100 درصد تخفیف بهاره مشاوره تخصصی.

مشاوره تخصصی مهاجرت با 100٪ تخفیف (بهاره)

100٪ تخفیف مشاوره

دریافت مشاوره دریافت مشاوره

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی 2024 (✅ شرایط+مدارک پذیرش)

germany Flag

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی امتیازهای ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی به ارمغان می‌آورد و دانشجویانی که با ارائه مدارک معتبر این زبان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدام می‌کنند، می‌توانند از دانشگاه‌ها و در رشته‌های مختلفی در آلمان پذیرش بگیرند. فراموش نکنید که تحصیل در برخی از بهترین دانشگاه‌های آلمان تنها به زبان آلمانی امکان‌پذیر است پس مهم است که مدارک مورد تأیید این زبان را بشناسید و از شرایط تحصیل در آلمان به زبان آلمانی مطلع باشید. ما در این مقاله اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را در اختیارتان قرار داده‌ایم و پاسخگوی سوالاتتان هستیم. برخی از این سوالات عبارتند از:

 • شرایط تحصیل در آلمان به زبان آلمانی چگونه است؟
 • مدرک زبان آلمانی مورد نیاز در آلمان برای تحصیل کدام است؟
 • آیا برای تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانی نیاز داریم؟
 • هزینه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی چقدر است؟
 • مزایا و معایب تحصیل در آلمان به زبان آلمانی کدامند؟

✅ بررسی تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی یک موقعیت خاص دانشجویان خارجی است و مزایای متعددی را در اختیار آنان قرار می‌دهد. هزینه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی در دانشگاه‌های دولتی رایگان است و شما می‎‌توانید در انواع رشته های تحصیلی به زبان آلمانی شرکت کنید. یکی از مهم‌ترینِ این رشته‌ها، رشته پزشکی است. تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانی انجام می‌شود و شرایط ویژه‌ی خود را دارد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا از تمامی شرایط یا به عبارتی از صفر تا صد تحصیل در آلمان به زبان آلمانی آگاه شوید و تصمیمی درست برای مهاجرت تحصیلی خود بگیرید.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1- راهنمای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

تحصیل در کشور آلمان می‌تواند شرایط مناسبی را در هنگام تحصیل و یا پس از تحصیل برای دانشجویان فراهم کند و البته رشته‌های گوناگونی هم برای انتخاب این دانشجویان وجود دارد. تنوع رشته در آلمان باعث می‌شود که دانشجویان خارجی بتوانند در زمینه‌ی مورد علاقه‌ی خود آموزش ببینند اما این آموزش به چه زبانی است؟

شما امکان آموزش به زبان آلمانی و انگلیسی را در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی آلمان دارید اما باید بدانید که اکثر دانشگاه‌های دولتی، آموزش خود را به زبان آلمانی ارائه می‌دهند. پس شما به‌عنوان یک دانشجوی خارجی لازم است با جزئیات شرایط کاملا آشنا باشید.

اگر هنگام مهاجرت به آلمان، زبان این کشور را نمی‌دانید، می‌توانید پیش از شروع دوره‌های اصلی در آموزشگاه‌ها شرکت کنید و مدرک زبان آلمانی مورد نیاز در آلمان برای تحصیل را کسب کنید. همچنین آلمان نیز دوره‌های آموزش زبان آلمانی را ارائه می‌دهد و شما می‌توانید در بسیاری از دوره‌های آمادگی پیش از دانشگاه این زبان را یاد بگیرید و مدارک معتبر دریافت کنید.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

2- شرایط تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

دانشجویان خارجی برای مهاجرت باید شرایط تحصیل در آلمان را داشته باشند؛ از جمله:

 • داشتن مدارک تحصیلی مورد تایید در آلمان
 • توانایی اخذ ویزای دانشجویی
 • داشتن مدارک لازم برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های آلمان

از دیگر شرایط آموزش در آلمان به زبان آلمانی، شرکت و قبولی در آزمون‌های ورودی است. همچنین شما باید مدارک تحصیلی خودتان را با نمرات عالی برای پذیرش ارائه کنید.

توجه داشته باشید که شرایط تحصیل با توجه به انتخاب شما از میان رشته های موجود برای تحصیل به زبان آلمانی و همینطور دانشگاه مورد نظرتان در آلمان تغییر می‌کند.

نکته حائز اهمیت این است که در اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان، تدریس به زبان آلمانی انجام می‌شود و لازم است با مدرک زبان آلمانی مورد نیاز آشنا باشید.

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

ما در بخش بعدی مقاله مفصلاً از این مدارک حرف می‌زنیم پس همراه ما بمانید.

3- مدرک زبان آلمانی مورد نیاز در آلمان برای تحصیل

به‌طور کلی در اولین مرحله برای تحصیل در المان، شما باید اثبات کنید که به میزان کافی در زبان المانی و یا انگلیسی مهارت دارید. اگر بتوانید مدرک معتبر هر زبان را ارائه کنید، شرایط شرکت در رشته های تحصیلی به زبان آلمانی یا انگلیسی در آلمان را به دست می‌آورید.

مدارک زبان آلمانی مورد تأیید دانشگاه‌های آلمانی زبان را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

مدارک زبان آلمانی برای تحصیل در آلمانحداقل نمره/سطح
DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)3
(TestDAF (Test Deutsch als Fremdsprache2
The Goethe-ZertifikatC2
telc Deutsch C1 HochschuleC1
Deutsches SprachdiplomLevel II

دانشگاه‌های آلمان برای اینکه متقاضیان خارجی مدارک زبان موردنیاز را به‌خوبی بشناسند، از اصطلاحات رایج در اروپا استفاده می‌کنند. باتوجه به این مقیاس، 6 سطح زبانی وجود دارد:

 • A1 (پایین‌ترین سطح مهارت زبان آلمانی)
 • A2
 • B1
 • B2
 • C1
 • C2 (بالاترین سطح زبان آلمانی)

مدرک زبان آلمانی لازم برای پذیرش در دانشگاه‌ها متفاوت است اما معمولا هر دانشجو برای ورود به دانشگاه‌های آلمان به مدرک زبان B2 یا C1 نیاز دارند.

شما می‌توانید با این مدارک واجد شرایط تحصیل رشته زبان آلمانی در آلمان نیز شوید.

4- تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانی

یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در آلمان، رشته‌ی پزشکی است. اما شرایط تحصیل پزشکی در آلمان نسبت به سایر رشته‌ها کمی متفاوت و پیچیده است.

رشته‌ی پزشکی در آلمان تنها به زبان آلمانی تدریس می‌شود. به همین دلیل هم شما برای تحصیل پزشکی باید به زبان المانی مسلط باشید. البته این شرط برای تحصیل پزشکی در آلمان طبیعی به نظر می‌رسد چرا که این رشته یک دوره‌ی آموزشی تعاملی است و شما با بیمارانی ارتباط خواهید داشت که عموماً به انگلیسی آشنایی ندارند.

شما برای تحصیل پزشکی نیازمند مدرک در سطح C1 هستید اما بعضی از دانشگاه‌ها، دانشجویان دارای مدرک B2 را نیز پذیرش می‌کنند.

معمولاً یک دانشجوی پزشکی پس از 6 سال و 3 ماه تحصیل، می‌تواند مدرک خود را دریافت کند. دوره‌ی تحصیلی دانشجویان پزشکی با یک آزمون دولتی به پایان می‌رسد و پس از آن دانشجویان مجوز فعالیت پزشکی خود را اخذ می‌نمایند.

خوب است بدانید که:
1. از 43 دانشگاه پزشکی، تنها 4 دانشگاه خصوصی هستند و باقی جزو دانشگاه‌های دولتی به‌شمار می‌روند.
2. بسیاری از دانشگاه های پزشکی آلمانی‌زبان در لیست بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار دارند.

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانی
Berlin

5- دانشگاه های آلمانی زبان در آلمان

همانطور که گفتیم، تدریس در اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان به زبان آلمانی انجام می‌شود و شما باید از میان این دانشگاه‌ها با توجه به شرایط خود، یکی را انتخاب کنید. در ادامه، به معرفی برخی از برترین دانشگاه‎‌های آلمانی زبان آلمان می‌پردازیم:

نام دانشگاهرتبه بندی دانشگاهی جهانی QS
Technical University of Munich37
Heidelberg University87
Freie Universität Berlin98
RWTH Aachen University106
Karlsruhe Institute of Technology119
Humboldt Universität zu Berlin120
Technische Universität Berlin154
Eberhard Karls Universität Tübingen213

6- هزینه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

همانطور که قبلا هم اشاره کرده‌ایم، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است. دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان شوند، باید تنها هزینه‌ای حدود 250 تا 300 یورو برای ثبت‌نام در هر ترم پرداخت کنند.

چنانچه نتوانید از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش کسب کنید، می‌توانید در دانشگاه‌های خصوصی این کشور تحصیلات خود را ادامه دهید. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان باتوجه به دانشگاه و رشته‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. اما به‌طور میانگین هزینه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی 26000 یورو در سال و در مقطع کارشناسی ارشد 40000 یورو در سال برآورد شده است.

اگر هنگام ورود به کشور آلمان مدرک مهارت زبانی ندارید، باید هزینه‌ای برای شرکت در دوره‌های آموزش زبان آلمانی پرداخت کنید. اگر بتوانید در دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های دولتی آلمان شرکت کنید، معمولا نیازی به پرداخت هزینه ندارید.

برای شرکت در دوره‌های آموزشی خصوصی نیز بسته به آموزشگاه و سطح مورد نیاز شما، باید 790 یورو برای هر سطح پرداخت کنید. در این آموزشگاه‌ها می‌توانید از سطح A1 تا C2 را فرا بگیرید.

همینجا فرم ارزیابی را پرکنید. به زودی برای مشاوره تخصصی با شما تماس می گیریم.

7- بورسیه های آلمان

اگرچه هزینه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی مناسب است و حتی امکان تحصیل رایگان نیز برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد، ممکن است بعضی از دانشجویان برای پرداخت آن مشکلاتی داشته باشند که در این‌صورت می‌توانند از بورسیه‌ استفاده کنند.

بورسیه‌های متعددی در آلمان ارائه می‌شود که هر دانشجو با توجه به رشته، مقطع و دانشگاه خود می‌تواند بهترین گزینه را انتخاب کرده، برای دریافت آن اقدام کند. فراموش نکنید که بورسیه های تحصیلی آلمان تمام یا بخشی از هزینه‌های زیر را پوشش می‌دهند:

 • هزینه تحصیل
 • هزینه زندگی
 • مبلغ بیمه
 • هزینه‌های جانبی مثل کتاب، سفر و …

معمولا بورسیه‌های آلمان در مقاطع بالاتر از لیسانس ارائه می‌شود و نیازمند نمرات و رتبه‌های ممتاز است!

رشته های تحصیل به زبان آلمانی در آلمان

8- هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه‌های زندگی شما در آلمان با توجه به شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید و همچنین سبک زندگی‌تان متفاوت است اما به‌طور میانگین برای یک ماه زندگی در آلمان حدوداً به 850 تا 1200 یورو نیاز دارید.

شما باید بدانید که هزینه‌ی زندگی در شهرهای بزرگ‌تر و نیز پایتخت آلمان نسبت به سایر ایالت‌ها بیشتر است!

دانشجویان مقطع کارشناسی در آلمان اجازه دارند در هفته 20 ساعت کار کنند؛ این ساعت برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 30 ساعت است.

9- مزایا و معایب تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

اما تحصیل در المان به زبان المانی چه مزایا و معایبی دارند؟ در ادامه هر یک را به صورت مجزا شرح می‌دهیم:

مزایای تحصیل به زبان آلمانی

شما با تسلط به زبان آلمانی با طیف رشته های تحصیلی گسترده‌ای در آلمان مواجهید و قدرت انتخاب بالاتری نسبت به سایر دانشجویان بین‌المللی خواهید داشت. همین امر شاید مهم‌ترین مزیت ارائه مدارک زبان آلمانی هنگام ثبت درخواست پذیرش است. فراموش نکنید که شما برای کاریابی در آلمان و آینده شغلی خود در این کشور نیز می‌توانید از مدارک معتبر زبان آلمانی خود استفاده کنید و مراحل رسیدن به شغل محبوب خود را تسهیل نمایید.

از دیگر مزایا و دلایل تحصیل در آلمان به زبان المانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آموزش رایگان در اکثر دانشگاه ها و پایین بودن هزینه تحصیل زبان المانی
 2. کیفیت بالای آموزش در سطح جهانی با حضور اساتید برتر
 3. امکان شرکت در دوره های زبان برای دانشجویانی که مدرک مورد نیاز را ندارند
 4. زندگی در کشوری مدرن و پیشرفته با تاریخ و فرهنگ غنی

دانشجویان در آلمان علاوه‌بر بهره‌مندی از سطح بالای آموزش عالی، با سطح فرهنگی متفاوتی نیز آشنا می‌شوند!
همچنین فراموش نکنید که شرایط تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

معایب تحصیل به زبان آلمانی

مهم‌ترین مشکلی که در تحصیل به زبان المانی وجود دارد، نیاز اولیه‌ی آن یعنی یادگیری این زبان است! گفته می‌شود که زبان آلمانی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و رسیدن به سطحی معادل سطح B2 در آن آسان نیست. فراموش نکنید که حتماً باید مدارک معتبر این زبان را ارائه دهید تا بتوانید در دانشگاه های آلمانی زبان درس بخوانید و بدون مدرک، تسلط شما به این زبان اثبات نخواهد شد.

یک ایراد کلی دیگر این است که مردم این کشور ترجیح می‌دهند به زبان خود صحبت کنند و اگر به زبان آلمانی مسلط نباشید، امکان برقراری ارتباط برایتان سخت می‌شود.


پرسش‌های متداول تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

✅ هزینه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی چقدر است؟

شما می‌توانید به رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان درس بخوانید اما در دانشگاه‌های خصوصی ممکن است تا 40000 یورو در سال بپردازید.

✅ تحصیل پزشکی در آلمان به چه زبانی امکان‌پذیر است؟

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانی انجام می‌شود و شما باید مدارک معتبر این زبان را داشته باشید.

✅ شرایط تحصیل در آلمان به زبان آلمانی چگونه است؟

شما با داشتن مدارک معتبر زبان آلمانی با سطح قابل قبول دانشگاه خود می‌توانید در دانشگاه‌های آلمان به این زبان درس بخوانید.

✅ بهترین دانشگاه های آلمانی زبان در آلمان کدامند؟

دانشگاه‌های TUM، هایدلبرگ و فریبورگ از بهترین دانشگاه های آلمانی زبان در آلمان هستند.

✅ چه مزایایی در تحصیل به زبان المانی در المان وجود دارد؟

شانس شما برای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌های آلمان با تسلط به زبان آلمانی افزایش می‌یابد و می‌توانید ارتباط بهتری با مردم این کشور داشته باشید.

جمع بندی

Conclusion

شما تنها با ارائه مدارک معتبر و در سطح B2 آلمانی می‌توانید به تحصیل در آلمان به زبان آلمانی بپردازید و از مزایای متعدد آن مانند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمانی زبان (که در واقع بهترین دانشگاه‌های آلمان هستند) یا کاریابی آسان پس از فارغ‌التحصیلی بهره‌مند شوید. فراموش نکنید که شما با تسلط به زبان آلمانی ارتباط بهتری با مردم این کشور نیز برقرار می‌کنید و مهاجرت و کنار آمدن با محیط جدید برایتان ساده‌تر می‌شود.

در صورت تمایل برای مشاوره تخصصی با مشاورین ارشد موسسه حقوقی سروش فردا اینجا کلیک کنیدو فرم ارزیابی را پر کنید.

 • مشاوره رایگان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 18

ثبت درخواست مشاوره
هزینه: موقتا رایگان