100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تحصیل روانشناسی در آلمان 2024 (✅ بازار کار و درآمد رشته)

germany Flag

تحصیل روانشناسی در آلمان با توجه به کیفیت بالای آموزش در این کشور و همچنین امکان تحصیل رایگان، طرفداران زیادی دارد. اگر شما هم علاقه‌مند به رشته‌ی روانشناسی هستید، باید بدانید که می‌توانید به صورت حضوری یا غیرحضوری در دانشگاه‌های آلمان درس بخوانید و با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه (و حتی رایگان) مدرک خود را دریافت کنید. ما در این مقاله به صورت مفصل شرایط تحصیل روانشناسی در آلمان را بررسی کرده، به سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم؛ سوالاتی از قبیلِ:

 • چگونه به تحصیل روانشناسی در آلمان بپردازیم؟
 • تحصیل روانشناسی در آلمان در چه مقاطعی امکان‌پذیر است؟
 • بهترین دانشگاه‌های روانشناسی آلمان کدامند؟
 • هزینه تحصیل روانشناسی در آلمان چقدر است؟
 • آینده و درآمد رشته روانشناسی در آلمان چگونه است؟

✅ بررسی تحصیل روانشناسی در آلمان

تحصیل روانشناسی در آلمان به شما امکان برخورداری از آینده‌ی شغلی مناسبی می‌دهد. شما با اطلاع از دانشگاه های روانشناسی آلمان و همچنین تحقیق درمورد شرایط بورسیه روانشناسی در المان می‌توانید نسبت به اپلای روانشناسی آلمان اقدام کنید. ما در این مقاله با بررسی نکات تحصیل در رشته روانشناسی در آلمان، به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین انتخاب را داشته باشید. پس همراه ما باشید تا با بررسی شرایط اولیه‌ی اپلای، مقاله را شروع کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1- شرایط اولیه برای اپلای روانشناسی آلمان

برای تحصیل روانشناسی در آلمان چند پیش‌نیاز حرفه‌ای و شخصی لازم است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • شما باید برای تکمیل یک دوره تحصیل پیچیده و حرفه‌ای آماده باشید. این دوره نیازمند داشتن توانایی‌های بالایی است.
 • باید توانایی فراگیری مطالب بسیار زیادی داشته باشید.
 • پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه های روانشناسی آلمان، سال‌ها با کسانی که در شرایط روحی سخت قرار دارند سروکار خواهید داشت.
 • باید توانایی تحمل میزان اضطراب بالایی را داشته باشید.
 • باید توانایی کنار آمدن با مشکلات را داشته باشید. مشکلات دیگران را تبدیل به مشکل شخصی نکنید.
 • باید توانایی این را داشته باشید که تصور کنید روزانه با بیماران روحی زیادی سروکار دارید. از جمله کسانی که مبتلا به افسردگی هستند.
شرایط بورسیه روانشناسی در المان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2- مدرک تحصیلی مورد نیاز برای اپلای روانشناسی آلمان

شما برای تحصیل در رشته روانشناسی در آلمان در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به مدرک ورودی کالج فنی نیاز دارید. اما اگر مدرک فارغ‌التحصیلی از دبیرستان یا تجربه‌های حرفه‌ای دارید ممکن است کافی باشد. در غیر این‌صورت شما می‌توانید به‌عنوان یک مشاور ارشد روانشناسی آموزش ببینید.

تحصیل روان‌شناسی با مدرک پایان دوره‌ی دبیرستان

اگر چندسال سابقه‌ی کار دارید می‌توانید با مدرک پایان دوره‌ی دبیرستان به تحصیل روانشناسی بپردازید.

اگر 18 ساله هستید و تازه دیپلم خود را دریافت کرده‌اید، می‌توانید مهاجرت به آلمان را به عنوان گزینه‌ای امن برای تحصیل روان شناسی در نظر بگیرید.

مدارک زبان لازم برای تحصیل روان‌شناسی

برای تحصیل روانشناسی در آلمان باید تسلط خود را به زبان آلمان یا انگلیسی ثابت کنید. این اثبات با قبولی در آزمون‌های معتبر امکان‌پذیر می‌شود. این آزمون‌ها عبارتند از:

 • DSH (زبان آلمانی)
 • TestDAF (زبان آلمانی)
 • آیلتس (انگلیسی)
 • تافل (انگلیسی)

البته جزئیات نحوه‌ی آموزش در دانشگاه های روانشناسی آلمان به رزومه و مدرکتان بستگی دارد. اگر درباره‌ی این جزئیات تردید داشتید، می‌توانید با یک مشاور روانشناسی نیز مشورت کنید.

شرایط بورسیه روانشناسی در المان

3- مقاطع رشته روانشناسی در آلمان

شما می‌توانید با اپلای روانشناسی آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد درس بخوانید. همچنین با داشتن مدرک کارشناسی ارشد، اپلای دکتری روانشناسی آلمان برایتان میسر می‌شود.
علاوه‌بر این شما می‌توانید درکنار یادگیری روانشناسی در آلمان به کارآموزی نیز بپردازید. البته در این دوره شما به‌عنوان روانشناس شناخته نمی‌شوید، بلکه تحت عنوان مشاور به فعالیت می‌پردازید.

جالب است بدانید که 80 درصد از دانشجویان روانشناسی در آلمان بانوان هستند.

در بخش بعدی مقاله از طول دوره رشته رواشناسی در آلمان حرف می‌زنیم. همراه ما بمانید.

4- رشته روان‌شناسی برای دانشجویان بین‌المللی

شما تحت عنوان یک دانشجوی خارجی می‌توانید با استفاده از دوره‌های حضوری و مکاتبه‌ای مدرک روانشناسی خود را از دانشگاه‌های آلمان دریافت کنید. این مدرک می‌تواند اجازه‌ی کار و زندگی در آلمان را به شما بدهد.
همچنین می‌توانید دوره‌های از راه دور را انتخاب کنید و گاهی به آلمان نیز سفر کنید. هزینه‌ی سفر به آلمان در چنین مواقعی بسیار ارزان‌تر از اقامت دائم شما در آلمان است.

5- طول مدت رشته روانشناسی در آلمان

حتما برایتان سوال پیش می‌آید که مدت زمان تحصیل رشته روانشناسی در آلمان چگونه است؟
معمولا طول دوره‌ی تحصیل در آلمان در رشته روانشناسی به دوره‌ی ارائه شده بستگی دارد. حداقل زمانی که از زمان اپلای روانشناسی آلمان برای تکمیل دوره‌ی کارشناسی لازم دارید، شش ترم است درحالی‌که کارشناسی ارشد بیشتر طول می‌کشد.
در آموزش از راه دور نیز این مدت زمان به ارائه‌دهنده و همچنین مقدار زمانی که شما برای این رشته صرف می‌کنید بستگی دارد.

در هردو روش حضوری و غیرحضوری، مدت زمان تحصیل شما به موفقیت در امتحانات بستگی دارد.

دانشگاه های روانشناسی آلمان

6- روش‌‌های تحصیل روانشناسی در آلمان

شرایط تحصیل روانشناسی در آلمان به‌گونه‌ای است که شما می‌توانید به‌صورت حضوری در بهترین دانشگاه های روانشناسی آلمان تحصیل کنید. همچنین می‌توانید بصورت غیرحضوری نیز در دانشگاه های برتر روانشناسی آلمان شرکت کنید.

تحصیل روانشناسی به‌صورت غیرحضوری

شما می‌توانید دانشجوی غیرحضوری دانشگاه های روانشناسی آلمان شوید که مزیت آن توانایی شما در انتخاب زمان و روزهای تحصیلی‌تان است. به‌طور کلی آموزش از راه دور برای کسانی مناسب است که مشغول کار هستند و در کنار کار، درس می‌خوانند.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7- مقایسه آموزش حضوری و غیرحضوری روانشناسی در آلمان

همانطور که گفتیم، شما امکان تحصیل حضوری و غیرحضوری روان‌شناسی در آلمان را دارید. این روش‌های تحصیلی مزایا و معایبی دارند که به آن می‌پردازیم.

مزایای تحصیل حضوری روانشناسی در آلمان

روش سنتی تحصیل روانشناسی در آلمان، تحصیل حضوری در یک دانشگاه آلمانی است.
با تحصیل حضوری در رشته روانشناسی در آلمان، شما از سخنرانی‌ها، سمینارها و تمرین‌های کلاسی بهره‌مند می‌شوید و با هم‌کلاسی‌های خود در یک گروه درسی مشغول به تمرین و مطالعه خواهید شد. این گروه‌های تشکیل شده، بعدها می‌توانند در آینده‌ی کاری شما موثر باشند.

معایب تحصیل حضوری روانشناسی در دانشگاه‌های آلمان

شما اگر با داشتن شرایط بورسیه روانشناسی در المان بتوانید رایگان تحصیل خواهید کرد. چنانچه یا از راه‌های دیگر وارد دانشگاه‌های آلمان شوید، برای تحصیل روانشناسی باید هزینه‌ی زیادی بپردازید. مانند:

 • هزینه‌ی اسکان مجدد در آلمان
 • اجاره‌ی منزل
 • پرداخت هزینه‌های بیمه
 • هزینه‌های حمل‌ونقل
 • هزینه‌های ویژه‌ی استقرار در کشور جدید

همچنین طولانی شدن زمان تحصیل شما، نیازمند هزینه‌های چندده‌هزار یورویی خواهد شد!

شرایط بورسیه روانشناسی در المان

بنابراین شما به‌عنوان یک دانشجو، چنانچه شرایط بورسیه روانشناسی در المان را نداشته باشید و هزینه‌ی تحصیل به‌عهده‌‌تان باشد، نیاز به مشاغل پاره‌وقت دارید. وام دانشجویی نیز از دیگر نیازهایی است که ممکن است به‌سراغ آن بروید. هردوی این روش‌ها، یعنی شغل پاره‌وقت یا وام دانشجویی، هزینه بردارند. اشتغال باعث طولانی شدن مدت زمان تحصیل شماست. از سویی دیگر بازپرداخت وام نیز نیازمند بهره‌مندی از منابع مناسب مالی است.
تمام این دلایل می‌توانند دانشجویان را برای تحصیل غیرحضوری ترغیب کنند.

مزایای تحصیل غیرحضوری روانشناسی در آلمان

مهم‌ترین مزیت تحصیل غیرحضوری، امکان بهره‌مندی از آموزش در محل زندگی خودتان است.
همچنین می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی شما نیز بشود.
آموزش از راه دور، خیال شما را بابت حذف مواردی راحت می‌کند:

 • هزینه‌های اسکان مجدد
 • هزینه‌های حمل‌ونقل
 • مدت زمان زیاد رفت‌وآمد به دانشگاه
 • هزینه‌ی اقامت و زندگی

اگر سن‌وسال شما زیاد است و حوصله‌ی حضور در کنفرانس و سمینارها را ندارید، آموزش از راه دور گزینه‌ی مناسبی است.

8- روش‌های جایگزین تحصیل روانشناسی در آلمان

اگر علاقمند به روانشناسی هستید اما نمی‌خواهید رشته‌ی تحصیلی اصلی شما باشد، می‌توانید آن را به‌عنوان رشته‌ی دوم و فرعی فرا بگیرید.

از طرفی اگر مدرک دیپلم ندارید و نمی‌توانید در دانشگاه تحصیل کنید، قادر خواهید بود به‌عنوان مشاور روانشناسی آموزش ببینید. این روش آموزش بسیار سریع است و جایگاه‌های شغلی زیادی نیز به‌همراه دارد.

اپلای روانشناسی آلمان

9- بهترین دانشگاه های روانشناسی آلمان

روانشناسی یکی از بهترین رشته های دانشگاهی در آلمان به شمار می‌رود اما انتخاب دانشگاه مناسب نیز حائز اهمیت است. لیست زیر چند نمونه دانشگاه‌های مطرح آلمان برای تحصیل روانشناسی را شامل می‌شود.

10- هزینه تحصیل روانشناسی در آلمان

میزان هزینه تحصیل روانشناسی در آلمان، از سویی به دانشگاه و دوره‌ی تحصیلی‌ای که انتخاب می‌کنید بستگی دارد و از طرفی به میزان بودجه‌ی تخصیلی شما. بنابراین نمی‌توان محاسبه‌ی دقیقی درمورد هزینه تحصیل روان‌شناسی در آلمان داشت.

به خاطر داشته باشید که اگر شما از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش بگیرید، می‌توانید به تحصیل رایگان روانشناسی در آلمان بپردازید. همچنین با دریافت بورسیه روانشناسی در المان، شرایط شرکت در دانشگاه‌های خصوصی بدون پرداخت شهریه برایتان ممکن می‌‌شود.

در ادامه با مطالبی درباره‌ی آینده‌ی شغلی روانشناسان در آلمان با شما همراه هستیم.

تحصیل در رشته روانشناسی در آلمان

11- موقعیت‌های شغلی برای دانشجویان خارجی

اگر تحصیلات روانشناسی شما در آلمان نبوده است و شرایط بورسیه روانشناسی در المان نداشته‌اید، با معادل‌سازی مدرک خود می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید. البته شرط این امکان، تایید سطح مدارک شما توسط مراجع ذی‌صلاح آلمان است.

برای استخدام روانشناس در آلمان، متقاضی باید مدرک مهارت زبان آلمانی نیز ارائه دهد که باید در سطح B2 یا C1 باشد. این مدارک برای این است که شما باید به‌صورت کامل با اصطلاحات پیچیده‌ی زبان آلمانی آشنا باشید. شما باید بتوانید بدون مشکل با بیماران خود صحبت کنید.

اگر هنوز موفق به کسب مدرک B2 نشده‌اید می‌توانید در شرکت‌هایی با همین سطح نیاز به زبان مشغول شوید تا پس از ارتقاء مهارت، موقعیت‌های بهتری داشته باشید.

12- آینده‌ی رشته روانشناسی

موقعیت‌های شغلی برای شما به‌عنوان کسی که در بهترین دانشگاه های روانشناسی آلمان تحصیل کرده است، بسیار زیاد خواهد بود. به‌طورمعمول، در آژانس‌های شغلی حدود 1500 آگهی برای روانشناسان منتشر می‌شود؛ این عدد برای جامعه‌شناسان 500 شغل و برای فارغ‌التحصیلان علوم سیاسی در آلمان فقط 50 شغل است. پس آینده‌ی شغلی شما در آلمان پس از اتمام درستان بسیار خوب است.

شما پس از تحصیل موفق در دانشگاه های روانشناسی آلمان، می‌توانید تصمیم بگیرید با چه گروه‌هایی، چه زمانی و چگونه کار کنید.

علاوه‌بر پست‌های مدیریت اقتصادی، موقعیت‌های ویژه‌ای در حوزه‌ی منابع انسانی برای شما وجود دارد. همچنین بسیاری از شرکت‌ها به مشاوران روانشناس احتیاج خاصی دارند. هرچند شما بعنوان یک روانشناس فارغ‌التحصیل از بهترین دانشگاه های روانشناسی آلمان تقاضای موقعیت‌های مدیریتی فراوانی دارید.

روانشناسان آلمانی، به‌دلیل اهمیت بالایی که به‌واسطه‌ی شغل خود دارند، از احترام و جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

13- درآمد روانشناسان در آلمان

رشته‌ی روانشناسی جزء مشاغل پردرآمد در کشور آلمان است. شما اگر بتوانید به‌صورت خوداشتغال مشغول به فعالیت شوید درآمد بهتری نیز خواهید داشت. این درآمد برای کسانی که آموزش مشاوره‌ی روانشناسی می‌بینند نیز به همین شکل است.

در یک تخمین کلی درآمد روانشناسان در آلمان به صورت متوسط 11400 یورو در سال است. این مبلغ در کمترین و بیشترین میزان خود به 5260 و 18200 یورو می‌رسد.


پرسش‌های متداول تحصیل روانشناسی در آلمان

✅ تحصیل روانشناسی در آلمان به چند روش قابل انجام است؟

شما در آلمان به دو روش حضوری و غیرحضوری، می‌توانید مدرک آموزش عالی خود را کسب کنید.

✅ مهم‌ترین عامل طول مدت تحصیل در رشته روانشناسی در آلمان چیست؟

قبولی در امتحانات روانشناسی، یکی از عومل مهمی است که در طول مدت تحصیل شما موثر است.

✅ هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه های روانشناسی آلمان چقدر است؟

تحصیل روانشناسی در آلمان می‌تواند رایگان باشد اما تخمین دقیقی از شهریه دانشگاه‌های خصوصی وجود ندارد.

✅ روش جایگزین تحصیل روان‌شناسی در آلمان چیست؟

اگر مدرک دیپلم ندارید و نمی‌توانید در دانشگاه تحصیل کنید، قادر خواهید بود به‌عنوان مشاور روانشناسی آموزش ببینید.

✅ در دانشگاه های روانشناسی آلمان چه مقاطی ارائه می‌شود؟

شما می‌توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل روانشناسی در آلمان بپردازید.

جمع بندی

Conclusion

تحصیل رایگان، دریافت آموزش در بالاترین سطح در تمامی مقاطع و امکان تحصیل به صورت حضوری و غیرحضوری تنها برخی از مزایای تحصیل روانشناسی در آلمان هستند. بهره‌مندی از این مزایا در کنار آینده‌ی روشن رشته روانشناسی در آلمان از جمله دلایل افزایش تقاضا برای تحصیل این رشته به شمار می‌روند. شما با انتخاب آلمان به عنوان مقصد مهاجرتی خود می‌توانید به رویاهایتان برسید و به عنوان یک روانشناس با سطح علمی بالا و معتبر در جهان شناخته شوید.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان