50 درصد تخفیف زمستانه مشاوره تخصصی.

مشاوره مهاجرت با 50٪ تخفیف (زمستانه)

50 درصد تخفیف زمستانه مشاوره تخصصی.

رزرو وقت مشاوره رزرو وقت

تحصیل در دبیرستان های آلمان 2023 (تحصیل رایگان+شرایط)

germany Flag

تحصیل دبیرستان در آلمان به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد که پایه‌ی آموزشی خود را به درستی بسازند و در خود آلمان برای ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور آماده شوند. تنوع مدارس در آلمان می‌تواند نیازهای هر دانش‌آموزی را بر اساس هدفی که برای آینده‌ی خود دارد، تأمین کند و دبیرستان‌های بین‌المللی نیز انتخابی مناسب برای مهاجران، خصوصاً مهاجرانی که هنوز به زبان آلمانی مسلط نیستند، به شمار می‌رود. بورسیه‌های تحصیلی نیز نگرانی برای هزینه تحصیل در دبیرستان‌های آلمان را از بین می‌برد. ما در این مقاله شرح مفصلی درباره بهترین انواع دبیرستان در آلمان و شرایط و هزینه تحصیل در آن‌ها ارائه می‌دهیم و پاسخگوی سوالات شما خواهیم بود؛ سوالاتی از قبیلِ:

 • شرایط تحصیل در دبیرستان‌های آلمان به چه صورت است؟
 • چگونه در دبیرستان‌های آلمان ثبت نام کنیم؟
 • هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان چقدر است؟
 • آیا امکان استفاده از بورسیه برای مقطع دبیرستان وجود دارد؟
 • بهترین دبیرستان‌های آلمان کدامند؟
فهرست

آیا شما هم شرایط این روش را دارید؟

✅ بررسی تحصیل در دبیرستان های آلمان

تحصیل در دبیرستان های آلمان فرصتی مناسب برای دانش‌آموزان بین‌المللی است تا همزمان با دریافت آموزش‌هایی با بالاترین سطح کیفیت، در سن مناسبی با محیط و فرهنگ جدید تطبیق پیدا کنند. هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان با توجه به نوع مدرسه (دولتی یا خصوصی) متفاوت است اما خوب است بدانید که دانش‌آموزش با تحصیل در مدارس دولتی یا دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان می‌توانند به رایگان درس بخوانند. انواع محتلف دبیرستان، اهداف مختلفی را نیز دنبال می‌کنند و دانش‌آموزان با توجه به برنامه‌ای که برای ادامه تحصیل دبیرستان در آلمان دارند، باید مدرسه خود را انتخاب کنند. با ما در این مقاله همراه باشید تا با شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان آشنا شوید.

در ابتدا به سراغ قوانین تحصیل و معرفی انواع دبیرستان در آلمان می‌رویم.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان
Reichstag-Building-2,-Berlin,-Germany

1. قوانین تحصیل در مدرسه در آلمان

تحصیل در مدارس و دبیرستان های آلمان اجباری است و قانون حضور و غیاب اجباری در آن‌ها وجود دارد. به عبارت دیگر، هر دانش‌آموزی از 6 تا 15 سالگی باید در مدارس آلمان درس بخواند. ساعات مدارس در آلمان از 8 صبح شروع می‌شود و تا 1 یا 2 ظهر ادامه دارد. همچنین آموزش در مدارس آلمان در 187 تا 190 روز صورت می‌پذیرد.

توجه داشته باشید تحصیل خانگی یا تحصیل در خانه در آلمان ممنوع است و همه دانش‌آموزان باید در کلاس‌های درس شرکت کنند.

تحصیل در مدارس آلمان بر اساس برنامه مشخص‌شده انجام و دروسی مانند ریاضی، تاریخ، هنر، زبان و … در آن آموزش داده می‌شود. نمره‌دهی در مدارس این کشور از 1 تا 6 (1 بهترین نمره و معادل A و 6 ضعیف‌ترین نمره و معادل F) است.

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

2. انواع دبیرستان در آلمان

تنوع مدارس در آلمان برای دانش‌آموزانی که در بازه سنی 10 تا 15 قرار دارند باعث پیچیدگی سیستم تحصیلی دبیرستان‌های این کشور شده است. از انواع دبیرستان آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Hauptschule:

این دبیرستان که کمترین میزان تقاضا را دارد، بر آموزش مهارت‌هایی تمرکز دارد که دانش‌آموزان را برای ورود به برخی مشاغل خاص یا صنعتی آماده می‌کنند. در این دوره‌ها ممکن است دانش‌آموزان به کارآموزی پاره‌وقت بپردازند (خصوصاً پس از امتحان نهایی در مقطع نهم یا دهم).

با گذراندن دوره‌ی حرفه‌ای این دبیرستان، دانش‌آموزان واجد شرایط ادامه تحصیل در دبیرستان های حرفه‌ای‌تر آلمان برای کارآموزی می‌شوند.

Realschule:

این نوع دبیرستان میزبان بیش از 40 درصد از دانش‌آموزان آلمان است و یکی از بهترین انواع دبیرستان در این کشور محسوب می‌شود. تحصیل در دبیرستان‌های Realschule، حدود 5 سال زمان می‌برد و حتماً با آموزش یک زبان خارجی همراه است. شرایط دریافت دیپلم Realschulabschluss را قبولی در آزمون نهایی این دبیرستان فراهم می‌کند.

Gymnasium:

یکی از بهترین دبیرستان های آلمان، دبیرستان‌های Gymnasium هستند که از مقطع پنجم یا هفتم شروع می‌شوند. با قبولی در آزمون کتبی و شفاهی این دبیرستان، دیپلم das Abitur را دریافت می‌نمایید.

با دریافت دیپلم das Abitur، دانش‌آموزان به صورت تضمینی به ادامه تحصیل دبیرستان در دانشگاه‌های آلمان می‌پردازند هر چند که تضمینی برای رشته‌ی تحصیلی آن‌ها وجود ندارد.

پس از معرفی سایر دبیرستان ها، شرایط تحصیل در مقطع دبیرستان در آلمان را بررسی می‌کنیم. با ما بمانید.

شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان

مدارس فنی آلمان:

آلمان به مدارس فنی خود شهرت دارد و این دبیرستان‌ها بهترین کیفیت آموزشی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند. در این دبیرستان ها دانش‌آموزانی که در بازه سنی 15 تا 18 قرار دارند، به کارآموزی پاره‌وقت مشغول می‌شوند. تنوع رشته‌های ارائه‌شده در این مدارس بالاست و دانشجویان از پرستاری گرفته تا مدیریت می‌توانند حق انتخاب داشته باشند.

توجه داشته باشید که مدارس فنی آلمان خود انواع مختلف دارد. برای مثال در مدارس فنی با سیستم آموزشی دوگانه، دانش‌آموزان ترکیبی از آموزش عملی و علمی را طی 2 تا 3 سال تجربه می‌کنند اما در دبیرستان های تخصصی برای تحصیل در دانشگاه‌های علمی کاربردی آماده می‌شوند.

دبیرستان بین‌المللی آلمان

شرایط تحصیل در دبیرستان های بین المللی آلمان برای فرزند مهاجران به چند عامل اصلی وابسته است:

 • سن فرزندان
 • طول مدت مهاجرت
 • هزینه تحصیل

در صورتی که واجد شرایط تحصیل در دبیرستان های بین‌المللی آلمان باشید، باید مدارکی مانند ریز نمرات خود را ترجمه کنید. تحصیل در این دبیرستان‌ها عموماً با پرداخت شهریه همراه است.

3. شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان

دانش‌آموزان مهاجر عموماً در دبیرستان های بین‌المللی آلمان درس می‌خوانند. تحصیل در این مدارس به زبان انگلیسی است و این مسئله به گمان برخی، از مزایا و به گمان عده‌ای دیگر، از معایب تحصیل دوره دبیرستان در آلمان است.

دقت داشته باشید که یکی از شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان، گذراندن دوره‌های تحصیلی پیش از دبیرستان است. به عنوان مثال دانش‌آموزی که قصد تحصیل در مدارس Berefsschule را دارد، باید حتماً دیپلم Hauptschule را دریافت کرده باشد.

4. ادامه تحصیل دبیرستان در آلمان

ادامه تحصیل دبیرستان در آلمان می‌تواند به دو شکل انجام شود:

 • اگر موفق به قبولی در آزمون‌های نهایی دبیرستان مانند Abitur یا International Baccalaureate شوید، می‌توانید در دانشگاه‌ها به ادامه تحصیل دبیرستان بپردازید.
 • راه دوم برای فارغ‌التحصیلان مقطع دبیرستان، ورود به دوره‌های کارآموزی و دریافت دیپلم‌های مهارتی و کاری است.

اگر به دنبال آشنایی با بهترین دبیرستان های آلمان و شرایط ثبت‌نام در آن‌هایید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان
Neuschwanstein-Castle-02,-Schwangau,-Germany

5. بهترین دبیرستان های آلمان

مدارس و دبیرستان‌های متعددی در آلمان وجود دارند اما بدون شک تمام خانواده‌ها به دنبال بهترین دبیرستان های آلمان برای فرزندانشان می‌گردند. ما در ادامه فهرستی از این دبیرستان‌ها را همراه شهریه سالانه‌شان ارائه می‌کنیم.

نام دبیرستان بین‌المللیهزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان (به یورو / در سال)
مدرسه بین‌المللی مونیخ19,700
مدرسه بین‌المللی براندنبورگ برلین18,200
مدرسه بین‌المللی فرانکفورت24,500
مدرسه بین‌المللی اشتوتگارت17,000
مدرسه بین‌المللی لایپزیگ10,000

6. ثبت نام در دبیرستان های آلمان

دریافت پذیرش و ثبت نام در دبیرستان های آلمان برای دانش‌آموزان مهاجر خصوصاً در دبیرستان های بین‌المللی اغلب با رقابتی سنگین همراه است. مدارک لازم برای پذیرش و تحصیل دوره دبیرستان در آلمان بسته به مدرسه‌ی انتخابی تغییر می‌کند اما برخی از این مدارک عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی سلامت
 • توصیه‌نامه
 • کارت اقامت و ویزای تحصیلی دبیرستان آلمان

توجه داشته باشید که:
1. اگر دانش‌آموز مهاجر هنوز به زبان آلمانی مسلط نیست، باید مطمئن شود که مدرسه‌ی انتخابی او دوره‌های این زبان را برگزار می‌کند تا بتواند از کلاس‌های درس بهره کامل ببرد.
2. با توجه به میزان بالای رقابت برای تحصیل در دبیرستان های بین المللی آلمان، بهتر است حداقل 6 ماه پیش از شروع سال تحصیلی برای ثبت نام اقدام کنید.

هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان چقدر است؟ شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان چگونه است؟ در بخش بعدی مقاله پاسخ سوالات خود را بیابید.

ادامه تحصیل دبیرستان در آلمان
Berlin-Busy-Street
قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.
مشخصات فردی - گام 1 از 3

7. هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان

هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان در مقایسه با دبیرستان های بین‌المللی فرانسه یا بریتانیا کمتر است. در یک برآورد کلی می‌توان گفت هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان (بین‌المللی) حدود 20,000 یورو در سال است. توجه کنید که هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان در برخی موارد باید از پیش پرداخت شود.

دقت داشته باشید که با شرکت در دبیرستان های دولتی آلمان می‌توانید به رایگان درس بخوانید. نکته مهم اینجاست که آموزش در این دبیرستان‌ها عموماً به زبان آلمانی است.

8. بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان

بورسیه تحصیلی رایگان دبیرستان های آلمان یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل مقطع دبیرستان در این کشور است. مدارس بین‌المللی آلمان می‌دانند که هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان برای بسیاری از خانواده‌ها بالاست و آن‌ها از پس این شهریه برنمی‌آیند بنابراین برنامه‌هایی را تحت عنوان برنامه کاهش هزینه تحصیل ترتیب داده‌اند.

واجدین شرایط بورسیه دبیرستان در آلمان بر اساس درآمد خانواده‌ها انتخاب می‌شوند. اگر این درآمد از مقدار تعیین‌شده (بر اساس قوانین ایالت و مدرسه) کمتر باشد، بورسیه به دانش‌آموز تعلق می‌گیرد.

در آخرین بخش از مقاله، از مزایا و معایب تحصیل در دبیرستانهای آلمان می‌پردازیم. از اینکه همراه ما بودید، سپاس‌گزاریم.

Thuringia,-Germany
Thuringia,-Germany

9. مزایای تحصیل دوره دبیرستان در آلمان

از جمله مزایای تحصیل دوره دبیرستان در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوچک بودن کلاس‌ها و جمعیت کم هر کلاس که باعث توجه بهتر و دقیق‌تر معلمان به دانش‌آموزان می‌شود.
 • ارائه فعالیت‌های فوق برنامه
 • کیفیت بالای آموزش و آماده‌سازی دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل دبیرستان در بهترین دانشگاه های آلمان
 • تحصیل در محیط‌های بین‌المللی و پیدا کردن دوست و آشنایی با فرهنگ‌های متفاوت (خصوصاً در دبیرستان های بین‌المللی)

10. معایب تحصیل در مدارس آلمان

یکی از مهم‌ترین نقدهایی که به سیستم آموزشی مدارس آلمان وارد می‌شود، دسته‌بندی و سطح‌بندی دانش‌آموزان است. به عبارت دیگر، در آلمان دانش‌آموزان به 3 گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

 • Gymnasium: در این گروه دانش‌آموزان باهوش و مستعد جهت تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند.
 • Realschule: دانش‌آموزان متوسط برای آینده‌ای معمولی‌تر در این گروهند.
 • Hauptschule: دانش‌آموزان با رده‌ی پایین با هدف مشاغل سطح پایین‌تر در این دسته قرار دارند.

توجه داشته باشید که اگر چه این نقد بر تحصیل در مدارس آلمان وارد است، بسیاری از ایالات آلمان در تلاش تغییر این سیستم آموزشی‌اند و البته تغییر مسیر برای دانش‌آموزان از 10 سالگی به بعد آسان‌تر شده است.

همچنین خوب است بدانید که سرویس مدرسه (اتوبوس) در اکثر ایالات آلمان وجود ندارد و دانش‌آموزان با استفاده از دوچرخه، وسایل حمل و نقل عمومی یا پیاده باید به مدرسه بروند.


پرسش‌های متداول تحصیل در دبیرستان های آلمان

✅ هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان چقدر است؟

تحصیل در دبیرستان های آلمان هم می‌تواند رایگان باشد و هم هزینه ای نزدیک به 20000 یورو در سال داشته باشد.

✅ انواع مدارس در آلمان کدامند؟

مدارس متنوعی در آلمان وجود دارد مانند دبیرستان های بین المللی، مدارس فنی و مدارس Gymnasium.

✅ شرایط ادامه تحصیل دبیرستان در آلمان چگونه است؟

برای ادامه تحصیل دبیرستان در آلمان باید در آزمون نهایی این دوره قبول شوید.

✅ بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان چه شرایطی دارد؟

برای بهره‌مندی از برنامه کاهش شهریه مدارس باید درآمدی کمتر از مقدار تعیین‌شده داشته باشید.

✅ تحصیل دبیرستان در آلمان به چه زبانی انجام می‌شود؟

بسته به نوع مدرسه، تحصیل دبیرستان در آلمان می‌تواند به زبان آلمانی، انگلیسی یا ترکیبی از هر دو صورت پذیرد.

جمع بندی

Conclusion

دبیرستان‌های آلمان با ایجاد بهترین کیفیت آموزشی خیال خانواده‌ها را برای تحصیل فرزندان خود راحت کرده‌اند و از طرفی دانش‌آموزان بین‌المللی نیز می‌توانند به صورت هدفمند در این مدارس درس بخوانند و مسیر ادامه تحصیل خود را مشخص کنند. ارائه بورسیه و برنامه‌های کاهش هزینه تحصیل در آلمان، تنوع مدارس با برنامه‌های مختلف، آموزش به زبان‌های آلمانی و انگلیسی تنها برخی از مزایای تحصیل در دبیرستان‌های آلمانند و دانش‌آموزان در آلمان می‌توانند از تمام این مزایا بهره‌مند شده، آینده‌ای روشن داشته باشند.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۳:۳۰