای همجوار مراجعه کنند.

برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک، مدارک شما باید کامل باشد چرا که در غیر این صورت، تقاضای شما رد خواهد شد.

Czech Republic
Czech Republic

آماده سازی و جمع آوری برخی مدارک ممکن است به مدت 60 روز به طول انجامد پس با در نظر گرفتن وقت سفارت خود، از قبل نسبت به جمع آوری و تکمیل مدارک اقدام کنید.

مقررات و قوانین اعطای ویزای تحصیلی ممکن است با تغییراتی همراه باشد، بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به ارائه درخواست این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید.

ویزای تحصیل پزشکی در جمهوری چک به دلیل اینکه دانشجو بیشتر از 90 روز در این کشور اقامت دارد، ویزای بلند مدت خواهد بود.

اگر برای شرکت در دوره‌ های یک ساله دانشگاه های چک اقدام کرده‌اید، باید ویزای دانشجویی جمهوری چک را دریافت کنید.

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، کلیه متقاضیانی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا هستند، از دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در جمهوری چک معاف خواهند بود.

دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای عضو در اتحادیه اروپا هستند، برای ورود و تحصیل در جمهوری چک تنها باید پاسپورت معتبر یا کارت شناسایی ملی ارائه دهند.

15- برای اخذ ویزای تحصیل پزشکی در جمهوری چک به چه مدارکی نیاز است ؟

ارائه کلیه مدارکی که در ادامه به آن‌ ها اشاره می‌کنیم برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک ضروری هستند:

 • ارائه مدرک دیپلم معتبر و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی آن ها
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی چک
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه چک
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • ارائه مدارک برای اثبات تمکن مالی به منظور تأمین هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری چک
 • ارائه مدارک رزرو خوابگاه یا اجاره نامه خانه
 • بیمه درمانی دانشجویی بین المللی معتبر

16- شرایط کار دانشجویی در زمان تحصیل پزشکی در جمهوری چک به چه صورت است؟

دانشجویان دانشگاه های جمهوری چک اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل را خواهند داشت. این کار پاره وقت می‌تواند در طول هفته یا در تعطیلات تابستانی باشد.

شرکت های بین المللی بزرگی در جمهوری چک مشغول به فعالیت هستند که در صورت تسلط به زبان انگلیسی می‌توانید در آن های مشغول به کار شوید. به همین دلیل نیز مشاغل بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی در جمهوری چک فراهم شده است.

آیا شرایط تحصیل در جمهوری چک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

17- شرایط کار پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک به چه صورت است؟

مدرک تحصیلی دانشگاه های پزشکی کشور چک در بین تمام کشورهای حوزه اتحادیه اروپا مورد تأیید بوده و دارای اعتبار بین المللی در آمریکا و استرالیا نیز می‌باشد. در نتیجه دانشجویان رشته های پزشکی پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در جمهوری چک یا دیگر کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم مدرک دانشگاه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و در نتیجه دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در ایران مشغول به کار شوند.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک بستر مناسبی برای حضور در اروپا و بهره‌ مندی از جدیدترین و مدرن‌ ترین امکانات آموزشی و تحقیقاتی است. شهریه دانشگاه های چک نیز پایینتر از دیگر دانشگاه های حوزه اتحادیه اروپاست. شما برای تحصیل در جمهوری چک کدام رشته پزشکی را انتخاب کرده‌اید؟


سوالات متداول تحصیل پزشکی در جمهوری چک

✅ هزینه زندگی دانشجویی برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک چقدر است؟

با توجه به سبک زندگی، شهر محل اقامت و هزینه ای که برای وعده های غذایی و پوشاک صرف می‌کنید ماهانه بین 350 تا 750 دلار است.

✅ آیا امکان تحصیل پزشکی در جمهوری چک به صورت رایگان وجود دارد؟

بله. اگر به زبان چکی مسلط باشید می‌توانید به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنید.

✅ دانشگاه های تحصیل پزشکی در جمهوری چک چند نوع بورسیه ارائه می‌دهند؟

بورسیه دانشجویی اراسموس
بورسیه تحصیل زبان و ادبیات جمهوری چک

✅ دانشجویان تحصیل پزشکی در جمهوری چک چطور می‌توانند از بیمه دانشجویی استفاده کنند؟

زمانی که برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک اقدام می‌کنید، باید مدارکی دال بر بیمه درمانی در چک ارائه دهید.

✅ شرایط تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در جمهوری چک به چه صورت است؟

در بعضی از دانشگاه های تحصیل پزشکی در چک، به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. دانشجویانی که به زبان چکی تسلط ندارند می‌توانند در این دوره ها شرکت کنند.

جمع بندی

Conclusion

اگر شرایط تحصیل پزشکی در چک به زبان چکی را داشته باشید، می‌توانید به صورت رایگان تحصیل کنید. البته برای دانشجویانی که به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند نیز بورسیه در نظر گرفته شده است.

نقاط قوت:

شهریه پایین‌تر از دیگر کشورهای اروپایی

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

اعتبار مدرک دانشگاه های پزشکی چک در وزارت بهداشت ایران

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا