50 درصد تخفیف زمستانه مشاوره تخصصی.

مشاوره مهاجرت با 50٪ تخفیف (زمستانه)

50 درصد تخفیف زمستانه مشاوره تخصصی.

رزرو وقت مشاوره رزرو وقت

تحصیل پرستاری در آلمان (شرایط تحصیل و اپلای 2023)

germany Flag

تحصیل پرستاری در آلمان پلی به سمت آینده‌ای روشن است چرا که نه تنها کیفیت و امکانات آموزش این رشته در آلمان بالاست بلکه پرستاری در آلمان بازار کار مناسبی دارد. شما با اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های آلمان می‌توانید در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا درس بخوانید یا در دوره‌های آموزش دوگانه آوسبیلدونگ پرستاری که متمرکز بر کار عملی و کارآموزیست، شرکت کنید. تمام این امکانات در حالی ارائه می‌شود که متقاضیان رشته پرستاری در آلمان می‌توانند به رایگان درس بخوانند و حتی در دوره آوسبیلدونگ درآمد ماهانه داشته باشند! اگر نمی‌خواهید این امتیازات ویژه را از دست دهید و به دنبال اپلای پرستاری آلمانید، با ما در این مقاله همراه باشید تا به مهم‌ترین پرسش‌های شما پاسخ دهیم؛ پرسش‌هایی مانندِ:

 • هزینه تحصیل پرستاری در آلمان چقدر است؟
 • مراحل اپلای برای بهترین دانشگاه‌های پرستاری آلمان چگونه است؟
 • تحصیل پرستاری در آلمان به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟
 • دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان چه شرایطی دارند؟
 •  شرایط تحصیل ارشد پرستاری در آلمان چگونه است؟
فهرست

آیا شما هم شرایط این روش را دارید؟

بررسی تحصیل پرستاری در آلمان

تحصیل پرستاری در آلمان با توجه به اهمیت خاصی که کشور آلمان به این رشته می‌دهد، در بالاترین سطح کیفی صورت می‌گیرد. آلمان با فراهم کردن بهترین شرایط تحصیل در رشته پرستاری در آلمان و همچنین ارائه گزینه‌های مختلف مانند تحصیل دانشگاهی یا دوره آوسبیلدونگ سعی در جذب هر چه بیشترِ دانشجویان بین‌المللی دارد. دقت داشته باشید که رشته پرستاری تنها محدود به مقطع کارشناسی نمی‌شود و شما می‌توانید برای تحصیل ارشد پرستاری در آلمان یا دکترا در بهترین دانشگاه های این کشور با کمترین هزینه اقدام کنید. اگر علاقه‌مند به تحصیل پرستاری در آلمانید، در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط مختلف تحصیل و همچنین شیوه اپلای پرستاری آلمان آشنا شوید.

اما ابتدا از مزایا و سپس شرایط رشته پرستاری در آلمان حرف بزنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

اپلای پرستاری آلمان
Reichstag-Bundestag

1. آموزش پرستاری در آلمان چه مزایایی دارد؟

شرایط تحصیل پرستاری در آلمان با توجه به نرخ منفی رشد جمعیت در این کشور و همچنین جمعیت بالای 65 سال زیادی که آلمان دارد، بسیار ویژه است؛ به همین دلیل این کشور که تا سال 2025 نیازمند 150هزار پرستار برای مراقبت از شرایط بهداشتی نیروی کار خود است:

 • شروع به استخدام نیروی کار از کشورهای دیگر و همچنین تسهیل شرایط تحصیل در رشته پرستاری در آلمان برای دانشجویان خارجی است.

از دیگر مزایای اپلای پرستاری آلمان، این است که برخلاف دیگر کشورها که دانشجویان پرستاری باید ده‌ها هزاردلار برای دریافت مدرک پرداخت کنند، ادامه تحصیل پرستاری در المان ساده است و دانشجویان می‌توانند:

 • به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان پرستاری بخوانند.
 • دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان را انتخاب کنند و بلافاصله بعداز ورود به دوره‌ی کارآموزی درآمد ماهیانه داشته باشند. دانشجویان با این مبلغ بخشی از هزینه تحصیل پرستاری در آلمان را تامین می‌کنند.

از دیگر مزایای مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد، امکان تحصیل ارشد پرستاری در آلمان با داشتن مدرک کارشناسی و همچنین تحصیل دکترای این رشته با مدرک کارشناسی ارشد است.

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

2. شرایط تحصیل در رشته پرستاری در آلمان چگونه است؟

در آغاز سال 2020 قانون جدیدی برای آموزش رشته پرستاری در آلمان اجرا شد. طبق این قانون ادامه تحصیل پرستاری در المان نیازمند آن است که دانشجویان در دو سال اول، تحت آموزش عمومی قرار بگیرند و در سال سوم برای ادامه تحصیل پرستاری در آلمان بین تبدیل شدن به پرستار عمومی یا پرستار تخصصی برای اطفال یا سالمندان، یکی را انتخاب کنند.

براساس قانون جدید، دوره‌های پرستاری نیز در برخی دانشگاه‌ها ارائه می‌شود تا مهارت‌هایی را که تحت برنامه‌ی آموزش حرفه‌ای داده می‌شوند، پوشش دهند. برای یادگیری رشته پرستاری در آلمان از طریق این دوره‌ها، دانشجویان باید ریز نمرات رسمی که توسط دانشگاه به رسمیت شناخته می‌شوند، مدرک تسلط به زبان آلمانی (سطح B2 معمول است) و قرارداد با یک دوره‌ی آموزشی را ارائه دهند که معمولاً یکی از بیمارستان‌های همکار دانشگاه است.

در ادامه شرایط تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد پرستاری در آلمان را بررسی می‌کنیم. همراه ما بمانید.

Feuersee,-Stuttgart,-Deutschland

3. مقطع کارشناسی پرستاری در آلمان چه شرایطی دارد؟

برای شرکت در مقطع کارشناسی رشته پرستاری آلمان، تنها کافیست که حداقل 18 ساله باشید و مدرک دیپلم و گواهی تحصیلات 12 ساله خود را ضمیمه رزومه‌تان کنید.

از جمله مدارکی که دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان باید به دانشگاه موردنظر ارائه دهند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیپلم
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی (IELTS یا TOFEL) یا آلمانی
 • نتایج آزمون‌ها
 • هزینه‌ی ثبت درخواست
 • پاسپورت و مدارک شناسایی
 • ویزای دانشجویی

4. شرایط تحصیل ارشد پرستاری در آلمان چگونه است؟

اگر قصد تحصیل ارشد پرستاری در آلمان را دارید باید بدانید که مدرک کارشناسی معتبر برای تحصیل کارشناسی ارشد لازم است. به عبارت دیگر یا آلمان باید مدرک شما را تأیید کند یا شما باید مدرک لیسانس خود را نیز از دانشگاه‌های آلمان دریافت کرده باشید.

خوب است بدانید که تحصیل ارشد پرستاری در آلمان حدود 2 سال زمان می‌برد.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت اپلای پرستاری آلمان باید مدارک زیر را برای دانشگاه انتخابی خود ارسال کنند:

 • ارائه‌ی مدارک آکادمیک قبلی
 • مدرک مهارت زبان (IELTS یا TOFEL)
 • نتایج آزمون‌ها
 • فرم درخواست یا ثبت‌نام
 • هزینه‌ی درخواست (هزینه‌ی عمومی: 75 یورو)
 • پاسپورت
 • ویزای دانشجویی یا مجوز اقامت

معرفی دوره آوسبیلدونگ پرستاری و همچنین بررسی شرایط زبان آموزش پرستاری در آلمان موضوعات بعدی مقاله‌اند.

تحصیل ارشد پرستاری در آلمان

5. چقدر راجع‌به آوسبیلدونگ پرستاری می‌دانید؟

یکی از رایج‌ترین گزینه‌های متقاضیان رشته پرستاری در آلمان، شرکت در دوره کارآموزی آوسبیلدونگ (Ausbildung) است. این دوره هم کمک بسیار خوبی به آموزش و یادگیری پرستاری در آلمان می‌کند و هم کمک‌خرج خوبی برای تأمین هزینه تحصیل پرستاری در آلمان است.

پس از درخواست و پذیرش در این دوره، به‌مدت سه‌سال تحت آموزش‌های تئوری و عملی قرار خواهید گرفت و ماهانه بین 1000 تا 1200 یورو حقوق دریافت خواهید کرد.

این دوره‌ی آموزشی به حداقل 2100 ساعت آموزش تئوری و 2500 ساعت آموزش عملی با حضور در بیمارستان نیاز دارد. پس‌از پایان این دوره نیز برای اثبات موفقیت، باید یک آزمون دولتی را پشت‌سر بگذارید و پس از اتمام دوره‌ی کارآموزی می‌توانید در بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان، مراکز مراقبتی و شرکت‌های سلامت شروع به کار کنید.

در آوسبیلدونگ پرستاری آلمان لازم است شما حتما زبان آلمانی را حداقل در سطح B2 بلد باشید، چراکه باید با بیماران تعامل و ارتباط خوبی برقرار کنید.

6. چقدر زبان بلد باشیم تا به عنوان دانشجوی پرستاری در آلمان درس بخوانیم؟

هر دانشجوی خارجی که می‌خواهد برای اپلای پرستاری آلمان اقدام کند، باید در یک آزمون معتبر زبان شرکت کند تا تسلط او به زبان آلمانی یا انگلیسی ثابت شود. این آزمون‌ها برای زبان آلمان عبارتند از:

 • DSH
 • TestDAF

اگر متقاضی تحصیل پرستاری در آلمان به زبان انگلیسی هستید، باید در آزمون IELTS و TOFEL شرکت کنید. نمره مورد قبول این آزمون‌ها در هرکشوری مختلف است و در آلمان و دانشگاه‌های مختلف، نمره‌ و ارزشی منحصربه‌فرد دارد.

توجه داشته باشید که نمره آیلتس و تافل مورد قبول هر دانشگاه نیز می‌تواند با سایر دانشگاه‌های آلمان فرق داشته باشد.

به عنوان مثال شرایط تحصیل در رشته پرستاری در آلمان و دانشگاه فنی مونیخ در مقطع کارشناسی، نیازمند حداقل میانگین نمره‌ی 6.5 برای IELTS حداقل نمره‌ی 88 برای آزمون TOFEL است.
طبق اعلام دانشگاه برلین نیز یکی از شرایط تحصیل در رشته پرستاری این دانشگاه، مدرک زبان با حداقل نمره‌ی 5 برای IELTS و حداقل 60 برای TOFEL است.

اگر می‌خواهید با بهترین دانشگاه های پرستاری آلمان و شیوه اپلای پرستاری آلمان آشنا شوید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

شرایط تحصیل در رشته پرستاری در آلمان
Olympiapark,-München,-Germany
قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

7. کدام دانشگاه‌ها برای رشته پرستاری بهترینند؟

دانشگاه‌های متعددی رشته پرستاری را در مقاطع مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) در آلمان را فراهم کرده‌اند و برخی از بهترینِ آن‌ها عبارتند از:

 • دانشگاه Heidelberg: یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل پرستاری است. این دانشگاه رتبه 65 را در میان برترین دانشگاه های جهان بر اساس رتبه‌بندی QS سال 2023 به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه Hamburg: یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی آلمان است که سطح بالایی از تجربیات و آموزش‌های پرستاری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این موسسه به عنوان یک مرکز تحقیقات و آموزش عالی شناخته شده و کمک زیادی به علوم بهداشتی کرده است. دانشگاه هامبورگ در رتبه 228 لیست QS 2023 قرار دارد.
 • دانشگاه Würzburg: از جمله دانشگاه‌هایی‌ست که امکان تحصیل رایگان در رشته‌ی پرستاری را برای شما فراهم می‌کند و از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مراکز آموزش عالی آلمان است. این مرکز آموزشی به‌دلیل برتری شگفت‌انگیز در سطح آموزش، معمولا از اصلی‌ترین انتخاب‌های دانشجویان بین‌المللی است.

8. اپلای پرستاری آلمان چگونه انجام می‌شود؟

در مرحله اول اپلای پرستاری آلمان باید یک برنامه یا دوره‌ی مشخص را انتخاب کنید و متناسب با آن به دنبال دانشگاهی بگردید که بیشترین هماهنگی را با دوره‌ی انتخابی شما داشته باشد.

پس از انتخاب دانشگاه، مراحل اصلی اپلای پرستاری آلمان آغاز می‌شود. برای آگاهی از شرایط رشته پرستاری در هر دانشگاه آلمان، باید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید.

شما پس از انتخاب دوره و دانشگاه و همچنین مطالعه وب‌سایت، تنها کافیست مدارکی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، برای دانشگاه انتخابی بفرستید و برای مصاحبه آماده شوید.

دقت داشته باشید که:
1. پس از مصاحبه، باید هزینه‌ی پذیرش و هزینه تحصیل پرستاری در آلمان را بپردازید.
2. شرایط تحصیل در رشته پرستاری در آلمان برای هر دانشگاه متفاوت است.

9. چگونه ویزای دانشجویی آلمان را دریافت کنیم؟

پس از اپلای پرستاری آلمان و دریافت پذیرش، نوبت به اخذ ویزا برای دانشجویان بین‌المللی بدون ملیت کشورهای اتحادیه اروپا می‌رسد. برای دریافت این ویزا شما باید به سفارت آلمان در کشور محل زندگی خود مراجعه کنید و مدارک لازم برای دریافت ویزا و شروع تحصیل پرستاری در آلمان را ارائه دهید.

از جمله مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‌توان به پاسپورت و مدارک شناسایی، نامه پذیرش تحصیلی، گواهی تمکن مالی و مدارک تحصیلی و زبان اشاره کرد.

هزینه تحصیل پرستاری در آلمان چقدر است؟ آینده‌ی رشته پرستاری در آلمان چگونه است؟ پاسخ سوالات خود را در آخرین بخش مقاله بیابید. از اینکه در این مقاله همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

هزینه تحصیل پرستاری در آلمان
Tempelhof,-Berlin,-Deutschland

10. آیا امکان تحصیل رایگان پرستاری در آلمان وجود دارد؟

در پاسخ باید بگوییم بله! شرایط تحصیل رایگان و بدون هزینه در رشته پرستاری در آلمان به شرح زیر است:

 • باید پیشینه‌ی تحصیلی خوبی داشته باشید.
 • دانشگاه‌هایی را که امکان تحصیل رایگان در آن‌ها وجود دارد، پیدا کنید. دانشگاه‌های دولتی آلمان غالباً این امکان را فراهم می‌کنند.
 • سعی کنید نسبت به دریافت بورسیه‌های تحصیلی آلمان اقدام کنید.
 • سعی کنید یک شغل پاره‌وقت در آلمان پیدا کنید.
 • و در پایان منابع مالی خود را مدیریت کنید.

خوب است بدانید که:
1. تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان با پرداخت شهریه همراه است. بنابراین وب‌سایت دانشگاه را برای آگاهی از هزینه تحصیل پرستاری در آلمان بررسی کنید.
2. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان تنها کافیست مبلغ 100 تا 350 یورو را به عنوان هزینه ثبت نام بپردازید.

11. یک دانشجو ماهیانه چقدر باید برای زندگی در آلمان هزینه کند؟

هزینه‌ی زندگی دانشجویان در آلمان نسبت به سایر کشورهای همسایه کمی گران‌تر است. باتوجه به هزینه تحصیل پرستاری در آلمان، خوردوخوراک، لباس، خانه و… هر دانشجو ماهیانه بین 820 تا 1000 یورو پول لازم دارد که این مبلغ بسته به شهر محل اقامت و سبک زندگی هر دانشجو می‌تواند متفاوت باشد.

جزئیات بیشتر درباره هزینه زندگی در آلمان را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

عنوان هزینههزینه زندگی دانشجویی در آلمان
رستوران12.00 تا 50.00 یورو
مواد غذایی0.56 تا 14.52 یورو
کارت حمل و نقل ماهانه70.00 یورو
قبوض246.55 یورو در ماه
امکانات تفریحی12.00 تا 31.97
اجاره خانه یک خوابه628.11 تا 854.47 یورو در ماه

12. آینده پرستاری در آلمان چگونه است؟

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، بازار کار پرستاری در آلمان بسیار مناسب است و این کشور در صدد تربیت و پرورش پرستارانی با توانایی و مهارت‌های بالاست. شما با فارغ‌التحصیلی در رشته پرستاری در آلمان می‌توانید بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، خانه‌های سالمندان و … مشغول به کار شوید.

خوب است بدانید که درآمد پرستاری در آلمان در ماه به صورت میانگین 2900 یورو تخمین زده شده است. این مبلغ در حداقل مقدار خود به 1340 و در حداکثر مقدار به 4620 یورو در ماه می‌رسد.

مدرک و آخرین مقطع تحصیلی، تجربه کاری، شهر و قوانین محیط کار بر درآمد پرستاران در آلمان موثر است.


پرسش‌های متداول تحصیل پرستاری در آلمان

✅ هزینه تحصیل پرستاری در آلمان چقدر است؟

تحصیل پرستاری در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است و تنها هزینه ثبت نام را در پی دارد.

✅ اپلای پرستاری آلمان چگونه انجام می‌شود؟

1. انتخاب برنامه تحصیلی 2. انتخاب دانشگاه 3. مطالعه وب‌سایت دانشگاه و آگاهی از شرایط 4. ارسال مدارک لازم

✅ تحصیل ارشد پرستاری در آلمان چقدر زمان می‌برد؟

شما طی دو سال می‌توانید ارشد پرستاری خود را از بهترین دانشگاه های آلمان دریافت کنید.

✅ شرایط تحصیل در رشته پرستاری در آلمان به زبان انگلیسی چگونه است؟

با در دست داشتن مدارک معتبر زبان مانند آیلتس و تافل می‌توانید به تحصل پرستاری در آلمان به زبان انگلیسی بپردازید.

✅ آوسبیلدونگ پرستاری آلمان به چه معناست؟

شما می‌توانید با شرکت در دوره آوسبیلدونگ و کارآموزی پرستاری آلمان به صورت همزمان هم مدرک تحصیلی دریافت و هم تجربه کاری کسب کنید.

جمع بندی

Conclusion

اگر به رشته پرستاری علاقه‌مندید و دوست دارید در بهترین کشورهای قاره اروپا به عنوان پرستار کار و زندگی موفقی را تجربه کنید، آلمان بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی شماست. شما با اپلای برای بهترین دانشگاه‌های پرستاری آلمان از مزایای تحصیل این رشته مانند امکان تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی یا تحصیل رایگان بهره‌مند می‌شوید و مدارکی دریافت می‌کنید که در سراسر دنیا معتبرند. شما همچنین با شرکت در دوره آوسبیلدونگ می‌توانید علاوه‌بر مدارک معتبر، رزومه کاری خود را نیز پربار کنید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۳:۳۰