تحصیل دکترا در اوکراین (+ شرایط و هزینه ها 2021)

ukraine Flag

در حال حاضر اوکراین یکی از ده کشور پیشرو در زمینه آموزش بین المللی است که با استقبال زیاد دانشجویان خارجی روبرو شده است. اگر شما نیز برای تحصیل در مقطع دکترا کشور اوکراین را انتخاب کرده اید، این مقاله با سرفصل های زیر به کلیه سوالات شما در این زمینه پاسخ داده خواهد شد.

 • شرایط عمومی تحصیل دکترا در اوکراین چیست؟
 • روند اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا به چه صورت است؟
 • آیا امکان تحصیل دکترا به زبان انگلیسی در اوکراین وجود دارد؟
 • هزینه های تحصیل دکترا در اوکراین به چه صورت است؟
 • آیا امکان دریافت بورسیه برای تحصیل دکترا در اوکراین وجود دارد؟

✅ بررسی تحصیل دکتری در اوکراین

اوکراین بهترین محیط علمی را برای دانشجویان بین المللی تحصیل دکترا فراهم کرده است. کلیه دانشجویان خارجی که قبلاً دارای مدرک کارشناسی ارشد از اوکراین یا خارج از این کشور هستند، می توانند برای پذیرش در دوره دکترا اقدام کنند. از شرایط تحصیل دکترا در اوکراین، جهت شرکت در برنامه های تحصیلی این مقطع، داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس معتبر است.
هزینه تحصیل دکتری در اوکراین بسیار مقرون به صرفه است و شرایط زندگی در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی بهتر است.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

تحصیل دکتری در اوکراین
study-in-ukrain

امروزه به لطف امکانات آموزشی اوکراین، این کشور در حال حاضر یکی از ده کشور پیشرو در زمینه آموزش بین المللی است که استقبال بالای دانشجویان بین المللی برای دریافت آموزش عالی شاهدی بر این ادعاست. هر ساله بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع دکترا به اوکراین می آیند و از مزایای ویژه تحصیلی این کشور بهره مند می شوند.

1. شرایط تحصیل دکترا در اوکراین

دانشجویانی که بعد از کسب مدرک فوق لیسانس قصد شرکت در یک برنامه دکترا در اوکراین را دارند، باید سه امتحان را پشت سر بگذارند. حداقل سه مقاله علمی را منتشر کنند و در نهایت از پایان نامه خود دفاع کنند. همچنین شرط سنی پذیرش دکترا در اوکراین برای متقاضیان زیر 40 سال است.

از مهمترین شرایط تحصیل دکترا در اوکراین این است که یک داوطلب دکترا باید یک پروژه یا پایان نامه متشکل از تحقیقات دانشگاهی اصلی را ارائه دهد که شایسته چاپ در یک مجله معتبر است و سپس باید از آن دفاع کند. دانشگاه ها علاوه بر دکترا، انواع دیگری از دکترا را نیز اعطا می کنند. این موارد شامل دکترای هنرهای موسیقی (DMA) برای مجریان موسیقی و دکترای آموزش (Ed.D) برای مربیان حرفه ای است.

2. روند پذیرش دکترا در اوکراین

آیا شرایط تحصیل در اوکراین را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

مراحل پذیرش بسیار ساده است و مانند سایر دوره ها است:

 • متقاضیان دکترا باید فارغ التحصیل کارشناسی ارشد باشند. فارغ از این که این مدرک کارشناسی ارشد را از اوکراین یا خارج از این کشور گرفته اند.
 • متقاضیان باید تمام گواهینامه های آموزشی خود را جهت بررسی صلاحیت برای کارکنان پذیرش ایمیل کنند.
 • مسئولین پذیرش پس از دریافت مدارک مورد نیاز، صلاحیت خود را برای تحصیل در مقطع دکتری در اوکراین ارزیابی می کنند.
 • ظرف 2 روز از زمان این روند ارزیابی به پایان می رسد و کارکنان پذیرش، متقاضی مقطع دکترا را مطلع می کنند.
 • از متقاضیان فاقد شرایط نیز خواسته می شود در صورت داشتن اسناد علمی بیشتر، آن ها را ارسال کنند.
 • پس از دریافت رسید هزینه پذیرش، مدارک آن ها برای صدور دعوت نامه رسمی تحصیل به وزارت آموزش و پرورش اوکراین ارسال می شود و این روند در وزارت آموزش و پرورش اوکراین حداکثر 2 هفته طول می کشد و دعوت نامه رسمی تحصیل به کارکنان پذیرش تحویل می شود.
 • کارکنان پذیرش ابتدا این دعوت نامه رسمی تحصیل را از طریق ایمیل دانشجویان بین المللی اسکن کرده و اصل را به آدرس متقاضی در کشور خودش ارسال می کنند.
 • این دعوت نامه تحصیلی اصلی برای صدور ویزای دانشجویی اوکراین در سفارتخانه های اوکراین لازم است.
تحصیل دکتری در اوکراین
City-center,-Kiev,-Ukraine

3. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی دکتری در اوکراین

 • نتیجه یا گواهی دبیرستان
 • گذرنامه بین المللی
 • رونوشت از مدرک دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • فرم درخواست تکمیل شده

4. طول دوره تحصیل دکترا در اوکراین

دکترا در تمام دانشگاه های ملی اوکراین تدریس می شود و به طور معمول شامل 4 سال، 2 سال کار در کلاس و 2 سال کار تحقیقاتی است.

5. سال تحصیلی در اوکراین

سال تحصیلی در اوکراین از اول سپتامبر تا 30 ژوئن ادامه دارد. سال تحصیلی به دو ترم پاییز و بهار تقسیم می شود. دوره پاییز در اواخر دسامبر به پایان می رسد. امتحانات پاییزی طی یک هفته در ژانویه برگزار می شود. پس از امتحانات پاییز، دانش آموزان معمولاً قبل از بازگشت به ترم بهار دو هفته تعطیلات دارند. همان آزمون در بهار تکرار می شود و امتحانات بهاره در طول یک هفته در اواخر ماه ژوئن برگزار می شود.

دانشگاه ها در اوکراین برای مدرک دکترا، دو بار در سال دانشجو می پذیرند. پذیرش پاییز: از اول سپتامبر تا اول نوامبر و پذیرش زمستانی: از اول فوریه تا اول مارس.

در دانشکده مقدماتی، برنامه مطالعه به ترم تقسیم نمی شود. بنابراین تعطیلات زمستانی شرط نشده است. در پایان ماه ژانویه، دانش آموزانی که همه آزمون ها را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، یک هفته استراحت دارند. تعطیلات تابستانی هر ساله 2 ماه طول می کشد و تعطیلات زمستانی از هفته آخر ژانویه تا هفته اول فوریه هر سال 2 هفته به طول می انجامد.

شرایط تحصیل دکترا در اوکراین
Ukraine-(3)

6. ساختار آموزش عالی دولتی در اوکراین

 • دانشگاه ها (در رشته های: فنی، اقتصادی، پزشکی، کشاورزی، آموزشی و غیره)
 • آکادمی ها (در رشته های: حقوق، فناوری، فرهنگ و هنر، امور نظامی و غیره)
 • موسسات ( در رشته های فنی، اقتصادی، پزشکی، آموزشی، امور داخلی و غیره)

فارغ التحصیلان موسسات آموزش عالی که تمایلات برجسته ای به کارهای علمی و پژوهشی دارند، فرصت ادامه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی و دکترا را دارند. آموزش برای 20 شاخه علمی و 366 گرایش انجام می شود و شامل همه شاخه های آموزش متخصصان دارای مهارت بالا است.

7. تحصیل دکترا به زبان انگلیسی در اوکراین

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

موسسات آموزش عالی اوکراین دوره هایی را به زبان اوکراینی، روسی یا انگلیسی ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی فرصت تحصیل در بیش از 240 دانشگاه و تخصص در زمینه های مختلف علمی را دارند. همه ساله موسسات آموزش عالی از دانشجویان بیش از 150 کشور جهان استقبال می کنند. مطابق قانون اوکراین درباره آموزش عالی، همه دانشگاه های معتبر اوکراین می توانند انواع برنامه های آموزشی را به زبان انگلیسی ارائه دهند. در نظر داشته باشید هزینه تحصیل دکتری در اوکراین به زبان انگلیسی نسبتا بیشتر است.

تحصیل در رشته های دکتری به زبان انگلیسی در اوکراین شامل مراحل زیر می باشد:

 • دارا بودن نمره زبان که این نمره درخواستی دانشگاه به دانشگاه متفاوت می باشد.
 • شرکت در مصاحبه حضوری یا مجازی با استاد راهنما
 • دارا بودن رزومه مناسب برای درخواست پذیرش

8. محبوب ترین برنامه های دکترا در اوکراین

 دانشجویان و متقاضیان بین المللی برای تحصیل دکتری در اوکراین می توانند در بیش از 20 شاخه علمی و 366 رشته تحصیلی مشغول به تحصیل شوند. به یاد داشته باشید که بیش از 16000 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در بهترین دانشگاه های اوکراین مشغول به تحصیل هستند و تمامی دانشجویان دکترا می توانند از برنامه های تحصیلی که شامل فعالیت های پژوهشی، تحقیقاتی و همچنین سخنرانی ها و کنفرانس ها می شود بهره مند شوند.

برنامهدانشگاه هارتبه بندی
اقتصاد641
مدیریت512
قانون و فقه343
مهندسی344
روانشناسی335
علوم پایه336
علوم کامپیوتر327
فناوری318
جامعه شناسی309
فلسفه2910
Lviv,-Lviv-Oblast,-Ukraine
Lviv,-Lviv-Oblast,-Ukraine

9. بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی اوکراین

طی چند روز از ورود به اوکراین، گواهی بیمه به دانشجو داده می شود. بیمه درمانی تضمین می کند که دانشجو در زمان بیماری مطابق با برنامه پوشش بیمه، کمک پزشکی لازم را دریافت می کند. در بیمه نامه، نام و شماره تلفن پزشکان و بیمارستان ها ذکر شده است. بدون بیمه درمانی امکان ثبت نام دانشجو وجود ندارد. بنابراین، بیمه درمانی برای کلیه دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در اوکراین هستند، ضروری و اجباری است.

10. تحصیل دکتری توسط انتشارات در اوکراین

مدرک دکترا توسط انتشارات یک درجه دکترا است، دقیقاً مانند یک PhD معمولی. با این تفاوت که کار تحقیقاتی انجام شده توسط شرکت های کارآفرین و سازمان های دانشگاهی قابل انتشار را به رسمیت می شناسد. این مدرک توسط دانشگاه های معتبر مختلف در اوکراین ارائه می شود و معمولاً به حداقل سه سال زمان نیاز دارد. نکته اصلی این است که در این مدت، باید سه یا چهار نشریه مورد تأیید دانشگاه وجود داشته باشد. این انتشارات باید در ارتباط با پایان نامه و حوزه تخصصی دانشجو باشد.

بورسیه این دکترا صرفاً بر اساس سه یا چهار اثر منتشر شده است و به عنوان فعالیت های در حال انجام، بیشتر از کارهای اضافی پاداش دارد. انتشارات شامل مقالاتی در مجلات با ضریب تأثیر بالا یا حق ثبت اختراعات بین المللی کامل است. دانشجویان این برنامه باید یک پایان نامه به زبان اوکراینی، روسی، آلمانی یا انگلیسی ارسال کنند و از دانش جدید تولید شده دفاع شفاهی ارائه دهند.

متقاضیان دکترا توسط انتشارات

 • افراد دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد با نمره بالا.
 • متقاضیانی که چند سال تجربه کار در شرکت های تحقیقاتی داشته باشند و افرادی که در مدت زمان دکترای خود در همان زمینه کار می کنند یا در حال انجام تحقیق یا پروژه خود هستند.

شرایط تحصیل دکترا در اوکراین توسط انتشارات

 • اجرای پروژه مرتبط تحت نظارت دانشگاهی و صنعتی
 • شرکت در انجمن دانش و نوآوری (رویداد سالانه)
 • انتشار 3 اثر (یک حق ثبت اختراع قابل قبول است.)
هزینه تحصیل دکتری در اوکراین
Ivan-Franko-Lviv-National-University

11. بورسیه تحصیلی دکترا در اوکراین

به طور کلی تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور اوکراین به دو صورت، تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد. شرایط تحصیل دکترا در اوکراین زمانی که دانشجو ملزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های این کشور است، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس است.

شما ممکن است مایل باشید بورسیه های دانشگاه ارائه شده توسط موسسات آموزشی اوکراین را در نظر بگیرید. اوکراین به عنوان یک کشور مترقی، به اکثر دانشجویان خود کمک هزینه می دهد. طبق وب سایت دانشگاه فنی ملی اوکراین، بیش از 80٪ دانشجویان این دانشگاه نوعی حمایت مالی از مدرسه دریافت می کنند. این روند در پذیرش بهترین دانشگاه های پزشکی اوکراین نیز وجود دارد. گرچه شرایط ورود ممکن است متفاوت باشد، اما ارزش دارد که برای یکی از بورسیه های موجود درخواست دهید. گرفتن این بورس های تحصیلی از موسسات اوکراین روش خوبی برای تحصیل رایگان در اوکراین است.

شرایط تحصیل دکترا در اوکراین به همراه بورسیه تحصیلی به شرح زیر است:

 • مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر.
 • اخذ مدرک مهارت زبان انگلیسی. ( نمره 6.5 آیلتس)
 • جلب نظر یک استاد راهنما (supervisor) که از تز دکترای دانشجو پشتیبانی کند.
 • داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و غیره.

داشتن همه موارد و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می تواند در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

12. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دکتری در اوکراین

موسسات آموزش عالی از توانایی علمی و آموزشی قدرتمندی برخوردار هستند. پرسنل علمی و آموزشی حدود 80.000 نفر را شامل می شوند که شامل 500 دکترای علوم، 33000 داوطلب علوم، بیش از 5000 استاد و حدود 27000 استادیار می شود.

هزینه تحصیل دکتری در اوکراین
Chernivtsi_University

13. هزینه تحصیل دکتری در اوکراین

شایان ذکر است که اوکراین شهریه قابل توجهی پایین تر از بسیاری از کشورها، چه در اروپا و چه در سراسر جهان دارد. بنابراین، خواه یک علاقه مند به تاریخ، یک دوستدار طبیعت یا یک کارآفرین آینده باشید، فرصت های تحصیل در اوکراین می تواند همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید.

هزینه تحصیل دکتری در اوکراین متفاوت است. شما می توانید در دوره های حقوق، مدیریت و مهندسی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند شرکت کنید، که هزینه آن ها از 1.750 دلار آغاز می شود. هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه های معتبر تا 2.700 دلار است. هزینه تحصیل دکتری در اوکراین به زبان روسی کمی پایین تر از زبان انگلیسی است. هزینه تحصیل به زبان روسی از 1.500 دلار شروع می شود و در بخش های مختلف متفاوت است.
هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی بیشتر از دانشگاه های فنی است. به طور کلی هزینه تحصیل دکترا در یک دانشگاه معتبر در اوکراین بین 300 تا 5.000 دلار است.

هزینه تحصیل دکتری در اوکراین به صورت فاند

فاند حالتی از تحصیل می باشد که دانشجو هزینه ای به دانشگاه پرداخت نمی کند و کمک هزینه تحصیلی دریافت می کند. اما به شرط این که نمرات قابل قبولی داشته باشد و تمامی واحد های خود را قبول شود. در غیر این صورت جریمه می شود و حتی فاند خود را از دست می دهد.

دانشجو در حالت فاند از دانشگاه ماهیانه هزینه ای در حدود 800 الی 1000 یورور دریافت می کند. اما باید تمامی هزینه های دریافتی بابت کمک هزینه و شهریه را در زمان اتمام تحصیل خود به دانشگاه پرداخت کند.

سیستم فاند برای ایرانی ها کمتر در نظر گرفته می شود و بیشتر این سهمیه برای کشور های اروپایی همسایه می باشد و ایرانیان شانس زیادی برای دریافت فاند ندارند.

هزینه تحصیل دکتری در اوکراین به صورت کاری (JOB)

سیستم دکترا به صورت کاری به صورت بسیار محدود در اوکراین وجود دارد. سیستم جاب به این صورت می باشد که تحصیل شما در اوکراین شغل محسوب می شود و شما بابت تحصیل خود حقوق ماهیانه بین 3000 الی 6000 هزار یورو دریافت می کنید.

14. هزینه زندگی در اوکراین

آیا شرایط تحصیل در اوکراین را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

معمولاً هزینه های ماه اول اقامت در اوکراین بیشتر از ماه های بعدی است. برای سه ماه اول اقامت در اوکراین به حدود 400 دلار نیاز خواهید داشت. این امر به این دلیل است که دانشجو باید هزینه های ثبت نام، خرید کالاهای ضروری و غیره را بپردازد. هزینه متوسط ماهانه غذا حدود 100 تا 150 دلار آمریکا است.

همچنین هزینه زندگی دانشجویان در اوکراین بسته به موقعیت و شهر متفاوت است. عموماً، شهرهای بزرگتر مانند کیف هزینه زندگی بسیار بیشتری نسبت به شهرهای کوچک مانند سومی یا خارکف دارند. متوسط ​​بودجه ماهانه ممکن است از 150 تا 400 دلار باشد.
هزینه زندگی در اوکراین نسبت به سایر کشور های اروپایی کمتر است. با این وجود اوکراین جزو 70 مکان پر هزینه برای زندگی در جهان قرار گرفته است. هزینه زندگی در اوکراین برای دانشجویان بین المللی در اودسا ارزان تر از کیف و در خارکف ارزان تر از اودسا است.

the-picturesque-street-and-city-view-in-kiev-ukraine
the-picturesque-street-and-city-view-in-kiev-ukraine

15. اشتغال حین تحصیل در اوکراین

دانشجویان مقطع دکترا در اوکراین مجوز کار در محدوده ای 30 ساعته به صورت هفتگی را دارا می باشند. میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند به راحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.


سوالات متداول تحصیل دکتری در اوکراین

✅ شرایط عمومی تحصیل دکترا در اوکراین چیست؟

متقاضیان باید سه امتحان را پشت سر بگذارند. حداقل 3 مقاله علمی را منتشر کنند و در نهایت از پایان نامه خود دفاع کنند. همچنین شرط سنی پذیرش دکترا در اوکراین برای متقاضیان زیر 40 سال است.

✅ مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا چیست؟

نتیجه یا گواهی دبیرستان، گذرنامه بین المللی، رونوشت از مدرک دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، فرم درخواست تکمیل شده.

✅ دوره تحصیلی دکترا در اوکراین چقدر به طول می انجامد؟

دکترا در تمام دانشگاه های ملی اوکراین تدریس می شود و به طور معمول شامل 4 سال، 2 سال کار در کلاس و 2 سال کار تحقیقاتی است.

✅ تحصیل دکترا در اوکراین به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

موسسات آموزش عالی اوکراین دوره هایی را به زبان اوکراینی، روسی یا انگلیسی ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی فرصت تحصیل در بیش از 240 دانشگاه و تخصص در زمینه های مختلف علمی را به این سه زبان دارند.

✅ هزینه تحصیل دکترا در اوکراین چقدر است؟

تحصیل دکترا در اوکراین بسته به آموزش به زبان انگلیسی و یا اوکراینی متفاوت است. به طور کلی هزینه تحصیل دکترا در یک دانشگاه معتبر در اوکراین بین 3800 تا 4500 دلار است.

جمع بندی

Conclusion

اوکراین بهترین محیط آموزشی را برای دانشجویان تحصیل دکترا فراهم کرده است. کلیه دانشجویان بین المللی که دارای مدرک کارشناسی ارشد از اوکراین یا خارج از این کشور هستند، می توانند برای پذیرش در یکی از دانشگاه های معتبر اوکراین اقدام کنند.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا