100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تحصیل فیزیک در آلمان 2024 (✅ شرایط+بازار کار و درآمد رشته فیزیک)

germany Flag

فیزیک یک رشته مهم و کلیدی در جهان علمی امروز به شمار می‌رود و آلمان بهترین دانشگاه‌ها را برای تحصیل این رشته خاص در خود جای داده است. دانشگاه‌های فیزیک آلمان اعتبار جهانی دارند و شما با اخذ پذیرش از آن‌ها، می‌توانید با کمترین هزینه و حتی به رایگان در رشته فیزیک درس بخوانید و مدارکی دریافت کنید که شرایط اشتغال در سراسر جهان را برایتان فراهم می‌نمایند. با ما در این مقاله همراه باشید تا شرایط تحصیل فیزیک در آلمان را بررسی کنیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. برخی از این سوالات عبارتند از:

 • چگونه از دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل فیزیک پذیرش بگیریم؟
 • تحصیل فیزیک در آلمان چقدر هزینه دارد؟
 • شرایط ادامه تحصیل در رشته فیزیک در آلمان چگونه است؟
 • بهترین دانشگاه‌های فیزیک آلمان کدامند؟
 • درآمد فیزیکدانان در آلمان چقدر است؟

✅ بررسی تحصیل فیزیک در آلمان

تحصیل فیزیک در آلمان یک موقعیت مناسب برای علاقه‌مندان این رشته است تا اولاً مدارک معتبر دریافت کنند و ثانیاً از موقعیت‌های شغلی متعدد در آینده بهره ببرند. شما با داشتن شرایط تحصیل فیزیک در آلمان (مانند مدارک تحصیلی معتبر) می‌توانید از بهترین دانشگاه های فیزیک آلمان پذیرش بگیرید. فراموش نکنید که هزینه تحصیل فیزیک در آلمان بسیار مناسب است و شما حتی می‌توانید به رایگان به تحصیل فیزیک در دانشگاه های آلمان بپردازید. با ما در این مقاله همراه باشید تا شرح مفصلی از شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل و ادامه تحصیل در رشته فیزیک در آلمان ارائه دهیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. مزایای رشته فیزیک در آلمان

تحصیل فیزیک در دانشگاه های آلمان برای دانشجویان بین‌المللی با مزایای متعددی همراه است. برخی از مزایایی که این رشته را تبدیل به یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در آلمان کرده‌اند، عبارتند از:

 • 1. اعتبار جهانی آلمان در رشته فیزیک: آلمان یکی از شناخته‌شده‌ترین مقاصد برای رشته فیزیک است و در پژوهش و توسعه تحقیقات این رشته شهرت دارد.
 • 2. تنوع رشته‌های ارائه شده برای اخذ تخصص: از رشته‌ی فیزیک هسته‌ای و کوانتوم گرفته تا نجوم و فیزیک جامدات در اختیار دانشجویان برای دریافت تخصص در آلمان قرار دارد.
 • 3. دسترسی به فرصت‌های شغلی: محیط‌های کاری متنوعی برای رشته فیزیک در آلمان وجود دارد و شما می‌توانید با اخذ مدرک خود، برای استخدام در هر یک از آن‌ها اقدام کنید.
تحصیل فیزیک در دانشگاه های آلمان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. شرایط تحصیل فیزیک در آلمان

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته فیزیک در آلمان در هر دانشگاهی ممکن است با شرایط متفاوتی روبه‌رو شوند و به عبارت دیگر، دانشگاه است که شرایط تحصیل را تعیین می‌کند. البته می‌توان دو اصل اساسی را در تمام دانشگاه‌های فیزیک آلمان مشترک دانست که این دو اصل عبارتند از:

 • 1. داشتن مدرک تحصیلی معتبر و مورد تأیید برای ورود به دانشگاه‌های آلمان
 • 2. تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی و ارائه مدرک معتبر

توجه داشته باشید که تحصیل فیزیک در دانشگاه های آلمان می‌تواند به هر دو زبان (1.) آلمانی و (2.) انگلیسی انجام شود. شما با ارائه مدرک DSH یا TestDAF می‌توانید به زبان آلمانی و با مدارک IELTS و TOEFL به زبان انگلیسی درس بخوانید.

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته فیزیک را دارید، بخش بعدی مقاله را از دست ندهید.

3. ادامه تحصیل در رشته فیزیک در آلمان

شما می‌توانید در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ادامه تحصیل در رشته فیزیک در آلمان مشغول شوید اما باید بدانید که:

 • 1. برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان در رشته فیزیک باید حتماً مدرک کارشناسی مرتبط و معتبر داشته باشید.
 • 2. تحصیل دکتری فیزیک در آلمان نیازمند مدرک کارشناسی ارشد معتبر است.

سایر شرایط مانند حداکثر معدل و نمره در فیزیک و ریاضی در آخرین مدرک تحصیلی (GRE) یا شرکت در مصاحبه را دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در رشته فیزیک در آلمان تعیین می‌کنند.

توجه داشته باشید که شما برای ادامه تحصیل و مهاجرت به آلمان نیز همچنان به مدارک معتبر زبان نیاز دارید و بسته به اینکه برنامه انتخابی‌تان به زبان انگلیسی تدریس می‌شود یا آلمانی، باید مدارکی مانند DSH یا IELTS ارائه دهید.

4. طول دوره تحصیل فیزیک در آلمان

تحصیل فیزیک در آلمان در مقطع کارشناسی معمولاً 6 ترم یا به عبارت دیگر 3 سال زمان می‌برد. تحصیل در ترم‌های اولیه این مقطع بر مبانی فیزیک متمرکز است و هرچه ترم بالاتر برود، دروس تخصصی‌تر شده، به فیزیک نوین نزدیک‌تر می‌شود.

شما برای مقطع کارشناسی ارشد فیزیک در آلمان نیز باید 4 ترم یا 2 سال درس بخوانید و این مدت زمان در مقطع دکترا به حدود 4 سال افزایش می‌یابد.

با ما همراه باشید تا بهترین دانشگاه های آلمان که رشته فیزیک را در برنامه خود دارند، معرفی کنیم و بگوییم که چگونه می‌توانید از این دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید.

شرایط ادامه تحصیل فیزیک در آلمان
intercontinental-berlin

5. بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته فیزیک

برای تحصیل فیزیک در دانشگاه های آلمان، ابتدا باید بهترینِ آن‌ها را بشناسید. ما در این بخش از مقاله جدولی از دانشگاه های برتر آلمان برای تحصیل فیزیک آماده کرده‌ایم و با اعلام رتبه جهانی آن‌ها در فهرست QS سال 2024 سعی در معرفی هر چه بهتر آن‌ها داریم.

بهترین دانشگاه های فیزیک آلمانرتبه QS
1. Technical University of Munich37
2. Ludwig-Maximilians-Universität München54
3. Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg87
4. KIT, Karlsruhe Institute of Technology119
5. RWTH Aachen University106

6. اخذ پذیرش برای رشته فیزیک در آلمان

دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش در رشته فیزیک در آلمان ابتدا باید از میان دانشگاه‌های آلمان، یکی را انتخاب کنند.

در نظر گرفتن رتبه جهانی دانشگاه و همچنین شرایط مالی و تحصیلی آن می‌تواند در انتخاب شما موثر باشد.

پس از انتخاب دانشگاه، دانشجویان باید به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند تا بتوانند از شرایط تحصیل در رشته فیزیک آگاهی کامل پیدا کنند. در مرحله بعد باید مدارک خود را آماده کرده، در تاریخ مقرر و از طریق وبگاه تعیین شده توسط دانشگاه (مانند Uni-assist یا سایت دانشگاه) ارسال نمایند.

مدارک مورد نیاز برای اپلای رشته فیزیک در آلمان عبارتند از:

 • 1. فرم‌های تکمیل شده برای ثبت نام
 • 2. مدارک تحصیلی
 • 3. مدارک زبان
 • 4. رزومه به‌روز و انگیزه‌نامه

اگر تجربه کاری نیز دارید، در رزومه خود لحاظ کنید و مدارک مرتبط با آن را برای دانشگاه بفرستید. این سابقه می‌تواند به اخذ پذیرش تحصیلی کمک کند.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. ویزای دانشجویی آلمان

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در آلمان پس از دریافت پذیرش، باید به دنبال اخذ ویزا بروند. شما برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید به سفارت مراجعه کنید و مدارک لازم را در زمان مقرر برای مصاحبه به سفارت تحویل دهید.

از جمله مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 1. مدارک تحصیلی
 • 2. مدارک زبان
 • 3. انگیزه‌نامه
 • 4. رزومه
 • 5. گواهی تمکن مالی
 • 6. مدارک شناسایی
 • 7. پاسپورت
 • 8. عکس
هزینه تحصیل فیزیک در آلمان

هزینه تحصیل فیزیک در آلمان چقدر است؟ آیا می‌توانیم در رشته فیزیک به رایگان در آلمان درس بخوانیم؟ پاسخ سوالات خود را در بخش بعدی بیابید.

8. هزینه تحصیل فیزیک در آلمان

هزینه تحصیل فیزیک در آلمان یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل این رشته در آلمان است. شما با انتخاب دانشگاه‌های دولتی در واقع می‌توانید به تحصیل رایگان فیزیک در آلمان بپردازید و فقط مبلغی را جهت ثبت نام و کارهای اداری پرداخت کنید. این مبلغ نیز معمولاً 250 یورو است.

اگر شما دانشگاه‌های خصوصی را جایگزین دانشگاه‌های دولتی کنید، باید شهریه بپردازید و مبلغ این شهریه وابسته به دانشگاه انتخابی شماست. نکته حائز اهمیت دیگر این است که دانشگاه‌های منطقه Baden-Württemberg آلمان نیز قانون عدم دریافت شهریه را ندارند و شما با اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها باید هزینه ای 1500 یورویی برای هر ترم پرداخت کنید.

سوال اینجاست که شهریه دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد فیزیک در آلمان چقدر است؟ در پاسخ باید بگوییم که تحصیل کارشناسی ارشد پیوسته فیزیک برای دانشجویان رایگان است اما ارشد ناپیوسته ممکن است تا 5000 یورو در سال هزینه در پی داشته باشد.

9. بورسیه‌های آلمان

یکی از عواملی که شرایط رشته فیزیک در آلمان را تسهیل می‌کند، بورسیه است. شما با دریافت بورسیه می‌توانید دغدغه‌ی کمتری برای هزینه‌ها در آلمان داشته باشید. این بورسیه ها عموماً تمام یا بخشی از هزینه‌های زیر را پوشش می‌دهند:

 • 1. هزینه تحصیل
 • 2. هزینه زندگی
 • 3. مبالغ لازم برای دریافت بیمه
 • 4. هزینه‌های جانبی مانند کتاب و …

شما می‌توانید از بورسیه های دانشگاهی آلمان و همچنین کمک‌هزینه موسسه DAAD استفاده کنید.

10. هزینه زندگی در آلمان

دانشجویان بین‌المللی در آلمان باید در نظر داشته باشند که علاوه‌بر هزینه تحصیل فیزیک در آلمان، باید هزینه زندگی در این کشور را نیز پرداخت کنند. هر دانشجو باید بتواند از پس هزینه نیازهای زندگی خود بربیاید و این مسئله یکی از شروط اخذ ویزای تحصیلی است!

هزینه زندگی در آلمان را نمی‌توان به صورت دقیق تخمین زد چرا که عادت زیستی هر دانشجو و همچنین قیمت‌ها در هر شهر آلمان متفاوت است اما در یک برآورد کلی می‌توانیم بگوییم دانشجویان با ماهانه 850 تا 1200 یورو می‌توانند نیازهای زندگی خود را برطرف نمایند.

اگر به دنبال جزئیات بیشتر درباره هزینه زندگی در آلمان هستید، با ما همراه باشید و به بررسی جدول زیر بپردازید:

عنوان هزینههزینه زندگی دانشجویی در آلمان
1. رستوران و مواد غذایی50 تا 150 یورو
2. حمل و نقل ماهانه30 تا 90 یورو
3. قبوض237.01 یورو در ماه
4. امکانات تفریحی12.00 تا 34.11 یورو
5. اجاره خانه یک خوابه627.79 تا 829.38 یورو در ماه

در آخرین بخش از مقاله به سراغ بازار کار و درآمد رشته فیزیک در آلمان می‌رویم. از اینکه همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

Berliner-Dom-in-spring-2020

11. آینده و بازار کار رشته فیزیک

آلمان با پیشرفت در حوزه‌های مختلفی مانند فناوری اطلاعات و تولید و توزیع انرژی، موقعیت‌های شغلی متعددی برای فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک فراهم کرده‌اند. این کشور همچنین به عنوان یک کشور صنعتی و فعال در حوزه مهندسی شناخته می‌شود و فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک در این بخش‌ها نیز با فرصت‌های متعددی برای کاریابی مواجهند.

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که تحصیل خود را به پایان رسانده است، می‌توانید به مدت 18 ماه به کاریابی در آلمان بپردازید.

12. درآمد رشته فیزیک در آلمان

درآمد رشته فیزیک در آلمان به عوامل متعددی وابسته است؛ به عنوان مثال:

 • 1. سابقه و تجربه کاری شما
 • 2. شرکتی که در آن مشغول به کار هستید
 • 3. میزان تحصیلات و مدرک تحصیلی شما

خوب است بدانید که درآمد فیزیکدانان در آلمان به صورت متوسط 7,250 یورو در ماه تخمین زده می‌شود. این مبلغ در حداقل و حداکثر مقدار خود به 3,340 و 11,500 یورو در سال می‌رسد.


پرسش‌های متداول تحصیل فیزیک در آلمان

✅ تحصیل فیزیک در کدام دانشگاه های آلمان امکان‌پذیر است؟

شما می‌توانید در بهترین رشته‌های آلمان مثل TUM و LMU در رشته فیزیک درس بخوانید.

✅ شرایط تحصیل فیزیک در المان چگونه است؟

شما با ارائه مدارک معتبر تحصیلی و زبان می‌توانید از دانشگاه‌های آلمان برای رشته فیزیک پذیرش بگیرید.

✅ ادامه تحصیل در رشته فیزیک در المان چقدر طول می‌کشد؟

کارشناسی ارشد فیزیک در آلمان 2 سال و دکترای این رشته 4 سال به طول می‌انجامد.

✅ هزینه تحصیل فیزیک در آلمان چقدر است؟

شما می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی آلمان به رایگان در رشته فیزیک درس بخوانید.

✅ شرایط بازار کار و درآمد رشته فیزیک در آلمان چگونه است؟

موقعیت‌های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک در آلمان وجود دارد و درآمد فیزیکدانان در این کشور حدود 7,250 یورو در ماه است.

جمع بندی

Conclusion

تحصیل فیزیک در آلمان برای متقاضیان این رشته مزایای متعددی به همراه دارد. شما نه تنها از کیفیت بالای آموزش و پژوهش و  همچنین اعتبار آلمان در رشته فیزیک بهره‌مند می‌شوید بلکه از نظر مالی نیز دغدغه نخواهید داشت و با کمترین هزینه و حتی به رایگان می‌توانید در رشته فیزیک و در مقاطع مختلف فارغ‌التحصیل شوید. با دریافت مدرک خود پس از فارغ‌التحصیلی، موقعیت‌های شغلی مختلفی در حوزه‌های فیزیک، انرژی و مهندسی در دسترس شما خواهد بود.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان