100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تحصیل دکتری در آلمان 2024 (+✅ جامع: شرایط اپلای+هزینه+مدارک)

germany Flag

اگر می‌خواهید مدرک دکترا و تخصص خود را از بهترین دانشگاه‌های جهان و به رایگان دریافت کنید، می‌توانید جهت اپلای برای دکترا در آلمان اقدام نمایید. آلمان با ارائه به‌روزترین شیوه‌ها و ساختار آموزشی مقطع دکترا و همچنین فراهم‌کردن مزایای متعدد مانند امکان تحصیل به زبان انگلیسی، توجه دانشجویان سراسر جهان را به خود جلب کرده است. اشتیاق این دانشجویان با دیدن شرایط مطلوب و ساده تحصیل دکتری و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان دو چندان می‌شود. ما در این مقاله راهنمای جامعی برای متقاضیان تحصیل دکتری در آلمان فراهم کرده‌ایم تا سوالی در ذهن آن‌ها بی‌جواب نماند. برخی از مهم‌ترین پرسش‌های طرح‌شده در مقاله عبارتند از:

 • هزینه تحصیل دکترا در آلمان چقدر است؟
 • چه شرایطی برای تحصیل دکترا در آلمان وجود دارد؟
 • چگونه برای تحصیل دکتری در آلمان اپلای کنیم؟
 • برای تحصیل دکترا در آلمان به چه مدارک زبانی نیاز داریم؟
 • آینده دانشجویان مقطع دکترا در آلمان چگونه است؟

✅ بررسی تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان بیشترین مزایا و امکانات را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و شرایط ویژه‌تری نسبت به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد. شما با اپلای برای دکترا در آلمان و اخذ پذیرش تحصیلی می‌توانید از این امکانات بهره‌مند شوید و با مدرن‌ترین شیوه‌ها در مقطع دکترا درس بخوانید. اگر مدرک کارشناسی ارشد مورد تأیید آلمان و مدارک زبان آلمانی یا انگلیسی داشته باشید، واجد شرایط تحصیل دکترا در آلمان هستید. خوب است بدانید که هزینه تحصیل دکترا در آلمان صفر است و امکان تحصیل رایگان از مهم‌ترین مزایای ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری به شمار می‌رود.

با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات جامعی را در خصوص تحصیل در آلمان در مقطع دکترا در اختیارتان قرار دهیم. در ابتدا از مهم‌ترین مزایا و ساختار تحصیل دکترا در آلمان حرف می‌زنیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. مزایای تحصیل دکتری در آلمان

ادامه تحصیل در مقطع دکتری در آلمان مزایای متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و همین مزایا، این کشور را تبدیل به یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای متقاضیان مقطع دکتری کرده است.

از جمله مزایای ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رتبه‌ی بالای دانشگاه‌های ارائه‌دهنده مقطع تحصیلی دکترا در آلمان
 • امکان تحصیل رایگان دکتری در آلمان
 • امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی
 • آینده‌ای روشن و تضمین‌شده برای فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا

نکته مهمی که درباره تحصیل دکترا در آلمان وجود دارد این است که شما ممکن است با شرکت در برنامه های پژوهشی بتوانید درآمد کسب کنید.

هزینه و شرایط تحصیل دکترا در آلمان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2. ساختار تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

اگر قصد ادامه تحصیل دکتری در آلمان را دارید، باید بدانید 2 انتخاب برای شیوه تحصیل خود در دست دارید:

 • دکترای سنتی: در این نوع دکترا، دانشجویان یک پروژه تحقیقاتی را به صورت مستقل، با همراهی یک استاد راهنما و در یک موسسه مرتبط پیش خواهند برد.
 • برنامه ساختاریافته و مدرن دکتری: این نوع دکترا بین‌المللی است و به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. تفاوت این نوع دکترا با دکترای سنتی در آلمان، در برنامه‌های آموزشی است که دانشجویان در کنار ارائه پژوهش و تز خود می‌گذرانند. این دوره‌ها می‌تواند طی همکاری با برخی موسسات خارجی طی شود.

شرایط بررسی کار پژوهشی و اساتید راهنما نیز در این دو نوع دکترا با یک‌دیگر متفاوت است. در دکترای سنتی، شما معمولاً یک استاد راهنما دارید و آموزش خاصی از طرف او برای شما اتفاق نمی‌افتد اما در برنامه ساختار یافته دکترا، گروهی از اساتید بر کار تمامی دانشجویان نظارت می‌کنند و آموزش‌های بیشتری صورت می‌گیرد.

اگر تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان را به تازگی تکمیل کرده‌اید، می‌توانید به ادامه تحصیل در مقطع دکتری مشغول شوید.

اکنون با توجه به ساختار تحصیلی، شرایط تحصیل دکتری در آلمان را بررسی می‌کنیم. همراه ما بمانید.

3. شرایط تحصیل دکترا در آلمان

طول دوره دکتری در المان بین 3 تا 4 سال است و دانشجویان با ارائه مدرک کارشناسی ارشد می‌توانند برای تحصیل در آلمان در این مقطع اقدام کنند. همچنین اگرچه در حالت کلی محدودیت سنی برای تحصیل در آلمان اعلام نشده است، شرایطی سنی برای تحصیل دکترا در آلمان در برخی منابع به چشم می‌خورد و بر اساس آن، دانشجویان برای تحصیل دکترا در آلمان باید حداکثر 40 ساله باشند.

توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی پیشین شما یا باید از دانشگاه‌های آلمان اخذ شده باشد یا مورد تأیید سازمان‌هایی مانند Dean’s Office (Dekanat) یا Board of Examiners (Promotionsausschuss) قرار بگیرد.

فراموش نکنید که جزئیات بیشتر درباره شرایط تحصیل دکتری در آلمان را باید در وب‌سایت دانشگاه انتخابی خود پیدا کنید. بنابراین مطالعه دقیق و کامل این وب‌سایت اهمیت زیادی دارد.

4. مدارک زبان برای تحصیل دکتری در آلمان

یکی از اصلی‌ترین شرایط تحصیل دکترا در آلمان، مدارک زبان است. در صورتی که دانشجوی دکترای سنتی باشید، تز خود را عموماً باید به زبان آلمانی بنویسید بنابراین تسلط به این زبان از شرایط تحصیل محسوب می‌شود اما برای دکترای ساختار یافته، تنها تسلط و ارائه مدارک معتبر زبان انگلیسی (مانند آیلتس و تافل) کافیست.

شما با دریافت حداقل نمره 6.5 در آزمون آیلتس و 80 در آزمون تافل واجد شرایط تحصیل دکترا در آلمان به زبان انگلیسی خواهید بود.
خوب است بدانید که مدارک دریافتی در آزمون‌های TestDaF و DSH آلمانی نیز تسلط شما را به این زبان ثابت می‌کنند.

اما چگونه برای مهاجرت به آلمان و تحصیل دکترا اپلای کنیم؟ پاسخ سوال خود را در بخش بعدی مقاله خواهید یافت. پس همراه ما بمانید.

5. شیوه اپلای برای دکترا در آلمان

شیوه اپلای برای دکترا در آلمان وابسته به نوع دوره‌ایست که انتخاب می‌کنید. اگر دکترای سنتی آلمان را انتخاب می‌کنید، برای اپلای باید طرح پژوهشی خود را با استاد راهنما مطرح کرده، تأییدیه او برای همکاری با خود را دریافت کنید اما اگر به تحصیل دکترای ساختاریافته علاقه‌مندید، باید مدارک خود را به صورت مستقیم برای موسسه انتخابی‌تان بفرستید.

برخی از مدارک لازم جهت اپلای برای دکترا در آلمان را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

 • طرح اولیه تز و پایان‌نامه دکترا
 • توصیه‌نامه
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی تأیید مدارک تحصیلی
اپلای برای دکترا در آلمان

توجه داشته باشید که بر اساس اساتید و موسسه انتخابی، ممکن است یکی از مراحل اپلای برای دکترا در آلمان مصاحبه باشد. این مصاحبه عموماً در برابر هیئت ناظران و به صورت آنلاین (در پلتفرم اسکایپ) برگزار می‌شود.

6. ویزای دانشجویی آلمان

دانشجویانی که ملیت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارند، باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه انتخابی خود به سراغ دریافت ویزای تحصیلی این کشور بروند. دریافت ویزا از طریق سفارت آلمان در کشور محل زندگی متقاضی انجام می‌شود و برخی از مدارک لازم برای دریافت آن، به شرح زیر است:

 • نامه پذیرش تحصیلی
 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک محل اقامت در آلمان
 • بیمه سلامت
 • مدارک زبان
همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7. بهترین دانشگاه های آلمان

انتخاب دانشگاه مناسب از نظر کیفیت آموزش و تناسب با شرایط دانشجو برای تحصیل دکترا در آلمان، از مهم‌ترین مراحل اپلای برای دکترا در آلمان به شمار می‌رود. ما در جدول زیر، فهرستی از بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل دکتری را همراه رتبه آن‌ها در رنکینگ جهانی QS سال 2024 ارائه کرده‌ایم:

دانشگاهرتبه جهانی QS
Technical University of Munich37
LMU Munich54
Heidelberg University87
Humbolt University of Berlin120
University of Tübingen213
University of Bonn239

اگر می‌خواهید بدانید هزینه تحصیل دکترا در آلمان چقدر است و آیا امکان تحصیل رایگان دکتری در آلمان وجود دارد یا خیر، ادامه مقاله را از دست ندهید.

ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری
Eibsee,-Grainau,-Germany

8. هزینه تحصیل دکترا در آلمان

بر خلاف بسیار از کشورهای اروپایی که امکان تحصیل رایگان را تنها برای دانشجویان با ملیت کشورهای اتحادیه اروپا فراهم می‌کنند، آلمان فارغ از ملیت دانشجویان اجازه تحصیل رایگان را می‌دهد. به عبارت دیگر، هزینه تحصیل دکترا در آلمان صفر است و شما می‌توانید بدون پرداخت شهریه به دانشگاه‌های دولتی این کشور، درس بخوانید و مدرک خود را اخذ نمایید.

البته توجه داشته باشید که:
1. همه دانشجویان موظف به پرداخت هزینه ثبت نام در دانشگاه های آلمان، مبلغی بین 100 تا 350 یورو هستند.
2. تحصیل دکترا در آلمان در دانشگاه‌‌های خصوصی رایگان نیست و با هزینه همراه است.
3. به ازای هر ترمی که مدت زمان تحصیل خود را تمدید می‌کنید، باید هزینه بپردازید.

9. بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیل دکتری در آلمان

یکی از عواملی که شرایط تحصیل دکتری در آلمان را برای دانشجویان بین‌المللی آسان می‌کند، امکانات و بورسیه‌هاییست که این کشور ارائه می‌دهد. در واقع اگرچه تحصیل دکترا در آلمان رایگان است، این بورسیه‌ها به شما کمک می‌کنند هزینه‌های جانبی مانند هزینه زندگی خود در آلمان را به سادگی بپردازید و به این شکل تمام تمرکز خود را بدون دغدغه مالی روی تحصیل و پژوهشتان بگذارید.

از جمله پیشنهادهای آلمان برای تسهیل شرایط تحصیل دکتری در آلمان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما می‌توانید به عنوان دستیار مشغول به کار در دانشگاه خود شوید.
 • امکان دریافت بودجه دولتی به عنوان کمک‌هزینه تحصیلی در آلمان وجود دارد.
 • برخی از مراکز تحقیقاتی مستقل نیز بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌هایی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.

در آخرین بخش از مقاله، علاوه‌بر هزینه زندگی در آلمان، تصویری از فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا در این کشور ارائه می‌دهیم. از اینکه در مقاله «تحصیل دکتری در آلمان» همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

Train-Station-of-the-Airport-of-Friedrichshafen

10. هزینه زندگی در آلمان

دانشجویان علاوه‌بر هزینه تحصیل دکترا در آلمان، باید به هزینه‌های زندگی در این کشور نیز توجه کنند. هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجوی تنها وابسته به دو عامل اصلی است:

 • عادت‌های زیستی دانشجو
 • شهر محل تحصیل دانشجو

خوب است بدانید که در یک تخمین کلی و بدون در نظر گرفتن هزینه اسکان، مبلغ لازم برای گذراندن یک زندگی متوسط در آلمان برای دانشجویان را حدود 850 تا 1200 یورو در ماه در نظر گرفته‌اند.

در جدول زیر می‌توانید هزینه‌های مختلف در آلمان را ببینید:

عنوان هزینههزینه زندگی دانشجویی در آلمان
رستوران و مواد غذایی50 تا 150 یورو
حمل و نقل ماهانه30 تا 90 یورو
قبوض237.01 یورو در ماه
امکانات تفریحی12.00 تا 34.11 یورو
اجاره خانه یک خوابه627.79 تا 829.38 یورو در ماه

11. شرایط فارغ‌التحصیلان دوره دکترا در آلمان

پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع دکتری در آلمان، می‌توانید به کاریابی در این کشور بپردازید. پس از کاریابی در آلمان، می‌توانید ویزای کاری این کشور را دریافت کنید یا در صورت داشتن درآمد کافی ( 58,400 یورو در سال) برای اخذ کارت آبی (Blue Card) آلمان اقدام نمایید.

ادامه مسیر اشتغال فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا در آلمان به دریافت اقامت این کشور می‌رسد. توجه داشته باشید که دریافت اقامت آلمان در واقع دریافت اقامت کل اروپاست.

Berlin,-Germany

پرسش‌های متداول تحصیل دکتری در آلمان

✅ هزینه تحصیل دکترا در آلمان چقدر است؟

شما می‌توانید به تحصیل رایگان دکترا در آلمان بپردازید و تنها هزینه ثبت نام در دانشگاه‌های این کشور را پرداخت کنید.

✅ شرایط سنی تحصیل دکترا در آلمان به چه صورت است؟

برای تحصیل دکتری در آلمان باید حداکثر 40 ساله باشید.

✅ چگونه برای ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری اپلای کنیم؟

چگونگی اپلای برای دکترا در آلمان را نوع دکترای انتخابی دانشجو تعیین می‌کند. شما یا از طریق یافتن استاد راهنما یا مستقیماً با دانشگاه می‌توانید در آلمان دکترا بگیرید.

✅ تحصیل دکتری در آلمان به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

با ارائه مدارک معتبر می‌توانید به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی در آلمان به تحصیل دکترا مشغول شوید.

✅ بورسیه‌ها چه تاثیری بر هزینه تحصیل دکترا در آلمان دارند؟

با دریافت بورسیه تحصیلی آلمان می‌توانید به راحتی هزینه زندگی، بیمه و سفر خود را بپردازید.

جمع بندی

Conclusion

آلمان یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای دانشجویانیست که می‌خواهند در مقطع دکترا درس بخوانند اما چرا؟ پاسخ ساده است! شما با تحصیل دکترا در آلمان قبل از هر چیز شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنید (در دانشگاه‌های دولتی) و همچنین با به‌روزترین متدها و شیوه‌های آموزشی روبه‌رویید. دو نوع ساختار اصلی پیشِ رویتان قرار دارد که انتخاب هر یک با مجموعه‌ای از مزایا همراه است. فراموش نکنید که به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی می‌توانید در مقطع دکترا در آلمان درس بخوانید و این در حالیست که سایر شرایط اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌های آلمان در مقطع دکترا نیز آسان است.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان