تحصیل در روسیه (+ شرایط 2021)

russia Flag

تحصیل در روسیه به دلیل هزینه مناسب، تنوع بورسیه و اعتبار جهانی مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. مطالعه مقاله پیش رو به شما کمک می کند تا اطلاعات لازم در این باره را کسب کنید و گامی درست به سمت اهداف خود بردارید. ما در این مقاله سعی داریم به مهم ترین سوالات شما درباره تحصیل در روسیه پاسخ دهیم؛ سوالاتی از جمله:

 • تحصیل در روسیه چه مزایایی به همراه دارد؟
 • شرایط تحصیل در روسیه به چه صورت است؟
 • شهرهای دانشجویی و بهترین دانشگاه های روسیه کدامند؟
 • هزینه تحصیل و زندگی در روسیه چقدر است؟
 • چگونه ویزای تحصیلی روسیه را دریافت کنیم؟

✅ تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا است. مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با دانشگاه های سایر کشورهای دنیا، شرایط تحصیل در روسیه را برای بسیاری مناسب کرده است. تنوع بورسیه تحصیلی، یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت تحصیل در این کشور به شمار می رود. با ما در این مقاله همراه باشید تا با بررسی از صفر تا صد تحصیل در روسیه، به سوال “چرا تحصیل در روسیه” پاسخ دهیم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره روسیه

اولین تصویری که با شنیدن نام “روسیه” در ذهن عموم مردم شکل می گیرد، تصویر رهبران و سیاستمدارن این کشور است اما نباید فراموش کنیم این کشور دستاورد های بزرگ بسیاری دارد و در زمینه های مختلف ورزشی، ادبی، هنری، علمی و … موفقیت های چشمگیری داشته است. برای مثال می توانیم از ماریا شاراپووا، بازیکن تنیس مطرح روسیه یا نویسندگان بزرگی همچون داستایوفسکی و چخوف یاد کنیم. روسیه، بزرگ ترین کشور جهان با سرمایی همیشگی، زادگاه بسیاری از اندیشمندان و انسان های بزرگ تاریخ است.

با ما همراه باشید تا شرایط تحصیل در روسیه را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم تحصیل در این کشور چه مزایایی دارد. بررسی صفر تا صد تحصیل در روسیه را از ما بخواهید.

تحصیل در روسیه
Snowfall-in-Moscow

2. مزایای تحصیل در روسیه

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2
 1. مقرون به صرفه بودن هزینه ها در روسیه:
  امکان تحصیل با 1300 دلار در سال و گذران یک زندگی راحت با حداکثر 700 دلار در ماه، به روسیه در برابر بسیاری از کشورهای غربی برتری می بخشد.
 2. در دسترس بودن نزدیک به 15000 نوع بورسیه تحصیلی:
  یکی از سیاست های روسیه برای جذب دانشجویان مستعد سراسر جهان، سرمایه گذاری و ارائه بورسیه های تحصیلی با شرایط متنوع است. حضور 300.000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه های روسیه، خبر از نتیجه بخش بودن این سیاست می دهد.
 3. تحصیل در دانشگاه های معروف و با اعتبار جهانی:
  حضور دانشگاه های روسیه در میان برترین دانشگاه های جهان و برتری آن ها در برخی رشته ها مانند فیزیک، مهندسی و پزشکی دلیل جذب دانشجوهای ملی و بین المللی به تحصیل در این کشور است.
 4. بهره مندی از خوابگاه و امکانات مدرن:
  سرمایه گذاری روسیه برای جذب دانشجو تنها در بورسیه های تحصیلی خلاصه نمی شود. این کشور با تجهیز کردن خوابگاه ها و رفع نیازهای دانشجویان، رفاه و آسایش را برای آن ها به ارمغان آورده است.
 5. برگزاری دوره های زبان روسی:
  یادگیری زبان روسی اگرچه راحت نیست، رزومه تحصیلی و کاری شما را غنی می سازد. دانشگاه های روسیه دوره های یک ساله زبان روسی را برای دانشجویان بین المللی برگزار می کنند.
 6. زندگی در کنار مردمی مهمان دوست:
  اگرچه این تصور عمومی وجود دارد که زندگی در روسیه در محیطی سرد و دلگیر صورت می گیرد، باید بدانید بر اساس تجربه ی فارغ التحصیلان این کشور، مردم روسیه بسیار مهمان دوست هستند و دانشجویان در محیطی امن و آرام به تحصیل مشغول خواهند شد.

3. شرایط تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه به 4 روش کلی صورت می گیرد:

 1. قبولی در مسابقات آکادمیک برگزار شده در روسیه و سایر نقاط دنیا.
 2. قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های روسیه.
 3. دریافت بورسیه تحصیلی روسیه.
 4. ارتباط با موسسه های خصوصی و تحصیل با بودجه شخصی.

آزمون EGE

یکی از ابتدایی ترین شرایط تحصیل در روسیه، قبولی در آزمون ورودی است. به عبارت دیگر تحصیل در این کشور با آزمون ورودی EGE آغاز می شود. EGE آزمونی است که متقاضیان تحصیل کارشناسی باید در آن شرکت کنند.

بسیاری از دانشگاه های روسیه آزمون های شفاهی و کتبی جداگانه ای را با توجه به رشته تحصیلی دانشجو برگزار می کنند.

مسابقات آکادمیک

مسابقات آکادمیک بسیاری به صورت سالانه و در مقاطع مختلف تحصیلی برگزار می شوند که برندگان یا افرادی که جایگاه بالایی در این مسابقات کسب می کنند، می توانند بدون آزمون در دانشگاه های روسیه درس بخوانند.

4. آیا تحصیل در روسیه شرط سنی دارد؟

در پاسخ به سوال مکرر متقاضیان که آیا تحصیل در روسیه شرایط سنی دارد، باید بگوییم خیر! در حال حاضر دولت روسیه در خصوص شرایط سنی تحصیل در روسیه، قانون خاصی وضع نکرده است.

همچنین خوب است بدانید تحصیل در روسیه بدون نیاز به مدرک زبان امکان پذیر نیست. در این مورد در ادامه توضحیات بیشتری خواهیم داد.

چه مقاطع تحصیلی در روسیه پذیرای دانشجویان بین المللی اند؟ برای ادامه تحصیل در روسیه چه باید کرد؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله خواهید یافت. به مطالعه ادامه دهید و همراه ما بمانید.

شرایط تحصیل در روسیه
The-Moscow-Kremlin

5. مقاطع تحصیلی در روسیه

تنوع رشته های ارائه شده در روسیه، از مدیریت بازرگانی گرفته تا مطالعات روسی، محبوبیت تحصیل در این کشور را بالا برده است. امکان تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین ادامه تحصیل برای دریافت تخصص و مدرک دکترا وجود دارد.

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی

متقاضیانی که تحصیلات دبیرستان خود را به اتمام رسانده اند، می توانند برای تحصیل کارشناسی در روسیه اقدام کنند. تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم در این مقطع امکان پذیر است. پس از 4 سال تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجویان به دفاع از تز نهایی خود می پردازند و در صورت دریافت نمره قبولی، مدرک کارشناسی هنر (BA) یا علوم (BSc) خود را دریافت می کنند.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی می توانند به تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه بپردازند یا وارد بازار کار شوند.

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد

برای فارغ التحصیلی در مقطع ارشد در دانشگاه های روسیه، باید 2 سال درس بخوانید. این دوره به شما امکان مطالعات تخصصی و عمیق تر شدن در یک رشته خاص را می دهد. پس از دفاع از تز نهایی، فارغ التحصیلان می توانند در مراکز مختلف خصوصا کارخانه های صنعتی مشغول به کار شوند.

بسیاری از برنامه های تحصیلی مقطع ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

تحصیل در روسیه در مقطع دکترا

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد، می توانند برای شرکت در کلاس های تحصیلات تکمیلی اقدام کنند. در این دوره که به صورت تمام وقت 3 و پاره وقت 4 سال زمان می برد، دانشجویان پس از انتخاب موضوع پایان نامه به مطالعه و تحقیق می پردازند.

در دوره اول، دانشجویان گواهینامه تحصیلات تکمیلی و در دوره دوم و پس از دفاع از پایان نامه، مدرک دکتری را دریافت می کنند.

6. رشته های تحصیلی در روسیه

تنوع رشته در روسیه بالاست و همین امر انتخاب را برای دانشجویان سخت کرده است. پزشکی و دندانپزشکی از جمله پرطرفدار ترین رشته ها برای تحصیل در این کشور به شمار می روند.

تحصیل پزشکی در روسیه

روسیه نیز مانند تمام نقاط دنیا برای حفظ سلامتی شهروندانش، اهمیت زیادی به تحصیل رشته پزشکی می دهد. دروه پزشکی در روسیه از دو بخش تئوری و عملی تشکیل می شود. دانشجویان این رشته باید در تمام کنفرانس ها و سمینارها شرکت کنند و جلسات عملی و آزمایشگاهی را بگذرانند. تجربه موقعیت های مختلف پزشکی در طی تحصیل باعث کسب تجربه دانشجویان می شود.

طول دوره تحصیل پزشکی در روسیه حدود 7 سال است.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی، به عنوان یک رشته محبوب در روسیه هم به صورت تئوری با آموزش دروسی مانند آناتومی، فیزیولوژی، زیست شناسی، مراقبت از بیمار و داروشناسی و هم به صورت عملی برای کسب تجربه در کلینیک های مرتبط با دانشگاه، صورت می گیرد.

برای دریافت مشاوره جهت تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید به مقالاتی که به طور خاص برای این رشته ها تدوین شده اند، مراجعه کنید.

اکنون توجه شما را به برخی از پر طرفدارترین رشته ها برای تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس و فوق لیسانس جلب می کنیم:

مقطع تحصیلیرشته تحصیلی
کارشناسیاقتصاد، علوم کامپپیوتر، تجارت بین الملل
کارشناسی ارشدمدیریت مالی، علوم سیاسی، علوم کامپیوتر، ریاضیات، تجارت بین الملل

در ادامه مقاله شما را با مدارک لازم جهت تحصیل در روسیه و شهرهای دانشجویی این کشور یعنی مسکو و سن پترزبورگ آشنا می کنیم. ما در حال بررسی صفر تا صد تحصیل در روسیه هستیم؛ پس همراه ما بمانید و ادامه مقاله را از دست ندهید.

Almazny-Fond
Almazny-Fond

7. تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

اگرچه اکثر دانشگاه های روسیه دوره های آموزشی زبان روسی را برای دانشجویان بین المللی برگزار می کنند و تحصیل در روسیه به زبان روسی تنوع رشته بیشتری در اختیار دانشجویان قرار می دهد، امکان تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. از مهم ترین شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی، ارائه مدرک معتبر است.

برای تحصیل به زبان انگلیسی باید اثبات کنید که به این زبان تسلط کافی و کامل دارید. بنابراین دریافت نمره قبولی در آزمون های آیلتس یا تافل و ارائه مدارک دریافتی، ضروری است. همچنین برخی دانشگاه ها از متقاضیان خود درخواست ارائه توصیه نامه را نیز دارند.

بنابراین تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان ممکن نیست و متقاضی باید حداقل یکی از مدارک زبان انگلیسی یا روسی را داشته باشد.

توجه داشته باشید اغلب تحصیل در روسیه در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی امکان دارد و تعداد دانشگاه هایی که دروس لیسانس را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، کمتر است.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

8. شهرهای دانشجویی روسیه

دو شهر مسکو و سن پترزبورگ که بیشترین میزان پذیرش دانشجو را نیز به خود اختصاص داده اند، مهم ترین و شناخته شده ترین شهرهای روسیه به شمار می روند.

تحصیل در مسکو

مسکو، پایتخت روسیه و بزرگترین شهر اروپا، تجربه ای فراموش نشدنی از تحصیل و زندگی را برای دانشجویان می سازد. تحصیل در این شهر امکان روبه رویی با فرهنگ های مختلف، تماشای کلیسای ارتدوکس و استفاده از سیستم معروف مترو را فراهم می کند. قرارگیری 14 دانشگاه در این شهر، طیف گسترده ای از برنامه های علمی، دانشگاهی، آزمایشگاهی و تحقیقاتی را زیر نظر اساتید باتجربه، در اختیار دانشجویان گذاشته است. امکان تحصیل در رشته های متنوع در دانشگاه های مسکو وجود دارد؛ از جمله:

 1. مهندسی برق
 2. مهندسی مکانیک
 3. نانوتکنولوژی
 4. علوم پزشکی
 5. اقتصاد
 6. حقوق
 7. روابط بین الملل

هزینه تحصیل در مسکو از سایر شهرها بیشتر است چرا که مسکو از گران ترین شهرهای روسیه به شمار می رود.

سن پترزبورگ نیز یکی از مهم ترین شهرهای تحصیلی است. در ادامه مقاله ضمن صحبت از این شهر، به معرفی بهترین دانشگاه های روسیه می پردازیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در روسیه
Valley-of-Geysers

تحصیل در سن پترزبورگ

سن پترزبورگ که ونیز شمال لقب گرفته است، با معماری، هنر، موسیقی و به طور کلی فرهنگ غنی که در اختیار دانشجویان می گذارد، شهری محبوب برای تحصیل به شمار می رود. به طور کلی 7 دانشگاه در این شهر واقع شده است که پذیرای دانشجویان ملی و بین المللی است. لازم به ذکر است امکان تحصیل در برخی دانشگاه های سن پترزبورگ به زبان انگلیسی وجود دارد. برخی از رشته های ارائه شده در دانشگاه های این شهر عبارتند از:

 1. روانشناسی
 2. هنرهای زیبا
 3. فناوری اطلاعات (IT)
 4. اقتصاد
 5. مدیریت
 6. علوم اجتماعی
 7. تکنولوژی

9. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در روسیه

انتخاب دانشگاه برای تحصیل در روسیه یکی از سخت ترین اقدامات است چرا که نزدیک به 850 دانشگاه در سراسر روسیه وجود دارد. برخی از بهترین دانشگاه های روسیه عبارتند از:

دانشگاه لومونوسوف

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو، قدیمی ترین دانشگاه روسیه محسوب می شود. این دانشگاه در 380 بخش، 39 دانشکده، 15 مرکز تحقیقاتی، 4 موزه و 6 پردیس در روسیه و خارج از آن، دانشگاه محبوب بسیاری از دانشجویان به شمار می رود.

یکی از اهداف اصلی دانشگاه لومونوسوف، دعوت دانشجویان به تحقیق و پژوهش است.

از مهم ترین نکات در خصوص دانشگاه لومونوسوف، می توان به مجتمع پیشرفته این دانشگاه برای خوابگاه اشاره کرد که نزدیک به مراکز فرهنگی مسکو قرار دارد. همچنین کتابخانه این دانشگاه یکی از بزرگ ترین کتابخانه های روسیه، با بیش از 10 میلیون جلد کتاب است.

دانشگاه MIPT

دانشگاه فیزیک و تکنولوژی مسکو (MIPT)، یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در روسیه است. این دانشگاه برنامه های تحصیلی خود را در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا  ارائه می دهد. تمامی امکانات لازم برای تبدیل شدن به دانشگاهی نمونه مانند خوابگاه های مجهز، باشگاه های ورزشی و کلینیک های پزشکی در این دانشگاه وجود دارند. حضور سالانه حدود 5100 دانشجو در این دانشگاه، نشان از محبوبیت آن دارد.

از مهم ترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه می توان به مهندسی هوافضا، مهندسی پزشکی و علوم کامپیوتر اشاره کرد.

تعداد زیاد دانشگاه منجر به تسهیل شرایط تحصیل در روسیه شده است. همراه ما بمانید تا با سایر دانشگاه های این کشور آشنا شوید.

شرایط تحصیل در روسیه
Ostankino-Television-Tower

دانشگاه بائومان

دانشگاه بائومان یکی از پیشرفته ترین دانشگاه های روسیه است که هدف آن پرورش مهندسانی ماهر در زمینه های مختلفی مانند مکانیک، ساختمان و صنایع است. این دانشگاه 19 بخش مختلف دارد و خصوصا برای ادامه تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مناسب است. نزدیک به 350 استاد با مدرک PHD در این دانشگاه مشغول به تدریسند. کتابخانه این دانشگاه یکی از قدیمی ترین کتابخانه های روسیه است.

از مهم ترین مزایای دانشگاه بائومان می توان به موسسات تحقیقاتی مجهز و فعال در شاخه های مختلف اشاره کرد.

دانشگاه تومسک

دانشگاه تومسک قدم های مهمی در زمینه توسعه علوم، تحصیل و فرهنگ روسیه برداشته است. این دانشگاه با داشتن 23000 دانشجو، از دانشگاه های محبوب برای تحصیل در روسیه محسوب می شود. 28 دانشکده این دانشگاه رشته های متنوع در مقاطع مختلف را برای دانشجویان ملی و بین المللی ارائه می دهد. از خدمات این دانشگاه می توان به کتابخانه کامل، خوابگاه های مجهز، ارائه بیمه دانشجویی و امکانات ورزشی اشاره کرد. یکی از خاص ترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه، زبان شناسی است.

دانشگاه تومسک در سال 2010 جایزه دانشگاه تحقیقات ملی را دریافت کرد.

دانشگاه پتر کبیر

حضور 32250 دانشجو در دانشگاه پتر کبیر سن پترزبورگ، خبر از اهمیت این دانشگاه می دهد. این دانشگاه با 8500 دانشجوی بین المللی، اعتبار جهانی دارد. از مهم ترین اهداف این دانشگاه می توان به توسعه ی اقتصاد نوین با پرورش مهندسانی ماهر و قادر به استفاده از فناوری های پیشرفته و پیچیده اشاره کرد. یکی از اقدامات دانشگاه پتر کبیر در راستای تحقق این هدف، تجهییز موسسات تحقیقاتی در رشته های مختلف علوم، مهندسی و تکنولوژی است.

بیش از 7000 دانشجو در خوابگاه های دانشگاه پتر کبیر سکونت دارند.

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ در جهان شناخته شده است. ساختمان های مختلف این دانشگاه در مکان های مختلفی از شهر قرار گرفته اند. اولویت اصلی این دانشگاه، تحقیق و توسعه ی همراه با نوآوری است. هم اکنون نزدیک به 32400 دانشجو مشغول به تحصیل در این دانشگاهند.

بیش از 2000 توافق نامه همکاری با شرکت های بین المللی مانند  IBM، Unilever، PepsiCo، McKinseyو  Google شرایط کارآموزی را برای دانشجویان مهیا می کند.

اگر به مشاوره جهت تحصیل در روسیه و انتخاب دانشگاه با توجه به رشته مورد علاقه تان نیاز دارید، می توانید با موسسه سروش فردا در تماس باشید.

هزینه تحصیل در روسیه دغدغه بسیاری از دانشجویان بین المللی است. در ادامه مقاله به برآورد این هزینه و همچنین شرایط بورسیه تحصیلی می پردازیم. اگر می خواهید بدانید تحصیل رایگان در روسیه امکان پذیر است یا خیر، همراه ما بمانید.

Mount-Elbrus
Mount-Elbrus

10. رنکینگ جهانی دانشگاه های روسیه

اولویت بسیاری از متقاضیان تحصیل در روسیه، رنکینگ جهانی دانشگاه های این کشور است. در مسیر بررسی صفر تا صد تحصیل در روسیه، جدولی از رتبه جهانی دانشگاه های روسیه تهیه کرده ایم:

دانشگاهرتبه جهانی
لومونوسوف74
سن پترزبورگ225
تومسک250
فیزیک و تکنولوژی مسکو (MIPT)281
بائومان282
پتر کبیر401

11. هزینه تحصیل در روسیه چقدر است؟

هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته، مقرون به صرفه است. این هزینه بسته به دانشگاه، شهر محل تحصیل و قوانین موجود، در بازه 1.750 تا 12.570 دلار در ماه تغییر می کند.

استفاده از انواع مختلف بورسیه های تحصیلی می تواند در کاهش یا حذف هزینه تحصیل در روسیه موثر باشد.

12. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی روسیه چیست؟

دانشجویان بین المللی می توانند پس از قبولی در آزمون EGE، برای دریافت بورسیه دولتی روسیه اقدام کنند. این بورسیه شامل شهریه دانشگاه در تمام مدت تحصیل و هزینه اقامت دانشجو می شود.

توجه داشته باشید که بورسیه دولتی هزینه سفر، زندگی و بیمه را در بر نمی گیرد.

در کنار بورسیه دولتی روسیه، نزدیک به 15000 بورسیه تحت عنوان “بودجه دولتی نقطه ای” برای دانشجویان ملی و بین المللی ارائه می شوند. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره جهت تحصیل در روسیه می توانید با موسسه سروش فردا تماس بگیرید.

در کنار هزینه تحصیل در روسیه، هزینه زندگی در این کشور نیز اهمیت دارد و این دو در کنار هم تعیین می کنند برای تحصیل در روسیه چقدر پول لازم است. همراه ما بمانید تا جزئیات هزینه زندگی در روسیه را بیان کنیم.

Lobnoye-Mesto
Lobnoye-Mesto

13. هزینه های زندگی در روسیه

مبلغی بین 300 تا 400 دلار در هر ماه می تواند زندگی آرامی برای دانشجویان بسازد. این مبلغ برای هزینه های مختلفی مانند اسکان، وعده های غذایی، حمل و نقل، اینترنت، پوشاک و استفاده از امکانات ورزشی و فرهنگی است.

هزینه مواد غذایی

طبق آمار، یک سبد خرید ساده مواد غذایی شامل نان، پاستا، گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، شیر و شکر هزینه ای حدود 60 دلار در هر ماه به همراه دارد. این مبلغ می تواند با توجه به محل زندگی، فروشگاه و همچنین عادت های غذایی دانشجو تغییر کند.

خوب است بدانید هزینه یک وعده غذایی در رستوران ها یا کافه های مسکو بین 11 تا 28 دلار است که این مبلغ برای فست فود ارزان تر می شود.

هزینه حمل و نقل

قیمت بلیت یک طرفه مترو در مسکو تقریبا 1 دلار است و کارت هایی که هزینه 60 سفر را در خود جای می دهند، 28 دلار هزینه خواهند داشت.

دانشجویان می توانند از تخفیف دانشجویی استفاده و کارت سفر ماهانه خود را به قیمت 6 دلار تهیه کنند.

هزینه اینترنت

با ارائه پاسپورت و کارت اقامت خود می توانید از مغازه های فروش تلفن همراه، سیم کارت تهیه کنید. خرید سیم کارت با تمام امکانات ارتباطی بین 4 تا 6 دلار هزینه می برد.

توجه داشته باشید که دسترسی به اینترنت در خوابگاه ها رایگان است.

همچنین اگر برای اقامت خود اجاره اتاق یا آپارتمان را انتخاب کرده اید، باید هزینه اینترنت را که مبلغی بین 4 تا 7 دلار است، به صورت جداگانه پرداخت کنید.

هزینه پوشاک

در سراسر روسیه می توانید فروشگاه ها و برندهای معروف جهانی و روسی را پیدا کنید. هزینه پوشاک در این کشور به نسبت کشورهای اروپایی بالاتر است اما حراجی ها در فصول مختلف برگزار می شود که می تواند به کاهش هزینه پوشاک کمک کند. در این حراجی ها یک بلوز یا شلوار لی به ترتیب 7 و 21 دلار فروخته می شوند.

هزینه امکانات فرهنگی و ورزشی

قیمت بلیت تئاتر، سینما و موزه در مسکو به ترتیب بین 11 تا 36 ، 6 تا 14 و 3 تا 14 دلار است. این در حالی است که بسیاری از مراکز فرهنگی تخفیف های دانشجویی دارند و همچنین بازدید از بسیاری از موزه ها برای دانشجویان رایگان است.

میانگین هزینه استفاده از باشگاه های ورزشی در مسکو بین 24 تا 64 دلار و در سایر شهرهای روسیه بین 14 تا 43 دلار است. با ثبت نام سالانه، این هزینه مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.

توجه داشته باشید که بسیاری از دانشگاه ها شامل باشگاه های ورزشی و استخر هستند و دانشجویان می توانند با قیمتی بسیار کمتر، از این مزایا استفاده کنند.

آنچه در ادامه می خوانید شرایط اسکان دانشجویی و بیمه تحصیلی است. تا تکمیل شدن صفر تا صد تحصیل در روسیه همراه ما بمانید.

Kazan-Cathedral
Kazan-Cathedral

14. اسکان دانشجویی در روسیه

با توجه به بودجه، دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشگاه سکونت کنند یا به سراغ اجاره اتاق و آپارتمان بروند. هزینه اسکان در روسیه بسته به نوع اسکان و محل اقامت از 7 تا 500 دلار متغیر است.

خوابگاه دانشجویی

بهترین و ارزان ترین انتخاب برای دانشجویان بین المللی، اسکان در خوابگاه دانشگاه است. معمولا خوابگاه ها در فاصله ای نزدیک به دانشگاه واقع شده اند. در اکثر موارد، یک اتاق بین دو تا 4 دانشجو مشترک است و تمامی وسایل لازم برای زندگی را در بر دارد.

هزینه اسکان در خوابگاه توسط دانشگاه تعیین می شود. این مبلغ بسته به دانشگاه و شهر محل تحصیل می تواند از 6 دلار 66 دلار در ماه متغیر باشد.

برخی از دانشگاه ها این امکان را دارند که هزینه یک سال اسکان در خوابگاه را دریافت کنند و در ازای آن تخفیفی به دانشجو تعلق گیرد.

اجاره آپارتمان

دانشجویانی که به هر دلیلی امکان اسکان در خوابگاه ها را ندارند، می توانند به اجاره آپارتمان در روسیه بپردازند اگرچه هزینه ی بیشتری را در پی خواهد داشت. اجاره آپارتمان با توجه به شهر محل تحصیل و موقعیت مکانی آپارتمان، متفاوت خواهد بود. مبلغ اجاره آپارتمان در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ بیشتر از شهرهای دیگر روسیه است. برای مثال هزینه اجاره یک آپارتمان در مسکو بین 428 تا 500 دلار خواهد بود در حالی که نهایت اجاره در شهر نووسیبیریسک 286 دلار است.

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها امکان یافتن خانواده هایی را دارند که میزبانی دانشجویان بین المللی را می پذیرند. پیش از هر اقدامی، با دانشگاه خود در تماس باشید.

برای یافتن خانه می توانید از سایت های cian.ru , irr.ru , avito.ru استفاده کنید.

15. شرایط بیمه تحصیلی در روسیه چیست؟

مراقبت های پزشکی در روسیه، در کلینیک های دولتی و خصوصی صورت می گیرد. درمان در هر یک از این کلینیک ها، با بیمه انجام می شود. بدون بیمه تنها می توانید تا زمانی که توانایی مالی برای پرداخت هزینه ها را دارید، به درمان در کلینیک های خصوصی بپردازید. تنها کمک های اولیه و مراقبت های پزشکی فوری در روسیه رایگان انجام می شود و سایر خدمات پزشکی نیاز به بیمه دارد. بیمه دانشجویی باید تمام خدمات معالجه عمومی، چکاپ، آزمایش، دریافت نسخه و مشاوره تخصصی را در بر گیرد.

تهیه بیمه سلامت داوطلبانه دانشجویی یکی از شرایط تحصیل در روسیه است که دانشجویان بین المللی پس از ورود به روسیه باید برای دریافت آن اقدام کنند. هزینه دریافت این بیمه نامه بسته به دانشگاه و مدت اعتبار تغییر می کند اما به طور کلی بین 66 تا 171 دلار تخمین زده می شود.

برای دریافت بیمه نامه تنها به پاسپورت و کارت اقامت نیاز دارید.

مزایا و معایب تحصیل در روسیه در کنار هم تصمیم متقاضیان برای تحصیل در این کشور را می سازند. در این بخش از مقاله همراه ما باشید تا علاوه بر بررسی مدارک لازم جهت تحصیل در روسیه، معایب تحصیل در این کشور را بر شماریم.

تحصیل در روسیه
Arbat-Street

16. معایب تحصیل در روسیه

بزرگ ترین مشکل دانشجویان بین المللی شرایط آب و هوایی روسیه است. دمای زیر صفر درجه در مدت زمان بیشتر از 4 ماه، شرایط تحصیل در روسیه را سخت می کند. اگرچه داخل ساختمان ها با تجهیزات پیشرفته همواره در دمای مناسب قرار دارند و یا وسایل نقلیه گرمای مطلوب را به مسافران می دهند، بسیاری از دانشجویان نمی توانند خود را با این درجه از سرما وفق دهند.

17. شرایط و مراحل دریافت پذیرش تحصیلی روسیه

پس از انتخاب رشته و دانشگاه، باید مدارک خود را برای دریافت پذیرش روسیه آماده کنید. مدارک لازم عبارتند از:

 1. فرم های پذیرش
 2. مدارک شناسایی
 3. آخرین مدرک تحصیلی
 4. گواهی سلامت
 5. عکس

توجه داشته باشید تمامی مدارک باید همراه با کپی و ترچمه شده به زبان روسی ارسال شوند.

18. آیا امکان کار دانشجویی در روسیه وجود دارد؟

تا به این جا در پاسخ به اینکه آیا تحصیل در روسیه سخت است، گفتیم که آب و هوای روسیه می تواند تحصیل در این کشور را سخت کند. اگر هزینه های زندگی نیز تحصیل را برای شما سخت کرده باشد، کار همزمان با تحصیل می تواند به تسهیل شرایط تحصیل در روسیه کمک کند.

کار حین تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی تمام وقت، با دریافت مجوز از اداره کل مهاجرت ممکن است. دانشجویان می توانند با ارائه مدارک لازم جهت دریافت این مجوز که 1 سال اعتبار دارد، اقدام کنند. صدور مجوز کار حدود 10 روز کاری زمان می برد. مدارک لازم برای دریافت مجوز تا حد زیادی مشابه مدارک لازم جهت تحصیل در روسیه است:

 1. پذیرش تحصیلی
 2. پاسپورت
 3. کارت مهاجرت
 4. فیش پرداخت هزینه مجوز
 5. قرارداد کاری
 6. نامه تایید سلامت
 7. تاییدیه دانشگاه.

دانشجویانی که به کار در دانشگاه یا سازمان های مرتبط با آن مشغول می شوند، نیازی به دریافت مجوز از سازمان کل مهاجرت روسیه ندارند.

دریافت ویزای روسیه، رکن اصلی تحصیل در این کشور است. در آخرین بخش از مقاله و برای اتمام مسیر صفر تا صد تحصیل در روسیه، از روند دریافت این ویزا و همچنین شرایط دریافت اقامت در روسیه پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور می پردازیم. همراه ما بمانید.

Zhivopisnyy-Most,-Moscow,-Russia
Zhivopisnyy-Most,-Moscow,-Russia

19. شرایط دریافت ویزای تحصیلی روسیه چیست؟

دریافت ویزای تحصیلی روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی آسان تر است. پس از تاییدیه ی دانشگاه انتخابی، دانشجو برای دریافت پذیرش باید تمامی هزینه های لازم مانند شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، هزینه بیمه و بهداشت و همچنین هزینه ثبت نام دانشگاه را بپردازد. سپس دفتر نمایندگی دانشگاه دعوت نامه رسمی برای دانشجو را به اداره امور مهاجرت وزارت امور خارجه روسیه می فرستد. ارسال این نامه بین 35 تا 45 روز زمان می برد. همچنین تحویل این نامه به دانشجو نیز 7 روز به طول می انجامد. پس از دریافت این نامه، دانشجو باید برای درخواست ویزای تحصیلی به سفارت روسیه در کشور محل اقامت خود مراجعه کند.

برای دریافت مشاوره جهت تحصیل در روسیه و اطمینان از روند دریافت ویزای تحصیلی این کشور با ما در تماس باشید.

معمولا در طی 7 روز جواب تایید یا عدم تایید ویزا از جانب سفارت روسیه صادر می شود.

فراموش نکنید ویزای روسیه معمولا 90 روز اعتبار دارد و لازم است دانشجو پس از ورود به خاک روسیه برای تمدید این ویزا اقدام کند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه

مدارک لازم جهت تحصیل در روسیه و دریافت ویزای تحصیلی این کشور به شرح زیر است:

 1. نامه پذیرش تحصیلی.
 2. پاسپورت.
 3. فرم های ویزا.
 4. عکس.
 5. نتیجه منفی آزمایش ایدز.

20. آیا امکان دریافت اقامت از طریق تحصیل در روسیه وجود دارد؟

آیا شرایط تحصیل در روسیه را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

با توجه به اینکه دانشجویان با ویزای تحصیلی در روسیه زندگی می کنند، ادامه اقامت در این کشور پس از فارغ التحصیلی آسان نیست. اقامت پس از فارغ التحصیلی تنها در صورتی ممکن است که دانشجو کار پیدا کند و با ارائه قرارداد کاری، موفق به دریافت ویزای کاری روسیه شود.

برای دریافت ویزای کاری روسیه باید به سازمان کل مهاجرت این کشور مراجعه کنید.


سوالات متدوال شرایط و هزینه تحصیل در روسیه

✅آیا تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله! دانشجویان می توانند به هر دو زبان روسی و انگلیسی در روسیه تحصیل کنند.

✅ارزان ترین روش اسکان برای دانشجویان بین المللی چیست؟

اسکان در خوابگاه های مجهز دانشگاه ها بهترین و مقرون به صرفه ترین روش اسکان برای دانشجویان است.

✅آیا ورود به دانشگاه های روسیه نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد؟

بله! دانشجویان باید در آزمون EGE شرکت کنند ضمن آنکه برخی دانشگاه ها نیز آزمون ورودی مختص به خود را دارند.

✅شرایط سنی برای تحصیل در روسیه به چه صورت است؟

در حال حاضر قانون مشخصی برای شرایط سنی متقاضیان وجود ندارد.

✅آیا دانشجویان بین المللی می توانند همزمان با تحصیل کار کنند؟

امکار کار دانشجویی تنها در صورتی که دانشجویان موفق به دریافت مجوز کار شوند، وجود دارد.

جمع بندی

Conclusion

اگرچه تحصیل در دمای زیر صفر درجه محبوب همه نیست، عواملی مانند هزینه مناسب تحصیل و زندگی در روسیه، تنوع بالای بورسیه های تحصیلی، اعتبار جهانی و همچنین عدم لزوم یادگیری زبان روسی توجه دانشجویان بسیاری را به تحصیل در این کشور جلب کرده است. تنوع برنامه های تحصیلی روسیه می تواند شما را یک گام به اهدافتان نزدیک تر کند.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا