100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تحصیل شیمی در آلمان 2024 (✅شرایط+گرایش ها+دانشگاه ها+بازار کار)

germany Flag

اگر به رشته شیمی علاقه دارید، انتخاب دانشگاه‌های آلمان برای شروع یا ادامه تحصیل در این رشته می‌تواند مسیر و آینده‌ی شما را تغییر دهد. شما با دریافت مدارک معتبر بهترین دانشگاه‌های شیمی آلمان امکان اشتغال در هر کشوری را می‌یابید و خود آلمان نیز همزمان که شرایط مناسب تحصیل در رشته شیمی را فراهم کرده است، بازار کار مناسبی نیز برای فارغ‌التحصیلان این رشته دارد. پس از مطالعه این مقاله و آشنایی با گرایش‌ها و شرایط تحصیل و اپلای، می‌توانید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های شیمی آلمان اقدام کنید. ما در این مقاله پاسخگوی سوالات شما خواهیم بود؛ سوالاتی مانندِ:

 • شرایط تحصیل رشته شیمی در آلمان چگونه است؟
 • چگونه برای تحصیل مهندسی شیمی در آلمان پذیرش بگیریم؟
 • بهترین دانشگاه های رشته شیمی در آلمان کدامند؟
 • هزینه تحصیل شیمی در آلمان چقدر است؟
 • چه درآمدی در انتظار فارغ‌التحصیلان رشته شیمی در آلمان است؟

 

✅ بررسی تحصیل شیمی در آلمان

تحصیل شیمی در آلمان می‌تواند در بهترین دانشگاه‌های این کشور صورت پذیرد و مدارکی معتبر در سطح جهان در اختیار دانشجویان قرار دهد. شما با داشتن مدارک تحصیلی و زبان لازم از پسِ شرایط تحصیل رشته شیمی در آلمان برمی‌آیید و می‌توانید برای اپلای اقدام کنید. اگر به دنبال تحصیل رایگان شیمی هستید، آلمان می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد چرا که هزینه تحصیل شیمی در آلمان بسیار مناسب است و بورسیه‌های تحصیلی نیز در اختیار دانشجویان قرار دارند. با ما در این مقاله همراه باشید تا رشته‌های مختلف دانشگاهی شیمی مانند مهندسی شیمی یا شیمی کاربردی را به شما معرفی کنیم و از شرایط تحصیل در رشته شیمی در آلمان حرف بزنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. شرایط تحصیل رشته شیمی در آلمان

تحصیل در رشته شیمی در آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف ممکن است و فارغ از اینکه می‌خواهید تحصیلات آکادمیک خود را شروع کنید یا به ادامه تحصیل رشته شیمی در تحصیلات تکمیلی بپردازید، می‌توانید روی دانشگاه‌های آلمان حساب باز کنید. تنها دقت داشته باشید که هر مقطع تحصیلی را که انتخاب کنید، ملزم به ارائه مدرک مقطع پیش از آن هستید. یعنی اگر می‌خواهید در دوره کارشناسی ارشد شیمی در آلمان درس بخوانید، باید حتما مدرک کارشناسی داشته باشید.

خوب است بدانید که 112 برنامه کارشناسی ارشد در رشته شیمی در دانشگاه‌های آلمان ارائه شده است.

از دیگر شرایط تحصیل رشته شیمی در آلمان می‌توان به زبان تحصیل اشاره کرد. شما می‌توانید به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی در رشته شیمی در آلمان درس بخوانید و تنها کافیست که مدارک معتبر هر یک را داشته باشید.

برخی از مدارک زبان معتبر در دانشگاه‌های رشته شیمی در آلمان عبارتند از:

 • 1. DSH (برای زبان آلمانی)
 • 2. TestDAF (برای زبان آلمانی)
 • 3. IELTS (برای زبان انگلیسی)
 • 4. TOEFL (برای زبان انگلیسی)
تحصیل مهندسی شیمی در آلمان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. تحصیل شیمی کاربردی در آلمان

رشته شیمی کاربردی در آلمان بر مطالعه‌ی ساختار و خواص ماده متمرکز است و تلاش دارد با استفاده از این مطالعات و واکنش مواد، به برخی ترکیبات جدید برسد. به طور کلی می‌توان گرایش های رشته شیمی در آلمان را در 5 بخش اصلی تقسیم کرد:

 • 1. شیمی آلی
 • 2. شیمی معدنی
 • 3. شیمی فیزیک
 • 4. بیوشیمی
 • 5. شیمی تحلیلی

3. تحصیل مهندسی شیمی در آلمان

اگر به شیمی علاقه‌مندید، می‌توانید به سراغ تحصیل مهندسی شیمی در آلمان نیز بروید. این گرایش از رشته شیمی در بهترین دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود و به نوعی شیمی را همسو با سایر دروس اصلی مانند فیزیک، ریاضی و زیست‌شناسی پیش می‌برد. در این رشته‌ی تحصیلی، محصولات و مواد جدیدی تولید و در راستای هدف مورد نظر، آزمایش می‌شوند.

با تحصیل مهندسی شیمی در آلمان، از اکتشافات و نتایج به دست آمده از آزمایش‌ها در جهت بهبود شرایط زیست و جامعه استفاده می‌کنید.

اگر می‌خواهید با بهترین دانشگاه‌های رشته شیمی در آلمان آشنا شوید، ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید و همراه ما بمانید.

تحصیل در رشته شیمی در آلمان
Speicherstadt,-Hamburg,-Germany

4. بهترین دانشگاه های رشته شیمی در آلمان

بهترین دانشگاه های مهندسی در آلمان رشته شیمی را ارائه می‌دهد. به عنوان دانشجویی که قصد مهاجرت به آلمان را دارد و می‌خواهد در رشته شیمی و گرایش‌های آن درس بخواند، باید در اولین قدم از میان بهترین دانشگاه های رشته شیمی در آلمان، دانشگاهی که با شرایط شما همسو است، پیدا کنید.

ما در جدول زیر برترین دانشگاه های رشته شیمی در آلمان را معرفی و رتبه آن‌ها در میان برترین دانشگاه‌های جهان را بر اساس فهرست QS سال 2024 ذکر کرده‌ایم.

بهترین دانشگاه های رشته شیمی در آلمانرتبه QS
1. Technical University of Munich37
2. Ludwig Maximilian University of Munich54
3. Free University of Berlin98
4. Karlsruhe Institute of Technology119
5. University of Freiburg192
6. University of Saarland600
7. University of Rostock761-770

5. اپلای رشته شیمی در آلمان

اولین قدم برای اخذ پذیرش رشته شیمی در آلمان، انتخاب یکی از دانشگاه‌های آلمان است. شما برای یک انتخاب درست باید کیفیت آموزش، رتبه جهانی دانشگاه، هزینه و شرایط تحصیل رشته شیمی در آن‌ها را با مراجعه به وب‌سایتشان بررسی کنید.

پس از انتخاب دانشگاه، باید به سراغ مدارک بروید و در زمان مقرر مدارک لازم برای اپلای رشته شیمی در آلمان را از طریق وب‌سایت دانشگاه به طور مستقیم یا از طریق Uni-assist به صورت غیرمستقیم ارسال کنید.

همراه ما باشید تا از مدارک لازم برای اخذ پذیرش و همچنین ویزای تحصیلی آلمان بیشتر حرف بزنیم.

شرایط تحصیل رشته شیمی در آلمان
Spiegel-Haus,-Hamburg,-Deutschland

6. مدارک لازم برای اخذ پذیرش رشته شیمی در آلمان

مدارک لازم برای اخذ پذیرش رشته شیمی در آلمان در دانشگاه‌های مختلف این کشور، متفاوت است اما برخی از مدارک مشترک میان آن‌ها عبارتند از:

 • 1. مدارک تحصیلی
 • 2. مدارک زبان
 • 3. پاسپورت
 • 4. مدارک شناسایی
 • 5. انگیزه‌نامه
 • 6. رزومه
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. ویزای دانشجویی آلمان

دانشجویان بین‌المللی که ملیت کشورهای اتحادیه اروپا (EU) را ندارند، همواره باید به یاد داشته باشند که برای تحصیل در آلمان باید ویزا دریافت کنند. شما برای اخذ ویزای تحصیلی باید از طریق سفارت آلمان در کشور محل زندگی خود اقدام کنید و مدارک لازم را در روز تعیین‌شده توسط سفارت، تحویل دهید. نتیجه نهایی صدور یا عدم صدور ویزا را خود سفارت به شما اعلام خواهد کرد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در سفارت آلمان در کشورهای مختلف، متفاوت است اما برخی از مدارک اصلی اخذ ویزا عبارتند از:

 • 1. نامه پذیرش تحصیلی
 • 2. آخرین مدرک تحصیلی
 • 3. مدارک زبان
 • 4. بیمه سلامت
 • 5. گواهی تمکن مالی
 • 6. عکس
 • 7. پاسپورت و مدارک شناسایی

هزینه تحصیل شیمی در آلمان چقدر است و آیا امکان تحصیل رایگان در رشته شیمی در آلمان وجود دارد؟ پاسخ سوالات خود را در بخش بعدی مقاله بیابید و همراه ما بمانید.

Frankfurt, Hesse, Germany

8. هزینه تحصیل شیمی در آلمان

دولت آلمان و همچنین دانشگاه‌های این کشور در تلاشند که هزینه تحصیل شیمی گران نباشد و تا حد زیادی در این هدف موفق هم بوده‌اند. به طور کلی می‌توان گفت دانشجویان بین‌المللی امکان تحصیل رایگان شیمی در آلمان را دارند اگر بتوانند از دانشگاه‌های دولتی این کشور پذیرش بگیرند.

به خاطر داشته باشید که با تحصیل در دانشگاه‌های دولتی باید هزینه ثبت‌نام و برخی کارهای اداری (عموماً بین 100 تا 350 یورو) را بپردازید.

اگر از دانشگاه‌های خصوصی آلمان پذیرش بگیرید، باید شهریه پرداخت کنید. هزینه تحصیل رشته شیمی در این دانشگاه‌های آلمان می‌تواند تا 30,000 یورو در سال نیز افزایش یابد.

9. بورسیه های آلمان

یکی از راه‌های کاهش هزینه تحصیل شیمی در آلمان، استفاده از بورسیه های تحصیلی است که معمولاً تمام یا بخشی از هزینه‌های فهرست شده در زیر را پوشش می‌دهند:

 • 1. هزینه تحصیل و زندگی
 • 2. هزینه بیمه
 • 3. سایر هزینه‌های جانبی مانند کتاب، سفر و …

از جمله بورسیه‌هایی که متقاضیان تحصیل گرایش‌های مختلف شیمی در آلمان، از شیمی کاربردی گرفته تا مهندسی شیمی می‌توانند استفاده کنند، می‌توان به فهرست زیر اشاره کرد:

 • 1. بورسیه‌ها و کمک‌های مالی موسسه DAAD
 • 2. J. N. Tata Endowment Loan Scholarship
 • 3. Degree Completion Grants For International Students At Universitat Hamburg
هزینه تحصیل شیمی در آلمان

در آخرین بخش مقاله همراه ما بمانید تا از هزینه زندگی و همچنین درآمد رشته شیمی در آلمان حرف بزنیم. از این که در این مقاله همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

10. هزینه زندگی در آلمان

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی علاوه‌بر هزینه رشته شیمی در آلمان، باید به هزینه زندگی در این کشور نیز فکر کنید اما نکته حائز اهمیت اینجاست که این هزینه مقرون‌به‌صرفه است. یک دانشجوی تنها در آلمان می‌تواند به صورت تخمینی با 850 تا 1200 یورو در ماه از پس نیازهای زندگی خود بربیاید هر چند که این مبلغ هزینه اسکان را شامل نمی‌شود.

فراموش نکنید که عوامل متعددی مانند عادت‌های زیستی و شهر محل تحصیل بر مبلغ مذکور موثرند.

اگر به دنبال جزئیات بیشتر درباره هزینه زندگی در آلمان می‌گردید، به جدول زیر مراجعه کنید و با هزینه نیازهای مختلف زندگی در آلمان آشنا شوید.

عنوان هزینههزینه زندگی دانشجویی در آلمان
رستوران و مواد غذایی50 تا 150 یورو
حمل و نقل ماهانه30 تا 90 یورو
قبوض237.01 یورو در ماه
امکانات تفریحی12.00 تا 34.11 یورو
اجاره خانه یک خوابه627.79 تا 829.38 یورو در ماه

11. بازار کار و درآمد رشته شیمی

دانشجویانی که موفق به پایان دوره رشته شیمی در آلمان می‌شوند، می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مانند مهندسی شیمی، داروسازی یا بخش تولیدی در این کشور مشغول به فعالیت شوند و به عبارت دیگر شرایط کار مهندسی شیمی در آلمان را دارند. از جمله مشاغل مرتبط با رشته شیمی که درآمدی بالا دارند، می‌توان به فهرست زیر اشاره کرد:

 • 1. تحلیلگر علم شیمی
 • 2. مهندس شیمی
 • 3. محقق حوزه سلامت
 • 4. سم‌شناس
 • 5. فعال حوزه پژوهش

خوب است بدانید که یک مهندس شیمی در آلمان به طور متوسط 45,594 یورو در سال درآمد خواهد داشت.

Tempelhof,-Berlin,-Deutschland
Tempelhof,-Berlin,-Deutschland

پرسش‌های متداول تحصیل شیمی در آلمان

✅ شرایط تحصیل رشته شیمی در آلمان چگونه است؟

برای هر مقطع تحصیلی رشته شیمی، باید مدرک مقطع پیشین را ارائه کنید و مدارک زبان معتبر نیز داشته باشید.

✅ هزینه تحصیل شیمی در آلمان چقدر است؟

شما می‌توانید به رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان شیمی بخوانید یا تا 30000 یورو در سال به عنوان شهریه دانشگاه‌های خصوصی بپردازید.

✅ تحصیل در رشته شیمی در آلمان در چه گرایش‌هایی ممکن است؟

شما می‌توانید در تمام گرایش‌های شیمی آلی، معدنی، فیزیک، تحلیلی و بیوشیمی درس بخوانید.

✅ پس از اتمام تحصیل مهندسی شیمی در آلمان چقدر درآمد خواهیم داشت؟

فارغ‌التحصیلان مهندسی شیمی در آلمان باید بدانند که درآمد متوسط 45,594 یورو در سال در انتظارشان خواهد بود.

✅ بهترین دانشگاه های رشته شیمی در آلمان کدامند؟

دانشگاه‌های TUM، LMU و فریبورگ از بهترین دانشگاه های رشته شیمی در آلمان به شمار می‌روند.

جمع بندی

Conclusion

برای تحصیل یا ادامه تحصیل شیمی در آلمان تنها 2 نکته کافیست: 1) به رشته شیمی و گرایش‌های آن علاقه داشته باشید. 2) مدارک معتبر تحصیلی و زبان را ضمیمه مدارکتان کنید. شما با این دو فاکتور می‌توانید از بهترین دانشگاه‌های شیمی آلمان پذیرش بگیرید و حتی به رایگان در این دانشگاه‌ها درس بخوانید. فراموش نکنید که حاصل اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های شیمی آلمان، دریافت مدارکی معتبر در سراسر جهان است.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان