100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تحصیل رایگان پرستاری در اروپا 2024 (+ ✅ کشورها + بورسیه)

europe Flag

دانشگاه های اروپایی مقصد مناسبی برای علاقه‌مندان به تحصیل در رشته پرستاری هستند اما هزینه تحصیل در اروپا برای دانشجویان بین‌المللی چالش‌برانگیز است. این دسته از دانشجویان عموماً به دنبال روشی برای تحصیل رایگان پرستاری در اروپا می‌گردند. ما در این مقاله روش‌های مختلف تحصیل رایگان پرستاری در اروپا، از اخذ بورسیه تحصیلی تا دوره آوسبیلدونگ پرستاری را معرفی می‌کنیم و لیستی از بهترین دانشگاه‌های رایگان پرستاری اروپا ارائه می‌دهیم. پاسخ سوالات خود را در این مقاله بیابید؛ برخی از این سوالات عبارتند از:

 • بهترین کشورها برای تحصیل پرستاری در اروپا کدامند؟
 • برترین دانشگاه‌های پرستاری اروپا کدامند؟
 • آیا امکان تحصیل رایگان پرستاری در دانشگاه‌های اروپا وجود دارد؟
 • آیا بورسیه تحصیلی برای پرستاری در اروپا در نظر گرفته می‌شود؟
 • مزایا و معایب تحصیل رایگان پرستاری در اروپا چیست؟

✅ بررسی تحصیل رایگان پرستاری در اروپا

تحصیل رایگان پرستاری در اروپا به دلیل دستمزد بالا و نیاز این کشورها، طرفداران مختص به خود را دارد. از بهترین کشور ها برای تحصیل پرستاری در اروپا با توجه به سطح علمی، می‌توان به کشورهای انگلیس و سوئد اشاره کرد و باید گفت که امکان تحصیل رایگان در این کشورها با استفاده از بورسیه تحصیلی پرستاری در اروپا وجود دارد. همچنین برخی از برترین دانشگاه های پرستاری اروپا از دانشجویان خود شهریه دریافت نمی‌کنند. با ما در این مقاله همراه باشید تا در ادامه لیست بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا برای تحصیل رایگان را بر اساس رتبه بندی های معتبر مانند QS ارائه و بورسیه های تحصیلی را بر اساس منابع معتبر بررسی کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

بورسیه تحصیلی پرستاری در اروپا
University-of-Cambridge

1. پرستاری در اروپا

نیاز به دانش‌آموختگان رشته پرستاری در کشورهای توسعه‌یافته مانند آلمان، ایتالیا، پرتغال، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، بلژیک و غیره هر روزه افزایش می‌یابد. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که تنها کشور آلمان در پنج سال آینده به حدود 1.5 میلیون پرستار جدید نیاز خواهد داشت.

این نیاز روزافزون کشورهای توسعه یافته و میانگین حقوق مناسب برای رشته پرستاری در کشورهای اروپایی اشتیاق بیشتری برای تحصیل در این رشته ایجاد کرده است اما هزینه‌های آموزش بالا برای کتاب، دوره‌ها، ابزار و آزمایشگاه‌های لازم برای این رشته باعث بروز مشکلات متعددی برای علاقه‌مندان می‌گردد.

بسیاری از دانشگاه های اروپایی، بورسیه های متعددی برای دانشجویان در نظر می‌گیرند. خوب است بدانید که بورسیه تحصیلی پرستاری در اروپا مقداری از هزینه های تحصیل یا تمام آن را تامین می‌کنند.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. شرایط عمومی پذیرش دانشگاه های پرستاری اروپا

گرفتن پذیرش برای تحصیل در رشته پرستاری در قاره اروپا معمولاً به قرار زیر است:

 • 1. دیپلم دبیرستان و ریز نمرات دانشگاهی: لازم است که برای شروع تحصیل در برترین دانشگاه های پرستاری اروپا دوره دبیرستان خود را تکمیل کرده، مدرک دیپلمتان را ارائه دهید.
 • 2. مهارت در زبان انگلیسی و مدارک مرتبط: اگر به دنبال اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های اروپا در رشته پرستاری به زبان انگلیسی هستید، باید بتوانید توانایی خود در این زبان را ثابت کنید. دقت داشته باشید که این اثبات عموماً با ارائه مدارک معتبر انجام می‌شود.
 • 3. انگیزه نامه و توصیه نامه: شما باید بتوانید هدفتان از تحصیل پرستاری در اروپا و همچنین صلاحیت خود را با مدارکی مانند انگیزه نامه و توصیه نامه به خوبی به مسئولین مربوطه نشان دهید.

دقت داشته باشید که بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا برای مهاجرت مدارک دیگری مانند (1.) پاسپورت معتبر و (2.) گواهی سلامت را نیز از شما می‌خواهند.

در ادامه لیست بهترین کشورها و دانشگاه ها برای تحصیل پرستاری در اروپا را خواهید دید.

تحصیل رایگان پرستاری در اروپا

3. بهترین کشور ها برای تحصیل پرستاری در اروپا

بهترین کشورها برای تحصیل پرستاری در اروپا را می‌توان با در نظر گرفتن معیارهای مختلف، از کیفیت آموزش گرفته تا هزینه تحصیل، معرفی کرد. نکته قابل توجه این است که سایت معتبر QS با ارائه رتبه بندی بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا، کمک بزرگی به شناخت بهترین کشورها برای تحصیل این رشته نیز کرده است.

بر اساس این سایت، بهترین کشور ها برای تحصیل پرستاری در اروپا عبارتند از:

 • 1. انگلستان
 • 2. سوئد
 • 3. ایرلند
 • 4. دانمارک
 • 5. بلژیک
 • 6. ایتالیا
 • 7. اسپانیا
 • 8. آلمان

جالب است بدانید که از پنج دانشگاه برتر در رتبه بندی بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا چهار دانشگاه مربوط به کشور انگلیس است.

4. بهترین دانشگاه های اروپا در رشته پرستاری

بر اساس رتبه بندی بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا در سایت QS، لیست این دانشگاه ها را در جدول زیر آورده و رتبه آن‌ها را نیز ذکر کرده‌ایم.

نام دانشگاهنام کشوررتبه QS در مجموع دانشگاه‌هارتبه QS در رشته پرستاری و در اروپا
King’s College Londonانگلستان406
University of Southamptonانگلستان8123
The University of Manchesterانگلستان3211
The University of Edinburghانگلستان228
University of Nottinghamانگلستان10040
University College Corkایرلند29274
University of Leedsانگلستان7537
Trinity College Dublin, The University of Dublin Dublinایرلند8135
University of Turkuفنلاند315152

اما سوال مهم اینجاست که هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا در رشته پرستاری چقدر است؟ چگونه در اروپا مشغول به تحصیل رایگان پرستاری شویم؟

برترین دانشگاه های پرستاری اروپا
Stockholm-Street,-Stockhom,-Sweden

5. هزینه تحصیل پرستاری در کشورهای اروپایی

پیش از آنکه بگوییم چگونه به رایگان در برترین دانشگاه های پرستاری اروپا درس بخوانید، نگاهی خواهیم داشت به هزینه تحصیل این رشته. جدول زیر را که متوسطی از هزینه های تحصیل در رشته پرستاری در کشور های مختلف اروپایی ارائه می‌دهد، مشاهده کنید:

کشورمتوسط هزینه سالانه به یورومتوسط هزینه سالانه به دلار آمریکا
1. انگلیس16.626 تا 21.43616.874 تا 21.755
2. ایرلند11.000 تا 21.900 11.158 تا 22.215
3. قبرس 5.600 تا 15.719 5.680 تا 15.937
4. مجارستان 5.000 تا 6.200 5.071 تا 6.500
5. ایتالیا2.500 تا 3.5002.535 تا 3.550

دقت داشته باشید که شما علاوه‌بر هزینه تحصیل، باید هزینه زندگی در اروپا را نیز بپردازید که در کشورهای مختلف متفاوت است. این هزینه را می‌توان 650 تا 1200 دلار در ماه برای یک فرد تنها دانست.

هزینه زندگی ماهانه برای یک نفر در برخی از بهترین کشور ها برای تحصیل پرستاری در اروپا به دلار را در فهرست زیر ببینید:

 • 1. انگلستان: 1011
 • 2. ایرلند: 1051.7
 • 3. آلمان: 850 تا 1200
 • 4. نروژ: 1174.7
 • 5. ایتالیا: 920.9

هزینه تحصیل بالا برای رشته پرستاری در کشورهای اروپایی که در سطوح بالای علمی قرار دارند، ممکن است موجب دلسردی علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته دانشگاهی شود. خوب است بدانید که امکان تحصیل رایگان نیز وجود دارد.

در ادامه در این باره صحبت می‌کنیم و روش‌های تحصیل رایگان را شرح می‌دهیم.

6. بورسیه های تحصیلی پرستاری در اروپا

یکی از روش های اصلی تحصیل رایگان پرستاری در اروپا اخذ بورسیه تحصیلی است. بیش از 4400 بورسیه تحصیلی برای رشته پرستاری در دنیا وجود دارد و تنها در کشور انگلیس که یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل پرستاری در اروپا به شمار می‌آید، بیش از 600 بورسیه برای دانشجویان این رشته در نظر گرفته شده است.

در جدول زیر برخی از بورسیه های تحصیلی پرستاری در اروپا آورده شده است:

کشورنام بورسیهشرایط بورسیه
مجارستان بورسیه تحصیلی دولت مجارستان Stipendium Hungaricum – برای تمامی دانشگاه‌های مجارستان
– معافیت صد درصدی شهریه
فنلاند دانشگاه علمی کاربردی Centria – امکان اخذ بورسیه و پرداخت 50% هزینه تحصیل
– 8500 یورو
ایتالیا دانشگاه پالرمو – معافیت از شهریه برای دانشجویان بین‌المللی کم‌درآمد
– 156 تا 2400 یورو
فنلاند دانشگاه علوم کاربردی لاپلند – امکان اخذ بورسیه 50% هزینه تحصیل
– 8000 یورو
انگلستانبورسیه بنیاد RCN– کمک هزینه تحصیل پرستاری و مامایی خصوصاً برای اقلیت‌ها
Residence-Parliament,-Budapest,-Hungary
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. دوره آوسبیلدونگ پرستاری

دوره آوسبیلدونگ (Ausbuildung) به دوره‌ای گفته می‌شود که به آموزش همزمان علمی و عملی پرستاری می‌پردازد. دوره کارآموزی پرستاری در آلمان برگزار می‌شود و برای دانشجویان درآمد ماهانه دارد.

در این روش متقاضیان می‌توانند با ارائه درخواست در بیمارستانی که توسط دولت آلمان به رسمیت شناخته شده، برای آموزش اقدام کنند. اساسی‌ترین پیش‌نیازی که برای کارآموزی در یک بیمارستان آلمانی درخواست می‌شود، تسلط به زبان آلمانی با حداقل سطح B1 است. همچنین شما باید حداقل 18 ساله باشید و مدرک پایان دوره دوازده ساله تحصیل دبیرستان را در رزومه خود قرار دهید.

8. تحصیل در دانشگاه های رایگان پرستاری در اروپا

دانشگاه های دولتی مختلفی وجود دارند که هزینه های تحصیل در آن‌ها تقریبا رایگان است. دانشگاه های رایگان عمدتاً هزینه کمی برای امور اداری، بیمه و … دریافت می‌کنند و لازم نیست شهریه‌ای برای هر ترم پرداخت شود.

در زیر لیست برترین دانشگاه های کشور های اروپایی برای تحصیل رایگان پرستاری در اروپا و هزینه های مرتبط را مشاهده نمایید.

لیست بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا
Town-Hall-at-Marienplatz-in-Munich

لیست بهترین دانشگاه های رایگان پرستاری اروپا – آلمان

دانشگاه های دولتی آلمان معمولاً رایگان هستند. برخی از دانشگاه های رایگان برای اپلای پرستاری آلمان را در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • دانشگاه علمی کاربردی فرانکفورت: در این دانشگاه مدت زمان تحصیل کارشناسی 3 سال و کارشناسی ارشد 1 سال است. این دانشگاه برای کلیه دانشجویان رایگان است و کل هزینه پرداختی که صرف هزینه‌های اداری، حق بیمه، هزینه ترم و کمک به اتحادیه دانشجویان می‌شود، معمولاً از 400 یورو تجاوز نمی‌کند.
 • گروه پرستاری و مدیریت – دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ: دانشگاه هامبورگ بزرگ‌ترین موسسه آموزش عالی در شمال آلمان است و هزینه تحصیل در رشته پرستاری در این دانشگاه  360 یورو در هر ترم برآورد می‌شود. این موسسه آموزشی پرستاری در اروپا همچنین بورسیه های تحصیلی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد.
 • دانشگاه علوم کاربردی شهر برمن (HSB): در این دانشگاه فقط هزینه‌های ترم، اجاره، بیمه درمانی و قبوض توسط دانشجو پرداخت می‌شود. دانشگاه شهر برمن برای کمک به دانشجویان برای تأمین این هزینه‌ها، کمک‌هزینه‌ها و بورسیه هایی را در نظر می‌گیرد.

لیست بهترین دانشگاه های رایگان پرستاری اروپا – نروژ

دانشگاه‌های دولتی کشور نروژ معمولاً رایگان هستند و نیازی به پرداخت هزینه‌های آموزش وجود ندارد. برخی از این دانشگاه‌های رایگان عبارتند از:

 • 1. دانشکده بهداشت و علوم ورزشی – دانشگاه آگدر: در دانشگاه آگدر، هزینه های تحصیل در هر ترم در حدود 800 کرون است که مربوط به کارهای اداری، عضویت و سایر موارد می‌شود. در این دانشگاه تدریس به زبان نروژی انجام می‌شود.
 • 2. گروه علوم بهداشت و مراقبت – دانشگاه قطب شمال نروژ (UiT): در دانشگاه Arctic یکی دیگر از دانشگاه های رایگان کشور نروژ، هزینه هر ترم 626 کرون است.
 • دانشگاه نورد نروژ: کل هزینه سالانه که تحت عنوان هزینه ثبت‌نام در این دانشگاه دریافت می‌شود، 725 کرون است که هزینه‌های اداری و رفاه دانشجویی را نیز در برمی‌گیرد.
لیست بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا

تحصیل رایگان پرستاری در کشور ایسلند

در کشور ایسلند نیز دانشگاه های رایگان برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی وجود دارد و دانشگاه آکوریری ایسلند یکی از این دانشگاه‌هاست.

هزینه ثبت‌نام در رشته پرستاری در این دانشگاه دولتی سالانه 75000 کرونای ایسلند است که هزینه‌های اداری را پوشش می‌دهد. دوره لیسانس رشته پرستاری در این دانشگاه چهار ساله بوده، همه دوره‌ها به زبان ایسلندی تدریس می‌شوند.

9. کار همزمان با تحصیل در اروپا

در کشورهای مختلف اروپایی به منظور تسهیل زندگی، به دانشجویان بین‌المللی اجازه کار پاره وقت و تمام وقت داده می‌شود. مدت کار مجاز برای دانشجویان پرستاری در اکثر کشورهای اروپایی مثل مجارستان، پرتغال، ایتالیا، آلمان و غیره 20 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی است. در کشور فنلاند نیز دانشجویان بین‌المللی مجازند 25 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی کار کنند.

دانشجویان و متقاضیان می‌توانند در تعطیلات به صورت تمام وقت نیز کار کنند.

Larnaca

10. مزایا و معایب تحصیل پرستاری در اروپا

تحصیل در کشورهای اروپایی و اخذ اقامت دائم این کشورها مورد توجه بسیاری از ایرانیان است. در این مقاله لیستی از بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا برای مهاجرت ارائه شد که اکثرا رایگان هستند و هزینه‌ای برای دانشجویان دربرندارد. تحصیل در این دانشگاه‌ها علاوه بر فراهم‌آوردن موقعیت‌های شغلی مناسب در آینده، امکان مهاجرت راحت‌تر را نیز فراهم می‌کند.

بزرگ‌ترین مشکلی که در مسیر مهاجرت و استفاده از  بهترین دانشگاه های اروپا برای تحصیل پرستاری به صورت رایگان وجود دارد، این است که در بسیاری از کشور ها تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شود و در این دانشگاه ها تدریس به زبان همان کشور انجام می‌گردد؛ برای مثال در دانشگاه آکوریری ایسلند آموزش به زبان ایسلندی انجام می‌شود.


پرسش‌های متداول تحصیل رایگان پرستاری در اروپا

✅ بهترین کشور ها برای تحصیل پرستاری در اروپا کدامند؟

کشورهایی مانند (1.) انگلستان، (2.) سوئد، (3.) ایرلند و (4.) دانمارک از بهترین کشور ها برای تحصیل پرستاری در اروپا به شمار می‌روند.

✅ چگونه به رایگان در برترین دانشگاه های پرستاری اروپا تحصیل کنیم؟

با (1.( اخذ پذیرش از دانشگاه های رایگان اروپا، (2.) دریافت بورسیه یا (3.) شرکت در دوره آوسبیلدونگ آلمان می‌توانید این رشته را به رایگان یاد بگیرید.

✅ کدام دانشگاه ها در لیست بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا قرار دارند؟

لیست بهترین دانشگاه های پرستاری اروپا شامل دانشگاه هایی مثل King’s College London، Karolinska Institutet و University of Turku است.

✅ آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی پرستاری در اروپا وجود دارد؟

بله! تنوع بورسیه تحصیلی پرستاری در اروپا بالاست و شما می‌توانید از بورسیه هایی مثل (1.) Stipendium Hungaricum مجارستان یا (2.) RCN انگلستان استفاده کنید.

✅ امکان تحصیل رایگان پرستاری در اروپا در کدام دانشگاه ها وجود دارد؟

شما می‌توانید در دانشگاه هایی مثل دانشگاه علمی کاربردی فرانکفورت، دانشگاه آگدر نروژ ودانشگاه آکوریری ایسلند به رایگان تحصیل کنید.

جمع بندی

Conclusion

تحصیل پرستاری در اروپا می‌تواند به رایگان انجام شود اگر شما موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوید یا از یکی از دانشگاه‌های رایگان اروپا پذیرش بگیرید. همچنین کشوری مانند آلمان امکان شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری را برای علاقه‌مندان این رشته فراهم کرده است و دانشجویان در این دوره‌ها، ضمن یادگیری علمی و عملی رشته پرستاری، درآمد نیز خواهند داشت. به خاطر داشته باشید که بهترین کشورها برای تحصیل رشته پرستاری در اروپا امکان تحصیل رایگان را با ارائه بورسیه‌ها فراهم کرده‌اند و تحصیل این رشته بدون پرداخت هزینه در اروپا دور از دسترس نیست.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان