تحصیل رایگان در روسیه (+ شرایط 2021)

russia Flag

امروزه با توجه به تنوع بورسیه تحصیلی در روسیه، تحصیل رایگان در این کشور مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. بدون شک تحصیل رایگان و با اعتبار جهانی، ایده آل ذهنی بسیاری از دانشجویان را می سازد.

در این مقاله تمام اطلاعات لازم در این زمینه را دریافت خواهید کرد و پاسخ سوالات خود را خواهید یافت.

 • تحصیل رایگان در روسیه چه شرایطی دارد؟
 • چه روش هایی برای تحصیل رایگان در روسیه وجود دارد؟
 • بورسیه تحصیلی به چه کسانی تعلق می گیرد؟
 • شرایط دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی روسیه به چه صورت است؟
 • تحصیل رایگان در کدام دانشگاه های روسیه میسر است؟

✅ بررسی کامل شرایط تحصیل رایگان در روسیه

تحصیل رایگان در روسیه توجه دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا به خود جلب کرده است. تنوع بالای بورسیه تحصیلی روسیه در دانشگاه های مختلف این کشور بخشی از سرمایه گذاری عظیم روسیه در امر آموزش را به خود اختصاص داده است. در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات کامل درباره شرایط تحصیل رایگان در روسیه را برای متقاضیان تحصیل در این کشور، جمع آوری کنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره روسیه

روسیه، بزرگ ترین کشور از نظر وسعت و چهارمین کشور از نظر جمعیت در جهان است. فرهنگ های مختلف به دلیل همسایگی روسیه با کشورهای متعدد در کنار هم قرار گرفته اند. این کشور در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود، همواره در عرصه های مختلف هنری، ادبی، ورزشی و … درخشیده است. سرمایه گذاری دولت روسیه در بخش آموزش و تاسیس نزدیک به 800 دانشگاه در نقاط مختلف این کشور، یکی از دلایل تحصیل کرده بودن بیش از نیمی از جمعیت این کشور به شمار می رود.

با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله مزایا و شرایط تحصیل رایگان در روسیه را بررسی کنیم.

تحصیل رایگان در روسیه
The-Moscow-Kremlin

2. مزایای تحصیل در روسیه

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

امکان تحصیل رایگان در روسیه تنها یکی از مزایای تحصیل در این کشور است. از سایر مزایای تحصیل در روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دریافت مدرک تحصیلی در سطح جهانی.
 2. تنوع بالای برنامه های تحصیلی در نزدیک به 800 دانشگاه روسیه.
 3. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های روسیه.
 4. تحصیل در محیطی چند فرهنگه و حضور دانشجویانی از سراسر دنیا.
 5. در دسترس قرار داشتن نزدیک به 15000 بورسیه تحصیلی روسیه برای دانشجویان بین المللی.
 6. برگزاری دوره های زبان روسی برای زندگی راحت تر در این کشور و تقویت رزومه.

3. شرایط تحصیل رایگان در روسیه

یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل رایگان در روسیه، شرکت و قبولی در آزمون ورودی رقابتی EGE است که به طور مشترک میان دانشجویان ملی و بین المللی برگزار می شود. نمره این آزمون تعیین می کند که متقاضی تحصیل در روسیه در دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته می شود یا خیر.

آزمون EGE بسته به رشته دانشجو، شامل دروس زیر است:

 1. زبان روسی.
 2. ریاضی.
 3. زبان خارجی (مانند انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و چینی).
 4. فیزیک.
 5. شیمی.
 6. زیست شناسی.
 7. جغرافی.
 8. ادبیات.
 9. تاریخ.
 10. علوم اجتماعی مقدماتی.
 11. علوم محاسبات.

توجه داشته باشید که:

 1. هر دانشگاه بسته به شرایط خود ممکن است آزمون های کتبی یا شفاهی را به صورت مجزا نیز برگزار کند.
 2. کسب نمره قبولی در درس های ریاضی و زبان روسی آزمون EGE برای تمام رشته های تحصیلی الزامی است.

برای شرکت در آزمون EGE و تحصیل رایگان در روسیه باید مدارک خود از جمله آخرین مدرک تحصیلی، فرم های تکمیل شده، کپی مدارک شناسایی، عکس و گواهی سلامت را آماده کنید.

اگر به دنبال آشنایی با روش های مختلفی که تحصیل رایگان در روسیه را ممکن می کنند هستید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

بورسیه تحصیلی روسیه
Kazan,-Russia

4. روش های تحصیل رایگان در روسیه

روش های متعددی برای تحصیل رایگان در روسیه، پیش پای دانشجویان بین المللی قرار دارد. شرکت در المپیاد ها و رقابت های علمی و همچنین دریافت بورسیه تحصیلی روسیه از جمله این روش هاست.

شرکت در آزمون های رقابتی دانشگاه ها

رقابت های علمی و المپیادها برای جذب دانشجویان بین المللی توسط دانشگاه های روسیه و با حمایت دولت این کشور برگزار می شوند. متقاضیان تحصیل رایگان در روسیه با کسب رتبه در این رقابت ها، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی می توانند از بورسیه های تحصیلی روسیه بهره مند شوند.

المپیادها از دو بخش مقدماتی و رقابتی تشکیل شده اند. روند شرکت در المپیادها با ارسال نمونه کار به صورت آنلاین شروع می شود و با مصاحبه ادامه می یابد. بخش رقابتی نیز آزمون های مختلف با موضوعات متنوع را دربر می گیرد و به صورت حضوری برگزار می شود.

با توجه به شیوع بیماری کرونا، قوانین المپیاد ها تغییر کرده و امکان گذراندن تمام مراحل شرکت در المپیاد ها به صورت آنلاین فراهم شده است.

بورسیه تحصیلی روسیه

تحصیل رایگان در روسیه می تواند از طریق بورسیه تحصیلی اتفاق بیفتد. علاوه بر بورسیه دولتی روسیه، بورسیه های محلی و همچنین بورسیه های دانشگاهی نیز در این کشور ارائه می شوند. دریافت بورسیه تحصیلی روسیه می تواند به شکل های مختلفی صورت گیرد از جمله:

 1. شرکت و قبولی در آزمون ورودی.
 2. کسب سهمیه بورسیه دولتی روسیه.
 3. کسب مقام در رقابت های علمی روسیه.

بورسیه های تحصیلی روسیه با پوشش دادن هزینه تحصیل و اسکان دانشجو، شرایط تحصیل رایگان در روسیه را فراهم می کنند.

5. تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

امکان تحصیل در روسیه به هر دو زبان روسی و انگلیسی وجود دارد. برای تحصیل رایگان در روسیه به زبان انگلیسی، باید تسلط خود به این زبان را اثبات کنید. دریافت نمره قبولی در آزمون های آیلتس یا تافل و ارائه مدارک دریافتی، یکی از راه های اثبات این مسئله است.

از جمله دانشگاه هایی که امکان تحصیل رایگان در روسیه به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند، می توان به دانشگاه تیومن اشاره کرد.

توجه داشته باشید تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی اغلب در مقطع کارشناسی ارشد امکان دارد و تعداد دانشگاه هایی که دروس کارشناسی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، کمتر است.

یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان، شرایط دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی روسیه است. آنچه در ادامه می خوانید به شفاف سازی این مباحث می پردازد. با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل رایگان در روسیه
The-Motherland-Calls

6. پذیرش تحصیلی روسیه

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه، پیش از هر چیز باید برنامه و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و شرایط تحصیل رایگان در روسیه در هر یک از آن ها را بررسی کنید. سپس باید مدارک لازم برای دریافت پذیرش را برای دانشگاه مورد نظر خود بفرستید. این مدارک عبارتند از:

 1. تکمیل فرم های آنلاین پذیرش.
 2. فیش پرداخت هزینه مصاحبه (غیر قابل استرداد).
 3. توصیه نامه.
 4. گواهی سلامت.
 5. آخرین مدرک تحصیلی (به تایید رسیده توسط موسسه محل تحصیل).

برخی از دانشگاه های روسیه برای پذیرش دانشجو، مصاحبه ای را به صورت حضوری در یک محل بین المللی یا به صورت آنلاین از طریق برنامه هایی مانند اسکایپ برگزار می کنند. 

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

7. ویزای تحصیلی روسیه

پس از دریافت پذیرش تحصیلی و ارسال دعوتنامه رسمی دانشجو از طریق سازمان مهاجرت روسیه به سفارت روسیه در کشور محل زندگی دانشجو، متقاضیان باید به سفارت مراجعه کنند و مدارک لازم را ارائه دهند. از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پاسپورت معتبر.
 2. فرم های تکمیل و امضا شده ویزای تحصیلی روسیه.
 3. عکس.
 4. نامه پذیرش تحصیلی.
 5. گواهی سلامت.

به خاطر داشته باشید ویزای اولیه دریافتی تنها 90 روز اعتبار دارد و پس از ورود به خاک روسیه باید برای تمدید این ویزا اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات درباره دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی روسیه، به مطالعه ادامه دهید.

بورسیه تحصیلی روسیه
Snowfall-in-Moscow

8. تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه های روسیه

تحصیل رایگان در روسیه نه تنها با استفاده از بورسیه دولتی بلکه با استفاده از بورسیه های دانشگاهی نیز امکان پذیر است. در ادامه با برنامه برخی از دانشگاه های روسیه که تحصیل رایگان در آن ها ممکن است، آشنا می شویم:

تحصیل رایگان در دانشگاه HSE

مدرسه عالی اقتصاد روسیه (HSE) یکی از بهترین دانشگاه های روسیه به شمار می رود. شهرت این دانشگاه به برنامه های بی نقصی است که در رشته های اقتصاد، علوم سیاسی، مطالعات بین المللی و جامعه شناسی ارائه می دهد. این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی بورسیه هایی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

بورسیه تحصیلی روسیه: کارشناسی دانشگاه HSE

دانشجویان می توانند با کسب نمره بالا در آزمون ورودی یا برنده شدن بورسیه طلایی HSE، بورسیه کامل دریافت کنند و به تحصیل رایگان در این دانشگاه بپردازند. از جمله شرایط تحصیل رایگان در روسیه و در دانشگاه HSE عدم سوء پیشینه  و کسب نمره حداقل 4 در تمامی دروس است.

بورسیه تحصیلی روسیه: کارشناسی ارشد دانشگاه HSE

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد نیز در دانشگاه HSE امکان پذیر است. دانشجویان کارشناسی ارشد که یکی از شرایط زیر را داشته باشند می توانند تحصیل خود را در این دانشگاه به صورت رایگان ادامه دهند:

 1. قبولی در آزمون ورودی.
 2. کسب مقالم در المپیاد های روسیه.
 3. فارغ التحصیلی در دوره های آمادگی مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه HSE یا سایر دانشگاه های روسیه.
 4. فارغ التحصیلی در دوره های تابستانی دانشگاه HSE.
 5. فارغ التحصیلی در دوره کارشناسی در دانشگاه HSE.

برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه HSE تنها مجازید که دو نمره کمتر از 6 داشته باشید.

بورسیه تحصیلی روسیه: دکتری دانشگاه HSE

متقاضیان تحصیل دکترا در دانشگاه HSE نیز با ارائه مدارک زیر می توانند از بورسیه های تحصیلی دانشگاه HSE استفاده کنند:

 1. فرم تکمیل شده درخواست بورسیه تحصیلی.
 2. دو سری کپی از مدارک تحصیلی.
 3. گواهی سلامت و تاییدیه عدم ابتلا به بیماری ایدز.
 4. کپی پاسپورت.

تحصیلات پست دکترا نیز در این دانشگاه امکان پذیر است که طی آن دانشجویان از دانشگاه HSE ماهیانه 407 دلار حقوق دریافت می کنند.

تحصیل رایگان در روسیه
Novospassky-Monastery

تحصیل رایگان در دانشگاه MIPT روسیه

موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو به صورت تخصصی به آموزش فیزیک، ریاضی و شاخه های مرتبط با آن ها می پردازد. امکان بهره مندی از بورسیه تحصیلی روسیه در مقاطع مختلف در دانشگاه MIPT وجود دارد.

تحصیل رایگان کارشناسی در دانشگاه MIPT روسیه

تنوع بورسیه برای متقاضیان تحصیل کارشناسی در روسیه بالاست. از انواع بورسیه های دانشگاه MIPT می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بورسیه آکادمیک دولتی.
 2. بورسیه تحصیلی بنیاد خیریه توسعه آموزش و نوآوری (برای دانشجویان کم درآمد).
 3. بورسیه دولتی وابسته به نهاد ریاست جمهوری.
 4. بورسیه تحصیلی دولتی شهر مسکو (از طریق شرکت در رویدادهای عمومی شهر مسکو).
 5. بورسیه تحصیلی منطقه ای مسکو (برای دانشجویان نمونه و معلول).

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در دانشگاه MIPT روسیه

بورسیه دولتی آکادمیک روسیه و بورسیه PGAS برای متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه MIPT ارائه می شود. بورسیه PGAS به دانشجویان ممتاز در زمینه های تحصیل، تحقیق، فرهنگ، ورزش و فعالیت های اجتماعی تعلق می گیرد.

خوب است بدانید برخی از بورسیه هایی که در دوره کارشناسی ارائه می شوند، در دسترس دانشجویان کارشناسی ارشد نیز قرار دارد.

تحصیل رایگان دکتری در دانشگاه MIPT روسیه

دریافت بورسیه دکتری در دانشگاه MIPT برای دانشجویان بین المللی ساده تر از دانشجویان ملی است چرا که آن ها نیازی به ارائه نمرات بالا و یا نداشتن درس افتاده در کارنامه خود ندارند. خوب است بدانید مالیات شامل حال بورسیه دولتی دکتری دانشگاه MITP نمی شود.

دانشگاه MIPT با ارائه بورسیه ای به ارزش 122 دلار برای رشته های برتر و 81 دلار برای سایر رشته ها، امکان تحصیل رایگان در روسیه را فراهم می کند.

تحصیل رایگان در دانشگاه FSU روسیه

دانشگاه فدرال سیبری، اولین دانشگاه فدرال روسیه است. این دانشگاه رشته های علوم انسانی، مهندسی، معماری، فناوری اطلاعات، تجارت و آموزش را برای دانشجویان ملی و بین المللی ارائه می دهد.

300 برنامه کمک تحصیلی طی یک برنامه دولتی رقابتی در دانشگاه FSU ارائه می شوند. بورسیه دانشگاه فدرال سیبری ضمن پوشش دادن هزینه کامل تحصیل، در هر ماه مبلغی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

دانشجویان کارشناسی ارشد نیز می توانند از برنامه بورسیه  Open Doors روسیه استفاده کنند. با کسب مقام در این المپیاد، امکان تحصیل رایگان کارشناسی ارشد برای دانشجویان دانشگاه FSU فراهم می شود.

در ادامه مقاله با سایر دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی روسیه و جزئیات بیشتر مانند رتبه جهانی دانشگاه ها آشنا می شوید. با ما باشید.

بورسیه تحصیلی روسیه
Tsar-bell

بورسیه تحصیلی دانشگاه تیومن روسیه

دانشگاه تیومن در سال 1930 تاسیس شد و امروزه تحصیل در رشته های علمی و هنری به زبان روسی و انگلیسی در آن امکان پذیر است. این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی دوره کارشناسی، بورسیه های متنوعی را ارائه می دهد. دانشجویان رشته های فناوری اطلاعات، مطالعات فرهنگی، اقتصاد، مطالعات زندگی، تاریخ، فیلم و رسانه، جامعه شناسی و مردم شناسی می توانند از بورسیه های این دانشگاه بهره مند شوند.

همچنین دانشگاه تیومن بورسیه 4 ساله کارشناسی هنر را برای دانشجویان ملی و بین المللی ارائه می دهد.

مدارک لازم برای تحصیل رایگان در روسیه و دریافت بورسیه دانشگاه تیومن، عبارتند از:

 1. اسکن از پاسپورت.
 2. مدرک دیپلم و سوابق تحصیلی.
 3. 2 توصیه نامه.
 4. رزومه.
 5. معرفی نامه 500 کلمه ای.
 6. مدارک و نمرات آیلتس و تافل.

بورسیه تحصیلی دانشگاه اینوپولیس روسیه

دانشگاه اینوپولیس برنامه های کارشناسی ارشد خود را در رشته های فناوری اطلاعات، مهندسی امنیت و شبکه، علم داده و هوش مصنوعی، رباتیک و علوم رایانه ارائه می دهد.

این دانشگاه بورسیه کامل را در اختیار دانشجویان کارشناسی ارشد قرار می دهد و تحصیل رایگان در روسیه را برایشان ممکن می کند. برای دریافت این بورسیه ضمن شرکت در مصاحبه ها و آزمون های ورودی، تحویل مدارک زیر ضروری است:

 1. فرم های تکمیل شده بورسیه.
 2. رزومه.
 3. انگیزه نامه.
 4. شرح پروژه.
 5. توصیه نامه.

9. رتبه جهانی بهترین دانشگاه های روسیه 

رتبه جهانی برخی از بهترین دانشگاه های روسیه به شرح زیر است:

دانشگاهرتبه
دانشگاه لومونوسوف74
دانشگاه MIPT281
دانشگاه HSE298
دانشگاه KFU370
دانشگاه تیومن301-350
دانشگاه اینوپولیس774

خوب است بدانیم هزینه تحصیل که توسط بورسیه تحصیلی روسیه تامین می شود، تنها هزینه ای نیست که دانشجویان باید پرداخت کنند. در ادامه مقاله به برآورد هزینه زندگی در روسیه می پردازیم.

St.-Petersburg,-Russland
St.-Petersburg,-Russland

10. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در روسیه

در زیر لیست دانشگاه های روسیه که مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند، مشاهده می کنید:

 1. دانشگاه بائومان.
 2. دانشگاه فدرال فار ایسترن.
 3. دانشگاه HSE.
 4. دانشگاه فدرال قازان.
 5. دانشگاه لوباچفسکی.
 6. دانشگاه MSU.
 7. دانشگاه MIPT.
 8. موسسه دولتی روابط بین الملل روسیه.
 9. دانشگاه تحقیقات هسته ای MEPhi.
 10. دانشگاه دولتی تحقیقات ملی ساراتوف.

11. هزینه زندگی در روسیه

متقاضیان تحصیل رایگان در روسیه باید توجه داشته باشند که علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه زندگی را نیز در نظر بگیرند. دانشجویان بین المللی با هزینه ای مقرون به صرفه می توانند نیاز های زندگی خود در روسیه را رفع کنند. هزینه زندگی در روسیه که ماهانه به 300 تا 400 دلار می رسد، در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان تر است. برای جزئیات بیشتر به جدول زیر توجه کنید:

هزینه زندگی در روسیههزینه های ماهانه
سبد غذایی شامل نان، پاستا، گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، شیر و شکر60 دلار
رستوران11 تا 28 دلار
بلیت یک طرفه مترو1 دلار
سیم کارت با تمام امکانات ارتباطی4 تا 6 دلار
بلیت تئاتر11 تا 36 دلار
بلیت سینما6 تا 14 دلار
بلیت موزه3 تا 14 دلار
باشگاه های ورزشی24 تا 64 دلار

آیا امکان کار همزمان با تحصیل در روسیه وجود دارد؟ تحصیل در روسیه چه معایبی دارد؟ پاسخ سوالات خود را در بخش پایانی مقاله خواهید یافت.

Valley-of-Geysers
Valley-of-Geysers

12. کار دانشجویی در روسیه

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

اگر موفق به فراهم کردن شرایط تحصیل رایگان در روسیه شده اید، کار دانشجویی به شما کمک می کند تا به راحتی از پس هزینه های زندگی نیز بر بیایید. برای کار همزمان با تحصیل در روسیه، می توانید در خود دانشگاه و یا موسسات مرتبط با آن مشغول شوید که در این صورت نیازی به دریافت مجوز کار ندارید. اگر شغل انتخابی شما ارتباطی با دانشگاه نداشته باشد، باید از اداره مهاجرت این کشور مجوز کار دریافت کنید. برای دریافت این مجوز کار روسیه در حین تحصیل، ارائه مدارک زیر الزامی است:

 1. پذیرش تحصیلی.
 2. پاسپورت.
 3. کارت مهاجرت.
 4. فیش پرداخت هزینه مجوز.
 5. قرارداد کاری.
 6. گواهی سلامت.
 7. تاییدیه دانشگاه.

به خاطر داشته باشید صدور مجوز کار 10 روز کاری زمان می برد و این مجوز تنها 1 سال اعتبار دارد.

13. معایب تحصیل در روسیه

سرمای طولانی مدت روسیه یکی از مهم ترین مشکلاتی است که دانشجویان بین المللی با آن مواجهند. دولت روسیه ترتیبی داده است تا تمام ساختمان های این کشور و همچنین وسایل حمل و نقل همواره در دمای مطلوب قرار داشته باشند اما باز هم تحصیل در چنین محیطی برای بسیاری از دانشجویان ایده آل نیست.


سوالات متداول تحصیل رایگان در روسیه

✅ آیا تحصیل رایگان در روسیه امکان پذیر است؟

بله! دانشجویان با کسب رتبه در رقابت های علمی روسیه یا دریافت بورسیه تحصیلی می توانند به تحصیل رایگان در روسیه بپردازند.

✅ بورسیه های تحصیلی روسیه چه هزینه هایی را پوشش می دهد؟

هزینه تحصیل در روسیه (شهریه دانشگاه) و هزینه اسکان توسط بورسیه تحصیلی روسیه پرداخت می شوند.

✅ آیا آزمون مشخصی برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه وجود دارد؟

بله. برای دریافت بورسیه دولتی روسیه، شرکت در آزمون EGE و برای بورسیه های دانشگاهی، شرکت در آزمون های دانشگاه مورد نظر الزامی است.

✅المپیادهای روسیه به چه صورت برگزار می شوند؟

در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا، المپیادها به صورت آنلاین برگزار می گردند.

✅تحصیل رایگان در روسیه در چه مقاطع تحصیلی امکان پذیر است؟

امکان تحصیل رایگان در تمام مقاطع تحصیلی در روسیه وجود دارد و این امر وابسته به برنامه های ارائه شده در دانشگاه انتخابی است.

جمع بندی

Conclusion

المپیادها و بورسیه های تحصیلی، تحصیل رایگان در روسیه را امکان پذیر می کنند. تنوع بورسیه ها و برنامه های تحصیلی در روسیه توجه دانشجویان بسیاری را به خود جلب کرده است. شما نیز با کنار هم قرار دادن امکان تحصیل رایگان در روسیه و اعتبار جهانی دانشگاه های این کشور، دلایل محکمی برای انتخاب روسیه به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود خواهید یافت. فراموش نکنید که حتی هزینه زندگی در این کشور نیز در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا، مقرون به صرفه است.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا