100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تحصیل علوم سیاسی در آلمان 2024 (✅دانشگاه+هزینه ادامه تحصیل)

germany Flag

تحصیل علوم سیاسی در آلمان یکی از اهداف دانشجویانی است که می‌خواهند در حوزه‌های سیاسی فعالیت داشته باشند. آلمان نه تنها از نظر شرایط تحصیلی و کیفیت آموزش بلکه از نظر موقعیت استراتژیکی که در روابط بین‌الملل دارد، انتخابی مناسب برای علاقه‌مندان علوم سیاسی خواهد بود. شما می‌توانید با خواندن این مقاله، با بهترین دانشگاه‌های علوم سیاسی در آلمان آشنا شوید و شرایط تحصیل در آن‌ها را هم بدانید. این مقاله سعی دارد به اصلی‌ترین پرسش‌های شما درمورد تحصیل علوم سیاسی در آلمان پاسخ دهد؛ سوالاتی مانندِ:

 • رشته‌ی علوم سیاسی چیست؟
 • چرا باید در آلمان علوم سیاسی بخوانیم؟
 • هزینه‌ی تحصیل علوم سیاسی در آلمان چقدر است؟
 • برای کسب پذیرش از این دانشگاه‌ها چه مدارکی لازم است؟
 • بهترین دانشگاهای علوم سیاسی در آلمان کدام‌اند؟

✅ بررسی تحصیل علوم سیاسی در آلمان

تحصیل علوم سیاسی در آلمان یکی از هدف‌هایی است که می‌تواند شما را مشتاق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور کند. باتوجه به جایگاه استراتژیک آلمان در روابط بین‌الملل، تحصیل در رشته علوم سیاسی در آلمان تجربه‌ای ویژه برای علاقه‌مندان این رشته خواهد بود. خوب است بدانید که هزینه تحصیل علوم سیاسی در آلمان نیز باتوجه به تعدد دانشگاه‌های دولتی این کشور چندان بالا نیست. شما در این مقاله با شرایط تحصیل علوم سیاسی در آلمان آشنا می‌شوید و ما سعی داریم راه‌کارهایی برای تحصیل در رشته علوم سیاسی در دانشگاه های آلمان به شما بدهیم تا بتوانید تصمیم درستی برای آینده‌ی خودتان بگیرید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. رشته علوم سیاسی

علوم سیاسی با دولت و سیاست در سطوح ایالتی، ملی و بین‌المللی سروکار دارد و بهترین رشته تحصیلی در آلمان برای علاقه‌مندان فعالیت در این حوزه‌هاست.
این رشته بر درک و اجرای شیوه‌های موثر برای توسعه و بهبود جوامع تمرکز دارد. شما با نهادهای فعال در یک دولت و ارزش‌هایی حقوق، عدالت، آزادی‌ها و تعهدات بازیگران سیاسی در قبال افرادی که آن‌ها را در راس قدرت قرارداده‌اند آشنا خواهید شد.

علوم سیاسی به‌دنبال پاسخ به سوالاتی‌ست در مورد اینکه:

 • 1. دولت‌ها چگونه عمل می‌کنند؟
 • 2. برای تاثیرگذاری بر تصمیمات دولت چه‌کاری می‌توان کرد؟
 • 3. قانون‌های ایالتی چگونه اعمال می‌شوند؟
 • 4. جهانی شدن، چه تاثیری بر شیوه‌ی زندگی ما می‌گذارد؟

از دیگر رشته‌های علوم انسانی می‌توان به روانشناسی در آلمان، حقوق در آلمان و … اشاره کرد.

هزینه و شرایط تحصیل علوم سیاسی در آلمان
Rothenburg ob der Tauber, Germany
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. زیرشاخه های علوم سیاسی

رشته‌ی علوم سیاسی دارای زیرشاخه‌هایی است که می‌توانید براساس علاقه‌ی شخصی در یکی از آن‌ها مشغول به تحصیل شوید.
انواع زیرشاخه‌های رشته‌ی علوم سیاسی این‌گونه است:

 • 1. تاریخ سیاست
 • 2. نظریه‌ی سیاسی
 • 3. سیاست تطبیقی
 • 4. فلسفه‌ی سیاسی
 • 5. روابط بین‌الملل
 • 6. سیاست عمومی

3. سرفصل های علوم سیاسی

با تحصیل علوم سیاسی در آلمان چگونگی انتقاد و تحلیل گفتمان و تاکتیک‌های سیاسی را می‌آموزید، اجرای یک کمپین سیاسی را یاد می‌گیرید. همچنین درمورد آگاه‌سازی رای‌دهندگان برای شرکت در یک انتخابات را نیز آموزش می‌بینید.
بسیاری از مطالعات سیاسی مبتنی بر تحقیقات درمورد موضوعاتی مانند نظام‌های سیاسی، گرایشات اجتماعی، سیاست‌ها و افکار عمومی جامعه است.

تحصیل در رشته علوم سیاسی در دانشگاه های آلمان به شما می‌آموزد چگونه به بحث و گفتگو بپردازید. شما کشف می‌کنید چگونه باید استدلال‌های سیاسی موفقیت‎‌آمیز ارائه نمایید.

جدا از این موارد تحصیل در رشته علوم سیاسی در آلمان در مورد توزیع قدرت و منابع، و چگونگی تاثیر آن‌ها بر روابط دولت‌ها آموزش می‌دهد. همچنین یاد می‌گیرید که چگونه از عواملی مانند اخلاق، عدالت، صلح و سلامت برای تجزیه و تحلیل حکومت‌داری و دموکراسی استفاده کنید.

Berlin,-Deutschland

4. مزایای تحصیل علوم سیاسی در آلمان

کشور آلمان یکی از تاثیرگذارترین کشورهای اتحادیه‌ی اروپاست. آلمان با داشتن اقتصادی قدرتمند، همواره در زمینه‌های سیاسی و اجتماعی جزو کشورهای صاحب نفوذ در تمام نقاط جهان بوده است. به همین دلیل شرایط تحصیل علوم سیاسی در آلمان برای علاقمندان به این رشته مناسب است.
از طرفی باتوجه به اینکه هزینه‌ی زندگی در این کشور چندان بالا نیست، هزینه تحصیل علوم سیاسی در آلمان نیز برای دانشجویان مقرون‌به‌صرفه است و همین امر این رشته را تبدیل به یکی از بهترین رشته های دانشگاهی در آلمان کرده.

از تمام این مسائل که عبور کنیم، به‌طور کلی سطح بالای سیستم آموزشی در آلمان و همچنین علاقه‌ی این کشور به جذب استعدادهای برتر جهانی، از دلایل محبوبیت آن است.
شما با تحصیل در رشته علوم سیاسی در دانشگاه های آلمان می‌توانید از اساتید مطرح بین‌المللی و همچنین امکانات ویژه‌ی دانشجویی بهره‌مند شوید.

در ادامه بهترین دانشگاه‌های علوم سیاسی آلمان را معرفی خواهیم کرد.

5. بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل علوم سیاسی

پیش از اپلای برای دانشگاه های آلمان در رشته علوم سیاسی لازم است با لیست دانشگاه های آلمان در رشته علوم سیاسی و همچنین دانشگاه‌هایی که بهترین شرایط تحصیل علوم سیاسی در آلمان را دارند آشنا شوید.
در این قسمت از مقاله، به معرفی چند مورد از بهترین موسسات آموزشی علوم سیاسی در آلمان می‌پردازیم:

تحصیل در رشته علوم سیاسی در دانشگاه های آلمان

5.1. لیست دانشگاه های آلمان در رشته علوم سیاسی: Jacobs University

این دانشگاه در شمال آلمان در در شهر برمن واقع شده است. دانشگاه Jacobs یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی کشور آلمان محسوب می‌شود که دارای جامعه‌ای جهانی از سراسر نقاط دنیاست.
Jacobs University در سال 2001 به‌عنوان یک موسسه‌ی آموزش عالی خصوصی تاسیس شده و از همان آغاز اقدام به جذب استعدادهای برتر علمی از سراسر جهان بوده است. درحال‌حاضر بیش از 1500 دانشجو از 120 کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
شهرت این دانشگاه به دلیل کسب رتبه‌های برتر میان دانشگاه‌های بین‌المللی آلمان در یک دهه‌ی گذشته است.

5.2. لیست دانشگاه های آلمان در رشته علوم سیاسی: University of Rostock

دانشگاه روستوک یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان است که حدود 600 سال قدمت دارد. این دانشگاه سال‌ها پیش از کشف قاره‌ی آمریکا و در سال 1419 تاسیس شده است.
این دانشگاه همواره با تغییر و تحولاتی مواجه بوده و سعی داشته در زمینه‌ی پیشرفت جلودار باشد. تا جایی که در سال 1951 دانشکده‌ی فنی در این دانشگاه تاسیس شد. دانشکده‌ی فنی University of Rostock اولین دانشکده‌ی فنی تاسیس‌شده در یک دانشگاه کلاسیک است.
این دانشگاه در رشته‌های مختلفی از جمله علوم انسانی، جزو دانشگاه‌‌های مطرح آلمان است و نوآوری و پیشگام بودن آن همواره از مزایای تحصیل در آن‌جا به‌شمار می‌رود.

6. نمونه برنامه‌های تحصیلی علوم سیاسی در آلمان

اگر قصد تحصیل کارشناسی علوم سیاسی در آلمان را دارید یا می‌خواهید در دوره تکمیلی به تحصیل کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی در آلمان یا شرکت در دوره دکترای این رشته بپردازید، با مراجعه به جدول زیر می‌توانید برخی از بهترین برنامه‌های ارائه شده در این رشته را در مقاطع مختلف ببیند:

مقطع تحصیلیدانشگاهبرنامه تحصیلی
کارشناسی در رشته علوم سیاسی در آلمانUniversity of Konstanzسیاست و مدیریت دولتی
کارشناسی در رشته علوم سیاسی در آلمانKarlshochschule International Universityحق شهروندی و مشارکت مدنی
کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی در آلمانTechnical University of Munichسیاست و تکنولوژی
کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی در آلمانUniversity of Hamburgحقوق بشر و دموکراسی
دکتری علوم سیاسی در آلمانUniversity of Mannheimعلوم سیاسی
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. هزینه تحصیل علوم سیاسی در آلمان

اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان موظف‌اند خدمات آموزشی خود را به‌صورت رایگان در اختیار دانشجویان داخلی و خارجی قرار دهند. به همین علت تنها هزینه‌ای که در دانشگاه‌های دولتی از شما دریافت می‌شود، 250 یورو برای ثبت‌نام در هر ترم است.
دانشگاه‌های خصوصی آلمان به‎‌دلیل اینکه از بودجه‌های دولتی استفاده نمی‌کنند، سالانه حدود 20000 یورو از دانشجویان خود شهریه دریافت می‌کنند.
هزینه تحصیل علوم سیاسی در آلمان باتوجه به این موارد و همچنین هزینه‌ی پایین زندگی می‌تواند بسیار مقرون‌به‌صرفه باشد.

شما به‌عنوان یک دانشجوی خارجی ماهانه 850 تا 1200 یورو برای زندگی در آلمان لازم دارید.

برای مهاجرت به آلمان و یادگیری رشته علوم سیاسی باید از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید. در ادامه مفصلاً به پذیرش تحصیلی آلمان می‌پردازیم.

Illuminated-artwork-Molecule-Man-above-the-river-Spree
Illuminated-artwork-Molecule-Man-above-the-river-Spree

8. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل رشته‌ی علوم سیاسی در آلمان برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور نیازمند برخی شرایط هستند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

8.1. انتخاب از میان بهترین دانشگاه های علوم سیاسی آلمان

در اولین مرحله شما باید انتخاب کنید که در کدام دانشگاه آلمانی می‌خواهید درس بخوانید؟ دانشگاه دولتی یا دانشگاه خصوصی؟
برای اینکه انتخاب دانشگاه برای شما آسان‌تر شود، سامانه‌ی DAAD لیستی شامل 2000 رشته‌ی تحصیلی ارائه کرده است که 1389 مورد از آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.
معمولا در مقطع کارشناسی، فرصت تحصیل به زبان انگلیسی محدود است. برخی از رشته‌ها نیز دوزبانه تدریس می‌شوند؛ نیمی به زبان انگلیسی و نیمی به زبان آلمانی.

8.2. بررسی شرایط دانشگاه مقصد

معمولا هر دانشگاه در آلمان شرایطی خاص را برای پذیرش دارد. بهتر است پیش از اینکه درخواست پذیرش خود را به دانشگاه ارسال کنید، از شرایط ویژه‌ی دانشگاه مقصد در سایت آن مطلع باشید.
به‌طور کلی، در اولین مرحله باید مدارک شما توسط مراجع آلمانی مورد ارزیابی و تایید قرار بگیرند. شما باید مدارک خود را در Uni-assist ثبت کرده و از تایید آن مطمئن باشید. اگر مدارک تحصیلی شما در کشور آلمان مورد تایید قرار نگیرد باید یک دوره‌ی 2 ترمی را در کالج‌های این کشور بگذرانید تا مجوز شرکت در آموزش عالی را کسب کنید.

8.3. اثبات تمکن مالی برای زندگی و تحصیل در آلمان

پیش از اینکه بتوانید به تحصیل در آلمان مشغول شوید، باید به این کشور ثابت کنید که منابع مالی لازم برای درآمد را در آلمان دارید. شما باید به این کشور اثبات کنید که سالانه حداقل 8700 یورو درآمد دارید و می‌توانید از پس مخارج تحصیل و زندگی و خورد و خوراک بربیاید.

8.4. ثبت درخواست پذیرش از دانشگاه آلمان

مهم‌ترین مرحله از مراحل اخذ پذیرش، درخواست دادن به دانشگاه است. پس از انتخاب دانشگاه و اطلاع از شرایط تحصیل در آن مانند هزینه (اگر دانشگاه خصوصی است) و همچنین مدارک زبانی مورد نیاز باید درخواست‌تان را ثبت کنید.
یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ثبت درخواست، سامانه www.uni-assist.de است که باید مدارک شما را نیز مورد ارزیابی قرار دهد. البته برای درخواست به دانشگاه‌های آلمانی دو راه دیگر هم وجود دارد که باتوجه به شرایط تحصیلی خودتان و همچنین شرایط دانشگاه مقصد باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

مهلت ارائه‌ی درخواست برای شرکت در ترم زمستانی تا 15 جولای و برای ترم تابستانی تا 15 ژانویه است.

9. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در رشته علوم سیاسی در آلمان

با اینکه برای شرکت در هر دانشگاه نیازمند مداک خاصی هستید، اما به‌طور کلی مدارک موردنیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمانی به این صورت است:

 • 1. آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • 2. عکس پاسپورت
 • 3. کپی پاسپورت و مدارک شناسایی (اطلاعات شخصی و عکس صفحه‌ی مشخصات)
 • 4. مدرک مهارت زبان (گواهی آزمون یا معادل آنلاین)

مدرک مهارت زبانی لازم برای زبان آلمانی، سطح B2 است و شما باید مدارک آزمون‌های ارزیابی مثل TestDaF و DSH که مورد تایید دانشگاه‌های علوم سیاسی آلمان قرار دارند، ارائه دهید. همچنین اگر دوره‌ی تحصیلی شما به زبان انگلیسی است، بسته به نیاز دانشگاهتان نمرات متفاوتی از مدارک TOEFL یا IELTS لازم دارید.

تحصیل در رشته علوم سیاسی در آلمان

10. آینده شغلی رشته علوم سیاسی در آلمان

پیش از اینکه بخواهید کار خود را به‌عنوان یک فارغ‌التحصیل علوم سیاسی در آلمان آغاز کنید، باید مهارت‌هایی کسب کنید که به افزایش شانس شما برای پیدا کردن شغل کمک می‌کند:

 • 1. مهارت‌های ارتباطی
 • 2. هوش تحقیقاتی
 • 3. مهارت نویسندگی
 • 4. خلاقیت
 • 5. مهارت برنامه‌ریزی و توسعه
 • 6. قدرت استدلال منطقی
 • 7. سازماندهی مردم و ایده‌ها
 • 8. توسعه‌ی طرح‌ها و برنامه‌های تحقیقاتی
 • 9. برنامه‌نویسی و تحلیل سیستم‌ها
 • 10. توسعه‌ و تفسیر اطلاعات
 • 11. مهارت تحلیلی
 • 12. ارائه‌ی شفاف ایده‌ها و اطلاعات
 • 13. قدرت تاثیرگذاری
 • 14. قدرت مذاکره
 • 15. توانایی شنیدن نظر مخالف

پس از اینکه مهارت کافی را در زمینه‌های مختلف کسب کردید می‌توانید در مشاغل زیر شروع به کار کنید:

 • 1. روزنامه‌نگاری
 • 2. مشاوره‌ی حقوقی احزاب سیاسی
 • 3. تدریس
 • 4. ورود به حوزه‌های مختلف سیاسی
 • 5. تحلیلگری سیاسی
 • 6. وزارت امور خارجه
 • 7. فعالیت در زمینه حقوق بشر

11. درآمد رشته علوم سیاسی در آلمان

میانگین درآمد دانشمندان علوم سیاسی در آلمان 72000 یورو در سال است. البته هرقدر میزان تجربه در کار بالاتر باشد این میزان نیز بیشتر می‌شود.
مثلا یک دانشمند با 3سال تجربه چیزی حدود 51000 یورو دریافتی دارد و دانشمندی با 8 سال تجربه می‌تواند تا 90000 یورو نیز کسب درآمد داشته باشد.


پرسش‌های متداول تحصیل علوم سیاسی در آلمان

✅ تحصیل در رشته علوم سیاسی در کدام دانشگاه های آلمان ممکن است؟

دانشگاه (1.) Jacobs، دانشگاه (2.) Rostock و (3.) Leuphana University of Luneburg از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل علوم سیاسی هستند.

✅ شرایط تحصیل علوم سیاسی در آلمان چگونه است؟

شما با (1.) ارائه مدارک لازم و همچنین (2.) تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی واجد شرایط تحصیل علوم سیاسی در آلمان خواهید بود.

✅ هزینه تحصیل علوم سیاسی در آلمان چقدر است؟

بسته به اینکه دانشگاه شما دولتی است یا خصوصی، به ترتیب می‌توانید به صورت رایگان یا با پرداخت شهریه‌ای تا 20000 یورو در سال علوم سیاسی بخوانید.

✅ مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در رشته علوم سیاسی در آلمان کدامند؟

از جمله‌ی این مدارک می‌توان به (1.) پاسپورت، (2.) مدارک تحصیلی و (3.) مدرک زبان اشاره کرد.

✅ فارغ‌التحصیلان رشته علوم سیاسی در آلمان چقدر درآمد دارند؟

میانگین درآمد فارغ‌التحصیلان رشته علوم سیاسی در آلمان به 72000 یورو در سال می‌رسد.

جمع بندی

Conclusion

جایگاه ویژه‌ی آلمان در روابط بین‌الملل و همچنین بهره‌مندی این کشور از یک سیستم آموزشی قدرتمند، آن‌جا را تبدیل به مقصدی محبوب برای تحصیل علوم سیاسی کرده است. شما می‌توانید با بهره‌مندی از شرایط شرکت در بهترین دانشگاه‌های این کشور، نسبت به مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدام کنید. فراموش نکنید درآمد مناسبی در انتظار فارغ‌التحصیلان علوم سیاسی در آلمان است که میانگین آن به 72000 یورو در سال می‌رسد.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان