تحصیل در جمهوری چک و به روزترین اطلاعات (+تغییرات 2021)

czech Flag

جمهوری چک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و مقصد مناسبی برای تحصیل در دانشگاه های معتبر خواهد بود. ما در این مقاله به شرایط تحصیل در جمهوری چک، معرفی دانشگاه‌ های جمهوری چک و ضرورت شرکت در دوره زبان در جمهوری چک خواهیم پرداخت.

 • هزینه های زندگی در جمهوری چک برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟
 • آیا تحصیل رایگان در چک امکانپذیر است؟
 • چند نوع بورسیه دانشجویی در جمهوری چک وجود دارد؟
 • برترین دانشگاه های جمهوری چک برای تحصیل دانشجویان بین المللی کدامند؟
 • بهترین شهرهای دانشجویی برای تحصیل در جمهوری چک کدامند؟

 

مقدمه تحصیل در جمهوری چک

چک از جمله کشورهای حوزه اتحادیه اروپا است و به دلیل وجود دانشگاه های معتبر، سالانه دانشجویان بسیاری متقاضی تحصیل در جمهوری چک، علی الخصوص تحصیل دوره زبان در جمهوری چک هستند. برخی از دانشگاه های جمهوری چک قدمتی چند صد ساله دارند و شهر محل استقرار آن ها نیز به عنوان بهترین شهرهای دانشجویی دنیا شناخته می‌شود.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1- تاریخ و نحوه شکل گیری این کشور در قاره اروپا ؟

اولین نشانه‌ های کشف جمهوری چک به اوایل قرون وسطی برمی‌گردد. طبق نوشته‌ های تاریخی، پادشاهی در قرن سیزدهم میلادی در سرزمین های چک تاجگذاری کرد و اهمیت این سرزمین در قرن چهاردهم با حکومت چارلز چهارم، امپراتور روم و پادشاه چک به اوج دوران خود رسید. در سال 1620 میلادی، اتریش بخشی از سرزمین های چک را تصاحب کرد و در سال 1867 نیز به بخشی از امپراتوری اتریش-مجارستان بدل شد.

تحصیل در چک
Prague

با شکست امپراتوری اتریش-مجارستان در دوران جنگ جهانی اول و در سال 1918 دو سرزمین اسلواکی و چک اعلام استقلال کردند و به این ترتیب چکسلواکی تحت عنوان کشوری مستقل تأسیس شد.

طی دو دهه 1920 و 1930، کشور چکسلواکی آنچنان پیشرفت کرد که در میان 10 کشور برتر و پیشرفته جهان قرار گرفت. در انتخابات پارلمانی سال 1946، حزب کمونیست پیروز شد و به این ترتیب، رژیم تغییر کرد. در نتیجه این پیروزی و تغییر رژیم، کشور چکسلواکی تحت لوای جنبش کمونیستی بین المللی به رهبری اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت.

در انتهای سال 1992 میلادی، چکسلواکی به دو کشور اسلواکی و جمهوری چک تقسیم شد و به این ترتیب دیگر نامی از چکسلواکی برده نشد. دو کشور اسلواکی و جمهوری چک شروع به اصلاحات اقتصادی و خصوصی سازی کردند که این رویه تا حدود زیادی هم موفق بود. جمهوری چک اما در سال 1999 به ناتو پیوست و سپس در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. یکی از افتخارات چک، ریاست اتحادیه اروپا در نیمه اول سال 2009 است.

چارلز چهارم در سال 1348 میلادی اقدام به تأسیس اولین دانشگاه در شهر پراگ کرد.

دانشگاه های جمهوری چک
Prague-Castle,-Prague,-Czech-Republic

2- چرا تحصیل در چک؟

آیا شرایط تحصیل در جمهوری چک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

مانند هر کشور دیگری، تحصیل در جمهوری چک نیز مزایای فراوانی برای دانشجویان خارجی به همراه دارد. این امکانات در کنار یکدیگر و امکان تحصیل در کشوری عضو اتحادیه اروپا، متقاضیان را به دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک ترغیب می‌کند.

– ارائه برنامه های تحصیلی متنوع برای دانشجویان

دانشگاه های چک تلاش می‌کنند تا امکانات، شرایط متفاوت، ایده های ناب و منحصر به فرد و همینطور تخصص های متنوع را ارائه دهند. به این ترتیب دانشجویان بیشتری ترغیب به دریافت پذیرش از این دانشگاه ها خواهند شد.

تمامی دانشجویان دانشگاه های جمهوری چک می‌توانند در برنامه های کوتاه مدت مطالعاتی جهت تکمیل دوره تحصیلات در رشته های نوظهور و دیگر رشته ها شرکت کنند.

– یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین المللی

سالانه بیش از 45 هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های جمهوری چک و موسسات آموزش عالی تحصیل می‌کنند. دانشگاه های جمهوری چک اما با افزودن رشته های جدید و همینطور افزایش گروه رشته هایی که در آن‌ ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند تلاش در افزایش تعداد دانشجویان دارند و این طرح بسیار هم موفق بوده است.

دانشگاه های جمهوری چک
charles-university

– سطح بالای آموزش، منابع، تحقیقات و امکانات تحصیلی عالی

جمهوری چک عضو اتحادیه اروپاست، پس طبیعی است که در کلیه فعالیت ها و برنامه های این اتحادیه مشارکت داشته باشد. این برنامه ها معمولاً شامل همکاری های بین المللی با سایر کشورها است.

آموزش، تحقیقات، مطالعات و بهره مندی از امکانات با کیفیت بالا خصوصاً در حوزه پزشکی، مهندسی و علوم از جمله برنامه هایی است که در جمهوری چک سابقه ای دیرینه دارد.

– فرصتی عالی برای تحصیل در قلب اروپا

تحصیل در جمهوری چک فرصت مغتنمی برای بهره مندی از امکانات آموزشی عالی و زندگی در قلب اروپا است. علاوه بر این، با دریافت ویزای چک می‌توانید به دیگر کشورهای حوزه شینگن سفر کنید.

– فرهنگی غنی و سنت های ریشه دار

جمهوری چک در قلب اروپا واقع شده و به دلیل همین موقعیت جغرافیایی خوب، محل تلاقی فرهنگ های بسیاری است. به گونه ای که فرهنگ این کشور تأثیر گرفته از فرهنگ آلمانی، اتریشی، اسلاوی و یهودی است. نتیجه این امر داشتن میراثی غنی و عمیق از سبک زندگی اروپای مرکزی است.

هزینه های دانشجویی
Night-sightseeing,-Prague,-Czech-Republic

– هزینه های پایین و مقرون به صرفه زندگی در جمهوری چک

درست است که جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا است، اما خارج از منطقه یورو بوده و در نتیجه از واحد پول اتحادیه اروپا استفاده نمی‌کند. واحد پول جمهوری چک، کرون یا به اختصار CZK است.

هزینه زندگی در جمهوری چک پایین تر و مقرون به صرفه تر از سایر کشورهای عضو در اتحادیه اروپا است. به عنوان مثال هزینه زندگی دانشجویی در جمهوری چک ماهانه بین 350 تا 750 دلار است.

این مبلغ شامل هزینه خوراک، اجاره خانه یا محل اقامت دانشجویی، هزینه حمل و نقل، تفریح و سرگرمی و استفاده از مراکز فرهنگی خواهد بود.

هزینه زندگی در جمهوری چک با توجه به شهر محل اقامت، محل اسکان، سبک زندگی روزانه و عادات هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.

در ادامه به لیستی از هزینه های زندگی در جمهوری چک برای دانشجویان بین المللی می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

هزینه های زندگی در جمهوری چک برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟

– هزینه غذا و نوشیدنی در جمهوری چک
نوع غذا و نوشیدنیمیانگین هزینه غذا و نوشیدنی در جمهوری چک
صرف ناهار در یک رستوران معمولی2.3 دلار
قیمت 1 پیتزا5 دلار
صرف یک وعده غذا در رستوران5.9 دلار
هزینه محصولات لبنی0.5 تا 1.4 دلار
قیمت یک عدد نان0.9 دلار
قیمت 1 کیلوگرم گوشت مرغ4.5 دلار
قیمت 1 کیلوگرم سیب1.8  تا 2.7 دلار
قیمت 1.5  لیتر آب معدنی0.7 دلار
هزینه های تحصیل در جمهوری چک
Czech Republic
– هزینه های اقامت دانشجویان بین المللی در جمهوری چک
محل اقامتهزینه اقامت در ماه
خوابگاه دانشجوییحدود 150 دلار در ماه
اتاق خصوصی در یک تختشروع از 250 دلار در ماه
آپارتمان خصوصیشروع از 450 دلار در ماه
– هزینه حمل و نقل عمومی دانشجویان در جمهوری چک طبق آخرین بروز رسانی در ماه اکتبر سال 2020
نام شهراجاره 1  ماهاجاره 1  سال
پراگ130 دلار1280 دلار
برنو275 دلار2375 دلار
استراوا249 دلار1010 دلار
پیلسن244 دلار2003 دلار
اولوموک175 دلار1475 دلار
لیبرس132 دلار912 دلار

3- آیا تحصیل رایگان در چک امکان پذیر است؟

تمامی دانشجویان بین المللی دانشگاه های جمهوری چک اگر به زبان چک تسلط داشته باشند، می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنند.

اگر مایلید به زبان چکی و به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید اما به زبان چکی مسلط نیستید، نگران نباشید. چرا که بسیاری از دانشگاه های جمهوری چک دوره هایی یک ساله برای آموزش زبان ارائه می‌کنند.

با شرکت در این دوره‌ ها، به غیر از امکان تحصیل رایگان، دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های چک و شرکت در آزمون های ورودی از جمله آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک آماده خواهند شد.

درست است که تحصیل به زبان چک رایگان است اما برای تحصیل به زبان انگلیسی در جمهوری چک باید شهریه پرداخت کنید. البته شهریه دانشگاه های این کشور بسیار کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است.

تحصیل رایگان در چک
Panorama-of-Prague’s-Old-Town

شرایط استفاده از تخفیف های دانشجویی با ارائه کارت دانشجویی در جمهوری چک چگونه است؟

کارت هویت بین المللی دانشجویی که به اختصار ISIC نامیده می‌شود، امکانات بسیاری را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

دانشجویان دانشگاه های جمهوری چک با ارائه کارت ISIC می‌توانند برای حمل و نقل عمومی، فعالیت های فرهنگی مانند سینما، حضور در نمایشگاه و کنسرت، رستوران و … تخفیف دریافت کنند.

تمامی دانشجویانی که برای تحصیل در جمهوری چک اقدام می‌کنند باید کارت ISIC را از دانشگاه محل تحصیل خود دریافت کنند.

درخواست دریافت کارت ISIC از طریق وبسایت‌ های رسمی جمهوری چک نیز امکانپذیر خواهد بود.

4- چند نوع بورسیه دانشجویی در جمهوری چک وجود دارد؟

برای تحصیل در جمهوری چک می‌توانید از دانشگاه های این کشور بورسیه دریافت کنید. در ادامه به معرفی برخی از بورسیه های تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

– برنامه بورسیه تحصیلی اراسموس

شبکه دانشجویی اراسموس کشور چک، یک سازمان دانشجویی غیرانتفاعی است که به عنوان نماینده بخش‌ های محلی EDN و در سطح ملی فعالیت می‌کند.

بورسیه تحصیلی اراسموس در هر سال تحصیلی به حدود 7.000 دانشجوی بین المللی تعلق می‌گیرد.

مأموریت شبکه اراسموس یا ESN، به نوعی تبادل و جا به جا نمودن دانشجویان بین المللی در سطح اتحادیه اروپا است.

– بورسیه تحصیل زبان، ادبیات و فرهنگ کشور چک

بورسیه تحصیل زبان، ادبیات و فرهنگ چک توسط دانشکده فلسفه دانشگاه ماساریک به دانشجویان اعطا می‌شود. همانطور که مشخص است، این بورسیه اختصاصی است و جداگانه ارائه می‌شود.

بورسیه ادبیات و فرهنگ چک نوعی بورس تحصیلی 3 ماهه است که هر سال به دانشجویان و برای تحصیل در ترم پاییز یعنی از اکتبر تا دسامبر ارائه می‌شود.

مبلغ بورسیه تحصیل ادبیات و فرهنگ چک حدود 8.000 کرون چک است.

پزشکی در جمهوری چک
Czech Republic

این نوع بورسیه در ابتدای امر برای دانشجویان بین المللی که در دوره یادگیری زبان چک شرکت می‌کردند در نظر گرفته شده بود. اما در حال حاضر برای تحصیل در برخی رشته ها مانند زبان های رومانیایی و آلمانی، ادبیات، جامعه شناسی و روانشناسی نیز به دانشجویان بین المللی اعطا می‌شود.

یکی از شروط اصلی به منظور دریافت بورسیه تحصیل زبان و ادبیات چک، تسلط کافی به زبان رسمی این کشور است. تنها در این صورت می‌توانید در برنامه دوره زبان در جمهوری چک شرکت کنید.

دانشجویان بین المللی می‌توانند نهایتاً تا 30 آوریل هر سال و با ارائه رزومه و توصیه نامه از استاد دوره زبان در جمهوری چک ، درخواست دریافت بورسیه تحصیل زبان و ادبیات چک را ارائه دهند.

نتیجه پذیرش بورسیه تحصیل در جمهوری چک برای شرکت در دوره‌ های زبان و ادبیات تا 30 ژوئن هر سال اعلام می‌شود.

5- آیا برای استفاده از بیمه دانشجویی تحصیل در جمهوری چک شروطی وجود دارد؟

 • برای دریافت ویزای تحصیل در جمهوری چک باید مدارکی دال بر بیمه درمانی چک ارائه دهید.
 • بیمه دانشجویی باید برای کل مدت اقامت شما در جمهوری چک و با حداقل محدودیت پوشش 60.000 یورویی خریداری شود.
 • تمامی دانشجویان بین المللی و خارج از اتحادیه اروپا که قصد اقامت بیشتر از 90 روز در جمهوری چک را دارند، باید پوشش جامع بیمه درمانی این کشور را خریداری کنند.

شرکت های بیمه برای دانشجویانی که بین 17 تا 26 سال سن دارند، تخفیف نیز در نظر می‌گیرند.

شرکت‌ های بیمه زیادی در جمهوری چک تأسیس شده‌اند که برخی از آن ها نوع مناسبی از بیمه را مخصوص دانشجویان بین المللی طراحی کرده‌ و ارائه می‌دهند.

6- آیا تحصیل به زبان انگلیسی در جمهوری چک امکانپذیر است؟

زبان اصلی تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک، زبان رسمی این کشور یعنی چکی است.

بیش از 1000 برنامه تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی و برای همه رشته ها تدوین شده که در آن ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

بنابراین با توجه به برنامه تحصیلی یا دوره‌ ای که انتخاب می‌کنید می‌توانید به زبان چک، زبان انگلیسی یا حتی زبان های دیگر نیز به تحصیل در چک بپردازید.

برترین دانشگاه های جمهوری چک
Prague

7- برترین دانشگاه های جمهوری چک برای تحصیل دانشجویان بین المللی کدامند؟

در ادامه به معرفی دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم ایران می‌پردازیم. پس برای انتخاب بهترین دانشگاه برای تحصیل در چک با ما همراه باشید.

– دانشگاه های گروه A یا ممتاز

– دانشگاه های گروه B یا خوب

– دانشگاه های گروه C یا متوسط

معرفی دانشگاه های برتر جمهوری چک برای تحصیل در مقاطع مختلف

– دانشگاه چارلز – واقع در پراگ

دانشگاه چارلز توسط شاهزاده مقدس روم یعنی چارلز چهارم در سال 1348 تأسیس شد. این دانشگاه در ابتدای فعالیت خود در 4 دانشکده زیر دانشجو می‌پذیرفت:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده هنر
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده الهیات

در حال حاضر دانشگاه چارلز 17 دانشکده دارد. این 17 دانشکده شامل، 11 دانشکده در پراگ، 2 دانشکده در Hradec Králové، یک دانشکده در Plzeň و 4 مؤسسه دانشگاهی است.

چارلز از جمله قدیمی‌ ترین و بزرگترین دانشگاه های حوزه اتحادیه اروپاست و برای آموزش دانشجویان از برنامه ها و دیدگاه های معاصر و روش های مدرن بهره می‌برد.

دانشگاه چارلز تأکید زیادی بر همکاری و روابط بین المللی با دیگر مؤسسات آموزشی و علمی و دانشگاه های معتبر دارد. این دانشگاه یکی از پیشتازان و سازندگان مؤسسات علمی در جمهوری چک است.

– دانشگاه فنی چک – واقع در پراگ

این دانشکده در سال 1707 تأسیس شده و جزو قدیمی‌ ترین دانشگاه های فنی اروپا است. دانشگاه فنی چک (CTU)، اکنون یکی از مراکز علمی و تحقیقاتی پیشرو در منطقه است.

دانشگاه فنی چک در آخرین رتبه بندی سایت QS در جایگاه نهم قرار گرفته و به واسطه این امر، موقعیت شهر پراگ نیز در آخرین آپدیت QS در سال 2019، بهبود پیدا کرده و اکنون در لیست بهترین شهرهای دانشجویی است.

پراگ از دیدگاه فارغ التحصیلان دانشگاه های جمهوری چک، در رتبه دوم قرار دارد.

معایب تحصیل در جمهوری چک
Prague

– دانشگاه پالاکی اولوموک چک – واقع در شهر اولوموک

دانشگاه پالاکی اولوموک (UP) دومین دانشگاه برتر جمهوری چک در سال 1537 تأسیس شد. این دانشگاه با سنت های دیرینه خود در شهر تاریخی Olomouc واقع شده است. دانشجویان این دانشگاه حدود 25% از کل جمعیت شهر اولوموک را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل نیز این اولوموک به عنوان یکی از شهرهای دانشجویی جمهوری چک شناخته می‌شود.

پالاکی دانشگاهی پیشرو در زمینه تحقیقات است و به همین دلیل نیز برای دست یافتن به جایگاهی بهتر و دائمی در بین 3 دانشگاه مهم جمهوری چک و 500 دانشگاه برتر جهان به شدت تلاش می‌کند.

دانشگاه پالاکی حضور فعالی در عرصه های جهانی به منظور بین المللی سازی محیط های پژوهشی و آموزشی داشته و در این راستا از تبادل بین المللی دانشجویان و محققان پشتیبانی می‌کند.

تعداد کل دانشجویان بین المللی دانشگاه پالاکی در سال 2015 حدود 2895 دانجشو بود. این دانشجویان از 90 کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کردند. تعداد کل دانشجویان اما در سال 2016 افزایش یافت و به عدد 3201 رسید. به این ترتیب می‌توان نرخ افزایش سالانه دانشجویان بین المللی دانشگاه پالاکی را حدود 10.56% در نظر گرفت.

در سال 2018 اما تعداد دانشجویان بین المللی افزایش چشمگیری داشت و به عدد 4045 رسید که از 107 کشور برای تحصیل اقدام کرده بودند. سال 2019 تعداد دانشجویان بین المللی به 4497 دانشجو رسید که از 108 کشور دنیا وارد دانشگاه پالاکی شده‌اند.

این میزان رشد مستمر در تعداد دانشجویان و همینطور افزایش کشورهای خارجی، نشان دهنده افزایش 72 درصدی در فاصله سال های 2013 تا 2019 است. البته این رشد در 10 سال گذشته 100% بوده است.

از افتخارات دانشگاه پالاکی حضور فعال در نمایشگاه های مهم بین المللی، کنفرانس های بین المللی نظیر EAIE، NAFSA و APAIE در آمریکای شمالی، آسیا، اروپا و آمریکای لاتین است.

– دانشگاه صنعتی برنو – واقع در شهر برنو

دانشگاه صنعتی برنو (BUT) توسط امپراتور فرانتس جوزف اول و در سال 1899 تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ ترین دانشگاه های شهر برنو است.

دانشگاه فناوری برنو با قدمتی بیش از 100 سال، از جمله دانشگاه های برجسته آموزشی-پژوهشی در اروپای مرکزی است و نتایج بسیار خوبی در زمینه های تحقیقاتی و برنامه های بین المللی کسب کرده است.

دانشگاه صنعتی برنو با 8 دانشکده و 19.000 دانشجو، به عنوان بزرگترین دانشگاه فنی در جمهوری چک شناخته می‌شود.

دانشگاه صنعتی برنو (BUT)، به دلیل داشتن امکانات پیشرفته و برتر علمی و تحقیقاتی، شهرت بالایی در میان دانشجویان و متخصصان دارد.

دانشگاه فنی برنو علاوه بر ارائه رشته های شاخه مهندسی، روی رشته های هنر، فناوری اطلاعات، اقتصاد و علوم طبیعی نیز تمرکز دارد.

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی جمهوری چک
Prague-City-Center,-Prague,-Czech-Republic
درباره شهر برنو

برنو، دومین شهر بزرگ جمهوری چک، تحت عنوان مرکز علوم، تحقیقات و نوآوری شناخته می‌شود. شهر برنو به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، با 3 پایتخت مطرح و برتر اروپایی یعنی وین، براتیسلاوا و پراگ در ارتباط است.

حدود 20% از جمعیت شهر برنو را دانشجویان تشکیل داده و به همین دلیل نیز به عنوان یکی از شهرهای دانشجویی چک شناخته می‌شود.

شهر برنو بر اساس آخرین آمار سایت QS و طبق شاخص Best Student Cities در لیست برترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارد.

8- بهترین شهرهای دانشجویی برای تحصیل در جمهوری چک کدامند؟

– شهر پراگ: پایتخت چک

شهر پراگ پایتخت جمهوری چک یکی از زیباترین شهرهای اروپا است. این شهر هر سال پذیرای میلیون ها توریست از سراسر جهان است. شهر پراگ به عنوان یکی از شهرهای دانشجویی جمهوری چک، در رتبه هفتم سایت QS قرار دارد.

این رتبه بر اساس موارد زیر تعیین شده است:

 • جمعیت دانشجویان بین المللی ساکن در شهر پراگ
 • هزینه های زندگی در شهر پراگ
 • تعداد دانشجویان مشغول به کار در بازار کار پراگ پس از فارغ التحصیلی

دو دانشگاه برتر و معتبر جمهوری چک یعنی دانشگاه چارلز با رتبه 314 و دانشکاه فنی پراگ با رتبه 491-500 در شهر پراگ واقع شده‌اند.

– شهر برنو: مرکز فرهنگی- اقتصادی جمهوری چک

برنو دومین شهر بزرگ جمهوری چک، مرکز فرهنگی-اقتصادی منطقه موراوی جنوبی است. از مهمترین برنامه های فرهنگی و اقتصادی شهر برنو می‌توان به نمایشگاه تجارت برنو اشاره کرده که هر ساله پذیرای بیش از 50 کشور از سراسر دنیا است.

معماری شهر برنو آینه تمام نمای تاریخ طولانی و غنی این شهر است. تالار قدیمی و کلیسای جامع سنت پل و سنت پتروف در تپه پتروف از جمله بناهای تاریخی شهر برنو است.

– شهر استراوا: سومین شهر بزرگ چک

استراوا مرکز اداری منطقه موراویا-سیلزی و سومین شهر بزرگ جمهوری چک است. این شهر یکی از مراکز مهم تجاری، ورزشی و فرهنگی نیزمی‌باشد.

استراوا به دلیل موقعیت جغرافیایی خود و همچنین نزدیکی به مرزهای اسلواکی و لهستان، رشد سریعی در صنعت گردشگری داشته است.

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

9- آیا تحصیل در جمهوری چک بدون مدرک زبان امکانپذیر است؟

– دوره زبان در جمهوری چک

تمامی شهروندان و دانشجویان بین المللی دانشگاه های جمهوری چک که می‌خواهند به زبان چک تحصیل کنند یا دانش خود در این زبان را بهبود دهند، می‌توانند در برنامه ها و دوره زبان در جمهوری چک شرکت کنند.

اکثر این کلاس ها به صورت دوره های تابستانی و توسط دانشگاه ها، کالج زبان در چک و مراکز آموزشگاه های خصوصی زبان برگزار می‌شوند.

با توجه به نوع کلاسی که شرکت می‌کنید، طول دوره می‌تواند بین چند هفته تا یک سال به طول انجامد.

از جمله شناخته شده‌ترین دوره زبان در جمهوری چک، دوره های تابستانی مطالعات اسلاوی است. این کلاس ها هر سال و در تعطیلات تابستان یعنی از ماه جولای تا سپتامبر و در چندین دانشگاه دولتی این کشور برگزار می‌شوند.

معرفی بهترین دانشگاه های جمهوری چک
Prague

معرفی دانشگاه های دولتی برگزار کننده دوره های زبان چک

 • دانشگاه چارلز در شهر پراگ
 • دانشگاه ماساریک در شهر برنو
 • دانشگاه پالاکی در شهر اولوموک
 • دانشگاه بوهمیا جنوب
 • دانشگاه بوهمیا غرب
 • موسسه آموزش زبان دانشگاه چارلز در شهر  Poděbrady

حضور در دوره زبان در جمهوری چک که توسط دانشگاه های فوق برگزار می‌شوند برای دانشجویان بین المللی، اساتید، دانشگاهیان، مترجمان و همه علاقمندان به زبان چکی آزاد است.

در این دوره ها، شرکت کنندگان فرصتی عالی برای بهبود دانش زبان چکی را داشته و در عین حال می‌توانند با فرهنگ، آداب و رسوم، ادبیات، تاریخ و مردم چک آشنا شوند. در طی این دوره ها فرد می‌تواند در فعالیت‌ های تفریحی و فرهنگی خارج از دانشگاه نیز شرکت کند.

10- آخرین مهلت ارسال درخواست یا Deadline دانشگاه ها برای تحصیل در جمهوری چک چه زمانی است؟

زمان ارسال درخواست به منظور تحصیل در جمهوری چک با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل می‌تواند متفاوت باشد.

مهلت ارسال درخواست تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک معمولاً بین ماه فوریه تا آوریل هر سال است.

دانشجویان محدودیتی برای ارسال درخواست ندارند و می‌توانند برای چند برنامه تحصیلی در دانشکده ها و دانشگاه های مختلف درخواست دهند.

11- شرایط کار دانشجویی در حین تحصیل در چک چگونه است؟

دانشجویان دانشگاه های جمهوری چک اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل یا کار در طول تابستان را دارند. از این رو مشاغل بسیار مناسبی برای دانشجویان در جمهوری چک فراهم است.

شرکت های بین المللی زیادی در شهرهای بزرگ جمهوری چک مشغول به فعالیت هستند. در نتیجه تسلط به زبان انگلیسی برای شما به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می‌شود.

میزان حقوق و دستمزد در جمهوری چک

حداقل میزان حقوق ناخالص برای مشاغل تمام وقت (40 ساعت در هفته)ماهانه 13.350 کرون
متوسط ​​حقوق ناخالص برای مشاغل تمام وقت (40 ساعت در هفته)ماهانه 34.125 کرون
متوسط حقوق برای مشاغل پاره وقتساعتی حدود 140 کرون

12- شرایط دریافت ویزا تحصیلی در جمهوری چک به چه صورت است؟

ارزیابی و اعطای ویزای تحصیلی جمهوری چک و صدور اجازه اقامت بلند مدت این کشور تنها توسط سفارت چک در کشور مبداء انجام می‌شود. تمامی دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی چک کنند. به عبارتی می‌توان گفت، نیاز به دریافت این ویزا به ملیت شما بستگی دارد.

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک نیازی به دریافت ویزا ندارند. بنابراین برای تحصیل در این کشور تنها باید پاسپورت یا کارت شناسایی ملی خود را ارائه دهند.

 تحصیل در چک
university-of-life-sciences

توجه داشته باشید که به منظور دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک باید در زمان مقرر و با در دست داشتن کلیه مدارک و مستندات خود به سفارت کشور چک مراجعه کنید.

آماده سازی برخی از مدارک ممکن است حدود 60 روز به طول انجامد، بنابراین توصیه می‌کنیم با توجه به وقتی که از سفارت دریافت کرده‌اید از قبل مدارک را فراهم کنید.

مقررات اخذ ویزای کشورها ممکن است با تغییراتی همراه باشد، بنابراین توصیه می‌کنیم تنها اطلاعات عنوان شده در این مقاله را به عنوان راهنما در نظر بگیرید.

ویزای تحصیل در جمهوری چک در دسته ویزاهای بلند مدت (اقامت بیشتر از 90 روز) قرار می‌گیرد. بنابراین اگر قصد شرکت در دوره ای را دارید که بیش از 3 ماه زمان می‌برد، حتماً ویزای دانشجویی چک را دریافت کنید.

13- مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک چیست؟

ارائه مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک و اجازه اقامت به سفارت این کشور ضروری است:

 • پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • ارائه مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه
 • مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی برای اقامت در جمهوری چک (پرینت حساب بانکی)
 • مدارکی دال بر رزرو خوابگاه یا اجاره نامه خانه
 • بیمه درمانی بین المللی معتبر

14- ویزای تحصیل در جمهوری چک به چند دسته تقسیم می‌شود؟

اگر برای شرکت در دوره های کوتاه مدت یا دوره های آمادگی قبل از ورود به دانشگاه که کمتر از 3 ماه زمان می‌برند قصد سفر به جمهوری چک را دارید، باید ویزای کوتاه مدت دریافت کنید.

اما اگر دوره مد نظر شما مانند دوره زبان در جمهوری چک یا دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه بیشتر از 3 ماه به طول می‌انجامد یا برای تحصیل در دانشگاه اقدام کرده‌اید، باید ویزای بلند مدت یا ویزای تحصیلی چک را دریافت کنید.

با دریافت ویزای بلند مدت جمهوری چک اجازه اقامت و بازدید از دیگر کشورهای حوزه شینگن را خواهید داشت.

15- آیا دریافت ویزای همراه جمهوری چک امکان پذیر است؟

آیا شرایط تحصیل در جمهوری چک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

متقاضی دریافت ویزای تحصیلی چک می‌تواند همزمان با انجام مراحل اخذ ویزای خود، درخواست الحاق خانواده شامل همسر و فرزندان را نیز به سفارت جمهوری چک ارائه دهد.

در این مقاله به طور خاص به شرایط تحصیل در جمهوری چک پرداختیم و از امکان شرکت در دوره زبان در جمهوری چک گفتیم. همانطور که اشاره کردیم هزینه تحصیل در این کشور پایین است و دانشگاه های خوبی نیز در سطح جهانی دارد.
با تمام این تفاسیر شما کدامیک از دانشگاه های جمهوری چک را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنید؟


سوالات متداول تحصیل در جمهوری چک

✅ آیا تحصیل رایگان در چک امکان پذیر است؟

بله. اگر به زبان چک تسلط داشته باشید، می‌توانید به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنید.

✅ چند نوع بورسیه دانشجویی در جمهوری چک وجود دارد؟

برنامه بورسیه تحصیلی اراسموس
بورسیه تحصیل زبان، ادبیات و فرهنگ کشور چک

✅ آیا تحصیل به زبان انگلیسی در جمهوری چک امکان پذیر است؟

بله. با توجه به برنامه تحصیلی یا دوره‌ ای که انتخاب می‌کنید می‌توانید به زبان انگلیسی به تحصیل در چک بپردازید.

✅ برترین دانشگاه های جمهوری چک برای تحصیل دانشجویان بین المللی کدامند؟

Charles University in Prague
Czech Technical University in Prague
Masaryk University
Palacky University in Olomouc

✅ بهترین شهرهای دانشجویی برای تحصیل در جمهوری چک کدامند؟

شهر پراگ
شهر برنو
شهر استراوا

✅ آیا تحصیل در جمهوری چک بدون مدرک زبان امکانپذیر است؟

بله. دانشجویان می‌توانند در برنامه ها و دوره زبان در جمهوری چک شرکت کنند.

✅ شرایط کار دانشجویی در حین تحصیل در چک چگونه است؟

دانشجویان دانشگاه های جمهوری چک اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل یا کار در طول تابستان را دارند.

جمع بندی

Conclusion

تحصیل در جمهوری چک به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتباطات علمی و فرهنگی قوی دانشگاه‌ های این کشور، بستر مناسبی برای ادامه تحصیل و سپس اشتغال در بهترین کشورهای اروپایی را برای شما فراهم می‌کند.

نقاط قوت:

امکان تحصیل رایگان به زبان چک

امکان دریافت بورسیه برای کاهش هزینه ‌های تحصیل در جمهوری چک

امکان الحاق خانواده برای تحصیل در چک

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا