100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تحصیل معماری در آلمان 2024 (✅لیست دانشگاه رایگان+آینده شغلی)

germany Flag

اگر برای تحصیل معماری در آلمان مشتاق هستید، می‌توانید به راحتی برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته در آلمان درخواست بدهید. آلمان مزایای مختلفی مانند امکان تحصیل رایگان یا تحصیل به زبان‌های مختلف را در اختیار دانشجویان معماری قرار می‌دهد و از آن جایی که سرزمین معماری و سبک‌های مختلف آن است، مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی علاقه‌مندان این رشته به شمار می‌رود. ما در این مقاله شرح کاملی از تحصیل معماری در آلمان ارائه و به مهم‌ترین پرسش‌های متقاضیان و علاقه‌مندان تحصیل معماری در آلمان پاسخ می‌دهیم. برخی از این سوالات عبارتند از:

 • امکان تحصیل رایگان معماری در آلمان وجود دارد؟
 • شرایط پذیرش در دانشگاه های معماری آلمان چیست؟
 • موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان معماری در آلمان چگونه است؟
 • درآمد معماران در کشور آلمان چقدر است؟
 • آیا امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معماری در آلمان وجود دارد؟

✅ بررسی تحصیل معماری در آلمان

تحصیل معماری در آلمان یکی از مقاصدی است که بسیاری از دانشجویان به‌دنبال آن هستند. تحصیل این رشته در مقاطع مختلف امکان‌پذیر است و شما هم به آلمانی و هم انگلیسی می‌توانید از دانشگاه های آلمان مدرک معتبر معماری بگیرید. این مقاله به معرفی بهترین داشگاه‌های موجود در لیست دانشگاه های معماری آلمان خواهد پرداخت. ما همچنین به شما می‌گوییم مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه معماری برلین چیست و کدام دانشگاه های رایگان برای رشته معماری مناسب هستند. دریافت بورسیه ارشد معماری در آلمان نیز یکی از نکاتی است که در این اطلاعاتی راجع‌به آن به‌دست خواهید آورد. پس همراه ما بمانید تا اطلاعاتی جامع درباره رشته معماری در آلمان به دست آورید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. تحصیل معماری در دانشگاه‌های آلمان

تحصیل معماری در آلمان نسبت به سایر کشورها کمی متفاوت است. در آلمان مانند چندکشور دیگر، دانشجویان معماری پس از دریافت مدرک کارشناسی با گذراندن دوره‌ی ارشد، تحصیلات خود را ادامه می‌دهند.

پس از پایان دوره‌ی تحصیلی و پیش از ورود رسمی به جمع معماران، باید در کنار یک معمار معتبر به کارآموزی بپردازند و بعداز آن به‌عنوان یک معمار رسمی مشغول‌به‌کار شوند.

رشته‌ی معماری در آلمان به‌طور معمول در دانشگاه‌های فنی تدریس می‌شوند؛ اما برخی از دانشگاه‌های هنر نیز در رشته‌ی معماری دانشجو جذب می‌کنند.

تحصیل معماری در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان خارجی فرصتی ویژه است، زیرا آنان نیز می‌توانند مانند آلمانی‌ها به‌طور رایگان به تحصیل بپردازند.

لیست دانشگاه های معماری آلمان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. دلایل تحصیل معماری در آلمان

حضور و تکامل سبک‌های مختلف معماری

شرایط تحصیل معماری در آلمان، به‌دلیل فرهنگ معماری غنی این کشور که در سبک‌های گوتیک، باروک، رنسانس، رومانسک، کلاسیک و کارولینگ دارای نمونه‌های حیرت‌انگیز است بسیار ویژه است.

دارای زیرساخت‌های بی‌نظیر مطالعاتی و پژوهشی

شما به‌عنوان دانشجوی معماری در آلمان، دسترسی کامل به سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و همچنین منابع و امکانات پژوهشی مانند مراکز کامپیوتری دارید.

آماده‌سازی فضای کاری توسط دانشجویان

شما می‌توانید برنامه‌هایی را که دانشگاه‌تان ارائه می‌دهد را برای ارتقاء سطح بازار کاری آینده‌ی خود، مورد بررسی قرار دهید. این برنامه‌ها شامل رویدادهای اطلاعاتی در زمینه‌های حرفه‌ای بازارکار می‌شود. از سویی دیگر برگزاری سمینارها و سخنرانی‌ها توسط دانشجویان، به‌منظور بررسی و ارائه‌ی پیشنهاداتی برای بهبود فضای کاری، از ویژگی‌های تحصیل معماری در آلمان است.

بهشت تحصیلات عالی

برخلاف دیگر کشورها، شرایط تحصیل معماری و دیگر رشته‌ها با توجه به تعدد دوره‌های ارائه شده و همچنین امکان بهره‌مندی از مدارک تحصیلی مختلف بسیار عالی است. شما می‌توانید با تحصیل در دانشگاه های رایگان برای رشته معماری و یا دیگر رشته‌ها آینده‌ی شغلی خوب و همچنین زندگی مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته باشید.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

با اینکه در لیست دانشگاه های معماری آلمان دانشگاه‌های آلمانی‌زبان زیاد است، اما همچنان فرصت تحصیل معماری به زبان انگلیسی در آلمان وجود دارد.

تحصیل مقرون‌به‌صرفه

شما حتی اگر موفق به دریافت بورسیه ارشد یا کارشناسی معماری در آلمان نشوید، می‌توانید با تحصیل در دانشگاه های رایگان برای رشته معماری هزینه‌ای پرداخت نکنید. کشور آلمان برنامه‌های ویژه‌ای برای تحصیل رایگان دانشجویان خارجی درنظر گرفته است.

در ادامه، شرایط تحصیل معماری در آلمان را بررسی خواهیم کرد.

3. شرایط تحصیل معماری در آلمان

مدارک لازم اپلای برای رشته معماری در آلمان در مقطع کارشناسی

به‌طور کلی شرایط اخذ پذیرش معماری آلمان به این صورت است اما ممکن است برخی دانشگاه‌ها شرایط متفاوتی داشته باشند:

 • 1. ارائه مدرک پایان دوره‌ی دبیرستان
 • 2. شرکت و قبولی در آزمون ورودی (مختص برخی مراکز آموزشی)
 • 3. تسلط به زبان انگلیسی و آلمانی
 • 4. انگیزه‌نامه (اختیاری)
 • 5. کپی مدارک شناسایی
بورسیه ارشد معماری در آلمان

مدارک موردنیاز درخواست تحصیل کارشناسی ارشد معماری در آلمان

 • 1. مدرک فارغ‌التحصیلی از یک رشته‌ی مرتبط با معماری ( این مدرک باید مدرک یک دانشگاه معماری باشد؛ البته برخی دانشگاه‌ها، دانشجویانی که در طراحی، برنامه‌ریزی شهری، مهندسی عمران و طراحی داخلی مدرک گرفته‌اند را نیز می‌پذیرند.)
 • 2. ارائه‌ی رزومه‌ی کاری (چندنمونه کار از قبل)
 • 3. رونوشت سوابق (که معمولا شامل CV، انگیزنامه و گاهی اوقات نامه‌ی دانشگاه مبدا است.)
 • 4. اثبات توانایی در زبان انگلیسی (اثبات توانایی در زبان انگلیسی با ارائه‌ی مدارک معتبر انجام می‌پذیرد.)

4. نکاتی که لازم است پیش از تحصیل معماری در آلمان بدانید!

مدت زمان تحصیل معماری در آلمان

شما می‌توانید در لیسانس هنر و لیسانس علوم، به تحصیل معماری بپردازید و این دوره بین 3 الی 4 سال طول خواهد کشید. همچنین تحصیل در آلمان در دوره‌ی کارشناسی ارشد نیز 1 تا 5 سال به‌طول خواهد انجامید.

دروسی که ارائه می‌شوند!

شما باید در دوره‌ی B.Arch، چندین دوره طراحی بگذرانید. همچنین شما چند دوره‌ی آموزشی خواهید گذراند که برخی از آن‌ها به طراحی معماری دست‌آزاد می‌گذرد و برخی نیز به طراحی دیجیتال اختصاص دارد.

از دیگر مباحث مورد مطالعه تئوری‌ها، تاریخ، سازه‌های ساختمانی و مصالح ساختمانی است. بعضی از کلاس‌ها روی یک ماده‌ی ساختمانی مانند فولاد یا سیستم‌های مونتاژ معماری متمرکزند. در بعضی از کلاس‌ها نیز درمورد گرم شدن کره‌ی زمین و معیارهای ساختمان پایدار گفتگو خواهد شد.

دقت کنید که:
1. الزمات ریاضی در شاخه‌های مختلف معماری متفاوت است؛ اما دروس رایج شامل حساب دیفرانسیل، انتگرال، هندسه و فیزیک است.
2. دوره‌های M.Arch ممکن است شامل دوره‌های حرفه‌ای همراه با هزینه و همچنین کارهای استودیویی تحت نظارت هیئت علمی باشند. تمرکز این دوره‌ها بر طراحی، مهندسی و مدیریت پروژه است. برخی از موسسات M.Arch دوره‌هایی حرفه‌ای ارائه می‌دهند که لازمه‌ی پذیرش در آن‌ها داشتن مدرک B.Arch است.

5. هزینه تحصیل معماری در آلمان

به‌طور کلی شما با انتخاب از میان لیست دانشگاه های معماری آلمان می‌توانید بدون شهریه یا با شهریه‌ای ناچیز به تحصیل معماری در آلمان بپردازید؛ پس هزینه دانشگاه های آلمان برای رشته معماری آنقدری نیست که برای تامین آن دچار مشکل شوید. به عبارت دیگر شما یا به تحصیل رایگان رشته معماری در آلمان و دانشگاه‌های دولتی این کشور می‌پردازید یا شهریه‌ای مناسب برای سایر دانشگاه‌ها پرداخت می‌کنید.

متوسط هزینه‌ی دوره‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد نیز بین 568 تا 6000 یورو در سال است.

لیست دانشگاه های معماری آلمان

6. بورسیه ارشد معماری در آلمان

سازمان DAAD یک سازمان تامین مالی است که از دانشجویان سراسر دنیا حمایت می‌کند.
تمام دانشجویان می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی این سازمان استفاده کنند. اغلب دانشجویانی از کشورهای درحال توسعه، مایل به استفاده از این بورسه‌ها هستند. برای استفاده از این بورسیه، محدودیتی وجود ندارد اما این سازمان تنها مقطع ارشد را بورسیه می‌کند و شما می‌توانید از بورسیه ارشد معماری در آلمان استفاده کنید.
شما پس از دریافت این بورسیه، ماهیانه 850 یورو از این سازمان دریافت می‌کنید؛ اما اگر وارد مقطع دکتری شوید، این مبلغ 1200 یورو خواهد شد. این مبالغ بر اساس قوانین سازمان DAAD می‌تواند تغییر کند.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. آینده‌ی شغلی تحصیل معماری در آلمان

باتوجه به وضعیت پایدار اقتصادی آلمان، پروژه‌های عمرانی همواره درحال ساخت‌اند و از این رو درخواست برای مهندسی عمران، معماری، طراحی داخلی و دیگر شاخه‌های معماری فراوان است. بنابراین با دریافت مدرک رشته معماری از دانشگاه‌های آلمان، می‌توانید به کاریابی در این کشور بپردازید و از فرصت‌های شغلی موجود استفاده کنید.

با داشتن شرایط کار مهندسی معماری در آلمان، می‌توانید از حقوق و درآمد مناسب این رشته بهره‌مند شوید.

8. موقعیت‌های شغلی مختلف برای فارغ‌التحصیلان معماری

شما به‌عنوان فارغ‌التحصیل معماری در آلمان می‌توانید در جایگاه مهندس برنامه‌ریزی، طراحی و نظارت بر ساخت و نگه‌داری سازه‌ها و تاسیسات از قبیل راه‌ها، راه‌آهن‌ها، فرودگاه، پل‌ها و بنادر مشغول‌به‌کار شوید. همچنین می‌توانید در طراحی و مدیریت پروژه‌های عمرانی مانند سدسازی، خطوط لوله، پروژه‌های آبیاری نیروگاه‌ها و سیستم‌های فاضلاب مشارکت داشته باشید.

دانشگاه معماری برلین

9. درآمد یک معمار در آلمان

میانگین حقوق ناخالص یک معمار در آلمان 61000 یورو است که معادل ساعتی 30 یورو می‌شود. اما یک مهندس معمار با 1 تا 3 سال تجربه حدود 43000 یورو دریافت می‌کند که این دستمز برای یک معمار ارشد که سابقه‌ای 8 ساله داردف چیزی حدود 75000 یورو دستمزد ناخالص است.

بنابراین درآمد معماری در آلمان مناسب است.

این مقاله قصد دارد در ادامه، مراحل ارائه‌ی درخواست به دانشگاه‌های آلمان را بررسی کند.

10. مراحل تحصیل معماری در آلمان

 1. دانشگاه خود را انتخاب کنید:
  اولین گام این است که از لیست دانشگاه های معماری آلمان مرکز مورد نظر خود را انتخاب کنید. یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های که می‌توانید انتخاب کنید، دانشگاه معماری برلین (Universität der Künste Berlin) است. در ادامه‌ی مقاله، بیشتر به دانشگاه معماری برلین خواهیم پرداخت. اگر انتخاب دانشگاه از میان لیست دانشگاه های معماری آلمان سخت بود می‌توانید از پایگاه داده‌های DAAD کمک بگیرید.
 2. شرایط پذیرش دانشگاه را بررسی کنید:
  پیش از ارائه‌ی درخواست، مطمئن شوید که مدارک فعلی‌تان، توسط دانشگاه مقصد به‌رسمیت شناخته می‌شود و شما واجد تحصیل در دانشگاه انتخابی‌تان هستید.
 3. امور مالی خودتان را سروسامان دهید:
  شما باید به سفارت آلمان تعهد دهید که برای یک‌سال زندگی در آلمان، شرایط مالی مناسبی دارید.
 4. درخواست دهید:
  آخرین مرحله، ارائه‌ی درخواست است. شما می‌توانید به‌طور مسقیم به دفتر امور بین‌الملل دانشگاه درخواست دهید و یا از سایت uni-assist برای ارائه‌ی درخواست‌های متعدد استفاده کنید تا شانس خود را برای پذیرش افزایش دهید.

لازم است بدانید که تمام دانشگاه‌ها المان، عضو سایت uni-assist نیستند!

11. شرایط پذیرش از دانشگاه معماری برلین

شرایط پذیرش از دانشگاه‌های آلمان عبارتند از:

 • 1. صلاحیت ورود به دانشگاه
 • 2. داشتن استعداد هنری
 • 3. اثبات مهارت در زبان آلمانی ( سطح B1 برای مقطع کارشناسی و C1 برای ارشد لازم است.)

توجه داشته باشید که شرایط تکمیلی برای اخذ پذیرش معماری از این دانشگاه را می‌توانید در سایت اختصاصی دانشگاه معماری برلین مطالعه کنید.

علاوه‌بر دانشگاه معماری برلین، ما 5 دانشگاه دیگر را که می‌توانید به‌طور رایگان در آن‌ها تحصیل کنید نیز به شما معرفی می‌کنیم.

12. دانشگاه های رایگان برای رشته معماری

اگرچه معماری یکی از بهترین رشته های دانشگاهی در آلمان به شمار می‌رود، مهم است که در کدام دانشگاه مشغول تحصیل این رشته می‌شوید.

شما می‌توانید با لیست دانشگاه های رایگان آلمان برای رشته معماری در جدول زیر آشنا شوید:

رتبه در QSنام دانشگاه
541. Ludwig Maximilians University(LMU)
2392. University of Bonn
2683. University of Cologne
4794. Leipzig University
دانشگاه های رایگان برای رشته معماری

13. بهترین دانشگاه های معماری آلمان

باید توجه داشته باشید که در کنار هزینه تحصیل، کیفیت آموزش نیز بر انتخاب دانشگاه برای مهاجرت به آلمان و شرکت در کلاس های درس رشته معماری موثر است. بر اساس رتبه بندی موضوعی QS، بهترین دانشگاه های معماری آلمان عبارتند از:

 • 1. دانشگاه هامبولت (Humboldt-Universität zu Berlin) با رتبه 20: این دانشگاه با بیش از 5000 دانشجوی بین‌المللی، شرایط مناسبی برای تحصیل معماری فراهم کرده است و شما نه تنها از اساتیدی مجرب این رشته را یاد می‌گیرید بلکه امکانات زیادی برای اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در اختیارتان قرار دارد.
 • 2. دانشگاه فرای برلین (Freie Universitaet Berlin) با رتبه 27: تاسیس شده در سال 1348، دانشگاه فرای تمامی خدمات لازم برای آموزش رشته معماری را در اختیار دانشجویان خود (بیش از 23500 دانشجو) قرار می‌دهد.
 • 3. دانشگاه لادوینگ ماکسیمیلیان (Ludwig-Maximilians-Universität München) با رتبه 39: دانشگاه LMU که در بین 3 دانشگاه برتر کل آلمان قرار دارد، انتخابی مناسب برای متقاضیان رشته معماری است چرا که امکاناتی مانند بورسیه های تحصیلی، خدمات پژوهشی و … را برای این افراد فراهم کرده است.

پرسش‌های متداول تحصیل معماری در آلمان

✅ مدرک زبان لازم برای ورود به دانشگاه معماری برلین چیست؟

سطح B1 برای مقطع کارشناسی و C1 برای ارشد لازم است.

✅ آیا دانشجویان خارجی نیز امکان حضور در دانشگاه های رایگان برای رشته معماری را دارند؟

تمام دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های رایگان آلمان می‌توانند در آن‌ها ثبت‌نام کنند.

✅ پس از دریافت بورسیه ارشد معماری در آلمان ماهانه چقدر کمک‌هزینه می‌گیریم؟

شما پس از دریافت این بورسیه، ماهیانه 850 یورو از سازمان DAAD دریافت می‌کنید.

✅ در لیست دانشگاه های معماری آلمان، دانشگاه انگلیسی‌زبان نیز وجود دارد؟

با اینکه بسیاری از دانشگاه‌ها آلمان به زبان رسمی خودشان تدریس دارند، اما دانشگاه انگلیسی زبان نیز در آلمان وجود دارد.

✅ میانگین حقوق ناخالص یک مهندس معمار در آلمان چقدر است؟

میانگین حقوق ناخالص یک معمار در آلمان 61000 یورو است که معادل ساعتی 30 یورو می‌شود.

جمع بندی

Conclusion

رشته معماری در آلمان می‌تواند رویای مشتاقان این رشته را محقق کند و نه تنها امکان زندگی در کشوری پر از سبک‌های مختلف معماری را برایشان فراهم کند بلکه با بیشترین کیفیت، این رشته را آموزش دهد و مدارکی معتبر در سطح جهان را در اختیارش بگذارد. با دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه‌های آلمان می‌توانید به رایگان در رشته معماری درس بخوانید و خیالتان از بابت آینده نیز راحت باشد چرا که بازار کار رشته معماری و درآمد آن در آلمان بسیار مناسب است.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان