تحصیل رشته حقوق در ایتالیا نحوه دریافت پذیرش 2021

italy Flag

رشته حقوق یکی از پر طرفدارترین رشته ها برای تحصیل در ایتالیاست. این مقاله سعی دارد تمام جوانب تحصیل رشته حقوق در ایتالیا را مورد بررسی قرار دهد. از مهم ترین عناوین مطرح شده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته حقوق
 • بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق
 • بورسیه تحصیلی ایتالیا
 • انواع ویزای لازم برای تحصیل رشته حقوق در ایتالیا

✅ تحصیل رشته حقوق در ایتالیا:

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا، امروزه توجه متقاضیان بسیاری را به خود جلب کرده است. از جمله دلایل آن می توان به امکان تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیایی، سطح کیفی بالای بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق و مناسب بودن هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا اشاره کرد.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. ایتالیا:

ایتالیا در جنوب اروپا و در همسایگی کشورهایی چون اتریش، سوئیس، اسلوونی و فرانسه واقع شده است. این کشور به عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا، یک قدرت منطقه ای و میانی با نفوذ به شمار می رود.

سیستم قضایی ایتالیا از بخش های اداری، مدنی و کیفری تشکیل می شود. تفاوت بزرگ میان بخش کیفری و دو بخش دیگر، در روند دادرسی است. پرونده های کیفری علاوه بر وکلا که در دو بخش دیگر نیز لازمند، به دادگاه ها، قضات و هیئت منصفه جهت تکمیل دادخواست، نیاز دارند. مهم ترین هدف دادگاه های اداری ایتالیا، محافظت از منافع فردی و قانونی است.

به طور کلی تحصیل رشته حقوق در ایتالیا، هفدمین کشور از نظر شاخص تولید انسانی که از هنر، فرهنگ، تاریخ و معماری منحصر به فرد نیز بهره مند است، می تواند برای هر دانشجوی علاقه مندی لذت بخش باشد.

با فراهم کردن شرایط اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های ایتالیا و ویزای تحصیلی این کشور، شما هم این لذت را تجربه کنید.

در ادامه مقاله از مزایای تحصیل در ایتالیا صحبت می کنیم. همراه ما باشید.

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا
Preggio,-Italy

2. دلایل تحصیل در ایتالیا:

آیا شرایط تحصیل در ایتالیا را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2
 • هزینه تحصیل مقرون به صرفه

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، تحصیل در ایتالیا هزینه مناسبی دارد. هزینه تحصیل بسته به اینکه کشور مبدا دانشجو عضو اتحادیه اروپاست یا خیر، متغیر خواهد بود.

برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هزینه تحصیل در ایتالیا حداکثر برابر با مبلغ 4000 یورو در سال است.

 • تجربه گسترده و غنی در امر آموزش

برای اثبات این ادعا همین کافی است که دانشگاه بولونیا که در سال 1088 تاسیس شده است، قدیمی ترین دانشگاه اروپا به شمار می رود.

 • ایتالیا، سرزمین مد و معماری

یک بار قدم زدن در خیابان های ایتالیا کافی است تا به پیشتازی ایتالیا در صنعت مد و معماری پی ببرید. میلان یکی از چهار قطب اصلی مد در تمام دنیاست. همچنین معماری سنتی و منحصر به فرد ساختمان ها، یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی این کشور به شمار می آید.

 • آب و هوای دل انگیز مدیترانه ای

تحصیل در ایتالیا، فرصت تنفس آب و هوایی معتدل، لمس خورشید گرم و لذت از نسیم خنک نیم روزی را به شما خواهد داد. از ویژگی های سرزمین های مدیترانه ای می توان به میوه و سبزیجات تازه اشاره کرد که میانگین سنی مردم ساردینا را به 90 سال رسانده است.

 • تاریخ غنی و امکان بازدید از اماکن تاریخی

اگر مشغول به تحصیل در ایتالیا باشید، می توانید در اوقات فراغت خود از اماکن تاریخی این کشور دیدن کنید. حس شکوه و عظمت، تجربه ای متفاوت برایتان به ارمغان خواهد آورد.

3. شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته حقوق:

وکلا در ایتالیا که تحت عنوان avvocati از آن ها یاد می شود، تحت نظر کانون وکلای دادگستری کشور تحصیل و فعالیت می کنند. با توجه به عضویت ایتالیا در اتحادیه اروپا، شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته حقوق با سایر کشورهای این اتحادیه یکسان است.

برای شروع حرفه ی وکالت، گذراندن مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا و همچنین یک سال کارآموزی در یک شرکت یا نهاد قانونی الزامی است.

دانشجو پس از گذراندن این مراحل، باید در آزمون وکالت شرکت کند. قبولی در این آزمون، پله ی اول کار وکالت خواهد بود.

شرایط تحصیل رشته حقوق در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا را در ادامه خواهید خواند.

هزینه تحصیل حقوق در ایتالیا
Vernazza,-Italy

تحصیل کارشناسی حقوق در ایتالیا:

رشته حقوق در ایتالیا در مقطع کارشناسی (LLB) سه تا چهار سال به طول می انجامد. بسیاری از مدارس ایتالیا، پیش از تحصیل دانش آموزان در رشته حقوق در دانشگاه های ایتالیا، برنامه هایی را جهت یافتن زیرشاخه متناسب با علاقه دانش آموزان در این حوزه ارائه می دهند.

تحصیل کارشناسی ارشد حقوق در ایتالیا:

رشته های کارشناسی ارشد در ایتالیا تنوع بسیاری دارد. در این میان، تحصیل رشته حقوق در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد (LLM) یکی از بهترین انتخاب هاست. کیفیت بالای آموزش حقوق در دانشگاه های ایتالیا از دلایل این امر به شمار می رود.

فارغ التحصیلان رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد می توانند با استفاده از جمعیت دانشجویان بین المللی، شبکه ی حرفه ای حقوقی را ایجاد و در سراسر اروپا توسعه دهند. به این ترتیب فارغ التحصیلان می توانند وارد بازار کار رقابتی شوند.

4. شرایط سنی برای تحصیل رشته حقوق در ایتالیا:

حداقل سن برای شروع تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا، 17 سال است.

برای تحصیل حقوق در مقطع کارشناسی و در دانشگاه های ایتالیا، تا 30 سالگی می توانید اقدام کنید.

توجه داشته باشید که سن و شانس موفقیت شما در اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا رابطه عکس دارند. بنابراین هر چه سن شما بیشتر باشد، احتمالا موفقیت در دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا کاهش می یابد.

5. طول دوره تحصیل رشته حقوق در ایتالیا:

فارغ التحصیلی در رشته حقوق در ایتالیا تقریبا پس از 5 سال اتفاق می افتد.

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا دروس مرتبط با تمام قوانین ایتالیا و همچنین برخی دوره های بین الملل را در بر می گیرد.

6. سال تحصیلی ایتالیا:

تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا در طی دو ترم در سال انجام می شود. شروع ترم پاییز از ماه سپتامبر و ترم بهار از ماه فوریه است.

برخی از دانشگاه های ایتالیا در ماه ژانویه نیز برای ترم بهار پذیرش تحصیلی صادر می کنند.

اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های ایتالیا، یکی از عناوین اصلی این مقاله است که در ادامه بررسی خواهد شد. همراه ما بمانید.

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا
Trevi-Fountain,-Roma,-Italy

7. مدارک لازم برای اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های ایتالیا:

شرایط اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های ایتالیا، متفاوت است. مدارک لازم برای دریافت پذیرش جهت تحصیل رشته حقوق در ایتالیا، با توجه به مقطع تحصیلی تعیین می شود. به طور کلی می توان گفت مدارک زیر در بین مقاطع مختلف، مشترک است:

 • گذرنامه
 • عکس
 • مدارک و ریز نمرات آخرین دوره تحصیل
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)
 • رزومه

تمامی مدارک لازم برای فراهم کردن شرایط اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های ایتالیا، باید به زبان ایتالیایی ترجمه شوند.

فراموش نکنید مدرک زبان برای تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان انگلیسی اهمیت به سزایی دارد.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

8. تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان انگلیسی:

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیایی صورت می گیرد. بنابراین ارائه مدرک زبان، یکی از شرایط اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های ایتالیا است. مدارک زبان قابل قبول برای تحصیل این رشته در ایتالیا، عبارتند از:

 • PTE Academic
 • TOEFL
 • TOEIC
 • IELTS
 • C1 Advanced or C2 Proficiency

9. بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق:

تحصیل در ایتالیا با تنوع زیادی رو به رو است. امکان تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیایی، وجود دانشگاه های متعدد و انواع مختلف رشته های تحصیلی در ایتالیا، مثال هایی از این تنوع گسترده است.

نکته جالب توجه این است که رشته حقوق یکی از رشته های پر طرفدار برای تحصیل در دانشگاه های این کشور به شمار می رود.

با ما همراه باشید تا با برخی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق آشنا شوید.

هزینه تحصیل حقوق در ایتالیا
Positano-from-the-side

دانشگاه ترنتو:

دانشکده حقوق دانشگاه ترنتو در سال 1984 تاسیس شد. این دانشکده در بین 5 دانشکده برتر حقوق در ایتالیا قرار دارد و بنابراین یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق به شمار می رود.

برنامه مطالعات حقوقی تطبیقی، اروپایی و بین المللی (CEILS) در مقطع کارشناسی، آموزشی کامل برای حضور دانشجویان در حرفه های حقوقی بین المللی است.

دانشجویان برنامه CEILS این فرصت را دارند تا برای دوره های کارآموزی در موسسات حقوقی بین المللی اقدام کنند.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی از دانشکده حقوق دانشگاه ترنتو، می توانند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بپردازند یا وارد بازار کار شوند.

هر ساله 50 صندلی خالی برای پذیرش دانشجویان جدید در دانشکده حقوق این دانشگاه وجود دارد که از این تعداد، 10 صندلی به دانشجویان بین المللی با ملیت خارج از اتحادیه اروپا تعلق می گیرد. 4 بورسیه تحصیلی نیز برای این دانشجویان ارائه می شود.

دانشگاه تورین:

دانشگاه تورین که یکی از بزرگ ترین و بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق به شمار می رود، پذیرای دانشجویان بین المللی است. متقاضیان رشته حقوق در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد، می توانند در برنامه مطالعه حقوقی اروپا ( Master in European Legal Studies) شرکت کنند. این برنامه، به مطالعات پیشرفته حقوقی بین المللی و فراملی در دانشکده حقوق می پردازند.

اگر به دنبال تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان انگلیسی هستید، این برنامه مناسب شما خواهد بود چرا که تمام دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

این برنامه که تقریبا 2 سال به طول می انجامد، سالانه هزینه ای معادل 2800 یورو در پی خواهد داشت.

دانشگاه تمپل:

دانشکده حقوق بیزلی واقع در دانشگاه تمپل، در میان 50 دانشگاه برتر جهان برای تحصیل رشته حقوق جای دارد. ساختمان اصلی این دانشگاه در آمریکا واقع شده است اما دو شعبه بین المللی در توکیو و رم نیز دارد. هدف این دانشگاه آماده سازی دانشجویان برای ورود به حرفه وکالت با مهارت بالا، تعهد به اصول و خدمت رسانی به جوامع است.

مهلت ثبت درخواست برای تحصیل در دانشکده حقوق دانشگاه تمپل در ایتالیا، از 20 می 2021 آغاز می شود و تا 15 مارچ 2021 ادامه دارد.

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان انگلیسی در دانشکده حقوق این دانشگاه میسر است.

ITC-ILO:

هدف از این برنامه، کمک به دانشجویان برای کسب مهارت های لازم جهت فعالیت در حوزه حقوق مالکیت معنوی است. این برنامه به بررسی مباحث کلاسیک قانون IP، تجزیه و تحلیل تخصصی تحولات در زمینه حق ثبت اختراع، طراحی صنعتی، مدارهای مجتمع، علائم تجاری، نام دامنه، کپی رایت و بسیاری مباحث دیگر می پردازد.

خوب است بدانید تحصیل کارشناسی ارشد در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می گیرد. بنابراین اگر به دنبال تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان انگلیسی هستید، هدف شما محقق خواهد شد.

هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا و در این دانشگاه برابر با 8000 یورو است که هزینه امکانات آموزشی، بیمه و ثبت نام دانشگاه را در بر می گیرد.

تعداد محدودی بورسیه تحصیلی که هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا یا محل اقامت دانشجو را پوشش می دهد، برای دانشجویان ممتازی که توانایی مالی برای پرداخت کامل شهریه همراه با هزینه اسکان را ندارند، ارائه می شود. ارائه بورسیه، این دانشگاه ها را به بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق تبدیل کرده است.

پس از ارائه رتبه دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق، هزینه تحصیل این رشته در ایتالیا که یکی از اصلی ترین دغدغه های متقاضیان است، شرح داده می شود. همراه ما باشید.

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا
Milan,-Italy

10. رتبه دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق:

جدول رسم شده، لیست رتبه بهترین دانشگاه های ایتالیا است که در بسیاری از این دانشگاه ها، تحصیل در رشته حقوق برای دانشجویان بین المللی ممکن است.

نام دانشگاهرنکینگ جهانی
دانشگاه پلی تکنیک میلان137
دانشگاه بولونیا160
دانشگاه ساپینزا171
دانشگاه پادوا216
دانشگاه میلان301
دانشگاه پلی تکنیک میلان308
دانشگاه پیزا383
دانشگاه فدریکو ناپل دوم392
دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل392
دانشگاه ترنتو403
دانشگاه فلورانس432
دانشگاه ساکرو کور511-520
دانشگاه تورین521-530

11. هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا:

هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا، بسته به محل تحصیل و دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه انتخابی، متغیر است. دانشجویانی که امکان استفاده از بورسیه تحصیلی ایتالیا را دارند، می توانند هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا و دانشگاه های دولتی این کشور را به صفر برسانند.

12. بورسیه تحصیلی ایتالیا:

امکان استفاده از بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در ایتالیا، یکی از مزایای اصلی تحصیل رشته حقوق در ایتالیا است. می توان گفت بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق، برنامه های بورسیه را برای دانشجویان خود در نظر گرفته اند.

بورسیه ها به طرز چشمگیری هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا را کاهش می دهند. شروط اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا، اثبات عضویت در یک کشور جهان سومی و همچنین استحقاق فردی برای دریافت بورسیه تحصیلی است.

بورسیه تحصیلی ایتالیا برای رشته حقوق انواع مختلفی دارد. همراه ما بمانید تا با آن ها آشنا شوید.

تحصیل در ایتالیا
Leaning-Tower-of-Pisa,-Pisa,-Italy

بورسیه دانشگاه بولونیا:

دانشگاه های بولونیا، به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته حقوق، بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. بورسیه تحصیلی دانشگاه بولونیا در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود.

دانشجویان ممتاز با استفاده از این بورسیه تحصیلی می توانند مشکل هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا را حل کنند. این بورسیه تحصیلی با حذف شهریه دانشگاه، مبلغ 11.059 یورو را در اختیار دانشجو قرار می دهد.

توجه داشته باشید بورسیه تحصیلی دانشگاه بولونیا سالانه ارائه می شود.

بورسیه دانشگاه پادوا (Padova):

دانشگاه پادوا بورسیه تحصیلی کاملی را برای تمام مقاطع تحصیلی ارائه می دهد. دانشجویان ممتاز ایتالیایی یا بین المللی کم درآمد می توانند با استفاده از این بورسیه به تحصیل رشته حقوق بپردازند.

این بورسیه با ارائه پول نقد و پرداخت برخی از هزینه های زندگی مانند اسکان و غذا، در پرداخت هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا، به دانشجویان کمک می کند.

13. هزینه زندگی در ایتالیا:

هزینه زندگی در ایتالیا را سبک زندگی دانشجو تعیین می کند. آنچه در ادامه می خوانید، میانگین هزینه ی ماهانه یک زندگی ساده در ایتالیا را بیان می کند:

 • اجاره آپارتمان (مشترک): 365 یورو
 • سهم خدمات و قبوض: 52 یورو
 • اینترنت: 29 یورو
 • حمل و نقل شهری: 35 یورو
 • فست فود: 8 یورو
 • بلیت سینما: 9 یورو

14. شرایط ویزای الحاق خانواده:

برای دانشجویان رشته حقوق در ایتالیا، امکان دریافت ویزای همراه (الحاق) خانواده وجود دارد. این ویزا، همسر متقاضی و فرزندان زیر 17 سال او را شامل می شود و دریافت آن 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.

برای دریافت ویزای همراه، پس از ثبت درخواست برای دریافت کارت اقامت یک ساله (NULLAOSTA) که حدود 2 تا 3 ماه زمان می برد، باید یک حساب بانکی در ایتالیا باز کنید. اقدام بعدی و نهایی برای دریافت ویزای همراه، ثبت درخواست این ویزاست که بین 45 روز تا 2 ماه زمان می برد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به چه صورت است؟ چه مدارکی برای دریافت ویزا لازم است؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه خواهید یافت.

تحصیل حقوق در ایتالیا
Dorsoduro,-Venice,-Metropolitan-City-of-Venice,-Italy

15. ویزای تحصیلی ایتالیا:

دانشجویانی که از طریق کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل رشته حقوق وارد ایتالیا می شوند، نیازی به ویزای تحصیلی ندارند. این دسته از دانشجویان تنها با ارائه پاسپورت و مدارک شناسایی معتبر می توانند تا هر زمان که بخواهند، به تحصیل در ایتالیا بپردازند.

دانشجویانی که کشور محل تولد و اقامتشان عضو اتحادیه اروپا نیست، برای تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به ویزای تحصیلی نیاز دارند.

اگر به دنبال تحصیل در ایتالیا برای بیشتر از 90 روز هستید، باید در هشت روز اول حضور در ایتالیا از طریق اداره پست محلی این کشور، برای دریافت کارت اقامت خود اقدام کنید. دریافت کارت اقامت، هزینه ای را در پی خواهد داشت.

ویزای تحصیلی به همراه کارت اقامت ایتالیا، زندگی در این کشور را در زمان تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا برای رشته حقوق، ممکن می کند.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بین 50 تا 70 دلار متغیر است. توجه داشته باشید که این مبلغ ممکن است تغییر کند.

16. انواع ویزای لازم برای تحصیل رشته حقوق در ایتالیا:

 • ویزای نوع C: ویزای کوتاه مدت ایتالیا است که برای اقامت در ایتالیا تا حداکثر 90 روز معتبر است.
 • ویزای نوع D: ویزای بلند مدت ایتالیا که برای اقامت بیشتر از 90 روز در این کشور لازم است.

17. مراجعه به سفارت جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا:

جهت ثبت درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا، باید به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور محل زندگی خود مراجعه کنید.

مصاحبه حضوری در سفارت یا کنسولگری ایتالیا، یکی از مراحل دریافت ویزای تحصیلی این کشور است.

18. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا:

پس از فراهم کردن شرایط اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های ایتالیا و در نهایت دریافت آن، با ارائه مدارک زیر می توانید جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا
 • عکس پرسنلی
 • پاسپورت با حداقل 3 ماه اعتبار پس از صدور ویزا
 • مدرک ثبت نام یا پیش ثبت نام در دانشگاه انتخابی در ایتالیا
 • اجاره نامه یا مدارک محل اسکان در ایتالیا
 • تمکن مالی (مبلغ تمکن مالی برای تحصیل حقوق در ایتالیا معادل 448  یورو در ماه و 5.825  یورو در سال است). 
 • بیمه دانشجویی
 • اثبات توانایی مالی برای بازگشت به کشور در زمان لازم
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • رضایت نامه والدین یا سرپرست قانونی برای متقاضیانی که در بازه کمتر از شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا قرار دارند.

هدف از ارائه این مقاله، بررسی تمام جوانب تحصیل حقوق در ایتالیاست. برای تحقق کامل این هدف، معایب تحصیل در این کشور در رشته حقوق را در ادامه خواهید خواند.

Alzaia-Naviglio-Grande,-Milano,-Italy
Alzaia-Naviglio-Grande,-Milano,-Italy

19. زمان اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا:

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، باید حداقل سه ماه قبل از اقدام به سفر به این کشور، درخواست دهید. بررسی درخواست ویزا بین 1 تا 3 هفته و تعیین زمان برای مصاحبه در سفارت بین 4 تا 6 هفته به طول می انجامد.

مدت زمان دوره تحصیلی دانشجو، تعیین کننده مدت اعتبار ویزای تحصیلی شما خواهد بود.

20. معایب تحصیل رشته حقوق در ایتالیا:

عدم نیاز به امتحان ورودی، در عین حال که شرایط اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های ایتالیا را آسان می کند، باعث شلوغی بیش از حد کلاس ها می شود.

برای درک این مطلب خوب است بدانید تعداد وکلا در شهر میلان با تعداد وکلا در سراسر کشور فرانسه برابری می کند.

اگرچه تقاضا برای تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان انگلیسی بالاست، عده ای نیز از بالا نبودن سطح زبان خود رنج می برند. یکی دیگر از معایب تحصیل در ایتالیا که امروزه تقریبا حل شده است، کمبود دوره های زبان انگلیسی است.  

21. اسکان دانشجویی در ایتالیا:

دفاتر بین المللی دانشگاه ها وظیفه مدیریت اسکان دانشجویان بین المللی را بر عهده دارند. دانشجو با مراجعه به این دفاتر می تواند هزینه اسکان خود را نسبت به بازار آزاد کاهش دهد.

از روش های معمول اسکان دانشجویی می توان به اجاره یک اتاق یا اجاره یک آپارتمان به صورت شریکی با چند دانشجوی دیگر اشاره کرد.

هزینه اسکان با توجه به شهر، محل زندگی و همچنین اندازه خانه، بین 300 تا 600 یورو در ماه متغیر است. 

22. کار دانشجویی در ایتالیا:

دانشجویان مشغول به تحصیل رشته حقوق که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ایتالیا آمده اند، بدون نیاز به دریافت اجازه کار، می توانند در ایتالیا مشغول به کار شوند.

دانشجویان بین المللی با ملیت خارج از اتحادیه اروپا، پس از کاریابی باید قرارداد کاری خود را به سازمان مهاجرت ایتالیا ارائه دهند. این دانشجویان پس از دریافت اجازه کار از سازمان مهاجرت، می توانند به کار در ایتالیا مشغول شوند.

دانشجویان می توانند همزمان با تحصیل، 20 ساعت در هفته کار کنند. کار تمام وقت تنها در تعطیلات تابستانی میسر است.

برای یافتن فرصت های استخدام، می توانید برنامه انجمن های دانشجویی مانند ELSA را دنبال کنید. همچنین می توانید مستقیماً از طریق تماس با مقامات دانشگاه، از فعالیت های فوق برنامه موجود بهره ببرید.

فارغ التحصیلی اگرچه نقطه پایان تحصیل است، نقطه آغاز فصل جدیدی از زندگی محسوب می شود. همراه ما بمانید تا به شرایط زندگی بعد از فارغ التحصیلی اشاره کنیم.

A-beautiful-sunset-in-the-city-of-love--Venice
A-beautiful-sunset-in-the-city-of-love–Venice

23. شرایط کار بعد از فارغ التحصیلی در ایتالیا:

با فارغ التحصیلی در رشته حقوق، امکان کار در ایتالیا برای اجرای عدالت یا به عنوان بانکدار، حسابرس داخلی، فعالیت های تجاری، بیمه، خدمات اجتماعی و همچنین کار در سازمان های بین المللی را خواهید داشت.

فراموش نکنید برای شروع فعالیت خود به عنوان وکیل، نیاز مند گذراندن دوره 18 ماهه کارآموزی و سپس قبولی در آزمون نهایی وکالت هستید. همچنین برای رسیدن به شغل دادستانی، مدت زمان دوره کارآموزی به 2 سال افزایش می یابد و به تبع آن، آزمون نهایی نیز دشواری بیشتری خواهد داشت.

24. شرایط اقامت در ایتالیا پس از فارغ التحصیلی در رشته حقوق:

روش های مختلفی برای تمدید اقامت در ایتالیا پس از فارغ التحصیلی در رشته حقوق، وجود دارد.

اولین راه، کاریابی در ایتالیا و ارائه یک قرارداد کاری با کارفرمای ایتالیایی است. در این روش ویزای تحصیلی شما، تبدیل به ویزای کاری ایتالیا می شود. به تبع آن، اقامت شما هم از اقامت تحصیلی به اقامت کاری تغییر می کند.

راه دوم، ادامه تحصیل رشته حقوق در مقاطع بالاتر است.

سرمایه گذاری در ایتالیا، ثبت شرکت و خرید ملک نیز راه های دیگر تمدید اقامت در ایتالیا است.

25. شرایط بیمه دانشجویی:

اقدام برای دریافت بیمه درمانی ایتالیا، از مهم ترین اقداماتی است که دانشجویان در بدو ورود به ایتالیا باید انجام دهند. دانشجویان در ایتالیا امکان انتخاب بین دو گزینه بیمه عمومی و S.L را دارند.

دریافت بیمه درمانی برای دریافت کارت اقامت دانشجویی و تمدید ویزای تحصیلی الزامی است. توجه داشته باشید که هزینه های درمان در ایتالیا بدون بیمه بسیار بالاست.

بیمه درمانی برای دانشجویان مشغول به تحصیل در ایتالیا، هزینه ای بین 110 تا 200 یورو به همراه دارد.

26. ویروس کرونا و آخرین تغییرات شرایط تحصیل در ایتالیا:

آیا شرایط تحصیل در ایتالیا را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

با توجه به شیوع ویروس کرونا (COVID19)، امکان تحصیل مجازی و از راه دور تا یک سال برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است.

در حال حاضر سفارت نیز فعالیت خود را از سر گرفته است. بنابراین امکان دریافت وقت سفارت ایتالیا برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل حقوق در ایتالیا به صورت حضوری هستند، وجود دارد.


سوالات متداول تحصیل رشته حقوق در ایتالیا

✅ شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته حقوق چیست؟

برای شروع حرفه ی وکالت، گذراندن مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا و همچنین یک سال کارآموزی در یک شرکت یا نهاد قانونی الزامی است.

✅ شرایط سنی برای تحصیل رشته حقوق در ایتالیا چگونه است؟

برای تحصیل حقوق در مقطع کارشناسی و در دانشگاه های ایتالیا، تا 30 سالگی می توانید اقدام کنید.

✅ طول دوره تحصیل رشته حقوق در ایتالیا چقدر است؟

فارغ التحصیلی در رشته حقوق در ایتالیا تقریبا پس از 5 سال اتفاق می افتد.

✅ مدارک لازم برای اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های ایتالیا کدامند؟

گذرنامه، عکس، مدارک و ریز نمرات آخرین دوره تحصیل، مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)، رزومه

✅ شرایط ویزای الحاق خانواده چیست؟

برای دانشجویان رشته حقوق در ایتالیا، امکان دریافت ویزای همراه (الحاق) خانواده وجود دارد. این ویزا، همسر متقاضی و فرزندان زیر 17 سال او را شامل می شود و دریافت آن 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.

✅ هزینه بیمه دانشجویی چقدر است؟

بیمه درمانی برای دانشجویان مشغول به تحصیل در ایتالیا، هزینه ای بین 110 تا 200 یورو به همراه دارد.

جمع بندی

Conclusion

امکان تحصیل به زبان انگلیسی، وجود بورسیه های تحصیلی و فرصت های شغلی بین المللی، از جمله عواملی هستند که تحصیل رشته حقوق در ایتالیا را گزینه ای مناسب برای متقاضیان این رشته می سازند.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا