تحصیل پزشکی در اوکراین (پذیرش 2021)

ukraine Flag

تحصیل پزشکی در اوکراین با توجه به هزینه مناسب و کیفیت بالای آموزش، متقاضیان بسیاری را به خود جذب کرده است. در این مقاله سعی کرده ایم تا اطلاعات لازم و کافی در این زمینه را در اختیار متقاضیان قرار دهیم. از مهم ترین عناوین بررسی شده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین چیست؟
 • آیا تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی امکانپذیر است؟
 • هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین چقدر است؟
 • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی اوکراین برای رشته پزشکی وجود دارد؟
 • شرایط کار در اوکراین پس از فارغ التحصیلی چگونه است؟

✅ تحصیل پزشکی در اوکراین

تحصیل پزشکی در اوکراین دانشجویان بسیاری را به خود جذب کرده است. شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین نظیر کیفیت بالای آموزش، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و نداشتن آزمون ورودی، دلیل این محبوبیت است. اگر چه اعتبار جهانی تحصیلات پزشکی در اوکراین، به تنهایی برای ایجاد این محبوبیت، کفایت می کند. همچنین نباید فراموش کرد که هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین به نسبت سایر کشورهای اروپایی و همچنین شمال آمریکا مقرون به صرفه است.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. مختصری درباره تحصیل پزشکی در اوکراین

اوکراین، دومین کشور بزرگ اروپا، در اروپای شرقی واقع شده است و در همسایگی روسیه، لهستان، اسلواکی، مجارستان، رومانی و مولداوی قرار دارد. از نظر تعداد فارغ التحصیلان رشته پزشکی و تمام زیر شاخه های آن، اوکراین رتبه چهارم اروپا را به خود اختصاص داده است. دانشگاه های ممتاز دولتی بسیاری در این کشور فعالیت می کنند و آماده ارائه دوره ها و مدارک معتبر MBBS، MD و سایر مدارج و مدارک پزشکی به فارغ التحصیلان ملی و بین المللی این رشته هستند.

توجه داشته باشید که سازمان های بزرگ جهانی مانند WHO و UNESCO، تمامی دانشگاه های پزشکی اوکراین را تایید می کنند.   

تماشای مناظر دیدنی دریای سیاه، لذت تحصیل و زندگی در اوکراین را دو چندان می کند.

در ادامه مقاله، پس از بررسی مهم ترین مزایای تحصیل در اوکراین، به سراغ شرایط تحصیل در اوکراین می رویم. همراه ما بمانید.

تحصیل پزشکی در اوکراین
study-in-ukrain

2. مزایای تحصیل در اوکراین

آیا شرایط تحصیل در اوکراین را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

تحصیل پزشکی عمومی و همچنین تحصیل تخصص پزشکی در اوکراین علاوه بر ارتقای سطح دانش دانشجویان، آن ها را از مزایای بسیاری بهره مند می کند. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سادگی روند درخواست و دریافت پذیرش از دانشگاه های اوکراین.
 2. امکان تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی.
 3. مقرون به صرفه بودن هزینه سالانه تحصیل پزشکی در اوکراین.
 4. در بر داشتن فرهنگ های مختلف و محیطی مناسب برای دانشجویان بین المللی.
 5. کیفیت آموزش بالا.

3. مدت زمان تحصیل پزشکی در اوکراین

به طور کلی مدت زمان تحصیل پزشکی در اوکراین برای شاخه های مختلف رشته پزشکی، متفاوت است. مدت زمان تحصیل 4 شاخه اصلی پزشکی، عبارت است از:

 1. پزشکی عمومی: 6 سال
 2. دندانپزشکی: 5 سال
 3. متخصص اطفال: 6 سال
 4. داروسازی: 5 سال

4. شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین توسط دانشگاه ها و کالج های پزشکی این کشور تعریف شده اند. برخی از مهم ترین شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین به شرح زیر است:

 • مدرک دیپلم مطابق با برنامه درسی WAEC، GCE، NECO و یا معادل آن ها.
 • نمرات بالا در 5 درس مرتبط با شاخه پزشکی انتخابی دانشجو که درس زبان انگلیسی را هم در بر می گیرد.
 • پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار.
 • توان مالی برای هزینه پیش پرداخت تا حداقل 300 یورو.

یکی از دلایل اصلی محبوبیت تحصیل در اوکراین، عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی است. به عبارت دیگر تحصیل پزشکی بدون کنکور در اوکراین امکان پذیر است.

متقاضیان همچنین باید به شرایط سنی تحصیل پزشکی در اوکراین توجه داشته باشند. تنها دانشجویان زیر 25 سال امکان دریافت پذیرش تحصیلی پزشکی را دارند.

آیا تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی ممکن است؟ بهترین دانشگاه های پزشکی در اوکراین کدامند؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله خواهید یافت.

місто-Київ,-Kyiv,-Ukraine

5. تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی

یکی از عواملی که شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین را برای دانشجویان بین المللی ایده آل می کند، باز بودن دست دانشجویان در انتخاب زبان برای تحصیل است. اگرچه زبان اصلی برای آموزش در این کشور اوکراینی و روسی است، امکان تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

همچنین برخی از دانشگاه های اوکراین دروس خود را به زبان فرانسوی ارائه می دهند.

6. بهترین دانشگاه های اوکراین

تعداد دانشگاه های پزشکی با اعتبار جهانی در اوکراین زیاد است و همین امر یکی از مزایای تحصیل پزشکی در اوکراین به شمار می رود. دانشجویان بسیاری به دنبال تحصیل در دانشگاه های پزشکی اوکراین هستند. برخی از این دانشگاه ها عبارتند از:

دانشگاه پزشکی زاپروژیا

دانشگاه زاپروژیا در دوره های پزشکی MBBS ،MB و همچنین دوره مطالعات درمان، یکی از بهترین دانشگاه های اوکراین به شمار می رود.

دانشگاه کارازین خارکف

از دانشگاه کارازین خارکف می توان به عنوان یکی از معروف ترین دانشگاه های اوکراین که همواره باعث پیشرفت و توسعه ی آموزش این کشور شده است، یاد کرد. دانشکده پزشکی خارکف، یکی از شناخته شده ترین دانشکده های این دانشگاه است.

بسیاری از رشته های محبوب پزشکی مانند پزشکی داخلی، زنان و زایمان، اطفال و روانپزشکی در دانشگاه کارازین خارکف تدریس می شوند. این دانشگاه همچنین با بسیاری از موسسات بین المللی پزشکی در کشورهایی مانند انگلیس، ایالات متحده آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، استرالیا و آفریفای جنوبی، توافق نامه همکاری برای پژوهش و کارورزی دارد که می تواند چشم انداز روشنی برای دانشجویان باشد.

رتبه دانشگاه کارازین خارکف در سطح بهترین دانشگاه های جهان بین 401 تا 410 است.

کیفیت بالای تحصیلات پزشکی در اوکراین باعث افزایش تقاضا برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی اوکراین شده است. با ما همراه باشید تا با سایر دانشگاه هایی که در صدد گرد آوری و توسعه این کیفیت هستند، آشنا شوید.

تحصیل پزشکی در اوکراین
Ukraine-(4)

دانشگاه بوگومولتس

دانشگاه بوگومولتس که تحت عنوان دانشگاه پزشکی کیِف هم شناخته می شود، بزرگترین دانشگاه اوکراین است. ساختمان های پزشکی مختلفی با شهرت جهانی در دانشگاه بوگومولتس واقع شده اند که دانشجویان بین المللی بسیاری را در شاخه ها و دوره های مختلف مانند MBBS، BDS، MD، MDS، MS و پرستاری می پذیرند. این دانشگاه همچنین دروس دندانپزشکی و داروسازی را برای دانشجویان ملی و بین المللی ارائه می دهد.

تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی در دانشگاه بوگومولتس امکان پذیر است. دانشگاه بوگومولتس با محیط چند فرهنگی که دارد، محلی مناسب و آرام برای تحصیل دانشجویان بین المللی به شمار می رود.

در رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان، رتبه این دانشگاه در سال های مختلف در رده 501-550 بوده است.

دانشگاه دونتسک

یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در اوکراین، دانشگاه دونتسک است. دانشجویان ملی و بین المللی بسیاری برای تحصیل در شاخه های مختلف پزشکی به این دانشگاه جذب شده اند. برخی از مهم ترین این شاخه ها، عبارتند از:

 1. پزشکی اطفال
 2. دندانپزشکی
 3. داروسازی
 4. پرستاری
 5. سلامت عمومی
 6. مطالعات تخصصی

دانشگاه دنیپروپتروفسک

دانشگاه دنیپروپتروفسک یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اوکراین است. این دانشگاه با بسیاری ازدانشگاه های پزشکی در کشورهای آلمان، فرانسه، آمریکا، کانادا و روسیه همکاری دارد که همین همکاری یکی از دلایل توسعه و پیشرفت آموزش در این دانشگاه است.

دانشگاه اودسا

یکی ازبزرگترین و برجسته ترین دانشگاه های اوکراین، دانشگاه اودسا است. این دانشگاه با 6 دانشکده و 66 گروه آموزشی، سالانه نزدیک به 10 هزار دانشجو را آموزش می دهد که نزدیک به 3 هزار نفر آن ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

این دانشگاه اثباتی است بر ادعای اینکه تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی، اوکراینی و روسی امکان پذیر است.

در ادامه مقاله به مقایسه دانشگاه های دولتی و کالج های خصوصی و همچنین بررسی هزینه تحصیل و زندگی در اوکراین می پردازیم. همراه ما بمانید.

Port-of-Odessa,-Ukraine

7. کالج های خصوصی اوکراین

کالج های خصوصی زیادی برای تحصیل در اوکراین تاسیس شده اند که از تمام نقاط جهان دانشجو می پذیرند. یکی از شناخته شده ترین و مهم ترین کالج های پزشکی اوکراین، کالج کروک است.  کالج پزشکی کروک در سال 2015 جایزه بهترین موسسه خصوصی اوکراین را دریافت کرد.

توجه داشته باشید که اعتبار جهانی تحصیل در دانشگاه های اوکراین بسیار بیشتر از تحصیل در کالج های خصوصی است.

8. مقایسه دانشگاه ها و کالج های پزشکی اوکراین

اگرچه امکان تحصیل پزشکی در کالج های خصوصی اوکراین وجود دارد، تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی این کشور گزینه ی بهتری برای متقاضیان است. برخی از عوامل ایجاد کننده این تفاوت عبارتند از:

 1. دانشگاه های دولتی اوکراین تحت حمایت دولت این کشور هستند و به همین دلیل است که هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های اوکراین نسبت به کالج های خصوصی این کشور و همچنین سایر دانشگاه های پزشکی سراسر اروپا، کمتر است.
 2. تحصیل پزشکی بدون کنکور در اوکراین، تنها در دانشگاه های دولتی امکان پذیر است. در حقیقت هیچ یک از دانشگاه های دولتی اوکراین آزمون ورودی ندارند در حالی که برای تحصیل در کالج ها باید در آزمون ورودی شرکت کنید.
 3. کیفیت آموزش در دانشگاه های دولتی اوکراین بالاتر از سایر موسسات خصوصی این کشور است.

9. هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین

هزینه تحصیل مناسب را می توان یکی از مهم ترین دلایل شرایط آسان تحصیل پزشکی در اوکراین دانست. هزینه سالانه تحصیل پزشکی در اوکراین با توجه به کیفیت آموزش و امکانات ارائه شده، به نسبت سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است.

توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در اوکراین بسته به دانشگاه انتخابی دانشجو تغییر می کند اما این تغییر چشمگیر نیست.

هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین برای سال اول تحصیل با توجه به نوع دانشگاه یا کالج محل تحصیل بین 3000 تا 7000 دلار متغیر است.

کل دوران تحصیل پزشکی و اخذ مدرک لیسانس از دانشگاه های پزشکی اوکراین هزینه ای بین 28000 تا 40000 دلار در پی خواهد داشت.

بسیاری از دانشجویان بین المللی به دنبال تحصیل رایگان پزشکی در اوکراین هستند. در ادامه مقاله از امکان پذیری این مسئله صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

تحصیل پزشکی در اوکراین
Lviv,-Lviv-Oblast,-Ukraine

10. بورسیه تحصیلی اوکراین برای رشته پزشکی

با توجه به حمایت دولت از دانشگاه ها و پایین بودن هزینه تحصیل در اوکراین، هیچ یک از دانشگاه های این کشور بورسیه تحصیلی ارائه نمی دهند. بنابراین تحصیل رایگان پزشکی در اوکراین امکان پذیر نیست و دانشجویان موظفند تمامی هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین را شخصا بپردازند.

11. هزینه زندگی در اوکراین

یک زندگی آسوده در اوکراین، سالانه هزینه ای بین 1200 تا 1500 دلار در پی دارد. این هزینه جدا از شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل است.

گران ترین شهرهای اوکراین کیِف و اودسا و ارزان ترین شهر ها لویو، خارکف و دنیپروپتروفسک هستند.

برخی از عمده ترین هزینه های زندگی در اوکراین برای دانشجویان بین المللی عبارتند از:

هزینه اسکان در اوکراین

هزینه اسکان در اوکراین بخش اصلی هزینه زندگی در این کشور را می سازد. قیمت مسکن بر اساس شهر، موقعیت جغرافیایی و اندازه آپارتمان تغییر می کند اما به طور کلی می توان گفت هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، حدود 100 دلار در هر ماه است.

بیشتر دانشجویان در مسافرخانه ها با هزینه ای حدود 70 دلار در ماه زندگی می کنند.

هزینه حمل و نقل در اوکراین

هزینه حمل و نقل در اوکراین بسیار پایین است. برای خرید بلیت یک طرفه اتوبوس، مترو و … باید مبلغی بین 0.4 تا 0.7 دلار بپردازید. همچنین دریافت کارت مترو، ماهانه هزینه ای بین 8 تا 12 دلار در پی دارد.

کرایه تاکسی بستگی به میزان مسافت طی شده دارد اما به طور کلی بین 2 تا 4 دلار است.

هزینه مواد غذایی در اوکراین

هزینه برخی از مهم ترین اقلام غذایی عبارتند از:

 1. یک لیتر شیر: 0.5 تا 0.9 دلار
 2. نان سفید: 0.35 تا 0.5 دلار
 3. یک کیلو برنج: 0.8 تا 1.1 دلار
 4. 10 عدد تخم مرغ: 0.9 تا 1 دلار
 5. یک کیلو سیب زمینی: 0.4 تا 1 دلار

در آخرین بخش از مقاله درباره شرایط ویزای تحصیلی اوکراین، یکی از پرتکرار ترین سوالات متقاضیان، توضیح می دهیم. همراه ما بمانید.

Kyiv,-Ukraine-(2)
Kyiv,-Ukraine-(2)

12. پذیرش تحصیلی اوکراین

درخواست و دریافت پذیرش تحصیلی اوکراین شرایط و روند ساده ای دارد. برای اخذ پذیرش تحصیلی اوکراین نیازی به شرکت در آزمون هایی مانند IELTS یا TOEFL ندارید و تنها کافی است شرایط سنی تحصیل پزشکی در اوکراین (بین 17 تا 25 سال) و نمرات بالا در دروس اصلی رشته خود را داشته باشید.

به خاطر داشته باشید اگرچه نیازی به مدرک زبان برای دریافت پذیرش تحصیلی اوکراین وجود ندارد، با توجه به اینکه تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی صورت می گیرد، تسلط به این زبان الزامی است.

با توجه به تفاوت شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در هر دانشگاه، برای کسب اطلاعات جامع در این زمینه می توانید به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

13. ویزای تحصیلی اوکراین

یکی از شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین، داشتن ویزای بلند مدت است. برای دریافت این ویزا باید مدارک لازم را برای ارائه به سفارت یا کنسولگری اوکراین فراهم کنید که یکی از مهم ترین آن ها، پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های اوکراین است.

توجه داشته باشید که مهر تایید سفارت اوکراین در کشور محل زندگی متقاضی باید بر ویزای دریافتی او حک شود تا مورد تایید کشور اوکراین قرار گیرد.

اکثر سفارتخانه های اوکراین در بازه زمانی 15 جولای تا 15 نوامبر درخواست ویزا را ثبت و دریافت می کنند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین از سفارت این کشور، عبارتند از:

 1. اصل پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های اوکراین.
 2. اصل آخرین مدرک تحصیلی. (مورد تایید وزارت آموزش و پرورش کشور محل اقامت متقاضی)
 3. اصل شناسنامه.
 4. اصل گواهی سلامت. (مورد تایید وزارت بهداشت و دریافت شده حداکثر 1 ماه پیش از زمان درخواست ارسال ویزا)
 5. عکس.
 6. گواهی تمکن مالی. (این گواهی اثبات می کند شما توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در اوکراین را دارید.)

مبلغ تمکن مالی برای متقاضیان تحصیل در اوکراین، حداقل 3000 دلار است.

14. شرایط کار در اوکراین پس از فارغ التحصیلی

آیا شرایط تحصیل در اوکراین را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

اعتبار جهانی مدارک تحصیلی اوکراین، دانشجویان بسیاری را به تحصیل در دانشگاه های این کشور جذب کرده است. اگر جزء آن دسته از دانشجویانی هستید که پس از فارغ تحصیلی به دنبال تحصیل تخصص پزشکی در اوکراین نیستید، می توانید وارد بازار کار شوید.

پس از فارغ التحصیلی و دریافت مدارک پزشکی از دانشگاه های اوکراین، می توانید برای شروع کار خود در مراکز مرتبط اقدام کنید. شما همچنین به عنوان پزشک فارغ التحصیل شده از دانشگاه های اوکراین، می توانید به دنبال کار پزشکی در سایر کشورهای اروپایی باشید.


سوالات متداول تحصیل پزشکی در اوکراین

✅ مزایای تحصیل در اوکراین چیست؟

سادگی روند درخواست و دریافت پذیرش از دانشگاه های اوکراین.
امکان تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی.
مقرون به صرفه بودن هزینه سالانه تحصیل پزشکی در اوکراین.
در بر داشتن فرهنگ های مختلف و محیطی مناسب برای دانشجویان بین المللی.
کیفیت آموزش بالا.

✅ مدت زمان تحصیل پزشکی در اوکراین چقدر است؟

پزشکی عمومی: 6 سال
دندانپزشکی: 5 سال
متخصص اطفال: 6 سال
داروسازی: 5 سال

✅ آیا تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

اگرچه زبان اصلی برای آموزش در این کشور اوکراینی و روسی است، امکان تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

بهترین دانشگاه های اوکراین کدامند؟

دانشگاه پزشکی زاپروژیا
دانشگاه کارازین خارکف
دانشگاه بوگومولتس
دانشگاه دونتسک
دانشگاه دنیپروپتروفسک
دانشگاه اودسا

✅ هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین برای سال اول تحصیل با توجه به نوع دانشگاه یا کالج محل تحصیل بین 3000 تا 7000 دلار متغیر است.

جمع بندی

Conclusion

تحصیلی پزشکی در اوکراین برای متقاضیانی که به دنبال تحصیلی پزشکی به زبان انگلیسی، با کیفیت بالا و هزینه مقرون به صرفه هستند، انتخابی مناسب است.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا