تحصیل دکترا در مالزی (+ تغییرات 2021)

malaysia Flag

اگر برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا، کشور مالزی را انتخاب کرده اید و اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، این مقاله با ارائه سرفصل های زیر به کلیه سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهد داد.

 • شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکترا در مالزی چیست؟
 • هزینه تحصیل دکترا در مالزی به چه صورت است؟
 • چه کسانی می توانند از بورسیه های تحصیلی دکترا در مالزی استفاده کنند؟
 • برای تحصیل دکترا در مالزی به چه مدرکی از مهارت زبان انگلیسی نیاز است؟

بررسی تحصیل دکترا مالزی

طیف وسیعی از دانشگاه ها و رشته ها برای تحصیل دکترا در مالزی وجود دارد. تعدادی از آنها علاوه بر سایر موضوعات، روی علم و فناوری تمرکز دارند و دارای برنامه های تحقیقاتی با کیفیت بالا هستند. هزینه تحصیل دکترا در مالزی هم چنین هزینه زندگی و اسکان در این کشور در مقایسه با دانشگاه های اروپا و ایالات متحده بسیار مقرون به صرفه است.
دانشجویان می توانند از حضور بین المللی و همچنین فرهنگ محلی آسیایی بهره مند شوند و از یک محیط تحصیلی منحصر به فرد، برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در مالزی برخوردار شوند.
شرایط تحصیل دکترا در مالزی ساده است و دولت مالزی مشتاق تحقیق در زمینه هایی است که پیشرفت فن آوری را به این کشور ارائه می دهند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

رشته هایی مانند علوم و مهندسی مورد حمایت دولت قرار می گیرند. از طرف دیگر، منابع طبیعی مالزی و تنوع زیستی، مزیت بزرگی برای کسانی است که در زمینه های زیست محیطی، پزشکی و علوم طبیعی تحصیل می کنند.
دولت مالزی مشتاق جذب دانشجویان با استعداد فوق لیسانس بین المللی به دانشگاه های محلی است. این امر باعث شده است که بیشتر آموزش های دانشگاه به زبان انگلیسی باشد و بیش از 10000 دانشجوی بین المللی در مالزی تحصیل می کنند.

تحصیل دکترا در مالزی
Wilayah-Persekutuan-Kuala-Lumpur,-Malaysia,-Kuala-Lumpur

1. مزایای تحصیل دکترا در مالزی

 • رشد سریع اقتصادی: اقتصاد مالزی در حال حاضر بسیار پر رونق است. این موفقیت اقتصادی به آموزش، تحقیق و توسعه منتقل شده است.
 • مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی: با وجود رشد سریع اقتصادی، هزینه زندگی بسیار معقول است. هزینه های تحصیل در مالزی نیز به طور قابل توجهی کمتر از کشورهایی مانند انگلستان و استرالیا است.
 • دانشگاه های کلاس جهانی: مالزی با اطمینان از آموزش معتبر بین المللی، استانداردهای بالایی را برای دانشگاه ها حفظ می کند.
 • صلح و رفاه: همراه با اقتصاد قوی، مالزی به عنوان یکی از صلح جوترین کشورها در جهان قرار گرفته است. این کشور یک محیط عالی برای مطالعه ایجاد می کند.
 • صحبت به زبان انگلیسی: حدود 50 تا 60 درصد از مالزیایی ها حداقل در سطح مکالمه، به زبان انگلیسی صحبت می کنند. همچنین این زبان به طور گسترده در دانشگاه ها برای ارائه دروس، مورد استفاده قرار می گیرد.

2. شرایط تحصیل دکترا در مالزی

آیا شرایط تحصیل در مالزی را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

درخواست های متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در مالزی، با استفاده از فرم درخواست یا از طریق وب سایت دانشگاه مورد نظر، مستقیماً به دانشگاه های جداگانه ارسال می شود.

متقاضیان می توانند به بیش از یک دانشگاه مراجعه کنند اما باید مطمئن شوند که می خواهند در رشته خود چه چیزی را ارائه دهند، زیرا شرایط تحصیل دکترا در مالزی، از یک موسسه به موسسه دیگر متفاوت است. برخی از دانشگاه ها فقط به نامه احتیاج دارند، در حالی که برخی دیگر از آنها یک تاریخچه علمی کامل و یا یک طرح تحقیقاتی درخواست می کنند. برای درخواست یک پروژه دکترا در یک دانشگاه مالزی به طور کلی شما باید یک مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینه مرتبط داشته باشید و مدارک تجربه تحقیقات خود را نشان دهید. 

برخی از دانشگاه ها ممکن است از متقاضیان، یک مدرک کارشناسی درجه یک نیز درخواست کنند.

تحصیل دکترا در مالزی
Grand-Hyatt-Kuala-Lumpur,-Kuala-Lumpur,-Malaysia

در رشته هایی مانند مدیریت یا تجارت، از متقاضیان خواسته می شود آمادگی برای تحصیلات تکمیلی را از طریق آزمون های ورودی خاص (به عنوان مثال GRE یا GMAT) نشان دهند.

هنگام درخواست دکترا، معمول است که یک پروپوزال تحقیقاتی (یا حداقل خلاصه ای از تحقیقات پیشنهادی خود) ارائه دهید. این باید شامل یک خلاصه کوتاه از: پیشینه، اهداف و روش پیشنهادی پروژه تحقیقاتی آینده شما باشد.

تعداد کمی از موسسات (به عنوان مثال دانشگاه آسیا) نیازی به ارائه پروپوزال تحقیقاتی یا شناسایی سرپرستان احتمالی هنگام تقاضا ندارند. سپس از طرف موسسه به شما یک سرپرست اختصاص داده می شود و در حین حضور در موسسه پیشنهاد پایان نامه خود را توسعه خواهید داد.

3. مدرک مهارت زبان انگلیسی برای تحصیل دکترا در مالزی

تحصیلات عالیه در مالزی علاوه بر زبان مالایی، به زبان انگلیسی نیز انجام می شود. اگر انگلیسی زبان مادری شما نیست و مدرک قبلی شما به زبان انگلیسی تدریس نشده است، از شرایط تحصیل دکترا در مالزی، ارائه نمره آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL) یا سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی (IELTS) به عنوان مدرک است.

نمره زبان انگلیسی مورد قبول از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت خواهد بود. بهتر است با مطالعه وب سایت هر دانشگاه از حداقل نمره قابل قبول برای هر مهارت مطلع شوید.

4. شرایط اخذ ویزای تحصیلی مالزی

برای تحصیل در مقطع دکترا در مالزی به عنوان دانشجوی بین المللی، باید مراحل مهاجرت را طی کنید. این امر ابتدا شامل درخواست نامه تأیید ویزا (VAL) از اداره مهاجرت مالزی می شود. پس از دریافت نامه تایید ویزا، می توانید سفر خود را به مالزی ترتیب دهید و در هنگام ورود باید این سند را به مقامات ارائه دهید. سپس گذرنامه شما مهر می شود و به شما اجازه می دهد برای درخواست کارت دانشجویی خود در کشور بمانید.

درخواست شما برای قبض دانشجویی معمولاً از طریق دانشگاه محل تحصیل شما انجام می شود. شما باید بتوانید ثابت کنید که می توانید هزینه دوره و هزینه های زندگی را برای مدت زمان تحصیل خود تأمین کنید.

هزینه تحصیل دکترا در مالزی
Putrajaya,-Malaysia-(2)

هزینه درخواست ویزای تحصیلی

روند درخواست در حدود 60 MYR (15 دلار آمریکا) هزینه خواهد داشت. در برخی موارد شما باید یک اوراق قرضه شخصی تهیه کنید.

این مبلغ پس از اتمام دوره دکترا به شما پس داده می شود.

5. طول دوره تحصیلی دکترا در مالزی

دکترا در مالزی می تواند بین سه تا پنج سال طول بکشد. اما اغلب به سه سال نزدیک است، مخصوصا به خاطر این که اکثر بورس های تحصیلی اغلب فقط برای این دوره کوتاه تر اعطا می شوند.
دکترا در مالزی نیاز به تحقیقات گسترده ای در زمینه تحصیل دارد که منجر به نوشتن مقاله یا پایان نامه و سپس دفاع از پایان نامه در مقابل هیئت متخصصان می شود.

6. ساختار تحصیلی دکترا در مالزی

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

از دانشجویان انتظار می رود تحقیقات مستقلی را درباره پروژه انتخابی خود انجام دهند. در طول تحصیل آن ها ملزم به برگزاری سمینارهای منظم در مورد پیشرفت خود خواهند بود.

شرایط تحصیل دکترا در مالزی، بسته به دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوت است. ممکن است لازم باشد تعدادی از ماژول های تدریس شده را به عنوان بخشی از رشته خود تکمیل کنید. برخی از دانشگاه ها ممکن است انتظار داشته باشند که قبل از اعطای درجه دکترا به شما، نتایج خود را در یک مجله معتبر ثبت کنید.

هزینه تحصیل دکترا در مالزی
Sunway-Lagoon,-Damansara,-Malaysia

آزمون نهایی متقاضیان ادامه تحصیل دکترا در مالزی از نظر ساختاری مشابه بسیاری از کشورهای دیگر است. برای دریافت دکترای خود باید یک پایان نامه در مورد موضوع تحقیق خود تهیه کنید.

هم چنین شما باید یک سمینار در مورد دستاورد های اصلی پایان نامه خود به چندین متخصص در زمینه خود ارائه دهید. در طول این سمینار باید از پایان نامه خود دفاع کنید و نشان دهید که دانش موضوعی شما برای اعطای درجه دکترا کافی است.

7. سال تحصیلی در مالزی

برنامه های دکترا در مالزی به طور کلی می تواند در طول سال شروع شود. برخی از دانشگاه ها دو دوره پذیرش، در جولای و فوریه را تعیین می کنند.

8. هزینه تحصیل دکترا در مالزی

ساختار شهریه در دانشگاه های دولتی مالزی می تواند کمی پیچیده باشد. بنابراین ارزش دارد که کمی وقت صرف تحقیق در مورد هزینه های مربوطه کنید. به طور کلی، هزینه تحصیل دکترا در مالزی در مقایسه با انگلیس، ایالات متحده آمریکا یا استرالیا، با هزینه های کمتری ارائه می شود.

هزینه کل برنامه به مدت تحصیل و رشته مورد مطالعه بستگی دارد. شما می توانید انتظار داشته باشید که هزینه تحصیل دکترا در مالزی برای سه سال بین 30.000 تا 40.000 MYR (7.380 تا 9.840 دلار آمریکا) باشد.

بسته های مالی متنوعی نیز برای تحصیلات شما در مالزی در دسترس است. از بورسیه تحصیلی گرفته تا کمک مالی و کمک هزینه تحصیلی و پژوهشی، گزینه های زیادی برای تأمین هزینه تحصیل دکترا در مالزی وجود دارد.

Kuala-Lumpur,-Malaysia
Kuala-Lumpur,-Malaysia

9. بورسیه تحصیلی دکترا در مالزی

به منظور تشویق استعدادهای بین المللی، بورسیه های تحصیلی زیادی برای کمک به شهریه و هزینه های زندگی در دسترس است. بودجه این بورسیه ها ممکن است توسط دولت مالزی، موسسات خصوصی یا دانشگاه ها تأمین شود.

از آنجایی که شرایط تحصیل دکترا در مالزی با توجه به هر دانشگاه متفاوت است، لازم است برای به روزترین لیست بورسیه های تحصیلی با موسسه ای که متقاضی آن هستید، مشورت کنید.

انواع بورسیه تحصیلی در مالزی

بورس تحصیلی بین المللی مالزی (MIS)

برای به دست آوردن این بورس تحصیلی، شما باید یک پیشنهاد تحقیقاتی ارائه دهید که مطابق با منافع دولت مالزی باشد. بنابراین این بورس تحصیلی تمایل به علوم، مهندسی و فناوری ارتباطات دارد. این بورسیه شامل نقل مکان به مالزی، هزینه های دانشگاه و کمک هزینه ماهیانه برای کمک به هزینه های زندگی به مدت سه سال است.

برنامه بورس و کمک هزینه تحصیلی مشترک المنافع

این بورسیه، در اختیار دانشجویان کشورهای مشترک المنافع است. همانند MIS، شما به یک مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینه مرتبط نیاز دارید و می توانید پیشنهاد تحقیق خود را برای واجد شرایط بودن این بورسیه توجیه کنید.

بورس تحصیلی برنامه همکاری فنی مالزی (MTCP)

 این بورس تحصیلی یک توافق نامه دو جانبه بین مالزی و سایر کشورها است و به صورت دولتی به دولت در دسترس است.
واجد شرایط بودن برای این بورسیه به مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینه مرتبط بستگی دارد. به عنوان دریافت کننده این بورسیه از شما انتظار می رود پس از اتمام دوره دکترا کمک قابل توجهی به کشور خود کنید.

بورسیه دانشگاهی مالزی

دانشگاه ها می توانند براساس شایستگی علمی و به دنبال توصیه گروه میزبان یامرکز تحقیقاتی بورسیه تحصیلی اعطا کنند. این ها معمولاً شامل شهریه (بعضاً بجز سایر هزینه ها) و کمک هزینه تحصیل دکترا در مالزی است.

Cyberjaya,-Selangor,-Malaysia
Cyberjaya,-Selangor,-Malaysia

10. سیستم آموزشی مالزی

سیستم آموزش عالی مالزی از دو دانشگاه خصوصی و دولتی و همچنین چندین دانشگاه دانشگاهی تشکیل شده است. کیفیت کلیه برنامه های تحقیقاتی دانشگاه توسط آژانس صلاحیت های مالزی (MQA) حفظ می شود.

 • دانشگاه های دولتی: این بودجه توسط دولت تأمین می شود اما مستقل باقی می ماند و تمام جنبه های آموزش، تحقیق و مدیریت را مدیریت می کند. دانشگاه های دولتی در حال حاضر از نظر رتبه بندی ملی و بین المللی موفق ترین دانشگاه ها هستند.
 • دانشگاه های خصوصی: شکل نسبتاً جدیدی از ارائه دهنده آموزش عالی هستند. دانشگاه های خصوصی اولین بار با تصویب یک قانون آموزش عالی در سال 1996 تاسیس شدند. بودجه آنها توسط سازمانهای خصوصی تأمین می شود، اما کیفیت آموزشی آنها هنوز توسط MQA کنترل می شود تا اطمینان حاصل شود که با استانداردهای لازم منطبقند.
 • پردیس های بین المللی شعبه: پدیده ای که به طور فزاینده ای در مالزی رایج است. شاخه های دانشگاه های بین المللی شاهدی بر انگیزه این کشور برای همکاری بین المللی است. برنامه های ارائه شده توسط این پردیس های شعبه ممکن است توسط دانشگاه میزبان مالزی یا شریک خارج از کشور معتبر باشد.

بهترین دانشگاه های مالزی برای تحصیل دکترا

تلاش های مالزی برای تبدیل شدن به یک ارائه دهنده آموزش عالی مشهور در جهان در رتبه بندی دانشگاه ها منعکس شده است. این تلاش با قرار گرفتن در 300 دانشگاه برتر جهان توسط رتبه بندی جهانی QS، بسیار چشمگیرتر است.

دانشگاهسال 2021QS 2021ARWU 2020
دانشگاه مالایا301-35059301-400
دانشگاه تونکو عبدالرحمن501-600801-1000
دانشگاه ملی مالزی800-601141501-600
دانشگاه پوترا مالزی800-601132800-701
دانشگاه علوم مالزی800-601142501-600
ادامه تحصیل در مقطع دکترا در مالزی
KL-Tower,-Jalan-P-Ramlee,-Kuala-Lumpur,-Federal-Territory-of-Kuala-Lumpur,-Malaysia

11. هزینه زندگی در مالزی

هزینه های زندگی در مالزی نسبت به سایر نقاط جهان مانند انگلستان یا استرالیا نسبتاً مقرون به صرفه است. بودجه معمول ماهیانه برای یک دانشجوی دکترا که در مالزی زندگی می کند حدود 4000 MYR (960 دلار آمریکا) است.این هزینه شامل 2.050 MYR (500 دلار آمریکا) در ماه برای هزینه های زندگی و حدود 1500 MYR (360 دلار آمریکا) برای اجاره است.

در طول دوره ادامه تحصیل در مقطع دکترا در مالزی چندین گزینه برای اقامت وجود دارد. قیمت محل اقامت به شهری که در آن تحصیل می کنید و همچنین نوع و اندازه مسکن بستگی خواهد داشت.
به طور معمول، دانشجویان بین المللی که در مالزی تحصیل می کنند، یا در خانه های اجاره ای خصوصی و یا در اقمتگاه های دانشگاهی زندگی می کنند.

هزینه اسکان در مالزی

خوابگاه دانشگاه

هزینه اسکان در خوابگاه های دانشگاهی 600 تا 3000 MYR (140 تا 720 دلار آمریکا) در هر ترم است.

نکته مهمی که باید در نظر گرفت این است که اگر خانواده خود را با خود به مالزی می آورید، اقامت در دانشگاه معمولاً در دسترس نیست.

محل اقامت خصوصی

طیف گسترده ای از گزینه ها برای کسانی که مایل به اجاره خصوصی هستند وجود دارد. هزینه اقامت خصوصی معمولاً بیشتر از محل اقامت در دانشگاه است. این هزینه می تواند بیش از 600 MYR (144 دلار آمریکا) باشد.
لازم به یادآوری است که قبوض آب و برق معمولاً در این قیمت اجاره گنجانده نشده است. شما می توانید انتظار داشته باشید که در ماه های گرمتر هزینه آب و برق بیشتری بپردازید.

Teluk-Cempedak,-Kuantan,-Pahang,-Malaysia
Teluk-Cempedak,-Kuantan,-Pahang,-Malaysia

12. اشتغال در حین تحصیل دکتری در مالزی

آیا شرایط تحصیل در مالزی را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در مالزی، شما می توانید کار نیمه وقت انجام دهید. اگرچه محدودیت های زیادی در مورد آنچه شما مجاز به انجام هستید وجود دارد. این محدودیت ها به شدت پتانسیل درآمد شما را کاهش می دهند.

در این دستورالعمل ها آمده است که شما فقط می توانید 20 ساعت در هفته و سپس فقط در تعطیلات ترم کار کنید. همچنین در مورد نوع شغلی که می توانید انجام دهید محدودیت دارید. اینها شامل شغل در رستوران ها، کیوسک های بنزین، مینی مارکت ها و هتل ها می شود.

توجه کنید که شما هرگز نباید کار غیر رسمی انجام دهید. این کار می تواند ویزای دانشجویی شما را باطل و تحصیلاتتان را به طور ناگهانی پایان دهد.

اگر می خواهید برای اجازه کار درخواست کنید، باید با افسر ویزای دانشجویی در دانشگاه خود تماس بگیرید. شما باید سندی را با ذکر دلیل معتبر برای کار نیمه وقت ارائه دهید. دانشگاه همچنین باید یک نامه پشتیبانی ارائه دهد که به شما اجازه کار و همچنین تاریخ ترم را بدهد.


سوالات متداول تحصیل دکترا در مالزی

شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکترا در مالزی چیست؟

برای درخواست یک پروژه دکترا در یک دانشگاه مالزی به طور کلی شما باید یک مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینه مرتبط داشته باشید و تجربه تحقیق را نشان دهید.

هزینه تحصیل دکترا در مالزی چقدر است؟

هزینه کل برنامه به مدت تحصیل و رشته مورد مطالعه بستگی دارد. شما می توانید انتظار داشته باشید که هزینه های دانشگاه برای دوره دکترا سه ساله بین 30.000 تا 40.000 MYR (7.380 تا 9.840 دلار آمریکا) باشد.

آیا امکان تحصیل رایگان دکترا در مالزی وجود دارد؟

به طور معمول تحصیل در دانشگاه های مالزی مستلزم پرداخت شهریه است، اما بورس های تحصیلی زیادی برای تحصیل رایگان در این کشور در نظر گرفته شده است.

آیا برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در مالزی به مدرک مهارت زبان انگلیسی نیاز است؟

شما باید نمره آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL) یا سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی (IELTS) را به عنوان مدرک ارائه دهید. نمره مورد قبول این دو مهارت از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت خواهد بود.

طول دوره تحصیل دکترا در مالزی چقدر است؟

ادامه تحصیل در مقطع دکترا در مالزی می تواند بین سه تا پنج سال طول بکشد. اما اغلب به سه سال نزدیک است.

جمع بندی

Conclusion

دانشگاه ها و رشته های متنوعی برای تحصیل دکترا در مالزی وجود دارد. علاوه بر برنامه های تحقیقاتی با کیفیت بالا، هزینه تحصیل دکترا در مالزی در مقایسه با دانشگاه های اروپا و ایالات متحده بسیار مقرون به صرفه است.
دانشجویان همچنین می توانند از حضور بین المللی و همچنین فرهنگ محلی آسیایی بهره مند شوند و از یک محیط تحصیلی منحصر به فرد برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا برخوردار شوند.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

لایو بعدی: خرید ملک ترکیه
برگزاری توسط مشاور ارشد ترکیه
شرایط کامل خرید ملک در ترکیه (اخذ اقامت و پاسپورت)
close-image
موسسه سروش فردا