تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی یا آلمانی یا فرانسوی

belgium Flag

انتخاب زبان برای تحصیل در بلژیک وابسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی است. با توجه به اینکه دانشگاه انتخابی در منطقه ی فلاندرز یا والون بلژیک قرار گرفته است، زبان تدریس تغییر می کند اما خوب است بدانید در اغلب این دانشگاه ها، خصوصا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، تحصیل به زبان انگلیسی ممکن است. در این مقاله شرایط تحصیل در بلژیک به هر یک از زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی را بررسی و تلاش کرده ایم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم؛ سوالاتی از قبیلِ:

 • چه مدارکی برای تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی لازم است؟
 • شرایط تحصیل در بلژیک به زبان های فرانسوی و آلمانی به چه صورت است؟
 • بهترین دانشگاه های منطقه فلاندرز بلژیک کدامند؟
 • آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های منطقه والون وجود دارد؟
 • هزینه تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی چقدر است؟

✅ بررسی شرایط تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی یا آلمانی یا فرانسوی

تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی امکان پذیر است و می توان گفت زبان تحصیل در بلژیک را منطقه ای که دانشگاه در آن قرار گرفته است تعیین می کند. نکته قابل توجه این است که اگرچه تحصیل به زبان فرانسوی در بلژیک تقریبا محدود به منطقه والون و به زبان آلمانی (داچ) محدود به منطقه فلاندرز است، شرایط تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی در تمام این مناطق وجود دارد و دانشجویان با ارائه مدارک لازم می توانند پذیرش تحصیلی خود را دریافت کنند. همچنین خوب است بدانید هزینه تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی تفاوت چندانی با هزینه تحصیل به زبان های فرانسوی و آلمانی ندارد و دانشجویان همچنان می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند. دانشگاه های انگلیسی زبان بلژیک همواره پذیرای دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی هستند.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. اطلاعات کلی درباره بلژیک

بلژیک را قلب اروپا می دانند و این قلب تپنده از امن ترین کشورهای جهان به شمار می رود. قرار گرفتن در همسایگی کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، هلند و لوکزامبورگ به بالا رفتن این امنیت کمک کرده است. بلژیک به طور کلی به 3 بخش اصلی فلاندرز، والون و بروکسل تقسیم می شود که هر یک از این بخش ها زبان و فرهنگ مخصوص به خود را دارد. همین تفاوت زبانی همراه با تلاش این کشور برای جذب دانشجویان بین المللی، امکان تحصیل در بلژیک به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی را فراهم کرده است.

با ما همراه باشید تا ضمن بررسی مزایای تحصیل، شرایط تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی را ذکر کنیم.

تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی
Cathedral-of-Our-Lady-Antwerp,-Antwerpen,-Belgium

2. مزایای تحصیل در بلژیک به زبان های مختلف

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

امکان تحصیل در بلژیک به 3 زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی (داچ) از مهم ترین مزایای تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی است. با توجه به محل زندگی فعلی، دانشجویان می توانند زبان آسان تر برای یادگیری را انتخاب و پس از تسلط بر آن، برای دریافت پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه های بلژیک اقدام کنند. همچنین امکان یادگیری زبان های مختلف در بلژیک پیش از تحصیل و همزمان با آن وجود دارد. توجه داشته باشید که مناسب بودن هزینه تحصیل در بلژیک، فارغ از زبان تحصیل (انگلیسی، فرانسوی و آلمانی)، از دیگر مزایای تحصیل در این کشور به شمار می رود. بورسیه های تحصیلی و کار دانشجویی نیز به پرداخت راحت تر هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک کمک می کنند.

3. شرایط تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی

تحصیل در بلژیک به طور کلی به سه زبان فرانسوی، آلمانی (داچ) و انگلیسی امکان پذیر است که همین امر منجر به تسهیل شرایط تحصیل در بلژیک برای دانشجویان ملی و بین المللی شده است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را دارند، باید مدارک معتبر این زبان را داشته باشند. از جمله مدارک مورد قبول برای تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آیلتس
 2. تافل
 3. C1 پیشرفته

توجه داشته باشید که تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان انگلیسی برای دو سری از دانشجویان امکان پذیر است:
1. دانشجویان بومی انگلیسی زبان.
2. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که آخرین مدرک خود را از دانشگاه های معتبر انگلیسی زبان دریافت کرده اند.

دانشگاه های انگلیسی زبان بلژیک که اغلب در بخش بروکسل واقع شده اند، برنامه های متنوعی را برای دانشجویان خود ارائه می دهند. برخی از رایج ترین برنامه ها برای تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی عبارتند از:

 1. حقوق.
 2. اقتصاد.
 3. علوم اجتماعی.
 4. علوم سیاسی.
 5. مدیریت.
 6. هنر.
 7. علوم کاربردی.
 8. علوم بهداشتی.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره شرایط تحصیل در بلژیک به زبان های فرانسوی و آلمانی هستید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

تحصیل در بلژیک به زبان آلمانی
Brussels,-Belgium-(3)

4. شرایط تحصیل در بلژیک به زبان فرانسوی

تحصیل در دانشگاه های منطقه ی والون – بروکسل به زبان فرانسوی می تواند در 3 شاخه اصلی انجام شود:

 1. علم و تکنولوژی.
 2. علوم انسانی.
 3. علوم پزشکی.

شرایط تحصیل در بلژیک به زبان فرانسوی بستگی به مقطع تحصیلی دانشجو دارد. متقاضیان تحصیل کارشناسی در بلژیک به زبان فرانسوی نیازی به ارائه مدرک و اثبات تسلط به این زبان ندارند اما دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا باید در سطح B2 با زبان فرانسوی آشنا باشند و بتوانند در یکی از آزمون های معتبر این زبان نمره قبولی کسب کنند. از جمله آزمون های معتبر زبان فرانسوی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. DALF (C1).
 2. DELF (B2).
 3. TEF (level 4).
 4. TCF (B2).

توجه داشته باشید که:
1. متقاضیان تحصیل کارشناسی معلمی و تدریس در مقاطع مختلف (پیش دبستانی، دبستان و متوسطه) به مدرک زبان فرانسوی نیاز دارند.
2. برخی از دانشگاه های بلژیک برای پذیرش دانشجو جهت تحصیل به زبان فرانسوی، آزمون مهارت سنجی این زبان را برگزار می کنند که متقاضیان ملزم به کسب نمره قبولی در آن ها هستند.

5. شرایط تحصیل در بلژیک به زبان آلمانی

پس از ذکر شرایط تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی و فرانسوی، نوبت به زبان آلمانی (داچ) می رسد. برای تحصیل در بلژیک به زبان داچ باید بتوانید در آزمون این زبان نمره قبولی کسب کنید و حداقل در سطح B2 با زبان آلمانی آشنایی داشته باشید. توجه کنید که برخی از دانشگاه های آلمانی زبان بلژیک، دانشجویان را ملزم به ارائه مدرک معتبر زبان آلمانی نمی کنند بلکه در یک آزمون، میزان مهارت و تسلط دانشجویان را می سنجند. اگر به دنبال تحصیل در این دسته از دانشگاه های بلژیک به زبان آلمانی هستید، باید موفق به کسب نمره قبولی در این آزمون شوید.

برای تحصیل برخی از رشته های خاص در بلژیک به زبان آلمانی مانند کارشناسی در رشته مطالعات زبان، به مدرک زبان آلمانی سطح C1 نیاز خواهید داشت.

مهم ترین آزمون ها و مدارک مورد تایید برای زبان آلمانی در بلژیک عبارتند از:

 1. ITNA-test.
 2. STRT-test.
 3. NT2 II-certificate (در هلند).

خوب است بدانید امکان شرکت در دوره های زبان آلمانی پیش از شروع دوره تحصیلی وجود دارد و متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا که قصد شرکت در این دوره های آموزشی را دارند، باید ویزای یک ساله بلژیک را دریافت کنند.

از مهم ترین دغدغه های متقاضیان مهاجرت تحصیلی، آگاهی از روند دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی است. در بخش بعدی مقاله، این مسئله را درباره بلژیک شرح می دهیم. با ما باشید.

تحصیل در بلژیک به زبان فرانسوی
Antwerpen,-Belgium

6. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در بلژیک

اگر شرایط این روش را ندارید، نگران نباشید:

شما می توانید با ورود به سامانه پیشنهاد، روش های مهاجرتی را که با شرایط شما انطباق دارند را براساس آپدیت های روز، پیدا کنید.

ورود به سامانه پیشنهاد

برای دریافت پذیرش تحصیلی، پیش از هر چیز باید رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر اساس انتخاب خود، شرایط اخذ پذیرش را از وبسایت دانشگاه انتخابی بخوانید. شرایط دریافت پذیرش برای تحصیل در بلژیک با توجه به منطقه دانشگاه و همچنین قوانین آن، تغییر می کند. بنابراین اولین قدم برای دریافت پذیرش و تحصیل در بلژیک به هر یک از زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی، مطالعه وبسایت دانشگاه انتخابی است. در قدم بعدی دانشجویان باید مدارک خواسته شده را جمع آوری و به صورت آنلاین برای دانشگاه ارسال کنند. مدارک مورد نیاز هر دانشگاه ممکن است با دیگری فرق داشته باشد مثلا برای تحصیل در منطقه فلاندرز بلژیک احتمالا به مدرک زبان آلمانی (داچ) نیاز دارید اما در دانشگاه های منطقه والون، این مدرک به زبان فرانسوی تغییر می کند.

برخی از مدارک مشترک میان دانشگاه های مختلف بلژیک، عبارتند از:

 1. آخرین مدرک تحصیلی.
 2. رزومه.
 3. مدارک شناسایی.
 4. فرم های تکمیل شده.
 5. انگیزه نامه.
 6. توصیه نامه.
 7. مدارک زبان.

7. شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

دانشجویانی که از اهالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، برای تحصیل در بلژیک به ویزای نوع D جهت اقامت بیش از 90 روز در بلژیک، نیاز دارند. برای دریافت این ویزا باید از طریق سفارت بلژیک در کشور محل زندگی خود اقدام و مدارک لازم را تحویل دهید. اگر چه مدارک درخواستی بسته به هر سفارت ممکن است تغییر کند، برخی از موارد ثابت و مشترک میان سفارت های بلژیک، عبارتند از:

 1. فرم های تکمیل شده.
 2. پاسپورت با اعتبار حداقل 12 ماه.
 3. گواهی تمکن مالی.
 4. گواهی سلامت.
 5. گواهی عدم سوء سابقه.

در بخش بعدی مقاله، بهترین دانشگاه های بلژیک را جهت تحصیل به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی معرفی می کنیم. همراه ما بمانید.

شرایط تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی
Groeninge-34,-8000-Brugge,-Belgium,-Brugge

8. بهترین دانشگاه های بلژیک

انتخاب دانشگاه متناسب با شرایط دانشجو، یکی از مهم ترین اقدامات لازم برای تحصیل در بلژیک است. در ادامه دانشگاه های منطقه های فلاندرز و والون (آلمانی زبان و فرانسوی زبان) را معرفی و سپس شرایط تحصیل در این دانشگاه های بلژیک به زبان انگلیسی را بیان می کنیم.

بهترین دانشگاه های منطقه فلاندرز بلژیک

دانشگاه های متعددی در منطقه فلاندر بلژیک قرار گرفته اند که مهم ترین آن ها با اعتبار در سطح جهان، عبارتند از:

 1. دانشگاه خنت.
 2. دانشگاه هاسلت.
 3. دانشگاه KU Leuven.
 4. دانشگاه آنتروپ.
 5. دانشگاه وریج بروکسل.

بهترین دانشگاه های منطقه فلاندرز: دانشگاه خنت

دانشگاه خنت که امروزه در میان 100 دانشگاه برتر جهان است، در سال 1817 تاسیس شد. این دانشگاه از 11 دانشکده اصلی تشکیل می شود و تمام خدمات و تجهیزات لازم را در اختیار 42000 دانشجوی خود قرار می دهد. از جمله این خدمات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. امکانات و تجهیزات تحقیقی و پژوهشی.
 2. خوابگاه های دانشگاهی با هزینه ای مناسب.
 3. کتابخانه.
 4. خدمات کامپیوتری.
 5. تجهیزات ورزشی.
 6. خدمات پزشکی.

تحصیل کارشناسی در اغلب رشته ها در دانشگاه خنت بلژیک به زبان آلمانی (داچ) صورت می گیرد و تنها رشته های علوم اجتماعی امکان تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی در این دانشگاه بلژیک را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. این مسئله در حالی است که تحصیل کارشناسی ارشد و دکترا در اکثر رشته ها در دانشگاه خنت بلژیک می تواند به زبان انگلیسی صورت پذیرد. بنابراین دانشگاه خنت را خصوصا در زمینه تحصیلات تکمیلی، می توان یک دانشگاه انگلیسی زبان در بلژیک دانست.

برای آشنایی با سایر دانشگاه های آلمانی زبان بلژیک و شرایط تحصیل در آن ها به زبان انگلیسی، به مطالعه ادامه دهید.

هزینه تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی
Walzin,-Dinant,-Belgium

بهترین دانشگاه های منطقه فلاندرز: دانشگاه هاسلت

دانشگاه هاسلت که در سال 1973 تاسیس شد، یکی از جوان ترین مراکز تخصصی بلژیک جهت آموزش، پژوهش و ارائه خدمات است. این دانشگاه که نوآوری را یکی از مهم ترین اهداف خود قرار داده است، ابتدا تنها با ارائه برنامه های مرتبط با ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، دندان پزشکی و پزشکی کار خود را شروع کرد و امروزه 9 دانشکده اصلی را به خود اختصاص داده است:

 1. دانشکده هنر و معماری.
 2. دانشکده اقتصاد بازرگانی.
 3. دانشکده پزشکی و علوم زیستی.
 4. دانشکده تکنولوژی مهندسی.
 5. دانشکده علوم حمل و نقل.
 6. دانشکده حقوق.
 7. دانشکده علوم توانبخشی.
 8. دانشکده علوم محض.
 9. دانشکده مطالعات تربیتی.

دانشگاه هاسلت را نمی توان یکی از دانشگاه های انگلیسی زبان بلژیک دانست چرا که تحصیل کارشناسی در این دانشگاه بلژیک تماما به زبان آلمانی (داچ) انجام می شود و در مقطع کارشناسی ارشد نیز تنها تحصیل 8 برنامه (معماری داخلی، علوم زیست پزشکی، مدیریت، علوم حمل و نقل (2 برنامه)، آمار و علم داده (2برنامه) و سلامت جهانی) به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

بهترین دانشگاه های منطقه فلاندرز: دانشگاه KU Leuven

دانشگاه KU Leuven که در سال 1425 تاسیس شده است، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های بلژیک و جهان به شمار می رود. این دانشگاه که امروزه میزبان بیش از 50000 دانشجوست، از 15 دانشکده و دپارتمان پژوهشی تشکیل شده است و در 3 حوزه اصلی علوم انسانی و اجتماعی، مهندسی و تکنولوژی و همچنین علوم پزشکی فعالیت می کند. دانشگاه KU Leuven امکانات و تجهیزات لازم برای آموزش و پژوهش مانند خوابگاه های دانشجویی، کتابخانه، تجهیزات ورزشی و خدمات پزشکی را در اختیار دانشجویان و اساتید خود قرار داده است تا سطح کیفی خود را بالا ببرد.

تحصیل در دانشگاه KU Leuven بلژیک در تمامی مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

بهترین دانشگاه های منطقه والون بلژیک

از مهم ترین دانشگاه های منطقه والون بلژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دانشگاه UC Louvain.
 2. دانشگاه libre de Bruxelles.
 3. دانشگاه لیژ.
 4. دانشگاه مونس (Université de Mons).
 5. دانشگاه نامور.
 6. دانشگاه سنت لوئیس بروکسل.

طبق روال قبل، برخی از این دانشگاه ها را برای متقاضیان تحصیل در بلژیک به زبان فرانسوی معرفی خواهیم کرد.

تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی
Leuven-Station,-Leuven,-Belgium

بهترین دانشگاه های منطقه والون: دانشگاه UC Louvain

دانشگاه UC Louvain برنامه های متعددی را در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می دهد. به طور کلی گفته می شود که 47 برنامه کارشناسی و 187 برنامه کارشناسی ارشد در دسترس متقاضیان تحصیل در دانشگاه UC Louvain قرار دارد. این دانشگاه که میزبان بیش از 30000 دانشجوست، امکانات و تجهیزات لازم را جهت آموزش، پژوهش و رفاه آن ها فراهم کرده و توانسته است خود را در میان 200 دانشگاه برتر جهان قرار دهد. الهیات، قانون مدنی، قانون شرع و هنر، 4 دانشکده مهم این دانشگاه به شمار می روند.

تحصیل در دانشگاه UC Louvain بلژیک در تمامی مقاطع تحصیلی می تواند به زبان فرانسوی و انگلیسی صورت پذیرد. توجه داشته باشید که تنوع برنامه های تحصیلات تکمیلی برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه UC Louvain بلژیک بیشتر است.

بهترین دانشگاه های منطقه والون: دانشگاه libre de Bruxelles

دانشگاه libre de Bruxelles در سال 1834 تاسیس شد. این دانشگاه که با تمرکز بر آموزش و پژوهش فعالیت می کند، امروزه میزبان بیش از 30000 دانشجوست. تحصیل در دانشگاه libre de Bruxelles در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است اما تاکید ویژه ای بر تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه وجود دارد به گونه ای که 40 برنامه کارشناسی و 250 برنامه تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) ارائه شده است. از مهم ترین دانشکده های دانشگاه libre de Bruxelles می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دانشکده فلسفه و علوم اجتماعی.
 2. دانشکده حقوق و جرم شناسی.
 3. دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی.
 4. دانشکده پزشکی.
 5. دانشکده مهندسی بروکسل.

تنوع برنامه های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه libre de Bruxelles بلژیک به زبان های فرانسوی و انگلیسی بالاست و حتی در شاخه معماری تحصیل به زبان آلمانی (داچ) نیز امکان پذیر است. بنابراین می توانیم دانشگاه libre de Bruxelles را یکی از دانشگاه های انگلیسی زبان بلژیک بدانیم.

بهترین دانشگاه های منطقه والون: دانشگاه لیژ

تحصیل در دانشگاه لیژ بلژیک که در سال 1817 تاسیس شده است، همواره با بالاترین سطح کیفیت انجام می شود. این دانشگاه که پیشرفت بسیاری در ارتباط با توسعه علمی، اقتصادی و فرهنگی بلژیک داشته است، برنامه های متعددی را برای دانشجویان ملی و بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می دهد و به طور کلی از 11 دانشکده اصلی تشکیل شده است. همچنین 45 واحد تحقیقاتی در دانشکده ها و 10 واحد تحقیقاتی بین دانشکده ای در دانشگاه لیژ قرار گرفته است که امکانات و تجهیزات لازم جهت پژوهش را در اختیار دانشجویان و اساتید قرار می دهد.

تحصیل کارشناسی در دانشگاه لیژ بلژیک اغلب به زبان فرانسوی یا آلمانی یا ترکیبی از هر دو انجام می شود اما برنامه های زیادی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه شده اند. همچنین برخی برنامه های این مقطع به صورت ترکیبی از زبان های فرانسوی و انگلیسی آموزش داده می شوند.

آگاهی از برخی جزئیات درباره دانشگاه ها مانند رتبه جهانی آن ها، همواره می تواند در تصمیم گیری متقاضیان موثر باشد. در بخش بعدی این جزئیات را ذکر می کنیم.

Bruges,-Belgium-(4)
Bruges,-Belgium-(4)

9. رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک

جدول زیر رتبه جهانی بهترین دانشگاه های بلژیک را نشان می دهد:

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه خنت66
دانشگاه KU Leuven97
دانشگاه libre de Bruxelles101 – 150
دانشگاه کاتولیک Louvain152 – 200
دانشگاه لیژ201 – 300
دانشگاه آنتروپ301 – 400
دانشگاه وریج301 – 400
دانشگاه هاسلت601 – 700

10. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران

دانشگاه های بلژیک که مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند، عبارتند از:

 1. Free University of Brussels / Vrije universiteit Brussel (VUB).
 2. Ghent University.
 3. Hasselt University.
 4. Katholieke Universiteit  Leuven (KU Leuven).
 5. Université Catholique de Louvain (UCL).
 6. Université de Liège (University of  Liège).
 7. Université de Mons.
 8. Universiteit Antwerpen (university of Antwerp) UA.
 9. Université Libre de Bruxelles (ULB).

هزینه تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی یا آلمانی یا فرانسوی چقدر است؟ آیا امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی برای تحصیل به هر یک از این زبان ها در بلژیک وجود دارد؟ پاسخ سوالات خود را در ادامه مقاله بیابید.

Église-Notre-Dame-de-la-Chapelle,-Brussels,-Belgium
Église-Notre-Dame-de-la-Chapelle,-Brussels,-Belgium

11. هزینه تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی

از جمله عوامل موثر بر هزینه تحصیل در بلژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. منطقه تحصیل.
 2. دانشگاه انتخابی.
 3. مقطع تحصیلی.
 4. رشته تحصیلی.

همانطور که مشاهده کردید، زبان انتخابی برای تحصیل در بلژیک تاثیر مستقیمی بر هزینه تحصیل در این کشور نمی گذارد. به عبارت دیگر هزینه تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی تفاوت چندانی با هزینه تحصیل در این کشور به زبان های آلمانی یا فرانسوی ندارد.

با توجه به نکات ذکر شده، در یک تخمین کلی هزینه تحصیل در بلژیک را مبلغی بین 1000 تا 4000 یورو در سال می دانند.

برای جزئیات بیشتر، نمونه هایی از هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمانی و فرانسوی زبان بلژیک را که امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در آن ها وجود دارد، ارائه می دهیم:

 1. کارشناسی فلسفه در دانشگاه KU Leuven بلژیک: 3500 یورو در سال.
 2. کارشناسی علوم اجتماعی در دانشگاه وریج بروکسل: 3850 یورو در سال.
 3. کارشناسی ارشد علوم مهندسی پزشکی در دانشگاه آنتروپ: 5800 یورو در سال.
 4. کارشناسی ارشد مهندسی عمران در دانشگاه خنت: 5744 یورو در سال.
 5. دکترا مدیریت کسب و کار در دانشگاه تجارت ولریک بروکسل: 15000 یورو در سال.

12. بورسیه های تحصیلی بلژیک

یکی از عواملی که به کاهش یا حذف هزینه تحصیل در بلژیک به هر یک از زبان های انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی کمک می کند، بورسیه تحصیلی است. بلژیک بورسیه های متعدد دولتی و دانشگاهی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهد و دانشجویان ملی و بین المللی می توانند از آن ها استفاده کنند. از جمله بورسیه های دولتی بلژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. Erasmus Mundus Program.
 2. VLIR-UOS.
 3. بورسیه دولتی فلاندر.

همچنین دانشگاه هایی مانند KU Leuven، لیژ و خنت که هر سه را می توان از دانشگاه های انگلیسی زبان بلژیک دانست، بورسیه هایی را در دسترس دانشجویان خود قرار داده اند.

در آخرین بخش از مقاله جهت تکمیل هزینه تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی، هزینه زندگی در این کشور را برآورد و سپس معایب تحصیل در بلژیک را بیان می کنیم. همراه ما بمانید.

Brussels-Stock-Exchange,-Place-de-la-Bourse,-Brussels,-Belgium
Brussels-Stock-Exchange,-Place-de-la-Bourse,-Brussels,-Belgium

13. هزینه زندگی در بلژیک

آیا شرایط تحصیل در بلژیک را دارید؟

قبل از ادامه مطالعه، این فرم را پرکنید. کارشناسان ارشد موسسه شرایط شما را تا ۱۰ ساعت کاری آینده بررسی کرده و با شما تماس می گیرند.

صفحه 1 از 2

در کنار هزینه تحصیل در بلژیک به هر یک از زبان های انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی، باید هزینه زندگی را نیز در نظر بگیرید. به طور کلی هزینه زندگی در این کشور را مبلغی بین 700 تا 950 یورو در ماه تخمین می زنند اما این مبلغ بسته به منطقه محل زندگی تغییر می کند. هزینه زندگی در برخی از مهاجرپذیر ترین مناطق بلژیک عبارت است از (به یورو در ماه):

 1. آنتروپ: 780 تا 1230.
 2. بروکسل: 890 تا 1300.
 3. خنت: 750 تا 1200.
 4. لون: 800 تا 1300.
 5. لیژ: 700 تا 1100.

اگر برای بودجه بندی خود در کنار هزینه تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی، به هزینه زندگی نیازمندید، به جدول زیر توجه کنید:

نوع هزینهمبلغ هزینه
اقامت200 تا 700 یورو در ماه
وعده غذایی در رستوران10 تا 20 یورو
کارت حمل و نقل ماهانه50 یورو
کتاب35 تا 50 یورو در ماه
تفریح50 یورو در ماه
بیمه سلامت20 تا 30 یورو در ماه

14. معایب تحصیل در بلژیک به زبان های مختلف

اگر چه تحصیل در بلژیک به 3 زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی دست دانشجویان را برای انتخاب دانشگاه و زبان تحصیل باز می گذارد، مرسوم بودن زبان های مختلف در مناطق این کشور می تواند زندگی را برای دانشجویان بین المللی سخت کند. توجه داشته باشید که یادگیری زبان های فرانسوی و آلمانی که زبان های اصلی این کشور به شمار می روند، آسان نیست. از سایر معایب تحصیل در بلژیک می توان به بارانی بودن دائم آب و هوای این کشور و همچنین درصد بالای مالیات در آن اشاره کرد.


سوالات متدوال تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی یا آلمانی یا فرانسوی

✅ تحصیل در بلژیک به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

تحصیل در بلژیک بسته به منطقه ی دانشگاه به هر سه زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی امکان پذیر است.

✅ چه مدارک زبانی برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان بلژیک لازم است؟

مدارک معتبر این زبان مانند آیلتس، تافل یا C1 پیشرفته برای تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی لازم است.

✅ آیا برای تحصیل در بلژیک باید در آزمون مشخصی شرکت کنیم؟

برای تحصیل در برخی از دانشگاه های فرانسوی یا آلمانی زبان بلژیک، باید در آزمون مهارت سنجی این زبان ها قبول شوید.

✅ شرایط تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان انگلیسی به چه صورت است؟

برای تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان انگلیسی باید دانشجوی بومی انگلیسی یا فارغ التحصیل از دانشگاه انگلیسی زبان باشید.

✅ آیا زبان انتخابی بر هزینه تحصیل در بلژیک موثر است؟

خیر! هزینه تحصیل در بلژیک به زبان های مختلف چندان متفاوت نیست و مبلغی بین 1000 تا 4000 یورو در سال تخمین زده می شود.

جمع بندی

Conclusion

تسلط بر هر یک از زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی، شما را به تحصیل در بلژیک نزدیک می کند چرا که برنامه های تحصیلی در مناطق مختلف بلژیک به این زبان ها تدریس می شوند. به عبارت دیگر تحصیل در منطقه فلاندرز به زبان آلمانی (داچ) و در منطقه والون به زبان فرانسوی صورت می گیرد و دانشگاه های هر دو منطقه امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند. اگر به دنبال تحصیل در کشوری با تفاوت فرهنگی، یادگیری زبان های مختلف در طول تحصیل و زندگی، تحصیل در دانشگاه هایی با اعتبار جهانی و پرداخت هزینه ای مناسب هستید، بلژیک می تواند مقصدی مناسب برای شما باشد. رویاهای خود را در بلژیک دنبال کنید.

در صورت تمایل با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ های همین مقاله بپرسید تا توسط مشاورین ارشد موسسه پاسخ داده شود.

certificate
certificate
certificate
certificate

مجوزات رسمی موسسه حقوقی سروش فردا / موسسه سفیر سروش فردا

اصل تمامی مجوزات در دفتر مرکزی تهران، قابل رویت و استعلام است.

lawyer

۱۲سال سابقه وکالت

مشاوره زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری ایران از سال ۱۳۸۷

+۲۰۰همکاری رسمی

همکاری رسمی با وکلا و موسسات مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ - پنج شنبه ها تا ساعت ۱۶

موسسه سروش فردا