تحصیل دکترا در بلژیک (شرایط پذیرش 2021)

belgium Flag

افزایش متقاضیان بین المللی تحصیل دکترا در بلژیک می تواند به دلیل شرایط و هزینه مناسب تحصیل این مقطع در بلژیک باشد. همچنین مزایای متعددی مانند امکان تحصیل به زبان انگلیسی و استفاده از بورسیه های تحصیلی در تحصیل دکترا در بلژیک وجود دارد که از دغدغه های مهاجران تحصیلی می کاهد. متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در بلژیک می توانند با تعریف پروژه ی تحقیقاتی مناسب و یافتن سوپروایزر، به هدف خود برسند. در این مقاله اطلاعات لازم درباره تحصیل دکترا در بلژیک را فراهم و سعی کرده ایم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. سوالاتی از قبیلِ:

 • تحصیل در بلژیک چقدر طول می کشد؟
 • ساختار تحصیل در مقطع دکترا در بلژیک چگونه است؟
 • تحصیل دکترا در بلژیک به چه زبان هایی امکان پذیر است؟
 • بهترین دانشگاه های بلژیک برای تحصیل دکترا کدامند؟
 • هزینه تحصیل دکترا در بلژیک چقدر است؟

✅ بررسی تحصیل دکترا در بلژیک

تحصیل دکترا در بلژیک می تواند فرصتی مناسب برای دانشجویانی باشد که با موضوع تحقیقاتی خود آشنا هستند. شرایط تحصیل دکترا در بلژیک برای دانشجویان بین المللی مساعد است و متقاضیان این مقطع می توانند به تحصیل به زبان انگلیسی مشغول شوند. خوب است بدانید که هزینه تحصیل دکترا در بلژیک نیز با توجه به امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی، نسبتا مناسب است و دانشجویان می توانند با پرداخت این هزینه، در بهترین دانشگاه های جهان درس بخوانند. در این مقاله سعی داریم تا تمام مباحث لازم را برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک شرح و اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار دهیم. همراه ما بمانید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره بلژیک

کشور بلژیک از 3 منطقه اصلی یعنی فلاندرز، والون و بروکسل تشکیل شده است و مردم این کشور به زبان های داچ، فرانسوی و آلمانی صحبت می کنند. امنیت بلژیک همواره یکی از ویژگی های اصلی این کشور به شمار می رود و شرایط تحصیل و زندگی را برای دانشجویان ملی و بین المللی هموار کرده است. خوب است بدانید بلژیک در همسایگی لوکزامبورگ، فرانسه، آلمان و هلند قرار دارد و امکان سفر به این کشورها، یکی از مزایای زندگی در بلژیک محسوب می شود. در حقیقت می توان گفت زندگی در بلژیک منجر به کسب تجربه های مختلف به دلیل آشنایی با فرهنگ های متنوعی که در دل بلژیک قرار گرفته است و امکان سفرهایی که وجود دارد، می شود.

مزایا و شرایط تحصیل دکترا در بلژیک، موضوعات بخش بعدی مقاله پیشِ رو هستند. همراه ما بمانید.

تحصیل دکترا در بلژیک
Cour-des-Comptes,-Bruxelles,-Belgium

2. مزایای تحصیل دکترا در بلژیک

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک، از مزایای متعددی بهره مند خواهند شد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مناسب بودن هزینه تحصیل دکترا در بلژیک.
 2. دریافت حقوق ماهانه.
 3. امکان رفع نیازهای زندگی با مبلغی مناسب.
 4. در دسترس بودن بورسیه های تحصیلی متعدد.
 5. امکان تحصیل دکترا به زبان انگلیسی.
 6. تحصیل در دانشگاه هایی با اعتبار جهانی و تقویت رزومه.
 7. تجربه فرهنگ های مختلف در هر منطقه از بلژیک و امکان سفر به کشورهای همسایه.

3. شرایط تحصیل دکترا در بلژیک

محتوا و ساختار آموزش برای تحصیل دکتری در بلژیک به منطقه ی تحصیلی دانشجو بستگی دارد به گونه ای که حتی مدت زمان تحصیل نیز می تواند تحت الشعاع این مسئله قرار بگیرد. تحصیل دکتری در منطقه فلاندرز حداکثر می تواند 4 سال به طول انجامد اما این مدت زمان در منطقه والون تا 6 سال هم امکان افزایش دارد.

تحصیل دکترا در بلژیک از دو بخش آموزش و تز (رساله دکترا) تشکیل می شود. در بخش آموزش که با گواهی آموزش پژوهش به رسمیت شناخته می شود، دانشجو به عنوان بخشی از یک تیم تحقیقاتی تحت نظر مسئول پایان نامه خود، فعالیت می کند. سپس بر اساس تجربیات به دست آمده و همچنین مطالعات فردی، به تدوین پایان نامه خود می پردازد تا در نهایت در برابر کمیته داوران از کار خود دفاع و مدرک دکترا را کسب کند.

با توجه به ساختار تحصیلی، از جمله مهم ترین شرایط تحصیل دکترا در بلژیک، تدوین پروپوزال و انتخاب سوپروایزر در بلژیک است. دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک، به حداقل یک سوپروایزر جهت نظارت بر تحقیقات، راهنمایی و هدایت پیشرفت حرفه ای فرد و تایید نهایی پایان نامه نیاز دارند.

توجه داشته باشید که سوپروایزر باید پیش از اقدام برای ثبت نام در دانشگاه، انتخاب شود.

از جمله راه های پیدا کردن سوپروایزر، مراجعه به منابع زیر است:

 1. وب سایت دانشگاه های مختلف.
 2. آیین نامه عمومی دکترا (General PhD Regulation) که توسط هر موسسه آموزش عالی تصویب شده است.
 3. بخش پژوهش در وب سایت علمی فدرال.

با توجه به موضوع و روند تحقیق، ممکن است بیشتر از یک سوپروایزر جهت راهنمایی دانشجو، با او همراه شوند.

4. شرایط زبانی تحصیل دکترا در بلژیک

بسیاری از برنامه های تحصیلی ارائه شده در مقطع دکترا به زبان انگلیسی هستند و متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک به راحتی می توانند با ارائه مدارک معتبری مانند آیلتس، تافل و C1 پیشرفته به تحصیل به این زبان بپردازند. به خاطر داشته باشید که در کنار برنامه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، برنامه های بسیاری نیز زبان های فرانسوی و داچ را به خود اختصاص داده اند. در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت دانشجویانی که به تحصیل در دانشگاه های منطقه ی فلاندز می پردازند، باید نمره قبولی در آزمون مهارت سنجی زبان داچ کسب کنند و دانشجویان مشغول به تحصیل در بخش والون، به کسب این نمره در آزمون زبان فرانسوی دارند.

اگر دانشجوی بومی انگلیسی زبان باشید، برای تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی نیازی به ارائه مدارک این زبان نخواهید داشت.

از مهم ترین دغدغه های متقاضیان مهاجرت تحصیلی، شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از کشور مقصد است. با ما همراه باشید تا شرایط دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های بلژیک و همچنین ویزای تحصیلی این کشور را بررسی کنیم.

تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری
Ghent,-Belgium

5. شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل دکترا در بلژیک

از جمله شرایط اخذ پذیرش و تحصیل دکترا در بلژیک، برقراری ارتباط با سوپروایزر جهت بررسی امکان پذیری پیاده کردن پروژه و همچنین برآورد هزینه های موجود است. دانشجو پیش از اقدام برای ثبت نام باید پروپوزال پژوهشی خود را تدوین کرده باشد تا در مرحله ثبت نام توسط سوپروایزر و سایر اعضای کمیته دکتری دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

از جمله مدارک لازم برای اخذ پذیرش جهت تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط.
 2. رزومه.
 3. مدارک شناسایی.
 4. فرم های تکمیل شده.
 5. انگیزه نامه.
 6. توصیه نامه.
 7. مدارک زبان.

توجه داشته باشید که گاهی متقاضیان تحصیل دکترا در بلژیک موظف به شرکت در مصاحبه حضوری هستند.

6. شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

دانشجویانی که اهل کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، برای تحصیل دکترا در بلژیک به ویزای تحصیلی نیاز دارند. ویزای دریافتی این دانشجویان باید از نوع D باشد که اجازه اقامت بیش از 90 روز را به آنها بدهد. برخی از مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک، عبارتند از:

 1. فرم های تکمیل شده.
 2. پاسپورت با اعتبار حداقل 12 ماه.
 3. گواهی تمکن مالی.
 4. گواهی سلامت.
 5. گواهی عدم سوء سابقه.

توجه داشته باشید مدارک ذکر شده می تواند برای هر سفارت تغییر کند.

انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی مناسب، اولین قدم برای موفقیت است. در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک می پردازیم. همراه ما باشید.

تحصیل دکتری در بلژیک
Bruges,-Belgium

7. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک

مناسب بودن شرایط و هزینه تحصیل دکترا در اکثر دانشگه های بلژیک از جمله عواملی است که انتخاب دانشگاه را برای متقاضیان سخت می کند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین دانشگاه های بلژیک جهت تحصیل در مقطع دکتری می پردازیم.

بهترین دانشگاه های بلژیک: دانشگاه خنت

دانشگاه خنت در سال 1817 تاسیس شد و امروزه یکی از بهترین دانشگاه های بلژیک به شمار می رود. تحصیل در دانشگاه خنت اغلب به زبان داچ صورت می گیرد اما برخی از برنامه ها خصوصا برای تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد – دکترا) به زبان انگلیسی ارائه می شوند. 11 دانشکده دانشگاه خنت امروزه میزبان بیش از 42000 دانشجو هستند. تحصیل دکترا در دانشگاه خنت از دو بخش مطالعات تخصصی و سمینارهای قابل انتقال مهارت های عمومی مانند مهارت نوشتن به زبان انگلیسی، تشکیل می شود.

توجه داشته باشید که دانشجویان دکترا در دانشگاه خنت از امکانات و تجهیزات لازم برخوردار خواهند بود؛ امکاناتی مانند:

 1. امکانات و تجهیزات تحقیقاتی و پژوهشی.
 2. خوابگاه های دانشگاهی با هزینه ای مناسب.
 3. کتابخانه.
 4. خدمات کامپیوتری.
 5. تجهیزات ورزشی.
 6. خدمات پزشکی.

بهترین دانشگاه های بلژیک: دانشگاه libre de Bruxelles

دانشگاه libre de Bruxelles که در سال 1834 تاسیس شد، امروزه پذیرای بیش از 30000 دانشجو در 11 دانشکده ی خود است. تحصیل در این دانشگاه در تمامی مقاطع تحصیلی امکان پذیر است به گونه ای که می توان گفت این دانشگاه 40 برنامه تحصیلی متنوع برای مقطع کارشناسی و 250 برنامه برای دوره تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) ارائه می دهد. تمرکز دانشگاه libre de Bruxelles به صورت همزمان هم بر بحث آموزش و هم بر بحث پژوهش است.

از جمله شاخه های کلی که دانشجویان می توانند به تحصیل دکترا در آن ها بپردازند، عبارتند از:

 1. زبان، ادبیات و رساله شناسی.
 2. اطلاعات و ارتباطات.
 3. هنرهای نمایشی و تکنیک های ارتباطی.
 4. فلسفه.
 5. علوم سیاسی و اجتماعی.
 6. اقتصاد و مدیریت.
 7. علوم پزشکی و دارویی.
 8. مهندسی و تکنولوژی.

توجه داشته باشید که اگر چه برخی برنامه ها خصوصا در مقطع فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می شوند، تحصیل در دانشگاه libre de Bruxelles اغلب به زبان فرانسوی صورت می گیرد.

هنوز دو دانشگاه دیگر برای معرفی باقی مانده اند. ادامه مقاله را از دست ندهید.

هزینه تحصیل دکترا در بلژیک
Central-Station—Kievit,-Antwerpen,-Belgium

بهترین دانشگاه های بلژیک: دانشگاه لیژ

دانشگاه لیژ از زمان تاسیس خود در سال 1817 تا امروز، پیشرفت بسیاری در ارتباط با توسعه علمی، اقتصادی و فرهنگی بلژیک داشته است. این دانشگاه که در بخش والونی – بروکسل قرار دارد، بیشتر برنامه های خود را به زبان های فرانسوی و انگلیسی در اختیار دانشجویان ملی و بین المللی قرار می دهد. تحصیل در دانشگاه لیژ در بالاترین سطح کیفیت انجام می شود و همین امر این دانشگاه را تبدیل به یکی از بهترین دانشگاه های بلژیک کرده است. از مزایای تحصیل دکترا در دانشگاه لیژ بلژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دانشگاه لیژ به دانشجویانی که بخواهند در یک سمینار یا مدرسه تابستانی خارج از بلژیک شرکت کنند، کمک مالی می کند. توجه داشته باشید که این کمک مالی مشروط بر موثر بودن سمینار یا کلاس برگزار شده در پایان نامه دانشجوست.
 2. دانشجویان مقطع دکترا می توانند برای اینکه مُهر 2 دانشگاه را در مدرک خود داشته باشند، به کار روی پایان نامه ای که مشترکا بین دانشگاه لیژ و یک دانشگاه دیگر تعریف می شود، بپردازند.

بهترین دانشگاه های بلژیک: دانشگاه UC Louvain

دانشگاه UC Louvain که در میان 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارد، برنامه های تحصیلی متنوعی را در بالاترین کیفیت برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد. تحصیل در این دانشگاه به زبان های فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر است. دانشگاه UC Louvain تمام امکانات و تجهیزات لازم برای تحصیل، پژوهش و رفاه دانشجویان مانند خوابگاه و کتابخانه را فراهم کرده است. از جمله رشته هایی که توسط دانشگاه UC Louvain برای تحصیل دکترا ارائه شده اند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در دانشکده علوم انسانی و اجتماعی: دکتری فلسفه، الهیات، زبان و ترجمه، اقتصاد و مدیریت، جرم شناسی و …
 2. در دانشکده علم و تکنولوژی: دکتری علوم کشاورزی و مهندسی پزشکی، معماری و شهرسازی، ریاضیات، آمار و …
 3. در دانشکده علوم سلامت: دکتری داروسازی، دندانپزشکی، بهداشت عمومی و …

اگر به دنبال برخی جزئیات درباره دانشگاه های بلژیک مانند رتبه جهانی آن ها هستید، به مطالعه ادامه دهید.

شرایط تحصیل دکترا در بلژیک
Place-Flagey,-Ixelles,-Belgium

8. رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک

جدول زیر رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک را نشان می دهد:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه خنت66
دانشگاه KU Leuven97
دانشگاه libre de Bruxelles101 – 150
دانشگاه کاتولیک Louvain152 – 200
دانشگاه لیژ201 – 300
دانشگاه آنتروپ301 – 400
دانشگاه وریج301 – 400
دانشگاه هاسلت601 – 700

9. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران

دانشگاه های بلژیک که مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند، عبارتند از:

 1. Free University of Brussels / Vrije universiteit Brussel (VUB).
 2. Ghent University.
 3. Hasselt University.
 4. Katholieke Universiteit  Leuven (KU Leuven).
 5. Université Catholique de Louvain (UCL).
 6. Université de Liège (University of  Liège).
 7. Université de Mons.
 8. Universiteit Antwerpen (university of Antwerp) UA.
 9. Université Libre de Bruxelles (ULB).

هزینه تحصیل دکترا در بلژیک چقدر است؟ آیا امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی برای تحصیل دکتری در بلژیک وجود دارد؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله بیابید.

Antwerpen,-Belgium-(2)
Antwerpen,-Belgium-(2)

10. هزینه تحصیل دکترا در بلژیک

در یک تخمین کلی هزینه تحصیل دکترا در بلژیک را مبلغی بین 2000 تا 9.000 یورو در سال در نظر می گیرند. توجه داشته باشید که مبلغ ذکر شده برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپاست و دانشجویانی که ملیت کشورهای اتحادیه ی اروپا را دارند با هزینه ای کمتر مشغول به تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک خواهند شد. جدول زیر نمونه هایی از هزینه تحصیل دکترا در بلژیک را نشان می دهد:

رشته تحصیلیدانشگاههزینه تحصیل دکترا در بلژیک (سالانه – به یورو)
حقوقدانشگاه کنت9.900
مدیریت کسب و کاردانشگاه تجارت ولریک15.000
سیاست های رقابتیدانشگاه مطالعات بین الملل بروکسل9.900
برنامه های اجرایی دکترادانشگاه مدیریت آنتروپ15.775

توجه داشته باشید که دانشجویان مقطع دکترا در بلژیک، به عنوان محقق یا استادیار به کار در دانشگاه های بلژیک مشغول می شوند و ماهانه حقوق دریافت خواهند کرد که همین حقوق به پرداخت هزینه تحصیل دکترا در بلژیک کمک می کند.

11. بورسیه های تحصیلی بلژیک

بورسیه های متعددی در بلژیک وجود دارد که دانشجویان با استفاده از آن ها می توانند هزینه تحصیل دکترا و زندگی در بلژیک را بپردازند. بورسیه های دولتی و دانشگاهی در دسترس دانشجویان ملی و بین المللی قرار دارد که برخی از آن ها تمام شهریه دانشگاه و برخی بخشی از آن را پوشش می دهند. همچنین تعدادی از بورسیه های تحصیلی ماهانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه زندگی در بلژیک پرداخت می کنند. برخی از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکترا عبارتند از:

 1. Belgian Development Cooperation.
 2. FRS-FNRS.
 3. Innoviris.

به خاطر داشته باشید که اکثر دانشگاه های بلژیک بورسیه های تحصیلی را که بخشی یا تمام هزینه تحصیل دکترا در بلژیک را پوشش می دهد، در اختیار دانشجویان دکترا خود قرار می دهند.

در اخرین بخش از مقاله، درباره هزینه زندگی در بلژیک و معایب تحصیل دکتری در این کشور حرف می زنیم. با ما بمانید.

Brussels,-Belgium-(2)
Brussels,-Belgium-(2)

12. هزینه زندگی در بلژیک

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

در کنار هزینه تحصیل دکترا در بلژیک، هزینه زندگی در این کشور نیز وجود دارد که در هنگام بودجه بندی باید مورد توجه دانشجویان قرار گیرد. اگرچه در یک تخمین کلی هزینه زندگی در بلژیک را مبلغی بین 700 تا 950 یورو در ماه می دانند، این مبلغ در مناطق مختلف تغییر می کند. برای مثال هزینه زندگی در بروکسل بین 890 تا 1300 یورو است.

برای جزئیات بیشتر به جدول زیر توجه کنید:

نوع هزینهمبلغ هزینه
اقامت200 تا 700 یورو در ماه
وعده غذایی در رستوران10 تا 20 یورو
کارت حمل و نقل ماهانه50 یورو
کتاب35 تا 50 یورو در ماه
تفریح50 یورو در ماه
بیمه سلامت20 تا 30 یورو در ماه

13. معایب تحصیل دکتری در بلژیک

از جمله معایبی که شرایط تحصیل دکترا در بلژیک را سخت می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آب و هوای غالبا بارانی.
 2. درصد مالیات بالا.
 3. سه زبانه بودن بلژیک و سختی یادگیری این زبان ها.

از میان 3 مسئله ی عنوان شده، مورد سوم و مشکلات ناشی از آن در میان بسیاری از دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل دکترا در بلژیک مشترک است.


سوالات متدوال تحصیل دکترا در بلژیک

✅ تحصیل دکترا در بلژیک چقدر زمان می برد؟

تحصیل دکترا در بلژیک بسته به منطقه ی محل تحصیل، بین 4 تا 6 سال به طول می انجامد.

✅ چگونه می توانیم سوپروایزر مناسب خود را برای تحصیل دکترا در بلژیک بیابیم؟

برای این کار می توانید به وب سایت دانشگاه، آیین نامه عمومی دکترا و بخش پژوهش در وب سایت علمی فدرال مراجعه کنید.

✅ آیا امکان تحصیل در مقطع دکترا در بلژیک به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله! بسیاری از دانشگاه های بلژیک برنامه های دکترا خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

✅ هزینه تحصیل دکترا در بلژیک چقدر است؟

هزینه تحصیل دکترا در بلژیک بین 2000 تا 9000 یورو در سال متغیر است.

✅ آیا دانشجویان دکترا در بلژیک درآمد مشخصی کسب می کنند؟

بله! با توجه به مسئولیت این دانشجویان به عنوان محقق یا استادیار، دانشگاه ماهانه مبلغی را در اختیار آن ها قرار می دهد.

جمع بندی

Conclusion

اگر به دنبال تحصیل دکترا در دانشگاه هایی با اعتبار جهانی هستید و می خواهید در کشوری امن و آرام زندگی کنید، بلژیک یکی از بهترین گزینه ها برای شماست. کشور بلژیک شرایط لازم برای تحصیل دکترا را برای دانشجویان بین المللی (مانند امکان تحصیل به زبان انگلیسی و استفاده از بورسیه های تحصیلی) فراهم کرده است و متقاضیان تحصیل این مقطع می توانند با سالانه 2000 تا 9000 یورو به تحصیل در بلژیک مشغول شوند. به خاطر داشته باشید که دانشجویان دکترا در بلژیک به عنوان افراد شاغل در دانشگاه محسوب می شوند و ماهانه حقوق دریافت می کنند. تحصیل دکترا در بلژیک می تواند شما را به رویاهایتان برساند.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا